maasstad Tentoonstelling over Hollands eigen Titanic Van zwerfjongere tot souschef 1200 m2 4000 m. r r r r r r 0909-50 10 699 Mr. Pannenkoekenboot stapt in huwelijksbootje Maasstad lezersactie €5,00 KORTING MEISKES EN JONGENS! maasstad stadt g puizei Win een weekend of midweek in een Kuierhome! €295 Unieke lezersaanbieding \Naardg F 643° Nu met maar liefst naar de zomerse voorstelling STOPPEN MET ROKEN 3* OEDDOEL TUIN- SERREMEUBELEN Woensdag 25 april 2007 tx 63 INTERESSE OM HIER TE ADVERTEREN? Voordelig op pad, eerst langs Vervat www.vervat.nl "rm u, weekblade Zomervertier aan het zwembad in de Rotterdamse Schouwburg KORTINGSBON - - WPUV-.-. Lasercentra N.O. vestiging Rotterdam DE GROOTSTE COLLECTIE VAN NEDERLAND /tClal Uit (MHWUlrZct teven&nofi! Slaapsystemen en slaapadviezen Slaapboulevard yerstand van slapeny ~w~ v Zo doet u mee! y door Dik Vuik ROTTERDAM - Het werd de eer- ste echt goed gedocumenteerde scheepsramp in de geschiedenis: het vergaan van de Berlin bij de pier van Hoek van Holland. Dit jaar is de ramp precies honderd jaar gele- den. Reden voor het Maritiem Mu seum Rotterdam om uit te pakken met een bijzondere tentoonstelling over het 'Berlin drama' Rampen Ieiden vaak tot meer re- gelgeving voor de veiligheid. Dat was ook het geval met de Berlin: na de ramp werden bijvoorbeeld de afzonderlijke reddingsdiensten langs de kust gebundeld tot een central organisatie. Het was dan ook toepasselijk dat Pieter van Vol- lenhoven, in Nederland het gezicht van zo ongeveer alles dat met vei ligheid te maken heeft, onlangs de tentoonstelling over de Berlin ramp kwam openen. Een cadeautje had hij ook meegno- men: het 'Verslag Staatscommissie Reddingwezen', dat in 1909 als ge- volg van de ramp werd gepubliceerd en nu als bruikleen uit het konink- lijk archief in het museum ligt. Het vergaan van de Berlin maakte in 1907 heel wat los. Emoties, om te beginnen. Want niet eerder was een schip zo dicht op de kust vergaan, terwijl toch slechts een handjevol schepelingen in het barre weer kon worden gered. Er werden drie dagen lang red- dingspogingen ondernomen, foto's gemaakt en zelfs een film gescho- ten. Niemand minder dan Prins Hendrik kwam ter plekke kijken en voer met een boot achter de redders aan om de situatie te beoordelen. Het maakte hem in een klap po- pulair, na zijn eerdere opgedane reputatie als losbol. Maar wie er ook aanwezig was: de Berlin en haar passagiers en bemanning waren reddeloos verlo- ren. Slechts vijftien mensen werden levend van boord gehaald. De rest overleed in de ijskoude zee bij de pier, onbereikbaar door de zware storm en het ijskoude weer. Een tentoonstelling over de Berlin leek in eerste instantie moeilijk, omdat er weinig van het schip be- waard is gebleven. „Maar er waren wel veel verhalen over de ramp", vertelt Marina Fidder van het mari tiem Museum Rotterdam. „We zijn naar Engeland gegaan om verhalen te horen van familie van mensen die aan bord van de Ber lin waren. Het is echt 'oral his- Pieter van Vollenhoven, in Nederland het gezicht van zo ongeveer alles dat met veiligheid te maken heeft, heeft onlangs de tentoonstelling over de Berlin ramp kwam geopend. ROTTERDAM - Christoffel Wiel- ders stond vrijdag 20 april naast zijn grote liefde Mieke Noordegraaf op het Stadhuis aan de Coolsingel voor het altaar. De manager bij Rederij Tonissen, in Rotterdam ook wel