maasstad mJf ijk ©bti k Depot Jenevermuseum open tijdens Museumweekend Kloten rollen weer door Julianapark van den Berg krant netel maasstad^HlH wijkkort M A AANBIEDING: Opening muzikaal seizoen Liduina Basiliek open Galerie 93 in Pand Paulus Armoede is orirecht en geen noodlot Zonliefhebbers gezocht! Woning- 8a Projectinrichting Woensdag 11 april 2007 xq 52 maasstad weekbladen SCHIEDAM SCHIEDAM - Gratis telefo- neren met de Sociale Dienst, een voedselbank met goed- kope prijzen, een meldkamer 'armoede in de wijken' of opticiens die info geven over kortingen bij bril of hoorap- paraat. Zo maar enkele ideeen uit de eerste armoedeconfe- rentie in Schiedam. Afgelopen donderdag gaven daar erva- ringdeskundigen (dus mensen met een minimuminkomen) en hulpverleners tips om de (vaak) verborgen armoede in Schiedam te bestrijden. 'Voer die RotterdamPas weer in' op- perde de een. Of geef arme mensen met AOW of uitkering toch gratis vervoer, zei weer een ander. N Ilk Hoogstraat en andere problemen Waarnemingen aan de hand van foto's Bingo in zaal De Rank Weg van labyrinten Expositie in Galerie Ilias Expositie in Harg/Spaland Tentoonstelling van sierlijke eieren Want voor 21 juni 2007 een markies bestellen belonen wij met een kunststof ombouwkap voor de helft van de prijs! LAMINAAT QUICKSTEP en BALTERIO 15 Korting! VLOERBEDEKKING 10% Korting VINYL ook 10% Korting Vinyl 4.00 breed 37,50 incl. geplaatst TRAPPEN tot 14 treden (rondom) incl. tapijt €200 gratis gelegd. En de koffie staat voor u klaar! Openingstijden: J SCHIEDAM - De Schiedamse mu- ziekverenigingen presenteren zich zaterdag 14 april weer gezamenlijk in het centrum. Van 12.30 tot 16.00 uur kan iedereen op verschillende locaties in het stadshart genieten van afwisselende muziek. Deelne- mers zijn Ambrosius, OV Wilton, Sint Radboud, Harpe Davids, Jeugd Rijnmondband, OBK, Rijnmond- band 3, TTM Juliana, de Yellow Rainbows en de Rijnmondband. Deze verenigingen hebben de krachten gebundeld om een mooi programma neer te zetten verspreid over de Koemarkt, het Museum- plein, het Stadhuis, het Land van Belofte en de Grote- of St. Jans- kerk. SCHIEDAM - De fraai gerestau- reerde Liduina Basiliek zet bin- nenkort weer de deuren open voor bezoekers. De inrichting kent zijn weerga niet. Alsof je in 1881 bent aangeland toen het gebouw net ge- reed was. Ook het unieke orgel werd onder handen genomen. Duizenden bezoekers hebben de kerk al eens van binnen gezien. Er is ook gele- genheid om in de kapel te bidden en een kaarsje op te steken. Een team van vrijwilligers staat klaar om de bezoekers te ontvangen, vra- gen te beantwoorden en informatie te geven. Achter in de kerk staat een kleine verkoopstand waar onder an- dere bidprentjes worden verkocht. De kerk gaat vanaf 14 april elke eerste zaterdag van de maand open van 10.30-14.30 uur. SCHIEDAM - Het Nederlands/Bel- gische initiatief Galerie 93 is tot en met 13 mei te gast in Pand Paulus. Bij de tentoonstellingen van Galerie 93 gaan beeldende kunst en taal (poezie) een relatie met elkaar aan. In Pand Paulus zijn negen Neder- landse en Belgische kunstenaars uitgenodigd die taal gebruiken of reageren op het fenomeen taal. Doordat de meeste gevraagde kun stenaars in meerdere kunstdiscipli- nes actief zijn heeft dit in de voor- ruimte van het pand geresulteerd in een tentoonstelling waar beeld, woord en geluid nauw met elkaar verbonden zijn. In de achterruimte van Pand Paulus is een projectie te zien van zoge- naamde e-poezie. Galerie 93 en Stichting Kunstwerkt organiseren zondag 22 april boven- dien een speciale Poeziemiddag in Pand Paulus vanaf 15.00 uur, toe- gang is gratis. www.maasstadweekbladen.nl KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004491 Fax 010 4128449 Emailadres advertentiegroep: verkoop@maasstad.nl Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP email: bezorging@maasstad.nl Telefoon 0900 2020299 (10 