maasstad L Maak poezie over 'Stilte en Eenvoud' Onderzoek op Vlaardingse kerkheuvel vlaardin boekbeeld Maasstad Lezersactie milieubericht week 2 Filmhuis Beestenboel Ypsilon in de regio k r Donderdag 11 januari 2007 wx 53 Zaterdagavond cd- presentatie in zaal Beatrix SCHIEDAM/VLAARDIN GEN - Hij heeft iets weg van Adje, de domme assistent van Paul de Leeuw. Het verschil is dat dat een acteur is die malle Pietje speelt. Zo niet Vlaar- dinger Andre Pronk (33) die helemaal zichzelf is. Dat men- sen om hem lachen of zelfs uitlachen doet hem niets: „Ik ben een spontane jongen en blijf vrolijk. Dat leer je ook wel als je zo vaak optreedt bij feesten en in kroegen." Sinds zijn optreden in X-Factor heeft het publiek hem ontdekt. RTL Boulevard kwam zelfs langs om te kijken waar hij woont. maasstad DCMR Rijnmond In het Filmhuis Schiedam draait donderdag 11 januari de film Eden. Deze publieksprijswin- naar van het Filmfestival Rot terdam wringt prettig wat betreft gestalte en mistroostige uitstra- ling van de hoofdpersoon. Gre- gor is chefkok en het enige keu- kenpersoneel in een restaurant waar slechts drie tafels bediend worden door een doofstomme ober. Op zijn vrije momenten hangt hij op terrasjes, waar hij naar vrouwen staart. Hij ont- moet Eden, met wie hij schuch- ter vriendschap sluit. Zij zit ge- vangen in een slecht huwelijk met een dochtertje met Down- syndroom, en laat zich door zijn chocolade opnieuw tot leven wekken. De nieuwe verlangens van Eden geven aanleiding tot wellustige keukenscenes. Vrijdag 12 en zaterdag 13 janu ari is de film Va, Vis et Deviens te zien. Eeuwen lang leefden enkele tienduizenden zwarte joden (falasha's) in de bergen van Ethiopie. Door de hongers- nood in 1984 worden velen naar vluchtelingenkampen in Soedan gedreven. Samen met de VS or- ganiseert Israel een luchtbrug om hen naar het Beloofde Land te halen. Een christelijke moeder dwingt haar zoontje van 9 zich voor te doen als jood en zich zo te redden van de hongersdood. Officieel aangegeven als wees, komt het kind aan in het Heilige Land waar hij de naam Schlomo krijgt en geadopteerd wordt door een Frans-joods liberaal gezin uit Tel Aviv. Winnaar publieks- prijs Filmfestival Berlijn. Het Filmhuis is te vinden in de Nieuwstraat 12, voorstellingen beginnen om 21.00 uur. Kaar- ten kosten zeven euro, dona- teurs betalen 5,50. Reserveren via de VVV Schiedam, tel. 0900 - 1.192.192. VLAARDINGEN - Inimini kwam als kitten van drie maan- den in het asiel terecht; piep- klein met een paar grote vleer- muisoren. Inmiddels is hij wel iets gegroeid, tussen de andere katten hier blijft hij echter een klein opdondertje. In het begin was hij erg bang en nog steeds wil hij liever niet aangeraakt en opgetild worden. Inimini zou het dan ook het beste naar zijn zin hebben op een rustig plekje bij mensen die veel geduld met hem hebben. Inimini is keurig zwart- wit met een slordig zwart stipje op zijn neus. Wie komt eens met hem kennismaken. Meer informatie over Inimini en de andere dieren uit het asiel is verkrijgbaar bij Dierentehuis Nieuwe Waterweg, Van Linden van den Heuvelweg 2c. Het die rentehuis is geopend van maan- dag tot en met zaterdag van 12.30 tot 16.00 uur, tel. 010 - 434 53 35. De aanstekelijke lach van feestbeest Andre Pronk door Frank Willemse Andre Pronk zong, in de tweede ronde van het populaire RTL- programma X-Factor het nummer 'Wat ben je lelijk van dichtbij...' Groot succes in de huiskamer. De mensen kwamen niet meer bij van het lachen om die lange slungel met paardengebit en flaporen. De jury kon er niet om lachen. Juryvoorzit- ter Henkjan Smits was genadeloos: 