bekend als Mr. Pannenkoe kenboot, en zijn Mieke vormden daar het stralende middelpunt van een huwelijksvoltrekking waarbij het zonder meer bijzonder was dat zij de beloftes zelf hadden geschre- ven. Niet de ambtenaar van de bur- gerlijke stand maar de geliefden zelf lazen dan ook voor uit eigen werk. De feestelijke middag kreeg 's avonds nog een vervolg in 'Aan Tafel' op de Bergweg. Christoffel Wielders en Mieke Noordegraaf; een stralend paar. foto: Roger van der Kraan tory' geworden." Onder de weinig voorwerpen bevinden zich toch nog een roetspaan van een sloep van de Berlin en een barometer, tijde- lijk afgestaan door de eigenaar. De beelden maken het beeld vervol- gens toch compleet. Uit Engeland komen filmbeelden, die je de ramp alsnog laten meebeleven en destijds werden vertoond onder de titel 'The Hook of Holland Disaster'. Het museum toont een model van het zusterschip van de Berlin, de Dresden. De schepen voeren voor een Engelse rederij, maar dankten hun namen aan de treinverbinding naar Duitsland, waarvoor ze hun passa giers naar Rotterdam brachten. Die trein werd misschien ook wel de beslissende factor achter de ramp. Kapitein Precious had al honder- den malen de overtocht gemaakt en nog nooit hadden zijn passagiers de trein gemist. Ook nu voer hij uit, ondanks het zware weer. Maar met Hoek van Holland voor de boeg werd de storm toch te machtig en sloeg de Berlin te pletter op de pier. Omdat de ramp goed gezien kon worden, was de belangstelling enorm. „Het werd een ipediahype", aldus Fidder. „Alle kranten stonden er vol mee." De discussie over de verantwoordelijkheid brak los en de kapitein kreeg de schuld. Maar wie ook schuldig was, feit bleef dat de Berlin tal van dramatische verhalen opleverde. Verhalen over 6-jarige Augustijn Hirsch, die door zijn ouders was toevertrouwd aan de hoofdsteward John Moor en sa- men met hem, in zijn armen, stierf. Familie van Augustijn bewaart in Engeland nog steeds een foto in een lijstje met hout van de Berlin. Else Emila Wennberg verloor haar doch- tertje en haar man, die als tenor met zijn operagezelschap op reis was. De Nederlandse autofabrikant Spij- ker verdronk, evenals de Britse koe- rier Arthur Frederick Herbert die met voor altijd ongelezen staatspost onderweg was. Zo vormde de Berlin de opmaat voor die nog grotere ramp met de Titanic, die vijf jaar later plaats- vond. Het museum laat de ramp niet al- leen door het materiaal meebeleven, maar ook door een aantal prachtige decors van onder meer een salon en de stuurhut aan boord. Je voelt het drama en dat mag een compliment aan de makers van de tentoonstel ling worden genoemd. 'Het Berlin drama, scheepsramp op de Hoek' is tot en met 2 maart 2008 te zien in het Maritiem Museum Rotterdam, Leuvehaven 1. Telefoon (010) 413 26 80. Zie ook www.maritiemmuseum.nl. Speciaa) voor lezers van Maas stad weekbladen heeft restau rant Millers een superaanbie- ding in het leven geroepen. Tot en met 29 juni kunnen sniulpa- pen op vertoon van dit artikel gebruik maken van een over- heerlijke wijn- spijsproeverij. Voor slechts 29,50 euro krijgt u een driegangenmaaltijd, met drie drankjes erbij! Graag wel eerst reserveren en vermelden dat u van de Maasstad-aanbie- ding gebruik wenst te maken. Lees snel verder wat u kunt verwachten van dit wonderlijke restaurant in het pittoreske his- torisch Delfshaven. r* Sinds