maasstad Cultuurscout Ineke Hagen brengt bewoners bijeen in't Julianapark 'Hou bewoners voor ogen bij stadsvernieuwing' maasstad wijkkort krant n< st el 1 maasstad HALVE PRIJZEN tad Voorronde Voorlees- wedstrijd Fair Play niet in de Monopole Onderzoek naar wensen en ideeen in Schiedam-West g|||jgjjP Woonplus-directeur Karin van Dreven: Mozart, de Duizendnoot Ceremonie voor nieuwe Nederlanders Winter- concert in Dorpskerk Lezing over dromen Woensdag 14 februari 2007 westblaak 180 postbus 1685 3000 br rotterdam maasstad weekbladen SCHIEDAM door Kor Kegel SCHIEDAM - Iedereen houdt van het Julianapark. Daar is Ineke Hagen wel achter ge- komen in de maanden, dat zij bewoners van Schiedam-West over hun wijk aan het intervie- wen is. „Ik hoor alleen maar mensen die het Julianapark de parel van de wijk' vinden," zegt Ineke Hagen. SCHIEDAM - Bestuurders en beleidsmakers moeten de in- dividuele Schiedammers voor ogen houden als ze werken aan de vernieuwing van de stad. Het risico bestaat dat de instanties zo zeer gericht zijn op het bouwen van betere hui- zen en op het verhogen van de leefbaarheid in een wijk, dat ze vergeten te luisteren naar wat bewoners zelf willen. Nu rechtstreeks uit onze markiezen fabriek. Tot 21 maart 2007 koopt u bij ons uw houten markies voor de helft van de prijs Mantelzorgers naar Nolet Beter goede buur dan een verre vriend Countrymiddag met dj Goos Podiumcafe De Graauwe Hengst Waarnemingen aan de hand van voorwerpjes Expositie in De Harg De weg van de mystiek Bridge-instuif Djembe in wijkcentrum Oost westblaak 1 SO postbus 1 685 3000 br rotterdam SCHIEDAM - Bibliotheek Water- weg organiseert woensdag 14 fe bruari de eerste lokale ronde van de Nationale Voorleeswedstrijd. De voorleeskampioenen van basis- scholen De Wieken, De Kring, De Regenboog W, De Klinker, Sint Bernardus, De Violier, Gravin Alei- da, De Vlinder, De Taaltuin, Het Startblok, St. Jozef en El Furkan treden dan voor het voetlicht. Zij lezen een fragment voor uit hun fa- voriete jeugdboek. De kinderen zijn afkomstig uit de groepen 7 en 8. Er wordt gestreden om drie plekken in de kwartfinale. Wie doorgaat naar die volgende ronde ligt in de handen van een deskundige jury (Wilma Steffens, teamleider directe dienstverlening Bibliotheek Water- weg, Laura Ebbens, voorlezer op basisscholen en Janny verhoeven, werkzaam bij ZOS Schiedam). De winnaar van de kwartfinale leest voor tijdens de provinciale ronde op woensdag 25 april in het Bibli- otheektheater Rotterdam. Uit elke provincie gaat den kandidaat door naar de landelijke finale op woens dag 23 mei in Utrecht. SCHIEDAM - Amusementcentrum Fair Play zal niet verhuizen naar de voormalige bioscoop De Monopole pan de Hoogstraat. Dit heeft bin- nenstadswethouder Menno Siljee de gemeenteraad medegedeeld. Of- schoon het vorige college daarover wel eerder een positief geluid had afgegeven, is na een afsluitend ge- sprek met vertegenwoordigers van Fair Play vestiging in De Monopole definitief van de baan. De gemeenteraad had vorig jaar al een duidelijk signaal afgegeven over de gebruiksmogelijkheden voor De Monopole. Een amusementscen- trum zoals Fair Play voor ogen had, past niet in dit beeld. De gemeente is daarom nu opnieuw op zoek naar een andere gebruiker. De wens om op dit deel van de Hoogstraat een functie te krijgen die overdag bijdraagt aan meer le- vendigheid, maar ook geen overlast bezorgt voor de omgeving, blijft overeind staan. Omdat het pand in zeer slechte staat verkeert, zal er veel moeten worden verbeterd om het weer voor gebruik geschikt te maken. www.maasstadweekbladen.nl KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004491 Fax 010 4128449 Emailadres advertentiegroep: verkoop@maasstad.nl Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP email: bezorging@maasstad.nl Telefoon 0900 2020299 (10 euro ct. p.min.) ma. t/m do. 09.00-21.00 uur vrij. 09.00-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning