Varen Olielampen van Nico van der List verlichten Afrika in Burgers Zoo op gevoel en de radar Filmhuis Beestenboel Pas op, laagvliegende parkieten in het bos viaardin boekbeeld Maasstad Lezersactie ■I milieubericht weeks Donderdag 8 februari 2007 WATERWEG - Terwijl heel Nederland nog in diepe slaap verzonken ligt, heeft de haan in't Hof voor 'schipper' Henk Brobbel ook op een gure zon- dagochtend in januari als eer- ste gekraaid. Nog in het nach- telijke donker stapt de kapitein als enige door de stille straten van de VOP naar het verlaten station Centrum om de eerste trein naar Hoek van Holland te pakken. Oplossing fotoraadsel: de Noordvest Voor themaverlichting kom je via internet al gauw in Schiedam uit DCMR SCHIEDAM - In het Film huis draait donderdag 8 febru- ari Requiem van Hans-Christian Schmid. Ondanks haar zware epilepsie smacht Michaela er- naar haar diep religieuze familie te verlaten en te gaan studeren. Maar op de universiteit heer- sen andere normen dan thuis, en door de vrijheid en vriend- schap die ze daar tegenkomt gaat Michaela twijfelen aan haar geloof in God, haar familie en zichzelf. Ondertussen worden haar epi- leptische aanvallen frequenter en heftiger, hoewel de oorzaken hiervan onduidelijk zijn. Vol- gens een priester is ze bezeten. Haar nieuwe schoolvrienden proberen haar te overtuigen psy- chiatrische hulp te zoeken, maar hebben uiteindelijk geen andere keus dan haar aan haar lot over te laten. Requiem, gebaseerd op het ware verhaal van Anneliese Michel, is een verbazingwekkend goed geacteerd aangrijpend psycho- logisch drama.'Hoofdrolspeel- ster Sandra Htiller is tijdens het Filmfestival Berlijn dit jaar on- derscheiden met een Zilveren Beer. Vrijdag 9 en zaterdag 10 febru- ari is An Inconvenient Truth te zien. Na het zien van deze do- cumentaire zullen maar weinig mensen niet overtuigd zijn van de klimaatverandering. De ge- presenteerde gegevens zijn niet onbekend maar worden wel voor het eerst zo overzichtelijk en toe- gankelijk op een rijtje gezet. De voorstellingen beginnen om 21.00 uur. Kaartjes kosten ze- ven euro. Reserveren via VVV Schiedam (0900- 1192192). VLAARDINGEN - Dit cypers- lapje is een poesje van ongeveer een jaar oud dat volgens oog- getuigen enige tijd geleden uit een auto is gegooid. Degene die dit gedaan heeft is helaas niet herkend, anders had hij alsnog voor de kosten op kunnen draai- en die nu op rekening van het dierenasiel komen. Het beestje is inmiddels ingeent, gechipt en gesteriliseerd en dus klaar om een nieuw baasje of bazinnetje te krijgen. De eerlijkheid gebied te zeggen dat dit letter] ijk geen katje is om zonder handschoe- nen aan te pakken, ze wil niet opgetild worden en wie dit dan toch probeert kan op een fikse haal rekenen. Onder dit snoezige uiterlijk gaat dus een dametje met flink wat pit schuil. Wie gaat het met haar proberen? Meer informatie over Snoesje en de andere dieren uit het asiel is verkrijgbaar bij Dierentehuis Nieuwe Waterweg, Van Linden van den Heuvelweg 2c. Het die rentehuis is geopend van maan- dag tot en met zaterdag van 12.30 tot 16.00 uur, tel. 010 - 434 53 35. wx 53 Als kleine jongen al droomde Henk Brobbel van varen en werken op het water. Na een carriere van zes jaar bij de Koninklijke Marine begon hij 27 jaar geleden als matroos op de Loodsboot. In die tijd heeft hij de hele moderne ontwikkeling van de loodswereld in de Rotterdamse haven niet alleen ondergaan, maar zichzelf ook meester