maasstad wink sou ©tosdk Scheepsramp ss Berlin herdacht A vlaardings boekbeeld Filmhuis Beestenboel Maasstad Lezersactie Passage krijgt facelift milieubericht weeks Donderdag 1 maart 2007 - wx 53 door Peter de Jong HOEK VAN HOLLAND - Terwijl de Koningin Juliana en Jeanine Parqui een laatste groet op hun hoorn bliezen, dreef de krans ter nagedachte- nis aan de Berlin op de door- zettende eb langs de Noorder- pier in de richting van de open zee. Precies een eeuw na dato werd de ergste scheepsramp ooit in de Nederlandse wate- ren herdacht. ggss E_ - Familiemusical HONK! het lelijke eendje Modelboteri in Houthaven aantrekkelijker dan binnen DCMR 4 Jit UFy SCHIEDAM - In het Filmhuis draait donderdag I maart de film Forever. Dit is een film over het belang van de kunst van het leven. Deze wonder- schone documentaire was niet voor niets de slotfilm van het Nederlands Filmfestival dit jaar. Regisseuse Heddy Honigmann (van onder andere Metaal en me- lancholie) neemt je mee naar de legendarische Parijse begraaf- plaats Pere Lachaise. Net als in haar andere documentaires staan mensen centraal. Vrijdag 2 en zaterdag 3 maart draait Zwartboek met Carice van Houten, Sebastian Koch, Thom Hoffman en Halina van Reijn. Deze prachtige film is terecht bekroond met het Gouden Kalf voor beste film en regie tijdens het Nederlands Film Festival van dit jaar. In bijna twee en half uur word je mee genomen in de wereld van de Joodse Rachel Stein tijdens de Tweede Wereld- oorlog. Ze raakt haar familie kwijt en gaat als spion voor het verzet werken bij hoge SD-of- ficieren. Om zijn zoon te redden haalt de leider van het verzet haar over om een affaire met het hoofd van de SD te beginnen. Rachel wordt steeds verder mee- gezogen in een dodelijk web van dubbelspel en verraad. Wanneer haar verzetsgroep wordt weg- gevaagd door de Duitsers, krijgt Rachel de schuld in de schoenen geschoven. De voorstellingen beginnen om 21.00 uur. Losse kaarten kosten zeven euro, donateurs betalen 5,50. Reserveren via de VVV Schiedam, tel. 0900 - 1.192.192. VLAARDINGEN. -..Amiga is een heel leuk bastaardje van zes maanden. Hij zit in het asiel om- dat het kindje in het gezin waar hij woonde allergisch voor hem bleek te zijn. Amigo is heel ge- zellig en vrolijk en altijd in voor een spelletje. Hij kan goed met kinderen overweg en zou het fijn vinden als zijn nieuwe baasje of bazinnetje met hem naar de hondenschool zou gaan om zijn opvoeding verder te voltooien. Wie met Amigo gaat kennisma- ken kan erop rekenen dat hij zijn beste pootje voor zal zetten. Meer informatie over Amigo en de andere dieren uit het asiel is verkrijgbaar bij dierentehuis Nieuwe Waterweg, Van Linden van den Heuvelweg 2c. Het die rentehuis is geopend van maan- dag tot en met zaterdag van 12.30 tot 16.00 uur, tel. 010 - 434 53 35. Met op de achtergrond het con- tainerschip 'Abu Dhabi' voor een moment als het imposante decor voor de plechtigheid, zetten de bur- gemeester van de gemeente West- land Van der Tak en de Hoekse Deelraadsvoorzitter Roomer ter hoogte van de stuurboordboei no. 2 een krans overboord van de red- dingboot Jeanine Parqui. Een eeuw na dato werden op deze manier de 129 mensen herdacht die het leven lieten toen de inkomende Harwich- boot 'Berlin' in de vroege ochtend van donderdag 21 februari 1907 op het uiterste puntje van de pier van Hoek van Holland te pletter liep. Nu nog niet eens halverwege de nieuwe pier, markeerde de rode boei de locatie waar precies een eeuw geleden de grootste scheeps ramp in de Nederlandse wateren plaats vond. Van de 143 passagiers en bemanningsleden lieten hierbij 129 het leven. De 14 overleven- den werden door de redders op heroi'sche wijze en onder zware omstandigheden aan de golven ontworsteld. Hiervan getuigt het bewaard gebleven relaas van Mar- tijn Sperling, schipper van het bergingsvaartuig 'Van der Tak'. Samen met zijn neven Leendert Cornelis Sparling en George Moerkerk haalde hij twee dagen na de stranding