WOjfe (§DD Al ruim 12.000 euro toegezegd voor OekraYens revalidatiecentrum mr* 'The Hairy Ape' bijt wild en stuurloos van zich af Schiedammer schept nieuwe schrijfstijl Bridgen? Helemaal niet zo moeilijk! Betoverende 'Kleine Prins' in het theater Filmhuis Wandelen in de natuur van Midden-Delfland Fusiebesluit mogelijk later milieubericht weeki2 Donderdag 22 maart 2007 wx 53 Beestenboel Paralympisch kampioen Engelsman schiet Run 4 Romny in gang VLAARDINGEN - Het be- gon als een 'opwarmertje' voor het NK veldloop voor ambtenaren. Vorig jaar orga- niseerde Vlaardingen deze massale loopwedstrijd en een groep Vlaardingse deelnemers besloot door middel van een estafetteloop naar Zutphen het estafettestokje aan de volgen- de organisatie over te dragen. Inmiddels is deze tot Run 4 Romny gedoopte loop een op zichzelf staand evenement ge- worden. V* 1- 4 Y f A Premiere Els Inc. in Fortis Theater a.d Schie Dichter en schrijver Paul Marijnis verrast met 'De Loden Schoentjes' Maak kans op het boek DCMR Rijnmond SCHIEDAM - In het Filmhuis draait donderdag 22 maart de film 4 Elements. Deze film toont op poetische wijze de mens in zijn strijd met de vier oerelementen. De documentaire bestaat dus uit vier hoofdstuk- ken. Er bestaat een band tussen de delen. Toch vormen de delen ook los van elkaar een afge- rond verhaal. Deze documen taire speelt op vier plaatsen op aarde waar kameraadschap en wederzijds vertrouwen nog van levensbelang zijn. Vrijdag 23 en zaterdag 24 maart draait Perfume: The Story of a Murderer. Gebaseerd op de suc- cesvolle roman Das Parfum van Patrick Suskind is er nu de film Perfume: the Story of a Murde rer van regisseur Tom Tykwer (Lola Rennt). Het bijzondere verhaal begint op een stinkende vismarkt in Parijs. Daar wordt in 1738 Jean-Baptiste Grenouille (Wishaw) te vondeling gelegd. Jean-Baptiste groeit eenzaam op omdat hij geen lichaams- geur heeft. Hij is wel gezegend met een superieur reukorgaan en daardoor komt hij in de leer bij de beroemde parfumeur Baldini (Hoffman). Grenouille ontdekt onder andere de geur van jonge maagden. Hij komt op het idee een parfum te maken dat hem in staat stelt 'mens te worden' en genegenheid te voelen. De ob- sessie om de ingredienten voor deze ultieme geur te bemachti- gen wordt hem echter fataal. De voorstellingen beginnen op donderdagvrijdag en zaterdag om 21.00 uur. Losse kaarten kosten zeven euro. Reservering loopt via de VVV Schiedam, tel. 0900-1.192.192. VLAARDINGEN - Cissy is een klein uitgevallen Amerikaanse Bulldog die in eerste instantie als gevonden naar het asiel werd gebracht. Later werd er door de eigenaar afstand van haar gedaan en inmiddels zit Cissy al weer een tijdje op een nieuw baasje te wachten.Voor haar wordt een thuis gezocht zon- der katten, want daar is Cissy erg fel op. Met andere honden gaat redelijk, maar ze laat zich niet de kaas van het brood eten. Cissy heeft een poosje geleden een allergische reactie op iets onbekends gehad waardoor ze nog onder de kale plekjes zit, dit is behandeld en het is nu een kwestie van tijd voor dit genezen is. Wie heeft verstand van dit ras en komt eens kennismaken met supervriendelijke Cissy? Meer informatie over Cissy en de andere dieren uit het asiel is verkrijgbaar bij Dierentehuis Nieuwe Waterweg, Van Linden van den Heuvelweg 2c in Vlaar- dingen. Het dierentehuis is ge- opend van maandag tot en met zaterdag van 12.30 tot 16.00 uur, tel. 010 - 434 53 35. De loop voor het goede doel die maandagavond 26 maart van start gat, breidt zich als een olievlek uit. Roel Noordam bekent dat de Run 4 Romny voor hem inmiddels belangrijker is geworden dan de deelname aan de NK veldloop. „En ik weet dat ik niet de enige ben. Er lopen in de estafetteploeg zelfs en- kele atleten mee die niet eens aan het NK meedoen." De estafette ploeg is inmiddels gegroeid tot 36 personen. Er zijn 28 atleten en acht begeleiders waaronder handbiker Maurice Wiegaman die de lopers