maasstad 'Misdrijf moord is van a In de seventies was Sinterklaas helemaal verzot op discopapier Specioal at p ijaanbevolen! a 'De Zwavelstokken' van Hofplein is een rauwe en wrange kerstvertelling Maak kans op gratis kaarten! Demonstratiedag bij Correct 335 Bluetooth navigatie Super-uurtje 249 in de ijkert CwUe SiCcmcfie Woensdag 22 november 2006 tx 51 Kunsthal Rotterdam presenteert: Inpakpapier door de jaren heen U kunt nu reserveren voor de feestdagen. 6-gangendiner 87,50 P.p. excl. wijnarrangement a 25,- p.p. HET WILDSEIZOEN IS GEOPEND Op zaterdag 25 november organiseert Correct op de Ceintuurbaan 111 in Rotterdam i.s.m. TomTom een demonstratiedag. Op deze dag kunt u alles te weten komen over de nieuwste TomTom modellen en de mogelijkheden van deze meest verkochte navigatie systemen. Tevens kunt u tijdens deze demonstrate dag profiteren van speciale aanbiedingen en krijgt u bij aankoop van een TomTom G0-710 of GO-910 een gratis luxe draagtas t.w.v. 49.- Euro kado. j!997- Aoneer 5457- -6657- -3997- Zondag 26 november geopend van 12.00-17.00 uur CEINTUURBAAN 111, ROTTERDAM fvif door Vincent Wernke ROTTERDAM - Vroeger was al- les beter, is een gevleugelde uit- spraak. Als het over moord en doodslag gaat, is deze stelling zeker niet de waarheid, zo blijkt uit 'Moord te Rotterdam'. In dit nieuwe boek geeft voormalig hoofdcommissaris Jan Blaauw een historisch overzicht van hon- derd jaar moord in de Maasstad. Als zijn boek een ding aantoont, is het wel dat moord en doodslag niet iets is dat alleen in de mo- derne tijd voorkomt. In 1895 schreef de toenmalige hoofdcommissaris van de Rot- terdamse politie, W. Voormolen: ..Rotterdam schijnt toch in de laat- ste tijden, meer dan vroeger de uit- gezochte pleister- of passageplaats te zijn, van allerlei spitsboeven, die- ven en moordenaars." Aanleiding voor zijn constatering was onder meer de moord op de tienjarige Louis Hoogsteden. Hij verdween op 18 november 1895 en pas tien dagen later werd zijn lijkje gevonden. De politie loofde zelfs een beloning uit van het (toen) astronomische be- drag van 1000 gulden. Er werd ook een verdachte gearresteerd, maar de dader van deze laffe moord werd nooit gevonden. Oud hoofdcommissaris Jan Blaauw beschrijft in zijn nieuwe boek, zijn twaalfde inmiddels, veertig ge- ruchtmakende moordzaken in de periode 1879-1980. Wie de zaken op een rij voorbij ziet komen, weet een ding zeker: zoveel is er niet veranderd. „Het misdrijf moord is van alle tijden", schrijft Blaauw niet voor niets in zijn voorwoord. „De motieven tot het plegen van een moord en de manier waarop dat afschuwelijke misdrijf vervolgens wordt uitgevoerd zijn dat evenzeer. Er is dit opzicht weinig nieuws on der de zon." Desondanks behoorde moord in het Rotterdam van 1879 nog tot de zeldzaamheden. In dat jaar kreeg de Maasstedelijke politie zelfs twee keer te maken met moord en dat was 'helemaal uitzon- derlijk'. Niet voor niets bracht zo'n misdrijf de hele stad in beroering. Hetzelfde gebeurde toen in 1892 voor het eerst een Rotterdamse po- litieman werd vermoord. Reitze van den Berg ging een bierhuis aan de Delftschestraat binnen om een opstootje te sussen. In de chaos werd hij in zijn hals geraakt door een kogel en overleed ter plaatse. De moord op deze diender leidde niet alleen tot verontwaardiging in de stad, het Rotterdamsch Nieuws- blad zamelde tevens geld in voor de weduwe van Van den Berg en hun vijf kinderen. Vooral wanneer kinderen slachtof- fer waren, was de verontwaardiging groot. Zoals de moord op de tien