nog vier vrouwen als laatste overlevenden van het wrak. De toen bekende kunstenaar Louis "si - Sjaak van der Tak, burgemeester van de gemeente Westland en Paddy Roomer, deelraadsvoorzitter van Hoek van Holland zetten een krans overboord op de plek van de ramp. Raemaekers legde dit epos vast in een tekening. Het was een drama dat een onge- kende impact had. Met de trein kwam men vanuit Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Rot terdam naar Hoek van Holland om getuige te zijn. Maar ook werden er dokters vanuit Maassluis met een extra trein naar de Hoek gebracht. De ramp heeft zodoende dan ook een diepe weerklank gevonden in de geschiedenis langs de hele Nieuwe Waterweg. Tot voor en- kele jaren hing bijvoorbeeld in de 'scheepsrampen' fotowand van het Vlaardingse cafe De Oude Markt een foto van het wrak van de Berlin. Bij de herdenking aanwezig waren ook de nazaten van loods Bronder en schipper Arie Jansen van de reddingboot 'President van Heel'. De nazaten hebben de heroi'sche inzet van hun voorvaderen door de jaren heen in een familiearchief gedocumenteerd. Ook de heer en mevrouw van der Steen uit 's Gravezande groeiden als kinderen op met de herinnering aan de ramp. „De Hoek hoorde in 1907 nog bij 's Gravezande. Het verhaal werd ons van generatie op generatie doorverteld." Als me- deanimators voor de herdenking hebben Piet en Bea van der Steen in het Westlandse gemeentearchief in Naaldwijk een tentoonstelling ingericht die ook op reis zal gaan naar de verschillende bibliotheken in het Westland. De Schiedamse Maritiem auteur Maarten Bezuijen toonde tijdens de bijeenkomst in de Torpedoloods in Hoek van Holland de albums waarin hij een uitgebreid overzicht heeft verzameld van de publicaties rond de ramp. Foto's, kaarten, af- schriften van documenten, passa- gierslijsten, maar ook overlijdens- advertenties van bijvoorbeeld de foto: Roger van der Kraan automobielfabrikant Spijker. Maar ook bij de Vlaardingse vorser Jan Borsboom leeft de herinnering aan de ramp voort. Hij is in bezit van het prachtige boekje dat de journalist Louis Pisuisse als oog- getuigenverslag schreef. Borsboom haalde uit de Nieuwe Vlaardingse Courant van juni 1907 bovendien de aankondiging over de onder- handse verkoop van de stoomketel aan de Vlaardingse reder G. van Wingerden. 'De ketel weegt 5050 kilo en is zo goed als nieuw'. Sail- lant en nuchter detail in de scha- duw van een ramp die na honderd jaar dus nog niet vergeten blijkt. Anders SCHIEDAM - HONK! is de hitmusical van het Britse duo George Stiles en Anthony Drewe, een eigentijdse bewer- king op het wereldberoemde sprookje Het lelijke eendje van Hans Christian Andersen. De ze musical voor iedereen vanaf 6 jaar is zaterdag 3 maart om 19.30 uur te zien in het Fortis Theater a.d Schie. Na de premiere op het Londense West End wist deze musical zelfs de befaamde The Lion King te ver- slaan in de categorie Beste Nieuwe Musical. In de musical volgen we Lelijk. Gepest door broertjes en zusjes en met de vraatzuchtige Kat op de hielen, die onder het mom van dan alle anderen Lelijk en Kat. vriendschap de nai'eve Lelijk in zijn braadpan probeert te krijgen, komt Lelijk er langzaam achter wie hij werkelijk is. Frida en Sjoerd zijn een eenden- echtpaar als ieder ander. Net als iedere lente is het tijd voor de onvermijdelijke leg. Frida heeft dit- maal twee eieren in haar nest: een normaal ei en een heel raar ei. Uit dat rare ei komt een jongetje dat anders is dan alle anderen. Frida sluit dit wonderlijke kuiken meteen in haar hart maar van alle anderen krijgt hij al snel de naam 'Lelijk' en wordt hij voortdurend gepest met zijn uiterlijk. Hij snapt er zelf weinig van. Iedereen in de sloot zegt toch echt 'kwak' terwijl Lelijk alleen een oor- verdovend HOOOOOONK! weet te produceren. De kat vindt de uit de kluiten gewassen Lelijk bijzonder interessant. Maar de interesse van de hongerige kat gaat meer uit naar een voile maag dan een eeuwig durende vriendschap. Eenmaal op de vlucht voor de Kat raakt Lelijk verdwaald. Zomer, herfst en winter zwerft Lelijk rond, op zoek naar zijn moeder. Op zijn tocht ontmoet hij de meest wonderlijke dieren. Hij geniet met voile teugen en leert steeds meer over zichzelf en over wat schoon- heid nou echt is. Een verhaal met een moraal. Maar hoezeer Lelijk ook verandert, op zijn reis blijft een ding hetzelfde: zijn karakteristieke HOOOOOONK! Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa van Fortis Theater a.d Schie, geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 11.00 - 16.00 uur en zaterdag van 12.00 - 15.00 uur. Of reserveer via www.theateradschie. nl. Vaargroep Rijnmond kiest Gorzen als uitvalsbasis naar groter publiek door Kor Kegel SCHIEDAM - Op de Vaar- agenda 2007 staan het VL Loggerfestival in Vlaardin gen (3 juni) en de Wereldha- vendagen in Rotterdam (8 en 9 September). Dan zullen de modelboten van de Vaargroep Rijnmond hun zeewaardigheid bewijzen in de Koningin Wil- helminahaven in Vlaardingen en in de Veerhaven temidden van het Rotterdamse Scheep- vaartkwartier. Afgeschermd door vaarbakken uiteraard, want anders kan de golfslag van de Nieuwe Maas voor le lijke schipbreuken zorgen. En de 28ste Furieade komt er na- tuurlijk aan, op 5 en 6 oktober in Maassluis. De Furieade is het eerste grote publieksevenement, waarbij de jonge Vaargroep Rijn mond aanhaakte. Op dit maritieme spektakel rond stoommonumenten als de Furie en de Hercules en trotse scheepshistorie met de Hudson en de Rigel verzorgen de leden van de Vaargroep Rijnmond het miniatuur- gebeuren. De modelboten scoren op dit soort massahappenings altijd bijzondere aandacht en dat komt niet alleen door de zorgvuldig nage- bouwde modellen van de Bismarck, de Scharnhorst en de Snownerry, maar vooral ook door de geestdrift van de clubleden. Secretaris Andre van Berkel: „Het is uitermate stimulerend om bij onze demonstraties zo veel enthou- siaste readies te krijgen. Ook als we gewoon bij ons in de Gorzen, in de Houthaven, de modelboten laten varen, blijven er om de haverklap voorbijgangers staan om een praatje te maken. Zo hopen we ook nieuwe leden te winnen, liefst ook jonge- ren, want het is behalve een plezie- rige hobby ook een zeer educatieve vrijetijdsbesteding." In het grote vergaderlokaal van de bewonersvereniging Schiedam- Zuid staan deze zaterdag tiental- len modellen op tafels en vitrines. Ruim twintig leden staan klaar om belangstellenden wegwijs te maken in de modelbouw, maar de aanloop valt iets tegen. Aan het eind van de dag zijn dertig bezoekers geno- teerd, van wie er welgeteld een lid is geworden. Maar de Vaargroep Rijnmond vormt geen gezelschap In het vergaderlokaal van de bewonersvereniging Schiedam-Zuid stonden zaterdag tientallen modellen op tafels en vitrines. Foto: Roger van der Kraan dat snel het moede hoofd laat zak- ken. „We weten nu eenmaal dat we buiten meer opvallen en toch willen we ook de gelegenheid van een open dag aanbieden. En we groeien best redelijk. In een jaar na de oprichting zijn we al gegroeid van tien naar drieendertig leden," zegt Andre van Berkel. Buiten in de Leliestraat staat een van die leden een sigaretje te roken. „Het moet ook niet te veel worden," vertelt hij twee bezoeksters, „want het is als een fijne kleine ploeg begonnen en dan verandert de sfeer misschien zo." Binnen doen de leden van de Vaar groep Rijnmond er alles aan om het publiek zo breed mogelijk voor te lichten. Alles is uit de kast gehaald. Er staan oude vormen van scheeps- modellen, met rompen vervaardigd van papiermache en ook van het latere volhoutsysteem. Andere modellen zijn volgens de Engelse manier van botenbouwen gemaakt, KielKraft, en er zijn de bewijzen dat de moderne vorm van spanten- bouw fantastisch uitpakt. De leden van de Vaargroep geven van harte advies aan hobbyi'sten, die ooit met de bouw van een modelboot begon nen zijn, maar er om welke reden dan ook mee gestopt zijn. Achterin de zaal worden