1 www.schiedam.nl 'Denktank' gesprekken aan de Schie waterweg Geboorteakte of parkeer- vergunning aanvragen? gemeente Schiedam Week 2 Woensdag 10 januari 2007 i; Wmo-loket open in de Stadswinkel Verhalenwedstrijd in en over de Gorzen Nieuwjaarstoespraak 6 januari 2007. Burgemeester W.M. Verver-Aartsen bibliotheek Dat kan 24 uur per dag via het Digitaal Loket Digitaal Loket op Schiedam.nl !!!SSi>> asafcr-M "V mm* Gemeenteberi Het Wmo-loket is geopend in de Stadswinkel. Vanaf nu kunt u bij de gemeente direct terecht voor alle Wmo-aanvragen. Dit zijn vragen over zorg en welzijn die onder de nieuwe Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo) vallen. U kunt hierbij denken aan: Rolstoelen Woningaanpassingen Aanvullend vervoer Huishoudelijke hulp Aanvragen voor de AWBZ (u hoeft hiervoor dus niet meer naar het CIZ) zoals bijvoor- beeld Verpleging Opname in verzorging en verplegingshuis Aanvragen voor Welzijnsvoorzieningen zoals Maaltijden Alarmering Hoe werkt het loket? U kunt tijdens de openingstijden van de Stadswinkel bij het loket terecht. Alle Wmo-aanvragen (zoals de voorbeelden hierboven) kunnen rechtstreeks bij het loket worden ingediend Alle ochtenden kan direct met een consulent gesproken worden Op sommige eenvoudige aanvragen kan direct een beslissing worden genomen als deze persoonlijk bij het loket worden ingediend. Voor andere aanvragen is eerst een huisbezoek nodig of nog een medisch onderzoek. Afspraken daarvoor worden dan gepland bij het loket Aanvragen kunnen ook telefonisch worden ingediend Informatie en advies Ook als u informatie of advies wilt, kunt u gewoon naar het loket komen. Ook alle vragen waarvoor u terecht kon bij het voormalige loket Zorg Welzijn kunt u bij het nieuwe Wmo-loket stellen. Tevens kunnen vragen over welzijnsvoorzieningen, opvoeding, bijzondere bijstand, maatschappelijke opvang etc. bij het loket worden gesteld. In het loket helpt men u om het probleem goed in beeld te krijgen en u zonodig door te verwij- zen naar de juiste instanties. De medewerkers helpen u graag. Achter de balie zitten medewerkers van de gemeente voor informatie en advies en consulenten van de ROGplus voor de verstrekkingen. U vindt het Wmo-loket in de Stadswinkel Stadserf 1 3112 DZ Schiedam Telefoon 010-246 5742 246 5827 e-mail wmo@schiedam.nl De Stadswinkel is geopend op de volgende tijden: maandag 12.00-16.00 uur dinsdag tot en met vrijdag 8.00-16.00 uur donderdag 8.00-20.00 uur. Momenteel wordt in opdracht van het Gemeentearchief Schiedam door Sanneke van Hassel een actueel portret van de Gorzen geschreven. Ook het verleden van de volkswijk komt daarin aan bod en daarvoor zoekt Van Hassel nog ver- halen over verdwenen plekken, panden of winkels in de Gorzen. Verhalen van Gorzenaren zelf dus! Bijvoorbeeld herinneringen aan de nu gesloopte fabriekshallen en het kantoor- gebouw van Gusto, de openbare lagere school in de Zwartewaalsestraat (zie foto), de schade na de watersnoodramp van 1953, of een van de vele werkzaam- heden aan de Gorzenkerk. Wie weet komt uw verhaal wel in het portret over de wijk! Hoe doet u mee? Op www.degorzen.nl kunnen deelne- mers in maximaal tachtig woorden hun herinnering beschrijven. Naast de kans in het boek te komen vallen er mooie prijzen te winnen, waaronder boeken en dvd's van het Gemeentearchief. De uiterste inzenddatum is 19 januari, dus wees er snel bij! Het portret zal waar- schijnlijk in februari gereed komen. Wellicht zal de uitgave huis aan huis verspreid worden