maasstad wiik ®dd stree k 1 Met heli boven Schiedam Inschrijven voor dartscompetitie krant maasstad wijkkort C*> Vrij en vitaal door PDS- behandeling Zonnebloem zoekt bestuursleden Dwarsfluit in de bieb Gaat literatuur dansen samen? .a Annemieks droom komt uit -taws* Woensdag 21 maart 2007 xq 52 maasstad weekbladen SCHIEDAM SCHIEDAM - Het feest is pas geslaagd als mensen later zeggen: 'goh, jammer dat ik er niet bij was'. Zo voorspelde de organisatie vooraf. De lat ligt hoog bij het eerste ge- zamenlijke boekenweekfeest van Schiedam en Vlaardin- gen. De organisatie kan gerust zijn. Boek&Bal trok een uit- verkochte zaal in het theater. Voile bak in theater en biblio theek. Een bewijs dat in de regio literatuur en feest samen kunnen gaan en dat niet langer het Boekenbal in Amsterdam 'the place to be' is. fWSt Boomfeestdag in Schiedam Schiedam als hobby... Mantelzorgcafe Ruilbeurs in Woudhoek Inloopconcert Grote Kerk Iraans nieuwjaarsfeest Lezing over Etty Hillesum Sierlijke eieren in Stadswinkel Jaarconcert Harpe Davids Op zoek naar de lente in de heemtuin Graauwe Hengst Bob Ross mini workshop cJ SCHIEDAM - Heeft u net als 600.000 andere Nederlanders last van darmkrampen, gespannen gevoel in de buik, onregelmatige ontlasting, buikpijn, opgeblazen ge voel, maagkrampen, hoofdpijn, lage rugklachten, moeheid en slaappro- blemen? De Stichting Vrij Vitaal geeft lezingen over het prikkelbare darmsyndroom en het darm-ma- nagement-programma. De lezing in Schiedam, waarvoor de entree gratis is, vindt plaats op donderdag 5 april in het Vlietland Ziekenhuis vanaf 20.00 uur. Voor meer info: 590 42 92. SCHIEDAM - Afdeling Zuid Hol land van de Zonnebloem is op zoek naar een nieuw bestuurslid. Het gaat om de functie van bestuurslid bezoekwerk Het bestuur wil haast maken met de invulling, want de functie is al weer enige tijd vacant. De Zonnebloemvrijwilligers die in de 170 plaatselijke afdelingen in Zuid Holland werkzaam zijn, gaan regelmatig thuis op bezoek bij mensen met een lichamelijke beperking door leeftijd, ziekte of handicap. Zonnebloemvrijwilligers bieden zieken en gehandicapten mogelijkheden om contacten te leg- gen en sociaal isolement te door- breken door huisbezoek, excursies, evenementen en vakanties. Het be stuurslid bezoekwerk legt zich toe op het behartigen van de interne communicatie gericht op de doel- groep en de vrijwilligers. Daarnaast wordt een actieve bijdrage verwacht bij het ontwikkelen van beleid en richting geven aan de koers van de provinciale afdeling. Om die reden worden voor deze bestuursfunctie twee personen gezocht. Een bestuursfunctie kost ongeveer een dagdeel per twee weken. Overi- gens vinden vergaderingen meestal in de avonduren plaats. Belangstel- lenden kunnen zich aanmelden of meer informatie krijgen bij Marjan de Heer, tel. 0182-52 04 95. SCHIEDAM - Leerlingen van mu- ziekschool OpMaat brengen don derdag 22 maart dwarsfluitmuziek ten gehore in bibliotheek Noord aan het Bachplein. Het repertoire varieert van musicalmelodieen en dansnummers tot klassieke werken van onder andere G. Faure en B. Godard. De optredens beginnen om 19.00 uur en de toegang is gratis. www.maasstadweekbladen.nl KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004491 Fax 010 4128449 Emailadres advertentiegroep: verkoop@maasstad.nl Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP email: bezorging@maasstad.nl Telefoon 0900 2020299 (10 euro ct. p.min.) ma. t/m do. 09.00-21.00 uur vrij. 09.00-17.00 uur DIRECTIE: R. M.de Koning MANAGER: H.Wirtz