imLl maasstad w\\ ilk (§o k krant netel Opslag voor Cacao Waar blijft de nieuwbouw? Componisten, hardlopers doodlopers Filmhuis Beestenboel Maasstad Lezersactie Gorzenezen in de pen milieubericht »eek3 Kunst en kerk in Pand Paulus Donderdag 18 januari 2007 o wx 53 m SCHIEDAM - De kerkbanken komen uit de oud-katholieke kerk op de Dam. Een aantal rijen kerkbanken doet momen- teel dienst in Pand Paulus ora- dat die kerk nu gerestaureerd wordt. Een bank werd in zeven stukken gezaagd en met de ei- kenhouten delen ervan konden zeven kunstenaars aan de slag. Om er een nieuw kunstwerk van te maken. Resultaat? Ze ven stukken hout verwerkt tot kunstwerken. Van vogelhuisje tot Christus en van spiegel tot (weer) kerkbankje. DCMR Rijnmond SCHIEDAM - In het Filmhuis draait donderdag 18 januari To Die For van Gus Van Sant. To Die For was de eerste relatief ruim gebudgetteerde film van de eigenzinnige regisseur Gus Van Sant en betekende voor Nicole Kidman haar doorbraak bij het grote publiek. Suzanne Stone, een jonge vrouw uit een kleine stad, wil koste wat kost haar droom verwezenlijken: een beroemde TV-persoonlijk- heid worden. Ze is ontevreden over haar huwelijk met Larry en begint haar carriere door op slinkse wijze een baantje te ver- overen bij de lokale televisiezen- der. Ze besluit een documentaire te maken over drie kansarme jongeren met wie ze een krach- tige en gevaarlijke band smeedt. Voorafgaand aan de film is er een lezing over Gus Van Sant door Ronald Rovers (aanvang 20.30 uur). Vrijdag 19 en zaterdag 20 janu ari is Ober te zien van Alex van Warmerdam. Edgar is allesbe- halve tevreden met zijn leven. Hij werkt als ober in een matig lopend restaurant, zijn vrouw is chronisch ziek, een buitenechte- lijke verhouding kan hem hoog- uit seksueel bevredigen en hij wordt geterroriseerd door zijn buren. Een stel lastige klanten vormen de welbekende druppel en Edgar gaat letterlijk verhaal halen bij de scenarioschrijver van zijn leven, Herman (Mark Rietman). De voorstellingen beginnen om 21.00 uur. Kaarten kosten zeven euro, donateurs betalen 5,50. Re- serveren via de VVV Schiedam op nummer 0900 - 1.192.192. Dit is Broer, een zwart-witte ex-kater die weinig geluk heeft gehad in zijn leventje. Eerst overleed zijn baasje en werd hij samen met zijn zus naar het asiel gebracht. Eenmaal daar bleek zus een ongeneeslijke le- verziekte te hebben en moest inslapen. Broer voelde zich toen zo eenzaam dat hij ook maar stopte met eten. Na veel gedok- ter en nog meer peptalk van het personeel besloot Broer er toch maar weer voor te gaan en hij ontpopte zich als de vriende- lijkste en meest sociale kat die je je maar kan bedenken. Hij vindt alles en iedereen aardig en bedelt constant om aandacht. Wie geeft broer een nieuwe kans in het leven en neemt zijn nier- dieet op de koop toe? Hij heeft het absoluut verdiend om weer een plekje in iemands hart te krijgen. Meer informatie over Broer en de andere dieren uit het asiel is verkrijgbaar bij Dierentehuis Nieuwe Waterweg, Van Linden van den Heuvelweg 2c. Het die rentehuis is geopend van maan- dag tot en met zaterdag van 12.30 tot 16.00 uur, tel. 434 53 35. Van kerkbank tot voqelhuis n door Frank Willemse Kunstenares Yvon Koopman mochtditjaardetraditionele 'Pand Paulus gaat vreemd'-tentoonstel- ling inrichten. Het is de inmiddels derde uitwisselingexpositie waarbij nu dus aan Koopman werd ge- vraagd het idee voor de expositie te verzorgen. Haar eerste idee 'lets met het Rosa Spierhuis' ging niet door. Toen kwam zij toevallig langs bij vriend en kunstliefhebber pastor Van Tilborg die vertelde over de restauratie van zijn kerk en dat de parochie een paar maanden zou mogen kerken in expositieruimte Pand Paulus. „Kunnen we niet