maasstad Commoners leiden nog altijd pover bestaan Paradijsje met hemelse gerechten Alice in Wonderland .m, win- Forest Law verrijkt Willem de veroveraar En verder... Informatie: Waar de geschiedenis voortleeft Chewton Glen: Het Zuid-Engelse Graafschap Dorset staat bekend als een van de mooiste en boeiend- ste kustgebieden van Europa. Het aangrenzende New Forest is zonder twijfel het mooiste woud van Europa. Maasstad Weekbladen nam een kijkje. Woudreuzen Aanrader voor een bezoek in het New Forest is verder het dorp Beaulieu met het Palace House, het huis van de voorvaderen van de fami- lie Montagu (die boze but ler en domme huishoudster doen maar alsof hoor). Bij het Palace house staat ook de interessante tot rui'ne ver- vallen, abdij uit de dertiende eeuw en in het aangrenzen de National Motor Museum is een schat aan fraaie old English cars te bewonderen. Toch liever nog wat natuur: ga dan met een stoomtrein- tje door de 80 hectare grote Exbury Gardens, met wel 500 verschillende bloemen en planten en beroemd om de vele camellias, rhododen drons en azaleas. Trass''- Pi New Forest: Oer-woud in Engeland door Irene Boonekamp Met een supersnelle vlucht van ThomsonFly vliegen we, bijna voor niets, in anderhalf uur van Schiphol naar Dorset en landen op het vlieg- veld van de levendige kustplaats Bournemouth. Vanuit ons Marriott Highcliff Hotel maken we meteen kennis met een stukje Dorset op z'n mooist. Het was in dit hotel dat de benoeming van Winston Churchill tot Prime Minister is beklonken. Het uitstekende hotel heeft die ty- pisch Engelse badplaatsgrandeur en ligt meteen aan zee, voor ons de gelegenheid om nog voor het copi- euze ontbijt de zeelucht te proeven, het strand te spotten. Zelfs in de miezerige regen bekoort het: in de zucht van een rustige zee vliegen zeemeeuwen ons om de oren, de houten strandhuisjes op rij staan er, eind maart, verlaten bij, de duinfor- sythia staat uitbundig in bloei en de golfslag wordt gebroken door een in zee stekende pier waarop een theater met restaurant. Vanuit Bournemouth westwaarts bereikje Jurrasic Coast, die we niet hebben kunnen bezoeken maar wel vermeldenswaard is. Deze kustlijn wordt in een adem genoemd met Great Barrier Rif en Grand Canyon als een van de grootste natuurwon- deren. In een verscheidenheid van aardverschuivingen,indrukwekken- de kliffen, steile krijtrotsen, grillige inhammen, diepe zeegrotten, maar ook gezellige strandplaatsjes en ka- rakteristieke dorpen trakteert Jurra sic Coast haar gasten op imposante hoogstandjes. Wij rijden richting oosten, naar het New Forest, waar tussen Bourne mouth en Southhampton het oudste natuurreservaat ter wereld ligt. Door een prachtige natuur rijden we over verstilde landweggetjes, door pittoreske dorpjes, langs het fraaie kerkje in Christchurch. Im posante landhuizen, oude abdijen, talrijke pubs, schitterende tuinen en het mooie dorpje Burley bekend om heksen (winkeltje), smokkelaars en draken leiden ons richting het Nationaal Park New Forest in het graafschap Hampshire binnen dat, samen met het Graafschap Dorset een toeristische regio vormt in het zuidwesten van Engeland. De geschiedenis van het New Fo rest is bijzonder en duurt nog steeds voort. Ook dat is bijzonder. Hoewel de naam doet vermoeden dat het hier een nieuw park betreft, is het New Forest echter heel erg oud, zelfs het oudste reservaat ter wereld. In een ver verleden deed Willem de Veroveraar zijn naam eer aan, richtte het ruige natuurge- bied in 1067 in als 'Royal Hunting Forest, koninklijk jachtwoud. Sinds die tijd blijkt er niet veel veranderd in het vrij open bosgebied dat pas in 2005 de status kreeg van Nationaal Park. De pakweg 4.000 pony's en 15.000 runderen grazen er nog net zo vrij rond als hun voorvaderen 930 jaar geleden, de pony's lopen Zo'n 4.000 pony's lopen vrij rond in het reservaat. Het New Forest is het negende en, met 753 vierkante kilometer, een van de kleinste nationale parken van Engeland. Wat het gebied extra bijzonder maakt is dat er in het New Forest mensen wonen, in afgelegen gehuchtjes. „Het New Forest is het oudste, maar