gemaakt. Als kapitein van een loodstender vaart Henk nu vanuit het station in de Berghaven, van de Europoort tot de Loodswachtboot Markab die voor de kust op station ligt. Van de trein naar 'Het Loods- wezen' is slechts honderd meter lopen maar er wordt een wereld van verschil overbrugd. De vaste diensttijden van de trein gelden absoluut niet voor de loodstenders die door het Loodsdienst Coor- dinatie centrum van hot naar her gestuurd worden om loodsen in de havens van Europoort of voor de kust op te halen en af te zetten aan Daar is die foto gemaakt! door Frank Willemse SCHIEDAM -'Volgens mij is de foto genomen rechts van molen de Vrijheid en voor de deur van distilleerderij J. J. Meder Zn.' Dat schrijft Cor Lemmen op de vraag 'Waar is deze Foto genomen' vorige week in de Maasstad. Vele tientallen mensen klommen in de pen om te helpen dit raadsel op te lossen. Allemaal wezen ze in een richting: de Noord vest. Allemaal wisten ze het 'heel zeker'. Als bewijs stuur- den een enkeling zelfs foto's van vroeger op. Iedereen dank daarvoor. 'Op de vraag waar deze foto ge maakt is, luidt het antwoord: de Noordvest. Links op de foto zie je nog net een stukje molen. Dat moet molen De Vrijheid zijn.' schrijft Wim Rook. Hij is deskundige op het gebied van de geschiedenis van Schiedam en heeft daar boekjes over geschreven. Volgens zijn infor matie heeft op die plek distilleerde rij Meder tot 1969 gezeten. Totdat zij werden overgenomen door Coe- bergh en de Bruin. Op de tonnen is duidelijk het logo Van Meder te zien. Al in 1881 de- poneerden zij hun handelsmerk de Zwaan, zo e-mailt Rook. De snelste oplossing kwam van Ruud Poels. Ook al zo'n beroeps- speurder naar alles wat met Oud- Schiedam te maken heeft. Hij wist vrijwel onmiddellijk dat de foto genomen is vanaf de huidige distil leerderij De Tweelingh of Notaris. En dat je vanuit hun panden zo over de Noordvestsingel kijkt. Hij toont in zijn overvolle studeerkamer een map met foto's. Deze heeft hij niet, maar wel alle gebouwen die op de Noordvestsingel stonden. De drie huizen of stads- boerderijen op de achtergrond staan op dezelfde plek als op zijn kaart. Poels vraagt zich wel af wat de letter-/cijfercombina- tie op de jenevertonnen betekent. Bijvoorbeeld S1954D. Ook daar is antwoord op gekomen. 'De S en de D staan natuurlijk voor Schiedam,' schrijft het gemeente- archief. Govert Hendrik - zeg maar Goof (74)- beschrijft zijn jeugdige toch- ten toen hij in de Brandersbuurt woonde. 'Ik woonde op een steen- worp afstand. Zo van het Groene- weegje door de St. Annazusterstraat lopend langs molen De Vrijheid naar de overkant; de Konijnenbuurt. 'De huizen staan naast de Velle- vestsingel, ook wel Konijnenbuurt genoemd. Deze buurt heeft zijn naam gekregen van het los maken van de konijnenhokken bij de fami lie Melchers.' Oja, de foto kijkt uit op een enkel huis en stal. Aan de rand van de stad waar tot na de laatste Wereldoorlog het plat- teland lag. Weilanden in strakke banen met enkel koeien en wat varkens. De huizen en/of boerderijen werden gesloopt om plaats te maken voor 'de Vooruitgang'. Flats die luchtig en licht werden gebouwd. Schiedam slaat haar vleugels uit. Op de plek van de huizen aan de overkant zou de polder Nieuwland in enkele jaren volgebouwd gaan worden. Hans Fontijne meldt pre- cies dat de foto wijst naar de plek waar vroeger Schiecarton was ge- vestigd. Hij weet dat de flats tussen Pau- lus Buysstraat en Parkweg, be- stemd waren voor