in de wijk. Via www.degorzen.nl blijft u op de hoogte van de ontwikkelingen. De auteur van het portret, Sanneke van Hassel, studeerde Theaterwetenschap en Cultuurgeschiedenis en woont in Rotterdam. In april 2005 verscheen haar debuut, de verha- lenbundel IJsregen. Haar verhalen verschenen o.a. in literaire bladen en in verschillende bundels. Voor een afspraak voor een kort gesprek kunt u haar bereiken via svhassel@gmail.com. 1CHIEF Het met klimop overwoekerde gebouw van de openbare lagere school in de Zwartewaalsestraat. De school stamde uit 1917 en werd in 1988 wegens bouwvalligheid afgebroken. De foto is uit 1962 en genomen vanaf de Voornsestraat in de richting van de Geervlietsestraat. (Skopeo Beeldnummer: 10369, J.F.H. Roovers) Afgelopen zaterdag werd in de foyer van het Theater aan de Schie de jaarlijkse nieuwjaarsreceptie van de gemeente Schiedam gehouden. Veel Schiedammers grepen de gelegenheid aan om elkaar, de burgemeester en de wethouders het beste voor nieuwe jaar te wensen. Burgemeester Verver-Aartsen sprak tijdens de drukbezochte bijeenkomst de volgende welgemeende woorden uit. "Zeer geachte dames en heren. Het gemeentebestuur van uw gemeente Schiedam waar- deert het bijzonder dat u ons vanmiddag in de gelegenheid stelt om u te ontmoeten, in de prachtige foyer van ons Fortis Theater aan de Schie en u al het goede voor 2007 toe te wensen. Een jaar dat overigens is ingeleid door een plezierige jaarwisseling. Al direct na mijn installatie in Schiedam werd de periode tussen kerst en de oudejaars- nacht aan mij geschetst als een uiterst onrustige periode met kerstbomenroof, ongewenste 'vreugdevuren' en spanningshaarden. Dit beeld hebben we dit jaar kunnen doorbreken door onder andere vooraf in overleg te treden met de beoogde bouwers en stokers van de vreugdevuren of mogelijke brandhaardjes of anderszins belanghebbenden. Geheel ten onrechte wordt soms wel eens verwacht en gesteld dat politie en overheid verantwoordelijk zijn voor de veiligheid. In veiligheid dienen wij alien bij te dragen. De overheid kan faciliteren, regels stellen, vanuit professionaliteit aangeven waar de veilig heid in gevaar dreigt te komen en daarmee grenzen aangeven. De overheid en de politie kunnen handhaven, omdat het simpelweg geen keuze kan zijn of je je aan deze grenzen en regels houdt. Maar veiligheid heeft ook alles te maken met gedrag en daar hebben wij allemaal een verantwoordelijkheid in te nemen. In veiligheid dragen wij een gezamenlijke verantwoordelijkheid. En dus dien je daar met elkaar vooraf over te spreken en met elkaar afspraken te maken. En dat hebben we gedaan. Deze contacten, persoonlijke contacten, zijn wij ook tijdens genoemde periode blijven onderhouden. Ik dank dan ook langs deze weg van harte die inwoners van Schiedam die zich beijverd hebben om met ons in gesprek te blijven. Ook wil ik de politie, de licht- blauwe brigade, de brandweer en onze medewerkers van de afdeling Veiligheid bedanken voor hun inzet voor en tijdens oudejaarsnacht, alsmede de medewerkers van Irado, die op nieuwjaarsdag de stad voor het overgrote deel vrij hebben gemaakt van vuurwerkresten en brandplekken. Zijn er dan helemaal geen kritische opmerkingen te maken? Zeker wel. Deze leermomenten zullen worden meegenomen in de aanpak die wij voor dit jaar gaan voorbereiden, opdat ook dit jaar de kerst- en oudejaarsperiode vooral een gezellige, in plaats van een overspannen periode kan zijn. Daarmee is in samenwerking met betrokkenen, onze