maasstad wijfk Lucebert: schilder, dichter, fotograaf Sneeuwballen gooien in het Theater van Vlaardingen Waar is die foto toch gemaakt? Oproep MUSEUM maasstad milieubericht weeks Filmhuis Schiedam Beestenboel weekbladen Donderdag 1 ebruari 2007 wx 53 westblaak 180 postbus 1685 3000 br rotterdam SCHIEDAM - IJle Spaanse klanken in het Stedelijk Mu seum. Flamenco waar de over- leden schilder zo van hield. Zaterdag opende de grote Lucebert tentoonstelling met mooie woorden en gedichten. Waar de familie van de dichter en schrijver nadrukkelijk bij betrokken werd. Stedelijk Museum Schiedam gmg om daar de pakt uit met multi-kunstenaar den. mt een kun stenaar die veel gaf DCMR SCHIEDAM - 'Ontmoet't ou de Schiedam' staat overal in de stad te lezen. Op vele mupi's in Schiedam en andere aanplak- borden. Het is een poster die reclame maakt voor het Jene- vermuseum. Wie de poster ziet, vraagt zich af waar die oude foto is gemaakt. Waar sjouwen die jeneverknechten met die enorme vaten jenever? VLAARDINGEN - Dat poe zie absoluut geen saaie aange- legenheid hoeft te zijn, werd donderdag bewezen tijdens de vierde editie van de Landelijke Gedichtendag. Niet alleen de deelnemers en bewuste bezoe kers werden verrast door de creativiteit van rijm en gedach- te, ook het gewone winkelende publiek kon niet om de onver- wachte confrontatie met het soms ongerijmde heen. nVo.s SCHIEDAM - Filmhuis Schie dam vertoont donderdag 1 fe- bruari de film C.R.A.Z.Y. van regisseur Jean-Marc Vallee. 25 december 1960. Zachary Beau- lieu wordt geboren als vierde jongen in een gezin van vijf. De Beaulieu-familie is een heel gewoon gezin, met een liefheb- bende moeder en een norse va- der die trots is op zijn zonen. Het is het begin van een mooie kindertijd, waar Kerstmis en verjaardagen elkaar opvolgen. Maar dit alles blijft helaas niet duren. Treffend tijdsbeeld met veel swingende muziek. Vrijdag 2 en zaterdag 3 februari draait The Science of Sleep van Michel Gondry. Stephane lijdt een eentonig leven in Parijs. Op een dag maakt hij kennis met Stephanie, zijn buurvrouw, en hij wordt verliefd. De jonge vrouw, die aanvankelijk gecharmeerd is door de buitenissigheden van de jongen, wordt echter bang en wijst hem af. Stephane besluit de oplossing voor dit probleem te zoeken daar waar de verbeel- ding koning is... The Science of Sleep is een prachtige en fanta- sierijke film. De voorstellingen beginnen om 21.00 uur. Kaartjes kosten ze- ven euro. Reserveren via VVV Schiedam (0900- 1192192). VLAARDINGEN - Dit is Snoesje, een cypers dametje van inmiddels dertien jaar. Snoesje vindt het best gezellig op het dierenasiel, ware het niet dat ze tussen soortgenoten is geplaatst en dat vindt ze eigenlijk hele- maal niet leuk. Liever heeft ze het rijk alleen en dan doet ze haar naam eer aan, een Snoes van een poes is het dan. Nu is haar wereldje beperkt tot het boodschappenkratje dat ze zich- zelf heeft toegeeigend en waarin ze haar dagen slijt, ze komt er alleen uit om te eten en haar behoefte te doen. Wie geeft dit lieve dametje een wat grotere plek om nog wat, op een rustige manier dan wel, van het leven te genieten? Snoes is voor haar leeftijd nog helemaal in vorm en smacht naar een eigen mandje. Meer informatie over Snoesje en de andere dieren uit het asiel is verkrijgbaar bij Dierentehuis Nieuwe Waterweg, Van Linden van den Heuvelweg 2c. Het