14" maasstad Teleurstelling en blijdschap bij Roxanne Bovenberg Vlaardings voetbal Korfbal in de regio Vitrines met een tuintje of eigen zendtijd voor jongeren? Aantal milieumeldingen in regio daalt m. maasstad sportflitsen Woensdag 17 januari 2007 wx 55 Rijnmond raakt achterop Dubbele winst DWS Huisman wint veldrit Bakel Wielerquiz in Schiedam Intersport Biesheuvelloop in trek G-hockeyers zoeken versterking Vrouwenhandballers Quintus bij laatste 16 in Europa VLAARDINGEN - De 17-ja- rige Roxanne Bovenberg doet reeds op jonge leeftijd een schat aan handbalervaring op. De Vlaardingse is basisspeler bij Van der Voort/Quintus dat mo- menteel onaantastbaar is in de Nederlandse competitie. Maar ook internationaal spreekt de ploeg uit Kwintsheul,_waar ook de Schiedamse Peggy Vierge- ver speelt, inmiddels een stevig woordje mee. Afgelopen zon dag werden ten koste van het Poolse SAFO ICom Lublin de achtste finales bereikt van de strijd om de EHF Cup. Tienduizend euro voor beste Schiedamse idee VOLLEYBAL - De vrouwenvolleyballers van Rijnmond hebben afgelopen zaterdag in Haakbergen averij opgelopen in de strijd om het kampioen- schap in de eerste divisie B. De ploeg van trainer Matt van Wezel verloor van middenmoter Havoc, 3-1. De eerste drie sets gingen door de zwakspe- lende Schiedamsen verloren, 25-23, 25-23 en 25-16. In de vierde set vocht Rijnmond zich alsnog wel naar setwinst, 22-25. Titelconcurrent Capelle won afgelopen weekeinde van laagvlieger Utrecht, 3-1. Rijnmond Volleybal zag daarmee de achterstand op Capelle oplopen tot vijf punten. HANDBAL - De mannenhandballers van DWS blijven na de winst op SOS/Kwieksport, 26-24, in de race voor het kampioenschap in de regio- klasse C. Na twee rode kaarten voor het fysiek spelende SOS/Kwieksport kwam DWS in de tweede helft definitief langszij, mede door goede kee- perswerk van Imre Obbens en de uitstekende Tim Hoogendoorn. Omdat concurrent DES'72 verloor staan de Schiedammers steviger op de tweede plaats achter Saturnus. Ook de DWS-vrouwen wonnen. Vanwege een fors aantal blessures debuteerde de 14-jarige Michelle Priem in de slotfase. Het talent scoorde in korte tijd dat zij mocht spelen driemaal. Na een ongecon- centreerd begin kwam DWS tegen EHC in de tweede helft op stoom en nam moeiteloos afstand, 27-19. WIELRENNEN - Jeugdwielrenner Jeffrey Huisman heeft afgelopen week einde de laatste test voor het NK veldrijden met goed gevolg doorstaan. De Schiedammer was tijdens de veldrit van Bakel heer en meester en won de koers met 17 seconden voorsprong. Komende zaterdag staat Jeffrey Huisman als een van de favorieten aan de start van het NK. Het wielertalent staat vierde op de KNWU-ranglijst bij de jongens categorie 2. WIELRENNEN -- Fer Schroeders en Paul Truyen organiseren voor de vijfde maal een internationale wielerquiz in de bovenzaal van sporthal Margriet in Schiedam. De quiz voor koppels waarin tien rondes van tien vragen voorbij komen, wordt op 10 februari gehouden. De quiz in Schie dam is onderdeel van de SP Wielerquiz. De overige drie quizzen uit deze reeks vinden plaats in Belgie. De quizzen staan garant voor een grote variatie aan pittige vragen. De wielerquiz wordt gehouden van 13.00 tot 17.00 uur. ATLETIEK - Gelet op het grote aantal voorinschrijvers staan komende zondag naar verwachting erg veel atleten aan de start van de Intersport Biesheuvelloop in Maassluis. De loop over de halve marathonafstand geldt als de eerste wedstrijd uit de TopReis Loopserie van 2007. Naast de KNAU wedstrijd- en prestatieloop over 21,1 kilometer, staat er een prestatieloop over 10 kilometer op het programma. Start en finish voor alle afstanden is om 13.00 uur op de Jan