i* maasstad k n stm© Mensje van Keulen komt naar Zondagmiddag Literair mmrnmsi r Zanger Bob in 'Afvallen met Sterren' Scouts zorgen voor schaduw en beschutting op eiland franjeapen WD Maasstad Lezersactie milieubericht weeks vlaardings boekbeeld kV Filmhuis Krachten gebundeld Beestenboel Mensje van ts» Donderdag 22 februari 2007 ROTTERDAM - Wat er mis was met het oude bouwwerk in het verblijf van de colo- busapen? Eigenlijk alles, zegt Ben Bothof, verzorger van de giraffen, maar in zijn vrije tijd scout bij de Schiedamse Burgemeester van Haaren- groep. En daarom gooide hij een tijdje geleden een visje uit of er soms scouts in zijn groep waren die zin hadden een bouwwerk voor de Blijdorpse apen te pionieren. lets dat kon zorgen voor voldoende scha- duw in de zomer en genoeg beschutting in de winter. Hij kreeg zoveel positieve reac hes, dat er afgelopen zaterdag een ochtend- en middagpioeg aan de slag kon om het oude bouwwerk af te voeren en het nieuwe nog voor de scheme- ring inviel op te bouwen. 'De laatste gasten' nieuwe roman van beroemde schrijfster DCMR Schiedamse nachtegaal gaat stevig lijnen Schiedamse groep en Blijdorp gaan vaker samenwerken ion Anderson Ima M»dd«Jkoop c n -J WX53 door Karin Moorman Ben Bothof heeft het deze zater dag zo druk als een klein baasje. Zodra hij 66n voet in de buurt van het verblijf van de colobus- apen, misschien beter bekend als de zwart-witte franjeapen. zet kornt er ienrand op hem af. Of er gedacht is aan de lunch voor de jongens? Ben belooft er meteen een tele- foontje aan te wagen. Tussendoor belt hij ook apenverzorgster San dra van Bruggen nog even op, of ze wil komen kijken of het nog goed gaat met de zeven apen die deze dag noodgedwongen binnen door moeten brengen. Want op het eiland, in het oude verblijf van de zeeleeuwen, wordt hard gewerkt. De stoere. oude dames onder de apen zitten nieuwsgierig voor het raam. Die willen wel eens zien wat er allemaal op hun eiland gebeurt. De jongere apen, zo legt Sandra uit, laten zich vandaag waarschijn- lijk niet zien. „Die zitten achterin, De eerste toren is rond de lunch een feit. De ervaren scouts garanderen vakwerk en stevigheid, de minder ervaren scouts leren van de ouderen. In de praktijk leer je immers het meest. Foto: Rob Kamminga verstopt. Die moeten hier helemaal niets van hebben." Als Ben bijna af wil dalen naar de werkers op het eiland, zee- en landverkenners van zijn scouting- groep, wordt hij staande gehou- den door een andere medewer- ker van Blijdorp. „Ben, hebben jullie rekening gehouden met de sprongkracht van die apen?" „Ja", bevestigt hij. „De torens komen minimaal vier-en-een-halve meter van de kant af te staan." Een be- denkelijke blik aan de andere kant lokt een laatste reactie uit. „Het komt helemaal goed hoor, geloof me, er springt hier straks geen aap over de schutting." Beneden op het eiland lijkt het wel alsof er een kolonie mieren aan het werk is. Zonder al te veel woorden overal aan vuil te maken, worden oude palen naar boven gesjouwd en nieuwe van geknoopte touwen voorzien. De oude palen zijn een aardigheidje voor de scouting, die ze mogen gebruiken voor het kampvuur. Voor de rest krijgen de scouts voor hun noeste arbeid geen enkele geldelijke beloning. „De jongens en meiden die vandaag meewerken krijgen een speciaal insigne, met het logo van de die- rentuin erop", vertelt Ben. „En ze krijgen een rondleiding als ze klaar zijn met werken. Maar het geld blijft in de zak van de dierentuin. Als je dit werk zou uitbesteden aan een bedrijf zou het je