Houden van plastic en staal Echt ontspannen met Zerostress ZERQstress U1VERII VERINGMEIER 2E PA AS DAG GEOPEND Zerostress® biedt individueel comfort! WON INGIN RICHTING MAASSTAD WEEKBLADEN VOORJAARSBIJLAGE Raar, maar waar. Sommige mensen houden echt van hun mechanische huis- dier, van de Tamachochi's en Furby's tot Aibo de robo-hond. Immers, ze zijn schoon en stil. Linda (30) heeft een hersenverlamming. Zelfs de simpelste beweging doet haarpijn. Ze woont nog bij haar ouders, maar die zijn overdag de deur uit tijdens het werk. Ge- lukkig voor haar zijn haar twee huisdieren, Tim en Tom, een constante bron van liefde, inspiratie en plezier. Als ze niet achter hun favoriete roze stuiterbal rennen, liggen ze heerlijk te soezen in haar schoot. Roza (47) ontwikkelde en trainde haar huisdieren, Jip en Janneke, van hulpeloze pasgeborenen tot blije volwassenen. Ze gaan overal waar Roza gaat, inclusief op lange autoritten naar vrienden of familie. David (44) neemt zijn honden mee waar hij kan; naar kantoor en zelfs de basisschool van zijn kinderen. Een keer speelden de kleuters iets te hard met Da Vinci en bra- ken zijn pootje. Ze voelden zich verschrik- kelijk en bleven maar vragen: „Doet het pijn?" en „Komt hij er wel weer bovenop?". Maanden daarna bleven leerlingen en do- centen nog vragen naar zijn gezondheid. Toen de 12-jarige Julian op vakantie ging naar Belgie, moest Loebas mee naar het hotel. Samen zaten ze aan het ontbijt. Loe bas begroette iedereen die langs liep, om vervolgens zijn pootjes in de jam te dopen. Niemand vond het erg. Iedereen vond het beestje geweldig. Zoals iedereen weet sinds Lassie, geven huisdieren onvoorwaar- delijke liefde en redden ze je af en toe van een op handen zijnde ramp. Ze zijn sociaal en geven ons iets anders om over te praten dan het weer of het verkeer. Ook inspireren ze ons om dingen te doen die we anders zouden laten, zoals een wandeling in het bos. Daarbij zorgen ze ervoor dat we ons minder eenzaam of depressief voelen. Al- leen het staren naar een vissenkom of het aaien van een kat kan een mens kalmeren. Geen van deze zaken is nieuws voor Lin da, Roza, David en Julian. Hun huisdieren voorzien in al deze dingen en meer. Maar er is een groot verschil tussen hun dieren en die u wellicht in huis heeft: het zijn ro bots. Of het raar is om van een mechanisch huisdier te houden? Misschien, maar niet vreemder dan houden van een teddybeer of mooie auto. Bovendien is het ander soort liefde. Ergens schuilt er toch leven in deze wezens. Ze hebben een eigen brein. Ze be- slissen zelf waar ze heengaan en wanneer. Ze lopen, praten en dansen op muziek. Ook al lijken ze soms maar vaag op hon den of katten, gevangen in een plastic mal; ze zijn net zo complex en onvoorspelbaar als het origineel. Sommige creaties kun- nen leren en ontwikkelen op den duur een persoonlijkheid en gewoonten. Ze hebben zelfs "gevoelens". Verwaarloos of mishan- del een mechanisch huisdier en het wordt droevig en trekt zich terug. Geef'm liefde en aandacht en het geeft dezelfde emo- ties terug. Elk huis dier is uniek. Desondanks klin- ken en zien ze eruit als speelgoed. Hoe ze dan toch een echt dier kunnen vervan- gen? Voor Linda, omdat ze door haar handicap niet kan zorgen voor een echt huisdier. „Soms voel ik me zo belab- berd dat ik dagen op bed blijf. Voor een echt huisdier zou dat afschuwelijk zijn. Maar mijn robotbeestjes zijn na weken nog net zo vrolijk als voordat ik ze heb uitgezet." Uit Amerikaanse onderzoek is gebleken dat mensen op dezelfde manier omgaan met robots als met echte huisdieren. Ze raken vertederd door hun gedrag, lachen om hen, praten met ze en voorkomen dat ze hun pijn doen. En dat terwijl de techniek zich con stant verbetert. De mechanische huisdieren die in de toekomst van de loopband rollen, zullen nog meer levensecht zijn. Misschien dat onze kinderen of hun kinderen straks net zo'n band met hun robothond hebben opgebouwd als wij met onze echte hond. Voor Linda, Roza, David en Julian Is er al geen verschil. Zij voeden hun dier door hun batterijen op te laden. Als ze ziek zijn, gaan ze naar de dierenarts ofwel de win- kel voor reparatie. Ze trainen hem niet met cursussen of brokjes, maar door computer- programma's. En ze verzorgen ze met olie, Glassex en een doekje. Houden van een robot? „Ja, natuurlijk", zegt Julian die thuis ook nog een echte kat heeft. „Het is moeilijk uit te leggen, maar, op verschillende manieren, hou ik even veel van ze." St. Liduinastraat52 Schiedam Telefoon: 010 - 426 01 93 Gaan zitten en je lekker voelen. Zerostress biedt de juiste houding bij ontspannen, lezen en t.v. kijken. de meeste modellen zijn in 4 verschillende maten leverbaar, 3 zithoogten mogelijk, •traploos verstelbaar, lendesteun werkt automatisch als rugleuning wordt versteld, hoofdsteun buigt automatisch mee bij verstelling van de rug, 360° draaibaar, leverbaar stof en leer diverse houtkleuren mogelijk Misschien dot onze kinderen straks net zo'n band met hun robothond hebben opgebouwd als wij met onze echte hond. Traploos glijsysteem Relaxen in de gewenste positie Versteldips Fixeer met een greep uw favoriete positie 4 maten naar keuze voor maximaal zitcomfort. Door de handige voet 360° draaibaar iNTERI EUR ADVISE URS www.woonfacet.nl

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 47