maasstad Boek over yuppen en verloren idealen EDELE DIEREN life vlaardings boekbeeld Maasstad lezersactie Filmhuis Beestenboel maasstad weekbladen milieubericht weekib Riant wonen voor een habbekrats op Sportpark Vijfsluizen Adriaan Jaeggi: columnist, schrijver, dichter en trombonist in Zondagmiddag Literair 'De nieuwe Toontje? Nee, ik leg er mijn eigen gevoel in' DCMR westblaak 180 postbus 1685 3000 br rotterdam Doriderdag 12 aprfl 2007 wx 53 door Bart van Zessen VLAARDINGEN - „Ik hoop dat er nog ergens een paleis leeg staat. Ja, hierna gaan we naar Den Haag", lacht Niels. „Tien hectare tuin, midden in de stad. Wie heeft dat nou?" stelt Fedor. A1 jaren wonen de jongens voor 150 euro in de maand p.p. op voormalig Sportpark Vijfsluizen. Rijnmond SCHIEDAM - In het Filmhuis draait donderdag 12 april The White Planet. De makers hiervan vertrekken naar de noordpool waar net als op de Zuidpool het een en ander mis is. Over de precieze omvang kan men van mening verschillen maar in de afgelopen dertig jaar smolt een gebied twee maal zo groot als Frankrijk, vertelt de voice-over in de film. Niet zomaar een voice-over trou- wens maar de stem van Jean- Louis Etienne, de eerste mens die het centrum van de Noord pool te voet bereikte. Dat was in 1986, toen nog maar weinig mensen aandacht hadden voor de effecten van industriele me- galomanie op ons ecosysteem. Vrijdag 13 en zaterdag 14 april is The Departed te zien. Martin Scorsese, die met The Depar ted weer een waar meesterwerk heeft afgeleverd, weet van een ogenschijnlijk eenvoudig ver- haal over een undercoveragent en een undercovercrimineel een epische vertelling te maken. Na de boete- en zondeval van zijn grote New Yorkse films heeft hij het nu op zich genomen om de Amerikaanse droom te ont- toveren. Minutieus registreert de camera het gesjacher en geregel van de van identiteit wisselende agenten en criminelen. Scorsese laat de meest duistere kant van broe- dertwist zien, waarin de strijd een autonoom doel op zich ge- worden is en broederschap een echo van een nooit verwezenlijkt paradijselijk verleden. De voorstellingen beginnen om 21.00 uur en kosten zeven euro. Reserveren kan via de VVV Schiedam, tel. 0900- 1.192.192. VLAARDINGEN - Dit is Blaze een ondernemende puber van elf maanden met een mooi cypers velletje. Hij is de hele dag in de weer in de kattenkamer met spelen en andere katten ach- ternazitten, die vinden dat niet altijd even leuk en zijn hem af en toe een beetje zat. Blaze is een kat die graag naar buiten wil zodat hij zijn energie kwijt kan, voor kleine kinderen is hij misschien een beetje te wild. Wie komt eens kennismaken met deze leuke ondeugd? Meer informatie over Blaze en andere dieren uit het asiel is ver- krijgbaar bij Dierentehuis Nieu- we Waterweg, Van Linden van den Heuvelweg 2c. Het dieren tehuis is geopend van maandag tot en met zaterdag van 12.30 tot 16.00. tel. 010 4345335. En in de zomermaanden het zwembad weer eens testen Alsof ze van het ene op het andere moment besloten de deur achter zich dicht te trekken om er nooit meer terug te keren. Zo trof Fe- dor(26) het paviljoen in november 2004 aan. „AUes stond er nog. De fitnesstoestellen, een prijzenkast vol bokalen, het kantinemeubilair." En een koelkast vol drankjes, vult Niels(28) aan. „We hebben er nog een jaar van kunnen drinken." Onwennig was het in het begin, dat zeker. „Surreeel", stelt Fedor. „Wie verwacht nou dat je hier komt te wonen?" Jaren werkte hij op het sportcom- plex. 