'je kunt niet zingen en wij zien er de humor niet van in'. Een afgang? Nee! Sinds dat optreden is Andre Pronk juist veelgevraagd op fees- ten en partijen. Natuurlijk heeft hij geen stem als Lee Towers of Marco Borsato. Dat beseft hij en daarom noemt hij zichzelf 'een entertainer". Meer iemand waar mensen om lachen als is het soms ook met een traan. Zijn fans zijn vooral vrouwen en die vinden hem leuk. Zijn reactie op de tv na zijn afwijzing bij X- Factor: „Helaas, ze kunnen niet lachen of huilen om mij. Nou, dan kunnen ze beter onder de grond gaan zitten." En dan volgt zijn onbedaarlijke lach. Dat maakt hem zo sympathiek. Dat Henkjan Smits letterlijk zei 'We zijn je vergeten voordat je de Andre Pronk is op dit moment bijzonder populair. Vooral de vrouwen hangen aan zijn lippen. deur uit bent," Nou, dat was mooi mis. Want sinds zijn tv-debuut staat zijn mobiele telefoon niet meer stil. Hij werd onmiddellijk gevraagd voor de populaire talkshow van Jensen. En met succes, want hij mag nog een keer terugkomen. Sinds die tijd treedt hij 3 a 4 keer per week op. Hij scoort vooral met zijn nummer 'Wat ben je lelijk van dichtbij'. Een nummer uit 1983 van de Utrechtse volkszanger Huib Hangop. Het nummer slaat natuurlijk ook een beetje op hemzelf. Maar Andre Pronk is echt een liefhebber van het levenslied. Vroeger was hij zelf etherpiraat waarbij hij zijn hobby professionaliseerde. Hij is een ken- ner van de smartlap. Nee, minder van naamgenoot Andre Hazes, wel van volkszangers als Frans Bouwer of Koos Alberts. A1 tien jaar treedt Andre op in cafes, voetbalkantines, feesten en braderieen. Met microfoon en een geluidsband met een vast program- ma van een uur. Tijdens zo'n optre den staat hij op een tafel of stapt hij gewoon af op een meisje waar hij dan een nummer voor zingt. Suc ces gegarandeerd. Thuis woont hij samen met z'n moeder vlak bij het Veerplein. Hij is er een uit een gezin met vijf kin- deren. Ook zijn moeder en familie houdt van het Nederlandstalige le venslied. Ze steunen hem met zijn optredens bij verschillende talentenjachten. Met nummers als 'Als sterren aan de hemel staan', 'Daar bij de wa- terkant' of 'Het kleine cafe aan de haven'. Ondanks zijn handicap - hij zat op een langzame leerschool, heeft hij zich opgewerkt. Met zijn behaalde rijbewijs en auto rijdt hij zelf van Foto: Roger van der Kraan het ene naar het andere feest. Een show met grappen als 'Hebben jul- lie zin in een feessie?' „Ja", bruit dan het pubiek. Waarop hij zegt: 'Nou, ik niet!' En dat is het natuur lijk lachen geblazen. Zaterdagavond 13 januari is de cd-presentatie van Andre Pronks eerste cd 'Mijn feessie kent geen tijd'. Met een optreden van hem samen met orkest De Vrijbuiters en de Zingende Stager. Entree: acht euro in zaal Beatrix, Lange Kerk- straat 70, open vanaf 19.00 uur. SCHIEDAM - Ook in Schiedam staat de Gedichtendag 2007, don derdag 25 januari, in het teken van stilte en eenvoud. Bibliotheek Waterweg nodigt iedereen uit mee te doen aan dit poeziefeest. Schie- dammers kunnen zich verdienste- lijk maken door op een stille plek 'eenzaam' hun zielenroerselen aan het papier toe te vertrouwen. Wie beter met de digitale camera over- weg kan, kan een foto insturen die betrekking heeft op het thema. Ook een combinatie van een foto en een gedicht is welkom. Alle poetische uitingen moeten worden ingeleverd bij Bibliotheek Stadserf of Noord. Deelnemers kunnen hun gedichten, foto's en montages bij de biblio theek inleveren onder vermelding van naam, adres, telefoon, leeftijd en de plek waar het is gemaakt. De inzending mag een formaat hebben van maximaal A-3, dat