duizenden euro's kosten." En daarom, vertelt Ben trots, zullen zijn scouts straks voor nog veel meer klussen worden ingezet in Blijdorp. „Er zijn nog genoeg verblijven waar dingen aan opgeknapt kunnen worden. Dingen die onze scouts prima op kunnen lossen en wat de dierentuin niets kost. Het mes snijdt dan aan twee kanten en iedereen is happy." Ondertussen staat de eerste toren bijna rechtop. Daarna zullen er nog twee volgen en ertussen ko men twee rieten overkappingen die straks voor de zo nodige schaduw gaan zorgen. Verzorgster Sandra vindt dat de apen er in hun 'hok' nog vrij relaxed bijzitten. „Voor hun doen dan." Vandaag zullen ze niet meer naar buiten gaan, want als er iets fout gaat wordt het te laat om in te kunnen grijpen. Morgen zal ze de zeven franjeapen voor het eerst aan hun nieuwe verblijf laten snuffelen. De verwachting is dat ze het geweldig vinden. „Ja, er zullen er zeker meteen een paar op onder- zoek uitgaan. Die maken hun dagje binnen wel weer goed hoor." door Frank Willemse SCHIEDAM - Mensje van Keu len is alweer de zestig gepasseerd. 34 Jaar geleden debuteerde ze met 'Rleekers Zomer'. Die novelle sloeg in als een bom. Juichende kriticken voor een debutante 'die zo goed schreef'. Vierentwintig boeken later verschijnt in janu- ari dit jaar haar nieuwste boek 'De laatste gasten'. Zondag is de schrijfster te gast bij Zondagmid dag Literair. Niet de aangekon- digde Adriaan Jaeggi -zijn boek is nog niet klaar - maar nu dus eerst Mensje van Keulen. 'De laatste gasten' speelt zich af in een pension voor kunstenaars en wetenschappers aan de Amstel in Amsterdam Zuid. Een raadselach- tig verhaal over mensen die graag deftig en opgeblazen praten over cultuur en wetenschap. Alle gasten hebben wel een rare geschiedenis achter de rug. Het zijn alle zeven een beetje zielige mensen die bij elkaar steun zoeken en hun stand ophouden. De schrijfster heeft zelf ervaringen rtiet zo'n pension. Toen zij daar in de jaren zeventig in Den Haag zelf een tijdje in woonde. Daar maakte zij aantekeningen voor een later verhaal over de gasten. Een verhaal dat er nu dus van is gekomen. De meeste recensenten in dagbladen legden onmiddellijk dit verband want in haar vorige boek 'Alle da- gen laat, Dagboek 1976' staan deze autobiografische feiten. Zo is haar nieuwe roman een sleutelroman waar kenners graag zoeken naar de echte namen van de kunstenaars in het pension. Mensje van Keulen werd in 1946 in de Haagse Schilderswijk geboren. In interviews vertelt zij hoe zij wegens een bloot boekje van school gestuurd is. Om als drop-out, net als hoofdpersoon Florrie, allerlei baantjes aan te nemen. Zo werkte ze als au pair in Engeland en als parfumverkoopster op de ferry van Hoek van Holland. Na haar verhui- zing naar Amsterdam valt alles op haar plek. Ze werd redacteur van Propia Cures en het gezaghebbende maandblad Maatstaf. Ze begint als tekenaar maar wordt in 1972 wereldberoemd met 'Blee- kers Zomer'; een klassieker en met korte verhalen die met Raymond Carver worden vergeleken. Sinds die tijd krijgt zij waardering en juichende kritieken. Haar werk is moeilijk. En vaak mysterieus en somber. Criticus Ca ret Peeters ziet als centraal thema bij haar boeken 'haar fascinatie voor verval, degeneratie, ziektes, neurosen en pestigerheid'. Zondag 25 januari is Mensje Van Keulen te gast bij Zondagmiddag Literair in Bibliotheek Noord aan het Bachplein in Schiedam. Aan- vang 14.00 uur, entree 7,50. In het vierde deel in zijn serie 'Van't Oft naar't Oofd' besteedt Jan An derson aandacht aan de