inwoners, het imago wat Schiedam heeft rond de kerstboomverbrandingen, dit jaar in positieve zin bijgesteld. Over het imago van Schiedam valt overigens wel wat te bespreken met elkaar. Nu heeft de Schiedammer het imago dat hij alles vrij direct verwoordt. Dus neemt u het deze eerste burger van Schiedam niet kwalijk dat ik dat beeld voor deze ene keer bevestig, door met u ondiplomatiek een aantal reacties te delen. Zo viel mij na mijn benoeming oprechte verbazing ten deel dat ik iiberhaupt solliciteerde op de vacature in Schiedam. Wat moet je nu in Schiedam? Wat hebben ze daar? Een heel ander soort bevolking? Een moeilijke gemeente, moeilijke organisatie, moeilijk gemeente bestuur! Een centrum waar je niet goed kunt winkelen, een stad die verloedert en zo kan ik nog wel even doorgaan. Toch, ik kan het u nu al verklappen, toch staat hier een burgemeester die nu al trots is op die stad en die het samen met haar gezin zo naar haar zin heeft in Schiedam, dat wij vol enthousiasme uitkijken naar het moment dat wij hier wonen en ook daadwerkelijk deel uit kunnen maken van de Schiedammer gemeenschap. En dat heeft alles te maken met de Schiedammers zelf. U maakt dat wij ons hier nu al thuisvoelen. Is mijn positieve blik startersenthousiasme? Nee, ik geloof het niet. Want ik zie ook meer dan voldoende uitdagingen in Schiedam. Schiedam heeft zo veel om trots op te zijn. Ik noem een paar dingen. Schiedam is een prachtige historische stad met veel faciliteiten, kinderopvang, basisonderwijs en voortgezet onderwijs, bijna alle sporten kunnen worden beoefend, er is een ziekenhuis, groeiende werkgelegenheid, er zijn mooie en unieke bedrij- ven, een cultuur- en evenementenaanbod om trots op te zijn, leuke winkels, Sinterklaas wordt groots binnengehaald, het verlichten van de kerstboom is een gezellig echt gemeen- schappelijk feest en misschien wel het allerbelangrijkste: een aanzienlijke groep mensen die de kansen en kwaliteiten van Schiedam herkennen, zetten zich met daadkracht, kwaliteit, veel inzet en gevoel voor Schiedam in. Een groot deel van u is hier vanmiddag gelukkig ook aanwezig. Wij zijn blij met u. En zeer bewust benoem ik bij de dingen om trots op te zijn ook uw gemeentebestuur. Het zal u niet zijn ontgaan dat het college na de Tweede Kamerverkiezing een aantal malen is gei'nterviewd over haar unieke politieke samenstelling. Toen wij voor een interview de correspondent van de Wereldomroep tegemoet traden was zijn spontane reactie: "Tjonge wat zijn jullie jong". U kunt begrijpen dat deze opmerking door uw burgemeester als een groot bijkomstig voordeel wordt gezien. Maar buiten dat, deze raad en dit college zijn zich zeer bewust van hun taak en ver antwoordelijkheid en hebben zich gezamenlijk ten doel gesteld het belang van de Schiedammers zo optimaal als mogelijk te behartigen en dit in goede onderlinge sfeer. Hoe komt het dan toch dat bij een interview van 'Hart voor Nederland' vier van de vijf ondervraagden aangeven dat zij vinden dat het helemaal niet zo goed gaat met Schiedam. Een vijfde persoon vond ook dat het niet goed ging, maar is toch best tevreden. Kennelijk behoeft het publieke beeld, het imago, van Schiedam aanpassing. Freud stelde ooit, dat indien je invloed wilt hebben op de massa, je die moet behandelen als een vrouw. Nu, dat komt mooi uit, want ongeveer de ene helft van ons weet hoe zij behandeld wil worden en de andere helft weet vaak heel goed hoe zij met vrouwen moet omgaan. Maar vertaald naar techniek en