ook mooiste natio nale park van Engeland", vertelt Caroline Stride trots in haar afge legen cottage-boerderijtje in Bol- derwood. Moet toch wel geweldig zijn om hier zo in die ruige natuur te wonen. De pony's scheren zo langs je voortuin! De realiteit blijkt echter iets minder rooskleurig dan ik denk: Caroline en echtgenoot Richard zijn com moners en kunnen maar amper het hoofd boven water houden. Com moners zijn van oudsher de bewo- ners van dit gebied. Ze hadden het niet breed en wilden een deel van de grond omzetten in landbouwgrond. Maar dat was streng verboden, als compensatie kregen ze wel het recht vee te laten grazen. Zo was het toen en zo is het nog steeds: de bewo- ners worden nog steeds commoners genoemd, ze hebben het nog steeds niet breed en het vee graast er nog steeds in alle vrijheid de dagen weg. Caroline en Richard laten samen met John, de broer van Richard, zo'n honderd pony's grazen in het New Forest. Omdat hun beesten vrij tussen de dieren van andere com moners lopen, worden ze met ijzers 'gebrandmerkt' met de letters J en R, de initialen van Richard en John. „Soms zien we onze pony's weken- lang niet. Dan kunnen ze zomaar overleden zijn. Er gebeuren in de dorpen maar ook in het bos nogal eens ongelukken met de dieren. Als ze dan opeens komen aanrennen kan ik wel huilen van geluk." Naast de paarden en grazers mogen in het najaar hun varkens Ioslopen V'" Voordeuroverkapingen rusten in dit gebied op boomtakken. om zich ongans te vreten aan de gevallen eikels. „De varkens wor den er goed vet van en zo blijven er voor de paarden weinig eikels over en dat is maar goed ook want ze zouden er dood aan gaan. Tja, een vetpot is het hier niet, we vragen ons dikwijls af waarom we dit nog allemaal doen. Werken ons kapot terwijl we amper kunnen rondko- men. Maar we zijn hier in deze vrij heid opgegroeid, we houden van dit gebied, van ons gebied, en willen hier echt nooit weg." Om de commoners financieel draagkrachtiger te maken is het Fo rest Friendly Farming Project opge- richt. We ontmoeten initiatiefnemer van dit project, Martyn Evans, aan het ontbijt in het mooiste landhuis/ hotel waar ik ooit geslapen heb, Chewton Glen. Evans, zelf boer geweest in dit gebied, weet als geen ander hoe moeilijk de commoners het hebben. Met de steun van aller- lei internationale fondsen heeft hij het Project opgezet. De producten afkomstig uit het New Forest zoals vlees, kaas, eieren, groente en fruit worden door deelnemers van het project aan de man gebracht. „Het zijn zulke mooie producten, zo zui- ver, dat proef je." Ook wij proeven het, want ons ontbijt bestaat uit alleen maar pro ducten uit het New Forest. Eggs met bacon en sausages, champignons, marmelade, heel erg lekker. De koks uit het restaurant bereiden de producten. „Heel wat hotels en restaurants werken mee aan het Project door de gasten naast een ge- woon ontbijt, ook de keus te geven een New Forest ontbijt te gebruiken, met steun voor de bewoners. De producten worden inmiddels ook in winkels verkocht, met eigen label en met vermelding dat de verkoop van deze producten niet alleen het leven van de commoners verbetert, maar daarmee ook het New Forest in stand houdt." Caroline toont de merkijzers J&R. zelfs los door de straatjes van de kleine gehuchten die in het reser vaat liggen. Door deze onafgebro- ken natuurlijke begrazing door de eeuwen heen is er een uitzonderlijk landschap gevormd. Fietsen? Paardrijden? Wij kiezen voor een boswandeling met de 'Fo rest Ranger en gids Richard Dupon- te. Om door deze oude, voor Ne- derland ongekende, bossen te lopen maakt je nietig, imponeert. Alice in Wonderland! Alle zintuigen wor den geprikkeld: Je ziet, proeft, voelt en ruikt dat je in oeroude bossen loopt. Hoewel er verschillende wan- delroutes zijn uitgestippeld, hoef je niet op de paden te blijven. Loop maar een eind weg, de blik op oneindig. In dit voorjaar is het licht mistig en beschijnt een flauw zonnetje niet alleen het vele dode hout, de reus- achtige oude en veelsoortige bomen en de schitterende wortelstelsels bo- vengronds. Maar ook de wilde