Hoogstraat. Het is een aardig geschriftje dat in vogelvlucht een aantal leuke wetenswaardigheden te berde brengt. Met behulp van mede-auteur Erna Middelkoop worden zowel oude historische feitjes aangehaald als nog steeds in herinnering levende anekdotes verteld. Het boekje bevat daarnaast een aantal foto's en ansichtkaarten van een stadsbeeld dat vrijwel geheel verloren is geraakt. Hoezeer Jan het echter ook zal betreuren, ook dit boekje blijft om diverse redenen steken in een te fragmentarisch oplepelen van zaken die in een groter kader als serieuze publicatie veel beter tot hun recht hadden kunnen komen. De integratie van het streekmuseum met het Visserijmuseum blijkt ook hiervoor echter te laat zijn beslag te gaan krijgen. Daarnaast wordt er toch ook veel niet genoemd dat zeker de moeite van het vermelden waard zou zijn geweest. De moderne aanwezigheid van een gerelateerde makelaar mag natuurlijk best genoemd worden, maar ver- melding van een fietsenmaker als Pluimgraaf zou zeker op zijn plaats zijn geweest gezien de enorme inzet die deze bezielde Vlaardinger altijd met de stad heeft gehad. Ook een altijd Vlaardingse etalage zoals die van kapper als Jos Werkman of de Kunstplus van Jos Noordhuizen hadden eenvou- dig vermeld kunnen worden, net als de herplaatsing door het Vlaardings taalGenotschap van de 'rund en varksenslagerij' gevelsteen. Nu ademt het boekje toch voornamelijk de sfeer van het vermelden van relaties. Juist door het beperkte volume van zo'n summier boekje, blijven veel teveel zaken nu onvermeld. Zo blijft ook de dramatische doorsteek voor het Liesveldviaduct onbesproken, net als de onteigening van de vele winkelstoepjes waarmee ooit een gemeentebestuur de straat heeft 'heringericht'. Feiten die mede het aanzicht en teloorgang van de straat tekenden. Dat wat er wel in 'De Hoogstraat' staat is overigens zeker wel de moeite van het weten waard. 'Van't Oft naar't Oofd, 'De Hoogstraat' werd mede mogelijk gemaakt door de Gemeente Vlaardingen, kost twee euro en is ver- krijgbaar bij streekmuseum Anderson aan de Kethelweg 50 in Ambacht. De redactie van Maasstad Week- bladen verloot in samenwerking met het Streekmuseum Jan An derson tien exemplaren van 'De Hoogstraat' onder Maasstad-le- zers. Wie kans wil maken op een exemplaar hoeft maar een ding te doen. Stuur een mailtje naar e.meijer@maasstad.nl of een briefkaart naar Maasstad Week- bladen, t.a.v. Erik Meijer, Post- bus 1685, 3000 BR Rotterdam. Vergeet niet naam en adres te vermelden en de titel van het boek waarnaar u wilt meedingen. De winnaars worden onder het eerst- volgende Boekbeeld gepubliceerd en kunnen hun gratis .boekje daar na afhalen in het Streekmuseum aan de Kethelweg 50. De winnaars van 'Gebeden' zijn A. Korevaar Prins Hendriklaan, Vlaardingen), J. Buitenhuis (Burg, van Walsumlaan, Vlaardingen) en R. de Gids (Lisztplein, Schiedam). Zij krijgen het boek binnenkort toegestuurd. De DCMR werkt al 35 jaar aan een leefbare en veilige Rijnmond Apr T 1? drie keer per dag gewoon eten en geen snoep meer. Alleen een liga of kaakje als tussendoortje. Bob zelf vindt de aandacht en de camera's maar wat leuk. Al eerder kwam hij in beeld bij SBS 6 toen een mini 'life soap' van hem werd uitgezonden. Hij kreeg de smaak zo te pakken, dat hij naast 'dat leuke zangertje' ook in rap tempo een Bekende Ne- derlander aan het worden is. Bob is een strevertje, een doorzet- ter die zich niet snel laat kennen. Volgens zijn moeder. Het gaat lukken om die 17 kilo's eraf te krijgen. Vooral ook omdat Bob dat trainen en minder