Telefoon 010 4004290 VERKOOPLEIDER: B. van Dongen Telefoon 06 53786940 VERTEGENWOORDIGER: S. Verzendaal Telefoon 0610921026 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Telefoon 010 4004487 Fax 010 4116454 Email redactie: waterweg@maasstad.nl K. Moerman - van der Knaap Telefoon 010 4004322 E. Meijer Telefoon 010 4004401 Chef-redactie: E. Meijer Telefoon 010-4004490 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: PcM Lokale Media b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien wan (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij PcM Lokale Media b.v., c.q. de betreffende auteur. Eerste Boek Bal meteen een flink schot in de roos door Frank Willemse 'Toch ander publiek dan het gemid- delde publiek dat naar theatervoor- stellingen komt", zo verwondert directeur Frank Lissenburg van het Theater a.d. Schie zich. Binnen is het vol en schuifelen de lezers door de zalen op zoek naar schrijvers op een vijftal podia. De bedoeling is rustig met een pilsje in de hand toe te luisteren, maar de optredens zijn pal naast elkaar zodat je moet rennen om een plekje te bemachtigen voor een podium. Op het geheel fluoriserende gras- groene podium zit de redactie van Hard Gras op groene klapstoeltjes. Matthijs van Nieuwkerk, de ster van tv en oprichter van dit maand- blad, deelt zelfs handtekeningen uit. Naast hem de andere schrijvers van Hard Gras die in het reguliere werk; romans, gedichten of co lumns, zo bloedserieus over voet- bal schrijven. Een voor een komen zij naar voren en lezen uit eigen werk voor. Soms een gedicht dan een kort verhaal. Maar met humor, spits en onver- wacht. Zoals Henk Spaan met 'De zus van Maldini' of het hilarische verslag van 'De gebroeders De Boer die in Quatar - louter voor het geld - voetballen". Hugo Borst, ook al zo'n bekend hoofd van de tv, met Hugo Borst en de mannen van Hard Gras trokken veel publiek. Met bewondering werd naar de verhalen en gedichten geluisterd. een verhaal getiteld 'Frau Helmer" -inderdaad de mooie vrouw van een voetballer-. Jammer, dat een beetje saaie voor- lezen en niet de beloofde *talk- showachtige setting'. Met de beste presentator van Nederland of Mat thijs van Nieuwkerk in huis is een flitsend gesprek toch niet zo moei- lijk. Die kwikzilverige Matthijs van Nieuwkerk stelde relaxed en pre- cies de schrijvers aan het publiek voor. Bijvoorbeeld: de 'gortdroge en daarom zo leuke F. M. Thome- se' of 'mijn vriend en mede-oprich- ter van Hard Gras Henk Spaan'. Schrijfster Anna Enquist deed een gedicht over (toen) haar held Ronald Koeman van Feyenoord. „Nu, hou ik meer van zijn broer", voegde zij er haastig aan toe als Feyenoord-fan. Overal in gangen en in zaaltjes is wel wat te doen. De bekende Schiedammers en Vlaardingers weten elkaar te vinden. Al bij de ingang praat Jack Kerklaan zich een slag in de rondte om publiek naar het wetenschappelijke gra- fologisch onderzoek te krijgen. Op de hoek staat Desiderus Erasmus, als levend stadbeeld, die wel elk uur een bladzijde omslaat. En op de zolder staat een lange rij voor de lezershemel; een wit paradijs met heilige stilte, zachte kussens en vol letters. Letterlijk de hemel voor een lezer. Het volgend hoogtepunt de 'Open Dicht Show': een cabaret met vro- lijke verzen en een muzikale gast. De sfeer zit er gelijk in als het pu bliek gevraagd wordt om te joelen en te juichen. Op het podium twee grappenmakers en sneldichters. De voormalige 'Vroege vogels'- presentator die met collega snel- dichter Jan J. Pieterse het publiek moeiteloos meekrijgt