maasstad wiik dtra 'Geestelijke kant van de gezondheidszorg onderschat' C\ Fashion-goeroe I AN FONG wijkkort r t Schoentje 4 r 1 4 WOKKEN EN LOPEND BUFFET krant maasstad V Aktie-weken 4 4 irado ■/t_ _V_ _4-_ 2 r Fratelli Fiasco in de Teerstoof Muziek op schoot Ziekenhuispastor neemt afscheid Mart Visser is in the (stads-)house' Aleidastraat 64 Schiedam Woensdag 4 april 2007 maasstad weekbladen SCHIEDAM SCHIEDAM - Een beetje uit- slapen en lekker met de krant in de zon. Voor Fred Warmer- dam zag afgelopen maandag er heel anders ait dan al die voorgaande maandagen. De maandag-blues kreeg geen kans, een goed begin van de 'Goede Week', voor de pastor in ruste. Nou had die maan dag-blues toch al weinig in te brengen bij Warmerdam." Hij kweet zich van zijn werk met overtuiging en enthousi- asme. Hij deed het uit roeping. Tot 1 april was hij geestelijk verzorger van het Vlietland Ziekenhuis. Vanwege TWEEDE PA AS DAG MAANDAG 9 APRIL is de dienstverlening van IRADO als volgt gewijzigd: Onbeperkt wokken Onbeperkt wokken €16,00 p.p. Onbeperkt wokken 7 3,80 p.p. Lopend buffet Alle dagen 72,50 p.p. Lopend buffet (>10 pers.) 11,00 p.p. €9,00 p.p. Lopend Buffet 65+/kind 9,00 p.p. U wordt vriendelijk verzocht te reserveren. Kom langs voor meer informatie of kijk op onze website. Chinees-lndisch restaurant An Fong Broersvest 119 Schiedam, 010- 4731879 www.anfongschiedam.nl Maandag tot en met vrijdag geopend vanaf 16.00-20.00 uur Weekend en feestdagen geopend vanaf 12.00- 22.00 uur xq 52 Haantje Brinker Inloopconcert Grote Kerk The Brew in De Graauwe Hengst Startersbridge van Studiekring '66 Bingo in Blauwe Brug Fietstocht voor 55-plussers Siereieren nu op het Bachplein tot 15 april Gratis kraslot geen prijs? Daneen troostprijs - i elk tweede paar verkoop of reparatie 10%korting Off.dealer van: Van Lier-Mephisto- Greve-Ara-Verhulst-Loint's-Rohde Gratis parkeren - Maandag gesloten - Pinnen mogelijk Postcode Tegen inlevering van deze advertentie 4 SCHIEDAM - Fratelli Fiasco speelt zondag 22 april de voorstelling Cir- co Fiasco in Theater De Teerstoof. Voprafgaand aan de voorstelling is er weer een toneelworkshop. Een circusfamilie heeft na een krachtige storm geen circustent meer, maar ze moeten verder met het circus. Alberto Fiasco is al jaren de trotse directeur van zijn cir- cusbedrijf. Vroeger werkte de hele familie mee en hadden ze hier goed werk aan. Nu moet hij met de hulp van zijn vrouw en kinderen alles op alles zetten om te redden wat er te redden valt. En zo trekken ze van zaal naar zaal door het land met hun circusvariete programma. Ze brengen het vanachter een wankel gordijnscherm over de planken. Voor aanvang van de voorstelling is er van 14.00 - 14.45 uur een toneel workshop. Er kunnen maximaal 16 kinderen bij (kosten zijn twee euro per kind). Na afloop van de voor stelling kunnen de kinderen ge- schminkt worden. Jeugdtheater De Teerstoof is te vinden in de Nieuw- straat 12. De voorstelling begint om 15.00 uur. Leeftijd: 6+. Entree: kinderen 4,50, volwassenen 5,50. Reserveren kan via de VVV Schie dam, tel. 0900-1192192 of een uur voor aanvang van de voorstelling, tel. 449 03 44. SCHIEDAM - Muziekcentrum Op- Maat gaat donderdag 24 mei van start met de cursus 'Muziek op Schoot'. Tijdens deze cursus leren de kleintjes, en de ouder die mee- komt, (nieuwe) liedjes en gaan ze hierop bewegen. Tijdens de cursus worden zo'n 20 korte liedjes aan- geleerd en er wordt ook gebruik gemaakt van heel eenvoudige in- strumentjes en speelgoed. Voor deze cursus hoeven de ouders zelf niet muzikaal te zijn. Deelne- mers worden ingedeeld in drie groe- pen: voor kindjes van 8 maanden tot anderhalf jaar van 9.30 tot 10.15 uur, voor kindjes van anderhalf tot 2,5 jaar van 10.15 tot 11.00 uur en voor kinderen van 2,5 tot 4 jaar van 11.15 tot 12.00 uur. Er is les in het hoofdgebouw aan de Mei- doornstraat 