jarige Marietje van Os in 1929, de dubbele kinderenmoord in de Ru- broekstraat in 1930 en de moord op Barbara van der Hoff en haar tien jarige zoontje in 1963. Die laatste was 'een van de meest gruwelijke moorden die over een periode van tachtig jaar in Rotterdam waren gepleegd', schrijft Blaauw. Er werd een beloning uitgeloofd van 5000 gulden. Achttien jaar na de moord had de politie 4500 tips afgewerkt en 27.000 mensen ondervraagd. Van de dader ontbrak echter elk spoor. Het onderzoek werd defini- tief gesloten. Het motief voor moord is vaak geld. Zo werd Johanna van Kuyk in 1912 beroofd en gewurgd door Johannes Blijleven, die zij had binnengelaten om hem wat te eten te geven en geld voor de tram. Ook persoonlijke motieven spelen soms een rol, zoals bij de bizarre moord op vijf pasge- boren baby's door de ouders, die het er stilzwijgend over eens waren dat meer kinderen (ze hadden er al zes) niet gewenst waren. Daarnaast komt moord vaak voor na uit de hand gelopen ruzies of zomaar, uit verveling of omdat iemand per on- geluk op het verkeerde tijdstip op de verkeerde plek was. En al die media-aandacht die er tegenwoordig is voor grote moord zaken? Ook dat gebeurde vroeger. Al beperkte de aandacht zich tot de krant en gingen mensen bij gebrek aan een televisie gewoon bij het po- litiebureau of rechtbank kijken om een glimp van de moordenaar op te vangen. Ook de stille tochten die tegenwoordig plaatsvinden, hebben hun voorgangers. Na een moord werd het slachtoffer in sommige gevallen begraven, terwijl de stad uitliep om een erehaag te vormen langs de route richting begraaf- plaats. Op die manier toonde men medeleven en liet men zien ge- schokt te zijn over het gebeurde. Net als zijn eerdere boeken is ook 'Moord te Rotterdam, een histo risch overzicht van 100 jaar moord' boeiend leesvoer voor liefhebbers van true crime. Blaauw is geen man die zaken onnodig spectaculair maakt of uit hun verband rukt. Hij beperkt zich strikt tot de feiten, zo als van een oud politieman verwacht mag worden. De verhalen die hij in 'Moord te Rotterdam' vertelt zijn er niet minder boeiend door. Sterker, hij bewijst zijn eigen stelling in een eerder interview met deze krant dat de werkelijkheid soms gekker is dan je ooit kunt bedenken. Moord te Rotterdam' van J.A. Blaauw (Uitgeverij De Fontein) is verkrijgbaar in de boekhandel. Prijs: 16,95 euro. Oud hoofdcommissaris Jan Blaauw beschrijft in zijn nieuwe boek, zijn twaalfde inmiddels, veertig geruchtmakende moordzaken in de periode 1879-1980. door Vincent Wernke ROTTERDAM - Als kind was Madelein Duijvestijn al helemaal gek van Sinterklaas. Destijds was ze vooral ge'interesseerd in de inhoud van de pakjes. Sinds de jaren '70 is het vooral het pakpa- pier waar haar interesse naar uit- gaat. Haar verzameling bestaat inmiddels uit wiim 4000 verschil- lende soorten Sinterklaasinpak- papier. Een klein deel daarvan, zo'n 200 soorten pakpapier, is momenteel te zien in de Kunsthal in Rotterdam. „Hij is weer in het land!", zegt Madelein Duijvestijn enthousiast. m Cafe Stentawiant JUitwitsch TDelphaven Hunch Openingstijden alle dagen vanaf 10.00 uur. SUneK Voor meer info kunt u ons bellen. Vtwihaven 17 .VwUijen 3025 300 Stettvtdcun Siedrajjs fees ten fResvauxing: 010-4772050 Zaterdag arriveerde Sinterklaas met zijn Zwarte Pieten in Neder- land, waar duizenden kinderen nu 's avonds hun schoen zetten en vol spanning afwachten wat ze op 5 december van de Goedheiligman krijgen. „Een enig feest", noemt Duijvestijn het Sinterklaasfeest. „Heel vrolijk