www.schiedam.nl Jan van Riebeeck: van held tot fraudeur Voorlopig advies Programmaraad Schiedam Uittreksel of kapvergunnirig aanvragen? gemeente Schiedam Dat kan 24 uur per dag - - via het Digitaal Loket Digitaal Loket op Schiedam.nl i m Bouwzaken Week 13 Woensdag 28 maart 2007 out Bouwzaken (vervolg) Aanvraag vergunning voor het afleveren/ IJ verkopen van vuurwerk Borodinlaan 60 gemeente Schiedam Met verslagenheid hebben wij kennis genomen van het overlijden van mevrouw M.L. Strik - van Rijswijk gemeente Schiedam Met verslagenheid hebben wij kennis genomen van het overlijden van mevrouw M.L. Strik - van Rijswijk Mevrouw Strik - van Rijswijk was sinds 16 maart 2006 lid van de gemeenteraad als voorzitter van de fractie van Gemeente Belangen Schiedam. Wij hebben haar leren kennen als een betrokken raadslid, die als eenmansfracde haar partij Gemeente Belangen Schiedam in de raad vertegenwoordigde. Ons medeleven gaat uit naar haar familie. Wij wensen haar echtgenoot Rob en de kinderen, Martijn en Tamara en Marjolein, alsmede naaste familie veel sterkte in de komende tijd. Namens de gemeenteraad van Schiedam, de griffier, de burgemeester, J. Gordijn W.M. Verver - Aartsen X 36 82 81 E <7* a Gemeenteberi Geinteresseerden kunnen over het onderstaande en voor inzage in (archief-)stukken nade- re informatie verkrijgen bij de balie Bouwen, Wonen en Milieu, Stadswinkel, Stadserf 1 maandag van 12.00 tot 16.00 uur, dinsdag, woensdag en vrijdag van 08.00 tot 16.00 uur en donderdag van 08.00 tot 20.00 uur, telefoon (010) 2465565. Ingekomen aanvragen van 15 maart 2007 t/m 20 maart 2007: bouwaanvragen: Amalia van Solmsstraat 16B, 3116 ED ROG plus D.J. Amesz scootersafe plaatsen kozijn en raam in zijgevel plaatsen woning vergroten (2e fase) dakkapel plaatsen (herziene aanvraag) (herziene aanvraag) hulpconstructie t.b.v. klimop (erfafschei- ding) plaatsen scootersafe plaatsen dakkapel plaatsen (herziene aanvraag) dakkapel plaatsen kozijn rechter zijgevel vergroten Van Rutte Architektenburo 2 woningen middels een doorbraak ged. veranderen Land van Belofte 48-50, 3111 NW Van Rutte Architektenburo kozijn en deur in gevel plaatsen Land van Belofte 48-50 en 18, 3111 NW Van Rutte Architektenburo opening in vloer tussen begane grond Bosrand 34, 3121 XA De Akkers 4, 3124 AD Dilleveld 32, 3124 VC Dilleveld 35, M.R.A. Dooremaalen Frambozengaarde 27, 3124 WG Havendijk 142B, 3114 ER Hovenierstraat 5, 3123 EH Julianalaan 106B, 3116 JW Kerklaan 44, 3121 KD Land van Belofte 8-10, 3111 NW R.J. de Jongh J. Klijn dakkapel plaatsen R. Hoogendijk ROG plus R.J. Heintjes R.W. Asmus S. Edelschaap Mieriksveld 13, 3124 CK Weide 7, 3121 XT C.W.M. de Vette C.M. Le Grand Westfrankelandsestraat 129, 3117 AP W. den Ouden Zwartewaalsestraat 28B, 3114 XX ROG plus Verleende bouwvergunningen: verzonden 19 maart 2007: Graaf Florisstraat 38, verzonden 20 maart 2007: Piersonstraat 33, 3119 RG E. Gommers SOVOS Tuinlaan 8,3111 AT Voorberghlaan 35, 3123 AX verzonden 22 maart 2007: 's-Gravelandseweg 412, 3125 BK L.P. Thijssen Argos Zorggroep BOB Autowas B.V. Nieuw Mathenesserstraat 73, 3113 AE Voorberghlaan 35, 3123 AX Northwood Bouw B.V. Argos Zorggroep verzonden 23 maart 2007: Broersvest 35-43, 3111 EB Polderweg 19, 3125 KD Woonplus VvE Beheer St. Woonplus Schiedam en verdieping entree vergroten privacyscherm op dakterras plaatsen serre plaatsen scootersafe plaatsen dakkapel plaatsen tijdelijke huisvesting