wil zeggen circa 30 bij 40 centimeter. Wan- neer het resultaat een gedicht is, mag dit ook worden gestuurd naar gh.v.norde@schiedam.nl. Per cate- gorie inzendingen wordt een prijs beschikbaar gesteld in de vorm van een foto op canvas (formaat 40 bij 60 centimeter) of een cadeaubon van vergelijkbare waarde. Er is bo- vendien een prijs beschikbaar voor de origineelste inzending van de poeziewedstrijd. Het ingezonden materiaal zal in Bibliotheek Stadserf worden ten- toongesteld. Bij een bijzonder groot aantal in zendingen maakt de bibliotheek een selectie. Alle inzendingen worden eigendom van de bibliotheek. De dichters ontvangen een uitno- diging om hun gedicht voor te dra- gen tijdens het open podium op donderdagavond 25 januari. Ook Schiedammers die niet deelnemen aan de wedstrijd zijn welkom voor het voordragen van een gedicht, dat op het thema 'Stilte en Eenvoud' betrekking heeft. Tijdens de bijeenkomst worden de prijswinnaars bekend gemaakt. westblaak 180 postbus 1685 3000 br rotterdam WATERWEG - Ypsilon is de ver- eniging voor mensen die in het da- gelijks leven te maken hebben met mensen die lijden aan psychosen en/of schizofrenie. Iedere maand komen ze bij elkaar om te praten over elkaars ervarin- gen. Maandag 15 januari is er geen speciaal thema. Iedereen kan deze avond zijn verhaal kwijt. Een op de 100 mensen heeft met deze ziekte te maken. De drempel naar een lotgenoten- avond is vaak hoog. Bij Ypsilon kijkt niemand vreemd op een ver haal; iedereen heeft ermee te ma ken. Vanaf 19.15 uur is de zaal open in het RIAGG-gebouw aan de West- havenkade 85. Voor info: Marianne Kroos, tel. 592 85 63. SCHIEDAM - In het Filmhuis aan de Nieuwstraat wordt zondag 14 januari vanaf 14.00 uur de expositie 'Beauty Queens' geopend van Lisa van Noorden. Om 15.00 uur wordt gratis de documentaire 'Ballroom Babies' gedraaid, een film die een shockerend onthullende blik werpt op de keiharde strijd, om het Au stralian Dancesport Championship, die talentvolle jonge ballroomdan- sertjes, maar vooral hun ambitieuze ouders en meedogenloze trainers voeren. VLAARDINGEN - Waar lag de oudste burcht van Holland, die kort na het jaar 1000 door de roemruchte graaf Dirk III is gebouwd? Archeologen ver- moeden dat deze ten zuidoos- ten van de 'Grote Kerk' van Vlaardingen stond, maar con crete bewijzen ontbreken voor- alsnog. Er is eigenlijk nog maar heel weinig bekend over de bewoningsgeschiedenis van de Vlaardingse kerkheuvel. Deze heuvel van ongeveer tach- tig bij negentig meter bestaat uit circa vijf meter opgebrachte grond en bevat een ongekende schat aan informatie over dertien eeuwen Vlaardingse geschiedenis. Met het onderzoek, op donderdag 11 januari met een zogenaamde grondradar, hopen archeologen iets meer over de geheimen van de Vlaardingse kerkheuvel te weten te komen. Met de komst van graaf Dirk III ontwikkelde Vlaardingen zich heel Ook binnenin de Grote Kerk wordt met een grondradar onderzoek gedaan. snel tot de belangrijkste plaats van het graafschap Holland. Zo stichtte Dirk III in Vlaardingen een grafe- lijk hof, waarvan we weten dat dit ter hoogte van het Liesveldviaduct en de Markgraaflaan heeft gelegen. archieffoto: Roger van der Kraan Ook liet Dirk III een burcht bij Vlaardingen bouwen die een be- langrijke rol speelde in de cruciale 'Slag bij Vlaardingen' in 1018, wat een belangrijk keerpunt in de Hol- landse geschiedenis is. Het gaat om de oudste burcht van Holland. Op grond van summiere historische aanwijzingen lijkt de zuidoostzijde van de kerkheuvel de meest logi- sche plaats voor de bouw van de burcht. Deze strategische locatie gaf Dirk III