december is meesterkok Al bert Kooy het Millers-team komen versterken. Onder zijn leiding is de keuken compleet veranderd. De oude Frans-mediterrane gerech- ten hebben plaats gemaakt voor eerlijke Hollandse producten. Een vooralsnog uniek concept. Alles is biologisch en ecologisch. „We specialiseren ons in vergeten groenten van de koude grond, naar seizoen", zegt Sjors Hoppen- brouwers. „Tomaten vind je dit jaargetijde niet op de kaart. Puur, omdat tomaten nu niet groeien. Ook importeren we zo min mo- gelijk uit het buitenland. Waarom bloemkolen uit Frankrijk halen als ze ook bij een Nederlandse boer groeien? Zelfs onze wijnen en likeuren halen we van dichtbij. Zo schenken we een mooie Ries ling uit Limburg en nippen gasten van likeurtjes van distilleerde- rij Rutte en Zoon uit Dordrecht. Maatschappelijk bewust op alle vlakken dus", lacht Sjors. In juii sluit het restaurant tijdelijk haar deuren voor een verbouwing. ..Millers wordt strakker en mo- derner". belooft Sjors. „Daarnaast gaan we in de nieuwe setting experimenteren met licht enter tainment tijdens het diner. Denk bijvoorbeeld aan cabaret of chan- sonniers. Muziek van Jan Ak- kerman of Friese fado van Nynke Laverman. Ook het kunstproject, waarbij jongeren schilderen on der begeleiding van professionele kunstenaars, krijgt weer een nieu we injectie. Brasserie Restaurant Millers Voorhaven 3 010-477.51.81 www.restaurantmillers.nl Openingstgden: di. t/m zo. 17.00 tot 22.00 uur Voor informatie bel 010 - 4004.391 Bok's Bungalowpark voor rust en natuur naar GARDEREN. Putterweg 76, tel. 0577-461362. Vraag prosp. aan voor 6-pers. bungalows. www.boksbungalowpark.nl Vrijdag 27 09.00-21.00 ■Zaterdag 28H Zondag 29 09.30-17.00^1 11.00-17.00 KAMPEERSUPERMARKT CARAVANS-VOUWWAGENS-OCCASIONS-VERHUUR-TENTEN CarryChef Skottel Met slangpiiaar voor alle gangbare gassoorten. Piezo ontsteking com| met draagtas nu Skottel anti-aanbakfolie Compleet assortment nu in Je Vervat Cadac Shop in Shop. Koninginnedag 30 april gesloten Rotterdam, Stadionweg 31/33, 3077 AP, T: 010 - 497 08 22 Ook verkrijgbaar bij Vervat A'dam - Abcouderstraafweg 130 T.0294 - 28 33 43 *actieprijs geldia van 27 t/m 29 apriT door Ilja Post ROTTERDAM - Achter het for- nuis bij Millers staan koks die anders wellicht uit wanhoop met schimmige bedoelingen aan de balie van een bank hadden ge- staan. Het restaurantpersoneel bestaat vrijwel uitsluitend uit zwerfjongeren die ooit op de rand van de afgrond balanceerden. Nu bereiden ze probleemloos een ge- rookte eendenborstrollade of kas- tanjeparfait. Jaarlijks stromen gemiddeld 40 tot 50 ex-dak- en thuisloze jonge- rfen vanuit restaurant fillers door naar een reguliere baan in de ho- reca. Millers, onderdeil van Pen sion Maaszicht, een 24-uurs opvang voor ontspoorde jongens en meiden, wordt daarom wel het Rotterdamse Fifteen genoemd. Maar waar televisiekok Jamie Oliver de luxe heeft te kiezen uit de beste randgroepjongeren, helpt Millers iedereen die aanklopt voor hulp. In acht maanden tijd wordt een bont gezelschap van ex-crimi- nelen, druggebruikers en slachtof- fers van misbruik of mishandeling klaargestoomd voor een erkende horecaopleiding. Makkelijk is het niet altijd om met deze doelgroep te werken, geeft projectleider Sjors Hoppenbrou- wers toe. „Veel jongeren hebben nog nooit een baantje van negen tot vijf gehad. Ze missen regelmaat