dat lijnen best leuk vindt. En als na de serie ook zijn nieuwe singel zou uitkomen dan zouden ze helemaal gelukkig zijn. En weg is Bob. Naar voetballen bij SVVSMC zijn grote hobby. De meldkamer van de DCMR ontvangt op woensdag 14 en donderdag 15 febru- ari in totaal 23 meldingen uit Vlaardingen over chemische stank en spruitjes- lucht. Volgens de uitrukdienst van de meldkamer is de stankoverlast afkomstig van Shell Nederland Raffinaderij op de Vondelingenplaat (Rotterdam). Op 14 februari is er storing geweest in de waterzuivering van Shell waardoor tijdelijk stank is ontstaan. LAWAAIOVERLAST VAN R0TTERDAMSE H0RECA Afgelopen weekend zijn 66 meldingen binnengekomen over lawaaioverlast van de horeca. Hiervan komen er 52 uit Rotterdam. De meldkamer ontvangt uit de hele regio Rijnmond horecalawaaimeldingen. Op gezette tijden voert de DCMR geluidsmetingen uit, eventueel in samenwerking met de politie. Afhankelijk van de mate van overlast maakt de DCMR proces verbaal op of neemt met het gemeentebestuur verdergaande maatregelen om de overlast te stoppen. VERANTW00RDE ASBESTVERWIJDERING 0TAPAN VR0M heeft besloten dat het schip de Otapan in Rotterdam wordt gesaneerd. De VROM-inspectie, de gemeente Rotterdam, DCMR, arbeidsinspectie en brandweer zien er op toe dat dit op een veilige manier gebeurt. Volgende week begint het werk in de Waalhaven. Zie ook www.dcmr.nl. mitieudienst Rijnmond MELDKAMER: 010 47 33 333 (DAG EN NACHT) www.dcmr.nl/milieuklacht SCHIEDAM - Jeugdschaakver- eniging De Pionnetjes en tafelten- nisvereniging Brandersstad hebben voor een school sport project de krachten gebundeld. De samenwer king bleek een succes. Scholieren van de St. Jozefschool maakten vier vrijdagen achtereen kennis met beide sporten. De jonge sporters kwamen tot de conclusie dat het slaan van een pingpongballetje niet zo'n gedachteloze actie is als je mis schien zou denken. Schaken werd daarnaast veel speelser ervaren dan gedacht. De meldkamer van de DCMR Milieudienst Rijnmond heeft van 12 tot 19 febru ari 363 meldingen ontvangen. De DCMR behandelt meldingen van bewoners in het Rijnmondgebied over stank, stof en lawaai en onderneemt waar mogelijk actie om de overlast te stoppen. Meer weten over het werk van de DCMR en onderstaande meldingen? Kijk op www.dcmr.nl STANKOVERLAST IN VLAARDINGEN VAN WATERZUIVERING SCHIEDAM - In het Filmhuis draait donderdag 22 februari de film After the wedding. Jacob Petersen (Mads Mikkel- sen) heeft zijn leven gewijd aan het helpen van arme straatkinde- ren in India. Jacobs weeshuis in India wordt echter bedreigd met sluiting. Zakenman Jprgen komt uit het niets met een interessant maar vreemd voorstel: hij do- neert 4 miljoen dollar, maar dan moet Jacob wel terug naar Dene- marken komen om aan bepaalde voorwaarden te voldoen. Vrijdag 23 en zaterdag 24 fe bruari is The Queen te zien. Deze film werpt een blik achter de schermen van het Engelse koningshuis tijdens de nasleep van Lady Diana Spencer's dood. Elizabeth II (Helen Mirren) en Tony Blair (Michael Sheen) strijden over de behandeling van dit drama, dat aan de ene kant een prive tragedie is voor de koninklijke familie, terwijl aan de andere kant door het publiek openbare rouw wordt geeist. Voorstellingen beginnen om 21.00 uur, kaarten kosten zeven euro. Reserveren via de VVV Schiedam, tel. 0900 - 1.192.192. Dit is Tyro, een mini Jack Rus- seltje van zeven jaar die is aan- geschaft via marktplaats op internet. Toen na twee weken bleek dat Tyro niet goed al leen kon zijn. moest hij maar weer weg. Hij werd