maasstad :n Midwinterfeest moet de Gorzen op straat krijgen 'Schiedams imago moet beter' Schiedam moet voor Poldervaart opkomen samen met Rotterdam krant Nieuw bij Suntime r HALVE PRIJZEN Nieuwjaars- concert Harpe Davids Stop het piekeren Verhalen over de Gorzen gezocht voor een GRATIS okselbehandeling Canto di Lode geeft concert Station Kethel komt op betere locatie maasstad weekbladen SCHIEDAM Woensdag 10 januari 2007 xq 52 SCHIEDAM - Hij wil iets voor de Schiedamse pre-seni- oren gaan betekenen. Mensen zo rond een jaar of veertig, vijftig. Weet niet of ie het redt, maar probeert het in ieder ge- val wel. Jan van Essen (71), van oorsprong Deventenaar, maar nu alweer ruim twintig jaar Schiedammer vindt het hier maar een 'dooie boef. „Er zijn genoeg stellen die ik ken die dolgraag leeftijdsge- noten willen ontmoeten, maar geen idee hebben waar dat kan. Daar wil ik verandering in gaan brengen." Red de Poldervaart! door Ted Konings SCHIEDAM - De Gorzen loopt aanstaande zaterdag uit voor het Midwinterfeest. Dat hoopt althans Anita Naloop van Wijkcentrum Zuid, waar zij manager Wijkwerk is. „Een leuk wijkfeest", dat is wat haar voor ogen staat. Als er zo'n tweehonderd mensen komen, zoals gehoopt, gaat dat zeker lukken. Er is voor elk wat wils: activiteiten voor kinderen, jon- geren en volwassen. Hoogte- punt moet de wijkmaaltijd wor den. Zo tegen de avond trekken enkele gelegenheidskoks hun grote pannen met stampot open en wordt het smikkelen gebla- zen. Nu rechtstreeks uit onze markiezen fabriek. Tot 21 maart 2007 koopt u bij ons uw houten markies voor de helft van de prijs Definitief en pijnloos ontharen en div. huidbehandelingen. Kom op onze OPEN DAG, zaterdag 13 januari 2007 van 11.00 tot 17.00 uur t. w. v. 17,50 T.'Iaa o www.zonnestudiosuntime.nl 010 415 94 34 Franselaan 248a - 3028 AR Rotterdam 1 4 SCHIEDAM - Muziekvereniging Harpe Davids geeft zaterdag 13 januari voor de vijfde keer een nieuwjaarsconcert. Dit concert wordt verzorgd door het B-orkest (opleidingsorkest) en het uit zo'n zestig leden bestaande harmonie- orkest. Op het programma staan werken van Jacob de Haan, Jo- han de Meij en Arie Malando. Het nieuwjaarsconcert vindt plaats in de Dorpskerk aan het Noordeinde 10. Aanvang is 15.00 uur en de toegang is gratis. SCHIEDAM - Gedachten kunnen een eigen leven gaan leiden. Vaak zijn deze gedachten negatief en kunnen ze het leven bei'nvloeden. Te denken valt aan het niet meer ade- quaat kunnen reageren op bepaalde situaties (niets durven zeggen in een groep, niet voor jezelf durven opkomen) of het juist emotioneel heftig reageren op situaties waar- door je in je dagelijks functioneren wordt belemmerd. Piekeren doen we allemaal wel eens, piekerge- dachten komen vaak zomaar op. En of dat nu overdag is of's avonds, het blijft maar in je hoofd malen. De afdeling Preventie van Riagg Rijn- mond heeft een preventieve training Realistisch waarnemen en denken (RET) ontwikkeld, zodat mensen meer grip krijgen op de negatieve gedachten die hun dagelijks leven bei'nvloeden. Deze training bestaat uit vijf bijeenkomsten van 2 uur op maandagavond van 19.00-21.00 uur. De eerstvolgende training start op maandag 19 maart en er zijn geen kosten aan verbonden. Aanmelden kan via internet, schriftelijk via een aanmeldformulier of telefonisch bij de afdeling Preventie van Riagg Rijnmond. SCHIEDAM - Sanneke van Hassel schrijft in opdracht van het Ge- meentearchief Schiedam een ac- tueel portret over de Gorzen. Ook het verleden van deze volkswijk komt daarin aan bod. Van Hassel is hiervoor op zoek naar verhalen over verdwenen plekken, panden of winkels in de Gorzen. Verhalen van Gorzenaren zelf dus. Op www. degorzen.nl kunnen deelnemers in maximaal 'tachtig woorden hun herinnering beschrijven. Naast de