nar- cissen, bosviooltjes, bosanemonen, longkruid en, uniek voor een bos, wilde gladiolen. We horen veel ver schillende geluiden van vogels die zich helaas goed verstopt houden. De vrij open bossen worden door- sneden door beek- en rivierlopen en onderbroken door graslanden, heidevelden moeras- en veenge- bieden. Vooral de grillige vormen van dood hout en de wortelstelsels bekoren me, „In het New Forest", vertelt Duponte: „worden grote de- len van het woud beschermd als 'Ancient and Ornamental woods': bos dat niet beheerd wordt en waar geen houtkap mag plaatsvinden. De natuur en de grazers - runderen, Toen Willem de Veroveraar zijn Nova Foresta inrichtte als ko ninklijk jachtterrein, werd de 'Forest Law' van kracht die de rechten van de aldaar wonende boeren aan banden legde. Ze moesten het maar zien te red den als houtsprokkelaar of ko- lenbrander. Van het hout werd een koningsvloot gebouwd en de koning verrijkte zichzelf van de boetes bij het zich niet hou den aan de 'Forest Law.' Enkele eeuwen lang werd er alleen nog maar hout geplunderd, waar- door het gebied in verval raak- te. Vanaf de zeventiende eeuw kwam verantwoord bosbeheer op gang en pas eind 20e eeuw werd de Forest Law 'officieel' afgeschaft. www.dorset-newforest.com www.thomsonfly.com www.marriott.co.uk www.chewtongIen.com www.beauIieu.co.uk www.exbury.co.uk Donkere luchten boven de kust bij Bournemouth. paarden, herten en ezeltjes- zijn de enigen die de natuur onderhouden en vormen. Omdat er geen houtkap plaatsvindt, komen de bomen op natuurlijke wijze aan hun eind. In het stervensproces worden overal in Europa de bomen al weggehaald maar juist in het rottende hout hou- den zich veel dieren schuil die er ook voedsel vinden." We komen heel wat staand en liggend dood hout tegen. Het Chewton Glen hotel in New Milton (New Forest) is een para- dijs op aard met hemelse gerechten grand cru. Vorig jaar uitgeroepen tot beste landhuis/hotel van de we reld, het restaurant heeft een Mi- chelin ster. Kun je je het financieel veroorloven dan moet je een nacht Chewton Glen beleven. Een droom! De kamers zijn schitterend inge- richt met luxe in het kwadraat, waar kadootjes in alle toonaarden de gas ten verwelkomen. Van opwinding heb ik geen oog dichtgedaan in het heerlijke, hoogopgemaakte bed. Baden in luxe en baden in het fraai aangelegde spa complex dat behoort tot de beste in Europa. Inclusief een ozonzwembad, hydrotherapy spa bad, buiten whirlpool, dans studio, cardio fitness theater, relax suite en een keus aan lichaamsbehandelin- gen. Zelden zoiets moois gezien. Op het landgoed liggen tennisba- nen, een buitenzwembad en een negen holes golfbaan. Vanuit het Chewton Glen; baden in luxe. hotel wandel je in een stief kwartier door het bos naar de ruige verlaten kust. Beetje rainy: 'don't forget the Wellies dear'. Zo'n twintig paar van deze beroemde Engelse Wel- lingtonlaarzen (lord Wellington ge- bruikte ze ook) staan voor de gasten klaar in de hal. Alice ligt in 'Wonderland' begraven. Behalve een aantal gehuchten zijn er ook een paar dorpen in het New Forest. Waaronder het prachtige Lyndhurst. Aan de rand van het dorp grazen de pony's en in de win- kelstraat staan fotogenieke geveltjes en het 'Visitor Information Centre' van New Forest is er gevestigd. Midden in het centrum ligt, naast de kerk op het fraaie kerkhof, Alice Pleasance Liddell begraven. Zij was de muze van Charles Lutwidge Dodgson (Lewis Carroll) bij het bedenken van Alice's Adventures in Wonderland. Liddell ontmoette dominee Dodgson, verwoed foto- graaf en wiskundedocent in Ox ford in 1856. Hij nam foto's van Alice en haar zusjes en ondanks het grote leeftijdverschil ontstond er een vriendschap. Dodgson nam de meisjes dikwijls mee op boot- tochtjes, waarbij Dodgson de meis jes fantastische en humoristische verhalen vertelde met in de hoofdrol ene Alice. Op aandringen van Alice schreef hij de verhalen op en zo is het wereldberoemde boek ontstaan. Schitterende wortelstelsels trekken de aandacht. Reusachtige bomen in het New Forest.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 21