met rijmpjes, muziek en cabaret. Bijvoorbeeld met een quiz waar de kandidaten geen goed antwoord kunnen ge ven. Maar wel een boek mogen uitkiezen. In het nummer 'I did it my way' werd op hilarische wijze Schiedam en Vlaardingen gei'mproviseerd be- zongen. Wat rijmt op Vlaardingen? Bewaardingen! Maar om tien uur is het uit met het gesproken woord: er moet ge- danst worden. Burgemeester van Vlaardingen Tjerk Bruinsma zal het bal openen met Christine Das- kalakis. Bruinsma bromt iets van een rustige foxtrot maar het wordt een 'beredans met aflossing'. Ook wethouder Daskalakis kreeg het moeilijk in de armen van een ge- oefend danser. Maar een echt bal werd het nooit; zeker niet als om klokke twaalf de lichten aanfloepen en iedereen elkaar ontnuchterd aankijkt. Wat vroeg! Wat gaan we nu doen? door Frank Willemse SCHIEDAM - Een keer mogen vliegen boven Schiedam. Dat is de droom die de ongeneeslijke zieke Annemiek Weber nog heeft. Samen met haar man en beide kinderen. Vrijdag was het zover. Eerst met een 15 me ter lange Hummer limousine afgehaald om als een prinses naar Rotterdam te gaan. Waar op de binnenplaats van de Jan van Ghent kazerne de helikop- ter startklaar staat voor een vlucht boven Schiedam. Een droomwens van Annemiek die nog net op tijd uitkomt. „Geweldig en niet te beschrijven", zo reageert Annemiek Weber dood- vermoeid maar gelukkig na de he- Iikoptervlucht op vrijdagmiddag. Haar droom is uitgekomen. Vliegen als een vogel boven Schiedam waar ze geboren en getogen is. Geluk is dat het weer redelijk is; wel bewolkt maar niet de voorspelde regen. De heli SG-14D van de Ko- ninklijke Marine gaat twee keer de lucht in. De eerste keer met man Gerard (50) en haar twee kinderen Sebastiaan en Sabrine van 21 jaar. Nog een keer met de tv-ploeg van RTL's '4 in het land' die de vlucht filmde en uitzond. Annemiek Weber (48) heeft sinds zes jaar kanker. „Een bijzondere vorm van huidkanker met knob- beltjes die wel kwaadaardig bleek. Het begon zes jaar geleden met de longen maar nu is de kanker over- geslagen naar andere organen. En zit nu in de lever. En dat is fataal. De chemo-kuur is niet aangeslagen en hebben de dodelijke cellen niet uitgeschakeld. Ze is thuis en haar leven is opgegeven. Vrijdagmiddag komt de Hummer voor. Een blinkend 'opgepimpte' personenwagen met de afmetingen van een truck met oplegger. De wielbasis is 10 meter 30 en dat betekent drie keer steken wil de Hummer de straat van de familie in kunnen rijden. Familieleden gaan ook mee in de verlengde Holly- De duim in de lucht en gaan met die banaan. Annemiek was de hemel de rijk tijdens de helicoptervlucht boven Schiedam. Foto: Roger van der Kraan wood automobiel. „Het leukste is dat mensen voor een stoplicht hun mobieltjes als fototoestel gebruik- ten om naar binnen te flitsen" zegt de dochter. Volgens schoonzus Gerda zit in de Hummer zowel een bar, video- schermen met Play Stations en is er plek voor 13 passagiers. Zoon Sebastiaan (18) heeft een geestelijke beperking, maar doet stoer en zegt na afloop dat hij helemaal niet bang was in de heli'. De helikopter spreekt andere taal en maakt buiten een verschrikkelijke herrie en zorgt dat ieder kapsel bedorven raakt. Dat is juist lol bij de achterblijvers. Ook de mariniers die allemaal naar de Hummer komen kijken. Maar eerst moet de familie Weber de red- dingvesten aan en koptelefoons op. Alles met militaire precisie op de basis van Mariniers in Rotterdam Oost. Kapitein Van den Berg is comman dant bevelhebber van de kazerne en legt uit