kans in het boek te komen vallen er mooie prijzen te winnen, waaronder boeken en dvd's van het Gemeente- archief. De uiterste inzenddatum is 19 januari. ww w. maasstad weekb ladenn I KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004491 Fax 010 4128449 Emailadres advertentiegroep: verkoop® maasstadn I Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP email: bezorging@maasstad.nl Telefoon 0900 2020299 (10 euro ct. p.min.) ma. t/m do. 09.00-21.00 uur vrij. 09.00-17.00 uur DIRECTIE: R. M.deKoning MANAGER: H. Wirtz Telefoon 010 4004290 VERKOOPLEIDER: B. van Dongen Telefoon 06 53786940 VERTEGENWOORDIGER: S. Verzendaal Telefoon 0610921026 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Telefoon 010 4004487 Fax 010 4116454 Email redactie: waterweg@maasstad.nl K. Moerman - van der Knaap Telefoon 010 4004322 E. Meijer Telefoon 010 4004401 Chef-redactie: P. E. van der Heide Telefoon 010-4004490 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: PcM Lokale Media b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij PcM Lokale Media b.v., c.q. de betreffende auteur. Waar kunnen straks de voetjes van de vloer? door Karin Moerman Eind vorig jaar ging Van Essen heel voortvarend van start. Hij had koud zijn plannetje opgevat of hij zat Tweede Kerstdag al met een groep van tachtig leeftijdsgenoten aan tafel in Hotel Rijnmond. „A1- lemaal via-via bij mij terechtge- komen en lang niet alleen maar alleenstaanden. Die mensen waren zo blij dat er eindelijk eens wat gebeurde, dat er eindelijk eens wat voor hen georganiseerd werd." Maar nu, krap twee weken later, is het enthousiasme van Van Es sen alweer een stuk getemperd. Toen ie een volgende avondje in Rijnmond wilde bespreken bleek de eigenaar de zaak per 1 februari te hebben verkocht. En daarmee vervloog het vaste onderkomen voor de groep van Jan van Essen. Hij is er nog stuk van: „Dat moet die eigenaar toch geweten hebben, toen ik hier al die slingers en ver- lichting op kwam hangen. We had- den echt plannen gernaakt om hier elke maand sarnen te komen. Het was ideaal: goede ruimte, verlichte dansvloer... Nu kan ik weer van Jan van Essen op de verlichte dansvloer van het Rijnmondhotel. De organisator is nu op zoek naar een nieuwe locatie waar hij met een vaste groep pre-senioren elke vrijdagavond terecht kan. Foto: Roger van der Kraan voren af aan beginnen." Jan van Essen ziet het als zijn per- soonlijke missie om de Schiedam se pre-senioren uit een dooie hoek te halen. „Je hoort het maar al te vaak. Zijn de kinderen de deur uit, blijven pa en ma alleen achter. Op een gegeven moment zijn ze samen uitgepraat en zouden ze wel eens anderen willen ontmoeten. Nieuwe vrienden maken. Maar waar?" Er zijn genoeg horecazaken, maar geen waar ze met elkaar kunnen praten zonder dat ze ongeveer bij elkaar op schoot moeten kruipen om iets te horen van het verhaal van de ander. „En het theater kost kapitalen. Dat kan niet iedereen zomaar elke week opbrengen." Misschien zijn er bedrijven die Van Essen uit de brand kunnen helpen. Want er moet toch wel er- gens een locatie te vinden zijn waar een groep veertigers, vijftigers. misschien ook zestigers, gezellig samen kan zijn, een wijntje kan drinken en een dansje kan wagen. „ln de jaren zeventig had je Rutex in Rotterdam. Daar kon je gezellig uit. Had je een orkest in de zaal en bleef je soms de hele middag han gen. In Schiedam is zoiets er voor zover ik weet niet en als het er wel is, wil ik graag weten waar", roept Van Essen. Voorlopig is Van Essen eerst op zoek naar iets waar hij zijn dans- avondjes zou kunnen organiseren op bijvoorbeeld vrijdagavond. ..Van een uur of half acht tot een uur of elf, twaalf." Maar meer activiteiten in de toekomst sluit de nog altijd kwieke organisator niet uit. ..Als zo'n