iets met het bouwafval van de kerk doen?", was haar vraag. Nee, zei de pastor, maar ze kon best een kerkbank kado krijgen. En zo kreeg Koop man het idee om met dat materiaal kunstenaars te laten werken. En zo een expositie te maken. Sinds december gaan parochianen te kerke in het kunstcentrum. „We hebben het goed naar onze zin in deze witte, gestileerde ruimte. Al- leen met kerstmis hebben wij onze eigen kerk erg gemist", zegt de opgetogen pastor. Want het kerken in Paulus is voor beide partijen een mooie, tijdelijke, oplossing. Bij de opening, afgelopen zondag, kon het publiek de verschillende Yvon Koopman kijkt samen met pastor Van Tilborg naar de spiegel die kunstenaar Martin Moesman (midden) van het hout van een kerkbankje maakte. Foto: Roger van der Kraan kunstwerken die gemaakt waren van de oude kerkbank voor het eerst zien. Yvon Koopman: „Ik ben werkelijk verbaasd over wat de kunstenaars ervan hebben ge maakt. Het is allemaal prachtig en met veel liefde gemaakt." Zij had geen idee waar de zeven kunste naars mee zouden komen en het verbaasde haar eerlijk gezegd wel dat de uitgenodigde kunstenaars de opdracht zo gemakkelijk aan- vaarden. „Het is echt heel creatief om met zulk goed werk te komen." Schiedammer Martin Moesman maakte van de houtdelen een relief. Een spiegel, maar dan alleen de lijst. Voor de foto pakt de kunste naar het werk van de wit gestucte muur. Niks heilig kunstwerk, maar een stevige en kunstzinnige lijst. Pastor Van Tilburg preekt nu elke zondag voor deze lijst die hij goed vindt passen achter de preekstoel. Heel anders en breekbaar om te zien zijn 'de vleugels' van Rick Koren. Uit het eikenhout gutste hij 'ijle' vleugels die hij in de muur plaatste. „Een mooi voorbeeld van mijn eisen voor deze expo aan de kun stenaar: zowel gedreven zijn als kwaliteit bieden", zegt de tentoon- stellingenmaakster. Een ander bijzonder kunstwerk is de torso van Liesbeth van der Zee. 'Simpel man' heet het beeldwerk. want zij heeft een stenen bovenli- chaam van een man gemaakt. Er- onder als sokkel, een stuk passend hout van de kerkbank. Ook een combinatie van hout en manner is het werkstuk van Ineke van der Kooy. Zij heeft het hoekbankstuk weer gebruikt als bank, maar dan met een stenen kussen. 'Haar plek' heet het werkstuk. Heel wat anders en veel kleiner is het vogelhuisje van Ina Kley- wegt. Van het knielbankje heeft zij een vogelhuisje getimmerd. Haar werkstuk heet 'Geborgenheid' wat verwijst naar een fysiek huis en metafysisch Huis van God met een mini-bijbeltje erop. Bij de opening kregen alle bezoe- kers een stukje zoethout die na een uurtje knabbelen weer bij co- ordinatrice Koopman kon worden ingeleverd. Dat gaat in een kastje als een kap- stokje met afgekloven zoethoutjes, verklaart de kunstenares lachend: „£oet Hout onidat parochianen 'van het houtje zijn'." Dat kastje met afgekloven zoethout krijgt de pastor aangeboden als kunstwerk als zijn kerk straks weer in orde is. 'Pand Paulus gaat zeer vreemd' is tot 11 februari gratis te zien aan de Korte Haven 125. Van vrijdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur. SCHIEDAM - De Jeugdtheater- voorstellingen in de Teerstoof gaan over een weekje weer van start. Zondag 28 januari staat 'Opslag voor Cacao' in het theater met de voorstelling 'Ik Wil Jou!'