dat de Marine wel vaker verzoeken krijgt om mensen hun laatste wens te vervullen. Dit keer kwam de vraag via Dream Founda tion. Een stichting die onder de leus 'beleef je droom' terminale mensen probeert te helpen die droom te laten uitkomen. De Schiedamse Lions Club was in contact gekomen met de familie Weber via een lezing van Dream Foundation op een clubavond in Schiedam. „Daar moeten we toch wat voor kunnen doen", was de mening van de Schiedamse chari- tatieve club. Via een lid, die weer een buurman, die weer een kennis et cetera .wist iemand de Marine zo ver te krijgen om vandaag met Annemiek een helikoptervlucht te maken boven haar geboortegrond. Annemiek en Peter werken allebei bij de firma Van Mannekus aan de Wilhelminahaven. De helikop ter hing speciaal nog even boven het bedrijf waar het personeel met spandoeken Annemiek en haar man begroetten. En zo kreeg de familie Weber als geboren Gorzenezen nog een keer de dag van hun leven. C02 neutraal is de slogan tegenwoordig. Zo hadden de Duitsers de voet- balkampioenschappen in 2006 C02 neutraal georganiseerd. Het extra vliegverkeer werd gecompenseerd door preventieve/energiebesparende maatregelen bij de diverse stadions in Duitsland. Wie in Schiedam rondkijkt ziet dat er veel activiteiten gaande zijn die bepaald niet C02 neutraal zijn. Zo zijn er in Schiedam de laatste maand heel veel bomen gesneuveld en is er heel veel onderbegroeiing, ook nuttig voor insecten, vogels en egels, verdwenen Wanneer je naar de kapvergunningen in de krant kijkt, houdjeje hart vast en lijken er weinig beletsels meer te zijn om een boom omgekapt te krijgen. Zo worden er voor het cricketveld van een enkele club 30 grote gezonde bomen omgekapt alsof het niets is. Je kunt nu zo van PPSC in de kantine van Excelsior kijken, zo dun zijn de groene stroken nog. Het overige groen rond de velden staat er troosteloos bij. Het Beatrixpark staat overigens nog een metamorfose te wachten. Er staan nog volop grote populieren en die zullen de komende jaren gekapt worden. Nog even en het Beatrixpark zal dadelijk nog een park zijn zonder bomen. Schiedam is een klimaatgemeente en heeft de plicht de C02 uitstoot te beperken of het meer te binden Door het kappen van heel veel groen wordt er veel minder C02 gebonden. De compensatie is minimaal, want wanneer er nieuwe bomen worden geplant zijn dit veelal schriele stads- boompjes die nauwelijks C02 opnemen. Hardhout wordt door Schiedam ook nog steeds onnodig gebruikt voor de beschoeiingen van de slootkanten in Sveaparken. Stapels hardhout liggen opgeslagen voor gebruik op de Joppelaan. Iedereen weet na- tuurlijk dat de vernietiging van het tropisch regenwoud onverminderd doorgaat en Schiedam draagt er een steentje aan bij .Wanneer er niets veranderd in Schiedam, heeft Schiedam een groot probleem dat het niet aan zijn verplichtingen kan voldoen en zal Schiedam uiteindelijk mee- doen aan verdere opwarming van de aarde. Schiedam moet veel meer gaan investeren in aanplant en onderhoud van kwalitatief en kwantitatief groen. Het aanplanten van zes notenbomen in het Beatrixpark is daarom een schamele troost en eigenlijk geen reden voor feest. Fred van der Drift SCHIEDAM - De Schiedamse DartsCompetitie gaat vanaf 30 april weer van start. De SDC staat open voor dartsteams die hun speelgelegenheid hebben binnen de gemeentegrenzen van Schiedam. De competitie bestaat uit tien speelronden en loopt tot 8 juli. Teams worden ingedeeld in pou- les en de poulewinnaars strijden om de SDC-cup en de John