maasstad Jos Poell koninklijk onderscheiden Is dit nou 'Ome Jan' of good-old Hannes Touw? Diamanten huwelijk op het Stadhuis krant netel Brandweer trekt acht nieuwe vrijwilligers aan HALVE PRIJZEN 1 i.,»f Cursus De Teerstoof knalt erin 'Ken uw stad' Onderzoek naar afweer Nederlander Schets van een bijzonderde wijk Mupi's Jenevermuseum roepen vragen op Woensdag 21 februari 2007 xq 52 Beter Vergaderen Dames en heren, de gemeenteraad van Schiedam heefi besloten beter te vergaderen. Voortaan op koopavond. Dat vinden ze beter dan die vervelende maandagavond, die de eerste dag van de werkweek onnodig lang en zwaar maakt. Nu heb ik dat zelf nooit zo'n ramp gevonden, op maandag, want je kunt maar beter de grootste drukte op de eerste werk- dag hebben gehad, dan valt de rest mee. Het zal wel schelen, als de vergaderbelasting nu op het eind van de week komt te liggen. Zijn ze lekker aan het vergaderen op een moment dat alle winkeliers en hun publiek de horeca in willen. Donderdagavond, negen uur, einde koopavond. „Kom, jongens, we gaan nog even gezellig naar het Stadserf!" „Bij Jan Leermakers op de Broersvest?" „0, ik bedoelde eigenlijk het stadskantoor. Maar het Stadserf van Jan is inderdaad wel een beter idee." „Negen uur. Zou Lia nu die lekkere elfenbankjes nog klaarmaken?" Ja, dat doen Jan en Lia wel, en daarom vraag ik mij afofhet besluit Be ter Vergaderen tot meer publiek bij de gemeenteraad leidt. Wat maakt de dag nou uit? Moet Wilma Verver op maandagavond bridgen? Het is een cosmetische verandering, niet bepaald een extreme make-over. Het blijft allemaal gewoon in di Aleidazaal gebeuren. Er zijn ook wel gemeenten, waar de raad telkens in een andere wijk vergadert. Dat kwam door de mode om de politiek naar de mensen te brengen. Er is in Nederland een nieuwe mode aan het ontstaan, die wil dat het publiek naar de politiek toekomt. Zo blijf je knus jojoen. Waar ik meer in zie, is dat het aantal raadscommissies vermindert. Eentje voor bestuur samenleving en eentje voor ruimtelijke ordening beheer. Dat zal in de boekenkast verschil maken. Door de jaren heen heb ik commissiestukken verzameld. Op de ordners staan de namen die de commissies zoal hebben gehad: bestuur <6 cultuur, financien economische zaken; wonen groen, ruimte verkeer, bevolking onderwijs, grond - en in de jaren daarvoor: stadsontwikkeling mi lieu, stadsvernieuwing volkshuisvesting, welzijn cultuur, cultuur, gemeentewerken, stadsontwikkeling <6 verkeer, onderwijs, volksgezond- heid jeugd enzovoorts. De commissies heetten elke vier jaar weer anders. Het hing helemaal af van welke portefeuilles de wethouders krijgen. Maar nu wordt het met twee commissies waar alles onder valt een stuk eenvoudiger... Je hebt bijna geen commissies meer nodig... Wat ik dan wel weer vreemd vind, is een nieuwe bepaling over de vereiste aanwezigheid. Vroeger kon een commissievergadering alleen doorgaan, als minstens de helft plus een van het aantal commissieleden aanwezig was: het quorum. Dat verandert. Nu mag een commissie alleen verga deren, als de helft plus een van het aantal fracties in de gemeenteraad vertegenwoordigd is. Dat wordt nog leuk, want als de oppositie ergens tegen is, blijven de oppositiepartijen gewoon weg en zitten PvdA, CDA en SP met onderbezetting. Dan mag er niet vergaderd worden. Zo kunnen de partijen de boel flink saboteren. Beter vergaderen? Nieuw is een Stadserf-avond. Daar zijn inwoners en organisaties wel- kom om hun inbreng te leveren. Het doet vreemd aan dat dit initiatief onder Beter Vergaderen valt, want dan komt het eigenlijk door de andere Schiedammers dat de lokale politici beter gaan vergaderen. De raads- leden hoeven er zelf niets voor te doen. Het gebeurt vanzelf. Zo kan ik het ook. Maar wat dan wel weer verheugend is, is dat SP-wethouder Yorick Haan een meerderheid achter zich gekregen heeft om de Broersvest op te knappen. Die peperdure Broersvest met zijn belachelijke stenen waar fietsbanden op klapten en