Schoutenlaan in Maassluis. Voorinschrijven kan nog tot en met 18 januari 2007 via de website www.inschrijven.nl. Op 21 januari kan vanaf 10.00 uur in de Wethouder Smithal aan het Westeinde 96 in Maassluis ook nog worden ingeschreven. Meer informatie is te vinden op de website: www.avwaterweg.nl. HOCKEY - De gehandicaptentak van hockeyvereniging Evergreen in Maassluis kan nog wel wat versterking gebruiken. G-hockey is voor elke sporter met en beperking (mits niet rolstoelgebonden) te beoefenen. Voor een kennismakingstraining kan contact worden opgenomen met John Stolk, 010 592 13 76 of via email: stolkweg@kabelfoon.nl. G-hockeyers spelen maandelijks competitie in toernooivorm. door Norbert Veringmeier Roxanne Bovenberg is blij met het Europese succes van haar club. In de Nederlandse competitie is het voor Quintus vaak even tien minu- ten bikkelen om de tegenstanders van zich af te schudden. \„In com petitie hebben we momenteel niet zoveel tegenstand. Gelukkig heb ben nu het Europese handbal waar wij ons toch op een hoger niveau kunnen testen." Vooraf werd er geen rekening mee gehouden dat Quintus zover kon reiken in de Europese cupcom- petitie. Het ervaren Lublin was vooraf in ieder geval duidelijk tot favoriet bestempeld. „In Polen speelden wij echter zelf een heel goede wed strijd. Na de pauze werkten wij een 16-13 achterstand weg en wonnen uitein- delijk met 32-27." Voor Roxanne Bovenberg was er in deze uitwed- strijd een belangrijke rol wegge- legd. De talentvolle Vlaardingse tekende voor zeven van de Heulse doel- punten. Tijdens de return van afgelopen zondag wilde Bovenberg dat voor Roxanne Bovenberg probeert een bres te slaan in de stugge defensie van SAFO ICom Lublin. Het lukte de Vlaardingse in deze Europacupwedstrijd, tot haar eigen teleurstelling, niet om te scoren. foto: Roger van der Kraan eigen publiek en de camera's van de NOS nog eens dunnetjes overdoen. Hoewel haar ploeg de wedstrijd zonder al te veel problemen wist te winnen, 30-29, en zich op die ma- nier verzekerde van een vervolg van het Europacupavontuur, vochten bij Roxanne Bovenberg blijdschap en teleurstelling om voorrang. De te leurstelling betrof haar eigen rol in de wedstrijd en dan met name het niet tot scoren kunnen komen. „Lublin had de tactiek ten opzichte van de eerste wedstrijd aangepast. Onze dragende spelers Maura Vis- ser en Marinda van Capelle kregen persoonlijke dekking waardoor wij onze snelle spelletje niet goed kon- den spelen. Ik moet het om te scoren juist van die snelheid hebben. Op een gege- ven moment ga je dan te geforceerd proberen om toch te scoren en dat is nooit goed." Door de speelwijze van de Polen bestond de belangrijk- ste rol van Bovenberg uit verdedi- gen op de eigen cirkel en vervolgens kwam de opbouw ook regelmptig op haar persoontje neer. Dat de Vlaardingse deze taken naar beho- ren uitvoerde, blijkt wel uit het sco- reverloop in de wedstrijd. Quintus stond de gehele wedstrijd op voor sprong en gunde Lubkin nauwelijks kansen om naderbij te komen. Pas in de slotfase toen trainer Rene Ro- meijn besloot ook wisselspeelsters speeltijd te gunnen, kwam de over- winning nog even in gevaar. Tot haar onvrede werd ook Bovenberg slachtoffer van de riskante wissel- drang van haar trainer. De kansen om toch nog een doelpuntje mee te pikken, werden daarmee voor de Vlaardingse tenietgedaan. Wat langer na de wedstrijd gaf Bo venberg ook haar blijdschap over de bereikte mijlpaal in de geschiedenis van Quintus wat ruimte. Samen met haar teamgenotes, waaronder goa lie Peggy Viergever die door enkele knappe reddingen een belangrijke rol speelde, was er tijd voor een feestje. Bovenberg: „Natuurlijk ben ik ook heel