MANAGER: H. Wirtz Telefoon 010 4004290 VERKOOPLEIDER: B. van Dongen Telefoon 06 53786940 VERTEGENWOORDIGER: S. Verzendaal Telefoon 0610921026 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IMA/P advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Telefoon 010 4004487 Fax 010 4116454 Email redactie: waterweg@maasstad.nl K. Moerman - van der Knaap Telefoon 010 4004322 E. Meijer Telefoon 010 4004401 Chef-redactie: P. E. van der Heide Telefoon 010-4004490 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: PcM Lokale Media b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uttgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij PcM Lokale Media b.v., c.q. de betreffende auteur. Ze kreeg van alle kanten posi- tieve readies, of het nu was van bruidsparen die zich er graag lieten fotograferen, van jongeren die er rondhangen of van oudere Schie- dammers, die zich de bloemen- en lichtfestijnen van de jaren veertig en vijftig herinneren (als vervolg op de Polyantha). „Ik vond het dus de meest logische plek om een cul- tuurborrel te houden," zegt Ineke Hagen. Zij is beeldend kunstenaar en kunsthistoricus, afkomstig uit Vlaardingen, maar wonend in Schiedam. Vorig jaar kreeg ze van de gemeente de opdracht als cul tuurscout voor Schiedam-West op zoek te gaan naar bewoners en organisaties met creatieve ideeen. Het doel is dat ze die ideeen ver- zamelt en een scenario schrijft met adviezen hoe de verschillende wensen uitgevoerd kunnen worden. De essentie is dat het suggesties en plannen zijn van de bewoners van West zelf, toegespitst op beeldende kunst, muziek, theater, architec- tuur en cultureel erfgoed. „Ik heb in West veel enthousiaste mensen ontmoet," zegt Ineke Ha gen. „Het gaf een kettingreactie. Was ik bij de een, dan werd er Ineke Hagen hoort alleen maar positieve geluiden over het Julianapark. Dus moet daar de cultuurborrel gehouden worden. Foto: Roger van der Kraan gezegd: je moet ook eens bij die en die langs gaan. Met al die mensen hoop ik een cultureel netwerk te vormen, zodat als ik met mijn opdracht klaar ben, er voor de gemeente een aanspreekpunt blijft voor verdere culturele impulsen aan Schiedam-West." Zo las ze in het ledenblad van de be- wonersvereniging Schiedam-West het idee voor een wandel route door de wijk: een aanzetje tot een cultu rele kaart van West met suggesties om met de aanwezige kwaliteiten van de wijk meer te doen. Ineke Hagen sprak behalve met bewoners ook met kunstenaars, schrijvers en verzamelaars in de wijk en het resultaat is aanstaande zaterdag de cultuurborrel in het Julianapark. Vrijwilligers van wijkcentrum De Erker zorgen voor de erwten- en pompoensoep. Er wordt opgetre- den door Rene Koop (klarinet) en Suzette Ronteltap (accordeon). Hapjes worden geleverd door Cees Groeneveld, de slager uit de Sint Liduinastraat. Voormalig slijter Ber Janse heeft toegezegd voor de gluhwein te zorgen; tenslotte gaat het nog wel om een winters feestje in het Julianapark. Bovendien zat Ber Janse in een initiatiefgroep, die twee jaar geleden ideeen inventari- seerde voor een beter gebruik van het Julianapark. door Ted Konings Dat stelt Karin van Dreven, direc- teur van Woonplus. „Als we niet aansluiten bij de dynamiek van een wijk, wat er daar gebeurt, dan gaan we kansen missen", aldus Van Dre ven. Het kan betekenen dat heel veel energie wordt gestoken in zaken waar wijkbewoners helemaal niet op zitten te wachten. Dat gevaar is in een notendop de kritiek van de VROM-raad, een adviesorgaan van de minister en Tweede Kamer, op het huidige stadsvernieuwings- beleid. Van Dreven maakt deel uit van die raad. De 'volkshuisvesting' staat in het middelpunt van de belangstelling. Er wordt door de politiek heel veel belang gehecht aan herstructurering van wijken om de steden leefbaar te houden. Verpaupering is aan veel borreltafels onderwerp van gesprek. Vorige week werd bekend dat vijf- honderd woningbouwcorporaties