naaldhakken op broken, die wordt verbeterd - althans voor fietsers worden de paden geasfalteerd. Ik ga maar op het fietspad lopen. Zo wordt het Stadserf beter bereikbaar. Het valt me daarom nog mee dat een betere Broersvest als apart punt op de agenda stond en niet meegenomen werd onder het kopje Beter Vergaderen. Ergens wel jammer. Ik zou onder Beter Vergaderen namelijk ook graag verstaan: gratis parkeren, gratis openbaar vervoer, gratis bier, gratis jenever - om te beginnen tijdens de Brandersfeesten. Moet je zien, hoe goed er straks vergaderd wordt! Kor Kegel Nu rechtstreeks uit onze markiezen fabriek. Tot 21 maart 2007 koopt u bij ons I uw houten markies voor de helft van de prijs SCHIEDAM - Hij was het gezicht van Frankeland, het aanspreekpunt bij mannenkoor Orpheus en hij is een man met het hart op de juiste plek. Daarom was het eigenlijk geen verrassing dat Jos Poell afge- lopen donderdag bij zijn afscheid als Hoofd Welzijn in zorgcentrum Frankeland benoemd werd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. De bijbehorende versierselen kreeg hij opgespeld door burgemeester Verver. Jos Poell heeft in de bijna dertig jaar dat hij in Frankeland werk- zaam was van zich doen spreken. Zo was hij niet alleen achtereen- volgens hoofd verzorging en ver- pleging, hoofd buitenzorg en de laatste vijftien jaar hoofd welzijn, maar ontplooide hij ook verschil- lende projecten en activiteiten voor de bewoners en de gasten van bui- ten, zoals thuiswonende ouderen. Bijzondere projecten die met zijn medewerking tot stand kwamen zijn de sport- en recreatieclub van Fran keland, een vakantievilla aan zee in Rockanje en een vakantievilla in Spanje. Ook had hij de coordi- natie over de ongeveer 200 vrijwil- ligers die bij de Frankelandgroep werkzaam zijn. Van het Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus is hij van 2001 tot 2006 voorzitter geweest. SCHIEDAM - De korte cursussen van jeugdtheaterschool De Teer stoof zijn een doorslaand succes. Vorig jaar hadden ze nog 30 aan- meldingen, momenteel zijn er al ruim 90 aanmeldingen binnen; een groei van meer dan 66 procent. Door het grote aantal inschrijvin- gen zijn er extra lessen ingepland. Naast de lessen in maart worden in juni twee extra cursussen aangebo- den. Deze extra cursussen vinden plaats op dinsdag (29 mei, 5, 12, 19 en 26 juni) en op vrijdag (1, 8, 15, 22 en 29 juni). SCHIEDAM - Wie meer te weten wil komen over de geschiedenis en ontwikkeling van Schiedam, heeft wellicht baat bij de nieuwe cursus 'Ken uw stad' die half maart van start gaat. Aanmelden kan bij de VVV, de kosten zijn 75 euro. De Historische Vereniging Schie dam heeft een cursus opgezet voor gei'nteresseerden in de geschiedenis en ontwikkeling van de stad waarin onder andere aandacht wordt be- steed aan de vroege geschiedenis, archeologie, politie en brandweer, inwoners, stedelijke ontwikkeling en religie. De cursus wordt gege- ven op zaterdagochtend van 10.00 tot 12.00 uur in de presentatiezaal van het gemeentearchief ana het Stadserf. De eerste 8 modules wor den gegeven tussen 17 maart en 2 juni, na de zomer volgen nog 7 modules (8 September tot en met 20 oktober). SCHIEDAM - Is de Nederlandse bevolking voldoende beschermd te gen infectieziekten? Die vraag staat centraal in een landelijk onderzoek. In totaal worden ongeveer 22.000 mensen in 48 Nederlandse gemeen ten gevraagd aan dit onderzoek deel te nemen. Onderzocht wordt hoeveel afweerstoffen in hun bloed aanwe zig zijn. Ook Schiedam doet mee. De geselecteerde personen krijgen een persoonlijke uitnodiging. Ieder kind in Nederland kan worden ingeent tegen ernstige infectieziek ten, zoals difterie, bof, mazelen en rodehond. Dit gebeurt in het Rijks- VaccinatiePrograinma (RVP), dat sinds de jaren '50 bestaat. Om in fectieziekten onder controle te hou- den, is het belangrijk om te weten hoe goed de Nederlandse bevolking is beschermd. In 1995 is dat voor het eerst onderzocht. Omdat het Rijksvaccinatieprogramma