euro ct. p.min.) ma. t/m do. 09.00-21.00 uur vrij. 09.00-17.00 uur DIRECTIE: R. M. deKoning MANAGER: H. Wirtz Telefoon 010 4004290 VERKOOPLEIDER: B. van Dongen Telefoon 06 53786940 VERTEGENWOORDIGER: S. Verzendaal Telefoon 0610921026 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Telefoon 010 4004487 Fax 010 4116454 Email redactie: waterweg@maasstad.nl K. Moerman - van der Knaap Telefoon 010 4004322 E. Meijer Telefoon 010 4004401 Chef-redactie: E. Meijer Telefoon 010-4004490 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: PcM Lokale Media b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij PcM Lokale Media b.v., c.q. de betreffende auteur. 'Knap oude fietsen op en geef die aan vrijwilligers' door Frank Willemse De armoedeconferentie was een initiatief van de gemeentelijke Sociale Dienst en Clientenraad Schiedam. In De Blauwe Brug ontmoeten groepjes verschillende Schiedammers elkaar om van el kaar te leren en om naar elkaar te luisteren. Doel: nieuwe ideeen opdoen om de armoede in Schiedam te bestrij den. Dat alles onder de noemer: armoede is geen noodlot, maar armoede is onrecht. Alle 2500 clienten van de Sociale Dienst Schiedam zijn uitgenodigd. Een veertigtal gaf zich op en maar dertien zijn daadwerkelijk naar de Blauwe Brug gekomen. Niet mak- kelijk om mensen te lokken, zeg- gen congresgangers, niemand loopt immers te koop met zijn gebrek aan geld. Wei zijn er veel vrijwilligers van maatschappelijke instanties als politieke partijen, maatschappelijk werk, SWS, kerken en sportclubs. Eenmaal in groepen verdeeld, dis- cussieren ze fanatiek aan de tafels van elke groep. Fietsen opknappen en aan vrijwilligers geven voor hun bewezen diensten. Een van de ideeen die tijdens de conferentie naar voren kwam. Foto: Roger van der Kraan Elke groep heeft wel 66t\ ervarings- deskundige -iemand met uitkering of minimumloon. „Het ergste zijn gebroken gezinnen met kinderen", zegt Ria, zelf deelnemer en client met een uitkering. „Moeders met kinderen moeten vooral geholpen worden", volgens haar. Ria (57) leeft alleen en geluk- kig in Schiedam-Oost. Haar kinderen zijn het huis uit en ze komt net rond van het minimum van 830 euro per maand. Ze leeft zuinig en kan er zuinig redelijk van leven. Vooral door subsidie en een lage huur. Maar Ria -liever geen achternaam- kent wel veel mensen die in stille armoede leven. Ria is actief in het vrijwilligerswerk en is doet overal aan mee. Ria heeft wel ideeen om de ar moede te bestrijden. Een 'Fietsplan' dat moet zorgen dat vrijwilligers een gratis fiets krijgen als beloning voor hun inzet. Fietsen die gevonden worden of ge- stolen zijn en niet meer opgehaald worden. Die 'oude barrels' worden dan als leer- en werkproject door leerlin- gen van technische scholen op- geknapt en uitgedeeld aan uitke- ringstrekkers die vrijwilligerswerk doen. In 66n klap meerdere mensen geholpen. De professionals uit de politiek en hulpverleners bepalen in meerder- heid de sfeer en de ideeen. „De meeste mensen die in armoede leven zijn op het laatste moment af- gehaakt", zegt organisatrice Alida Smeekers van de EAPN (European Anti Poverty Network). Die club organiseert meerdere armoedecon- ferenties, zoals eerder in Vlaar- dingen. Andere armoedebestrijdingsideeen uit de conferentie: Open in Schie dam een Let's -winkel waar men- sen spullen en diensten ruilen zon- der dat er geld aan te pas komt. Een formulierenbrigade die in kla- re taal alle formulieren, regels en wetten eenvoudig uitlegt. Wethou- der Daskalakis van Sociale Zaken hoorde alles gei'nteresseerd aan. Ze kan net na de conferentie nog geen toezeggingen doen. Wel dat de formulierenbrigade er komt en het idee van een armoede-meld- post wordt naar gekeken. „Het gaat erom", zegt Daskalakis „dat er potjes met geld zijn voor mensen onder het bestaansniveau: maar die potjes moeten wel gebruikt wor den." En daarbij zijn alle goede ideeen