blij dat we verder kun nen in de EHF-cup. Ik hoop daarbij op een gunstige loting. Als wij een ploeg dichterbij huis loten, kunnen we veel eigen publiek meenemen." Een voorkeur voor een specifie- ke tegenstander heeft de 17-jarige scholiere niet. „Alle teams die er nu nog inzitten, zullen sterk zijn. Anders kon je niet zover." In de achtste finales kan Quintus spelen tegen TSV Bayer 04 Leverkusen uit Duitsland, Orsan Elda Prestigio en CBM Astroc Sa- gunto uit Spanje, Ikast Bording uit Denmarken, Kiskunhalas en DVSC Debrecen uit Hongarije, HB Metz uit Frankrijk en Michalovce uit Slo- wakije. De loting was afgelopen dinsdag maar bij het ter perse gaan van deze krant was het resultaat van deze loting nog niet bekend. VLAARDINGEN - Deltasport heeft in en tegen Spijkenisse een uitstekende kans laten liggen om aansluiting te vinden bij de top- ploegen in de le klasse B. De thuis- ploeg kwam op voorsprong door een strafschop. De Vlaardingers speelden geen slechte pot en waren steeds de bovenliggende partij. Del tasport komt echter maar moeizaam tot scoren. Zelfs toen Spijkenisse met tien man stond, kwam de ploeg van trainer Gijs Zwaan niet verder dan 1-1. Ook DVO'32 moest genoe- gen nemen met een puntendeling. Omdat de voor deze gelegenheid defensief ingestelde Vlaardingers soeverein koploper Spirit het scoren beletten, werd de 0-0 gevierd als een overwinning. VFC had het niet gemakkelijk met de nummer laatst in de zondagse derde klasse, Schipluiden. Twee treffers van Adilson dos Santos zorgden niet voor de ontspanning. Schipluiden maakte een kwartier voor tijd de aansluitingstreffer en toen werd het nog even heel erg spannend. RKWIK deed in de vierde klasse goede zaken door te winnen van degradatiekandi- daat De Postduiven, 4-1. RKWIK neemt door de winst wat afstand van de degradatiezone en kan deze ontsnappingsroute volgende week kracht bijzetten tegen Erasmus dat in hetzelfde schuitje zit als de Vlaardingers. De korfbailers van kvv Ridderhof bereikten vorige week de halve finale van de AD Rotterdams Dagblad-korfbalbokaal ten koste van ckv Nieuwerkerk, 9-12. foto: Roger van der Kraan REGIO - In de overgangsklasse C heeft kvv Ridderhof net niet voor een stunt gezorgd tegen koploper KCC. Na een 8-2 achterstand brach- ten de Vlaardingers de spanning opnieuw terug in de wedstrijd maar in de slotminuut trok KCC toch aan het langste eind, 12-11. Oranje Nas sau heeft haar goede voornemens voor 2007 een vervolg gegeven met een eenvoudige overwinning op Ni- kantes, 19-8. Bij de derdeklasser is het vertrouwen verder toegenomen dat men niet in degradatienood ver- zeild raakt. Spirit is in de vierde klasse nog altijd ongeslagen. De Vlaardingers hadden echter moeite het ritme van voor de winterstop weer op te pakken en braken het verzet van het zwakke SKV daarom pas in de tweede helft, 6-12. Voor het Schiedamse ODI blijft de huidige competitie kommer en kwel. In Terneuzen ging de wedstrijd tegen Luctor ruim verloren, 13- 7. Luctor moest er echter wel de beuk in gooien om het gat te slaan. ODI had daarop geen antwoord en zag zelfs een van haar spelers met enkele gekneusde ribben het veld verlaten. door Ted Konings SCHIEDAM - Krijgt Schie dam vitrines met een tuintje of eentje met een stereo en muziek? Een nieuw honk voor de jongeren in Tuindorp? Of wordt het toch een Schiedam se jongerenzender? Dat wordt eind deze maand duidelijk, als de winnaar van de Schiedamse Jongerenprijs bekend is. Zes inzendingen kwamen er binnen op de vraag van de gemeente Schiedam naar jongerenprojec- ten. Om het winnende idee re- aliteit te maken is tienduizend euro beschikbaar. Burgemees- ter en wethouders maken bin- nenkort een keuze uit