die rentehuis is geopend van maan- dag tot en met zaterdag van 12.30 tot 16.00 uur, tel. 010 - 434 53 35. door Frank Wijlemse Zijn vrouw, steun en toeverlaat Tony, deed vorig jaar een grote schenking: een schat aan werk van Lucebert ter bewaring bij het In- stituut Collectie Nederland (ICN). Waardoor het werk beschikbaar werd voor musea. Dankbaar maak- te het Stedelijk Museum daaruit een keuze met schilderijen, teke- ningen, films, gedichten en foto's. Een eerbetoon aan een veelzijdig kunstenaar: de keizer der vijfti- gers. Was hij nu schilder, dichter of fotograaf? In ieder geval een mul ti-talent; een kunstenaar in vele disciplines. Het bekendst is Luce bert - een pseudoniem van Ber- tus Swaanswijk 1924-1994 - als dichter. Weliswaar een moeilijke dichter die vlak na de oorlog de eretitel 'De keizer der vijftigers' kreeg. En die bij de oprichters van de experimentele COBRA-groep behoorde. Ook reden voor het mu seum om deze kunstenaar met een overzichtstentoonstelling te eren. Gek genoeg was Lucebert eigen lijk meer schilder of tekenaar. Hij zwierf zo vlak na de oorlog - net als vriend Karel Appel- rond met nieuwe ideeen voor kunst. Een zwerver die tekeningen ruilde voor een slaapplaats. Een jonge honddie de kunst wilde veranderen. En wil- de schilderen, tekenen en dichten. Vaak kinderlijk, wild en impulsief. En daarmee fel schoppend tegen de oude gevestigde orde. Zij leefden alleen voor de kunst, vaak in grote armoede. Illustrerend daarvoor is dat de inmiddels al beroemde dich ter pas in 1958 genoeg geld heeft ML m om verf te kopen. In Parijs (jaren vijftig) gaat hij dichten. Op een nieuwe manier: lossere zinnen, muzikaal en niet langer rijmend. Wat toen Atonaal en experimenteel werd genoemd. Met 'Minnebrief aan onze gemar- telde bruid indo- nesia' uit 1948 wordt hij berucht. En uitgekotst van- wege zijn protest tegen het koloniale en militaire optreden daar. Als hij even later met 'Verdediging van de 50-gers' ook de burgerlijke cultuur aanvalt is zijn naam als dichter en kunste naar gevestigd. Merkwaardig is dat Lucebert voor- al bekend is van een neonreclame. De strofe uit een gedicht: Alles van Waarde is Weerloos' die een verzekeringsgebouw in Rotterdam siert. Een goed voorbeeld van zijn nieuwe dichtkunst: raadselachtig maar toch helder. Zijn aforismen van Lucebert om mee te nemen. Vijf grote zalen van het museum zijn gevuld met schilderijen, teke ningen, foto's en keramiek van Lu cebert. Een veertigjarige carriere als autonoom kunstenaar die elke dag om negen uur als een arbei- der naar zijn werk j -hele dag te arbei- n spreekwoorden spreken de lezer aan. bekend zijn zinnen als 'Overal zanikt blubber', 'Wie wil stralen die moet branden' en 'Schoonheid, schoonheid heeft haar onschuld verloren'. Op de tentoonstelling liggen grote vellen met gedichten om status of geld; wel een die de schoonheid wilde vangen. Een ontdekking was het voor di- recteur Diana Wind dat Lucebert fotografeerde. Als romantisch ide alist maakte Lucebert foto's van 1955 en 1968 van zijn reizen door Europa. Slechts een honderdtal fo to's die zijn kunstenaarsblik ver- raden. Strakke, moderne foto's die wedijveren met die van profes sionals. Veel kunstenaars zijn schatplichtig aan Lucebert. „Ook bijvoorbeeld Herman Brood. Je ziet gelijk de ze I file aanpak, methode en kijk" vertelt Diana Wind enthousiast. Met deze