maasstad Frederique Spigt speelt Een kus Zanger De Dijk kan niet kiezen Gras, blubber en hopen hondenpoep H v milieubericht week4 Zwartboek in Filmhuis Beestenboei Stilte en eenvoud h Donderdag 25 januarS 2007 Y Premiere in Theater a.d Schie Huub van der Lubbe in Zondagmiddag Literair Efe fa DCMR SCHIEDAM - In het Filmhuis draait donderdag 25, vrijdag 26 en zaterdag 27 januari de film Zwartboek. Zondagmiddag wordt een extra voorstelling ge- geven. Deze prachtige film is terecht bekroond met het Gouden Kalf voor beste film en regie tijdens het Nederlands Film Festival van dit jaar. In bijna twee en half uur word je meegetrokken in de wereld van de joodse Rachel Stein tijdens de Tweede Wereld- oorlog. Ze raakt haar familie kwijt en gaat werken als spion voor het verzet bij hoge SD-of- ficieren. Om zijn zoon te redden haalt de leider van het verzet haar over om een affaire met het hoofd van de SD te beginnen. Rachel wordt steeds verder mee- gezogen in een dodelijk web van dubbelspel en verraad. Wanneer haar verzetsgroep wordt weg- gevaagd door de Duitsers, krijgt Rachel de schuld in de schoenen geschoven. Het Filmhuis is te vinden aan de Nieuwstraat 12. Aanvang van de voorstellingen is 21.00 uur, met uitzondering van die van zondag: 14.00 uur. Losse kaar- ten kosten zeven euro, donateurs betalen 5,50. Reserveren via de VVV Schie dam, tel. 0900- 1.192.192. VLAARDINGEN - Speciale aandacht deze week voor Flo- ris, die al langere tijd in het asiel zit. Floris is een kruising retriever/herder van ongeveer een jaar oud, dus eigenlijk moet zijn leventje nog beginnen. Flo ris heeft een verkeerde start gemaakt in het leven, geheel buiten zijn schuld om en moest daarom heropgevoed worden. Dat is dankzij een vrijwilligster al voor een groot deel gelukt en voor een eventueel nieuwe baas ligt hier de taak om deze opvoe- ding verder op zich te nemen. Floris is buitengewoon sociaal met andere honden en spelen is zijn lust en zijn leven. Wie heeft wat inzicht in hondengedrag en komt deze kanjer halen? Floris wordt niet bij kleine kinderen geplaatst. Meer informatie over Floris en de andere dieren uit het asiel is verkrijgbaar bij Dierentehuis Nieuwe Waterweg, Van Linden van den Heuvelweg 2c. Het die rentehuis is geopend van maan- dag tot en met zaterdag van 12.30 tot 16.00 uur, tel. 010 - 434 53 35. wx 53 Storm raast in Waterweg De restanten van omgewaaide bomen zorgden wel weer voor genoeg speelpret. Op het Bachplein moest de brandweer er aan te pas komen om het tramspoor vrij te houden van stammen en takken. De dakbedekking van een rij huizen aan de Gijsbrecht van Amstelstraat werd er compleet afgeblazen. SCHIEDAM - Er was storm voor- speld, een weeralarm gegeven, maar dat het zo erg zou gaan spo ken afgelopen donderdag had bijna niemand verwacht. De harde windstoten die bijna de gehele dag en avond onophoude- lijk van zich lieten horen, zorgden ook in het Waterweggebied voor heel wat overlast. Niet alleen kre- gen veel mensen te maken met als luciferhoutjes omgewaaide bomen en weggewaaide dakpannen, tijdens deze storm hield zelfs de atletiek- baan van Fortuna en dakbedekking van huizen in Schiedam en Vlaar- dingen geen stand. Net als in de rest van Nederland sloeg de storm pas tegen de middag echt goed toe. In het gebied tussen Hoek van Holland en Rotterdam gold lange tijd windkracht 9. Dat betekende dat op sommige plaatsen kinderen, maar zelfs ook volwas- senen, zich nauwelijks staande kon- den houden op straat. Op het plein bij de ANWB (Koe- markt) moesten enkele waaghalzen die zich toch op straat waagden, bij de verkeerslichten aan de palen vastklampen. Een bejaarde vrouw werd in Schie- dam-Noord met rollator en al bijna onder de tram geblazen. Ze kwam gelukkig met de schrik vrij, al kreeg de trambestuurder het wel even te kwaad. Na het