maasstad Jeugdfilmfestival Slechte generate voor Groenoord wdfife ©on ©tesfe Jenevermuseum verder met nieuw elan Stampvolle Groote Kerk galmt en lacht Filmhuis Beestenboel Schiedamse poort naar Midden-Delfland i' m milieubericht week? Wethouders enthousiast over idee Feestje voor 'weet-veels' met Schiedams hart mmm Donderdag 15 februari 2007 wx 53 door Ted Konings SCHIEDAM - Wist u dat er tot een eind in de jaren '60 een pakketdienst per binnen- schip werd onderhouden tus sen Schiedam en Amsterdam? Of dat de Heilige Liduina met een eigen kapel wordt vereerd in de Braziliaanse hoofdstad Brasilia? Of dat ons oude stad huis een koninklijke poepdoos kent? DCMR Rijnmond L2 ■M'LU- *4 I In het Filmhuis draait donder- dag 15 februari de film Tiameti. AIs de Georgische gastarbeider Sebastien een dak herstelt, is hij er getuige van hoe de verweerde crimineel Jean-Francois zieh te buiten gaat aan morfine en dis- cussieert met zijn vrouw over het al dan niet aanvaarden van die ene laatste, levensgevaarlijke opdraeht die via een dikke enve- loppe met de post is gearriveerd. AIs Sebastien hem later na een overdosis levenloos terugvindt in zijn bad, steelt hij de enve- loppe. Dan begint een luguber avontuur. Hij komt terecht in een clandestiene wereld waarin mannen achter gesloten deuren gokken met het Ieven van an- deren, waarin chaos regeert en een ijskoud overlevingsinstinct de enige uitweg lijkt. Opwindende en stijlvolle thril ler. Vrijdag 16 en zaterdag 17 fe bruari is de filmtopper Nachtrit te zien. Deze Nederlandse actiethriller toont een blik in de duistere, gewelddadige subcultuur van de Amsterdamse taxiwereld. Wanneer de jonge taxichauffeur Dennis (Frank Lammers) in de hoop zijn droom te verwezen- lijken, zichzelf tot zijn nek toe in ue schulden steekt, raakt hij niet alleen verstrikt in een cri mineel netwerk, maar verliest hij ook alles wat hem lief is. Er ontvlamt in hem een allesover- heersend wraakgevoel. Oorlog in de straten van Amsterdam is het gevolg. Nachtrit heeft twee Gouden Kal- veren in de wacht gesleept voor beste mannelijke bijrol (Fedja van Huet) en beste acteur (Frank Lammers), die een fantastisch staaltje acteerwerk heeft gele- verd. De voorsteliingen beginnen om 21.00 uur, kaartjes kosten zeven euro. Reserveren via de VVV Schiedam 0900 - 1.192.192. VLAARDINGEN - Dit is Tom, een zwarte ex-kater van drie jaar. Hij is samen met zijn broer wegens omstandigheden in het dierentehuis terecht gekomen. Tom is een heel aardige kat, een beetje verlegen in het begin maar eenmaal gewend superlief en gezellig. Hij hoeft niet perse samen met broerlief geplaatst te worden. Tom kan het goed met andere katten vinden en is ge- zond van lijf en leden. Wie komt er eens met hem kennismaken? Meer informatie over Tom en de andere dieren nil het asiel is verkrijgbaar bij Dierentehuis Nieuwe Waterweg, Van Linden van den Heuvelweg 2c in Vlaar- dingen. Het dierentehuis is ge- opend van maandag tot en met zaterdag van 12.30 tot 16.00 uur, tel. 010 - 434 53 35. door Kor Kegel SCHIEDAM - Natuurcen- trum De Boshoek heeft onver- wachtse steun gekregen voor het idee om Schiedam een Poort tot Midden-Delfland te geven. „Want dan heeft Mid den-Delfland meteen een Poort tot Schiedam," concludeerde Christiaan van der Kamp af- gelopen zaterdag. De CDA- wethouder van de gemeente Midden-Delfland was te gast bij een PvdA-werkbezoek aan Schiedam-Noord. Het idee van een 'poort' tussen stad en platteland is ooit ontstaan in samenspraak tussen PvdA-ge- meenteraadslid Mari Dingenouts en voorzitter Wout van der