gelukkig niet weer op internet gezet maar naar het dierenasiel gebracht. Tyro blijkt heel vrolijk en heel druk te zijn, een echte jack rus- sel dus. Dit kleine kereltje zoekt een goed tehuis bij mensen die genoeg tijd voor hem hebben en het in ieder geval niet in hun hoofd halen om hem weer op marktplaats aan te bieden want dat is absoluut niet de goede weg om een dier te herplaatsen. Meer informatie over Tyro en de andere dieren uit het asiel is verkrijgbaar bij Dierentehuis Nieuwe Waterweg, Van Linden van den Heuvelweg 2c in Vlaar dingen. Het dierentehuis is ge- opend van maandag tot en met zaterdag van 12.30 tot 16.00 uur, tel. 010 - 434 53 35. door Frank Willemse SCHIEDAM - Geen frikandel meer of een lekker zakje patat voor zan ger Bob. Hoewel hij nog maar 10 jaar is, is het wel tijd voor Bob om af te vallen en de strijd tegen de kilootjes aan te gaan. Maar wel met steun van een televisiecrew en een beroemde 'personal coach'. Ex- schaatser en winnaar van 'Sterren dansen op het ijs', Hein Vergeer, helpt de Schiedamse zanger van het levenslied met trainen en afvallen. Dus even geen koekjes meer voor Schiedamse Bob, maar een stevig dieet. 'Afvallen met Sterren' heet de nieu we serie van SBS 6 die vanaf 21 februari wekelijks te zien is. Vorig seizoen was er een serie over onbe- kende dikke mensen die moesten afvallen. Dit jaar dus bekende Nederlanders ofwel (zie de titel) echte 'Sterren'. Toch durfden niet veel 'dikke' ster- ren zich bloot te geven voor het oog van de camera. Degenen die wel lef tonen en die vanaf de eerste uitzending mee- doen zijn zangeres Renee de Haan (120 kilo), Musicalster Justin Pel- melay en presentatrice/zangeres Linda Wagenmakers. Maar ook de leadzanger van Replay en Henk Pleket van de Havenzangers gaan proberen er flink wat pondjes af te krijgen. Met een dieet en door veel te trainen. Bob Offenberg, ook wel bekend als de Schiedamse nachtegaal, is bijna 11 jaar en al een kindsterretje. Door zijn leeftijd is hij een sterke kandi- daat tegenover de oudjes. Zelf vindt Bob zijn gewicht wel meevallen. „Nou zo dik ben ik niet", zegt hij ..Hoogstens een beetje overge- wicht." Om precies te zijn: hij weegt nu 64 kilo en daar moet volgens de dietis- ten 17 kilo van af. In drie maanden tijd al die kilo's Bob is in rap tempo een Bekende Nederlander aan het worden. Nu is hij weer te zien bij SBS6 in 'Afvallen met Sterren'. Archieffoto Roger van der Kraan eraf? Voor Bob is de race al be- gonnen. want de televisieopnames gingen in januari van start. Gisteren moest hij nog in de studio zijn. Om xV beelden te maken van het wegen en om tips te krijgen van de medewer- kers aan het programma. „Het is best gezellig", is alles wat Bob daar momenteel over mag zeggen, want dat staat allemaal in het contract met SBS en de productiemaatschap- pij- Elke 14 dagen zijn er opnamen in Rotterdam en tussendoor wordt er buiten gefilmd. Zo heeft Bob al met trainer Hein Vergeer hard gelopen. Ook werden er opnames gemaakt in de Schiedamse sportschool Fitland in Sveaparken, waar Bob trouw drie keer per week heen gaat. Tot voor kort ging Bob naar school zonder ontbijt, vertelt moeder Her- mien. „Pas laat in de middag als zijn maag knort gaat hij eten." „Een slechte gewoonte", zegt Bob wijs. „Gewoon normaal eten, daar gaat het om." Bob is scholier van basis- school De Vlinder in Schiedam- Noord en kent de risico's van te dik zijn zoals suiker en hart- en vaatziekten. Voor hem dus geen vette snacks en chocola meer. maar

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 6