zal begeleiden. De readies op de estafetteloop voor een revalidatiecentrum voor gehandicapte kinderen in de Oe- krai'ense stad Romny zijn echt hartverwarmend. Inmiddels staat de teller van toegezegde bedragen al op ruim 12.000 euro. Daarnaast besloot voetbalvereniging Victo- ria'04 vijftien rolstoelen, enkele rollators .en sportkleding welke voor een ander doel waren inge- zameld maar niet naar de boogde plaats verscheept konden worden, aan Run 4 Romny te schenken. Daar kwam onlangs ook een gift bij van de Vlaardingse stichting Aangepast in Beweging die een complete badkamerset. waaronder een tillift, aanbood. Daarnaast is ook een groot deel van het vervoer al geregeld. Het vervoer van alle spullen naar Oekrai'ne dat voor 19 augustus ge- pland staat door de Vlaardingse Stichting Spoetnik, heeft onder- steuning gekregen van Truck Aid Limburg. Daardoor kunnen acht volgeladen wagens op pad worden gestuurd. „Het lijkt inmiddels wel een be- drijfje. Zoveel werk is het om alles TrShtj De Run 4 Romy, een estafetteloop van Vlaardingen naar Zutphen, wordt gelopen voor een revalidatiecentrum voor gehandicapte kinderen in de Oekrai'ne. te regelen. Wij zitten tot's avonds laat met elkaar te mailen om al les voor elkaar te krijgen", vertelt Noordam. Wel voegt hij er meteen aan toe dat de Vlaardingse amb tenaren dit alles buiten werktijd doen. „Anders heb je natuurlijk snel scheve gezichten." Toch is de Run 4 Romny-groep ervan over- tuigd dat het initiatief ook veel goede dingen in zich heeft voor de werksfeer binnen de gemeente. Edith Kwakernaak: „Met Run 4 Romny heb ik door alle lagen van de organisatie contacten gelegd die ik daarvoor niet had. Het verbroe- dert echt." De estafetteloop die 26 maart om 21.00 van start gaat, telt zo'n 176 kilometer. Kwakernaak legt uit dat de ploeg verdeeld wordt over zeven busjes en dat de lopers uit elk busje steeds zeven kilometer voor hun rekening gaan nemen. „Hoe zij dat doen maakt niet uit. Ze kunnen gezamenlijk lopen of na elkaar. Sommigen hebben al aangegeven de hele zeven kilometer te gaan lopen maar de minder getrainden zullen elkaar afwisselen." De rou te voert de lopers voornamelijk langs de Lek. Onder meer worden Kinderdijk, Lekkerkerk, Nieuwe- gein, Wijk bij Duurstede, Rhenen, Doorwerth, Velp en Dieren aan- gedaan. De verwachting is dat de Vlaardingse ambtenaren dinsdag 27 maart omstreeks 15.00 uur in Zutphen aankomen en daar het estafettestokje overgeven. Een dag later volgt dan het NK veldloop. „Ik ben benieuwd hoe mijn benen dan aanvoelen. Op zichzelf valt het aantal kilometers dat iedereen per- soonlijk moet lopen wel mee maar een hele nacht niet slapen en in zo'n busje zitten en steeds zonder echte opwarming gaan lopen, hakt er wel in", voorspelt Marcel Stam, een van de lopers. Inmiddels is ook in Romny be- kend geworden wat de Vlaardingse ambtenaren met hun estafette loop teweeg hebben gebracht. Dit weekeinde ontvingen de organisa- toren een mail van Nataliya Osau- lenko die het revalidatiecentrum voor lichamelijk en verstandelijk gehandicapte kinderen runt. Os- aulenko kan bijna niet wachten tot het konvooi in augustus in Romny arriveert. Zij dankte de ambtenaren voor hun itizet en toonde zich blij met de aandacht die er voor het haar werk in Romny is. Mandy Leeman was vorig jaar in Romny voor een pro ject van de Vereniging Nederlands Gemeenten en was erg onder de indruk van het werk dat Nataliya Osaulenko onder lastige omstan- digheden doet. „Wij hadden een heel sympatiek contact met haar en daaruit is het idee voor de sponsor- loop ontstaan." Run 4 Romny start maandag 26 maart om 21.00 uur vanaf het ter- rein van sc Victoria '04 aan de Kooikersweg 3 in de Vlaardingse Broekpolder. Paralympisch zwem- kampioen Jurjen Engelsman lost het startschot. Ook een vertegen- woordiger van de Oekraiense am- bassade en wethouder Ben van der Velde zijn daarbij aanwezig. Alle lopers leggen de eerste kilome ters