www.schiedam.nl Lezing Dominique Busch in Bibliotheek Waterweg Presentatie Het Gorzen Alfabet Braderie, optredens en vuurwerk tijdens Koninginnedag Nu al 100.000 scans bij het Gemeentearchief! Het Ondernemersloket Stadsplattegrond huis-aan-huis verspreid Groep Hoppe fietst 20.453 bijeen voor Doe Een Wens Stichting Muziek en kunst in Urban meets Classic in Groenoord-Zuid n^r- gemeente Schiedam Presentatie publicatie 'Het Gorzen Alfabet' van Sanneke van Hassel Donderdag 3 mei 2007 Cafe Wilhelmina Wilhelminaplein 26 3114 CK Schiedam Week 17 Woensdag 25 april 2007 voor alle (startende) ondernemers in Schiedam Stadserf 1 3112 DZ Schiedam 010-246 5304 info@schiedam.nl Openingstijden: maandag 12.00 uur -16.00 uur dinsdag, woensdag, vrijdag 8.00 -16.00 uur donderdag 8.00 uur - 20.00 uur p <nn 1/1 H r>sw«yt| p M Open Holland vrijdag 27 april, 20.00 uur Kwalificatietoernooi Open Holland Masters zaterdag 28 april, 10.00 uur Open Holland Single zondag 29 april, 12.00 uur Open Hol land Masters Sport-en evenementenhal Margriet Nieuwe Damlaan 5, Schiedam www.openholland.nl of www.ddfdarts.nl Koninginnedag maandag 30 april 09.00 - 17.00 uur; vanaf 22.00 uur vuurwerk Schiedam-Kethel en omgeving gratis entree Meer informatie: www.ontdekschiedam.nu De publicatie is voor bewoners van de Gorzen gratis op te halen bij BVSZ/Service Plus- Punt Leliestraat en bij Wijkcentrum Zuid. Van 16 juni tot 23 September 2007 vindt in Kassel (Hessen, BRD) de DOCUMENTA 12 plaats, een van de meest toonaangevende tentoonstellingen op het gebied van hedendaagse kunst. Bibliotheek Waterweg en de vrienden van het Stedelijk Museum Schiedam bieden een aantrekkelijk programma aan om een bezoek te brengen aan deze tentoonstelling. Alle informatie daarover vindt u op www.bibliotheekwaterweg.nl. Daarnaast wordt voor belangstellenden en ter voorbereiding op het bezoek een kunsthis- torische lezing gegeven. Deze lezing wordt verzorgd door Dominique Busch, kunsthistorica, afkomstig uit Kassel, en onder meer docente bij het Goethe-Instituut in Amsterdam. De lezing vindt plaats op donderdag 26 april 2007 blbllOtn00k in Bibliotheek Stadserf. Aanvang 20.00 uur. Toegang waterweg "Ik ben geemigreerd naar Canada in 1951Nu ik veel te oud word om nog te reizen ben ik er heel erg blij mee dat ik veel aktes via de internet kan vinden over het geslacht Etman.- Hettie van Deurse, Canada "Ik heb de afgelopen tijd druk gebruik gemaakt van de mogelijkheid om on-line aktes thuis te krijgen. Wat een fantastische service. Als oud-Schiedammer ben ik er trots op dat Schiedam tot nu toe het enige archiefis dat de akten gratis thuisstuurt. Ik heb een groot deel van mijn stam- boom kunnen samenstellen. - Roel Hodes, Nederland "I have been able to trace my ancestors using your website and I am so pleased that I have been able to get the documents on-line. I have been able to go back as far as 1726. I THINK YOUR WEBSITE IS FABULOUS!" - Dolly Dush (Timmermans), Amerika Niet zonder hulp Met professionele apparatuur wordt elke pagina zorgvuldig gescand, waarna vrijwilligers de gegevens invoeren in de database. Ook worden de gegevens nog door hen gecontro- leerd. Het archief krijgt hulp van een tien vrijwilligers, zonder wie we in zo'n korte tijd nooit zoveel scans aan het publiek hadden kunnen aanbieden. Hoe? Via onze webstek, http://archief.schiedam.nl/, kunt u onder 'Genealogie' SchiedamGen vinden. Na ingelogd te hebben kunt u gemakkelijk uitzoeken of de namen van uw (voor)ouders voorkomen in de volgende akten: Coiofon Openlngstljden Stadswinkel Gemeentelijk Informatiepunt Stadswinkel, Stadserf 11 Tel.: (010) 246 53 04 Stadskantoor Tel.: (010) 246 55 55 j Fax: (010) 473 70 21 maandag 12.00 tot 16.00 uur Postadres Postbus 150113100 EA Schiedam E-mail: info@schiedam.nl dinsdag t/m