30 in Vlaardingen. De prijs: 75 euro, met Careyn-kaart tien procent korting. Belangstelling? Neem dan contact op via nummer 470 99 40. www.maasstadweekbladen.nl KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004491 •Fax 010 4128449 Emailadres advertentiegroep: verkoop@maasstad.nl Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP email: bezorging@maasstad.nl Telefoon 0900 2020299 (10 euro ct. p.min.) ma. t/m do. 09.00-21.00 uur vrij. 09.00-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning MANAGER: H. Wirtz Telefoon 010 4004290 VERKOOPLEIDER: B. van Dongen Telefoon 06 53786940 VERTEGENWOORDIGER: S. Verzendaal Telefoon 0610921026 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tcrtdinsdag 10.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Telefoon 010 4004487 Fax 010 4116454 Email redactie: waterweg@maasstad.nl K. Moerman - van der Knaap Telefoon 010 4004322 E. Meijer Telefoon 010 4004401 Chef-redactie: E. Meijer Telefoon 010-4004490 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: PcM Lokale Media b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij PcM Lokale Media b.v., c.q. de betreffende auteur. Patienten aan de BK-laan moeten het deze week dus doen zonder bezoekje van de pastor aan hun bed. Een opvolger voor Warmer- dam is nog niet aangesteld. Mocht de maandag-blues ooit hebben toegeslagen bij Warmerdam, dan hield die maar kort aan. In een ziekenhuis is weinig plek voor op- pervlakkige lusteloosheid, luiheid en nasluimerende herinneringen. In een ziekenhuis gaat het om leven - en soms dood. Als Warmerdam den les geleerd heeft in de ruim elf jaar dat hij als geestelijk verzorger werkte in het Vlietland en in het Rotterdamse Erasmus MC Daniel den Hoed, dan is het dat een mens kwets- baar is. Fysiek, uiteraard. Daar maken dokters zich heel erg druk om. Maar ook psychisch. Waar- voor overigens de aandacht in een gemiddeld ziekenhuis veel minder groot is, zo ervoer Warmerdam. Hij kwam wel toe aan de aandacht voor de psychische kant van ziek zijn. Wat heet, daar ging zijn werk eigenlijk vooral om. „Ik reken tot de kern van mijn zending oro: Pastor Fred Warmerdam gaat genieten van welverdiende rust. Sinds 1 april Ziekenhuis te vinden.als geestelijk verzorger. ongeacht de levensbeschouwing van de patient, naast hem of haar te gaan staan, als er behoefte is aan geestelijke ondersteuning", aldus Warmerdam. Behoefte bleek er altijd te zijn, als de pastor zijn rondje over de afdeling maakte. ..Mensen namen graag de kans. Nu je steeds kor- ter in het ziekenhuis ligt, bleef het vaak beperkt tot een eenmalig gesprek. Het bleek dat mensen aan zoiets toe zijn, op dergelijke be- langrijke momenten in hun leven." Basisvragen, menselijker dan veel van de zorgen die ons bezighouden als we druk zijn met gezin of car- riere, komen in een ziekenhuisbed naar boven. „Waarom overkomt me dit? Mensen gaan antwoorden ziel. buurt." „Dan blijkt dat verreweg de meeste gelovige patienten die ik sprak, zich er niet of nauwelijks van bewust zijn dat hun persoonlijke geloof zo'n grote rol speelt als krachtbron in hun dagelijkse leven", vertelt Warmerdam. „Zolang alles goed gaat, staan mensen daar niet zo bij stil. Maar zodra ze geconfronteerd worden met tegenslagen, ervaren ze bij zichzelf dat ze op zoek gaan naar houvast. Maar omdat mensen niet gewend zijn om bij dit soort vragen stil te staan, zijn ze ook niet gewend om dit soort vragen ter sprake te bren gen. Laat staan om er een zorg- vraag over te maken en die voor te leggen aan een verpleegkundige of geestelijk verzorger." Mensen beginnen zelden tegen de pastor te praten over hun geloof, of is hij niet langer in het Vlietland Foto: Roger van der Kraan over gevoelens. Dat komt pas later in het gesprek, eerst gaat het over het ziek-zijn. Aan Warmerdam om de ruimte te laten aan de patient en enkele goe de vragen te stellen. „Dan kunnen hele elementaire zaken bovenko- men: 'Is dit een straf van God?' Zo zijn ze aan het zoeken. 