en lief, en creatief ook. Ouderen maken surprises voor elkaar met gedichten. Ik vind dat een geweldige traditie. Veel leuker dan de Kerstman. Sint en Piet horen bij onze cultuur." Waar ze als kind vooral benieuwd was naar de inhoud van de cadeau- tjes die Sinterklaas meebracht, is Duijvestijn sinds de jaren '70 voor al ge'interesseerd naar het papier waarin de presentjes verpakt zijn. Ze begon met zo'n dertig verschil- lende soorten inpakpapier, omdat ze iets had met Sinterklaas en de sign. Gaandeweg kreeg ze steeds meer soorten en groeide haar col- tlectie flink. In 1990 maakte ze kennis met een verzamelaar die liefst 2000 soorten Sinterklaaspa- pier had. Ze ontmoette deze man en kreeg prompt 300 dubbele papieren mee naar huis. „Echt geweldig!" Gevraagd naar het hoe en waarom achter het Sinterklaaspapier, begint de verzamelaarster aan een enthou siast verhaal: „Het papier zegt iets over de tijdsgeest. Zo was het pak papier in 1920 heel sober, terwijl in de jaren '70 felle kleuren werden gebruikt als oranje, lila en roze. Het grappige is dat je die kleuren zo rond 2000 terug zag keren. Wist je trouwens dat rood en blauw de meest gebruikte kleuren zijn in Sin terklaaspapier? Van beide kleuren heb ik drie voile mappen, terwijl ik van groen maar twee mappen heb en van zwart en bruin maar een." Ook de rol van Sint en Piet is door de jaren heen veranderd. „Vroeger was Sinterklaas een eerbiedwaar- dige oude man en Zwarte Piet de boeman. Zo stonden ze ook afge- beeld op het papier. Als je Sint en Piet nu ziet, worden ze heel anders afgebeeld. Sinterklaas op roller- skates en Zwarte Piet als lefgozer- tje, dat steeds kinderlijker wordt getekend. Ook andere maatschap- pelijke ontwikkelingen zie je terug in de afbeeldingen op het papier. Zo zag je in de jaren '50 en '60 op- eens televisieantennes op de daken verschijnen." Inmiddels heeft Duijvestijn ruim 4000 verschillende soorten inpak papier. Ze krijgt regelmatig gei'nte- resseerden over de vloer, die haar collectie onder het genot van een kopje thee en een speculaasje ko men bewonderen. Daarnaast geeft ze lezingen over haar verzameling. „Dan heb ik een avondvullend pro- gramma, waarbij ik ook dia's laat zien. Ik doe dat overigens alleen rond 5 december. Mensen vragen wel eens of ik in mei een lezing wil houden, maar daar begin ik niet aan. Het leuke is dat zo'n avondje herinnerin- gen en verha len losmaakt. En er worden pepernoten gegeten en Sinterklaas- liedjes ge- zongen. Heel gezellig." Sommige papiertjes zijn kleine schil- derijtjes, zo mooi", zegt ze enthousi ast. „Daarom vind ik het zo leuk dat ze nu in de Kunst hal hangen." Onder de noemer 'Het papier van Sinterklaas' zijn daar 200 verschillende soorten Sin terklaaspapier tentoongesteld. „Ik heb voorbeelden van pakpapier, dat zijn net iconen. Wat dat betreft is het papier dat je tegenwoordig ziet niet zo bijzonder. Ze werken meer met symbolen, waardoor het papier Een voorbeeld van een stukje pakpapier tussen de jaren ■50 en 70 ook niet echt een tijdsbeeld meer geeft. Waarom geen papier met Sin terklaas erop die achter een compu ter zit? Maar misschien breng ik de fabrikanten nu wel op een idee!." In de rubriek 'In de kijkert' presenteren podia uit Rotterdam en omge- ving actuele voorstellingen op, het gebied van toneel, dans, theater en cabaret. Lezers van Maasstad weekbladen maken elke week kans op vrijkaarten voor een voorstelling. door Vincent Wernke ROTTERDAM - Wrang en rauw, zo vat regisseur Mar- lou Stolk 'De Zwavelstokken' samen. Deze nieuwe 