vrijdag 08.00 tot 16.00 uur Buiten kantooruren voor donderdag 08.00 tot 20.00 uur spoedeisende veiligheidszaken Tel.: (010) 246 54 00 Het Gorzen Alfabet sanneke van Hassel -mm rtcvtf'blh'TiD.r^rhr.rn{It/ Gemeentebericht Het Gemeentearchief was een van de eerste archieven die gratis scans aanboden. Sinds we in december 2004 begonnen met deze service, hebben we uit binnen- en buitenland veel positieve readies mogen ontvangen. Bijvoorbeeld deze: Schrijfster Sanneke van Hassel schreef in opdracht van het gemeentearchief Schiedam en gemeente Schiedam, afdeling Cultuur de publicatie 'Het Gorzen Alfabet'. Met behulp van het alfabet geeft Van Hassel een beeld van het leven en werken in de Gorzen van nu en in het verleden. Op donderdag 3 mei wordt in aanwezigheid van wethouder Menno Siljee het eerste exemplaar overhandigd in Cafe Wilhelmina op het Wilhelminaplein in Schiedam. Ook zal hij de winnaars van de verhalenwedstrijd bekendmaken. Van Hassel ging op bezoek in de wijk, sprak met de bewoners en met ken- ners over de wijk, en deed onderzoek in het archief. In de vorm van een alfabet komen allerlei aspecten over de Gorzen naar voren. Ze schrrjftrwerde C van Cafe De Kol, de H van Heilige Hartkerk en de K Kleermaker Bijtel tot de R van Rollatorrace en de V voor de Gorzenese liefde voor voetbal. De G is natuurlijk van Gorzenaar of Gorzenees. De eerste groep is in de wijk geboren en getogen, de tweede groep zijn de nieuwkomers. Uit het boek komt ook naar voren hoe welkom ze er is, omschrijft Van Hassel de directheid van de Gorzenezen en het leven in de wijk, waar het net een dorp is. Dierbare herinneringen 'Het Gorzen Alfabet' is bedoeld om de verhalen van de bewoners zelf over de buurt naar buiten te brengen. Naast het alfabet zijn daarom 47 herinneringen aan de Gorzen verzameld. Gorzenezen vertellen over de Toontjes Rommelmarkt, Jeneverstokerij Hasekamp, de padvinderij en Werf Gusto. Allemaal plekken in de wijk die er niet meer zijn, maar waar zij dierbare herinneringen aan hebben. Van Hassel schreef eerder de verhalenbundel 'IJsregen' en 'Indrukken van de wederop- bouw van Sarajevo'. 'Het Gorzen Alfabet' is geiflustreerd met zes beeldimpressies van de Gorzen van fotograaf Otto Snoek. De publicatie zal voor de afdeling Cultuur aanleiding zijn om een aantal voorstellen te doen op het gebied van kunst en cultuur. Gemeentearchiefvrljwilligers Louis Vrijland en Mia Stauthamer controleren de ingevoerde gegevens. Gemeente Schiedam Geannexeerde gemeenten Geboorteakten 1811-1841 Huwelijksakten en -bijlagen van: Huwelijksakten 1811-1930 Kethel en Spaland 1811-1842 Huwelijksbijlagen 1812-1886* Oud- en Nieuw-Mathenesse 1811 - 1842 Nieuwland c.a. 1811 - 1842 Op 'onze site kunt u ook vinden welke aanvullingen er in de toekomst nog bij zullen komen. Op naar de 150.000! Het Gemeentearchief Schiedam is iedere werkdag geopend van 9 tot 17 uur en geves- tigd op de derde verdieping van de nieuwbouw van het Stadskantoor, Stadserf 1E-mail: archief@schiedam.nl. Bezoek ook de webstek archief.schiedam.nl en de tentoonstellingen in de Stadswinkel. Deze week wordt in opdracht van Rijnland plattegronden de Citoplan stadsplattegrond gratis huis-aan-huis verspreid. Ook op het internet is deze plattegrond te raadplegen via www.plattegronden.nl/schiedam. Wie vragen of klachten heeft over de ver- spreiding van de plattegrond kan mailen naar burre014@planet.nl of bellen met 0412-628886. De Oranjekleren kunnen weer uit de kast en de gezichten geschminkt voor Koninginnedag. Koninginnedag in Kethel start maandag 30 april traditioneel met de Aubade waar de kinderen uit voile borst meezingen met de liedjes. Daarna kunnen bezoekers lekker struinen langs de braderiekramen en over de vrijmarkt wandelen. indercaravan op het speelplein van basisschool