werknemers van scheepswerf Wilton Fijenoord. Over wanneer de foto is gemaakt lopen de meningen wat uiteen. In een officiele reactie getiteld 'De oplossing ligt altijd in het Gemeen- tearchief!', schrijft Laurens Priester als archivaris. Het lijkt warempel of die in zijn wiek is geschoten. Hij schrijft: 'Jammer dat de zoektocht naar de oorsprong van de jene- vermuseumposter op een zaterdag begon, want met een telefoontje naar het Gemeentearchief was de oplossing te vinden geweest. Hier is immers de gehele geschiedenis van Schiedam te vinden!' Als een inspecteur Baantjer of De Cock worden alle bewijzen getoond en geanalyseerd. De foto blijkt in het gemeentearchief te vinden. Daaruit volgt de conclusie dat de foto slechts een gedeelte van de totale foto is. Volgens het archief is hij genomen rond 1920. Als be wijs stuurt het archief een foto op genomen op dezelfde plek met het origineel van vroeger er ook op. Aan de overkant zijn de resten van de kartonnagefabriek te zien. Waar Woonplus, al jaren, probeert luxe appartementen te bouwen. Maar dat is weer een andere kwestie. door Kor Kegel SCHIEDAM - Het is toch ty- pisch dat je in Arnhem moet horen, dat de winkel voor olie lampen zich in Schiedam be- vindt. Lange Haven 68b. Ach- terin de zaak steekt Nico van der List net een oliekachel aan. Voor de behaaglijke warmte tijdens een kopje koffie, zegt hij. Nico van der List heeft zojuist een opvallende partij olielampen gele- verd aan Burgers Zoo, de dierentuin van Arnhem. Daar wordt uitge- breid en gemoderniseerd en voor. het Afrika-gedeelte zocht installa- teur Maessen Hendriks passende verlichting. Via www.olielamp.nl kon een voorselectie worden ge maakt en er werd voor twee types gekozen: zestig stormlantaarns van het Franse merk Luciole en twintig DHR-gevelankerlantaarns. Het zijn olielampen, die vanwege veilig- heidsvoorschriften worden omge- bouwd tot elektrische lampen, maar die wel de authentieke sfeer en uitstraling zullen hebben die je van grootmoeders olielampje verwacht. „Ja, de handel heeft iets oubolligs," speelt Nico van der List mee met het vooroordeel. Maar dan pakt hij een moderne kap. En een statige houder voor aan de muur. Hij speelt wat met de losse onderdelen en tovert een nostalgische olielamp pardoes om in eigentijds design. „De olielamp," bewijst hij, „is van alle tijden." Je kunt het in zijn winkel aan de Lange Haven ook in alle soorten en maten vinden. „Herken je deze?" vraagt hij. „De lamp was te zien in Villa Kakelbont in een film van Pippi Langkous. Pas nog was de lamp een decorstuk in een docu- mentaire van Shooting Star over Suriname. De lamp is pas weer terug in Schiedam." Nico van der List begon pas in 2001 met de olielampenhandel. Ooit was zijn opa ermee begonnen, in Delft, en twee ooms hadden het voortge- zet. Nico had zelf een verleden in het middelbaar beroepsonderwijs in Dordrecht, een periode waar hij liever niet aan terugdenkt, omdat hij dan opnieuw kwaad kan worden over schaalvergroting en vermin- derde aandacht voor leerlingen. Met Nico van der List bij zijn olielampen: „lk geloofde in de combinatie van olielampen en het World Wide Web. Foto: Roger van der Kraan zijn vrouw woonde hij op de klip- peraak Actief, die in de Coolhaven van Rotterdam lag, een schip uit 1909, dat dienst gedaan had in de kustvaart in de Oostzee. „Het was een schip dat alle moderniseringen van die tijd gemist heeft, dus toen ik het in 1984 als wrak kocht, hoefde ik geen schade