12-plus voorstelling van Jeugdtheater Hofplein is gebaseerd op een script van de bekende Rot terdamse schrijfster/colum- "niste Carrie. Zij bewerkte het sprookje 'Het meisje met de zwavelstokjes' tot een maat- schappijkritisch stuk. „Ik hoop dat mensen er voor zichzelf iets uithalen", zegt Marlou Stolk. Jeugdtheater Hofplein is vooral be- kend van de groots opgezette fami- liemusicals in de grote zaal aan de Benthemstraat in het centrum van Rotterdam. Sinds vorig jaar maakt het jeugdtheatergezelschap ook 12- plus-voorstellingen, die worden ge- speeld in Theater 222 aan de Pieter de Hoochweg. „Omdat ze bedoeld zijn voor een kleinere zaal en voor jongeren vanaf 12 jaar en volwas- senen. kunnen de stukken wat ex- perimenteler zijn. Pittiger dan de familievoorstellingen", legt Marlou Stolk uit. „Maarde producties moe- ten wel passen binnen de visie van Jeugdtheater Hofplein en zijn als zodanig toch redelijk herkenbaar." De nieuwste 12-plus-voorstelling 'De Zwavelstokken' is volgens de regisseur van Jeugdtheater Hofplein een goed voorbeeld. „Het stuk be- vat, net als de familievoorstellin gen, spel, zang en dans, maar de manier van bewegen is niet zo van- zelfsprekend en we maken gebruik van nogal vervreemde muziek. Dat past bij de wrange en rauwe inhoud. Carrie heeft er een dieprealistisch verhaal van gemaakt, waarin veel gestoorde mensen voorkomen. Er is ook geen happy end, zoals in vrij- wel alle andere voorstellingen van Jeugdtheater Hofplein." Het verhaal van 'Het meisje met de zwavelstokjes' van Hans Christian Andersen is door Carrie op geheel eigen wijze tot script verwerkt. „Het is ontstaan toen onze artistiek leider Louis Lemaire haar vroeg om een script voor ons te schrijven. 'De Zwavelstokken', nieuwe 12-plus voorstelling van Jeugdtheater Hofplein, is gebaseerd op een script van Carrie. Zij bewerkte het sprookje 'Het meisje met de zwavelstokjes' tot een maatschappijkritisch stuk. zijn. Of ze zijn te machteloos om iets voor haar te kunnen doen. Of ze zijn haar ontrouw. Zo is er het stadsbestuur, dat wel macht heeft maar niets voor haar doet. Daarin herkennen we natuurlijk de hand van Carrie. Uiteindelijk doet nie- mand genoeg voor haar, waardoor het slecht met Meisje afloopt." Het wrange en rauwe van het ver haal is doorgevoerd in alle facetten van de voorstelling. Van de kleding tot het licht, en van de beweging tot de muziek. „In het script herken je duidelijk dingen waar Carrie voor staat", zegt Stolk. „Ik ben heel be nieuwd hoe ze de voorstelling vindt als we straks in premiere gaan. Overigens speelt haar eigen dochter erin mee, dus die houdt haar wel op de hoogte. 'De Zwavelstokken' is trouwens niet alleen somber, het bevat ook de nodige humor. Ik zou het stuk zelf eerder wrang dan som ber noemen." „Ik hoop dat de mensen ontroerd zijn als ze de zaal verlaten. Ik wil niet heel erg moralistisch zijn, maar ik hoop wel dat mensen er voor zichzelf iets uithalen. Dat ze zich afvragen of ze misschien soms ook te weinig voor mensen doen die aandacht nodig hebben. Het is overigens niet zo dat er alleen maar klootzakken in het stuk rondlopen. Bijvoorbeeld haar vader verliest zichzelf in alcohol en is daardoor onmachtig. Ook dat gebeurt. Zo vergaat het sommige mensen in de wereld. Het is niet verkeerd daar eens over na te denken." 'De Zwavelstokken' is van 24 no vember tot en met 23 december te zien in Theater 222 aan de Pieter de Hoochweg 222 in Rotterdam. Reserveren: 010-243.50.50 of www. jeugdtheaterhofplein.nl. Dat wilde ze wel, maar ze wist niet wat. 