Schalie van de afdeling Waterweg van de Ko- ninklijke Nederlandse Natuurhis- torische Vereniging (KNNV). Na- tuurcentrum De Boshoek bevindt zich op een uitgekiende plek. Hier houden de flats van het Bachplein op en ontwaart de recreant de eer- ste sporen van Midden-Delfland. Er zijn twee groene uitlopers, de Kerkweg en de Harreweg met park Kethel, die voor wandelaars en fiet- sers een aantrekkelijke verbinding betekenen met het polderlandschap van Midden-Delfland, een gemeen te die ontstaan is uit een fusie van Maasland en Schipluiden. Van der Kamp is een enthousi- aste belangenbehartiger van het gebied. AIs wethouder probeert hij de spanning tussen verstedelijking en landschapsbeheer te verminde- ren. In Schiedam is het een zegen geweest, dat toenmalig PvdA-wet- houder Chris Zijdeveld ervoor koos de Harreweg te sparen, wetend dat random de wijken Woudhoek en Spaland gebouwd zouden worden. Daardoor is de sfeer van het vroe- gere Kethel enigszins bewaard ge- bleven tot vlakbij het Bachplein. En op die plek staat De Boshoek. Aan- wijzing van deze zone als Poort tus sen Schiedam en Midden-Delfland zou De Boshoek een extra functie geven en beslist meer bezoekers opleveren. Baas in eigen bos SCHIEDAM - Filmhuis Schiedam organiseert in de voorjaarsvakantie van 17 tot en met 25 februari weer een jeugdfilmfestival. Op het pro- gramma staan Kruistocht in Spij- kerbroek (17-21 februari) en Baas in eigen bos (22-25 februari). Aanvang is telkens 14.00 uur. In Kruistocht in Spijkerbroek ge- bruikt de vijftienjarige Dolf een prototype van een tijdmachine en belandt tegen zijn wil in de mid- deleeuwen. Hij wordt neergeslagen door overvallers, maar wordt gered door de mooie en stoere Jenne. Zij maakt deel uit van een kinderkruis- tocht: achtduizend kinderen op weg naar Jeruzalem om de stad te be- vrijden van de Arabieren. Baas in eigen bos is een animatie- film over een verhuiselijkte griz- zlybeer die vlak voor de opening van het jachtseizoen in de wildernis belandt. Hij krijgt tegen wil en dank gezelschap van Elliot, een uit zijn kudde verstoten hert met een kapot gewei. Kaarten reserveren bij de VVV (0900 - 1.192.192) of via de website www.filmhuisschiedam.nl SCHIEDAM - De futsallers van zvv Groenoord zijn afgelopen maandag langs de rand van de afgrond gegaan in hun strijd voor het kampioenschap in de hoofd- klasse. De Schiedamse zaalvoet- ballers, door het beschikbaar stel- len van tijdelijke spelerspassen door de KNVB weer compleet, hadden grate problemen de te- genstand van OACN Boys het hoofd te bieden. Gelegenheids- doelman Joeri Kuilenburg moest wederom tot grate hoogte stijgen om zijn ploeg in de kampioens- race met Haaglandia te houden. Met twee doelpunten zette Ouis- sam Bouazzaoui zijn ploeg op voorsprong. Deze minieme 2-1 voorsprong bleef tot het einde op het scorebord. In de slotfase kwam Groenoord met drie man te staan tegen vijf van OACN. Kui lenburg wist echter met kunst- en vliegwerk de overwinning over de eindstreep te slepen. Op maandag 19 februari speelt Groenoord de uitwedstrijd bij me- de-kampioenskandidaat Haaglan dia 2. Bij verlies staat Groenoord nog slechts twee punten voor op Haaglandia. Bij winst wordt de marge vergroot naar acht punten. Oude stadhuis met koninklijke poepdoos Wie wat wilde leren over Schiedam moest afgelopen zaterdag in het Jenevermuseum zijn. Daar wer- den de prijzen uitgereikt voor de prijsvraag in het kader van de cam- pagne Ontdek Schiedam Nu. Jaap Timmers is zo iemand. Leer- gierig, maar ook bereid zijn kennis en kunde te delen. Hij was een