ZONDAG 25 MAART 11.00UUR maasstad 'mm Bakema neemt afscheid van ro theater met 'Onschuld' Margriet Eshuijs 'In Concert' in Theater Zuidplein m Percussietradities komen samen in 'Ethnorhythmix' [UiirlN ROTTERDAM® Win kaarten! OPENING THEMA TENT00NSTELLING LEZINGEN EN PRESENTATIES GROTE RUILBEURS grahsentree maasstad in de CEINTUURBAAN 104, 111 EN 125, ROTTERDAM BIJ STATION N00RD VAN 8 MM SMALFILM TOT HIGH-DEFINITION VIDEO STICHTING ROTTERDAMS RADIO-TV-COMPUTER MUSEUM Woensdag 21 maart 2007 txSl westblaak 180 postbus 1685 3000 br rotterdam Lw www.uitburo.nl/rotterdam buro nieuwe Luxor Theater oude Luxor Theater Theater Zuidplein oio I World Music Dance Centre Met lezingen, demonstraties en workshops door vakspecialisten over de ontwikkeling vanaf de eerste film en videocamera's tot de nieuwste video- camera-technieken met Harddisk, DVD en Compact Flash Cards. Ook is er een presentatie van het overzetten van 8 mm smalfilm naar DVD. PROGRAMMA ZONDAG 25-3-2007 11.00 uur Start ruilbeurs met Radio-Audio- Video-PC apparatuur. Ceintuurbaan 111 1 e verdieping. 12.00 uur Opening nieuwe thematentoonstelling "40 Jaar zelf videofilmen en monteren". Ceintuurbaan 111 le verdieping. 13.00 uur Harry de Jong, Voorzitter Stichting Rotterdams Radio-TV/Video- Computer Museum gaat terug in de tijd van 8 mm filmopnames en toont leuke familiebeelden die nu op video staan. Een videofilm van de Filmclub Leiden en eigen HD opnames komen ook op een groot scherm. 14.00 uur Herman van Straten kent alle 8 en 16 mm film systemen en is dan ook een videofilmer van het eerste uur. Hij toont hoe u het beste 8 en 16 mm smalfilm kan over(laten) zetten naar DVD in een live workshop. 15.00 uur Eric Put van Sony Benelux demonstreert u de Sony VGN-AR 3IS Blu-Ray Notebook. De allernieuwste Multi-Media Notebook die montage makkelijker maakt voor standaard en High-Definition opnames. Het Rotterdams Radio Museum organiseert op zondag 25 maart 2007 van 11.00-16.00 uur in Rotterdam bij Correct op de Ceintuurbaan 111 een grote Ruil- en Verkoop- beurs van oude radio, TV en computer apparatuur. DEZE DAG IS MEDE MOGELUK GEMAAKT DOOR CORRECT ELECTRONICS t mmm pod door Vincent Wernke ROTTERDAM - Het ro theater speelt tot en met 7 april 'On schuld' van Dea Loher in de Rotterdamse Schouwburg. Een stuk waarmee artistiek leider Alize Zandwijk wil 'vertellen over de tijd waarin wij leven, in de hoop dat de toeschouwer er troost uit kan putten en er om kan lachen'. Een van de spelers is Dragan Bakema. Hij is bekend van films als 'De Dominee', 'Loverboy' en 'Oli vier etc.' en maakt dit seizoen deel uit van het ensemble van het ro. Het blijft bij een jaar, want: „Ik heb niet de rust om me te binden." Het zijn drukke tijden voor Dragan Bakema (27). Zoals altijd, want met een ding tegelijk bezig zijn is niets voor hem. En dus repeteerde hij de afgelopen weken met het ro theater voor 'Onschuld' en zit hij tegelij- kertijd midden in het opzetten van zijn eigen filmbedrijf. „Op I april krijg ik de sleutel. Voor de zomer wil ik mijn eerste opzet voor een scenario hebben ingeleverd voor een subsidie en na de zomer moet het echt gaan lopen." Aan enthou- siasme geen gebrek, ook niet als Bakema praat over het ro theater en 'Onschuld'. „Een bijzonder stuk", zo prijst hij de voorstelling waarmee hij vanaf 21 maart op de planken staat. „Ik vind het goed dat we voor het eerst een stuk van de Duitse toneel- schrijfster Dea Loher in Nederland spelen. Dat waardeer ik enorm aan het ro theater, dat ze niet perse voor de hand liggende stukken nemen, maar risico's durven nemen door stukken van nieuwe schrijvers op het repertoire te zetten." Loher is een van de meest succesvolle en bekroonde hedendaagse Duitse au- teurs, maar in