in Nederland gaan samenwerken om achterstandswijken op te knappen. Zij willen daar miljarden euro's ill gaan steken. Maar spannen zij het paard niet achter de wagen? „Als het gaat om het herstructureren van stadswij- ken wordt nu heel erg veel nadruk gelegd op verbetering van de ruim- telijke en sociale kwaliteit. Maar we vergeten aan te sluiten bij wat SCHIEDAM - De Van Swieten Society brengt zondagmiddag 18 februari vanaf 15.00 uur het kinder- vertelconcert 'Mozart de Duizend noot' in de Westvestkerk. De kleine Mozart had de muziek gewoon in zijn hoofd, hij hoefde het alleen maar op te schrijven. Hoe deed 'ie dat toch? In het bijzondere vertelconcert voor kinderen speelt het jonge talent Amadeus de hoofd- rol. De van Swieten Society, onder leiding van fortepianist Bart van Oort, brengt Mozart de rasverteller en kleurrijke musicus tot leven voor kinderen die allemaal wel iets van Mozart in zich hebben. Kaarten kosten zeven euro, jeugd tot en met 18 jaar betaalt 2,50. Prijzen zijn inclusief reserveringskosten en consumptie vooraf. Reserveringen en informatie via de website: www. westvest90.nl Je thuis voelen in een wijk in beweging. In Groenoord-Zuid helpen de fleurige balkondoeken daarbij. Foto: Roger van der Kraan bewoners dagelijks bezighoudt", stelt Van Dreven. De zorgen om rond te komen, of de ambitie om 'vooruit' te komen in het leven. Mensen maken ook een 'wooncar- riere'. „Een huis is belangrijk voor mensen. Het moet er veilig zijn, de omgeving op orde, beheersbaar. Als we dergelijke emotionele, persoons- gebonden factoren over het hoofd zien, worden kansen gemist", aldus de directeur. De inspanningen zullen dan minder resultaat hebben dan mogelijk is. Bovendien zal het er voor zorgen dat veel mensen hun heil buiten de stad gaan zoeken. Want dat gebeurt vaak, als mensen gaan klimmen op de maatschappelijke ladder. Wil je als stad de mensen die 'soci- aal stijgen' aan je weten te binden, dan moet natuurlijk het woning- Nu ook leverbaar met onderhoudsvrije kunststof! ombouw. Info: www.zonpas.nl, bel of kom eens langs in onze showroom. Zonweringen W. van der Pas bv Adriaen Banckertstraat 16, 3115 JE Schiedam Telefoon 010 - 246 93 33 Open, ma t/m vr van 9.00 tot 16.30 uur en za 11.oo tot 16.oo uur. aanbod adequaat zijn. Dat bete- kent vooral: divers. „Wat is gebeurd in de afgelopen decennia, is dat complete categorieen bewoners uit wijken verdwenen zijn", aldus Van Dreven. De problemen spelen in heel Ne derland, en Schiedam heeft er ook mee te kampen. In Nieuwland was praktisch geen eengezinswoning meer te vinden. Mensen die uit hun appartementje groeiden en over de middelen gingen beschikken om groter of 'beter' te gaan wonen, moesten daarom de wijk wel gedag zeggen. Met alle gevolgen van dien. Want als er niet meer gelijkgestemden in een wijk wonen, mensen met bijvoorbeeld dezelfde ambities, dan voel je je daar na verloop van tijd niet meer thuis. Zodat de leegloop zichzelf versterkt. Als er even ver- derop een grote stad als Rotterdam ligt, met een permanente aanzui- gende werking op nieuwkomers die 'onderop' de woonladder beginnen, dan bestaat het risico dat een wijk alleen nog maar bewoond wordt door mensen op de onderste treden. Maar de wind waait sinds enige tijd uit een andere hoek. In Nieuwland, maar ook in Groenoord, worden (goedkope) huurwoningen vervan- gen door (duurdere) eengezinswo- ningen. Op grote schaal. lets wat jarenlang 'not done' was in Schie dam. Ook zijn er specifieke oude- renwoningen gekomen. Het zorgt er voor dat mensen langer in de wijk blijven. „Veertig procent van de mensen uit Nieuwland wiens huis is gesloopt, is teruggekeerd in de wijk", aldus Van Dreven. Zij noemt het voorbeeld van de bal kondoeken, die rond de nieuwbouw in Groenoord-Zuid op de balkons van de bestaande huizen zijn ge- plaatst. Mensen konden zelf een bloem kiezen. Met een naambordje in hetzelfde printje. Zo'n initiatief kan er voor