. Het is een muzikale meespeelvoorstelling over vriendschap, delen en leuke dingen, geschikt voor kinderen van 4 jaar en ouder. Reserveren kan bij de VVV via 0900-1192192 of vanaf een uur voor aanvang via de kassa van De Teer stoof, tel. 449 03 44. SCHIEDAM - Burgemeester Ver- ver beloofde in haar Nieuwjaar- stoespraak de eigenaren van de leegstaande winkelpanden in de binnenstad aan te spreken op hun morele plicht de verloedering of zoals zij het noemde 'kapitaalver- nietiging' tegen te gaan. Maar ook buiten de grenzen van de binnenstad vind deze kapitaalver- nietiging plaats, zoals hier in Schie- dam-Zuid. De 'dader' Woonplus houdt hier al jaren de gemoederen bezig, zoals bij het gebied random het Heenvlietseplein. Woonplus heeft de bewoners van deze woningen de afgelopen jaren min of meer gedwongen om te verkassen, zodat de vooroorlogse woningen een restauratie konden ondergaan. Ruim een half jaar gele- den werd hiervoor met veel tamtam het startsein gegeven om vervolgens weer meteen in de ijskast te worden geplaatst door financiele perikelen. Inmiddels zijn als proef een aantal woningen in deze buurt te koop aangeboden als 'kluswoning'. Voor ongeveer een ton kunnen mensen met twee rechterhanden deze kleine j M>OI* CPS t AK t De Abbenbroeksestraat. Wanneer komen daar nou die beloofde nieuwe woningen? Foto: Bart Bos woningen kopen. Een soort gelijk verhaal gebeurt twee straten verder in de Abben broeksestraat, de ene kant van de straat staat al een paar jaar leeg. Woonplus had namelijk bedacht om van twee woningen een te maken en die voor rond de twee ton te verkopen. In de straat is echter nog steeds geen activiteit te bespeuren, tot grote ergernis van de overburen die nu al meer dan twee jaar aankij- ken tegen de leegstaande en steeds verder verpauperende woningen. door Jacky van Buuren VLAARDINGEN - 'Meegaan met de tegenstander en dan net een fractie eerder bewegen', zowel in het judo als in de politiek een bekende uitspraak. Maar wat heeft beeldende kunst daarmee te maken? Een vrolijke wethouder Van der Velde heeft er wel een antwoord op. 'Geen maatschappij zonder een rol voor kunst, het lokt discussies uit en dat is belangrijk, evenals het maatschappelijke aspect van sport'. Samen sporten dus en samen dis- cussieren over van alles en nog wat, respect voor elkaar. Precies dertig jaar staan de sport- scholen van Tino Hoogendijk voor iedereen open. Een jubileum dus. Het sport- en fitnesscentrum onderscheidt zich door de aparte sfeer waarin jong en oud samen sporten en daarna ontspannen. Niet alleen scholierenfitness is populair maar ook de doelgroep 40-plus is sterk vertegenwoordigd. Componisten, boksers, toneelspe- lers, hardlopers doodlopers: Tino Het doek is gevallen, de beelden zijn onthuld. kent ze allemaal. Ook burgemees ter en wethouder proberen zich er regelmatig fysiek in te spannen, afgelopen vrijdag echter kwamen ze een kunstwerk onthullen. Al vijfentwintig jaar organiseert de sportschool judowedstrijden: het Groot Vlaardingen Judotoer- nooi waaraan zo'n duizend judoka's deelnemen. Om dit dubbele jubileum te vieren heeft de Stichting Vlaardingse Jud- foto: Roger van der Kraan ovrienden samen met de gemeente een kunstwerk aangeboden. Het werk 'Ritsurei', ontworpen door de Vlaardingse kunstenaar Dike Hof, staat voor de Japanse ceremonie van groeten, respect tonen en be- danken voor een wedstrijd. Bij de bar in de Blois van Tres- longstraat is een klein feestje aan de gang en staart iedereen naar de twee met fluweel omhulde beelden. Af en toe dringt een bezweet li- chaam zich richting douche. Dat is te hopen tenminste. Het licht wordt gedimd. Jasper Engel, secretaris van de Vlaardingse Judo Vrienden, onthult samen met burgemeester Bruinsma twee bronzen beelden a la Giacometti. Het rechter beeld staat symbool voor begroeting bij binnenkomst, het linker voor de afscheidsgroet. In het donker lichten blauwe ne- oncurven op. Aangebracht in de sokkels lijken ze op een hartslag en staan voor inspanning. Bij het sporten gaat de hartslag omhoog en daarna daalt deze; ontspanning volgt. Na de onthulling besluit Tino Hoog endijk toch ook een toespraakje te