de drie plannen die ondertussen zijn genomineerd. Miranda van der Ven van de afde- ling Welzijn wil nog niet kwijt welke drie ideeen er zijn afgevallen of welk plan volgens haar de meeste kans maakt. Wel somt ze de criteria op volgens welke de inzendingen worden beoordeeld: haalbaarheid, belang voor een grotere groep en vooral of jongeren er zelf mee aan de slag gaan. „Voor jongeren, door jongeren, dat is toch wel het motto van de jongerenprijs", aldus Van der Ven. De gemeente kan dienen voor het leggen van contacten of het vinden van andere sponsors. Wie de jongeren zijn die zo creatief aan het bedenken en uitwerken zijn gegaan, dat blijft nog even onbekend; de indieners blijven anoniem. Zij kwamen individueel of in kleine groepjes nog in het oude jaar op de proppen met in totaal zes plannen. Een daarvan is het opknappen van een van de lokalen van het schooltje midden in Tuindorp. „Er is daar al een soort inloop gerealiseerd", vertelt Van der Ven. „Jongeren ko men daar tot dusver bij elkaar in de ruimte van de bewonersvereni- ging." Nu is er een ruimte vrijge- komen, tot dusver gebruikt voor de opslag van materialen voor Jeugd- land. „De jongeren willen nu zelf de boel opknappen en daar een ontwerp voor maken." Een andere indiener kan ook niet zonder de inbreng van een geschikt pand. In dat 'groene pand' zou- den optredens moeten plaatsvin- den ('ska, rap, punk, heavy metal') kunst worden beoefend (graffiti) en een biertje worden gedronken „Het goede van het plan is dat het jon geren van de straat haalt en dat er onder de jeugd meer ontmoetingen plaatsvinden", zegt de indiener er zelf over. Volgens Van der Ven is het vinden van een geschikt pand wel 'een moeilijke zaak'. Een ander plan komt van een jon- gere die vrijetijdsactiviteiten wil organiseren voor kinderen en jon geren met gedragsproblemen. Zij hebben weinig tot geen mogelijk- heden of ze vallen buiten de boot bij reguliere vrijetijdsbestedingen, aldus de indiener. Deze wil samen met (sport)verenigingen in de stad en de scholen voor speciaal onderwijs De Poldervaart en Horizon Gelinck op regelmatige basis sport spelac- tiviteiten organiseren. Studenten en vrijwilligers ondersteunen deze sessies. Een ander plan kreeg de naam Cambio, wat zoveel als wisseling of verschil betekent. Het richt zich ook op jongeren die het niet makkelijk hebben. „Die moeite hebben met het behalen van een diploma door motivatiegebrek, sociale of gedragsproblemen." Doel is een lunchroom op te zetten, waar tien jongeren een vak kunnen leren. „Naast een stuk onderwijs is dit project gericht op de zelfontplooi- ing van de jongeren." Een andere kandidaat is al een heel eind op weg met de realisatie van zijn plannen: lokale televisie voor en door jongeren. „Schiegangers is een project bedacht door drie zestien- en vijftienjarige jongeren om Look TV interessanter te maken voor de jongeren van Schiedam." Op geregelde tijden krijgen de jon geren nu al de kans videogames te bespreken of eigen materiaal te filmen. „Ze willen ook films gaan vertonen", aldus Van der Ven. Het laatste plan is overgenomen uit Kopenhagen, zo stelt de indiener zelf eerlijk. „Het idee is vitrines in het Schiedamse straatbeeld te installeren met verschillende in- houd." Een stereo-installatie met muziek, met bewegende kunst, de historie van de stad, over jenever. Zelfs een tuintje in een vitrine is een optie. Of in een auto, zoals de bereisde indiener in Hamburg was tegenge- komen. Al deze ideeen doen volgens Van der Ven iets aan het negatieve beeld dat bij het grote publiek leeft over jongeren. „Het gaat er in de jonge renprijs om dat ze zelf aan de slag gaan, zelf iets betekenen voor de andere jongeren