te verwijderen. Ik heb wel een motor geplaatst, de mast gemaakt, de giek, het roer, al les op en top, en ik dacht eigenlijk met het restaureren van scheeps- onderdelen een nieuwe weg in te slaan. Maar toen vroeg mijn oom of ik in olielampen geinteresseerd was. Ik vroeg een nacht bedenk- tijd. Ik heb toen zitten kijken of de domeinnaam www.olielamp.nl nog vrij was. En dat bleek het geval. De volgende dag heb ik ja gezegd, want ik geloofde in de combinatie van olielampen en het world wide web." Het was zo'n succes, dat de olielam pen in 2004 de scheepsonderdelen in zijn winkel begonnen te verdrin- gen. Door internet is Nico van der List landelijk bekender geworden dan in eigen stad. Die eigen stad werd Schiedam, in 1995, want om het horecageweld rond de Oude Haven te ontvluchten voeren Nico en zijn vrouw met hun klipperaak Actief geregeld naar Schiedam, tij dens de Molendagen. Zo kwam het dat ze een ligplaats vonden in de Lange Haven. Aan boord begon hij scheepsonderdelen te vervaardigen en te repareren, maar het was woe- keren op de vierkante centimeter. „Wil jij mijn winkel niet kopen?" vroeg zijn Kaapverdiaanse over- buurman aan de Lange Haven. En zo kwam het dat Nico van der List in de voormalige handel in vloer- verwarmingsslangen zijn eigen ne- ring kon voortzetten - recht tegen- over de ligplaats van de Actief. Hij was er op een gegeven moment bezig met de restauratie van een twaalf meter lange kagenaar, toen een fotograaf binnenstapte: „Is dat een trekschuit?" En omdat het ant woord bevestigend was, kwam met- een daarna Shooting Star-regisseur Maria Peters naar Schiedam om er de film Kruimeltje op te nemen. De Lange Haven werd afgezet, de trek schuit volgeladen met kerstbomen en zo droegen Nico van der List en Kruimeltje bij aan de Schiedam- se stadspromotie. De relatie met Shooting Star is nog niet geeindigd, al is het nu sfeerverlichting waar- mee hij het filmbedrijf bedient. In zijn winkel bevindt zich een museumhoekje, met de oorspron- kelijke olielampen uit vervlogen tijden. Er omheen staan navigatie- lampen, muurlampen, katoentjes, ringen, tal van hulpstukken voor olielampen die warmte geven en licht geven, soms opmerkelijk veel licht, door een slim gebruik van iri dium, metaaldraad in de wittq sok, dat enorm gaat gloeien. Inmiddels levert Nico van der List lampen aan de dierentuin van Amersfoort, aan Burgers Zoo, of een partij katoen tjes aan een bedrijf in Parijs voor koelkasten die naar Afrika gaan, en zo bestrijkt de Schiedamse olie- lampenzaak toch mooi een terrein tussen het Afrika-deel van Burgers Zoo en het echte donkere Afrika. De wereld wordt verlicht vanuit Zwart Nazareth. SCHIEDAM - Niet alles gaat van een leien dakje in Schiedam, maar er is ook een positieve kant. De natuur lijkt het goed te doen, wat al snel duidelijk wordt door een wandeling in het Sterrenbos. Want wie goed de tijd neemt en zijn ogen de kost geeft, kan leuke plaatjes zien, zoals die van Roodborstjes en Boomkruipertjes en tot veler verba- zing ook mooie parkieten. Volgens wandelaars die daar iedere dag met hun honden lopen vertoeven meer- dere van deze mooie parkieten al een tijdje in deze omgeving. Het leven lijkt ze daar goed af te gaan. Misschien toch eens wat vaker om- hoog kijken tijdens een wandeling door de natuur, het kan de moeite lonen. Foto: Bart Bos (KBOXTi Het boekje 'Gebeden' van Marja Stolk is om een aantal redenen een zeer bijzondere publicatie. Niet al leen werd het door