groep eenmaal bij elkaar is, ontstaan vaak de leukste plannen. Je kan denken aan een boottochtje of een reisje. Waar maar behoefte San is. Ik organiseer het wel." Het is vreemd dat de Poldervaart Vereniging in hoger beroep moet gaan tegen het bouwplan voor een torenflat bij Spieringshoek. Op de website van SchiedamStad vraagt iemand zich af, of hoger beroep niet domweg leidt tot nodeloze vertraging van de bouw. Het is een schoon streven om de Poldervaart te beschermen tegen verstedelijking, maar je houdt een doorwalsend gemeentebestuur toch niet tegen, is zo'n beetje de redene- ring op de discussiesite. Niet alle gemeenteraadsleden volgen de site SchiedamStad. Toen CDA- raadslid Martijn Vroom voortdurend commentaar leverde op allerlei opmerkingen, die hij op die site tegenkwam, vroegen andere politici waarom hij zich tot dat bedenkelijke niveau verlaagde. „Omdat ik het leuk vind," zei Vroom. Hij kwam er namelijk andere opvattingen tegen dan de meningen van ambtenaren en wethouders, waar een raadslid mee doodgegooid wordt. Het was allemaal wat rauwer, volkser, om het zo te zeggen. Dat scherpte Vrooms eigen denkbeelden. En hij kwam daarmee dichter bij gewone mensen' te staan. Helaas is juist Vroom nu als forumgast afgehaakt, omdat hij Schiedam verlaat. Waarom ik het vreemd vind dat de Poldervaart Vereniging in hoger beroep moet, is dat het bouwplan al lang van tafel had kunnen zijn. Het plan kwam nog onder het vorige wethouderscollege tot stand. Al sinds het voorjaar zitten er nieuwe wethouders, sinds een paar maandjes ook nog een nieuwe burgemeester, en ze hadden al lang allerlei besluiten van het vorige college ongedaan kunnen maken. Enkele wethouders van nu waren als gemeenteraadslid toch tegen een woontoren aan de Poldervaart? Welnu, grijp je kans! Er zijn toch niet voor niets verkie- zingen geweest? Er is altijd wel een list te bedenken om van oud beleid af te komen. Maar het huidige college laat het aan vrijwilligers van de Poldervaart Vereniging over, en aan enkele bewoners van het Spieringshoekwijkje. De reden? Als die vrijwilligers en bewoners in hoger beroep hun zin krijgen, kost het de gemeente geen geld om het bouwplan af te blazen. Stilletjes hopen de wethouders dat de Poldervaart Vereniging wint. Als de wethouders de woontoren nu zouden verbieden, zonder uitspraak van hogerhand, dan kan de projectontwikkelaar wel eens een schadeclaim indienen. Dan zou de gemeente kunnen opdraaien voor het reeds gedane voorwerk. Dat kan duur uitpakken, maar in feite is het eerlijker om voor fout beleid op te draaien dan Poldervaart-beschermers ermee op te zadelen dat ze in hun vrije tijd fout beleid ongedaan moeten maken. Dan had de gemeente maar niet zo'n rare beslissing moeten nemen om aan een eeuwenoude waterloop in een beschermde groenzone een wolkenkrabber toe te staan. Wat je nu krijgt, is dat bevlogen Schiedammers die het groen in de stad koesteren op die Vroomloze discussiesite het verwijt krijgen datze onno- dig een bouwplan tegenhouden. Alsof het hersenloze vertragers van de vooruitgang zijn! De schade aan de reputatie van bevlogen Schiedam mers wordt hiermee groter dan de schade, die het huidige gemeentebe stuur eventueel zou moeten vergoeden aan de projectontwikkelaar. Niet alleen volhardt het huidige college in slecht beleid van het vorige, maar sympathieke idealisten zijn de dupe. Kor Kegel Het idee voor het wijkfeest ontstond een paar maanden geleden, vertelt Naloop. „Vanuit de Stichting Wel- zijn Schiedam mikken we dit jaar op sterker wijkgericht werken. In de Gorzen was dat tot dusver wat achtergebleven." Nou, hoe kan je je beter laten zien dan op straat. Zo was het idee van een straatfeest snel geboren. Ondertussen kwam vanuit de gemeente het plan op, om de vrijwilligers