houden. „Met eigen leerlingen toernooien bezoeken is mooi, maar je wil ook zelf kunnen ontvan- gen en ontmoeten", vertelt Tino. „Vandaar dat we vijfentwintig jaar geleden zelf begonnen zijn met ju- dotoernooien te organiseren." Het toernooi bestaat nog steeds en is dankzij de inzet van de VJV uitge- groeid tot een belangrijk internatio- naal judotoernooi. „Bij het inrichten van de prijzenkast van Anton Geesink was er opeens een opvallend beeldje, niet zo'n saai bekertje", aldus Tino. „Dus zijn we op zoek gegaan naar kunstenaars die krachtige beeldjes als prijzen wilden ontwerpen. Ook Olympisch medaillewinnaar Mark Huizinga, die als klein ke- reltje hier kwam judoen, bezit een prachtig beeldje." De laatste paar jaar is Dike Hof daarvoor als ontwerpster uitgeko- zen. Zij ging na haar afstuderen aan de Kunstacademie in Utrecht en Amersfoort aan de slag als docent beeldend vormen. Inmiddels is ze fulltime beeldend kunstenaar. De kunstenares raakte betrokken bij de judosport. In plaats van de standaard bekers ontwerpt Hof kleine beeldjes, ju doka's in actie. Ook haar 'vitrines' gaan op reis door Vlaardingen en omstreken. En wat nu? „De leegte in, om ruim te voor het nieuwe te krijgen", zegt ze met glimmende pretogen. Het boek 'Helden' dat in kader van het Museum Oostwijk werd gepu- bliceerd, is een verrassend 'anders' fotoboek dat in de lange traditie van Vlaardingse plaatsjesboeken een nieuwe plaats inneemt. 23 Oost- wijkbewoners werden door Eric van Straaten geportretteerd met hun 'heldhaftige' onderwerp. Peter de Lange schreef er in kolommetjes van 230 woorden verklarende interview ees bij. Maar zelfs foto's met 1.000 woorden zeggen niet genoeg wan neer de initiator te graag zichzelf ziet of liever een ander verhaal wil vertellen. Zelfs een overduidelijke combinatie van tekst en foto's geven een verkeerd beeld als de lezer het oorzakelijk verband niet kan of wil leggen. Initiator Hans Aarsman's verhaaltje over het tweede bordje met beschuitje is, juist gedachtig het thema 'helden', niet direct geslaagd te noe- men. Niet de visite van de fotograaf of de schrijver is de reden voor het ene mes en de twee borden. De zorg die mevrouw Pieta Scholten-van der Meer aan haar echtgenoot thuis wil blijven geven is de reden dat zij als 'held' ge portretteerd werd. En dat wordt door Eric van Straaten met de foto in beeld gebracht. Aarsman's verhaaltje doet afbreuk aan de integriteit waarmee de helden zich hebben blootgegeven. Dat deden ze niet om de schrijver of de fotograaf ter wille te zijn of op een beschuitje te feteren. Pieta smeert het beschuitje voor haar man omdat hij dat zelf niet meer kan. Aarsmans kijkwijze levert een vals verhaal op, of in ieder geval een andere waarheid naar eigen believen. Maar korstloze kaas is geen cake. Zo bekeken wordt de boekenkast van Wouter den Brems een stoffige herinnering vol fotoboeken met plaatjes van het mooie Vaardigen dat afgebroken werd, niet de trots op een oude stad die er niet meer is. En Jaap de Niet poseert terecht trots voor het schilderij dat zijn zoon van de NIDO winkel maakte, maar kon door wegblijvende klanten de concurrentie tegen de echte grote gratters niet vol houden. Zo kan elk van de geportretteerden een ander verhaal in de mond gelegd worden dan ze wellicht bedoelden te zeggen. Of juist niet. Boven de tafel met het beschuitje van Pieta hangt een schilderij van de Wedde met de Kwakelsteeg. Een detail dat mij als ouwe koffieleut dan weer inspireert. 'If a picture paints a thousand words, then why should I describe what politicians force me to see?'