meer dan welkom. Ook in de branderij van het museum vinden komend weekend demonstraties plaats. Foto: Jenevermuseum SCHIEDAM - Tijdens het Museum- weekend biedt het Jenevermuseum belangstellenden de kans een kijkje 'achter de schermen' te nemen. Za terdag 14 april stelt het museum voor het eerst haar collectie depot open aan de Buitenhavenweg. Verder worden tijdens het hele weekend op gezette tijden gratis rondleidingen verzorgd in het mu seum en laat jeneverstoker Jaco van der Leun zien hoe hij jeneveresprit maakt. Het Jenevermuseum stelt voor het eerst bezoekers in de gelegenheid een kijkje te nemen in het depot. SCHIEDAM - Lions Club Schie dam organiseert zaterdag 14 april voor de zevende maal de Schiedam- sche Klootschiet kampioenschap- pen. Bedrijven, scholen, families, een groot aantal politieke partijen, service clubs en het College van Burgemeester en Wethouders heb ben zich voor deze unieke gebeurte- nis aangemeld. In totaal zullen 42 teams strijden om de 'grote kloot' van Schiedam. De wedstrijden worden gespeeld in en rond het Julianapark, terwijl het Hoofd Kloot Centrum zich be- vindt in de tuinzaal van het Jacobs Gasthuis. Om 10.30 uur precies gaat het spek- takel van start en gooit burgemees ter Verver de eerste kloot. De opbrengst gaat naar het goede doel. Als goede doel is dit jaar gekozen voor een te realiseren Hos pice in deze regio en een bijdrage aan de kleding van de gidsen en schippers van de Schiedamse fluis- terboten. De wedstrijden worden ook dit keer weer professioneel begeleid door le- den van klootschietvereniging 'De Toekomst' uit Oldenzaal. De muzikale ondersteuning wordt dit jaar verzorgd door de swingende West Coast Jazz Band. Dixyland- en New Orleans compo- sities zullen vanaf 12.00 de spelers en bezoekers van het Julianapark doen swingen De wedstrijd begint om 10.30 uur, rond 16.30 uur wor den de prijzen uitgereikt. Het depot, waar de collectie van het museum is opgesteld, is al leen op zaterdag op de volgende tijdstippen te bezoeken: 13.00 uur - 14.00 uur - 15.00 uur - 16.00 uur. Aan een bezoek kunnen maximaal 25 personen deelnemen. De rond- leiding wordt verzorgd door Hans van der Sloot (gast-conservator en historicus) en Henk Hettinga (me- dewerker collectie) en duurt circa drie kwartier. Opgeven kan bij Joyce Pinsel-Me- ijer via nummer 246 96 76 of joy- ce@jenevermuseum.nl. Geef daar bij gelijk een voorkeur voor een tijdstip door. Bezoekers van het museum die be- langstelling hebben om het depot te bezoeken kunnen zich ook op de dag zelf aanmelden bij de re- ceptie. De groep zal - een kwartier voor aanvang - vanaf het museum naar het depot worden begeleid, een wandeling van ongeveer 10 minuten (locatie De Kuyper, Buitenhaven weg). Op zaterdag en zondag zijn er gratis rondleidingen door het museum. De museumgidsen vertellen dan het verhaal van korrel tot borrel aan de hand van leuke anekdotes. Jaco van der Leun, jeneverstoker van het museum, laat door mid- del van een (miniaturen) glazen distilleerkolom zien hoe hij van jeneverbessen jeneveresprit maakt. Deze demonstratie vindt de hele middag plaats in de branderij van het museum. In het Proeflokaal is speciaal voor Museumweekend een Schiedams proeverijtje samengesteld: citroen- jenever, Proosje van Schiedam en de moutwijnjenever van het mu seum in combinatie met beuling. Een echte Schiedamse traditie! Een gezelig paartje roodwangschildpadden, gespot bij de Houthaven. Foto: Bart Bos SCHIEDAM - Een wandeling door een bos en park in Schiedam begint steeds meer op een safari door de tropen te lijken. Waren er al op diverse locaties Halsbandparkieten gespot, nu loopt men ook al kans Roodwangschildpadden tegen te komen tijdens een wandeling. Deze beestjes kwamen al voor bij de Noordvestsingel (nabij Molen de Drie Koornbloemen), maar nu kun je ook een tweetal exempla- ren tegenkomen in de voormalige Houthaven. Als het zonnetje schijnt