t.b.v. het Stedelijk Gymnasium (verleend met vrijstelling art 17 WRO) bedrijfspand tot 5 appartementen en opslagruimte verbouwen tijdelijk magazijn plaatsen (voor de duur van maximaal 3,5 jaar) autowasstraat vergroten door een doorbraak naar een naastgelegen pand te maken bedrijfspand bouwen diverse ruimten op de derde verdieping verbouwen tot huis- kamer, spreekkamers, rustkamer, snoezel- ruimte, douche en een algemene ruimte balkonhekken in voorgevel vernieuwen tijdelijke portocabin plaatsen voor maximaal 5 jaar (verieend met vrijstel ling art 17 WRO) verzonden: 27 maart 2007: Toernooiveld hoogbouw. Burgemeester en wethouders maken bekend dat zij vergunning hebben verleend voor de bouw van 80 appartementen in 2 bouwblokken op een parkeergarage op de loca- tie omsloten door de Burgemeester van Haarenlaan en Vlaardingerdijk en de Metro (Toernooiveld). Omdat het bouwplan in strijd is met het geldende bestemmingsplan is de vergunning verleend op basis van het op 24 oktober 2006 door burgemeester en wethou- der verleende vrijstellingsbesluit op grond van art. 19, 2e lid WRO. Op grond van art. 49, 5e lid van de Woningwet wordt voor het indienen van bezwaar en beroep het vrijstel lingsbesluit geacht deel uit te maken van de bouwvergunning. Zie ook onder: Vrijstelling ex. art. 19, 2e lid WRO verzonden: 27 maart 2007: Toernooiveld laagbouw. Burgemeester en wethouders maken bekend dat zij op verzoek van de vergunninghouder de op 10 januari 2007 verleende bouwvergunning voor de bouw van 45 eengezinswo- ningen op de locatie omsloten door de Burgemeester van Haarenlaan en Vlaardingerdijk en de Metro hebben ingetrokken. De reden is gelegen in juridische omstandigheden. De vergunninghouder heeft tegelijkertijd verzocht de vergunning opnieuw te verlenen. Omdat het bouwplan in strijd is met het geldende bestemmingsplan is de vergunning verleend op basis van het op 24 oktober 2006 door burgemeester en wethouder verleende vrijstellingsbesluit op grond van art. 19, 2e lid WRO. Op grond van art. 49, 5e lid van de Woningwet wordt voor het indienen van bezwaar en beroep het vrijstellingsbesluit geacht deel uit te maken van de bouwvergunning. Belanghebbenden die een bezwaarschrift hebben ingediend tegen de op 10 januari 2007 verleende bouwvergunning, hoeven niet opnieuw een bezwaarschrift in te dienen. Het ingediende bezwaarschrift wordt geacht te zijn gericht tegen het nu genomen besluit. Betrokkenen worden overigens hiervan ook nog per brief op de hoogte gesteld. Zie ook onder: Vrijstelling ex. art. 19, 2e lid WRO Geweigerde beschikking bouwvergunning: verzonden 22 maart 2007: Degersfors 34, 3124 RA Fred Tessler Teken en woning vergroten Adviesbureau d.m.v. uitbouw (2e fase) Hoog boven de hoofden van de winkelaars is onopvallend in de gevel van het ABC-complex aan de Lange Kerkstraat een gevelsteen te vinden die op een belangrijk feit duidt. De tekst op de steen luidt: Hier woonde 1630-1637 Jan van Riebeeck, grondlegger van de Kaapkolonie. Wie was Jan van Riebeeck? En waar- om is die gedenksteen niet zoals gebruikelijk op ooghoogte geplaatst? Het antwoord op deze vragen geeft een interessant beeld van hoe er in Nederland naar de eigen geschiedenis en naar Zuid-Afrika wordt gekeken. Jan Anthoniszoon van Riebeeck (Culemborg 21 april 1619 - Batavia 18 januari 1677) is vooral bekend geworden doordat hij op 6 april 1652 in opdracht van de Vereenigde Oost-Indische Compagnie (VOC) een