haar man Hans op sublieme wijze gebonden, maar de publicatie is ook gekoppeld aan een bijzonder goed doel. De op- brengst gaat naar de Werkgroep Srebenica van de Vredeskerk in de Holy, die zich inzet om via plaat- selijke projecten te helpen aan de wederopbouw. Marja gebruikte de geschreven vorm om haar gedachten van be- zinning en meditatie dichterlijk on der woorden en in beeld te kunnen brengen. Alhoewel geschreven van uit haar religieuze wereldbeleving, heeft Marja haar 'gedichte gebeden' zeker ook geschreven ter inspiratie van iedereen van alle gezindten in geloof of ongeloof. De 36 'gedichte gebeden' worden begeleid door moderne en kleurrijke computeranimaties die door Marja zelf werden gemaakt. Het geheel heeft daardoor een kleurrijke uit straling gekregen, waarbij de inspiratie en meditatie gevonden kan worden zowel in het beeld als in het woord. Een ander bijzonder aspect is ook het feit dat de boekjes in zeer kleine op- lage als handmatig vakwerk per stuk gemaakt worden door boekbinder - op non profit basis - Hans Stolk. Toevallig de echtgenoot van Marja. Wanneer alle kleinschalige schriftstellingen zo mooi verzorgd zouden worden als de publicaties die Hans Stolk verzorgt, dan zou ook de eeu- wigheidswaarde van menige zaak veel meer recht gedaan worden. Het boekje 'Gebeden' is een particuliere uitgave van boekbinderij - op non profitbasis - Hans Stolk, in een oplage (tot dusver) van 120 exemplaren. Van elk verkocht exemplaar gaat vijf euro naar de Screbenica-actie van de Vredeskerk. Gebedenkost 12,95 euro en kan alleen telefonisch besteld worden bij Hans en Marja Stolk 06 - 24186757. De redactie van Maasstad Week- bladen verloot drie exemplaren van 'Gebeden' onder Maasstad- lezers. Wie kans wil maken op een exem plaar hoeft maar een ding te doen. Stuur een mailtje naar e.meijer@ maasstad.nl of een briefkaart naar Maasstad Weekbladen, t.a.v. Erik Meijer, Postbus 1685, 3000 BR Rotterdam. Vergeet niet naam en adres te vermelden en de titel van het boek waarnaar u wilt meedingen. De winnaars worden onder het eerst- volgende Boekbeeld gepubliceerd en krijgen hun boekje daarna toe- gestuurd. De winnaars van 'H'elden' zijn C. van Woerkom Nieuwe Haven, Schiedam), A. Otto Dennendal Maassluis) en R. van Oers-Jans- sen Philips de Goedestraat, Vlaardingen). Zij krijgen het foto- boek binnenkort toegestuurd. De DCMR werkt al 35 jaar aan een leefbare en veilige Rijnmond In de week van 29 januari tot 5 februari komen bij de meldkamer van de DCMR Milieudienst Rijnmond 381 meldingen binnen. De DCMR behandelt meldingen van bewoners in het Rijnmondgebied over stank, stof en lawaai. Het gemiddeld aantal meldingen per week tot nu toe in 2007 is 316. Meer weten over het werk van de DCMR en de ontvangen meldingen? Kijk op www.dcmr.nl. STANK 0LIE- EN BENZINELUCHT BEGINT IN MAASSLUIS EN EINDIGT IN ROTTERDAM Dinsdagavond 30 januari komen in minder dan twee uur tijd 35 meldingen binnen over een olie- en benzineachtige lucht. De uitrukdienst van de meldkamer kan de oorzaak niet achterhalen. Vermoedelijk gaat het om een kortstondige uitstoot van gassen ten noorden van de Maas van een opslagtank, een schip of een proces- installatie in het Europoort-Westgebied. WEERSOMSTANDIGHEDEN VAN INVL0ED OP VERSPREIDING STANK (GELUID EN STOF) De meldkamer ontvangt donderdag 1 februari 13 meldingen over een gas- en olie- achtige en rottingslucht. De meldingen komen van verschillende plaatsen in het Rijn mondgebied. Er