die actief zijn in het Wijkbeheerorgaan (WBO) van zuid, te bedanken voor hun inzet. Dat zou mooi kunnen met een feest. Naloop is momenteel in gesprek om te kijken hoe dit te organiseren. Drie doelen stelt het kernteam van het wijkcentrum, dat het midwinter feest organiseert, zichzelf. ..Contact met de buren, het bij elkaar brengen van instellingen en als wijk samen iets organiseren." Het team bena- derde de verschillende instanties die in de wijk actief zijn, winke- liers, vrijwilligers. De respons is nog een beetje terughoudend. „Het lijkt alsof veel mensen eerst nog even de kat uit de boom willen kijken." Maar wat heet kat uit de boom kijken als je direct schokt, zoals drie winkeliers deden, met zo- wel harde giften als in natura. „Dat is toch wel bijzonder, dat ze dat zo doen." Enkele instellingen zegden toe een kraam te bemannen waarin zij iets van zichzelf presenteren. „Bij sommigen hangt het er ook Nu ook leverbaar met onderhoudsvrije kunststofl ombouw. Info: www.zonpas.nl, bel of kom eens langs in onze showroom. Zonweringen W. van der Pas bv Adriaen Banckertstraat 16, 3115 JE Schiedam Telefoon 010 - 246 93 33 Open: ma t/m vrvan 9.00 tot 16.30 uur en za 11.00 tot 16.oo uur. Gegarandeerd de voordeligste definitieve ontharingen met de nieuwste flitslichtsysteem-technologie. nog om", vertelde Naloop vorige week. Stichting Vage leende tenten, die verwarmd zullen worden. Een podium werd geregeld Toen de vraag op kwam wanneer het feest plaats moet vinden, dacht men aan januari. „Van mei tot Sep tember stikt het van de feestjes. Dit is een onderbreking van de winter." Het Midwinterfeest begint zater dag om twee uur 's middags, met spelletjes voor de kinderen. Het plein voor het wijkcentrum is met kunstbomen en een sneeuwkanon omgetoverd in een winterdecor. Ui- teraard ontbreekt de gluhwein niet. Vanaf vier uur verschuift de nadruk naar de volwassenen. Mark Laven der en Paul Clifton treden op en om zes uur gaat de hele wijk aan tafel. Erwtensoep, hutspot of 'broodje zuurkool met worst', a raison van 2,50. Er zal ook worden gedanst. Vanaf zeven uur is de vloer vooral voor de jongeren, met optredens van enkele rappers - 'zowel beroepsmu- zikanten als jongeren uit de Gorzen, ieder krijgt een kwartier'- en een dj. Voor de kenners: Dans Floor Brea kers, Crazy A, MC MR, URSHAS, Black Shadow, GKS, Gemini, De vloek en D- Kaya (Main act) zullen hun opwachting maken. Na tienen gaat de stekker uit de mu- ziekapparatuur en is het opruimen. Naloop zal tevreden zijn als de deelnemers dat na afloop ook zijn. „Ik hoop dat ik dan hoor roepen om herhaling volgend jaar..." SCHIEDAM - De Reformatorische Oratoriumvereniging Canto di Lode geeft zaterdag 13 januari een ju- bileumconcert in de Grote Kerk. Op het programma staat het be- roemde meesterwerk van Handel: The Messiah. Met dit concert luidt het Rotterdamse koor haar 10-jarig jubileum in. Medewerking wordt verleend door het Randstedelijk Begeleidings Or kest Sinfonia. Solisten zijn onder andere de sopraan Hieke Mep- pelink en alt Margareth Beunders. Arjen Leistra, vaste begeleider van het koor op het orgel verleent zijn muzikale bijdrage op de continuo. Het concert begint om 19.30 uur. Kaarten kosten 16 euro. Houders van een pas en jeugd betalen 12 euro. Voor kinderen tot en met 12 jaar is de toegang vrij. SCHIEDAM - Schiedam heeft er belang bij dat ook het Rot terdamse deel van de Polder vaart in ere wordt hersteld. De Poldervaart Vereniging dringt daarom aan op een samen- hangend beleid van de twee gemeenten. De hele vaart tus- sen Vijfsluizen en de Kande- laar moet worden beschouwd als een groene long, waar de natuur en karakteristieke ob- jecten zoals molens worden beschermd. Nancy MacGillavry, Everard ter Haar, John Witjes en Marcel Polak zien twee