dramatische tramongeluk van enkele weken ge- leden een te verwachten reactie. Een enkele basisschool had beslo- ten het schoolzwemmen af te lasten, omdat de rit naar het zwembad per dubbeldekker teveel risico's met zich mee zou brengen. Supermarkten openden vaak maar een enkele ingang, omdat de wind anders teveel dingen binnen omver blies en de plantenzaken hielden de bloemen en planten veilig binnen. Het zal geen verbazing wekken dat afgelopen donderdag een ramp- zalige dag voor de winkeliers is geweest. Wie te maken kreeg met wegge waaide dakpannen kwam nog goed weg, al vormden die natuurlijk wel een gevaar voor voorbijgangers. Er- ger was het enorme aantal bomen dat ontworteld raakte en waaraan de brandweer nog altijd volop werk heeft om ze weg te halen. Alleen de ergste gevallen konden afgelopen donderdag door de brandweer di rect worden geholpen. Het openbaar vervoer kwam afge lopen donderdag nagenoeg stil te liggen. Door takken op het spoor en beschadigde bovenleidingen kon de tram er in de middag niet meer aan te pas komen, evenals de trein. Op station Schiedam Centrum zijn tientallen dakplaten van het dak afgewaaid. Niet zomaar een plaatje, maar platen plexiglas van zes me ter. ProRail, die nog bezig was aan de herstelwerkzaamheden van de storm van vorig jaar, beraamt de schade op enkele tonnen. Reizigers naar Hoek van Holland staan de ko- mende tijd dan ook onder de blote hemel, want de schade zal op korte termijn zeker niet hersteld kunnen worden. In Vlaardingen kreeg de atletiek- baan het zwaar te verduren. Een deel van de baan bij sportcentrum Polderpoort ging aan flarden en ook de kooi, voor het discuswer- pen, overleefde de storm niet. Een blok huizen aan de Gijsbrecht van Amstelstraat (West) werd beroofd van de dakbedekking, waardoor de huizen nu nog ingepakt staan. De meeste Vlaardingse middelbare scholieren werden tussen de mid dag al naar huis gestuurd, omdat de schoolleiding gealarmeerd was over de ontwikkeling van de storm die dag. Maar ook toen al kostte het menig scholier de grootste moeite om op de fiets tegen de wind in thuis te komen. WATERWEG - In het kader van de Landelijke Gedichtendag zijn er diverse activiteiten in Schiedam en Vlaardingen. Onder de noemer 'Lekker in de Luwte' kan iedereen tussen 10.00 en 12.00 uur in Biblio- theek Noord in Schiedam een eigen of lievelingsgedicht voordragen. Er is muziek van het Vlaardingse duo Pons Swaneveld. Graag vooraf aanmelden via Laura Klokke, tel. 010 - 4348422. Stichting LGD organiseert in het kader van de Gedichtendag een Po- eziewandeling door het historische hart van Vlaardingen. De wande- ling begint om 14.00 uur en maakt onder andere een ronde om de oude Binnenhaven. Met een routekaart in de hand komen de wandelaars elf dichters tegen, die ter plekke een gedicht voordragen. Deze kaarten worden bij aanvang gratis verstrekt. De route loopt voor een deel over de Spaanse Trappen bij de Hoogstraat, maar voor mindervaliden is er een alternatieve, hindernisvrije route. Start: Veerplein 138a, bij Brasserie Ka De Bolle. 's Avonds verzorgt de Cultuurkring een optreden van Rop Janze in Zorg- centrum de Wetering. Deze theatra- le duizendpoot presenteert tijdens deze avond behalve ontroerende en amusante liedjes en gedichten, ook een deel uit zijn cabaretprogramma 'Nederlont'. In Nederlont belicht Rop de steeds korter wordende lont- jes van de Nederlanders. Hoe meer we hebben, hoe ontevredener we zijn. Wat willen we nog, waar lig gen de uitdagingen? Wie een leuke avond wil hebben, komt dus om 19.30 uur naar de Wetering (Clau dius Civilislaan 40). Reserveren of een kaartje kopen kan vanaf 2 janu ari via de receptie van de Wetering, tel. 010 - 4348422. SCHIEDAM - Alweer een pre miere in Schiedam. Krap een maand nadat Helmer Wouden- berg zijn voorstelling over Pirn Fortuyn aftrapte in Schiedam, komt donderdag 8 februari Frederique Spigt naar de je- neverstad om haar theaterpro- gramma Een Kus te lanceren. Eind december verschenen de levensliedjes van de dwarse diva Frederique Spigt al op cd onder de titel Een kus. De 'chansons' klinken als ruwe diamanten, bijzonder in hun eenvoud. Naakt, onstuimig, on- vervalst, vol liefde en passie. 