. Omdat beleidsbepalers liever iets anders van zichzelf zien, worden in Vlaardingen vooral veel foto's gemaakt van mooie dingen die tot verdwijnen gedoemd zijn. De 'helden' lijken jammer genoeg ook in die traditie te passen. De redactie van Maasstad Week- bladen verloot drie exemplaren van 'Helden' onder Maasstad-le- zers. Wie kans wil maken op een exemplaar hoeft maar een ding te doen. Stuur een tnailtje naar e.meijer@maasstad.nl of een briefkaart naar Maasstad Week- bladen, t.a.v. Erik Meijer, Post- bus 1685, 3000 BR Rotterdam. Vergeet niet naam en adres te vermelden en de titel van het boek waarnaar u wilt meedingen. De winnaars worden onder het eerst- volgende Boekbeeld gepubliceerd en krijgen hun boekje daarna toe- gestuurd. De winnaars van 'NETwerk' zijn G. van Veldhoven (Thomas a Kempisstraat, Vlaardingen), D. Buurma BinnensingelVlaardin gen) en A. Timmers (Brusselweg, Vlaardingen). SCHIEDAM - Inwoners van de Gorzen klimmen massaal in de pen om herinneringen aan hun wijk aan het papier toe te vertrouwen. Dit na een oproep van Sanneke van Hassel, die in opdracht van het Ge- meentearchief een kort portret van de wijk gaat uitbrengen. Ze sprak hiertoe al met vele Gorzenezen en deed onderzoek in het archief. Van Hassel, normal iter actief als verhalenschrijfster, deed onlangs een oproep aan de Gorzenezen om in tachtig woorden een markante herinnering, naar aanleiding van verdwenen plekken in de wijk, op te schrijven. Dagelijks komen er nu readies binnen. „Ik heb er zeker al een veertig gehad", aldus Van Hassel. Tot vanuit Maastricht komen de re adies. „Ook van mensen die schrij ven dat ze al jaren uit de Gorzen weg zijn en daar nu nog spijt van hebben." Spijt heeft Van Hassel zelf ook: „Ik had ook naar de leeftijd van de mensen moeten vragen. Nu weet je soms niet wanneer een her innering speelt." Reageren (www.degorzen.nl) kan nog enkele dagen, tot 19 januari. Het boekje, dat over enkele weken gereed moet komen, is een initiatief van het Gemeentearchief. De DCMR werkt al 35 jaar aan een leefbare en veilige Rijnmond De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt meldingen van bewoners over milieu- overlast van stank, stof en lawaai in het Rijnmondgebied. In de week van 8 tot 15 januari ontvangt de meldkamer van de DCMR 247 meldingen. Hieronder een toelichting op een aantal meldingen. Meer weten over het werk van de DCMR? Kijk op www.dcmr.nl BERG GERECYCLED ASFALT 00RZAAK STANKOVERLAST IN ROTTERDAM Op woensdag 10 en donderdag 11 januari komen bij de meldkamer van de DCMR in totaal 26 meldingen uit Rotterdam-Hillegersberg-Schiebroek-Terbregge. Bewoners hebben last van een zwavelachtige stank en rottingslucht. Aannemer Dutch Infra Tech is bezig met gerecycled asfalt op een terrein aan de Boezembocht in Rotterdam. Tegen het bedrijf is proces verbaal opgemaakt. >lees verder op www.dcmr.nl LAST VAN VERLICHTE KASSEN EN SPORTVELDEN Regelmatig komen er bij de meldkamer meldingen binnen over lichthinder van assimilatieverlichting (groeilicht) van kassen en van de lichtmasten op sportvelden. Voor het gebruik van deze verlichting zijn regels opgesteld. >lees verder op www.dcmr.nl 'HET STINKT MINDER IN DE REGIO' Lees het interview in deze krant met de directeur van de DCMR Milieudienst Rijnmond over het vorige week uitgekomen Milieumeldingenrapport 2006. Het rapport staat op internet. U kunt het ook opvragen bij de bibliotheek van de DCMR (bibliotheek@dcmr.nl of 010 - 246 84 15). >lees verder op www.dcmr.nl AANTAL MELDINGEN Aantal meldingen 2004 2005 2006 Stankmeldingen 5.914 6.499 5.522 Lawaaimeldingen 4.553 4.818 6.642 Vliegtuigmeldingen 7.108 9.533 7.938 Stofmeldingen 142 934 245 Overig 994 1.461 1.115 Totaal 18.711 23.245 21.462 exclusief vliegtuigmeldingen m milieudienst MELDKAMER: 010 47 33 333 (DAG EN NACHT) www.dcmr.nl/milieuklacht

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 9