is geen duidelijk aanwijsbare bron van de stank te vinden. Wel is het vochtig en stabiel weer, waardoor de rookgassen van verkeer en industrie langer blijven hangen en meer overlast dan anders veroorzaken. STANKOVERLAST OP N00RDEREILAND VAN 0LIELEKKAGE Zaterdagmiddag 3 februari melden acht bewoners van het Noordereiland de stank van olie. De uitrukdienst constateert een sliert olie bij de Willemsbrug. De meldingen zijn doorgegeven aan het Havenbedrijf Rotterdam, de verantwoordelijke instantie voor het rivierwater van Rotterdam. 0VERZICHT AANTAL MELDINGEN IN JANUARI 2007 500 i- STANK VUEGTUIG- 0VERLAST H0RECA EVENEMENTEN DVERIG milieudienst Rijnmond MELDKAMER: 010 47 33 333 (DAG EN NACHT) www.dcmr.nl/milieuklacht van Jaco van der Plasse en het Vlaardingse Rotterdams van Henk levert geanimeerde gesprekken op, tussen het VHF contact op de ver schillende marifoonfrequenties. Dirk en Jaco zijn uit de lande- lijke schipperspool in 'De Hoek' gedetacheerd voor deze 'wacht' van vier dagen. Veel wacbten is er echter niet bij, want ook op een vroege zondagochtend is er volop scheepvaartverkeer. Met grote zekerheid 'handelt' schipper Brobbel zijn tender. Hij zit als het ware midden in het im- ponerende controiepaneel, met zijn hand op de gashandels die hij op gevoel hanteert terwijl hij opzij kij- kend het 'contactmornent' bepaalt. Rijdend op golfslag, hekgolf, boeg- golf, wachtend op het ene moment dat de loods kan overstappen. Het buiswater slaat over de stuurhut en beneemt het zicht, schipper Brob bel vaart puur op gevoel en de radar. De Maassluise loods Ernst de Man weet zich echter in veilige handen en weet ook deze overstap veilig te maken. Even terug op station in de Bergha ven wordt het digitale logboek door kapitein Brobbel bijgewerkt. De uren zijn voorbij gevlogen en een korte pauze voor een kop koffie is zeker verdiend. De benen moe- ten even gestrekt van de constante kracht waarmee de sterke tender door de golven klieft. En dan weer vlot vertrekken voor de volgende beloodsing, want altijd komen er schepen aan Hoek van Holland voorbij. foto: Roger van der Kraan alle betrokkenen. De klus wordt geklaard alsof het de gewoonste zaak van de wereld is, maar lang niet iedereen zou de stap durven wagen. In minder dan vijf minuten is de klus 'uit en thuis' geklaard en wordt afstand genomen van de sleep. De sfeer onder de bemanningsle- den van de loodstender is goed. De Scheveningse tongval en humor van Dirk Schaap, de Zeeuwse rust boord van heel grote en heel kleine zeeschepen. Terwijl de vloed goed doorzet 'vliegen' de zeeschepen aan Hoek van Holland voorbij. Het uitgaande verkeer is wat rustiger, al houdt ook de Maersk Flandria zich tegen de stroom in aan haar dienstrege- ling op Hull. Dat het bemannen van een loods tender geen kwajongenswerk is maar een bevaren vakmanschap waarbij stuurmanskunst een ab solute vereiste is, blijkt bij het beloodsen van een sleepboot met een leeg casco als sleep, die van af de Noordzee de Waterweg op komt. Met windkracht vijf op de korte felle deining tussen de pieren de loods veilig aan boord van de sleepboot te brengen zonder achter de sleepkabel te verstrikken of ave- rij te varen, vergt stalen zenuwen en- flitsend reactievermogen van Met grote zekerheid 'handelt' schipper Brobbel zijn tender. Archivaris J.M.M. Jansen poseert met de originele foto op de exacte plek waar deze destijds is genomen.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 6