de afge- lopen 10 jaar op een aantal punten is veranderd is zo'n onderzoek nu opnieuw nodig. maasstad weekbladen SCHIEDAM door Ted Konings door Peter Staal SCHIEDAM - Brandweer Water- weg is op de kazerne in Schiedam per l maart acht nieuwe brandweer- mensen rijker. Hoe welkom ook. het korps slaagt er daarmee niet in weer volledig op de gewenste sterkte te komen. Vorig jaar startte de brand weer een grootscheepse campagne om tenminste tien extra krachten voor de vrijwillige brandweer te werven. De kazerne in Schiedam is drin- gend aan versterking van het korps van vrijwillige brandweermensen toe. De afgelopen jaren zwaaide een groter aantal krachten dan ge- bruikelijk af. Daarop besloot de korpsleiding huis-aan-huis flyers te verspreiden om gegadigden enthou- siast te maken voor een carriere bij de brandweer. Ruim honderd mannen en vrou- wen reageerden op de campagne en meldden zich aan voor een eerste voorlichtingsavond. 29 Mensen be sloten daarop de selectieprocedure in te gaan. Onder meer een brand- weertest, een psychologische test, een conditietest en een selectiege- sprek maakten daar deel van uit. De procedure is nu bijna afgerond. Uiteindelijk blijken van de 29 men- sen zes mensen bereid en geschikt om de gelederen aan de Breedstraat te komen versterken. „In een van hen ziet de selectiecommissie een potentiele kandidaat voor de be- roepsbrandweer", aldus personeels- adviseur Dick Krabbendam. Hij is al met al toch wel tevreden over het resultaat van de campagne. Te meer daar zich in een later sta dium nog twee gegadigden met nota bene brandweerdiploma's aandien- den. Zodat de kazerne in Schiedam acht vrijwilligers rijker is. In de procedure liepen ook en- kele mensen mee uit Maassluis en Vlaardingen. In de haringstad kun nen twee vrijwilligers worden aan- gesteld, in de slepersstad een. SCHIEDAM - Wat maakt de Gorzen de Gorzen? Is het feit dat de wijk een eiland is doorslaggevend? Of het uit- gesproken karakter van zijn inwoners. Is de Heilig Hart- kerk het meest beeldbepalend, of zijn het de Panoramaflats? De typische Gorzenees, is dat kleermaker Bijtel? Of een que- rulant? Allemaal komen ze aan de orde in het Gorzenalfabet van Sanneke van Hassel. In korte tijd schreef zij een schets van de wijk die spraak- makend kan worden en zijn weg zal vinden naar veel boekenkasten. In 26 hoofdstukjes wordt Schie dams meest karakteristieke wijk beschreven. Wie het Gorzenalfabet leest snapt niet dat Van Hassel van Rotter- damse komaf is. Het openlucht- zwembad, pastoor Donkers, John de Wolf en de Gusto, de rollator- race en Piet Sanders, allemaal pas- seren ze de revue. De Rotterdamse schrijfster sprak 'iedereen' en keek goed uit haar doppen, sinds ze half november voor het eerst uit bus 54 stapte. Het Gemeente Archief heeft de gewoonte ddn keer in de zoveel jaar iets uit te brengen, 'dat de (historische) identiteit van Schie dam uitdraagt'. Vier jaar geleden waren dat portretten met Turkse gastarbeiders. Afgelopen jaar werd besloten om in samenwerking met de afdeling Cultuur een wijk te portretteren. Nieuwland en Groenoord kregen de afgelopen jaren in het kader van de stedelijke vernieuwing al heel veel aandacht, dus viel de keus op de Gorzen. Dat bovendien ook nog een geografisch mooi afgebakend gebied is. Met een eigen karakter, waar wel een boekje over open is te doen. Alhoewel: „Op cultureel gebied is er niet zo veel. Ik geloof dat de wijk drie beelden kent." Dat is belangrijk, want het boekje (Van Hassel noemt het zelf overigens een krant) moet de opmaat zijn voor Vervolgprojecten in de cultu- rele/geschiedkundige hoek. Een goed waarneemster dus, San neke van Hassel., die werd ge vraagd aan het schrijven te gaan. Makkelijk toegankelijk is ze ook. Zeker omdat haar dikke buik - er zit een kindje in - geen afstand schept, maar al gauw leidt tot een praatje. Zeker in de Gorzen. Bovendien werden wijkbewoners via een op- roep in de krant gevraagd kort en bondig hun herinneringen