'Haar leven scheurt ze als een rode lap uit haar lijf en die houdt ze haar toehoorders voor', schrijft Huub van der Lubbe over Frederique Spigt, die zich met haar ruige stem steeds meer ontwikkelt tot een chanson- niere van de bovenste plank. Haar eerder verschenen albums Engel, Droom, Beest en Mans Genoeg laten een vrouw horen die zelfbe- wust, maar ook vol twijfel, haar eigen weg gaat, waarbij de confron- tatie met de schaduw van de liefde onvermijdelijk is. Je zou het haar niet geven, maar zondag viert Spigt alweer haar vijf- tigste verjaardag. In 1980 studeerde ze af als grafisch ontwerper aan de Rotterdamse kunstacademie. Als ze in de jaren tachtig als vrijwilliger 1 in jongerencentrum Arena werkt ontmoet ze verschillende muzikan- ten. Tijdens een jamsessie maakt ze indruk met het lied 'First cut is the deepest' en stelt voormalig 'the health band'-gitarist Peter van Ga- meren voor een band the beginnen: I've got the bullets. Ze worden derde bij de grote prijs van Nederland en krijgen een pla- tencontract bij CBS. De single 'In Foto: Theater a.d Schie the middle of the night' behaalt de 36e plaats in de top 40, de tweede single 'It should have been, me' blijft steken op de vijfde plaats in de tipparade. In 1994 wordt een nieuwe band met louter vrouwen opgericht: 'a girl called johnny'. Twee jaar later gaat Frederique solo touren langs de theaters onder de titel Frederique Spigt con la piccola orchestra. door Frank Willemse SCHIEDAM - Wat is hij nu eigen lijk? Zanger of dichter? Muzikant of meer acteur? Is het een alleskunner of meer iemand die alles een beetje kan. Huub van de Lubbe, zanger en gezicht van Neerlands beste live popgroep De Dijk geeft zondag middag een lezing in Schiedam. Een lezing? Ja, want deze acteur, zanger, dichter en kunstenaar mis- staat niet tussen bekende schrijvers en poeten. Geen saaie lezing, maar een scherp interview gevolgd door een unplugged optreden met gitaar. Kan Huub dan echt alles? Twee maanden geleden vierde De Dijk haar 25-jarig jubileum. Mooie woorden, lintjes en geproost. Maar het mooiste was een optreden van de kinderen van de bandleden. Die speelden als verassing een nummertje van de papa's. Dat is het leven van een rocker in Nederland. De Dijk is nog lang niet uitgespeeld en Huub wenste iedereen en zich- zelf 'nog 25 jaar toe'. Een kwart eeuw geleden begon de victorie voor de popband met een knaller van een hit: Bloedend Hart. De eerste Dijksingel begint met de strofe: Ik doe niks en ik doe niks/ ik hang alleen maar rondik kijk eens door de ramen ik krab wat aan mijn kont. Simpele, maar effectieve zinnen. Die onmiddellijk de sfeer- schets van verveling en ongeluk geven. Als de zanger dan tig-keer 'bloedende hart' uitschreeuwt is het Huub van der Lubbe: wat hij precies wil weet hij zelf ook niet. Zondag is hij te gast in Schiedam. duidelijk. En een voile zaal zingt het als eerf volkslied mee. Een kwart eeuw later dendert De Dijk nog steeds voort. Met elk jaar wel een cd, tournee of boek zoals in 2006 'Hart van de Dijk' door Tho mas Verbogt. De Dijk volgens Huub van de Lubbe 'een jongensclub die heel de wereld aankan. Typisch Amsterdam: hart op de tong en met veel sociaal gevoel. Een groep die alsmaar groter wordt (blazers erbij en tweede gitarist) maar ook ouder. Ouderejongere muziek? Met veel blues, soul en wereldleed. Huub van der Lubbe kan niet stilzit- ten. Wat hij precies wil weet hij zelf ook niet. Wel dat