'Voyage of discovery' door de witte woestijn van Antarctica Uniek Antarctica -JL Ontstaansgeschiedenis ■91 Dialoog met eeri koriingspingu'in m ill De naam Oppervlakte Antarctica is van niemand We hebben alweer bof. Ieder- een is opgewonden, zelfs de kapitein en het expeditieteam verkeren in jubelstemming. Gisteren konden we vanwege de harde wind geen landing maken op Fortuna Bay, An- tarctisch South Georgia. Be- sloten wordt om de routeplan- ning te wijzigen en een nacht te wachten. In de hoop dat de wind dan gaat liggen. En dat doet ie. wmm stsia-iiiittiijHUBiifUBimneimi Wilhelmina Bay door Irene Boonekamp Op Fortuna Bay bevindt zich na- melijk bij toeval een enorme kolo- nie zeldzame koningspingu'ins, die bijna een meter hoog zijn. Kapitein, scheepsarts, bemanning, alle mee- varenden mogen aan land om deze unieke kolonie te bezoeken. Om de beurt, want bij een landing mag er altijd maar een bepaald aantal mensen tegelijk landen, zo zijn de internationale voorschriften. De landing wordt bemoeilijkt door honderden enthousiaste, jonge pels- robben die om de zodiak buitelen. Aan land heeft het expeditieteam al voorwerk verricht en gezocht waar en wat voor dieren er zijn: op twee kilometer naar het westen staan wel 3.000 koningspingu'ins, er bevinden zich ook nog wat dieren los over het land. Iedereen zet onmiddellijk koers in westelijke richting en dat wil ik ook doen maar ik besluit toch om eerst de andere kant op te gaan. Ik banjer in mijn uppie over het land, zie en voel opeens een roedel rendieren langs me voorbij- stampen. Nog wat verder liggen zeeolifanten afschuwelijk te ruften en tegen el- kaar aan te schurken. In deze tijd liggen ze zo'n vijf weken aan land om te vervellen, dat jeukt natuurlijk enorm. Ik klauter naar boven en word beloond met een magistraal, wijds uitzicht: de gletsjers steken scherp af tegen de blauwe lucht. Ik voel me enorm bevoorrecht, loop nog wat verder en daar staat ie, he- lemaal alleen: een prachtige grote koningspinguin. Zachtjes met z'n vinnen te wapperen, kop schuin omhoog, beetje arrogant. Geen idee waar ie vandaan komt, waar ie naar toegaat. Ik blijf hem maar aansta- ren. Ga op een steen pal voor hem zitten: „Wat ben jij mooiiii!!!" Hij koekeloert maar wat voor zich uit, blijft stokstijf staan, de wind waait de haartjes van zijn vachtje wat op. Hij alleen, ik alleen, gevoel van saamhorigheid. Ik begin tegen hem te praten. Over de geweldige reis, de medepassagiers met zeventien verschillende nationaliteiten (ik ben de enige uit de Benelux) waaronder Zweeds koninklijk bloed, de oude Noorse walvisvaarder Martin Sei- erstad en de beroemde Braziliaan Amyr Klink die in zelfgemaakte zeilboten al zeventien maal An tarctica heeft gerond. Over de luxe aan boord: iedere avond zie ik in de jacuzzi op het winderige achterdek onwerkelijke zonsondergangen. Er PHS Aan boord van de Nordnorge ontbreekt het aan niets; jacuzzi op het achterdek, copieuze maaltijden, een fraaie bibliotheek en iedere dag lezingen. is zelfs een fraaie bibliotheek en een hospitaaltje aan boord. En de maaltijden zijn wel erg copieus. „Wist je dat we iedere dag lezin gen krijgen over jullie en andere bewoners van Antarctica, over de moedige ontdekkingsreizigers en over natuurverschijnselen van An tarctica. Het schijnt behoorlijk te tochten boven Antarctica, het gat in de ozonlaag wordt groter. Dat kan dramatische gevolgen hebben, als de