zit het stel- letje rustig op een aldaar drijvende boomstam te genieten van de war- me zonnestralen. Het schijnt steeds vaker voor te komen dat je deze soort schildpad- den ziet in de Hollandse wateren. In Nederland worden Roodwang schildpadden vooral als huisdier gehouden. Deze worden dan ook gewoon via dierenwinkels verkocht. Op het moment dat je zo'n schild- padje koopt, is deze vaak niet groter dan een paar centimeter. Maar wat veel mensen niet beseffen, is dat een roodwang ongeveer veertig jaar oud kan worden en dat ze 30 tot 35 centimeter lang kunnen worden. En dan blijken ze ineens toch niet meer het ideale huisdier te zijn en worden ze vaak gedumpt in vijvers en sloten. Afhankelijk van de weersomstan- digheden kunnen ze het volgens de experts wel een paar jaartjes volhouden maar uiteindelijk gaan ze dood. Hoewel de meeste biologen van mening zijn dat deze exoot in Ne derland niet tot voortplanting komt, trekt Staatsbosbeheer dit in twijfel, ingegeven door de aantallen die plaatselijk voorkomen en de mel ding van eierleggende schildpad- den. Of deze in het Nederlandse gematigde klimaat uitkomen is ech- ter sterk de vraag, de schildpad zelf kan wel tegen lagere temperaturen maar de embryo's ontwikkelen zich alleen bij hogere temperaturen. Sinds december 1997 is het trou- wens verboden roodwangen te im- porteren. De Koemarkt, en niet treinstation Schiedam, is altijd de entree van de stad geweest. Dus niet het Stationsplein met metro, bus, trein en bin- nenkort tramhalte. Nee, waar kom je Schiedam binnen? Dat is altijd de Koemarkt geweest, zo betoogt Paul Meurs. Paul Meurs is een nieuwkomer in Schiedam, maar een nieuwkomer met bagage en als 'outsider' heeft hij in korte tijd twee (foto)boekjes van tekst voorzien over het jongste verleden van Schiedam. Hij is docent bouwkunde op de Technische Universiteit Delft waar hij toekomstige architecten les geeft in de geschiedenis en bouwkunde van steden. Daarnaast wordt hij als architect en landschapsdeskundige ingehuurd door bijvoorbeeld Rotterdam. Daar bij de buurman probeert hij politici en wethouders te overtuigen om oude gebouwen en straten te behouden en niet de oren te laten hangen naar projectontwikkelaars die bijvoorbeeld graag de Lijnbaan willen slopen om daar alles vol te bouwen. Woensdagavond gaf Meurs een lezing over de geschiedenis van Schie dams centrum. Zijn schatkamer zijn de foto's die fotograaf Jan Roovers maakte van Schiedam. Meurs maakte een selectie en beschrijft de Bran- dersstad van weleer. En in zijn tweede fotoboek 'De modernisering van de binnenstad' ver- stilde portretten van straten en pleinen die terugvoeren tot ver voor de oorlog. Met die beelden vertelt Meurs de ontwikkeling van Schiedam. Bijvoorbeeld met grote boulevards die net als in een wereldstad (Paris) dwars door het centrum lopen. Een stad die eind jaren dertig en na de oorlog graag 120.000 bewoners wilde krijgen. Hoogmoed of realiteit? Paul Meurs vindt Schiedam een prettige stad. Hij houdt van Schiedam omdat het leeft en niet zo toeristisch en commercieel is als Delft, Am sterdam of Leiden. Daar leeft de binnenstad niet en hebben yuppen het centrum geannexeerd. Nog niet in Schiedam waar de oude binnenstad nog leeft en een samenraapsel is van oude winkels, fabrieken en wonin- gen. Dat is de kracht van Schiedam. Geen stad als openbaar pretpark met alleen maar eethuizen, rondvaartboten, levende beelden en brade- riemarkten. Schiedam is anders. Heeft een ziel en is volgens hem authentiek met zijn ratjetoe aan stijlen van bouwwerken uit alle tijden. Geen doodgerestau- reerd centrum met keurige trapgeveltjes en dure bestratingen wat in de architectuurjargon 'botoxisering' wordt genoemd. Logisch dat Meurs ook ideeen heeft voor Schiedam. Wat is zijn oplos- sing voor de leegstand van de Hoogstraat en het centrum? 