hij wat wil. „Ik had net zo goed Leraar Nederlands, profvoetballer, toneelspeler of cir- cusartiest kunnen zijn. Het werd rockzanger." Hij moet meer dingen doen. Daarom trad hij tussendoor op als acteur - wel afgewezen op de toneelschool - zowel in speelfilms (De Aanslag) als TV (Wij Alexan der). En nu weer met gastrol in 'Schaep met de 5 poten' als matroos Willem. Maar wat doet hij dan bij Zondag middag Literair? Geen theater, geen popzaal maar tussen de boeken van de bieb in Schiedam-Noord. Sinds kort toert ook hij mee als schrijver van meerdere boeken en als dichter. Niet heel literair en voorzichtig, maar recht door zee~Vdbr de pauze zal boekhandelaar Ruud Aret hem met vragen uit de tent proberen te lokken. (Is hij nou een gemankeer- de zanger met literaire ambities of juist andersom?) Na de pauze pakt Huub zijn gitaar en verhaalt hij over zijn leven en gedichten. Want Huub van de Lubbe is, deep down, een dichter. Twee boeken met zijn liederen teksten en gedich ten zijn inmiddels verschenen. In 1995 'Melkboer met de Blues' en in 2003 'Geregeld leven'. De titels van deze boeken zeggen al wat hoe de dichter tegen het leven aankijkt. Ro- mantisch maar ook recht toe recht aan. Felle realistische, stadspoezie' met een boodschap. Zondagmiddag Literair 28 janu ari vanaf 14.00 uur in Bibliotheek Noord aan het Bachplein. Entree: 15 euro. Voorverkoop bij J.S. van Leeuwen en Post Scriptum. door Jacky van Buuren VLAARDINGEN -Zwarte rouw- randen onder de nagels, vieze mod- derhanden, pijn in de onderrug en snel aan de bril: alle vooroordelen over archeologen verdwijnen in een gesprek met Tim de Ridder, stads- archeoloog van Vlaardingen. „Als kind keek ik al verwonderd naar de schelpen die ik opgroef in Heiloo, mijn geboorteplaats", zegt een vrolijke De Ridder. „In 1981 bezocht ik samen met mijn vader de opgravingen in Assendelft en was ik verkocht." Het vlechtwerk van bijna tweeduizend jaar oude boerderij- wanden was daar goed bewaard ge- bleven. Een intrigerend idee om schatten op te graven en de wereld te laten weten wat er allemaal ge- beurd is. Eind '87 werd hij lid van de archeologische werkgroep Hei loo: op zoek naar scherven, maar vooral naar het verhaal erachter. In 1994 afgestudeerd aan de Rijks- universiteit Leiden; niet alleen ar- cheologie maar ook de prehistorie, Romeinen, museologie en geologie hadden zijn aandacht. Daarna sol- liciteren naar een felbegeerde baan. Dat werd Vlaardingen. „Daar was alles nog in oprichting, daar zat nog groeicapaciteit", aldus De Ridder. Slim bedacht. Met enthousiasme vertelt hij over zijn werkzaamheden: „Het Vlaar dingse Archief en Archeologie is Stadsarcheoloog Tim de ridder: gras, blubber en hondenpoep... archeoloog is een 'erg romantisch' beroep. foto: Roger van der Kraan sche Vereniging Vlaardingen en de stadsarcheoloog is er een graag geziene gast. een sectie. Samen werken we aan het verhaal en betrekken op deze manier de burgers bij hun verleden. Ook is er een goed draagvlak voor publieksprojecten. Kijk bijvoor- beeld naar het DNA-onderzoek van de Vlaardingen" „Elke archeoloog is nieuwsgie- rig, dat kan niet anders", lacht Tim de Ridder, gevlucht naar een koud betonnen trappenhuis in een schoolgebouw aan het Geuzen- plein. Afgelopen zaterdag was daar een bijeenkomst van de Histori- Je moet ook creatief zijn in het vinden van realistische oplossingen. „We gaan voor het optimale onder de gegeven omstandigheden." Zelf graaft hij al jaren niet meer. Alleen in noodgevallen, bij grote tijdsdruk, wil hij zijn weekenden nog wel eens opofferen. Dat lijkt saai, maar Tim de Ridder voelt zich als een spin in zijn web, die alles regelt, in de gaten houdt en de nodige publicaties op zijn naam heeft staan. Vroeger is dood? Niet voor Tim de Ridder. In 2008 wordt de vijftigjari- ge ontdekking van de 