maasstad Jenevermuseum heeft de geest Behoefte aan ontmoeting Tweede wedstrijd Wintercrosscircuit Startersavond Blauwe Brug Publiekstrekker in de binnenstad Gelukwensen voor het bruidspaar Unieke Bieb in the box van Bibliotheek 1*2 Spetterend be gin De Teerstoof 'Hallo, hallo wat stinkt hier zo Verkoop Unicef Kennjscentrum met meer aandacht voor Schiedam Ouderen tevreden over Gorzen, maar.. Mantelzorg cafe Woensdag 22 november 2006 maasstad weekbladen SCHIEDAM xq 52 door Kor Kegel SCHIEDAM - Over de voile gevel van de panden Lange Haven 74-76 komt het in ka- pitalen te staan: Jenevermuse um. Het zal doen denken aan de namen van jenevermerken, die vroeger in Schiedam op de gevels werden geschilderd. - M1LIEUBERICHT UIT UW REGIO westblaak 1 SO postbus 1 685 3000 tor rotterdam /&v o o SCHIEDAM - De eerste voorstel- ling in theater De Teerstoof dit sei- zoen, de Sinterklaasvoorstelling op zondag 19 november, is een door- slaand succes geworden. De dames van Theater Potdoosie stonden op de planken, de kinderen konden hun schoen zetten bij de open haard en als klap op de vuurpijl kwam Sinterklaas de kinderen verrassen in het theater. Binnen een halve dag was de voor- stelling van 15.00 uur al uitverkocht en had de VVV een wachtlijst. Gelukkig kon Theater Potdoosie nog een tweede voorstelling spelen. Maar ook deze was na een dag al uitverkocht. Tot en met december zijn er geen voorstellingen meer te zien in 'het jeugdtheater, maar vanaf januari kunnen kinderen en ouders weer terecht. De eerste voorstelling is 'Ik wil jou!' op zondag 28 januari om 14.30 uur. Binnenkort verschijnt er een programma waarin iedereen kan lezen wanneer welke voorstel lingen in De Teerstoof staan. Voor meer informatie over de voorstel lingen: www.deteerstoof.nl SCHIEDAM - In het Beatrixpark wordt zondag 26 november een heemtuinexcursie gegeven langs stinkzwammen, schimmels en rot- tende bladeren. De rondleiding start om 13.30 uur in heemtuin't Hoef- blad. IRADO- medewerker Chris Meering vertelt over alle stinkende zaken die hier te vinden zijn. Denk aan rottende bladeren, mesthoopjes, stinkzwammen, schimmels en nog veel meer. Omdat de winter er weer aankomt maken we voor de vogels een 'lek- ker' kransje. De gratis activiteiten zijn leuk voor jong en oud en starten bij het heemtuinhuisje. SCHIEDAM - De najaarscampagne van Unicef staat dit jaar in het teken van de strijd tegen Aids. Unicef is ook dit jaar weer met de verkoop van (kerst)kaarten en cadeaus ge- start in de bibliotheek aan het Bach- plein. Ook op 28 november, 9, 12 en 16 december zijn zij hier te vinden van 10.00 tot 13.00 uur. Daarnaast is er verkoop in de Al bert Heijn (Hof van Spaland) op zaterdag 25 november en in de Plusmarkt (Woudhoek)op zaterdag 2 december. Ook is Unicef Schiedam op zoek naar nieuwe vrijwilligers. Wie het leuk vindt om voornamelijk in het najaar tijd vrij te maken voor het werk van Unicef kan contact op- nemen met Lizette Witvliet, tel. 06 - 44 35 66 38. www.maasstadweekbladen.nl KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004491 Fax 010 4128449 Emailadres advertentiegroep: verkoop@maasstad.nl Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: NetwerkVSP email: bezorging@maasstad.nl Telefoon 0900 2020299 (10 euro ct. p.min.) ma. t/m do. 09.00-21.00 uur vrij. 09.00-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning MANAGER: H. Wirtz Telefoon 010 4004290 VERKOOPLEIDER: B. van Dongen Telefoon 06 53786940 