's Zomers als badmeester en 's winters voor de technische dienst. En toen sloot het park en leek het tijdperk Shell Sportpark voor hem ten einde. Maar er kwam een vervolg. Shell zocht bewoners/beheerders om krakers te slim af te zijn en het ge- bouw in goede staat te houden. „Binnen een week zat ik er, de sleutels had ik nog", vertelt Fedor. Hij had de ruimtes voor het uit- kiezen. Een half jaar later werd Niels er via Ad Hoc Beheer, een antikraak organisatie bijgeplaatst. „Ik dacht dat ik na Klaverstede 2 het toppunt wel bereikt had", stelt hij. „Maar het werd groot, groter, grootst." Een balletje trappen of basketbal- len in de gymzaal en tafeltennis- sen in de kantine, het kan er nog steeds. Fedor geeft wedstrijdtrai- ningen judo in de judozaal en Niels Niels en Fedor bewonen en beheren al jaren voormalig Sportpark Vijfsluizen. „Wie verwacht nou dat je hier komt te wonen." heeft, als conservatorium student, zijn eigen jamstudio ingericht waar hij om de zoveel tijd bandjes op- neemt. „En we hoeven maar een keer in de maand af te wassen: we hebben vijfhonderd borden." Maar het heeft ook wel nadelen. al die ruimte. „Loop maar eens van de ene kamer naar de andere", stelt Niels. „Je bent zo 250 meter verder." Je ver- zamelt snel veel spullen, vertellen de jongens, „en iedereen die tijde- lijk iets wil opslaan brengt het hier. Maar wat als we er straks weer uit moeten?" „En ga het gras maar eens maaien", lacht Niels. „Maar daar hebben we de ganzen voor", vertelt Fedor. Afkomstig uit het Stadspark van Spijkenisse waar de vogels voor overlast zorgden. Nu grazen ze in het sportpark het gras kort. Twee geiten houden de heggetjes wat bij. „Een beetje creatief tuinieren", zo noemen de jongens het. Ontwikkelaar OVG wil paviljoen en park - totdat de bouwplannen in de zomer van 2008 van start gaan - zo bruikbaar mogelijk houden, zodat er nog steeds activiteiten plaats kunnen vinden. Politie Regio Rijnmond houdt schietoefeningen in de sportzaal en op het achterste voetbalveld. Na de zomer gebruikt een Rot- terdams welzijnsproject de velden voor voetbaltraining aan jongeren Fo to: Roger van der Kraan uit achterstandswijken. De jongens leveren hun bijdrage door het pand schoon te houden, het terrein te bewaken en te onder- houden. „Bijvoorbeeld hout zagen na de storm in januari." En met de zomermaanden in het vooruitzicht betekent dat: chloor regelen, de kranen goed laten stro- men en eens kijken of het kleine zwembad nog naar behoren func- tioneert... door Frank Willemse SCHIEDAM - Bij niet ieder een gaat meteen een belletje rinkelen bij zijn naam. Adri aan Jaeggi is vooral bekend als journalist: columnist bij de Volkskrant en recensent bij Vrij Nederland en Het Parool. Maar naast dit werk is hij ook dichter en wist hij twee gedich- tenbundels te publiceren. Als schrijver van romans werd hij een literaire belofte. Met nu mogelijk een doorbraak bij het grote publiek. In februari al zou de schrijver naar Schiedam komen. Maar zijn nieuwe boek 'Edele dieren' was toen net niet af. Nog niet drukklaar. Gevolg: Jaeggi had geen tijd om als gast naar de bibliotheek van Schiedam Noord te komen. Geluk voor hem en het publiek kon Jaeggi ruilen met Mensje van Keulen die in een vol huis een intieme en tedere kijk gaf op haar werk en leven. Nu zijn boek af is, kan Adriaan Jaeggi (44) met zijn roman op pro- motietournee. „Het boek leest als een trein," zo mailt de organisatie enthousiast. Ruud Aret, boekhande- laar en organisator van de lezingen- cyclus, krijgt gelijk met Zijn goede keus van een beloftevol schrijver. 