over de Broekpolderweg, de Westlandseweg en de Kesperweg gezamenlijk af. Alle deelnemers zijn deze laatste week nog druk in de weer om sponsors te vinden voor hun initiatief. Wie dat wil kan ook een donatie overmaken op girorekeningnummer 69 309 12 ten name van Stichting Spoetnik onder vermelding van 'Donatie Run 4 Romny'. Meer informatie is te vinden op de website www.run4romny.nl. SCHIEDAM - De nieuwe toneel- voorstelling van Els Inc., The Hairy Ape, gaat vrijdag 30 maart in het Fortis Theater a.d. Schie in pre miere. Donderdag 28 en vrijdag 29 maart zijn de voorpremieres. The Hairy Ape (1921) is een vergeten parel uit het oeuvre van Eugene O'Neill en was nog nooit eerder in Nederland te zien. In acht groteske scenes portretteert Eugene O'Neill met veel humor de mens in gevecht met zijn bestem- ming. Deze felle aanklacht tegen ongelijk- heid, oorspronkelijk geschreven in ritmisch New Yorks dialect, barst uit zijn voegen van woede en le- venslust. In The Hairy Ape werkt regis seur Arie de Mol samen met de Rotterdamse componist Frank van Berkel. Zijn energieke en eigenzinnige composities vormen de basis voor een meeslepende muziektheater- voorstelling. Het ensemble van Els inc. is voor deze gelegenheid aangevuld met vijf bijzondere muzikanten op bas- gitaar, slagwerk, keyboards, gitaar en trombone. Het verhaal gaat over de bonkige Yank die als stoker werkt op een oceaan-cruiser. Mensen als hij houden de wereld draaiende, vindt Yank. Maar als een overbeschaafde rij- keluisdochter hem een harige aap noemt, knakt zijn trots. De man die onwankelbaar leek. raakt het spoor bijster en begint wild en stuurloos van zich af te bijten. Op zoek naar wraak komt Yank terecht in een carrousel van vernederende en tragische gebeur- tenissen. Zijn dolende tocht door de nacht komt tot een wreed en absur- distisch einde. Kaarten voor 28, 29 en 30 maart zijn verkrijgbaar bij de kassa van Fortis Theater a.d Schie, telefonisch te bestellen via 2 467 467 of via www.theateradschie.nl. Op 28 maart is er een gratis inlei- ding. The Hairy Ape beleeft natuurlijk zijn premiere in Schiedam. Foto: Ben van der Duin door Sylvia Vogel SCHIEDAM - Dichter en schrijver Paul Marijnis bracht de eerste twintig jaren van zijn leven in Schiedam door. Hij vond de oude binnenstad met alle steegjes prachtig. In zijn jeugd zat hij veel aan de haven aan de Maaskant op de meer- palen en werd geboeid door de rivier die ieder ogenblik verandert. Net een levend we- zen dat snel een ander karakter toont. Van de hand van deze 'Zwart Romanticus' verscheen onlangs de roman 'De loden schoentjes'. Marijnis woont allang niet meer in de jeneverstad. Tegenwoordig is Lei den zijn thuis, waar hij samenwoont met zijn kat. Maar herinneringen aan zijn jeugd zijn Schiedams ge- kleurd. De Plantage bijvoorbeeld. met dichtbegroeide heuveltjes en vijver, een mooi negentiende eeuws park, kan hij zich nog goed voor de geest halen. Aan de Tuinlaan, zo weet hij, stonden de oude huizen van de jeneverstokers. Als hij op zaterdagavond op bed lag met het raam open, klonk de muziek uit de oude muziektent betoverend. Marij nis vertelt ingetogen: „In Schiedam zijn bornen omgezaagd, nesten op de grand gesmeten, puur verwoes- ting van leven. De helft wordt nu ingenomen door parkeerplaatsen en de andere helft door silo's en grasveld. lets moois is vernield, net zoals in mijn twee boeken over Marietje. In het eerste boek 'de zeemeermin', uit 1994, wordt een park met museum vernield, in het tweede boek 'de loden schoentjes' „ln Schiedam werd iets moois vernield", zegt Paul Marijnis, geboren Schiedammer en schrijver van onder andere 'De Loden Schoentjes'. Foto: Leendert van der Waal woont personage Pacman in de wet- houdersbuurt waar de helft van de huizen is dichtgespijkerd en naar de duivel geholpen door de wet- houders." Naast deze twee romans heeft Ma rijnis de verhalenbundel 'Licht in de kattenbak' en de dichtbundels 'Gilette' en 