top-tentoonstelling ver- wacht zij grote aantallen bezoekers naar Schiedam te trekken. Daar voor is veel geld en moeite gesto- ken in een grote reclamecampagne met billboards, bushokjes en ster- tijd op tv. De verwachtingen zijn hooggespannen tijdens de drukke opening. De DCMR werkt al 35 jaar aan een leefbare en vilige Rijnmond De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt meldhgen van bewoners o/er de overlast van stank, stof en lawaai in het Rijnmondgebed. Geluidsoverlast van horeca en vliegtuigen zijn de meest voorkomende lawaaimedingen. Net als vorigeweek komen er 40 meldingen over horeca-overlast in Rotterdan bij de meldkamer van de DCMR binnen. In de week van 22 tot 29 januari komei in totaal 379 meldingen binnen. Dat is onder het weekgemiddelde van 2006 (413). Meer weten over het werk van de DCMR en onderstaaide meldingen? Kijk op www.dcmr.nl GSM- EN UMTS-MAffEN Een aantal inwoners in het Rijnmondgebied makt zich zorgen over de snelle uitbreiding van het aantal zendmasten en de mogelk schadelijke gevolgen daarvan voor de gezondheid. De meldkamer van de DCMRontvangt regelmatig meldingen en vragen over deze GSM- en UMTS-masten. Totnu toe zijn er geen negatieve gezondheidseffecten gevonden in de wetenschapelijke onderzoeken die zijn gedaan. Op onze website vindt u meer informatie ovr dit onderwerp. GASLUCHT IN OUD-BEIJERLAND EhSPIJKENISSE Dinsdag 23 januari komen 14 meldingen bij de meldkmer binnen uit Oud-Beijerland en Spijkenisse over een chemische en gasachtige luchiDe stankoverlast is afkomstig van de tanker Vopak da Vinci, varend op de Oude laas. Het schip is bezig met wassen van tanks waarin de sterk stinkende stof direthyldisulfide heeft gezeten. Het Havenbedrijf Rotterdam heeft proces verbaal opgeiaakt. MELDINGEN UIT GOUDA OVER GELUIDSOVERLST VLIEGVERKEER De meldkamer ontvangt een wisselend aantal meldingen ver vliegverkeer van en naar Rotterdam Airport. Vorige week in totaal 136, waarvan 4 meldingen op woensdag 24 januari uit Gouda over een dalend toestel. Over de ranier van afhandeling van meldingen over vliegverkeer meer op onze website onor Milieumeldingenrapport 2006 en onder Milieuklachten. HERK0MST VAN VLIEGTUIGGELUIDSMELDIKEN IN 2006 Bergschenhoek Rotterdam Schiedam Oud-Beijerland Delft Vlaardingen 2.061 1.334 1.157 590 420 158 Berkel en Rodenrijs Maassluis Bleiswijk Pijnacker Zevenhuizen Overige gemeenten 139 36 85 80 31 106 Met ingang van 2007 gemeente Lansingerland m milieudienst Rijnmond MELDKAMER: 010 47 33 333 (DAG EN NACHT) www.dmr.nl/milieuklacht VLAARDINGEN - Ruim zestig kinderen hebben afgelopen zondag sneeuwballen gegooid, geschaatst en sneeuwpoppen gemaakt in het theater. Het was alweer de vierde editie van de MeeleefTheaterDag van het Theater van Vlaardingen. Zestig kinderen, in de leeftijd van vier tot zeven jaar, hebben gewerkt rond het thema 'Winter', met als afsluiting van de dag een echt op treden voor ouders en belangstel- lenden. De MeeleefTheaterDag is in het le ven geroepen door het Theater van Vlaardingen met als doel om kin deren in aanraking te laten komen met het theater. Ditmaal is de dag in het Valkenhof Theater gehouden. Om twee uur's middags is het dan zo ver, de kinderen komen binnen druppelen, allemaal uitgedost in prachtige kostuums. Er lopen niet alleen ijsprinsesjes rond, maar ook een pinguin en een verschrikkelijke sneeuwman. Als