andere modellen geshowd: tanks, auto's, trucks, alle met elektro-aandrijving. „Je moet varen niet al te letterlijk nemen," zegt voorzitter John Smits. De rijdende modellen staan er voor al omdat jongeren daar net iets meer in geinteresseerd zijn. Model- treinen, daar begint de Vaargroep Rijnmond niet aan. „Daar hebben we tenslotte, ook hier in Schiedam- Zuid, modelspoorvereniging Schie- spoor voor en die willen we op geen enkele manier in de wielen rijden," zegt Andre van Berkel. Is samenwerking geen aardig idee? Van Berkel oppert dat in de toe- komst een gezamenlijke huisvesting van de verenigingen best een optie zou kunnen zijn. Maar voor het nabouwen van de Gorzen op schaal en dan door de maquette treintjes laten rijden en bootjes laten varen, daar komen toch weer andere kwa- liteiten en interesses voor kijken, vermoedt hij. De gemeente Schiedam heeft erin toegestemd dat de Vaargroep Rijn mond geregeld de Houthaven ge- bruikt om de modelboten te water te laten. „In april gaan we dat eva- lueren. Bij de gemeente is slechts een reactie binnengekomen van een buurtbewoonster, die aangeeft lie- ver door kwekkende eendjes dan door jankende motoren te worden gewekt. Maar dan vraag ik mij af hoe laat die mevrouw opstaat, want wij varen uitsluitend's middags van twee tot vijf uur en lang niet elke zaterdag. Bovendien janken onze motoren niet. Gelukkig krijgen wij verder uitsluitend positieve readies. Ook van de omwonenden van de Houthaven." Voor de jongste kapiteintjes komt er binnenkort een tweede vaarbak van vijf bij vijf meter, wat meer ruimte en mogelijkheden geeft, bijvoor beeld voor parcoursvaren. Ondanks de uitbreiding van de jeugdvloot zal er daardoor minder wachttijd zijn en dat is behalve voor de kinderen ook voor de ouders en verzorgers belangrijk om te weten. - Er zullen niet veel Vlaardingers meer zijn bij wie de kreet 'Daar gaat 'ie' nog in de oren klinkt. Toch ston den er een halve eeuw geleden nog drommen mensen aan de Hoflaan te kijken wanneer er weer een casco afliep van een der hellingen aan de Havenstraat. Het gebeurde zelfs dat de golf van de tewaterlating over de kade heen sloeg zodat de kijkers op het droge natte voeten haalden. Die tijden* zijn voorgoed voorbij en de scheepsbouw is definitief en volko- men verdwenen uit Vlaardingen. 'Daar gaat 'ie' is de titel van het boekje over de Vlaardingse scheeps- bouwhistorie die in 2004 tot een eind kwam met de definitieve sluiting van de werf van HVO in de Vulcaan- haven. Het eenvoudige maar handzame paperback boekje geeft in zwartwit een overzicht van de groei en neergang van de Vlaardingse scheepsbouw tussen 1552 en 2004. Het boekje is gelardeerd met foto's uit het Stadsarchief, het Vlaardings Visserijmuseum en de collecties van Peter Zuydgeest en Jan Borsboom. Zeker voor de aanstaande bewoners van het Buizengat en de werven van Pronk, De Hoop en Dammes Erve langs de Korte Dijk en Havenstraat is het boekje ook een erg leuke vulling voor de nieuw in te richten boekenkast, al zullen ze zeker niet meer de situatie van toen herkennen wanneer ze naar buiten kijken. Het is onvoorstelbaar dat er in de smalle Havenstraat - niet bedoeld wordt de Smalle Havenstraat - tot in de jaren vijftig zeegaande schepen konden worden gebouwd. De foto's in het boekje getuigen hier echter wel degelijk van. Ook voor alle andere Vlaardingers die interesse hebben in de Vlaardingse historie, en zeker voor hen die die geschiedenis nog zelf hebben meegemaakt, is het boekje net zo van harte aan te bevelen als een bezoek aan de tentoonstelling over de Vlaardingse scheepwerven die momenteel in het Vlaardings/Visserijmuseum is ingericht. 