'Neem een verhaal waar jij door geroerd wordt', zei Louis. Ze kwam toen met 'Het meisje en de zwavelstokjes', waar ze altijd om moest huilen. Toen ik haar script las, zei ik met- een dat ik dat graag wilde regisse- ren", aldus Marlou Stolk. Meisje Zwavelstok heeft geen ge- makkelijk leven. Haar vader is eigenaar van een houtwerkplaats, maar houdt zich vooral op in de kroeg. Op het moment dat Meisje een broertje krijgt wordt het haar vader allemaal teveel. Hij maakt ruzie met het stadsbestuur en raakt de vergunning voor zijn werkplaats kwijt. Er komt geen geld meer bin nen. moeder en broertje worden beiden ernstig ziek, oma kwak- kelt met haar gezondheid en de 'aardige' juf kan ineens geen goed woordje meer voor Meisje doen. Ze belandt op straat, zonder geld en zonder familie. „Een echte kerstvertelling", noemt Stolk 'De Zwavelstokken'. „Het gaat voor mij vooral over een meisje dat meegevoerd wordt in het leven. Het gaat over macht en onmacht, trouw en ontrouw. Zij kan er zelf niets aan doen, want ze wordt meegenomen door anderen. Die anderen doen of niks voor haar omdat het klootzakken Tien lezers van Maasstad kunnen gratis naar 'De Zwavelstokken'. Hiervoor stelt het Jeugdtheater Hofplein twee keer vijf vrijkaar ten beschikbaar. Hoe maakt u kans op deze kaarten? Heel eenvoudig: stuur voor aan- staande zaterdag een mailtje naar prijsvraag@maasstad.nl met als onderwerp 'Zwavelstokken'. Ver- meld in de mail uw naam, adres eh telefoonnummer. Uit de inzendingen worden vijf winnaars getrokken. Over de uit- slag wordt niet gecorrespondeerd. Tom Tom ZATERDAG NOVEMBER TOMTOM GO 510 BENELUX NAVIGATIE MET BLUETOOTH Voorzien van de bekroonde software, handsfree functionaliteit via met Bluetooth uitgeruste GSM's, alsmede de meest recente, voorgeinstalleerde detailkaart van de Benelux en grensoverschrijdende navigatie naar elke plaats in West Europa op ae geheugenkaart. MET KAARTEN VAN WEST EUROPA CORRECTPRIJS EXCL. BTW Art.nr. 308219 INCLUSIEF BTW 398.65 Nafe PIONEER AVIC-S1BT PORTABLE NAVIGATIE Dankzii het 2 GB grote flashgeheugen en 400Mhz processor is het toestel meteen paraat wanneer het ingeschakeld wordt. Handenvrij telefoneren via Bluetooth. Het toestel ondersteunt een kiessysteem vanaf het touchscreen. GARMIN NUVI-660 EUROPA NAVIGATIE Een draagbare GPS navigator met een Bluetooth interface voor handsfree bellen, reishulp en digitale muziek in een apparaat. Kenmerkend is de breedbeeld weergave op het scherm met een diagonaal van bijna 11 cm (4,3"). Uiterst gedetail- leerde kaarten (nu met Oost Europa), auto- matische routeberekening, afslag-voor-afslag Afm. 10.7x9x2.2 cm CORRECTPRIJS EXCL. BTW Art.nr. *312361 419 INCLUSIEF BTW 498.61 ITPRIJS EXCL. BTW Art.nr. 319721 INCLUSIEF BTW 593.81 Voor deze aanbieding geldt: zolang de voorraad strekt en geen telefonische reserveringen of bestellingen mogelijk. BECKER TRAFFIC- ASSIST-7934 HIGH SPEED PORTABLE NAVIGATIE U kunt er mee navigeren in de auto, maar ook op een mountain bike. Met "Speed Limit" indicatie van maximum- snelheid wordt de toe- gestane maximumsnelheid rafisch weergegeven. borzien van 3,5" touchscreen-display, 64 MB SD-Ram, 1 GB SD-card. ALLEEN ZATERDAG 26 NOVEMBER VAN 17.00-18.00 EXCL. BTW Vc Art.nr. 314870 INCLUSIEF BTW 296.31 PRIJZEN EN ZETFOUTEN VOORBEHOUDEN. WINKELOPENINGSTIJDEN: maandag t/m woensdag 09.30-18.00 uur, donderdag en vriidag 09.30-21.00 uur, zaterdag 09.00-18.00 uur. Iedere zondag geopend van 12.00-17.00 uur. s. --at -

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2006 | | pagina 25