'Ben ik niet hypocriet?', vragen mensen me ook wel eens. 'Ik merk dat ik ineens ga bidden, maar normaal doe ik dat nooit', zeggen ze dan. Je kan toch niet ineens met God in gesprek gaan nu je ziek bent Mensen voe- len dat dan als hypocriet. Ik stel ze gerust. Juist als je eerste zekerheid wegvalt, dan gaan andere dingen meetellen", aldus Warmer dam. Volgens de pastor zegt het feit of iemand wel of niet in een kerk komt, niets over de mate waarin zijn of haar geloof een rol speelt als krachtbron voor de patient. Zo sprak hij in ruim elf jaar onge- veer 5300 mensen; hij heeft het bij- gehouden. Het Vlietland en Eras mus bij elkaar opgeteld. En steeds draaide het om de kwetsbaarheid van een mensenleven. Warmerdam is ervan overtiiigd dat de geestelijke component in de reguliere gezondheidszorg wordt onderschat. Een boute uitspraak: „Je gezond- heid hangt voor de helft af van de medische en technische deskun- digheid van de staf. Maar de an dere helft wordt bepaald door hoe je je voelt. Hoe wordt je bejegend door de dokter en verplegers?" Warmerdam stelt dat het beleid van een ziekenhuis pas goed op niveau is als het beleid zowel de lichamelijke als de geestelijke kant van de zorg waarborgt in de basis- behandeling. Zowel in het Vlietland als in het Erasmus is er op elke verpleegafde- ling wekelijks een multidisciplinair overleg met artsen, verpleegkundi- gen en mensen uit ondersteunende disciplines. Dat bood Warmerdam de moge- lijkheid zowel te vernemen van de vragen van patienten, als ervarin- gen die hij in de gesprekken met patienten had gehad, in te brengen. Warmerdam is er dan ook een sterk voorstander van patienten in een zo breed mogelijk team te bespreken. Soms wrong het daar- bij; een pastor heeft immers ook een beroepsgeheim. „AUeen die informatie die van invloed is op de optimale behandeling van de patient komt in aanmerking voor rapportage. Ik zie dat als een soort 'collectief beroepsgeheim'. Maar de patient moest toestemming ge- ven, er moest zo weinig mogelijk op papier en als een patient niet meer zelf kon beslissen, tsja, dan was het mijn geweten dat de door- slag gaf." nntmrno aaniaimiin or> no Tmueih i door Frank Willemse SCHIEDAM - Een zucht gaat door de zaal als fashion-goeroe Mart Visser wordt aangekondigd. Geen aandacht meer voor zijn creaties en de modellen op de catwalk. Reikhalzend draaien alle nekken richting ingang. En daar stapt de prins op het witte paard zelf de trouwzaal in. Mobieltjes komen uit tasjes, dames staan op en verdrin- gen zich rond de couturier. Ook de modellen vallen uit hun rol van onaantastbaarheid. Gegiechel en bewondering. Mart Visser is 'in the (stads-)house'. Mart Visser (38) is dejeune premier van de damesmode. Gekleed in een grijs/zwart colbert met spij- kerbroek en brutaal openstaand hagelwit overhemd. Nonchalance en geamuseerdheid straalt hij uit. Hij verklaart minzaam dat hij dit soort bezoeken bij een modeshow normaal nooit doet. „Maar ik maak voor Schiedam en mijn vriendin Mitzi een uitzondering." Mitzi Ottenvanger (62) straalt van oor tot oor. Haar modeshow in het Stadhuis is een succes: tot drie keer toe is de trouwzaal bomvol met dames en een enkele heer. De modellen tonen delen van Vis- sers' collectie. Niet de Haute Cou ture die hij nog maar enkele dagen geleden in Hilton Amsterdam pre- senteerde en waar hij kwalificaties mee verdiende als 'tijdloze elegan- tie' en 'on-Nederlandse allure'. In Schiedam een presentatie voor deze zomer met veel linnen broeken. Afvalbrengstation Van Heekstraat 15 Op maandag 9 april is het Afvalbrengstation aan de Van Heekstraat 15 gesloten. Minicontainers In plaats van maandag 9 april legen we uw minicontainer op zaterdag 7 april. Huisvuitzakken (centrum) In