van de stad." Look TV interessanter maken voor de jeugd. Drie jongeren zijn een heel eind op weg met een plan om de zender van Jan Willem De Boer (foto) aantrekkelijker te maken. Foto: Roger van der Kraan DCMR-directeur Jan van den Heuvel is een tevreden man. Het aantal meldingen van overlast is het afgelopen jaar met 10 procent gedaald. foto: Rob Kamminga door Dik Vuik ROTTERDAM - DCMR Mi- lieudienst Rijnmond ontving in 2006 21.000 meldingen van overlast. Dat is op zichzelf veel, maar het aantal betekende wel een daling van zo'n 10 pro- cent ten opzichte van 2005. Bij directeur Jan van den Heuvel overheerst dan ook een tevre den gevoel. „Maar we moeten er keihard aan werken om die daling door te zetten." Vooral het aantal stankmeldingen blijkt in 2006 aanzienlijk te zijn gedaald. Het aantal, 5500, was nog nooit eerder zo laag. „Het stinkt minder in de regio", constateert Van den Heuvel. „En dat is onze doelstelling ook. Maar elke mel ding is er nog steeds een teveel en we gaan er hard aan werken om de daling verder door te zetten. Er is absoluut nog meer winst te halen." Het aantal incidenten in de regio, vaak goed voor de uitschieters bij de meldingen, is in 2006 kleiner geweest. „Maar ook dat is structu red", aldus Van den Heuvel. „Be- drijven doen veel meer om overlast te voorkomen." Waar meer zorgen over bestaan, is het aantal meldingen van hore- cageluid. ,,2500 meldingen is nog erg veel. Maar dat komt ook, omdat de DCMR sinds een jaar de hore- cameldingen behandelt. Voorheen deed de politie dat. De normen worden vaak overschreden. Er zijn berichten dat het weer goed gaat met de horeca: een deel van de winst zou dan in milieuvoorzienin- gen, zoals geluidsisolatie kunnen worden gei'nvesteerd", meent Van den Heuvel. „Onze aanpak van de horeca werpt zijn vruchten af, maar het aantal meldingen is toch nog groot. We willen met de gemeente gaan over- leggen over nog meer lik-op stuk beleid. Het eventueel sluiten van een bedrijf is daarbij wat mij be- treft zeker aan de orde." Toch wil Van den Heuvel niet alleen maar negatief zijn over de sector. „Onder- nemers gaan vaak zelf akkoord met het verzegelen van hun geluidsin- stallaties tot op een bepaald niveau. Die maatregelen werken goed." Een ander terugkerend item in het Meldingenrapport is het vlieg- verkeer rond Rotterdam Airport. „Ook dat is afgenomen. Het aantal klachten is aanmerkelijk vermin- derd en we houden ons aan de ge- meenschappelijke afspraken met de directeur van Rotterdam Airport. We denken dat de techniek van de vliegtuigen daarbij een grote rol speelt. Meer vliegtuigen zorgen zo toch voor minder overlast." Van de bijna 800 meldingen is 53 procent afkomstig van 8 klagers. „Maar die wonen wel verspreid door het gebied", weet Van den Heuvel. Andere meldingen betreffen on der meer klachten over schepen en over mestlozingen. Van den Heuvel hoopt dat in samenwerking met het Havenbedrijf beter schepen kun nen worden opgespoord die ver- antwoordelijk zijn voor stankover- last. De verantwoordelijkheid ligt bij de bemanning van de schepen. „Niemand meldt het als de luiken van het schip worden open gezet. Daar willen we ons meer op gaan richten." Voor 2007 zijn de prioriteiten van de dienst andermaal het verbeteren van de luchtkwaliteit en verder- gaande vermindering van de stank- en geluidsoverlast. In vergunningen voor bedrijven wordt al voorzien in toekomstige opvang van de c02 uitstoot, zodra dat technisch en ju- ridisch haalbaar is. De trend is wel- iswaar positief, maar de doelstel- lingen van de DCMR Milieudienst Rijnmond en van de gemeente Rot terdam kunnen altijd nog scherper.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 11