Old- hamcup. Tijdens deze finalewed- strijd zijn er ook prijzen voor de beste individuele darter/ster. In schrijven voor de dartscompetitie kan nog tot 15 april. Dit kan op de website www.sd- cdarts.com of telefonisch bij Rob Eekman, (010) 426 35 23. Als je van je werk je hobby maakt, gaje er echt voor. Dan is je werk kennelijk zo prettig, dat je dat het liefst ook inje vrije tijd doet. Even respectabel vind ik liet, als mensen van hun hobby werk weten te ma ken. Dan verdienen ze aan wat ze al gewoon leuk vonden. Er is nog een derde categorie en dat zien we aan Ser Louis. Toen hij nog in de beheerscommissie van boerderij Landvreugd zat en in de wijkvereniging Groenoord, begon zich een hobby af te tekenen: hij stak veel vrije avonden in de samenlevingsopbouw van Schiedam- Noord. Later kwamen daar andere dingen bij. Ser Louis zat in het bestuur van zorgcentrum Spaland voor de fusie met Frankeland. Hij werd actief in de Historische Vereniging Schiedam, waar hij gedreven mensen ontmoette, die ziel en zaligheid legden in wat er niet meer was: de stad die achter ons ligt. Ik weet niet of Ser Louis steeds efficienter ging werken of steeds meer vrije tijd kreeg, maar hij werd ook nog actief in de Wilton Autoclub en het Schiedams Overleg Bewonersorganisaties SOBOterwijl hij daarnaast vrijwilligerswerk doet in het Gemeentearchief en het Ste- delijk Museum Schiedam. In het museum werkt hij mee aan tentoon- stellingen van de historische collectie en in het archief doet hij veel onderzoek. Ser Louis was mede-auteur van de twee delen 'Scliadu- wen over Schiedam', die de stad ten tijde van de Tweede Wereldoorlog beschrijven. Je kunt stellen dat Schiedam in al zijnfacetten voor Ser Louis een grote hobby is. Het gaat nog verder. Zaterdag verrichtte cultuurwethouder Menno Siljee in de vergaderzaal van het Gemeentearchief de aftrap van de cursus Ken Uw Stad. Deze cursus wordt voor het eerst gehouden, twintig Schiedammers volgen 'm, en ongetwijfeld met plezier. Ik weet dat Vlaardingen al langer de cursus Ken Uw Stad heeft en veel deelnemers zetten er alles voor opzij. In Schiedam is - uiteraard - Ser Louis een van de drijvende krachten. Schiedam is niet alleen zijn hobby, hij wil Schiedam tot hobby van velen maken. Schiedam is voor hem een passie geworden. Een roeping. De start van de cursus was daarom een geschikt moment voor iets dat Ser Louis zeer, zeer verdient: het college van burgemeester en wethouders besloot hem de M.C.M. de Grootspeld toe te kennen. Hij ontving deze gemeentelijke onderscheiding „vanwege zijn brede maatschappelijke betrokkenheid en verdiensten voor de stad Schie dam en haar inwoners." Er is niets onwaars aan die motivering, maar het is me te veel een cliche. Ser Louis heeft van Schiedam een bestaan gemaakt. En dat is meer dan werk of hobby. Hij heeft Schiedam veranderd. De stad was armer geweest, als Ser Louis in Vlaardingen of Overschie was geboren en gebleven. Kor Kegel SCHIEDAM - Wie voor een chronisch ziek(e) of gehandicapt(e) familielid. vriend of bekende zorgt is dinsdag 27 maart welkom in het Mantelzorgcafe aan het Broersveld 123. Deze maand is een medewerker van het Wmo-loket van de gemeente te gast. Na een korte inleiding over de Wet maatschap pelijke ondersteuning, is er gelegenheid tot het stellen van vragen over dit onderwerp. Voor meer info: 06 - 516 94 096 of mantelzorg.schiedam@ zonnet.nl. SCHIEDAM - In ontmoetingscentrum De Woudhoek wordt zondag 25 maart een ruilbeurs georganiseerd. De Woudhoek is te vinden aan het Heijermansplein 