de kinderen het podium betre- den worden ze meegenomen in een verhaal. Een echte juf vertelt wat ze beleefd heeft in de vakantie. De groep gaat uiteen en de kinderen verzinnen kleine sketches over de wintervakantie van de juf. Een groepje met kinderen doet het Dolle pret tijdens de MeeleefTheaterDag in het Valkenhof Theater. wintercircus na, met echte leeu- wen en een hele sterke man. De andere kinderen hebben plezier met de sneeuw en het ijs. Om 16.00 uur is het grote moment. De kinderen zitten gespannen op het podium en de ouders, opa's en oma's ne men plaats in de zaal. Het doek gaat open en de voorstelling begint. Na een liedje over een sneeuwman barst het f^est los met de leeuwen en clowns van het wintercircus. Vervolgens wordt er een wedstrijd op schaatsen gehouden en maken andere kinderen een grote sneeuw- pop. Een echte winterdag voor de kinderen is voorbij gegaan. Met nog de sneeuwvlokjes in de haren is het tijd voor de theatersterren om naar huis gaan. Moe, maar voldaan. door Frank Willemse Op de Koemarkt staat zo'n recla- mezuil. Ervoor enkele oudere man- nen die naar het plaatje wijzen. Ze kibbelen waar de foto is gemaakt. 'Nee, joh, dat ken overal wezen'. Zelfs oud-distillateur Rein Mel- chers komt erlangs. Hij kijkt, wikt en weegt en weet het ook niet precies. Dan maar even langs het museum zelf. De dame achter de kassa meent dat de foto is genomen op de Zijlstraat in het hartje van de oude Branders- buurt. Maar zij twijfelt en ik beloof de dame om dit te 'checken' bij de Historische Vereniging Schiedam. Als die het niet weten! Kunnen ze de naam wel veranderen. Die weten -in een oogopslag- waar dit is in oud Schiedam? Maar de winkel is zaterdagmiddag dicht. Natuurlijk die zijn naar de opening Poezie verovert Vlaardingen door Peter de Jong Met tal van activiteiten op ver- rassende locaties werd bewezen dat Vlaardingen geen ingeslapen werkwijk van de grote stad is. In- tegendeel, in de voormalige Ge- meentelijke Kredietbank hadden de mannen van Het Ongeboren Idee bijvoorbeeld in dichterlijke strofen uiteengezet waarom Rotterdam als buitenwijk van Vlaardingen zo in- teressant is. Ook om de hoek op het Veerplein werd bewezen dat rijmen en dichten een zaak van uitgeslapen mensen is. Het plein was bezaaid met onbeslapen bedden waartus- sen de wandelaars de honger naar mooie woorden konden stillen. Vanaf Brasserie Ka en De Bolle vertrokken wandelingen langs een historische route waarover dichters hun gedachten lieten gaan. Van Kees Alderliesten in cafe de Waal ging het naar het Geuzenmonu- ment waar Arie Onderdelinden zijn 'Geuzen bericht' uitsprak. En ver- der langs de haven waar werd be wezen dat ook Hartevelt meer heeft dan alleen patat. Voor het museum verwoordde Eva Timmermans haar kijk op de West- havenkade, terwijl op de 'nieuwe' brug Lilly Touwen vief beschreef hoe zij de stad heeft zien veran deren. Nog verder voerde de wandeling langs het Hollandia gebouw dat door Ria Koks dichterlijk werd voorgesteld, over de oude brug waar stadsdichter Teuntje Verhecl- Vreugdenhil de 'Wind van zee' deed komen naar Manneke Graspin bij de Stadsomroeper en Aat Rolaff die beschreef hoe 'De Zeeman' van stichter tot Stigter was gekomen. De 'lichte weg' eindigde ten slotte bij Greetje de Jong op de bloementrap. Maar ook in de buitenwijken wer den automobilisten onverwacht geconfronteerd met