zorgen dat mensen zich meer thuis voelen. Maar bovenal moeten de woningen voor mensen met een krappe beurs van goede kwaliteit zijn." SCHIEDAM - De gemeente orga niseert dinsdag 13 februari een na- turalisatieceremonie voor ongeveer 35 Schiedammers die Nederlander worden. Burgemeester Verver zal iedereen toespreken en de bevesti- ging van het verkregen Nederlan- derschap uitreiken. Het is de derde keer dat in Schie dam een officiele naturalisatiecere- monie plaatsvindt. SCHIEDAM - The Green Forest Selection geeft op 17 februari een winterconcert in de Dorps kerk in Kethel. Het repertoire is divers: van volksliederen uit de vijftiende tot moderne songs uit de twintigste eeuw. Ank Geul, die het koor begeleidt, treedt op als soliste. Zij speelt 'Suite dansante en jazz"van E. Schulhoff en 'I got rhythm' van George Gershwin. Kaarten zijn te verkrijgen bij mevrouw Brandenburg, tel. 470 40 16, maar zijn ook aan de zaal te koop. De toegangsprijs is 7,50. Het concert begint om 19.45 uur. Zie ook www.the- greenforestselection.nl SCHIEDAM - De internationaal bekende 'droomwerker' Aad van Ouwerkerk geeft binnenkort een aantal cursussen rond zijn methode voor het zelf interpreteren van dro men. Als introductie geeft hij een lezing voor iedereen die interesse heeft in het begrijpen van de eigen dromen op woensdag 28 februari in scholengemeenschap Spieringshoek van 19.30-21.30 uur. Waarom dromen we eigenlijk? Hoe kun je leren om je dromen beter te onthouden? en Wat kunnen je dro men je vertellen over wie je bent? De toegang voor volwassenen is 7,50, kinderen betalen 2,50. SCHIEDAM - Het Steunpunt Mantelzorg Schiedam organiseert dinsdag 13 maart een bezoek aan distilleerderij Nolet. Dit bezoek, inclusief film in de nieuwe molen en een rondleiding met koffie/thee, is bestemd voor alle Schiedamse mantelzorgers die het leuk vinden om de distilleerderij te bekijken. De groep wordt om 10.30 uur verwacht aan de Hoofdstraat 14. Deelname is gratis. Aanmelden kan tot 27 februari bij het Steunpunt Mantelzorg Schiedam, tel. 06-516 94 096. SCHIEDAM - Bewoners uit Schiedam spelen vrijdag 16 februari een toneelstuk voor andere bewoners uit Schiedam. Aanvang 20.30 uur in De Blauwe Brug, Bachplein 590. De entree is gratis. SCHIEDAM - Wijkcentrum De Erker organiseert zondag 18 februari een countrymiddag, verzorgt door dj Goos. Er wordt dan gedaan aan linedance. De toegangsprijs is twee euro en de middag duurt van 13.00 tot 16.00 uur. SCHIEDAM - In podiumcafe De Graauwe Hengst zijn de voorrondes van de popprijs Nieuwe Waterweg Noord aan de gang. De bands die doorgaan op vrijdag 9 maart zijn Revision, Acid Minded, Display en The Hitchhikers en op zaterdag 10 maart de Groep Vincent Niks, Mucho Maestro, Rivan en Nuclear Playground. Donderdag 15 februari is er vanaf 22.00 uur weer een Pop en Prop Show. SCHIEDAM - Spirituele vereniging Harmonia ontvangt donderdag 15 februari Loraine Koster die aan de hand van voorwerpjes waarnemingen doet. Toegang is vijf euro en de aanvang 19.45 uur. De avond wordt gehou den in de Blauwe Brug aan het Bachplein. SCHIEDAM - C. van Wijk, een bewoner van Groenzicht, exposeert tot en met 26 maart zijn werken in De Harg/Spaland. Kleuren zijn voor hem belangrijker dan het onderwerp. Zo maakt hij aan de hand van zwart/wit foto's een schilderij in kleur. De onderwerpen zijn heel divers. De Harg Spaland is te vinden aan de Willem Andriessenlaan 2. SCHIEDAM - Christelijk-maatschappelijke vrouwenbeweging Passage houdt donderdag 15 februari de maandelijkse thema-avond in de Stuurhut aan het Nijhoffplein. Aanvang is 19.45 uur. Onderwerp deze avond is de weg van de mystiek. Nieuwsgierig? Informatie bij Riet de Gids, tel. 470 92 47. SCHIEDAM - In wijkcentrum De Blauwe Brug wordt elke vrijdagmiddag bridge gespeeld. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Er wordt om 13.00 uur begonnen. SCHIEDAM - Een djembecursus wordt maandag 26 februari in wijkcen trum Oost gegeven. Met echte Afrikaanse trommels worden verschillende ritmes gespeeld. De djembe is een zeer laagdrempelig instrument, iedereen kan ermee leren muziek te maken. Inschrijving is mogelijk bij wijkcentrum Oost, Boerhaavelaan 79 ,tel. 245 18 18. De cursussen zijn voor volwassenen op maandagmorgen van 09.30-10.45 uur en's avonds van 19.00-20.15 uur. Kinderen kunnen de lessen volgen op maandagmiddag van 16.00-17.15 uur. Kosten: 40 euro voor 8 lessen. I 1 Vaak gaat om kleine zaken in de raad. Lokale problemen als een zebrapad, een nieuw sportveld of een bouwvergunning. Van le- vensbelang als je erbij betrokken bent maar van een afstand 'klein bier' waar de raadsleden een uitspraak namens u over moeten doen. Geen echte politiek met verschillende, elkaar uitsluitende denkbeelden, dogma's of ideologieen. Negentig procent van alle onderwerpen is in de lokale politiek niet politiek gekleurd. Het zebrapad, sportveld of de bouwvergunning zou ook door een neutrale toeschouwer beoordeeld kunnen wor den. En het besluit heeft niks te maken met welke politieke partij dan ook. Het maakt het niet uit wie de beslissing neemt. Maar soms, heel soms is er een beslissing die in een keer duidelijk maakt waar de verschillende politieke partijen voor staan. Deftig gezegd; welk wereldbeeld er achter de politieke partij zit. Maandagavond een echte politieke discussie. Erfpacht of eigen grond. Waar de oude coalitie van WD en CDA de erfpacht in de ban hebben gedaan. En de mogelijkheid van eigen grond hebben gerealiseerd. Nu na een omwenteling met weer de PvdA op het pluche zijn de liberalen bang dat - nu de boordjes zijn verhangen - de erfpacht weer langzaam ingevoerd wordt. Het gaat over een detail of er in herstructureringsgebieden wel qf niet eigen grond mag worden aangeboden. En of deze overheid wel behoorlijk blijft besturen immers ze kunnen alles weer teniet doen. Maar wat wordt nu ineens zo duidelijk? Wel dat links op de politieke meetlat mensen met eigen grond afgedaan worden als 'ge- privilegieerde' burgers. En recht aan de andere kant heeft rechts het over de 'rechten van de middengroepen' op eigen grond. Middengroepen versus bevoorrechte elite. Het is maar hoe je tegen de Schiedamse samenleving aankijkt. Zeg je erfpacht tegen een VVD'er, dan begint hij te blazen. Dat is tegen de vrijheid. En prin- cipieel moet je burgers niet beteugelen maar vrij laten. Om zelf te beslissen. Vandaar dat erfpacht voor liberalen een doodzonde is. Zeg eigen grond' tegen een sociaal-democraat en hij zal je vertel len dat dat doodzonde nr I is. De reden van alle ellende. Marx zijn productiefactoren als landbezit zijn het beste af in handen van de staat. Die overheid weet wat goed voor ons is. Terug naar de raad; met de PvdA die sprak van 'geprivilegieerde burgers' met zat geld om de grond te kopen. Terwijl de WD een lans breekt voor middengroepen om eigen grond te hebben. En dat is precies hoe beide politieke partijen tegen dit vraagstuk aankij- ken. Is het glas halfvol of halfleeg? Heeft Schiedam genoeg middengroepen die je met eigen grond een plezier doet. (Je hoeft niet te kopen, zegt de liberaal er bij). Of hebben de socialisten gelijk dat via erfpacht de lusten beter over de hele samenleving verdeeld worden. Met erfpacht zal de overheid die eerlijker verdelen en kan de verwerpelijke speculatiewinst 'verijdeld worden. In Schiedam zijn er ongeveer vijftig procent huurders en de andere helft bestaat uit koopwoningen. Van die laatste zal waarschijnlijk een dertig procent ingaan op het aanbod van de gemeente om de grond in eigendom te verwerven. Daarmee zal zo'n kleine twintig procent van de Schiedammers dus binnen twee jaar op eigen grond mogen hebben. Slaapt dat nou beter? Vroegen de socialisten zich af. Ja zeker meent D66'er Marcel Houtkamp. Sinds hij pas zijn eigen grond heeft slaapt dat beter. Frank Willemse

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 4