instrumenten waarmee je het imago kunt vormen betekent dit: Dat wij ons nog meer bewust moeten zijn van ons gedrag. Hoe acteren wij, gemeentebestuur en organisatie, in Schiedam? Hoe bieden wij onze diensten aan bij de Schiedammers. Hoe communiceren wij, zowel intern als extern? Hebben wij een voldoende herkenbare identiteit? Herkent u ons of Schiedam of een product van Schiedam voldoende aan bijvoorbeeld een logo of een symbool? Waar ontlenen wij onze naamsbekendheid aan? Daarnaast is onze bestuurlijke daadkracht van groot belang. De uitwerking van het colle- gewerk-programma 'Alle Schiedammers', de aanpak van de vitaliteit van onze binnenstad, de ontwikkeling van Schieveste, ons bouwprogramma, hoe gaan wij om met de openbare ruimte en hoe kunnen wij daarop sturen, ons sociaal, cultuur en sportbeleid en onze vei ligheid om maar een paar items te benoemen. Het gemeentebestuur en de ambtelijke organisatie willen genoemde instrumenten benut- ten, sturen en managen op taak en doelsteliingen opdat Schiedam zichtbaar nog aantrek- kelijker mag worden dan zij al is, er vertrouwen gesteld mag worden in uw lokale overheid en dat mede hierdoor een positieve bijdrage aan het imago van Schiedam gegeven mag worden. Sterker nog, wij zijn er al mee begonnen. De ambtelijke organisatie ondergaat een reor- ganisatie onder de naam en doelstelling van 'Samen Schiedam'. De gemeenteraad heeft haar vergaderstructuur en cultuur kritisch bezien en verwoord in het document 'Anders vergaderen'. Maar wij kunnen het niet alleen. De gemeente Schiedam zijn wij alien. Ook onze Schiedamse burgers, de Schiedamse maatschappelijke organisaties en onze Schiedamse ondernemers kunnen en dienen een bijdrage te leveren aan de beeldvorming, het imago en de identiteit van Schiedam. We zijn immers een aantrekkelijke gemeente om te wonen, te werken, te recreeren en je als onderneming in te vestigen. Het is altijd makkelijker om boos te worden op een zondebok, in dit geval de politici of de ambtenaren, dan om jezelf te onderwerpen aan een kritisch onderzoek. Het hele idee van burgerschap is veranderd. Een burger was iemand die het recht verwerft zijn mening te geven over de gemeenschappelijke zaak en zich verbindt aan de verplichtingen die dat met zich meebrengt. Maar tegenwoordig beschouwt de burger zich niet zelden in de eerste plaats als een parti- culier individu dat zich van het bestuur bedient. Ten opzichte van de politieke autoriteiten die hij heeft gekozen stelt hij zich vaak op als eisende partij. Het bestuur moet voor zijn belangen opkomen, zijn vrijheden verdedigen en zorgen dat in zijn economische behoef- ten wordt voorzien. Niet zelden interesseert de burger zich alleen nog voor zijn persoon lijk belang. Wat de politiek moet doen voor het algemeen belang, daarover heeft hij vaak geen opvat- ting meer. We leven eigenlijk niet meer in een maatschappij van burgers, maar in een maatschappij van individuen en dat maakt het werk van besturen heel moeilijk. Daarnaast moet de overheid aansluiting zien te vinden bij een zich zeer snel ontwikke- lende samenleving. Alleen met mensen die in onze samenleving staan en nadenken over de publieke zaak kan Schiedam zich optimaal verder ontwikkelen. En die mensen hebben we in Schiedam, ik heb het al gememoreerd. Maar het mogen er meer zijn. Meedoen, alle Schiedammers. Juist in onze gevarieerde samenstelling zit onze kracht. Laten we onze krachten bundelen. Gezamenlijk dragen we verantwoordelijkheid in het veilig, leefbaar