en houden zich slecht aan afspraken. Aan het begin komen ze vaak stan- daard te laat. Daar moet je mee om kunnen gaan. Soms geven we de jongeren een uitbrander, maar aan straffen doen we nauwelijks. We zijn al lang blij dat ze weer iets van hun leven willen maken." „Nederland telt 10.000 zwerfjon geren", doceert hij. „Bovendien ko men jaarlijks 50.000 tot 100.000 vmbo'ers zonder diploma van school. Daarvan dreigt een kwart af te glijden in de goot. Een groot probleem, waar de re- gering miljarden euro's inpompt. Jammer alleen dat sommige poli- tici de oplossing vooral zien in het wegstoppen van jongeren in opvoe- dingskampen. Beter is het om hen onder de mensen te houden. Wij zetten jongeren vanaf de eerste dag tussen de gasten. Laat ze maar een beetje stuntelen in het begin. Daar leven ze van. Bovendien blij- ven ze zo deel uit maken van de maatschappij." Die aanpak werkt is gebleken uit de zeven jaar dat het project nu loopt. Sjors: „Soms dacht ook ik: Dat wordt nooit wat! Maar de jongeren blijven me verbazen. Iemand die je de eerste weken enkel spinazie kan laten plukken, die nog nooit een levende kabeljauw of kreeft heeft gezien, groeit al snel uit tot volwaardig horecadier. Het grootste compliment dat ze met kunnen ge ven, is slagen in het leven. Onlangs kwam ik een jongen tegen die twee jaar geleden nog onbehandelbaar was. Nu is hij souschef. Geweldig toch? lemands toekomst is onbetaalbaar. Dat is niet in geld uit te drukken." Desondanks krijgen de jongeren hun horecadiploma niet cadeau. Ze moeten er hard voor knokken. Een dag per week krijgen ze les van het Zadkine, woensdagmiddag stude- ren ze onder begeleiding en dan is er nog de eigenlijke stage in de keuken of bediening. 'A.-' In juli gaat het restaurant dicht voor een grootschalige verbouwing. Op zolder, nu een opslagplaats, verrijst straks een heus klaslokaal. Naast knus familierestaurant verandert Millers meer en meer in een offici- eel opleidingsinstituut. „Politici komen hier graag", zegt Sjors. „Half politiek Den Haag is al langs geweest om met eigen ogen te zien hoe we de jongeren hier weten te motiveren. Overtuigd van ons succes zijn er inmiddels plannen om ook in Am sterdam en Eindhoven een pension met eventueel restaurantproject te •CiMtett. AlJ(plrtter#n w<| a, n§f mee, heo® Aan wave lattraadecji niet. We SpiCgeldfi ons liever aan de kwaliteit van de uitstromers." Ex-dak- en thuisloze jongeren achter het fornuis bij restaurant Millers. foto: Rob Kamminga Meiskes en jongens speelt zich af aan het zwembad op het landgoed van een rijke industrieel. Boven de grote haag die het decor domineert, zien we nog net een hoge duikplank uitsteken. Vanach- ter de bosjes klinkt enthousiast ge- spetter en geplons. Twee jongens wonen hier en hebben een vriend op bezoek om hun herexamens te leren, twee meiskes komen buurten en willen op deze warme dag een frisse duik nemen. Een van hen, de sensuele Tania, blijkt echter de minnares van de heer des huizes te zijn. Haar aanwezigheid brengt het hoofd van vader, moeder en kinderen op hoi waardoor uit- eindelijk alle sluimerende familietrauma's tot ontploffing komen. Lezers van Maasstad weekbladen kunnen extra voor delig naar deze zomerse voorstelling van het Ro Theater op 2, 3 of 4 mei a.s. om 20.15 uur in de Rotterdamse Schouwburg. Op vertoon van onderstaande bon ontvangt u aan de kassa