plaats van maandag 9 april halen we uw huisvuilzak op donderdag 12 april op. Wij verzoeken u de huisvuilzak tussen 5.00 uur en 07.30 uur buiten te zetten. NV IRADO Van Heekstraat 15 3125 BN Schiedam telefoon 010-262 1000 e-mail info@irado.nl www.irado.nl Compleet naar wens zijden blouses en zwierige rokken. Vaak gemaakt met prettige stoffen als linnen en zijde; niet goedkoop wel mooi draagbaar. Al zegt Mitzi tijdens de show er nadrukkelijk bij dat linnen 'best wel gekreukt mag zijn'. Mart Visser over de modetrends: „De modelijn wordt rustiger. Vaak in 'non-kleuren' gecombineerd met wit. En andere modetrends? Mart Visser gelooft niet in de hernieuw- de intrede van de legging. Geen leggings, maar meer life-style en minder leeftijd, zo predikt hij. De mode wordt minder leeftijdsgebon- den: 'tegenwoordig kan een meisje van 18 gerust stijlvolle mantelpak- jes dragen, terwijl de oudere dame weer jeugdige kleding kan dragen'. Bij de modeshow krijgt elk model een warm applaus waarbij Mitzi de dames 'in elke maat' voorstelt. Geen professionele modellen maar Onbeperkt smullen van onze soepen, warme en koude voorgerechten, traditionele warme hoofdgerechten en uitgebreid wokbuffet (met meer dan 50 ingredienten, zoals zalm, ossenhaas, kipfilet en garnalen) indusief fruitdessert. Altijd gezellig of u nu met zijn tweefin of met een groot gezelschap bent! vrijdag t/m zondag feestdagen kinderen t/m 12 jaar Maandag t/m donderdag Mart Visser doet normaal gesproken niet zomaar shows her en der. maar voor Mitzi (links) maakte hij graag een uitzondering. Foto: Roger van der Kraan klanten en kennissen. Gewone vrouwen en dat maakt de show met deejay en lichtkanonnen bijzonder. Tot slot krijgt Mart Visser van bur- gemeester Wilma Verver - een fan van zijn mode - namens de ge- meente een schilderij van Jacques Tange cadeau. In de winkel op de Grote Markt wordt nog even na- gepraat. Na een uur vertrekt hij uit Schiedam in een zwartglimmende limousine. Hoe klein is de Schiedamse politiek? Zo klein als het denkraam van het gemiddelde gemeenteraadslid. We schijnen vooral niet te mogen naden- ken over de files, als je bijvoorbeeld Ad Mostert hoort. De VVD-frac- tieleider zei naar aanleiding van het Deltaplan Duurzame Bereikbaar- heid: „Het is een nationaal probleem, dat gemeenten te boven gaat." Mostert vond het zonde, dat burgemeester en wethouders van Schiedam gemeenschapsgeld hebben ingezet om de mobiliteit in de Randstad te verbeteren. Nu vind ik ook dat het college, en met name SP-wethouder Yorick Haan, nogal pretentieus te werk gaat. Als je maar genoeg snelbussen inzet tus sen Den Haag, Rotterdam en Schiedam en ook sleutelt aan de beprijzing van autokilometers, en als je verder het spoorverkeer (trein, tram en metro) versterkt en gerieflijker en goedkoper maakt, dan kan dat alle files op de A13, de A4, de A20 en de A15 doen wegsmelten. Goudappel Coffeng heeft het nagerekend. Dan wordt Schiedam weer bereikbaar. Dat kan Schiedam natuurlijk niet alleen voor elkaar krijgen. Maar er zijn meer overheden in het spel. En daar is Yorick Haan druk aan het lobbyen. Het is tekenend dat Tweede-Kamerleden, het bedrijfsleven en vervoetmaatschappijen positief of toch tenminste ge'interesseerd hebben gereageerd op dit Schiedamse Deltaplan, terwijl de Schiedamse politiek vooral argwanend en sceptisch is. „Tot nu toe is er groot enthousiasme, behalve vanuit deze commissie," verzuchtte wethouder Haan een week of zeven geleden. Het ene raadslid vond dat Schiedam eerst maar eens de eigen problemen moet oplossen, het andere klaagde dat het zo'n the- oretisch verhaal is, dat Deltaplan. Alsof de politiek niet bol staat van de theorietjes... De enige echte bijval kreeg Yorick Haan van het altijd terzake kundige D66-raadslid Marcel Houtkamp, die het waardeert dat Haan over de gemeentegrenzen heen kijkt en boven de