Nederland was haar werk niet eerder bij een groot gezel- schap als het ro theater te zien. In een klein plaatsje aan een Euro- pese kust kruisen de wegen van ver- schillende personages elkaar en lo pen weer uiteen. Loher confronteert in 'Onschuld' grote levensvragen met alledaagsheid. „Het gaat over nu, over onze tijd waarin mensen graag gezien willen worden. Het ik- tijdperk", stelt Bakema. „Van bin- nen weten ze hoe een sociale struc- tuur zou moeten zijn, maar ze doen daar niets mee. Alle personages in dit stuk zijn ronddolende mensen. Ze willen leven en gezien worden. Maar doordat ze allemaal gezien willen worden, is er niemand die kijkt. Alize heeft dit confronterende verhaal weer in een groteske vorm gegoten, waardoor er ook veel te lachen valt." Dragan Bakema speelt dit seizoen in het vaste ensemble van het ro theater. Hij was te zien in 'Platonov' en 'Ri chard III' en nu dus in 'Onschuld'. „Voor de goede en juiste ervaring is het ro theater het beste team", vindt hij. „Het zijn eerlijke mensen die oprecht naar kunst kijken en niet meedoen aan te veel onzin. Daarbij ben ik een fan van Alize Zandwijk, omdat zij theater maakt zoals ik dat graag zie: grotesk, cartoonesk, pompeus. Dat is voor mij het gro te verschil met film, want daarbij houd ik juist van hyperrealisme. En zij kiest altijd voor bepaalde acteurs en personages met een kink in de kabel." Dat de voorstellingen extreme reac hes oproepen bij publiek en recen- senten is volgens Bakema logisch. „Je ziet vaak wat ik noem coalitie- theater, waarbij men vooral bezig is om iedereen tevreden te houden. In mijn ogen ben je dan niet bezig met kunst. Natuurlijk moet het ro Acteur Dragan Bakema: Natuurlijk moet het ro theater ook kaartjes verkopen, maar niet ten koste van alles." theater ook kaartjes verkopen. maar niet ten koste van alles. Daardoor zie je dat ro voorstellingen extreme readies oproepen. Ik heb nog niet meegemaakt dat alle recensenten het of goed of slecht vonden. Ze zijn vrijwel altijd verdeeld." Bakema vertelt vol lof over het the- atergezelschap dat hij na dit seizoen gaat verlaten. „Alize vindt dat ik een jaar te vroeg wegga, maar ik vind dat ik niet te lang op een plek moet blijven. Ik weet zeker dat ik hierna nog af en toe een voorstel ling zal maken bij het ro, maar niet als ensembleacteur. Dat heeft niets met het ro te maken, maar met het feit dat ik in mijn lijf en hoofd nog zo veel dingen heb zitten die ik wil doen. Ik heb niet de rust om me te binden." Op 1 april begint hij zijn eigen film bedrijf. Bij het Nederlands Film Collectief kunnen kunstenaars zich 'Onschuld' is te zien in de Rot terdamse Schouwburg van 21 maart tot en met 7 april. Lezers van Maasstad weekbladen kunnen 'Onschuld' voordelig bezoeken. Op vertoon van dit artikel krijgt u 5 euro korting op eersterangs kaarten. Normaal 17,50 euro nu melden met ideeen. Daarbinnen is Popov Film een klein clubje, waar mee Bakema eigen producties gaat ontwikkelen. „Ik wil toneel blijven spelen, het liefst met topmensen waar ik alles van kan leren. Dan maakt het niet uit dat ik niet zo'n grote rol heb. Ik hoop alleen dat mijn deel sterk genoeg is. Daarnaast wil ik eens in de twee jaar een film maken die ik geheel zelf ontwikkeld heb. En niet alleen films waarin zelf in speel. Ik kan ook heel gelukkig worden van een productie als 'Guernsey', omdat ik het geweldig vind dat zo'n film hier gemaakt wordt. Ik wil nog heel erg veel doen, spelen en zien. Daarom ben ik altijd met twee din gen tegelijk bezig. Ik moet veel werken om gelukkig te zijn. A1 kan ik er soms ook heel kwaad om zijn of janken. Ook dat hoort bij het vak." 12,50 euro. Maximaal vier kaar ten per persoon. Deze aanbieding is niet geldig in combinatie met andere