'Roze zoenen' op zijn naam staan. De laatste bundel is be- kroond met de J.C. Bloemprijs. Trots vertelt Marijnis dat beide dichtbun dels onder de titel 'De ijsblokjes' rechtstreeks vanuit het Nederlands in het Arabisch zijn vertaald en nu verkrijgbaar zijn in Arabische hoofdsteden zoals Cairo, Koeweit en Beiroet. De titel verwijst naar het feit dat er in de gedichten bijna geen emoties getoond worden, alleen als je zeer goed kijkt zie je het. Ook de titel van zijn nieuwste boek is niet zomaar uit de lucht gegre- pen en verwijst naar de beroemde fabel van Andersen, waar de rode schoentjes maar niet ophouden met dansen. Hoofdpersoon Marietje, een uit een tehuis weggelopen meisje van 14 die in een kinderbor- deel belandt, kan heel goed dansen en koopt zware werkschoenen om iedere ellendeling naar de andere wereld te helgen. In het leven heeft de hoofdpersoon geleerd om iedere situatie met geweld op te lossen en er vallen dan ook een aantal doden in het boek. Marijnis typeert zijn werk als een 'hard, razendsnel, rauw boek', een verslag van een reis over de bodem van een vuil- nisbak. „Ik heb het lef om in mijn eigen persoonlijke hel af te dalen en schrijf op wat ik dan zie en dat is niet aangenaam." Hij rekent zichzelf tot de School van de 'Zwarte Romantiek', waar ook namen als Kafka en Pieter Paaltjens voorkomen. Door in zijn boek woorden zoals 'en, maar en want' te schrappen heeft hij een nieuwe stijl geschapen, waardoor het een ratelend tempo krijgt. 'De loden schoentjes', uitgege- ven bij de Arbeiderspers, ISBN: 9029563656. WATERWEG - Midden-Delfland is een gebied met uitstekende mo- gelijkheden om te wandelen en te genieten van natuur en cultuur. Overal is de stad dichtbij, maar toch is Midden-Delfland een nog tamelijk ongerept weidegebied met smalle polderweggetjes. In 2007 organiseert de Midden-Delfland Vereniging een groot aantal wan- delingen. De eerstvolgende is op zaterdag 7 april, dan wordt vanuit Vlaardingen de tien kilometer lange Lickebaertsroute gelopen. De start- tijd is 13.00 uur. Belangstellenden kunnen zich aan- melden bij secretariaat@midden- delflandvereniging.nl. Deelname kosteen euro (inclusief beschrijving van de wandeling). SCHIEDAM - Bridgen moeilijk te leren? Bridgeclub Studiekring '66 wil een eind maken aan dit misverstand. Met medewerking van de Nederlandse Bridge Bond be gint deze club voor de tweede keer 'Startersbridge'. De starters die zich in oktober hebben aangemeld vol- gen inmiddels bridgelessen en kun nen binnenkort al in clubverband gaan spelen. Je leert al kaartend de eerste be- ginselen van bridge. Deze opstart- cursus is gratis voor de duur van zes weken. Er wordt alleen vijftien euro gevraagd voor het lesmate- riaal. Als het je bevalt, is de stap van de startersbridgecursus naar de bridgebiedcursus zo gezet. Wie de biedcursus doet, wordt meteen gratis lid van de club. Studiekring '66 biedt de mogelijk- heid om op de speelavond de begin- selen van bridge te leren, tegelijk met de leden die in competitiever- band spelen. Startersbridge gaat donderdagavond 12 april om 19.30 uur van start bij voldoende aanmeldingen. Meer weten? L. Smit-van der Aa, tel. 451 04 51 of l_vd_aa@hotmail. SCHIEDAM - De Kleine Prins; Een wereldberoemd verhaal, ge schreven en prachtig geillustreerd door Antoine de Saint Exupery, is zondag 1 april om 14.00 uur te zien in Fortis Theater a.d Schie. Opus One heeft dit verhaal bewerkt tot een eigentijdse muzikale voorstel- ling en wordt gespeeld door Peter Faber en Frans Schraven. Wie nu minimaal twee kaarten be- steld, maakt kans op een van de acht boeken van De Kleine Prins. De verteller, een piloot (Peter Fa ber), verhaalt hoe hij na een nood- landing in de Sahara De Kleine Prins (Frans Schraven) ontmoet. De wijze en betoverende verhalen die het mannetje vertelt over de planeet waarop hij woont met drie vulka- nen en een hooghartige bloem, over andere planeten en hun heersers en over de parade van zonderlinge figuren die hij in zijn levenis tegen- gekomen, maken De Kleine Prins een tot de verbeelding sprekende en onvergetelijke vertelling voor jong en oud. Een voorstelling om niet te missen. Het impresariaat van Opus One stelt acht boeken ter beschikking van de voorstelling De Kleine Prins. Wie nu minimaal twee kaarten koopt voor de voorstelling, maakt kans op een van de acht te verloten boeken. De winnaars worden uiterlijk 27 maart geselecteerd en voorafgaand aan de voorstelling telefonisch ge- informeerd. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa van Fortis Theater a.d Schie via nummer 2 467 467 of via de website www.theateradschie.nl. VLAARDINGEN - De gemeente Vlaardingen heeft onlangs besloten tot aanleg van een nieuw sport- park in de Babberspolder ten be- hoeve van de beoogde fusieclub HVO/RKWIK/HSC. Hoewel het besluit ten faveure van dit moderne sportpark dus inmiddels is geval- len, bestaat over het doorgaan van de fusie tussen de drie Vlaardingse voetbalclubs nog geen zekerheid. Met name binnen RKWIK roeren een aantal leden zich stevig tegen de beoogde samensmelting van de drie voetbalclubs. Voor komende vrijdag staat bij de drie voetbalclubs een vergadering op het programma waar de leden zich kunnen uitspreken over het fusieplan. In tegenstelling tot eer- dere berichten zal deze vergadering mogelijk niet beslissend zijn over het wel of niet doorgaan van de fusie. Reden is dat enkele leden van RKWIK bezwaar hebben gemaakt tegen de gevolgde procedure. Op basis van het Nederlandse recht menen zij dat voor zo'n ingrijpend fusiebesluit niet alleen een 2/3 meerderheid nodig is maar dat er ook een opkomst dient te zijn van 2/3 van de leden. Hoewel dit juridisch gezien niet strikt noodzakelijk is, hebben de betrokken clubs uit zorgvuldig- heidsoverwegingen besloten aan de bezwaren tegemoet te komen. Resultaat van deze ommezwaai is dat als er komende vrijdag in de afzonderlijke vergaderingen van de betrokken clubs geen 2/3 opkomst is, de fusie niet in stemming zal worden gebracht. Mocht dit het ge- val zijn dan zal het fusiebesluit vallen op 4 april waarbij de 2/3 op komst dan niet meer van loepassing is en alleen een 2/3 meerderheid als vereiste geldt. De DCMR werkt al 35 jaar aan een leefbare en veiiige Rijnmond De DCMR Milieudienst Rijnmond ontvangt van 12 tot 19 maart.513 meldingen. Dat is ruim 170 meer dan het weekgemiddelde tot nu toe in 2007. De DCMR behandelt meldingen van bewoners in het Rijnmondgebied over stank, stof en lawaai en onderneemt waar mogelijk actie om de overlastte stoppen. Meer weten over het werk van de DCMR en ontvangen meldingen? Kijk op www.dcmr.nl. STANKC0DE 2 VOOR RIJNMOND 0PGEHEVEN Op vrijdagmiddag 16 maart om 15.00 uur trekt de DCMR stankcode 2 in. Het weer is veranderd: er is meer wind, waardoor stank beter verspreidt. De code is vanaf dinsdagmiddag van kracht omdat de rookgassen van verkeer en industrie blijven hangen door het windstille en vochtige weer. De meeste meldingen komen uit Spijkenisse. Maar ook uit Oostvoorne, Brielle, Hellevoetsluis, Hoogvliet en Rotterdam melden bewoners dat ze een chemische lucht of olie ruiken. Bij stankcode 2 moet de industrie het verpompen van stinkende stoffen verminderen en het starten, stoppen en schoonmaken van installaties beperken. De meldkamer heeft in totaal 174 stankmeldingen ontvangen die te maken hebben met de stabiele weersomstandigheden van afgelopen week. GELUIDSOVERLAST VAN SIRENE VAN B0UWKRAAN IN VLAARDINGEN Zondagmorgen 18 maart ontvangt de meldkamer 14 meldingen van bewoners van Vlaardingen over een alarm of sirene. Op het bouwterrein aan de Churchillsingel en Amsterdamlaan is spontaan het alarm afgegaan van een bouwkraan. 0m het alarm te stoppen, heeft de brandweer de stroom eraf gehaald. m milieudienst MELDKAMER: 010 47 33 333 (DAG EN NACHT) www.dcmr.nl/milieuklacht

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 8