van het theater maar liefst 5,- korting. U betaalt dan voor een eersterangs kaartje 12,50 i.p.v. 17,50. U kunt reserveren op het volgende nummer: 010-4118110 o.v.v. Maasstad Week bladen. Voor meer informatie kunt u kijken op de website van het theater: www.rotheater.nl Ja, ik maak gebruik van de €5,00 korting iNaam:. Adres: 'iff w™ Immmmw Postcode:Woonplaats: Voorwaarden: de korting geldt uitsluitend op vertoon van deze advertentie direct bij de kassa en niet via internet, zolang de voorraad strekt. Max. 4 personen per bon. Niet geldig voor reeds gekochte kaarten. Er is geen restitutie mogelijk. Niet in combinatie met andere acties. Professionele ondersteuning nodig bij het Lasertherapie, wetenschappelijk ontwikkeld!!! Kosten 135,- waarvan 75% vergoed door o.a Zilveren Kruis Bel: 0900- 4378 678 0900- gestopt TPB 'IIP1 tuifr- e*t HOOFDWEG 9 - CAPELLE A/D IJSSEL TEL. 010-41850 79 www.stigter-tuinmeubelen.nl Blaaksedijk (Ind.terrein Heinenoord) Boonsweg 7 tel. 0186 -601355 www.slaapboulevard-kvvakernaat.nl ontvangst- ruimte zeer nood- zakelijk iets guitige blik bevel vaststaand gegeven onder meer werkwij2e schoft Europese vrouw verharen tijdrekening T elektrisch geladen deeltje lekkernij persoonlijk vnw. wieierterm V bruikbaar lekker vinden twijg open plek in een bos kleur pleisterkalk huisdier Franse dans Europeaan zangstem lang mens kleine baai appel stof om leer te bereiden mannelijk dier watering vlug T~ viaktemaat vereniging biibelse figuur vanaf humeurig mens wees gegroet schutting Pallieterburght is een nieuw te bouwen tehuis met dag- en nachtopvang voor ongeneeslijk zieke kinderen die in ziekenhuizen uitbehandeld zijn. Om de ouders te ontlasten kunnen de kinderen hier tijdelijk logeren. Stichting Pallieter doet dit samen met het Sophia Kinderziekenhuis, IJsselland Ziekenhuis, Thuiszorg Rotterdam, De Zellingen en Stek Jeugdzorg. Dit unieke project wordt geheel gerealiseerd door vrijwilligers. Kijk voor meer informatie op: www.pallieterhelpt.nl zorgt voor het zieke kind tussen ziekenhuis en thuis In de mooie bos- en heiderijke omgeving van Drenthe ligt Rekreatiepark 't Kuierpadtien. De ideale locatie voor een korte vakantie voor het hele gezin. U kunt heerlijk relaxen, wandelen of gebruik maken van de diverse sport- en spelfaciliteiten die het park te bieden heeft. Drie winnaars verblijven een weekend of midweek met max. 6 personen in een comfortabele Kuierhome. Bedlinnen, een handdoek- en keukenset, belastingen en de eindschoonmaak zijn inbegrepen. Kijk voor meer informatie op: www.kuierpadtien.nl Los het Zweedse raadsel op. In de genummerde vakjes leest u de oplossing. Die oplossing kunt u van woensdag 25 april t/m 1 mei 2007 doorgeven via (70 ct. p.m.). U kunt zo vaak bellen als u wilt. En wie vaker belt, heeft meer kans. De meeropbrengst van deze actie gaat naar Pallieterburght! Vul hier de gevonden letters in en bel het gevonden woord door via 0909-50 10 699. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 De oplossing uit nummer 9 is: reisagent. Een driedelige trolleyset van Enrico Benneti is gewonnen door: H. vd Hucht, 's-Gravendeel; C. Flobbe, Rotterdam; H. van Kesteren, Spijkenisse. 2007 - puzzel en win services Over de uitslag kan niet gecorrespondeerd worden. Prijswinnaars ontvangen automatisch schriftelijk bericht.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 14