kortingen of op reeds ge- kochte kaarten. Reserveren: 010-411.81.10. Kijk voor meer informatie op www. rotheater.nl. door Vincent Wernke ROTTERDAM - Nieuw song- materiaal en het mooiste uit haar repertoire aaneengeregen met herkenbare verhaaltjes. Zo omschrijft zangeres Margriet Eshuijs haar theaterprogram- ma 'In Concert' waarmee ze komende zaterdag in het Rot terdamse Theater Zuidplein staat. Ze maakt al vanaf haar derde muziek en speelt sinds haar negende in bandjes. Toch gaat muziek maken haar ook na al die jaren niet vervelen: „Ik wil mensen een machtige avond meegeven." Afgelopen maandag was op Tien de derde aflevering te zien van 'Just the two of us', waarin bekende Nederlanders, gekoppeld aan topar- tiesten, het tegen elkaar opnemen in een spetterend zangduel. „Een heel erg leuk programma", vertelt jurylid Margriet Eshuijs enthou- siast. „Het is puur amusement en het leuke is dat er wordt gewerkt met duo's en een liveband. Dat het rechtstreeks wordt uitgezonden maakt het extra spannend. Het was oorspronkelijk een programma van de BBC en toen keek ik eigenlijk „lk krijg nu al vlinders in mijn buik bij het idee dat ik komende zaterdag in Theater Zuidplein sta.", zegt Margriet Eshuijs. altijd. Toen ze me vroegen voor deze Nederlandse versie hoefde ik daarom niet lang na te denken." Margriet Eshuijs, die voor haar ver- diensten in de popmuziek drie Edi- sons en een Gouden Harp ontving en werd geridderd in de Orde van Oranje Nassau, benadrukt dat 'Just the two of us' een heel ander pro gramma is dan 'Idols' of 'X-Factor'. „Daar heb ik helemaal niets mee. Dat gaat over bedachte sterren die worden ontdekt. Ze worden in korte tijd heel erg bekend, maar moe ten het daarna zelf uitzoeken. Dan blijkt de roem breekbaar en broos." Zelf heeft zij al een omvangrijke carriere achter de rug. Geboren als dochter van twee muzikanten, die een muziekschool en -winkel had- den, speelde ze al op haar derde accordeon. Ze speelt sinds haar negende in bandjes, scoorde diverse hits en maakte in 1985 als eerste met En- gelstalige pop de overstap van de poppodia naar het theater. „In het begin was dat niet gemakkelijk, want popmuziek floreerde op pop podia. Het theater bood echter meer faciliteiten, dus ik zag daar grote voordelen. Publiciteit genereren was aanvankelijk het grootste pro- bleem, omdat het nieuw was. Vier jaar later was dat over en nu zie je inderdaad heel veel popmuziek in de theaters. Dat komt ook doordat er geen andere podia zijn. Los van de faciliteiten is het een voordeel dat het stil is in een the ater. Ik zing nu ook a capella en akoestische liedjes en dat zou op een poppodium niet kunnen." „Het is hard werken", zegt ze. „Maar vooral belangrijk is dat je repertoire zoekt dat bij je past. Het is niet altijd gemakkelijk, want de muziekindustrie is veranderd. Vooral jonge mensen kopen geen cd's meer en muziek maken kost nu eenmaal veel geld. Zeker als je werkt met goed opgeleidde mensen. Wat je vooral niet moet doen is je laten leiden door de waan van de dag. Je moet slim zijn en nieuwe dingen bedenken. Het gaat niet van- zelf, dus je moet zelf zorgen dat er belangstelling.blijft voor jouw muziek." Ze bracht de afgelopen tijd een dvd en een cd uit onder de titel 'In Con cert'. Beide schijfjes werden lovend ontvangen door pers en publiek. Ondanks dat ze al heel wat jaren op het podium staat, kijkt Eshuijs elke keer weer uit naar een op- treden. „Het voelt nog steeds te gek, elke keer weer. Ik krijg nu al vlinders in mijn buik bij het idee dat ik komende zaterdag in Theater Zuidplein sta. Dat komt ook doordat het laatste optreden dat we hadden zo geweldig was, daar word je heb- berig van. Dan wil je het de keer erna weer zo goed doen. Ik doe daar