verversingsstation stichtte bij Kaap de Goede Hoop. Van Riebeeck bleef er tot 1662 en onder zijn bevel ontwikkelde de post zich tot een kolonie. Door het uitreiken van vrij- brieven aan ambtenaren van de compagnie, het invoeren van slaven en door immigratie groeide het aantal inwoners geleidelijk tot een zich over een groot gebied verspreidend volk met een eigen cultuur. Trots Van Riebeeck heeft als jonge man enkele jaren in Schiedam gewoond, op de plek waar nu het ABC-complex is gevestigd. In 1649 trouwde hij in de Grote Kerk met Maria de la Queillerie en in dezelfde kerk werd zijn moeder begraven. In 1952 achterhaalde de toenmalige gemeentearchivaris, drs. A. van der Poest Clement, dat op de plek waar toen Lange Kerkstraat 36 was Van Riebeecks huis had gestaan. Op dat moment was daar de Spiritusmaatschappij van de Gebr. De Groot gevestigd. In augustus van dat jaar onthulde de ambassadeur van Zuid-Afrika, Kol. P.I. Hoogenhout 'diep getroffen door de ontvangst die hem in Schiedam te beurt was gevallen' een gedenksteen aan het huis van De Groot. Zoals uit de foto blijkt, was de steen toen nog duidelijk voor iedereen te zien. Het maand- blad De Schiedamse Gemeenschap bracht een speciaal Van Riebeecknummer uit en naar een voorstel van het blad besloot de gemeente een straat naar hem te vernoemen. De grondlegger van de Kaap was nog iemand om trots op te zijn. Frauduleus Maar de tijden veranderden. In Nederland, dat zich altijd verbonden had gevoeld met de voormalige kolonie, gingen steeds meer proteststemmen op tegen het apartheidsre- gime. Werd Van Riebeeck in het Rotterdamsch Parool van 1952 nog aangeduid als 'deze grote Nederlander', in de Schiedamse Courant van 1979 maakt het plaatselijk comite Olieboycot Zuid-Afrika zich sterk voor subsidieverstrekking door de gemeente aan het comite, want het was 'immers' Jan van Riebeeck 'die de grondslag heeft gelegd voor de latere kaapkolonie waar alles begonnen is'. Nadat het Olieboycot comite langzaam uit het nieuws verdwijnt, wordt er weinig aan- dacht meer aan de Schiedamse tijd van Van Riebeeck geschonken. In 1988 staat er nog Het ABC-complex, met de gevelsteen ter hoogte van de eerste verdieping. Inzet: een vergrotlng van de gevelsteen. (Foto: J-W.W. van Kampenhout, Gemeentearchief) een stukje over de gevelsteen in Het Vrije Volk, waarin de stichter wordt neergezet als een mislukkeling, 'filiaalhouder' en fraudeur. Het stichten van een nederzetting was 'helemaal niets om trots op te zijn'. Niet voor niets dus dat het Rotterdams Dagblad in 1991 een artikel kopt met 'Beeldje Jan van Riebeeck gered voor slopershamers'. De winkeliers beloofden de herdenkingsteen na de bouw in de gevelwand te laten terugkeren. In September 1994 ging het ABC-waren- huis open, compleet met gedenksteen. Of aan de gekozen plek in de gevel eer valt te behalen, is discutabel. Het Gemeentearchief Schiedam is iedere werkdag geopend van 9 tot 17 uur en gevestigd op de derde verdieping van de nieuwbouw van het Stadskantoor, Stadserf 1E-mail: archief@schiedam.nl. Bezoek ook de webstek http://archiefschiedam.nl en de tentoonstellingen in de Stadswinkel. Het Gemeentearchief bewaart informatie over Schiedam en Schiedammers van 1286 tot gisteren en stelt deze gratis beschikbaar. XfJ ARCHIEF De Programmaraad Kabeltelevisie en - radio Schiedam heeft in zijn vergadering van 15 maart 2007 het Voorlopig Advies 2007 vastgesteld inzake het wettelijk