VERTEGENWOORDIGER: S. Verzendaal Telefoon 0610921026 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IMA/P advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Telefoon 010 4004487 Fax 010 4116454 Email redactie: waterweg@maasstad.nl K. Moerman - van der Knaap Telefoon 010 4004322 E. Meijer Telefoon 010 4004401 Chef-redactie: P. E. van der Fleide Telefoon 010-4004490 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: PcM Lokale Media b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij PcM Lokale Media b.v., c.q. de betreffende auteur. Jenevermuseum. Niet gedistilleerd museum of Gekroonde Branders- ketel. dat tien jaar de officiele naam geweest is, maar ronduit: Je nevermuseum. Deze week is Guido Beauchez exact twee jaar direc- teur en meteen na zijn komst naar Schiedam was hij al overtuigd dat die naam voor de duidelijkheid beter zou zijn: „De Schiedammers hadden het over jenevermuseum. Jenever is buiten de stad het enige waar de mensen aan denken als het over Schiedam gaat. Ik heb het bestuur geadviseerd dat over te nemen." Vrijdagavond viert het Jenevermu seum zijn tienjarig bestaan. Na zware tijden heerst er een geest van vernieuwing en dat zal tenminste te zien zijn aan de bedrijfskleding, waarin het personeel zich steekt: elf medewerkers in vaste dienst en voorts oproepkrachten en stagiairs. De geest van vernieuwing heeft echter vooral betrekking op de ambities. Beauchez: „Het blijft een Jenever museum, maar ik wil onderschei- dend zijn van de bezoekerscentra waar veel distilleerderijen zelf ook over beschikken. Ik wil meer educatie. Zolang het alleen een museum van sterke drank is, kan ik fluiten naar de jeugd. Daarom moeten we veel meer een link leggen met de geschiedenis van Schiedam. Die verbinding geeft de mogelijkheid om bijvoorbeeld ook de sociale problematiek van het oude Schiedam uit te lichten." Er is een term voor bedacht: GEEST. Het Staat voor Gedistil leerd Educatie- En STudiecentrum. Beauchez heeft met het Zadkine College afgesproken dat er work shops worden gegeven: Koken met Jenever. Hij wil het museum meer inzetten voor de Schiedam- promotie. En de branderij in het museum beleeft een herstart. „In Guido Beauchez: ,Het is een godswonder dat het museum er ooit heeft kunnen komen. Maar het besef wat je ermee kunt doen, moet groeien." Foto: Roger van der Kraan een jenevermuseum hoort jenever gemaakt te worden. In 2010 moet de branderij zelfbedruipend zijn. Dat betekent dat we zo'n zes-, ze- venduizend flessen moeten verko- pen. Voorheen werd het er gewoon bij gedaan. Nu zien we het als een kans om het museum en Schiedam te promoten en de eigen branderij te betalen." Met die plannen maakt het Jenever museum een belangrijke slag. Aan- vankelijk zagen enkele distillateurs het vooral als een stukje reclame. In de bar van het museum moesten hun eigen merken evenredig ver- tegenwoordigd zijn. Kortzichtig? „Nee," zegt Beauchez, „het is een godswonder dat het museum er ooit heeft kunnen komen. Maar het besef wat je ermee kunt doen, moet groeien." Vele miljoenen guldens werden er in 1996 in gestoken. De voorma- Iige distilleerderij De Lokomotief van Rein Melchers was afgebrand en werd geheel gerestaureerd. „Zonder de branche was dat nooit gelukt," zegt Beauchez. „De bran che nam de stichtingskosten en een deel van de exploitatie voor haar rekening. Het overige werd gesub- sidieerd door de gemeente." Het komt vrijdagavond uitvoerig aan de