op schrift te stellen. Maar liefst 47 herinneringen komen er uitein delijk in haar Gorzenalfabet. De mooiste inzendingen krijgen in maart, bij de presentatie van het alfabet, een prijs uitgereikt. Zo'n vrouw van buiten, onbevan- gen maar met een scherp waar- nemingsvermogen, wat is die nu opgevallen in de Gorzen? „Voor ik hier kwam had ik uit wat ik gele- zen had de indruk dat er hier maar weinig gebeurde. Maar er was een lampionenoptocht, een korenstuk over Liduina en een Midwinter- feest. Grote gezamenlijke activitei ten, die bij elke winkel aangekon- digd stonden." De inrichting van de Gorzen is vol- gens Van Hassel niet overal 'even esthetisch verantwoord'. „Alles staat wat raar door elkaar, huizen uit verschillende periodes. Toen ik de eerste keer door de Hagastraat liep dacht ik: wat typisch, die hui zen hebben allemaal een plat dak- Later zag ik dat het dus overal uitbouwen en dakkapellen waren." „De wijk en de beleidsmakers pro- beren de wijk te vernieuwen, maar dat komt maar moeilijk van de grond." Veel huizen zijn eigen- dommetjes. Weinig buitenlanders. „Behalve 'onze eigen Turken', zo als de Gorzenezen hun allochtone wijkbewoners volgens Kor Kegel plegen te noemen." Veel tuinameu- blementen ook overal. „Ik kreeg al zin in de zomer." Wat dat betreft: „De boulevard is natuurlijk super. Alleen is er wat weinig horeca." Nostalgisch ingesteld, dat is de Jan-Modaal-Gorzenees ook nogal. „Vroeger was alles beter. Maar je hebt elkaar nodig om het ook nu goed te hebben. Er is nu budget voor het aanpakken van de Groe- nelaan... Zorg dan dat je dat op- pakt..." Mooi ook trouwens, zo'n winkelstraat op loopafstand. Men- sen zeggen elkaar op de Groenel- aan gedag. „Ons kent ons, dat is het echt. Bij Albert Heijn zit ook nog personeel dat je gedag zegt..." Minpuntjes, zijn die erook? Als de schrijfster (bezig aan haar tweede boek) iets moet noemen, is het de eilandmentaliteit. „De mensen en de wijk zijn soms erg met zichzelf bezig." Kwaad spreken over elkaar komt voor, zo heeft zij al gemerkt. Maar toch: in de Gorzen heerst een groot verlangen 'om het met elkaar leuk te maken'. Betrokkenheid staat hoog in het vaandel, dat vind ik leuk. Belangeloos wordt veel tot stand gebracht." SCHIEDAM - De mupi's van het Schiedamse Jenevermuseum heb ben mij in december blij verrast. Zie ik daar een blije en van zijn borreltje genietende Hannes Touw een toast uitbrengen op alle Schie dammers. Hannes Touw was een markante Schiedammer en woonde in de Brandersbuurt, de Sint Pie- terssteeg. Nu zie ik diezelfde foto van Hannes Touw in de Maasstad van donderdag 15 februari. Het blijkt hier echter om ene 'Ome Jan' te gaan die als twee druppels jenever op Hannes Touw lijkt. Een goede marketingstunt van het Jene vermuseum om heel Schiedam op te zadelen met foto's van de stad die vragen oproept, zoals: waar stond die molen of welke jenever slem- pende Schiedammer is dit. Maar terug naar Hannes Touw. In 1967-1968 in de roerige jaren om het behoud van de Brandersbuurt woonden er in dit pittoreske stukje brandend verleden van Schiedam nog maar een paar echt oorspron- kelijke bewoners. De meeste hui zen stonden dichtgetimmerd. De familie de Wit in de Paulussteeg woonde er nog naast de fietsen- makerij van Hoppstein, de heer en mevrouw Kemmer vertoefden nog samen in hun huisje aan de Achter de Teerstoof. Hannes Touw was ook den van de laatste Brandersbuurters. Han nes woonde in de Sint Pieterssteeg en had vroeger een aannemersbe- drijfje. Misschien had hij het eerste 'klussenbedrijfje' van Schiedam. Naast zijn huis was zijn pakhuis. Daar stalde Hannes zijn oude blau- we invalidekar. In zijn nadagen reed Hannes in het centrum rond in deze kar. Vaak moesten een aan tal jongeren uit de Brandersbuurt Hannes helpen om zijn kar via een loopplank zijn pakhuis in te duwen. In dat pakhuis rook het nooit fris want Hannes deed daar wel eens een plasje. Bertus Nootenboom, een van de roergangers van de Brandersbuurt, had het