basispakket van televisie- en radioprogramma's. r Alvorens over te gaan tot de definitieve vaststelling van het advies wordt een ieder in de gelegenheid gesteld zijn zienswijze te geven op dit Voorlopig Advies. Na kennisname daar- van stelt de Programmaraad zijn advies definitief vast. Readies moeten uiterlijk 9 mei 2007 zijn ontvangen. Per post: Programmaraad Schiedam, p/a afdeling Cultuur Postbus 1501, 3100 AE Schiedam. Per email: info@programmaraadschiedam.nl. Het Voorlopig Advies is te downloaden via de websites: www.schiedam.nl en www.programmaraadschiedam.nl en ligt ter inzage bij het Gemeentelijk Informatie Punt (GIP), Stadskantoor, Stadserf 1 te Schiedam. N.B. Op grond van de Algemene wet bestuursrecht kunnen belanghebbenden tegen een besluit (verleende/ geweigerde bouw- en sloopvergunning of -melding) binnen zes weken na de verzenddatum van het besluit (schriftelijk) een gemotiveerd bezwaarschrift bij bur gemeester en wethouders indienen. U wordt verzocht om tegelijkertijd met het indienen van het bezwaarschrift een afschrift van het bestreden besluit mee te zenden. Omdat het indienen van een bezwaarschrift de werking van het besluit niet schorst, kan de belanghebbende, indien hij/zij van mening is dat de behandeling van zijn/haar bezwaren onverwijlde spoed vereist, verzoeken om een voorlopige voorziening (waar- door het besluit wel geschorst kan worden). Een verzoek om voorlopige voorziening dient te worden gericht aan de Rechtbank Rotterdam (sector Bestuursrecht), t.a.v. Voorzieningenrechter, Postbus 50951, 3007 BM Rotterdam. Een dergelijk verzoek kan pas worden gedaan nadat een bezwaarschrift is ingediend. Bij burgemeester en wethouders is een vergunning aangevraagd op grond van artikel 2.7.2 van de Algemene Plaatselijke Verordening Schiedam voor het afleveren/verkopen, dan wel ter aflevering/verkoop aanwezig houden van vuurwerk vanuit het pand aan de Borodinlaan 60 3122 HB) te Schiedam. Van 28 maart t/m 25 april 2007 ligt de aanvraag ter inzage bij het gemeentelijk informatie- punt aan het Stadserf 1 Belanghebbenden kunnen over deze aanvraag hun zienswijze naar voren brengen. Dit kan zowel mondeling als schriftelijk gedurende de inzageperiode. Als u uw zienswijze schrifte lijk kenbaar wilt maken dan kunt u uw schrijven richten aan burgemeester en wethouders van Schiedam, Postbus 1501, 3100 EA Schiedam. Mevrouw Strik - van Rijswijk was sinds 16 maart 2006 lid van de gemeenteraad als voorzitter van de fractie van Gemeente Belangen Schiedam. Wij hebben haar leren kennen als een betrokken raadslid, die als eenmansfractie haar partij Gemeente Belangen Schiedam in de raad vertegenwoordigde. Ons medeleven gaat uit naar haar familie. Wij wensen haar echtgenoot Rob en de kinderen, Martijn en Tamara en Marjolein, alsmedenaaste familie veel sterkte in de komende tijd. Namens het college en de ambtelijke organisatie van Schiedam, de gemeentesecretaris, de burgemeester, J. Diepeveen W.M. Verver- Aartsen Colofon Openingstljden Stadswinkel Gemeentellik Informatiepunt Stadswinkel, Stadserf 1 j Tel.: (010) 246 53 04 Stadskantoor Tel.: (010) 246 55 55 Fax: (010) 473 70 21 maandag 12.00 tot 16.00 uur Postadres Postbus 15011 3100 EA Schiedam E-mail: info@schiedam.nl dinsdag t/m vrijdag 08.00 tot 16.00 uur Burten kantooruren voor donderdag 08.00 tot 20.00 uur spoedelsende veillgheidszaken Tel.: (010) 246 54 00

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 4