orde. Voorzitter Reinier Scheeres en penningmeester Bob de Kuyper gaan beiden in op de ontstaansgeschiedenis van het mu seum. Oud-burgemeester Scheeres legt daarbij het accent op de her- waardering van het Schiedamse je- neververleden, dat 35 jaar geleden liefst weggemoffeld werd, maar dat zijn sporen in de stad zo nadruk- kelijk heeft achtergelaten. Beauchez: „Ik kwam in 2004 in een moeilijke tijd. Er was het jaar daarvoor bezuinigd; de meester- knecht was ontslagen en de pro- ductie van eigen jenever was stil- gevallen. In zekere zin was het een dankbaar moment om in te stappen, want slechter kon het niet gaan. Ik weet wat het is. Ik had in mijn vorige baan als directeur van het Communicatiemuseum even- eens bezuinigingen moeten door- voeren en geloof me: dat is een vreselijke klus. Bouwen is leuker dan breken." Hoewel Beauchez stinkend jaloers kan zijn op andere jenevercollecties - hij noemt de prachtige authentieke kruidenboeken van Bols - heeft hij een helder perspectief: „Dit moet hdt Jenevermuseum van Nederland worden. Daarvoor is het nodig dat de volledige jenevercollectie van de gemeente hier op deze plek komt. Ik heb nu twintig procent in bruikleen: de rest staat elders. Maar ik wil honderd procent hier in beheer. Geen museum zonder ei gen collectie. En we moeten het de mensen laten zien: tweemaal per jaar een open depot. Het is noodza- kelijk om belangstellenden er meer bij te betrekken. Stel dat iemand iets in bruikleen wil afstaan of wil schenken: dan moet het hier te zien zijn en niet ergens weggestopt. Ik wil de Schiedammers veel meer bij dit museum betrekken." Het is geen praten tegen dove- mansoren. Beauchez is blij dat het gemeentebestuur de subsidie structureel verhoogt (vanaf 2009 jaarlijks 350.000 euro) en dat ook de Schiedamse distillateurs weer meedoen. Na tien jaar ziet de toe- komst er geestrijk uit. door Ted Konings SCHIEDAM - Simpelweg ge lukkig. Zo lijk je de ouderen in de Gorzen het best te type- ren. Ze zijn behoorlijk tevre den over hun wijk en zijn niet eenzaam, omdat ze makkelijk contact leggen. Maar er zijn uitzonderingen.... Stichting Ouderenwerk, de Heilig Hartparochie en Stichting Welzijn Schiedam ondervroegen gezamen- lijk de ouderen in de wijk. Het veertigjarig bestaan van Ouderen werk was een prima gelegenheid om in het blad De Brander een vra- genformulier in te sluiten. De drie instanties zijn nieuwsgierig naar de mening van de ouderen, omdat zij zich gezamenlijk willen inzetten om met nieuwe activiteiten in de noden en wensen van de oudere in- woners van de wijk te voorzien. De enquete leverde volgens manager Henk Ravenhorst van Ouderenwerk een 'bescheiden respons, maar een mooi beeld' op van de leefsituatie van de 65-plussers in Schiedam- Zuid. Opvallend is dat de bewoners hun wijk zeer trouw zijn. Bijna zestig procent van de ondervraagden (14 van de 24) woont al langer dan twintig jaar in de Gorzen. Zij geven hun wijk gemiddeld bijna een 7,4. Over het voorzieningenniveau in de wijk zijn ze wat minder te spreken, met een 6,8 gemiddeld. Wat mensen vooral missen blijkt een handige jAW'teodienst Rijnnt De meldkamer van de DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt in de week van 73 tot 20 november 303 klachten over stank, stof, lawaai en andere overlast in het Rijnmondgebied. Dinsdag ontvangt de meldkamer van de DCMR klachten over een ontruimingsalarm. In het weekend zijn er twee branden die in samenwerking met de hulpdiensten