'Daar gaat 'ie' werd als begeleidende tentoonstellingscatalogus geschre- ven door conservator drs. Alex Poldervaart en door het Vlaardings Vis serijmuseum uitgegeven en is daar ter plekke te koop voor 5,50. De redactie van Maasstad Week- bladen verloot drie exemplaren van 'Daar gaat 'ie!' onder Maas- stad-lezers. Wie kans wil maken op een exemplaar hoeft maar een ding te doen. Stuur een mailtje naar e.meijer@maasstad.nl of een briefkaart naar Maasstad Week- bladen, t.a.v. Erik Meijer, Post- bus 1685, 3000 BR Rotterdam. Vergeet niet naam en adres te vermelden en de titel van het boek waarnaar u wilt meedingen. De winnaars worden onder het eerst- volgende Boekbeeld gepubliceerd en krijgen hun boekje daarna toe- gestuurd. De winnaars van 'De Hoogstraat' zijn P.J. Rigters (Louise de Col- lignystraat, Schiedam), J. Krou- wer Elzendreef, Vlaardingen), J. A. van Eersel (Muiderslotstraat, Schiedam), Lavieren Mouter- steeg, RotterdamD. van Oosten (Holysingel, Vlaardingen), C. Bot (Hoogstraat, Vlaardingen), E. Verweel (Weteringstraat, Vlaar dingen), C.M. Ruigrok (Olmen- dreef VlaardingenH. de Bruijne (A. Hoogvlietstraat, Vlaardingen) en 1. Buitenhuis-de Jong (Burg. A. van Walsumlaan, Vlaardingen). Zij kunnen hun boekje ophalen in het Streekmuseum aan de Kethel- weg 50. Het museum is geopend op iedere zaterdag en iedere eer ste zondag van de maand van 14.00 tot 16.00 uur. kels bleven maar leegstaan, maar eigenaar Breevast heeft nu de han- den ineen gestagen met de gemeen te en gaat de kleine winkelunits samenvoegen tot een aantal grotere units. De Noordzijde van de Passage wordt samengevoegd met het naast gelegen pand op de Broersvest waardoor straks een totale winkel- ruimte ontstaat van 3500 vierkante meter. De firma Breevast hoopt voor de grote winkelunits landelijke win- kelketens aan te trekken op het gebied van bijvoorbeeld kleding of elektronica. De kleinere units zouden dan ge- schikt kunnen zijn voor lokale win- kelformules. Omdat de wethouder, zoals hij zelf vertelde, niet door het leven wil gaan als de wethouder die alleen maar muurtjes om kan slaan, liet hij die eer dit keer aan een bewoner van de boven de Passage gelegen appartementen. Foto: Bart Bos SCHIEDAM - Wethouder Siljee heeft afgelopen maandag het start- sein gegeven voor de verbouwing van het historische deel van de Nieuwe Passage. Lange tijd zag het er naar uit dat de voorgenomen plannen met dit'deel van het winkelcentrum niet meer zouden worden uitgevoerd. De over het algemeen kleine win- De DCMR werkt al 35 jaar aan een leefbare en veilige Rijnmond De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt meldingen van bewoners in het Rijnmondgebied over stank, stof en lawaai en onderneemt waar mogelijk actie om de overlast te stoppen. Van 19 tot 26 februari heeft de meldkamer van de DCMR 352 meldingen ontvangen. Meer weten over het werk van de DCMR en onderstaande meldingen? Kijk op www.dcmr.nl. Fakkelen oorzaak lawaai in Spijkenisse In verband met groot onderhoud zijn de fabrieken van Esso Raffinaderij (Botlek) uit bedrijf genomen. Aanwezige gassen uit de fabriek moeten dan via de fakkel veilig afgevoerd worden. Over het lawaai dat dit veroorzaakt, ontvangt de meldkamer van de DCMR woensdagavond 21 februari 12 meldingen van bewoners van Spijkenisse. Korte hevige oliestank in Schiedam en Rotterdam Zaterdagnamiddag komen tussen vijf en zes 12 meldingen uit Schiedam en Rotterdam. Bewoners omschrijven de stank als olie-, benzine- en gaslucht. De uitrukdienst doet uitgebreid onderzoek maar kan de oorzaak niet meer achterhalen. Bedrijven in het gebied waar de stank vandaan komt, ontvangen een fax met het verzoek te melden of er bijzonderheden zijn op hun bedrijfsterrein. Asbestschip Otapan in Rotterdamse Waalhaven aangekomen Vrijdag 23 februari is de Otapan volgens plan in de Waalhaven aangemeerd bij scheepswerf Balck. Deze week starten de voor- bereidende werkzaamheden voor de asbestsanering. De VR0M- inspectie coordineert de werkzaamheden en ziet er samen met de gemeente Rotterdam, de DCMR, de arbeidsinspectie en de brandweer op toe dat dit op een veilige manier gebeurt. Zie ook www.dcmr.nl. m milieudienst Rijnmond MELDKAMER: 010 47 33 333 (DAG EN NACHT) www.dcmr.nl/milieuklacht

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 9