controle over de Oude Maas, de haven en het beschermde ook de nederzetting. De histori sche aanwijzingen doen vermoeden dat de burcht bestond uit een om- grachte, aarden heuvel met daarop een houten toren. De vraag is of de burcht later ook in steen is opge- trokken. Hoewel het niet eenvoudig zal zijn, kunnen oude waterpartijen zoals grachten door middel van het onderzoek worden opgespoord. Naast de grafelijke burcht kunnen meer bewoningsresten in de kerk heuvel schuilgaan. Zo zullen er na het jaar 1000 ook andere belang- rijke gebouwen random de kerk zijn gebouwd. Zo weten we uit een historische bron van het bestaan van een grafelijke gevangenis in Vlaardingen in 1396. De locatie van deze gevangenis is onbekend, misschien bevond deze zich wel in de oude grafelijke burcht. Het grondradaronderzoek vindt ook plaats binnen de Grote Kerk. Binnen de kerk is veertig jaar geleden ar- cheologisch onderzoek uitgevoerd, waarbij de restanten van een oudere tufstenen kerk zijn gevonden. De Hollandse graaf wilde hier rond 1156 een enorme tufstenen kerk laten bouwen, die voor het graaf schap destijds ongekend groot moet zijn geweest. De resten van deze tufstenen kerk worden opgespoord. Archeologen vermoeden dat op de plaats van de huidige kerk ook de oudste kerk van Vlaardingen zal hebben gestaan, die rond 700 moet zijn gebouwd. Het is denkbaar dat met de komst van graaf Dirk III, het brandgevaarlijke houten kerkje vervangen is door steenbouw. Het onderzoek in de kerk zal zich dan ook richten op de vraag of er inder- daad aanwijzingen zijn voor oudere stenen gebouwen onder de huidige kerk. VLAARDIN GEN - Dat je niet perse een vriend van het Vlaardingse Vis- serij museum hoeft te zijn om het NETwerk jaarboek 2006 op zijn waarde te kunnen schatten, wordt het beste bewezen door dit boekwerkje zelf. De vier hoofd- stukjes belichten vanuit totaal ver schillende optiek op aangename en informatieve wij- ze een beeld van de Grote en haringvisserij waaraan Vlaardingen eeuwenlang haar roem en bestansrecht te danken had. Het artikel van journalist Nico deVries over het gebruik van prikken als aas voor de kabeljauwvisserij haalt een vrijwel vergeten hoofdstukje uit de Grote visserijgeschiedenis eindelijk weer eens boven water. Welliswaar gaat hier ten stede 'het belang van zaken' allang niet meer voor de visserij op, want in Vlaardingen refereerd hooguit de naam van een feestzaal nog aan het bassin waarin de prikken als aas voor de beugvisserij op kabeljauw werd 'vers' gehouden. Voor de wetenschappelijk geintresseerden is het artikel van de Deense onderzoeker Bo Poulsen veel meer dan droge stof van vroeger. De Deense buitenstaander weet een goed inzicht te geven in de vangststrategie in de Nederlandse haringvisserij tussen 1856 en 1863. Het jaarboek bevat ook een artikel over de polygoonfilm over de Neder landse Noordzeevisserij uit 1923 waarin de drie belangrijkste Nederlandse visserijen (haringdrijfnetvisserij, beugvisserij en trawl visserij) aan bod komen. Voor wie de film niet gezien heeft is het artikel een zeer informatieve ver- handeling, waaruit ook het belang blijkt om de historie vast te leggen op het moment dat de geschiedenis zich afspeelt. Ook met het commentaar dat de gepensioneerde oud-directeur Vermeulen van de Vlaardingse visserijschool bij de film in 1970 op 84-jarige leeftijd insprak werd op het allerlaatste moment een schat aan kennis in gesproken vorm aan het nageslacht doorgegeven. Het overzicht van aanwinsten geeft ten slotte een mooi inkijkje in al dat wat het museum wist te verwerven door aankoop en schenkingen. NETwerk is te koop in de