'Edele dieren' gaat over zes vrien- den op vakantie naar hun para- dijs. Yuppen uit de randstad die allemaal hun zorgen en kwaaltjes willen vergeten op de vakantie. Het paradijs is een landhuis gehuurd in Zuid Italie maar daar blijkt het paradijs langzaam maar zeker in een hel te veranderen. In plaats van het gedroomde Dolce Vita komen er snel scheuren in het Zwitserle- vengevoel van de rijke middelbare vrienden. Als het eeuwige talent en kunstenaar Martin een geit aanrijdt en verwaalt rond de Italiaanse villa geeft dat veel stress en ook scheuren in de relaties die de drie vrouwen en drie mannen met elkaar hebben. Het blijken meer oppervlakkige kennissen te zijn wat ontaard in kibbelpartijtjes en irritaties. Het door stadse typen zo geideali- seerde landleven wordt een nacht- ADRIAAN JAEGGI Nu 'Edele Dieren' dan eindelijk af is, komt Jaeggi naar Schiedam om zijn roman te promoten. Foto: Roger van der Kraan merrie. De aanbeden zon brandt als de hel, het overdadige eten drijft in het zwembad en de plaatselijke be- volking ziet glazig toe hoe de vaak beschonken vakantievierders met geld en grote bekken smijten. De vrouwen kwebbelen urenlang over hoe lang ze in de zon liggen of over de kwaliteit van de soor- ten sunblocks en zonnebrandolien. De mannen drinken vooral veel en ouwehoeren het liefst zonder enige kennis over De Zin van het leven. Of intimideren elkaar als echte haantjes. De vakantie beslaat drie weken, maar de roman beschrijft de eerste twaalf dagen als er van alles misgaat. Erna gaat iedereen - op een na- snel naar huis. Een il- lusie, al was het maar de vakantie, armer. Kaarten a 7,50 voor Adriaan Jaeggi -de laatste lezing van het seizoen - zijn te koop bij de boekhandels Van Leeuwen, Post Scriptum en Bibliotheek Waterweg. De lezing begint om 14.00 uur en iedereen die een kaartje koopt, krijgt Jaeggi's tweede roman 'Held van Beroep' kado. Complete inboedels vind je bij Mozes door Kor Kegel SCHIEDAM - Boeken voor een euro. Gereedschap voor honderd eurocent. Computers, kopjes, videofilms. Een gas- haard. Blikken, lampen, een letterbak. Een antiek radiomeu- bel. „We zijn supergoedkoop," zegt Lorenzo van Gelderen. „En als we iemand in de zaak krijgen die geen cent te makke heeft, dan geven we het ge- woon weg." Mozes heet de rommelmarkt aan de Westerkade, hoek Stadhouder- slaan. De hele Gorzen noemt het de nieuwe Toontje. Iedereen haalt herinneringen op aan Toontjes rommelmarkt Zuid, die zelfs in de Nederlandse lite- ratuur bekendheid kreeg dankzij Levi Weemoedt, toen nog in Vlaar- dingen woonachtig. Maar Lorenzo van Gelderen vindt dat hij zich in bedrijfsvoering en aanbod onder- scheidt. „De nieuwe Toontje, nee, dat vind ik niet. Ik leg er mijn eigen gevoel in. Wij halen gratis en voor nop hele inboedels uit panden en we zoeken niks uit, we zetten alles zo in de zaak, dus je kunt er de gekste din- gen vinden. We sorteren niks. Dat houdt het spannend." Koekjes, briquettes, een berenfamilie in was- kaarsen. Een naaimachine, klokken, gouden kunstnagels. Bakken met moeren, glazen