van de maar liefst zeven winnaars van de Eerste Prijs. Geboren en getogen in de inmiddels afgebro- ken Cort van der Lindenlaan wist hij dat Nieuwland in de jaren "50 'de hongerput' werd genoemd. Uit eigen ervaring? „Nee" vertelt Tim mers, zelf van bouwjaar 1955. „AI snel in de jaren '60 ging het beter en kregen mensen meer geld. Ik herinner me dat er drie auto's in de straat stonden, maar dat werden er gaandeweg steeds meer." De hoge huren die de Hongerput zijn naam verschaften, werden in die econo- mische bloeitijd ook steeds makke- lijker te dragen, zodat Nieuwland zijn bijnaam verloor. Wethouder Menno Siljee die de prijzen uitreikte, stelde blij ver- rast te zijn met de tweehonderd readies op de oproep voor we- tenswaardige weetjes over de stad, liefst een beetje saillant. Wellicht onverwacht. „Ik weet als geboren en getogen Schiedammer dat we de neiging hebben erg negatief over de stad te praten." Niets van dat al zaterdag in het Jenevermuseum, of het moet de familie Boer uit Vlaardingen zijn geweest, die zich filosoferend over de stad afvroeg wie dat oerlelijke metrostation Vijfsluizen ('en het staat nog aan I V Schiedam In het Jenevermuseum werden de prijzen uitgereikt voor de prijsvraag in het kader van de campagne Ontdek Schiedam Nu. foto: Roger van der Kraan de verkeerde kant van de weg ook') en de flat op de hoek Vlaardinger- dijk/ Rembrandtlaan hebben kun- nen bedenken. Overigens, aldus Siljee, 'van een ander accepteren we geen negatieve geluiden over onze stad'. „Wegwezen", is dan het devies. Nee, dan mevrouw Leuver-Verver. Die stuurde in dat ze 'nooit' uit Schiedam weg zal gaan. Het le- verde haar een tweede prijs op: een tas vol met cadeautjes, beschikbaar gesteld door de Schiedamse win- keliers. Meneer en mevrouw Hen- driks konden op eenzelfde bonus rekenen voor hun opmerkzaamheid inzake de 'grate witte onderbroe- ken' van de buurvrouw. Pien Maat, nog maar dertien, had bij de Open Monumentendag ge- leerd van de wc in het stadhuis, ooit super-de-luxe aangelegd voor Koningin Wilhelmina, toen die in 1926 op bezoek kwam in de stad. Bij die gelegenheid gaf de plaat- selijke middenstand een boekje uit om de eigen nering te promoten, net als afgelopen jaar is gebeurd in de campagne Ontdek Schiedam Nu. Saillant: de opa van Siljee behoorde toentertijd tot de geaf- ficheerden in het boekwerk. De nieuwsgierigheid van Pien leverde haar ook een tweede prijs op. Eerste prijswinnaars liepen binnen met premies als een kledingcheque van 150 euro, een luxe ontbijt bij Le Jardin, een arrangement van de Thermen, schoenen van Boti Boots of Dijkstal, een rondvlucht boven de stad of een diner in het Stadhuys. Mevrouw van Gerven won met 'wist u dat de fluisterboot een hoop herrie maakt'. Niet hele- maal juist, want de boot is en blijft behoorlijk geruisloos, maar de gid- sen zijn soms zo enthousiast dat de decibellen over de Schie rollen. Mevrouw Stahlie, overgekomen uit Spijkenisse, wist te melden dat de dokter nog niet zo gek lang ge- leden in Schiedam in natura - bij voorkeur kippen - werd betaald. De familie Verheij stuitte op reis in Brazilie ineens op een kapel die de naam van Liduina droeg en speciaal aan haar is opgedra- gen. Meneer Schoenmakers had een opa en later een tante die zich eigenaar mochten noemen van de Amsterdamsche Pakschuit Dien- sten, met een depot aan de Lange Haven nummer 122. Van Gend en Loos zorgde voor een dusdanige concurrentie dat de dienst moest worden opgedoekt. In het Jenever museum was iemand aanwezig van een club die doende is een oude pakschuit te