35, aanvang is 13.00 uur. Op de ruilbeurs kunnen onder andere ostzegels, munten, jokers, ansicht- en prentbriefkaarten worden geruild. Toegang en taxatie gratis. SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert van de Grote Kerk wordt zaterdag 24 maart verzorgd door The Green Forest Selection uit Schie dam. De begeleiding aan de piano is in handen van Ank Geul, die ook een pianosolo zal vertolken. Op het programma van het koor staan werken van Gershwin, Bernstein, Rogers en Brahms. De aanvang is 15.00 uur en de toegang is vrij. SCHIEDAM - In de Westvestkerk kunnen belangstellenden dinsdag 27 maart kennismaken met een ander cultuur onder leiding van Mina Lajmir- Malekifar. Zij woont al veertien jaar in Nederland, is getrouwd en heeft twee kinderen. Mina zal op deze Iraanse avond eerst een inleiding geven over waarom veel Iraniers buiten Iran leven. In Iran is het op 21 maart nieuwjaar, en het nieuwjaarsfeest duurt dertien dagen. Om feest te kunnen vieren, moeten mensen elkaar kennen. Daarom zal Mina iets vertellen over haar land en over Iraanse gebruiken. De avond is van 20.15 tot 22.00 uur. NPB-leden betalen vier euro: niet-leden vijf euro. SCHIEDAM - Pastoraal werkster Lidwien Meijer houdt woensdag 28 maart een lezing over Etty Hillesum. De dagboeken van Anne Frank zijn overal bekend. In 1981 werden ook de oorlogsdagboeken van Etty Hillesum uitgegeven. Etty leefde van 1914 tot 1943 en werd in Auschwitz vergast. Op 28 maart is men's middags van 14.30 tot 16.30 uur welkom in het parochie- centrum van de St. Jan de Doper-Visitatieparochie aan de Mgr. Nolenslaan 99. Diezelfde dag kan men's avonds naar de pastorie van de H. Hartkerk aan de Lekstraat 55. Daar is dezelfde lezing, van 19.30-21.30 uur. SCHIEDAM - In de Stadswinkel aan het Stadserf is een tentoonstelling van sierlijke eieren te zien van Stichting Eigen Werk. De eieren zijn uit- geblazen en met boortjes en freesjes bewerkt. Een deel van de eieren is subtiel gekleurd en zelfs van lichtjes voorzien. Wie meer wil weten over de tentoonstelling kan bellen met nummer 426 35 69. SCHIEDAM - Muziekvereniging Harpe Davids organiseert zaterdag 24 maart het jaarlijkse theaterconcert voor donateurs en belangstellenden in het Fortis Theater a.d. Schie. Op het programma staat muziek en show uit de musicals The Wiz, The Phantom of The Opera, Grease en andere bekende melodieen uit de show- en filmwereld. Kaarten kosten 8,50 en zijn te bestellen bij het secretariaat: 449 15 91 of via secretariaat@harpedavids.nl. SCHIEDAM - Gerard Freeling gaat zondag 25 maart om 13.30 uur een rondleiding maken in Heemtuin't Hoefblad in het Beatrixpark. Hij gaat op zoek naar de lente in de heemtuin. Voor de kinderen is er ook een knut- selactiviteit met bloembolletjes. De activiteiten zijn gratis en vinden plaats bij het heemtuinhuisje. SCHIEDAM - In podiumcafe De Graauwe Hengst treedt donderdag 22 maart vanaf 22.00 uur de band 'Loaded' op. Het repertoire loopt uiteen van de rauwe blues van John Hiatt tot de swingende soul van Joss Stone; van een breekbare Norah Jones tot een uitbundige Bonnie Riatt. SCHIEDAM - In Wijkcentrum De Erker wordt zondag 25 maart tussen 13.00 en 17.00 uur een Bob Ross mini workshop gegeven. Voor 27,50 (in- clusief materialen) om de techniek eens uit te proberen kunnen bezoekers deze middag zelf een volledig klein olieverfschilderijtje maken. Voor meer informatie of een folder: Studio Fatamorgana. tel. 435 36 60, info@studio- fatamorgana.nl.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 5