potjes met spijkers. Een encyclopedic. Spelletjes. Schil- derijen. Je vindt op de Westerkade alles wat zich in een huishouden bevindt, of het nu het huishouden is De hele Gorzen noemt het de nieuwe Toontje, maar volgens eigenaar Lorenzo ligt er bij Mozes meer gevoel in. Foto: Roger van der Kraan van een bankier of van een woon- wagenbewoner. Servies. Beelden. Bloempotten. En in een hoek staan materialen, die je eerder bij een kwekerij zou verwachten dan in een rommelmarkt met paspoppen, een bedombouw, een douchebak en de kaart van Duitsland. „We gaan even naar Mozes," hoor je geregeld in de Groenelaan. Het is alsof er ineens meer mensen over de Westerhaven- brug lopen. Mozes is inderdaad een aanvulling op de winkelstraat van Schiedam-Zuid, alleen net buiten de Gorzen. Net als Lorenzo van Gelderen. „Ik ben ook net niet in de Gorzen gebo- ren, maar op het Nieuwsticht," zegt de 42-jarige ondernemer. Hij heeft zijn zaak genoemd naar Mozes van den Beldt, zijn 44-jarige kameraad, steun en toeverlaat. Voorheen deden ze van alles en nog wat: in de bouw, Het boekje 'Wie niet weg wordt is gezienl' werd onlangs gepresenteerd op het Stadhuis. Foto: Roger van der Kraan „Ik kan er geen lijn in ontdekken. Waar gaat het nou eigenlijk over?" vroeg een meelezer zich af. „Het boekje 'Wie niet weg is wordt gezienl' heb ik met genoegen gelezen. Is het mogelijk om acht exemplaren bij je te bestel- len?" liet Ruud van Harten van de ChristenUnie/SGP echter weten. De meeste politieke partijen bleken voldoende gei'ntrigeerd. Van de bevindin- gen over hun doen en laten willen ze graag meer weten. AOV, SP, Groen- Links, D66, Stadsbelangen en de Raadsgriffier toonden hun interesse, de WD bestelde zelfs honderd exemplaren om hun achterban eens een ander inkijkje van burgerlijke beleving ter hand te kunnen stellen. Het sprookje van de Vlaardingse politiek beschrijven is eigenlijk heel eenvoudig. Maar het lezen ervan blijkt dus niet voor iedereen voor de hand te liggen. Columnist Peter de Jong bezondigde zich eraan om op zijn eigen wijze een heel klein boekje open te doen over het gebeuren 'ten stadhuizen'. Niet in de hoop de grote gang der zaken terug op het rechte pad te krijgen, wel met intentie om het politieke spel nu ook eens van de ontvangende burgerlijke kant te beantwoorden. Daar waar het stadhuis als uitvoerend or- gaan van de democratic de deuren zo wijd mogelijk open probeert te zetten om de burgers ook na het kiezen in huis te halen en hen in het bestuurlijke proces te laten delen, wil de Jong met 'Wie niet weg is wordt gezien' ook duidelijk maken dat voor burgers die zich niet in de platgetreden paden der politiek kunnen vinden, zij toch juist daarom zelf de weg naar het stadhuis moeten bewandelen zolang het nog kan. Tijdens het sprekersplein voorafgaand aan de raadsvergadering presenteer- de hij zijn imaginair realistische bevindingen aan pleinvoorzitter Vera Kalf en de insprekers die de sloop- en bouwperikelen rond de Hogendorplaan en Emmastraat in het hoi van de Vlaardingse leeuw uitgesproken onder de aandacht van de politici kwamen brengen. Het door de ZwartWitte Vlaardingers uitgegeven geschriftje rolde bij druk- kerij Ridderhof van de digitale pers in een oplage van 275 exemplaren. De laatste exemplaren zijn uitsluitend verkrijgbaar bij de Jongs pendanten Har Pekel ing. en Pieter Kornelis van Ebscheuten. De