pakhuis van Hannes een keertje geregeld als omkleedruimte voor een Griekse Dansgroep die tijdens een evenement in de tuin van de Oude Katholieke Kerk zou optreden. Met een aantal jongeren hadden wij het pakhuis van Han- nes opgeruimd en aangeveegd. De Griekse danseressen gingen zich in het pakhuis van Hannes voor hun voorstelling omkleden en begon- nen spontaan te dansen door alle vlooien die hen besprongen. Hannes Touw ging ook vaak met zijn blauwe kar een Hoogstraatje pikken. Slagerij van de Water was dan een vast punt op zijn route. Vanuit zijn kar sloeg Hannes met zijn wandelstok op de winkelruit van de slager. Die kwam dan al snel naar buiten om de bestelling op te nemen, voordat Hannes zijn rui- ten insloeg. Al wachtende maakte Hannes meestal van de tijd ge- bruik om een borreltje te nuttigen of met Schiedamse passanten een onsamenhangend gesprek aan te gaan. Hannes had een harde stem en iedereen wist dus al snel dat hij op de Hoogstraat was. Slager van de Water kreeg altijd het verzoek om de vleeswaren in een kastje achterop zijn invalidekar te doen. Daarin was vaak niet zoveel ruimte omdat er dan al een paar gevulde flessen jenever in stonden. Op de Hoogstraat was Banketbak- kerij Apeldoorn ook een niet te passeren winkel voor Hannes Touw. Hier liep het water hem uit de mond bij de aanblik van al dat mokkaschuim, de hoog opgetorste roomsoesjes en al die lekkere bok- kenpootjes. Meestal haalde dit lek- kers de Sint Pieterssteeg niet en had Hannes alles al op voordat hij weer thuis of in Cafe Royal in de Vlaar- dingerstraat belandde. Was het nou 'Ome Jan' of Hannes Touw op de mupi's van het Jenever museum? In ieder geval is Hannes Touw weer eens uit de vergetelheid gerukt en staat hij in de krant. SCHIEDAM - Nog een keer zaten ze daar samen in de trouwzaal van het oude Stadhuis. Het echtpaar Van Gelderen, dat op 12 februari het di amanten huwelijksjubileum vierde. Het echtpaar kreeg twee zoons en twee dochters en later zeven klein- kinderen en zes achterkleinkinde- ren. Mijnheer van Gelderen is geen onbekende in Schiedam. Hij bezat ooit een oud-ijzerhandel aan de Jan van Riebeeckweg, zijn vrouw was tien jaar interieurverzorgster bij Verzorgingscentrum Spaland. n Jjfr -jjflta Nu ook leverbaar met onderhoudsvrije kunststof! ombouw. Info: www.zonpas.nl, bel of kom eens langs in onze showroom. Zonweringen W. van der Pas bv Adriaen Banckertstraat 16, 3115 JE Schiedam Telefoon 010 - 246 93 33 Open: ma t/m vr van 9.00 tot 16.30 uur en za 11.oo tot 16.oo uur. 01-tWT Jos Poell was zichtbaar verrast en blij met de koninklijke onderscheiding. Foto: Roger van der Kraan www.maasstadweekbladen.nl KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004491 Fax 010 4128449 Emailadres advertentiegroep: verkoop@maasstad.nl Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP email: bezorging@maasstad.nl Telefoon 0900 2020299 (10 euro ct. p.min.) ma. t/m do. 09.00-21.00 uur vrij. 09.00-17.00 uur DIRECTIE: R. M. deKoning MANAGER: H. Wirtz Telefoon 010 4004290 VERKOOPLEIDER: B. van Dongen Telefoon 06 53786940 VERTEGENWOORDIGER: S. Verzendaal Telefoon 0610921026 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Telefoon 010 4004487 Fax 010 4116454 Email redactie: waterweg@maasstad.nl K. Moerman - van der Knaap Telefoon 010 4004322 E. Meijer Telefoon 010 4004401 Chef-redactie: P. E. van der Fleide Telefoon 010-4004490 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: PcM Lokale Media b.v. Alia auteursrechten an databankrachtan tan aanzian van (da inhoud van) daza ultgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Daze rechten berusten bij PcM Lokale Media b.v., c.q. de betreffende autaur. Gorzenkarakter in 26 stukjes Sanneke van Hassel: „Ons kent ons, dat is het echt in de Gorzen." Foto: Roger van der Kraan Hannes Touw en zijn borreltje: een twee-eenheid die de aandacht trok. Nog een keer in de trouwzaal. Herinneringen ophalen.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 4