gecodrdineerd afgehandeld worden. Hieronder een korte toelichting op deze voorvallen. Uitgebreide informatie over het werk van de DCMR vindt u op www.dcmr.nl. Geluidsoverlast in Rozenburg van proef ontruimingsalarm Donderdag 16 november is bij Rotterdam Car Centrein Rozenburg een proef van het ontruimingsalarm om te beluistereii wat het bereik van de sirene is. Het bedrijf heeft de proef bij de DCMR gemeld. Negen inwoners van Rozenburg bellen de meldkamer over het lawaai van het ontruimingsalarm. Brand in partytrein in Rotterdam Noord Aan de Vroesenkade in Rotterdam Noord ontstaat om negen uur's avonds brand in een partytreinstel. Om te kunnen blussen, moet de stroom van de bovenleidingen af. Uit voorzorg wordt de Gecoordineerde Regionale Incidenten Procedure (GRIP) ingesteld. Daarbij verleent de DCMR assi- stentie op het gebied van chemisch advies in samenwerking met de andere hulpdiensten voor de afhandeling van het incident. Door het uitschakelen van de stroom komt onder andere een train met voet- balsupporters tot stilstand. Dit veroorzaakt de nodige onrust. Gestrande passagiers worden met bussen verder vervoerd. Even na negen uur geeft de brandweer het sein brand meester. Elektriciteitsruimte Erasmus Medisch Centrum Rotterdam (EMC) in brand Door nog onbekende oorzaak breekt op zondag 19 november tegen zeven uur's morgens brand uit in de elektriciteitsruimte van het Erasmus MC (Dijkzigt). Ook nu wordt GRIP ingesteld. De brand veroorzaakt grote rookontwikkeling in de centrale hal en op verschillende verdiepingen van het ziekenhuis. Chemisch adviseurs van de DCMR voeren metingen uit. Vanwege de brandlucht worden verschillende vleugels ontruimt en patienten elders in het ziekenhuis ondergebracht. Om half negen is de brand meester gegeven. Er zijn geen klachten binnengekomen over de twee branden. De milieuklachtentelefoon: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of meld uw klacht via internet: www.dcmr.nl/milieuklacht buur, die als het nodig is eens klus- jes voor hen opknapt. Maar ook een zaakje om koffie te drinken of iets te eten, een supermarkt dichter in de buurt en een post van de politie worden geregeld genoemd. Andere zaken waar de ouderen behoefte aan zeggen te hebben zijn een tand- arts in de wijk, een bank, een post- zegelclub of een gezamenlijke hob- byruimte, een schoenmaker en ook saamhorigheid noemt iemand. De opa's en oma's in de Gorzen blijken weinig omkijken te heb ben naar hun kleinkinderen. Een kwart van de ondervraagden zegt zich tenminste een keer in de week over de kleinkinderen te ontfermen. Een verrassende conclusie voor de opstellers van de vragenlijst.. Over hun persoonlijke situatie zijn de oudere wijkbewoners wisselend te spreken. Op de vraag of mensen voldoende gelegenheid tot ontmoe ting hebben, is het meest gegeven antwoord 'ik ontmoet makkelijk en spontaan mensen'. Maar ook de antwoorden 'ik ontmoet alleen familie', of 'ik ontmoet alleen op bepaalde plaatsen' worden geregeld gegeven. Vervelend is dat ook de stelling 'ik ontmoet minder men- sen dan me lief is' en 'ik ontmoet zelden of nooit mensen', aanhang krijgt. Dan ligt het voor de hand dat ou deren wisselend uitzien naar een vast ontmoetingspunt in de wijk. Een kwart van de mensen zegt daar geen behoefte aan te hebben, bijna dertig procent zegt 'misschien', der- tig procent zegt 'ja, als het er is' en de rest, bijna zeventien procent, kijkt daar 'zeer' naar uit. Ruim