ook alles voor, alles staat bij mij in dienst van mijn optredens. Als men- sen naar mij komen kijken, wil ik ze een machtige avond meegeven." Haar theaterprogramma 'In Con cert' bestaat uit nieuw songma- teriaal, geschreven door Maarten Peters, het beste uit haar omvang rijke repertoire (waaronder 'House for sale', Black pearl', 'God is as leep'), aaneengeregen door kleine, herkenbare verhaaltjes. „We hebben alles wat we spelen of vertellen zorgvuldig uitgekozen binnen de context van deze voorstelling. Er is heel veel werk aan voorafgegaan en daarom klopt alles nu voor mijn gevoel. Er zit zogezegd geen ruis of ballast in deze voorstelling." Meer informatie is te vinden op de website www.margrieteshuijs. nl. Reserveren voor haar optreden in Theater Zuidplein kan via 010- 203.02.03 of www.theaterzuidplein. nl. In de rubriek 'In de kijkert' pre- senteren podia uit Rotterdam en omgeving actuele voorstellingen op het gebied van toneel, dans, theater en cabaret. Lezers van Maasstad weekbladen maken elke week kans op vrijkaarten voor een voorstel ling. 010 484 33 33 www.luxortheater.nl Posthumalaan 1, 3072 AG Rotterdam. Kassa: ma - za 12-18 uur, zo 12-17 uur. WO-ZD21 -25/315/20u Wat zien ik?! pikante musicalcomedy naar de verhalen van Albert Mol ma 26/3 20.00u Saturday Night At The Movies 'A tribute to Motown', soul met live band di 27/3 20.00u Rene Froger 'Mijn Hollands hart', de mooiste Nederlandstalige liedjes. cfea14A>-13/1020.00u Youp van't Hek met nieuwe show 'De schreeuwstorm', voorverkoop reeds gestart mam 1-9/42008 20.00u Bert Visscher met nieuwe show 'Stoffe Jongens'voorverkoop reeds gestart 010 484 33 33 www.luxortheater.nl Kruiskade 10, 3012 EH Rotterdam. Kassa: ma-za 12-18 uur, zo 12-17 uur. do 22/3 20.00u Sjaak Bral Wij, Nederlanders Bral, vlijmscherp in hilarische show vr, za 23,24/3 20.00u Frank Boeijen As, hartverwarmend en pakkend theaterconcert zo 25/3 20.00u Jan Rap en zijn maat genomineerd voor de NRC Toneelpublieksprijs di-ma3-9/420/14.00u Spirit of the Dance IOth Anniversary Tour, exclusief in Rotterdam! 010 20 30 203 Zuidplein 60, 3083 CW Rotterdam. Kassa: ma-za 11-18 uur. www.theaterzuidplein.nl w3-do21-22/320u/14u ISH Balls! Een live mix van DJ's, Martial Arts, Acrobatiek, Rap en Beatbox vr 23/3 20.00u Op Sterk Water Uzersterk ImproCabaret vr 23/3 20.15u Katinka Polderman Polderman I Vernieuwend cabaret za 24/3 20.00u Margriet Eshuijs Theatertour I Sfeervol, intiem en intens za 24/3 20.15u Mich en scene Madame Deluxe Prachtige songs en veelzijdige arrangementen zo 25/3 14.00u Samba Salad Eigenwijs 4+ I Stevig swingend jeugdtheaterconcert zo 25/3 14.15u Het lab Waterloop 8+ Humorvolle jeugdvoorslefling cmbt de angsf voor het onbekende do 29/3 20.00u NORMAAL Theatertour Akoestische show van hoog niveau 2 444 516 I www.wmdc.nl Pieter de Hoochweg 125, 3024 BG Rotterdam info@wmdc.nl za 24/3 20.30u Lui Fang op de Pipa Yosho Kurahashi op de Shakuhachi fluit €10 - €8 zo 25/3 17.00u Tango uit Argentinie: Fain-Mantega met tangosalon €10 - €8 Ga voor meer informatie en kaartverkoop naar het Rotterdams Uitburo in de Centrale Bibliotheek (Hoogstraat 110). B. ROTTERDAM - De percussie tradities uit India, Iran, Spanje en Turkije zijn complex en veel- zijdig. Ze komen samen. in het unieke 'Ethnorhythmix'. Dit cross-over project werd opge- zet door Fahrettin Yarkin met de Yarkin Ritm Grubu, een van de bekendste percussiegroepen van Turkije. 'Ethnorhythmix', onderdeel van het festival Tur key Now, is op vrijdag 23 maart te zien in de Juriaanse Zaal van De Doelen. 