c Denk anders. Bereik beter, RNGBf Bind de strijd aan met botontkalking Drechtsteden I If HOSPITAALSCHIP REDT LEVENS IN DE AMAZONE PCM Lokale Media geeft iedere week 28 huis-aan- huis-titels uit. In een oplage van een miljoen bestrijken we drie regio's in het zuidelijke deel van de Randstad. Toch houden we ons met al die getallen maar met een ding bezig: mensen bereiken. Niet door te denken in kosten en kolommen. Maar in resultaat en ruimte. Wilt u meer resulteren met adverteren? Bereik ons dan eerst. Bel (010) 400 44 91 voor een vrijblijvende afspraak. Elke 6 minuten breekt iemand in Nederland een bot vanwege osteoporose. Bij deze aan- doening - ook vaak 'botontkalking' genoemd - worden de botten steeds zwakker. Een gering stootje kan al tot een vervelende breuk leiden, met soms verstrekkende gevolgen. Maar zo ver hoeft het niet te komen. Osteoporose is gelukkig goed te behandelen. Gevolgen van osteoporose Wat kunt u ertegen doen? Behandeling Meer informatie terre des hommes 4 LOKALE MEDIA weekbladen 4 Week 13 MAASPOST 1-2-3 - XQ09 1t- (Advertentie) Kunt u tegen een stootje? Veel vrouwen krijgen na de meno- pauze te maken met zwakkere bot ten. Na ongeveer het 40e jaar neemt de botdichtheid af, waardoor de botstructuur aangetast wordt. Deze structuur is te vergelijken met een honingraat. Bij osteoporose worden de gaten in de 'honingraatstructuur' zo groot dat een kleine val of geringe stoot al tot een botbreuk kan leiden. Naast de botdichtheid spelen ook leeftijd, geslacht en erfelijke factoren de belangrijkste rol bij het ontstaan va£i botbreuken. In Nederland hebben bijna 350.000 vrouwen en bijna 90.000 mannen os teoporose. Door osteoporose kan uw leven drastisch veranderen. U kunt bijvoorbeeld zomaar uw heup, pols of rugwervel breken als u een tas met boodschappen optilt of op een onge- lukkige manier van de stoep stapt. Na een tijdje kunnen uw wervels inzakken en is het mogelijk dat uw rug krommer wordt. Als gevolg hiervan kunnen belangrijke organen zoals de longen, blaas en darmen be- kneld raken. Dit kan leiden tot incon- tinentie en problemen met ademhalen of uw evenwicht. Osteoporose gaat ook vaak samen met een afname van spierkracht, waardoor u minder lenig en behendig wordt. De kans op mis- stappen en vallen en dus op breuken neemt daardoor nog meer toe. Osteoporose is een geleidelijk proces. Het is mogelijk dat u pas iets merkt als de ziekte al een eind gevorderd is. Daarom is het belangrijk om vanaf 30-jarige leeftijd de nodige voorzorgs- maatregelen te nemen: Zorg voor voeding die rijk is aan calcium. Dit is het belangrijkste min- eraal voor de opbouw van sterke en gezonde botten. Geniet van de buitenlucht. Zo maakt u voldoende vitamine D aan, wat de calciumopname bevordert. Beweeg voldoende. Dat stimuleert de aanmaak van botweefsel. En zo behoudt u een soepel en krachtig li- chaam, waardoor de kans op valpar- tijen en botbreuken vermindert. •Beperk het risico op vallen. Draag bijvoorbeeld schoenen met antis- lipzolen en laat uw ogen regelmatig controleren. Bovenstaande maatregelen zijn ook belangrijk als u al osteoporose hebt. Als de botstructuur eenmaal is aange tast, is deze niet meer te herstellen. Er bestaan medicijnen voor de preventie en behandeling van osteoporose. De meest voorgeschreven geneesmid- delen zijn zogeheten bisfosfonaten. Deze remmen de afbraak van bot weefsel. Onderzoek toont aan dat de kans op een botbreuk behoorlijk afneemt bij het gebruik van deze medicijnen. Dus wilt u bij osteopo rose het risico op botbreuken zoveel mogelijk beperken? Vraag dan bij uw huisarts naar de juiste behandeling. Wilt u meer weten over de behandeling van osteoporose? Kijk op www.hebikosteoporose.nl. Deze website is een initiatief van Procter Gamble Pharmaceuticals en sanofi-aventis. (Advertentie) In het hart van 's werelds grootste regenwoud vaart sinds kort een hos- pitaalschip. Het schip In de Bra- ziliaanse Amazone bledt gezond- heidszorg aan ruim dertigduizend mensen die tot voor kort nooit een arts zagen. Midden op de brede Amazone begaf de motor van de kleine boot het. Wanhopig keek Cherryll Prins, medewerker van Terre des Hommes naar de oever. "Die was heel ver weg", herinnert Prins zich. Op sommige plaatsen zijn zowel de Amazone als de klei ne zijrivieren kilometers breed. Terwijl de schipper aan de buitenboordmotor rom- melde, kon Prins alleen nog maar hopen op een wonder. Ze was op weg naar het hospitaalschip dat sinds kort onder de vlag van Terre des Hommes in het Amazonegebied vaart. Het schip beschikt over