en schoon houden van de stad. Dat lukt alleen als er duidelijke regels zijn en als we die consequent handhaven. Wie de sfeer verziekt zal er op worden aangesproken. Aan het schoonhouden en onderhouden van de stad kent het gemeentebe stuur dit jaar voor zichzelf een hoge bestuurlijke prioriteit toe, maar u kunt ONS daarbij helpen. Een groep die ik rechtstreeks aanspreek op het 'meedoen' zijn die vastgoedeigenaren die winkelpandjes in het centrum in hun bezit hebben. Wij bezitten een historische binnen stad. Wie een pand in de binnenstad bezit heeft de morele plicht het culturele erfgoed in een daarbij passende staat van onderhoud te brengen. Wij kunnen onze binnenstad leven- dig houden en aantrekkelijker maken door de ambachtelijke winkels en speciaal zaken een daarbij passende accommodatie te bieden waarbij huurprijs en kwaliteit ook in overeen- stemming zijn. Dat betekent in de meeste situaties, dat uw investering zich pas op langere termijn zal terugbetalen. Maar niets doen is ook kapitaalvernietiging en ten opzichte van de gemeenschap van Schiedam is het niet meer acceptabel om daar initiatiefloos in te blij ven en verantwoordelijkheden uit de weg te gaan. Wij zullen u daarop aanspreken. Tenslotte heb ik mogen ervaren dat het bedrijfsleven van Schiedam de behoefte heeft geuit om het gemeentebestuur en de ambtelijke organisatie met regelmaat te ontmoeten. Zonder dat ik ze daarover geconsulteerd heb, ben ik er van overtuigd dat raad, het col lege en de organisatie aan deze vraag gehoor zullen geven. Ook u bent een visitekaartje van Schiedam. Bij deze gelegenheden treden ook wij graag op als gasth'eer, om u kennis te laten maken met de gemeentelijke activiteiten en organisatie. Ik wens u alien vanaf deze plaats veel gezondheid, een voorspoedig 2007 en een jaar waar- in u alien nog trotser wordt op deze stad, want Schiedam is het waard! Laat het jaar 2007 het jaar: met hart voor "Alle Schiedammers" zijn. Ik dank u voor uw aandacht." Burgemeester W.M. Verver-Aartsen Bibliotheek Waterweg zoekt Schiedammers die deel willen uitmaken van de denktank 'Gesprekken aan de Schie'. In 2007 organiseert de bibliotheek drie Gesprekken aan de Schie: in april, november en december. Een Gesprek aan de Schie is een discussieavond in de bibliotheek over een actu eel maatschappelijk onderwerp. Om te bepalen welke onderwerpen dit zijn en wie voor deze discussie uitgenodigd kunnen worden, formeert de bibliotheek de denktank 'Gesprekken aan de Schie'. Bent u betrokken bij de stad Schiedam en weet u wat er leeft? Kom dan naar de informa- tiebijeenkomst op 16 januari 2007. De bedoeling en werkwijze van de denktank komen daar uitgebreid aan de orde. Wilt u zich aanmelden voor de denktank maar bent u op 16 januari verhinderd? Neem dan contact op met Ineke v.d. Boom, telefoon (010) 246 5727 (maandag en vrijdag) of e-mail cm.vd.boom@schiedam.nl. Informatiebijeenkomst Denktank 'Gesprekken aan de Schie', dinsdag 16 januari 2007 Bibliotheek Noord, Bachplein 589, Schiedam, aanvang 19.30 uur. Colofon Stadskantoor Tel.: (010) 246 55 55 fax: (010) 473 70 21 E-mail: info@schiedam.nl Openingstijden Stadswinkel maandag 12.00 tot 16.00 uur dinsdag t/m vrijdag 08.00 tot 16.00 uur donderdag 08.00 tot 20.00 uur Gemeentelijk Informatiepunt Postadres Buiten kantooruren voor spoedeisende veiligheidszaken Tel.: (010) 246 54 00 Stadswinkel, Stadserf 11 Tel.: (010) 246 53 04 Postbus 150113100 EA Schiedam

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 3