'Vlaardingen- cultuur' gevierd. Genoemd naar de oudste vindplaats in de Westwijk wordt de cultuur van jagers, vissers en boeren de Vlaardingen-cultuur genoemd, 2900 tot 2600 voor Christus. Een publieksboek staat voor volgend jaar gepland, net als een reizende tentoonstelling. Wel- licht dat er dan ook een plaats en geld komt om historisch waarde- volle objecten te tonen, in plaats van deze op te slaan in een voor het publiek gesloten ruimte. Lekker romantisch beroep? Blub ber, gras en hondenpoep. In de Schrijversbuurt staat een hek om een stuk braakliggend land. Zo op het oog niks bijzonders. Maar schijn bedriegt. Hier komt nieuw- bouw: project Ex-Libris, jaren-der- tig eengezinswoningen, retro! De 121 huizen met klinkende namen als Novelle, Roman en Sonnet zijn op een paar na verkocht. Er zijn resten gevonden van een oude boer- derij, van Engel Engelszn., voor 1562 gebouwd. Vrijwel direct onder het maaiveld werden oude vloeren, muren en twee beerputten bloot- gelegd. Verder onderzoek zou veel informatie kunnen opleveren over het boerenbestaan jn die periode. Het opgraven wordt goed in de ga ten gehouden, zo'n onderzoek kun je namelijk maar een keer doen. Veel foto's en rapporten maken; en kele 'mobilia' (kleine voorwerpen) worden meegenomen en. bewaard. De rest wordt vernietigd. Zonde? Er wordt altijd al gegraven op plek- ken die gaan verdwijnen, meestal door bebouwing. Als de archeoloog klaar is met zijn werk, is het land- schap ontdaan van zijn verleden en is het landschap ontzield. Weinig romantiek dus. Eind maart 2007 wordt het gebied vrijgegeven en kan de bouw begin nen. Mochten er onder de boerderij nog oudere resten worden aange- troffen, bijvoorbeeld uit de Romein- se tijd dan moet het toch voor eind maart klaar zijn. Volgens het principe: 'de verstoorder betaalt', komen de kosten voor Waterweg Wonen en de gemeente. Voor de nieuwsgierigen: er komt een Open Dag, zodat iedereen van dichtbij de overblijfselen uit de zes- tiende eeuw kan zien. Niet stiekem gaan graven natuurlijk. De DCMR werkt al 35 jaar aan een leefbare en veilige Rijnmond De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt meldingen van bewoners over milieuoverlast van stank, stof en lawaai in het Rijnmondgebied. In de week van 15 tot 22 januari ontvangt de meldkamer van de DCMR 325 meldingen. Bijna de helft hiervan gaat over de stank van de olielekkage op de Maasvlakte. Meer weten over het werk van de DCMR en onderstaande meldingen? Kijk op www.dcmr.nl TOT IN LEIDEN STANK VAN OLIELEKKAGE PETROLEUMHAVEN (MAASVLAKTE) Bij de storm van afgelopen donderdag 18 januari raakt een containerschip bij de ECT in de Petroleumhaven op drift. Het schip vaart tegen een steiger van de Maasvlakte Olie Terminal (MOT). Hierdoor zijn olieleidingen beschadigd en loopt bijna 1 miljoen liter ruwe olie de haven in. Door de harde wind lukt het niet om de olie af te schermen met een oliescherm. Ook opruimwerkzaamheden zijn op dat moment niet mogelijk. Tot en met vrijdag ontvangt de meldkamer vanuit Leiden tot Capelle aan den IJssel ruim 140 meldingen over de oliestank. H0RECA Z0RGT VOOR 0E NODIGE OVERLAST IN HET WEEKEND In het weekend zijn 46 meldingen van overlast van de horeca bij de meldkamer van de DCMR binnengekomen. Veertig hiervan komen van inwoners van Rotterdam. MELDINGEN OVER LAWAAI VAN HORECA EN EVENEMENTEN Vanaf 1 januari 2006 regelt de meldkamer van de DCMR de eerste afhandeling van meldingen over horecalawaai voor de gemeente Rotterdam. Door de verschuiving van de meldingen over horecalawaai van de politie naar de DCMR is het aantal meldingen in 2006 verdubbeld. 2002 952 2003 868 2004 811 2005 1.025 2006 2.557 m milieudienst Rijnmond MELDKAMER: 010 47 33 333 (DAG EN NACHT) www.dcitir.nl/milieuklacht I

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 9