redactie van Maasstad Week- bladen verloot onder Maasstad- lezers drie exemplaren van 'Wie niet weg is wordt gezien'. Wie kans wil maken op een exemplaar hoeft maar een ding te doen. Stuur een mailtje naar b.vanzessen@ maasstad.nl of een briefkaart naar Maasstad Weekbladen, t.a.v. Bart van Zessen, Postbus 1685, 3000 BR Rotterdam. Vergeet niet naam en adres te vermelden en de titel van het boek waarnaar u wilt meedingen. De winnaars worden onder het eerst- volgende Boekbeeld gepubliceerd en krijgen hun boekje daarna toe- gestuurd. De winnaars van 'Zien, Den- ken, Doen' zijn Henk en Cor- rie Mellegers (Schiedamseweg, VlaardingenA. Stolk (Albertine Agneslaan, Vlaardingen) en M. van Oosten (Holysingel, Vlaar dingen). Zij krijgen het boekje binnenkort thuisgestuurd. maasstad De DCMR werkt al 35 jaar aan een leefbare en veilige Rijnmond sloopkarweien, verhuizingen, werk op beurzen. En daar is rommel markt Mozes nu bij gekomen. „We huren het pand van mijnheer Bij- loo van Vink Co. Voorlopig tot maart. En dan zien we wel verder. Als het doorduurt, duurt het lekker door." Mozes werkt samen met de Voed- selbank, want er komen met de opgehaalde inboedels ook levens- middelen binnen. „En we zijn de helft goedkoper dan de Kringloopwinkel," zegt Lo renzo. „Het is gezellig. De buurt is hartstikke enthousiast en we krijgen leuke aanloop, niet te weinig en niet te veel. Gezellig! Om dat te onder- strepen gaan we op het binnenter- rein ook barbecues houden. Gratis. We beginnen met de Pasen en we gaan de hele zomer door, zolang als het leuk is." De DCMR Milieudienst Rijnmond heeft van maandag 2 tot donderdagmiddag 5 april (13.30 uur) ruim 350 meldingen ontvangen. Meer weten over het werk van de DCMR en ontvangen meldingen? Kijk op www.dcmr.nl. STR00MST0RING SHELL 00RZAAK ST0F0VERLAST SPIJKENISSE EN SIMONSHAVEN In de nacht van dinsdag op woensdag 4 april heeft een stroomstoring bij Shell Pernis een aantal fabrieken stilgelegd. Bij het opstarten van het productieproces is katali- sator, een hulpstof van zand en aluminiumoxide, vooral in de wijken Hoogwerf en Schiekamp van Spijkenisse en in Simonshaven terechtgekomen. De meldkamer van de DCMR heeft 88 meldingen van ongeruste bewoners van Spijkenisse ontvangen. De DCMR is met de politie een handhavingsonderzoek gestart. STANKOVERLAST IN HET RIJNMONDGEBIED VAN BRAND IN DEN H00RN Woensdagavond 4 april ontstaat een grote uitslaande brand in de loods van een handelsbedrijf in bloembollen aan de Zwethkade in Den Hoom (gemeente Midden Delftland). Bij de brand is een grote hoeveelheid kunststof betrokken. De brandweer geeft om 23.15 uur het sein brand meester. De meldkamer van de DCMR ontvangt de hele nacht tot in de morgen 89 meldingen uit west en midden Rijnmond over de rook en de stank van de brand. Er zijn geen schadelijke stoffen gemeten. Het nablussen heeft nog de hele donderdag in beslag genomen. MELDKAMER OOK TIJDENS FEESTDAGEN BEREIKBAAR De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt meldingen van bewoners in het Rijnmondgebied over stank, stof en lawaai en onderneemt waar mogelijk actie om de overlast te stoppen. Ook tijdens de paasdagen is de meldkamer van de DCMR telefonisch bereikbaar of stuur uw melding via internet. milieudienst MELDKAMER: 010 47 33 333 (DAG EN NACHT) www.dcmr.nl/milieuklacht

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 6