restaureren, dus te bepraten viel er veel. Zoals voor bijna alle Schiedammers met hart voor hun stad die deze zaterdag het jenever(!)museum bevolkten. Met name de schitterende foto van 'Ome Jan' die in december in de stad hing, gemaakt door fotograaf Robert Collette, past goed binnen de nieuwe identiteit van het Jene vermuseum: historischer, sfeervol- ler en het uitdragen van trots op de geschiedenis van de nationale neut. Het Jenevermuseum kan tevreden terugkijken op 2006. Met ruim 21.500 bezoekers heeft het een zeer goed jaar gehad. Om ook de ko- mende. jaren succesvol te zijn heeft het museum ambitieuze plannen gepresenteerd. Zo wordt er weer iedere woensdagmiddag gestookt in de branderij door de eigen stoker Jaco van der Leun. In deze bran derij wordt nog steeds de eigen moutwijnjenever gestookt volgens de authentieke methode van 300 jaar geleden. Natuurlijk vertelt de stoker bij alles wat ie doet en toont hij het hele proces van korrel tot borrel. Plannen voor een algehele wijzi- ging van de vaste presentatie horen ook bij deze ambitieuze plannen. Doel is in 2008 met iets compleet nieuws te komen. Van 17 februari tot en met 15 april is de tentoonstelling 'Wees Gezellig' te zien. Hoogtepunten uit 150 jaar jeneveraffiches. De tentoonstelling doet veel herinneringen herleven en toont hoeveel creativiteit en kun- stenaarschap ten grondslag heeft gelegen aan het uitdragen van die ene boodschap 'Wees Gezellig'. Het Jenevermuseum aan de Lange Haven 74-76 is open van dinsdag tot en met vrijdag; 12.00 -17.00 uur en in het weekend/feestdagen; 13.00 -18.00 uur. Het jenevermuseum wil weer terug naar de basis met de nieuwe postercampagne: trots op de nationale neut! SCHIEDAM - De nieuwe naam en huisstijl van het Jenevermuseum - voorheen Gedistilleerd Museum - is per 1 januari bekend geworden met de slogan 'Ontmoet't oude Schie dam'. De mupi's in de stad zijn niet onopgemerkt gebleven. Er ontstond zelfs een spontane discussie over de gebruikte foto uit de campagne. Het Jenevermuseum blijkt bewust te hebben gekozen voor bijzondere zwart/wit foto's die dankzij hun kwaliteit en beeld van het jenever- verleden de identiteit van het Jene vermuseum beeldend verwoorden. door Frank Willemse MAASSLUIS - De rij wach- tenden voor de Groote Kerk staat tot aan de haven. "Hij wordt zo nog eens populair in Maasluis", zegt een dame ironisch tegen vrienden. „En dat op zaterdagmiddag", vult iemand aan. Binnen in de kerk is geen plek onbezet, het is stampvol. Niet voor een eredienst, maar voor de lezing 'Vier eeuwen Psalmen zingen'. Een concert waar de toehoorders zelf moeten zingen. Zingen? Nee, brul- len als vier eeuwen terug de vis- sers deden. Om te voelen, te horen waar Maarten't Hart in zijn boek over schrijft: Het Psalmenoproer te Maassluis. Midden in de kerk zwaait een kleine man in klassiek zwart pak met hor- logeketting naar het publiek. Driftig loopt 'de witte haardos' op en neer met zijn armen zwaaiend. Hij moe- digt aan, dirigeert en zweept op. Dit is Psalm 114:1 met berijming Petrus Datheen uit 1566. „Je moet de toon aanhouden erop kauwen en sissen", doet hij voor. De toehoorders la- chen verlegen en zingen aarzelend mee. Toon voor toon. Dan steeds harder en harder. Kerkvader Calvijn bedacht dat zin gen zodat de kerkgangers niet in slaap vielen. In Geneve (Calvijn) en Frankrijk volkswijsjes. Hier in Holland werd de berijmde psalm de oertraditie. Over die twee dingen - psalmen en Maasluis - weet Maarten 't Hart veel. Hij schreef daar een intrige- rend boek over: Het Psalmenoproer. Een documentaire