lokale politiek uitstijgt. Ik ben dat met Houtkamp eens. Als we de files aan ministers van Verkeer en Waterstaat overlaten, worden ze alleen maar langer. Als we de spoorwe- gen aan de NS overlaten, rijden er steeds minder treinen. Daarom moet het denkwerk uit Schiedam komen. De hersens die we hebben moeten we gebruiken. Ook al was Nederland dat nooit van Schiedam gewend. Je zou boeken kunnen vullen met lokale ideetjes, die in andere steden nagevolgd zijn. De Gorzen propageerde in 1993 het openbaar vervoer te water. Moet je zien wat daarna over de Nieuwe Maas is gaan varen! Projecten als het opzoomeren, Thuis op Straat, buurtbemiddeling - ze zijn door opbouwwerkers als Johan Janssens, Ton Huiskens en Ben Dubbeldam bedacht en je komt het nu in binnen- en buitenland tegen. We kunnen er gerust het Deltaplan van Haan aan toevoegen. Het gaat er immers niet om wie het probleem oplost, als iemand maar de oplos- sing bedenkt. In heel de wereld kennen ze Hansje Brinker. Een kleine jongen uit een kleine Hollandse polder. Een kleine jongen met kleine vingers. Hij zag een gaatje in de dijk. Een klein gat. Er kwam water door. Als hij zijn vin- ger er niet had ingestoken, was een dijkdoorbraak ontstaan. Zo simpel kan het zijn om internationaal beroemd te worden. Haan heeft zijn vinger in een krankzinnig mobiliteitsprobleem gestoken. Ik hoop dat hij het hele kabinet en alle Earners van Koophandels er warm voor krijgt; alleen moeten we goed begrijpen dat dat niet morgen al zal lukken. Ondertussen doen de Schiedamse raadsleden er beter aan hun geginnegap in te ruilen voor constructieve bijdragen aan het Deltaplan. Kor Kegel SCHIEDAM - Het Gouwes Dubbelkwartet komt zaterdag 7 april naar de Grote Kerk van Schiedam om het inloopconcert te verzorgen. Het dub belkwartet zingt het openings-en slotkoor plus alle koralen uit de Matthaus Passion van J.S. Bach. Aanvang is 15.00 uur en de toegang is vrij. SCHIEDAM - In podiumcafe De Graauwe Hengst treedt donderdag 5 april vanaf 22.00 uur 'The Brew' op. Een Tribute band to Jimi Hendrix, Led Zeppelin en The Who. Zaterdag 7 april vanaf 22.00 uur is het podium voor 'Flazzback' en zondag natuurlijk weer een jamsessie. SCHIEDAM - Studiekring '66 begint donderdagavond 12 april om 19.30 uur met medewerking van de Nederlandse Bridge Bond weer een starters- bridgecursus. Er zijn nog enkele plaatsen vrij dus wie kaartend, spelen- derwijs, de eerste beginselen van bridge wil leren kan reageren. De prijs is vijftien euro. Er wordt gespeeld in Bridgesocieteit 'De Ketel' aan de Westfrankelandsestraat 11. Aanmelden of meer informatie: Liesbeth Smit- van der Aa, tel. 451 04 51, mail: l_vd_aa@hotmail.com SCHIEDAM - In wijkcentrum De Blauwe Brug wordt op woensdagochtend 11 en 25 april bingo gespeeld, een spel waar gezelligheid en ontmoeting centraal staan. Er worden zes ronden gespeeld, kosten: 3,50. Aanvang: 10.00 uur. Zaterdag 7 april is er een countrydansavond met tombola van 19.30-23.30 uur. Kosten: 2,50, inlusief tombola. SCHIEDAM - Ouderenwerk organiseert woensdag 23 mei weer een fietstocht voor 55-plussers. Deze tocht is ongeveer 35 kilometer lang en gaat door Vlaardingen, Schiedam en omgeving. Deelname is zes euro per persoon, inclusief lunch, koffie of thee, frisdrank en een aa'ndenken. De tocht wordt gehouden op woensdag 23 mei, de start is om 10.00 uur vanaf ontmoetingscentrum de 4 Molens. Inschrijving kan bij de ontmoetingscentra van 23 april tot en met 11 mei. SCHIEDAM - Wegens het grote succes van de tentoonstelling siereieren van Stichting Eigen Werk is de expositie de komende weken te zien in de bibliotheek aan het Bachplein. De eieren zijn uitgeblazen en met boortjes en freesjes bewerkt. Een deel van de eieren is subtiel gekleurd en zelfs van lichtjes voorzien. Wie meer wil weten: 426 35 69.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 3