'Adembenemend vingervuurwerk uit vier landen' zo wordt het project 'Ethnorhythmix' aangekondigd. Grootmeesters van de percussie uit India, Iran, Spanje en Turkije zorgen met bekende bespelers van de hoofdmuziekinstrumenten van deze landen voor een bijzonder wereldmuziekfeest. De vier landen staan op gebied van percussie voor vier muzikale scholen en samen met de melodie instrumenten zijn het eveneens vier windstreken van wereldmuziek. Zoals Turkije een brug is tussen de orient en het wes- ten, zo zijn de Turkse musici dat in dit concert. 'Ethnorhythmix' is opgezet door Fahrettin Yarkin met de Yarkin Slagwerk Groep/Yarkin Ritm Grubu, de bekendste percus- siegroep van Turkije. De groep wordt geleid door de breers Fahrettin en Ferruh Yarkin, beroemde klassieke percussionisten uit een oude muziekfamilie, die vaak optreden in binnen- en bui- tenland. Fahrettin Yarkin is sinds 1981 ritmemuzikant bij TRT-Radio Istanbul (radio- en tv-orkest), en vervult daar diverse functies, van musicus, sectieleider, dirigent, tot programmamaker. Daarnaast is hij docent en projectleider van cross over project 'Ethnorithmix'. Per cussie is van belang in alle soorten muziek van Turkije; van klassieke en mystieke muziek, marsmuziek (waar Mozart's Turkse mars vanaf 'Ethnorhythmix' is een bijzonder wereldmuziekfeest. stamt), volksmuziek, zigeunermu- ziek, tot jazz, pop en arabesk. De varieteit en complexiteit aan Turkse ritmes is enorm en de slag- werkers spelen behalve het ritme ook soms een muzikale hoofdrol. De gecompliceerde en genuanceer- de ritmes uit de Turkse muziek zijn geliefd in de hele wereld en hebben ook hun invloed in de hedendaagse muziek zoals jazz en fusion. Er is in de Turkse muziek een scala aan drums, zoals de trancebren- gende kudiim van de derwisjen. De darbuka van de zigeuner- en volksmuziek. Bendir en def bij de zikir-rondedans, de def in de lichte fasil-muziek. De davul is al eeuwen wezenlijk voor de feestmuziek in Anatolie, maar wordt ook in klas sieke muziek bespeeld. 'Ethnorhythmix' is onderdeel van het 'Turkey Now Festival' dat tot 21 april duurt. Het publiek kan tijdens dit festival, dat plaatsvindt in bekende zalen in Amsterdam en Rotterdam, genieten van meer dan twintig culturele evenementen. Van klassieke muziek tot toneel. En van jazz tot dans. Het festival toont het dynamische panorama van een mo dern Turkije, ingebed in een rijke, historische traditie. Vanouds heb ben de podiumkunsten dan ook een belangrijke rol gespeeld in het sti- muleren van wederzijdse kennis en begrip tussen culturen. Het podium is dan ook de geeigende plaats om culturele verschillen te vieren. Tegen deze achtergrond startte de Istanbul Foundation for Culture and Arts (IKSV) een reeks festivals om de artistieke rijkdom en tradities van het hedendaagse Turkije te to- nen aan een internationaal publiek. In samenwerking en contrast met buitenlandse podiumkunstenaars. De reis begon in 2004 met 'Simdi Now' in Berlijn. Daarna werd het festival voortgezet met 'Simdi Stut tgart' in 2005. En nu zijn Amster dam en Rotterdam aan de beurt. In Nederland strijkt het 'Turkey Now Festival' neer met een gevarieerd in toonaangevende zalen waaronder De Doelen in Rotterdam. Meer informatie over het 'Turkey Now Festval' is te vinden op www. turkey-now.info. Reserveren voor 'Ethnorhythmix' kan via 0900-0192 (40 cpm) of via www.dedoelen.nl. Tien lezers van Maasstad kunnen gratis naar 'Ethnorhythmix'. Hier- voor stelt De Doelen twee keer vijf vrijkaarten beschikbaar. Hoe maakt u kans op deze kaarten? Heel eenvoudig: stuur voor aan- staande zaterdag een mailtje naar prijsvraag@maasstad.nl met als on- derwerp 'Ethnorhythmix'. Vermeld in de mail uw naam, adres en tele- foonnummer. Uit de inzendingen worden vijf win- naars getrokken. Over de uitslag wordt niet gecorrespondeerd. 40 JAAR FILMEN EN MONTEREN ZONDAG MAART

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 23