de helft van de mensen herkent zich niet in het beeld van iemand die over sommige zaken bij niemand terecht kan, maar de kleine helft herkent zich hierin toch tenminste een beetje. Ouderenwerk, parochie en clubhuis zeggen de uitkomsten van de en quete te gaan gebruiken bij het plannen van hun activiteiten. REGIO - Atletiekvereniging Wa- terweg is teruggekomen van haar keuze om dit jaar in de klassemen- ten van het Roest Staalduinen Win tercrosscircuit geen onderscheid te maken naar leeftijdscategorieen. „Het aantal veteranen wordt juist steeds groter", was de belangrijkste klacht die de Maasluise club kreeg van de oudere atleten. De inschat- ting was zelfs dat 70 procent van de deelnemers aan de eerste cross bij av Waterweg tot de veteranen- categorie gerekend kon worden. De uitslag van de eerste cross is inmid- dels aangepast aan de introductie van een veteranenklassement op de langste afstand. Klassementsleider bij de mannen veteranen wordt Jan van der Meer van Olympus'70. Vlaardinger Rob van Zanten van av Fortuna staat als tweede geklas- seerd. De tweede wedstrijd uit het Win tercrosscircuit wordt gelopen op zondag 26 november. Deelnemers kunnen kiezen uit drie afstanden: 3, 6 en 9 kilometer. De start van alle afstanden is om II.00 uur. In- schrijven voor de tweede cross kan vanaf 9.30 uur in het clubgebouw van av Waterweg aan de Dr. Albert Schweitzerdreef 471 in Maassluis. Contactpersoon voor aanvullende informatie is Ruud Wessels, (010) 592 24 76 of per e-mail: woc@ avwaterweg.nl. SCHIEDAM - Altijd al gedroomd van een eigen zaak? Op donderdag 30 november is iedereen die plannen heeft om (parttime) voor zichzelf te beginnen van harte welkom op de Startersavond in wijkcentrum De Blauwe Brug aan het Bachplein 590 in Schiedam. De eerste stap op weg naar het ondernemerschap bestaat meestal uit het praten over plannen en het verzamelen van algemene informa tie over het starten van een bedrijf. Op de Startersavond kunnen poten- tiele ondernemers zich orienteren bij de stands van de diverse partijen waarmee je als starter te maken krijgt, zoals: de Belastingdienst, lokale banken, de gemeente Schie dam, een accountant en natuurlijk de Kamer van Koophandel. Leren van regionale ondernemers uit de praktijk Via een presenta- tie van de Kamer van Koophandel komen allerlei facetten aan bod, bijvoorbeeld: het ondernemings- plan, een administratie opzetten en parttime ondernemen. Net gestarte ondernemers uit de regio delen hun ervaringen met de toehoorders en geven zo een realistisch beeld uit de praktijk. Aan het eind van de bijeenkbmst is er een paneldiscussie met aansluitend een bezoek aan de informatiemarkt, met de mogelijk heid in gesprek te raken met een deskundige, zoals een belastingad- viseur, een adviseur van de bank, een accountant of een medewerker van de kamer. Ondernemen is populair Het zelf- standig ondernemerschap staat volop in de belangstelling. De Star- tersdag van zaterdag 4 november in het Beurs WTC werd door 3.350 mensen bezocht, honderd meer dan vorig jaar. Het aantal startende on dernemers groeit in de laatste jaren sterk: in 2003 waren het er in Ne derland 54.000, in 2004 65.000, in 2005 75.000. De verwachting is dat eind 2006 maar liefst 85.000 nieuwe ondernemers zich hebben ingeschreven bij de Kamer van Koophandel, een absoluut record. Deelnemers moeten zich vooraf aanmelden op: www.kvk.nl/star- tersavond of via tel. 010-402 7610. De avond begint om 19.00 