roman over een voetnoot in de Vaderlandse geschie- Uit voile borst werden de psalmen meegebruld. foto: Roger van der Kraan denis. Het Psalmenoproer van 1775 waar arme vissers of 'het grauw' te hoop liep tegen de notabelen van Maassluis. En waarom? Dat mo- derne snelle zingen in de kerk! De dirigent en kerkmusicus speelt de clown. Arie Eikelboom vrolijkt met anekdotes de saaiste passages op. De toeschouwers - in het begin devoot en verlegen - worden geest- driftig en zingen steeds harder. Ei kelboom als cheerleader in de kerk. Het publiek zingt tegen elkaar op. Op teksten als 'Zal Hij alle Godlo- zen hier verteren en verslinden'. Een futiliteit denkt u, de wijze van psalmen zingen? Nou vergeet het maar, schrijft Maarten 't Hart bij het overzicht 'vier eeuwen Psalm- zingen in de Nieuwe kerk'. Niks kleinigheid: die arme visserslui, wasvrouwen en knechten konden 'uit hun dak gaan' in de kerk. Het hoogtepunt van de week: zingen, nee, meebrullen in de kerk onder de noemer 'Heft Gode blijde Psalmen aan'. De elite wilde een beschaafder en moderner geluid; licht en meer rit- misch. Dat viel niet goed bij het gewone volk. In deze kerk werden voorgangers uitgejouwd en liederen tegen elkaar ingezongen. Dominees en burgmeester werden bedreigd, bespuwd en de ramen van huizen van de nieuwlichters ingegooid. Al leen met hulp van de Delftse baljuw en soldaten kon de opstand worden neergeslagen. Ook zaterdagmiddag zijn er enkele ontevredenen. „Ik dacht dat Maar ten 't Hart een deuntje Bach op het orgel voor mij zou spelen", zegt een mevrouw die na een uur de kerk voortijdig verlaat. De overige 700 mensen blijven twee uur enthou siast. Rechtsvoor een echtpaar dat uit de Achterhoek is gekomen om naar de oude zangwijze te luisteren. Een man uit Rozenburg - met hoge verwachtingen gekomen - is hele- maal voldaan. Helemaal fysiek leeg gezongen. En Maarten't Hart? Die werd am- per gemist. Hij kon niet komen wegens een sterfgeval. De DCMR werkt al 35 jaar aan een leefbare en veilige Rijnmond 1 De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt meldingen van bewoners in het Rijnmondgebied over stank, stof en lawaai. Van 5 tot 12 februari zijn 264 meldingen binnengekomen. Meer weten over het werk van de DCMR en de ontvangen meldingen? Kijk op www.dcmr.nl. 0LIEM0RSING OP DE SCHIE IN SCHIEDAM De meldkamer van de DCMR ontvangt vanaf dinsdagmorgen 6 februari meldingen over een oliespoor op de Schie. Het blijkt om een morsing van 50 liter gasolie te gaan, die niet te ruimen is. De olie is met de stroom meegevoerd naar het Rotterdamse havengebied. Het Havenbedrijf Rotterdam heeft proces verbaal opgemaakt. STANKOVERLAST IN MAASSLUIS VAN OLIEVERLADING Inwoners van Maassluis melden eveneens op 6 februari oliestank. Vopak Terminal Europoort veroorzaakt de overlast. Wanneer olieverladingen stankoveriast veroor- zaken, adviseert de DCMR de verlaadsnelheid te verlagen. Dit helpt bijna altijd om de overlast te stoppen. BEDRIJFS- EN INCIDENTMELDINGEN De meldkamer behandelt ook bedrijfs- en incidentmeldingen van bedrijven als er een verstoring is in het normale bedrijfsproces. Deze meldingen zijn belangrijk om maatregelen te nemen om de bevolking en het milieu te beschermen tegen de gevolgen van een ongewoon voorval. In 2006 ontving de meldkamer gemiddeld 105 bedrijfsmeldingen per week. Afgelopen week 121 Zie ook www.dcmr.nl onder publicaties in het Milieumeldingenrapport 2006. m milieudienst MELDKAMER: 010 47 33 333 (DAG EN NACHT) www.dcmr.nl/milieuklacht

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 6