jaar na de oprichting van de Poldervaart Vereniging wel wat lichtpuntjes, maar ook zorgen. Gunstig vinden ze dat het huidige college van burgemeester en wet houders een betere locatie voor sta tion Kethel heeft aangewezen. Het is nu gepland aan de oostelijke kant van de spoorlijn, in plaats van bij de Joppelaan aan de westzijde, zoals het vorige college wilde. Voor de ecozone Poldervaart en de karak teristieke bebouwing aan de Jop pelaan is dat beter. Het station komt dan wel ietsje ver- der van de woonwijk Sveaparken, maar dichter bij de bedrijven aan de 's-Gravelandseweg. De bouw van het station staat vooralsnog gepland voor 2008. Positief vindt de Poldervaart Ver eniging het ook. dat wethouders Yo- rick Haan (SP) en Maarten Groene (PvdA) werken aan een bestem- mingsplan Groene Long. Dat kan al dit voorjaar aan de gemeenteraad worden voorgelegd. Vanwege de beoogde kwaliteits- verbetering van de Poldervaart zijn de bestuursleden ook in gesprek met volkstuinvereniging Vijfslui zen, stichting De Schiedamse Mo lens, voetbalclubs en bewoners van Tuindorp. Dat heeft te maken met bedreigde stukjes groen ter hoogte van de Poldervaartschool en par- keergelegenheid bij de sportaccom- modaties. Nadelig vindt de Poldervaart Ver eniging het dat er voor het nieuwe Vlietland-ziekenhuis een dam komt. De strijd hiertegen is verloren. Eind 2008 moet het ziekenhuis in bedrijf zijn. Er is echter nog een omge- vingsplan op komst en de Polder vaart Vereniging hoopt 'verstening' van het gebied tegen te gaan. De vereniging gaat in hoger beroep tegen een woontoren bij Spierings hoek. Deze flat zal het hele groen- blauwe uitzicht langs de Poldervaart verstoren, vreest de vereniging. door Frank Willemse SCHIEDAM - Schiedammers heb ben het hart op de tong. Of volgens zoals burgemeester Wilma Verver het tijdens haar nieuwjaarsspeech noemde 'het imago dat hij alles vrij direct verwoordt'. Zij kreeg 'ondiplomatiek' te horen toen zij naar Schiedam solliciteer- de: 'Wat moet je daar nu in Schie dam...? Ze hebben daar een heel andere bevolking...'t Is een stad die verloedert'. Fout volgens haar om dat zij nu in een paar maanden heeft ontdekt dat de stad zoveel heeft om trots om te zijn. Kortom, het publie- ke beeld of imago van Schiedam behoeft dringend aanpassing. Het was de eerste keer dat de burge meester tijdens de nieuwjaarsrecep- tie een toespraak hield. Oud-bur- gemeester Scheeres deed dat nooit. De meeste aanwezige raadsleden waren enthousiast over dit initiatief afgelopen zaterdag in de foyer van het theater aan de Schie. 'De Schiedammer moet trots zijn op de gemeente' zo stelde zij. Trots op de historische binnenstad, het onderwijs, de sportsector en het bedrijfsleven. Om deze hartenkreet te beklem- tonen, stelde zij, dat bestuur en ambtenaren een voorbeeld moeten geven en bestuurlijke daadkracht moeten tonen. Een krachtige aanpak, stelde zij voor, tegen de vastgoedeigenaren met winkelpanden in de binnen stad. Die eigenaren hebben de morele plicht, volgens Verver, om dat cul- turele erfgoed in passende staat van onderhoud te brengen. Zij doelde op de Hoogstraat waar eigenaren panden laten verrotten en een ho- ge huurprijs berekenen waardoor moeilijk nieuwe winkels op de Hoogstraat zich kunnen vestigen. In de zaal was ook kritiek op deze strofe. Gemeente Belangen reageer- de dat dan het College zelf panden als Monopole moet opknappen. De meeste raadsleden waren overigens lovend over de voornemens van de nieuwe burgemeester, die ver- klaarde deze speech de laatste twee maanden zelf geschreven en be- dacht te hebben. door Kor Kegel De gehele Poldervaart moet worden beschouwd als een groene long, vindt de Poldervaart Vereniging. Foto: Roger van der Kraan

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 6