uur. De toegang is gratis. opent ob In het pand van het voormalige Rotanhuis opent CAIW een eigen shop. Foto: Bart Bos SCHIEDAM - Binnenkort opent CAIW zijn eigen shop op de Hoog- straat. Hier kunnen Schiedammers terecht voor alles op het gebied van radio, tv, internet en telefonie of het aanvragen van een abonnement. Ook voor vragen en klachten over het huidige abonnement kan men in de shop terecht en vooral deze service zal er waarschijnlijk voor gaan zorgen dat er op de dag van de opening grote drukte zal zijn. Want nog steeds zijn veel mensen ontevreden over de nieuwe kabelaar in Schiedam. Vooral oudere Schie dammers hebben nog steeds moeite met de overgang, sommige mensen wachten nog op hun decoder en anderen zijn nog steeds ontevreden over het feit dat ze eigenlijk onge- vraagd zijn gedwongen maandelijks meer te betalen voor de aansluiting. De angst is dat door de gedwongen overstap naar digitaal mensen met meerdere tv's in huis straks een tweede of derde decoder moeten aanschaffen voor ongeveer honderd euro per stuk. Deze veel gehoorde klachten zullen er misschien we! voor gaan zorgen dat Schiedam eindelijk een publiekstrekker krijgt in de binnenstad. SCHIEDAM - Het is druk in Schie dam wat bruidsjubilea betreft. Af- gelopen maandag was burgemeester Verver op visite bij het echtpaar Landzaad dat zestig jaar getrouwd is. Willem Landzaad en Sara Harte stapten in 1946 in Schiedam in het huwelijksbootje. Willem Landzaad werkte 37 jaar lang bij Wilton Fij- enoord. Eerst in de scheepsbouw en vervolgens als magazijnmeester. Na een verkeersongeval werd hij helaas vroegtijdig afgekeurd. Vanwege een broze gezondheid moet hij het nu kalm aan doen, maar dankzij zijn scootmobiel weet hij zich toch in de woonomgeving te verplaatsen. Karin Visser instrueert de Bieb in the Box. SCHIEDAM - Bibliotheek Water weg heeft een Bieb in the box ontwikkeld, uniek in Nederland. De box is een uitklapbare mobiele bibliotheek die op elke plaats in Schiedam kan worden neergezet. De minibieb bevat boeken, tijd- schriften. folders en een laptop waarop digitale informatie te vin den is. De box wordt ingezet onder de noemer KnoopPunt. KnoopPunt is een lokale samenwerkingsvorm tussen de bibliotheek en Schie damse instellingen of ondernemin- gen. Zo wisselt de Bieb in the box steeds van bestemming. De box staat om te beginnen een jaar lang op Begraafplaats en Crematorium Beukenhof. De inhoud van de box geeft dan antwoord op vragen over rouw, de dood, begrafenisrituelen en spiritualiteit. Daarnaast organiseren Bibliotheek Waterweg en Beukenhof gedurende het jaar een viertal themabijeen- komsten. De thema's zijn: Spiritu aliteit en dood, Bijna dood-erva- ringen. Rouw en verliesverwerking en Omgaan met de dood vanuit verschillende culturen. De Bieb in the box van Knoop Punt Beukenhof is toegankelijk op maandag tot en met vrijdag van 09.00 - 16.00 uur en op zaterdag van 09.00 - 12.00 uur. SCHIEDAM - Het Mantelzorgcafe Schiedam is op dinsdag 28 novem ber weer geopend voor alle Schie damse mantelzorgers. Zin om even uit de zorg te zijn, de gedachten te verzetten en een praatje met lotge- noten te maken, kom dan naar het Broersveld 123. Iedere laatste dins dag van de maand is hier van 10.00 tot 12.30 uur het mantelzorgcafe. Voor meer informatie: Steunpunt Mantelzorg Schiedam, tel. 06 - 516 94 096 of e-mail: mantelzorg.schie- dam@zonnet.nl.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2006 | | pagina 5