de Landelijke Gedichtendag. Middels een vrijwaringsbewijs ach ter hun ruitenwisser konden ook zij deelnemen aan het poetische gegeven op een manier waartegen zij absoluut geen bezwaar konden maken. Zo'n 125 vrijwaringsbewij- zen werden op het Veerplein door Mirjam Poolster en Look J. Boden ingewisseld voor een dichtbundel. De Landelijke Gedichtendag werd 's avonds in restaurant Hard Times besloten met de bekendmaking van de winnaars van dit jaar. Hannely Krutwagen-Lemmens was zeker niet voor niets uit Best naar Vlaar dingen gekomen want zij was door de jury als beste beoordeeld, voor Michelle den Hartog en Pia de Jong. Door Stadsdichter Teuntje Ver- heul-Vreugdenhil werden ook de jeugdprijzen overhandigd aan de Belgische Margo van Dingenen, Helene Ostaaij uit Bleiswijk en San der Massink uit Kwintsheul. Het Keltische folktrio Krek bespeelde met plezier de luit en lier tot ver- maak van alien die op deze dag in de poezie meer dan alleen een geschreven rijmpje hadden weten te herkennen. van Lucebert in het museum. Daar zie ik ex-voorzitter Siem Rosman. Zuchtend, kijkt hij vele malen op de ansichtkaart met de oude foto. 'Mis- schien is het op de Broersvest. Daar stonden vele molens en was vroeger water. Waarschijnlijk is die molen afgebroken of afgebrand. Want dat is met de meeste molens in Schie dam gebeurd'. Op de prentkaart is links een stuk van een molen te zien, een belangrijke aanwijzing. 'Nee, toch niet? Of toch?' Het raadsel van waar de foto is ge nomen wordt groter en groter. Daar staat Aad Wiegman, ex-wethouder en ook een oude Schiedammer. Wat denkt hij? 'Ik denk aan de Konijnenbuurt vlak naast de oude Damlaan waar vroe ger het oude veld van Hermes lag. Maar wat voor soort huizen achter de mannen staan. Misschien de Noordvestsingel'. Inmiddels gaat de briefkaart van hand tot hand. Publicist Hans van Sloot, met vele boeken over de his toric van Schiedam op zijn naam, denkt meer aan de Velle Vest. De Schiedamse bomenchirurg Sneep ziet de kaart en denkt juist aan het Hoofd in de Gorzen. 'Daar stond ook een molen, waar nu de nieuwe molen van Nolet is gebouwd. Gezien vanaf de Gusto richting Gorzen'. Iedereen krijgt er lol in maar er is ook gekissebis over de oplossing. Details worden aandachtig bekeken: Op de tonnen staat een zwaan gete- kend. Welke Distillateur gbruikte dat logo? De meeste mensetdenken Meder. Maar is dat ook zo? De schatting over wanneer eze fo to is gemaakt lopen ook uiten van 1850 tot 1940. Meeste stemmn zijn er voor rond 1900. Maar kuntenaar Jef Hendrickx zegt veelbeekend dat in dat armoedige, indistriele Schiedam tot aan de oorlog ie ar- beiders er zo uitzagen. Buirman Jos Poolman (55 jaar) i: oor een geboren Schiedammer. Hij denkt dat de foto op Westvest is gemaakt. Daar woontiij zelf en hij ziet molen De Walisch erop staan. Of is het juist eei afgebro ken molen die vroeger >p de kop van de Westmolenstraatdaar heeft gestaan? Lezers van Maasstad Veekbladen die meer licht in de duisernis kun nen scheppen, wordt vrzocht de redactie te helpen met lit vraag- stuk. Waar is deze foto genomen? Weet u dit of andere eiten over deze foto; wie deze metsen waren en welk merk jenever dilis. Mail dit naar waterweg® maasstad. nl of schrijf aan: Maasstad Week bladen, t.a.v. redactie Vfaterweg, Postbusl685, 3000 BR Rotterdam. h

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 6