een operatiekamer, een laboratorium, een apotheek, een tandartspraktijk en een patientenverblijf. Aan boord werken tien mensen, waaronder artsen, verpleegkundi- gen en een tandarts. Zij varen tien keer per jaar uit en zijn ruim een maand onderweg om 73 dorpen te bezoeken. Bewoners van de oevergemeenschappen worden via radiocontact met het hospitaalschip, gedoopt Abare, op de hoogte gehouden van de vaarroute. Eenzijdige voeding Voor Prins was radiocontact uitgesloten op het kleine bootje. "En denk niet dat je daar bereik hebt met een mobiele telefoon", voegt Prins er aan toe. Met een zucht zakte ze op de bodem van de boot in afwachting van hulp toen opeens een enorm schip in de bocht van de rivier verscheen. Prins kon haar geluk niet op. "Ik werd door Abare zelf gered." Het ruim dertig meter 'Hart voor kinderen, oog voor resultaat.' Vanuit deze gedachte zet kinderhulporga- nisatie Terre des Hommes zich sinds haar oprichting in 1965 in voor kinderen over de hele wereld. Terre des Hommes steunt wereldwijd 300 projected die worden bedacht, opgezet en uitgevoerd door lokale organisaties en dus nauw aansluiten bij de praktische problemen van de bevolking. Daarnaast voert Terre des Hommes natio- naal en internationaal campagne voor kin- derrechten. Soms alleen, soms samen met lokale partnerorganisaties, om een nog krachtigere stem te laten horen. hart voor kinderen oog voor resultaat lange schip is speciaal ontworpen voor de Amazone. Met de platte bodem kan het schip ook bij laag water uitvaren. Daarnaast kan de boot met een diepgang van slechts tachtig centimeter dichtbij riviergemeenschappen voor anker gaan. Dat is uniek in een gebied waar tot voor kort zelden tot nooit een arts kwam. In dit gebied leven Caboclos, een volk ontstaan uit Indianen en blanke avonturiers. Zij leven van visserij, kleinschalige landbouw en de jacht. In korte tijd zijn hun natuurlijke hulp- bronnen onder invloed van gouddelvers en houtbedrijven onder druk komen te staan. Voor de Caboclos heeft dit vergaande gevolgen. Tijdens een onderzoek van Terre des Hommes in het gebied rondom de stad Santarem kwam naar voren dat veel mensen door eenzijdige voeding tandpro- blemen hebben en kinderen overlijden aan een simpele aandoening als diarree. Doodziek "Neem Erito", zegt Fabio Tozzi, een van de Braziliaanse artsen op het hospitaalschip. Het eenjarige jongetje was na een paar dagen flinke diarree compleet uitgedroogd. Zijn ouders waren radeloos. De traditione- le geneesheer adviseerde het jonge gezin af te reizen naar de stad, een reis van ruim een dag over het water. Maar er was geen boot beschikbaar in de kleine rivierge- meenschap, waar lang niet alle bewoners een eigen boot hebben. Bovendien zou de hulp te laat komen voor de uitgedroogde baby. En toen hoorden de ouders van Erito dat Abare in de buurt voor anker lag. Fabio Tozzi was bezig met een patient toen hij plotseling een kleine kano vanaf de andere kant van de rivier zag aankomen. "Onder- Wllt u ook een vaart meemaken door het ondoordringbare Amazonegebied? Kijk dan op www.terredeshommes.nl en speel "Missie medicijnboot". En wie weet wint u een reis naar Brazilie. schat het niet", waarschuwt Tozzi, "de rivier is daar ruim vijftien kilometer breed, het kan enorm spoken." De kano naderde en de arts zag direct het doodzieke kind. Erito kreeg eerste hulp aan boord en nadat zijn toestand stabiel was, werd de baby samen met zijn ouders per ambulanceboot naar een ziekenhuis in Santarem vervoerd. Erito keerde gezond terug naar zijn dorp. Zonder de acute hulp op Abare had de jongen het niet gehaald, weet Tozzi. Grote toeloop Na de reddingsactie voer Prins een paar dagen mee op het hospitaalschip. Ze was geroerd door de mensen die aan wal ston- den te wachten. "ledpreen die aan boord gaat is gewassen en gekamd", zegt Prins. Voor veel mensen is het hun eerste dok- tersbezoek ooit. Ook de tandarts draait overuren. Hij zag ruim veertienhonderd monden tijdens de eerste twee reizen van het schip. Zonder lokale vrijwilligers zou Abare niet zo'n grote toeloop hebben, weten de Braziliaanse medewerkers op het schip. Zij nemen het wantrouwen weg, want traditionele geneeswijzen zitten diep verankerd in de cultuur van de Caboclos. Terre des Hommes hoopt dat het project als voorbeeld wordt opgepakt door de Braziliaanse overheid. Zodat er in de toe- komst meer hospitaalschepen varen in het gei'soleerde gebied. 00 M] weekbladen Regio Rijnmond Dordrecht en omgeving Het Groene Hart

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 18