'Schiedam moet in zichzelf geloven, in zijn eigenheid en sterkte. En vooral niet grote kaskrakers van elders in willen kopen die even heel Schiedam gaan opkrikken. Geen Jan des Bouvrie die Schiedam op de kaart wilde zetten als een Naarden. Geen groot glasmuseum kopen uit Hoogeveen zodat Schiedam ineens Glasstad zou worden. Maar ook niet de true van dat Rotterdamse bureau die de Witte de Withstraat opknapte. Schiedam is anders en geen kopie. Schiedam moet vooral Schiedam blijven en zichzelf aan de haren uit het moeras trekken. Wel de eigen geschiedenis benadrukken en niet steden als Delft of Gou- da nadoen. Zijn tip: blijf jezelf en vergelijk je met Rotterdamse wijken als Hillegersberg of Delfshaven. Vrijdag 20 april geeft Paul Meurs zijn visie op het Schiedamse centrum en de Hoogstraat in een 'Gesprek aan de Schie'. Noteer in je agenda als je eens een andere mening wil horen. Frank Willemse SCHIEDAM - Spirituele vereniging Harmonia ontvangt donderdag 11 april Peter Coppens die waarnemingen doet aan de hand van voorwerpjes en foto's. De avond begint om 19.45 uur in wijkcentrum De Blauwe Brug. De toegang is vijf euro. SCHIEDAM - In zaal De Rank aan de Schiedamseweg wordt iedere don- derdagmiddag bingo gespeeld. Tien rondes bingo kost vier euro. De zaal gaat open om 12.00 uur, maar de bingo begint om 13.30 uur. SCHIEDAM - Koos Zijlstra geeft bij de vrijzinnige geloofsgemeenschap NPB aan de Westvest woensdag 11, 18 en 25 april een lezing/ workshop over de weg van labyrinten. De avonden duren van 20.15 - 22.00 uur. De lezing kost vier euro voor NPB-leden en niet-leden betalen een euro meer. Koos Zijlstra is theoloog en was werkzaam in de kerk en als geestelijk verzorger in een psycho-medisch centrum. Hij is zeer gei'nteresseerd in spiritualiteit en kunst. SCHIEDAM - Werken van Trudy den Hollander en Rina Kuyper zijn tot en met maandag 28 mei te zien bij Galerie Ilias. Het gaat om beelden en sculpturen geinspireerd door Dali en Rodin. Galerie Ilias is te vinden op de Hoogstraat 169. Openingstijden tijdens de expositie: vrijdag tot en met zondag van 14.00 tot 17.00 uur. SCHIEDAM - Andre van Friderici exposeert zijn werk tot en met 29 mei in woon- en zorgcentrum De Harg/Spaland. De schilderijen zijn niet alleen te bezichtigen, maar zijn ook te koop. Het werk van beeldend kunstenaar Andre van Friderici draagt het stempel van driedimensionaal. De meest eenvoudige verklaring is het gebruik van ruimte, de verbeelding van diepte in het platte vlak. De kleurrijke menge- ling in zijn werk van Antilliaanse, Surinaamse en Nederlandse invloeden zijn bepalend voor de kracht van zijn expressie. SCHIEDAM - In de Stadswinkel aan het Stadserf 1 is een tentoonstel ling van sierlijke eieren te zien van Stichting Eigen Werk. De eieren zijn uitgeblazen en met boortjes en freesjes bewerkt. Een deel van de eieren is subtiel gekleurd en zelfs van lichtjes voorzien. Wie meer wil weten over de tentoonstelling kan bellen met nummer 426 35 69. Wie zich bij Stichting Eigen Werk inschrijft voor een cursus tekenen, schilderen, keramiek, pottenbakken of computer kan gratis door een kap- per haar laten knippen of door een nagelstyliste nagels laten verfraaien. Belangstellenden kunnen bellen tel 426 35 69. Snel en vakkundig uit onze eigen markiezenfabriek. Wij leveren ook: Knikarmzonneschermen o.a. de P1CCAT terrasoverkappingen, speciale vormen markiezen en markiezenplan.nl financiering. Info: www.zonpas.nl, bel of kom eens langs in onze showroom. Zonweringen W. van der Pas bv Adriaen Banckertstraat 16, 3115 JE Schiedam - Tel. 010 - 246 93 33 Open: ma t/m vr van 9.00 tot 16.30 uur en za van 11 .oo tot I6.00 uur. Strickledeweg 107 3125 AV Schiedam tel. 010-4730717 2733992 2731073 www.vandenberginrichting.nl info@vandenberginrichting.nl toch al scherpe prijzen en nog ma. 12.30 - 16.30 uur di. t/m vr. 8.30 - 16.30 uur za. 10.00 - 16.00 uur en na telefonische afspraak

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 4