boekhandel en de museumwinkel en kost daar tien euro. De redactie van Maasstad Week- bladen verloot drie exemplaren van 'NETwerk' onder Maasstad- lezers. Wie kans wil maken op een exemplaar hoeft maar een ding te doen. Stuur een mailtje naar e.meijer@maasstad.nl of een briefkaart naar Maasstad Week- bladen, t.a.v. Erik Meijer, Post- bus 1685, 3000 BR Rotterdam. Vergeet niet naam en adres te vermelden en de titel van het boek waarnaar u wilt meedingen. De winnaars worden onder het eerst- volgende Boekbeeld gepubliceerd en kunnen hun boekje daarna op- halen in het Visserijmuseum. De Vereniging Vrienden van het Vis serijmuseum doet hen daarbij ook nog het lidmaatschap voor het jaar 2007 cadeau. De winnaars van 'Dit leest geen hond' zijn Doreth Metzelaar(Koe- koekslaan, Schiedam), C.T.M. van Hengst-Zwaard (Druivengaarde, Schiedam) en Rik Verschuren (Ko Suurhofflaan, Schiedam). Namens de redactie van harte gefeliciteerd. De DCMR werkt al 35 jaar aan een leefbare en veilige Rijnmond DE DCMR BEHANDELT AFGELOPEN WEEK 248 MELDINGEN De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt meldingen van bewoners over milieuoverlast van stank, stof en lawaai in het Rijnmondgebied. In de week van 1 tot 8 januari ontvangt de meldkamer van de DCMR 248 meldingen. Hieronder een toelichting op een aantal meldingen, op het effect van vuurwerk op de luchtkwaliteit en op het verschijnen van het meldingenrapport 2006. HARDE WIND EN REGEN VERSPREIDEN SNEL FUN STOF VAN VUURWERK De luchtmeetpunten van de DCMR Milieudienst Rijnmond hebben in de nieuwjaarsnacht hoge concentraties fijn stof gemeten. Fijn stof is een verzamelnaam voor zeer fijne stofdeeltjes die de lucht verontreinigen. De hoogste concentraties zijn gemeten in Overschie en Ridderkerk. Net als vorig jaar was het effect van het vuurwerk na 2 uur niet meer meetbaar. lees verder op www.dcmr.nl/actueel DCMR VOERT METINGEN UIT BIJ GROTE BRAND IN ROTTERDAM NOORD In de nacht van vrijdag 5 januari breekt brand uit in partycentrum Atlantic Palace aan de Zomerhofstraat in Rotterdam Noord. Circa 120 omwonenden worden geevacueerd vanwege de enorme rookontwikkeling. De meldkamer van de DCMR ontvangt negen meldingen over een prikkelende lucht en brandlucht. In verband met de omvang van de brand is de Gecoordineerde Regionale Incidenten Procedure (GRIP) ingesteld. Chemisch advies van de DCMR verleent assistentie en zorgt in samenwerking met de andere hulpdiensten voor de afhandeling van het incident. lees verder op www.dcmr.nl/actueel AFNAME AANTAL MELDINGEN IN 2006 Deze week is het rapport Milieumeldingen in Rijnmond verschenen. De DCMR heeft in 2006 het laagste aantal stankmeldingen sinds 1988 ontvangen. Ook het aantal meldingen over vliegtuiggeluid is gedaald ten opzichte van 2005. Bovendien waren er vorig jaar relatief weinig grote incidenten met veel meldingen. In totaal ontving de DCMR in 2006 ruim 21.000 meldingen, tegenover ruim 23.000 in 2005. U kunt het rapport opvragen bij de bibliotheek van de DCMR (bibliotheek@dcmr.nl of 010 - 246 8415). Het rapport staat ook op internet. >lees verder op www.dcmr.nl/actueel HERK0MST MELDINGEN IN 2006 Westvoorne 605 Krimpen a/d IJssel 89 Brielle 256 Capelle a/d IJssel 177 Rozenburg 316 Bergschenboek 2667 Hellevoetsluis 407 Blijswijk 129 Bernisse 165 Berkel Rodenrijs 265 Spijkenisse 598 Rotterdam 6503 Hoogvliet 581 Scbiedam 2609 Albrandswaard 349 Vlaardingen 2036 Pemis 167 Maassluis 712 Barendfecbt 186 Hoek van Holland 330 Ridderkerk 360 m milieudienst MELDKAMER; 010 47 33 333 (DAG EN NACHT) www.dcmr.nl/milieuklacht

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 8