Annie M.G. Schmidt. Het feest barst los om 10.00 uur op en om het feestterrein van Industrieterrein Kethelvaart met kinderattracties en optredens van een Shantykoor en diverse sportscholen. Er zijn kinderacts, bands en tussendoor een DJ. Dit alles onder het genot van de nodige lekkernijen. Koninginnedag in Kethel wordt afgesloten met de lampionnenoptocht die onder begeleiding van de Schiedamse drumband om 22.00 uur eindigt met een spetterend vuurwerkspektakel. Ook op de Groenelaan en het Wilhelminaplein wordt Koninginnedag gevierd met een vrijmarkt en een podium met live muziek van onder meer Shirley, Ruud Ricky, 5 Old Men en Join-the-Grid. Darten tijdens Open Holland Her laatste weekend van april staat Schiedam in het teken van Darten. In de Margriethal vindt Open Holland plaats, het op een na grootste dartsevenement dat Nederland kent. Van vrijdag 27 tot en met zondag 29 april kunnen liefhebbers naast de recreatiedarters, ook de topdarters van de Professional Darts Corporation (PDC) aan het werk zien. De professionals spelen op zondag om een prijzenpot van 30.000,00. Open Holland Masters telt mee voor de the Order of Merit, de PDC ranking aan de hand waarvan spe- lers worden geselecteerd voor de grote PDC toernooien. Vrijdagavond wordt het kwalificatietoernooi gespeeld, waarbij acht wildcards beschikbaar gesteld worden voor het gesloten toernooi op zondag, de Open Holland Masters. Zaterdag 28 april vindt het Open Single toernooi plaats voor dames, heren en jeugd. De Groep bestaat uit bewoners van de wijk Groenoord, wijkteam Schiedam-Noord, Politie Regio Rijnmond, woningcorporatie Woonplus Schiedam, Stichting Welzijn Schiedam en de gemeente en nam op zaterdag 21 april deel aan de wielerprestatietocht Amstel Gold Race over 100 km in de heuvels van Zuid-Limburg. Rappers Smajl, Calvin en Adnan van Reflex vertellen in hun rap hoe trots zij zijn op hun wijk. Anet van de Elzen liet de regel 'Ik weet hoe het voelt om naar iets moois te streven' in de straatstenen van de Obrechtstraat leggen. Verder maakte zij een bronzen beeld, waarvoor de kinderen uit de wijk haar inspireerden. Het kunstproject is een opdracht van Woonplus Schiedam en de gemeente Schiedam, afdeling Cultuur, in het leader van de herstructurering van Groenoord. Menno Siljee (wethouder Cultuur) en Bob Venhuizen (directeur bedrijfsvoering van Woonplus), openden Urban meets Classic. Elke maand bezoeken honderden geinteresseerden onze site, om gebruik te maken van SchiedamGen. En dat is niet zo verwonderlijk, want met deze door het Gemeentearchief gratis aangeboden service kan iedereen kosteloos zoeken naar akten van de Burgerlijke Standldt. 100.000 scans 100.000 akten? Helaas niet... Omdat akten vaak bijlagen hebben, zijn er meerdere scans per akte nodig. Op dit moment bevat SchiedamGen ongeveer 33.500 akten over meer dan 159.000 personen. De scans kunt u met een klik van de muis bekijken, maar u kunt ook een versie in hoge resolutie gratis ontvangen via e-mail! Het Gemeentearchief bewaart informatie over Schiedam en Schiedammers van 1286 tot gisteren en stelt deze gratis beschikbaar. De actie van Groepe Hoppe om geld in te zamelen voor de Doe Een Wens Stichting heeft 20.453 euro opgebracht. Dat werd vorige week bekend tijdens de ploegenpresentatie van de Groep Hoppe, waarbij ploegleider Eric van Staveren een cheque uitreikte aan Harmienke Kloeze, de directeur van de stichting. Het bedrag is door onder meer sponsoring bijeengebracht. De rappers van Reflex uit Groenoord-Zuid presenteerden op woensdag 18 april met trots hun eerste cd met een optreden tijdens 'Urban meets Classic'. De rappers schreven een rap over hun wijk als onderdeel van een kunstproject van kunstenares Anet van de Elzen.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 3