ijsmassa's hier gaan smelten, stijgt de zeespiegel wereldwijd met zestig meter! Maar wat doe jij hier zo in je uppie. Als je bij de anderen gaat staan, is het veel warmer. En kijk je wel uit, de albatrossen en stormvogels lusten je rauw. Heb gis- teravond de beroemde film over je gezien, kom jij soms ook net terug van weken wandelen om voedsel te halen. Jullie lijken wel kwetsbaar maar overleven toch maar mooi in deze barre kou." Hij kijkt schuin langs me heen, reutelt en wappert wat. Natuurlijk begrijpt hij me. Wel een half uur zit ik tegen hem aan te kletsen en hij wauwelt terug. „Jij ruikt echt naar vis, vind je dat ik naar mens ruik? Dat je helemaal niet schrikt van zo'n groot wezen." Om ons heen is het doodstil. Nu is het zo dat je overal in dit gebied te ho- ren krijgt: iaat alleen voetstappen achter, neem alleen herinneringen mee terug'. Maar... ik neem nu een- maal overal waar ik kom een steen mee als herinnering en de grond ligt hier bezaaid met vulkanische steentjes. Ik schaam me diep, pik er toch eentje. „Dit is jouw land, je vindt het toch wel goed dat ik een steentje meeneem? Tegen niemand zeggen hoor!" Hij wappert met z'n wappers en kijkt nog schuiner om hoog, ik houd het erop dat hij zegt 'Ik heb niets gezien'! Ik sta op en loop langzaam achteruit van hem weg. Hij blijft me nakijken en als ik al ver weg ben maakt hij ineens rechtsomkeer. Aju! Geroerd ga ik op weg naar de ko lonie. Duizenden koningspingu'ins staan hier te staan, te schuifelen. De baby's met pluizig bruin donsvel- letje trekken het voedsel diep uit de bek van de moeders, hier en daar zit een pingui'n op een ei. Om het ei niet weg te laten rollen bouwen ze een kringetje van zwarte steentjes die ze bij elkaar scharrelen of van de buren pikken, die op hun beurt weer gaan jatten bij de volgende maar die wordt woest en zet de ach- Moeder en kind koningspinguin. tervolging in. Paniek in het kamp met domino-effect: opeens rennen er een heleboel pingui'ns achter el kaar aan, luid kwarrend. Zoveel geluk, zoveel moois. Maar dat ene halfuurtje met die ene konings pingui'n, helemaal voor mij alleen, het is mijn mooiste herinnering aan Antarctica. Het steentje gooi ik terug op de grond. In het vaarwater van ontdekkingsreizigers De naam Antarctica komt van de oude Grieken die overtuigd waren dat de aarde rond was met een noordelijk en zuidelijk half- rond; volgens filosoof Aristote- les was de natuur symmetrisch opgebouwd: in het noorden een koude zone, dan ook aan de an dere kant; de noordpool bevindt zich onder het sterrenbeeld van de beer ('arktos' in het Grieks); Antarctica betekent dus: tegen- over de beer. De oppervlakte van Antarctica bedraagt 14 miljoen vierkante kilometer, ruim 330 keer zo groot als Nederland. 99 Procent van het continent is bedekt met ijs. Gemiddeld is de ijskap twee kilometer dik met uitschieters tot 4,8 kilometer. De ijskap be- vat zo'n 25 miljoen km3 ijs, ongeveer negentig procent van al het ijs op aarde. De ijskap op Antarctica wordt gevormd door- dat er jaarlijks een sneeuwlaag bijkomt die's zomers niet smelt. Wetenschappers, ook Neder- landers, hebben door metingen aangetoond dat het onderste ijs 760.000 jaar oud is. Antarctica is van niemand en heeft geen eigen regering. Tij- dens het Internationaal Geofy- sisch jaar (1957-1958) werden veel expedities naar de zuidpool uitgezonden. Hieruit voortvloei- end tekenden de twaalf landen die hierbij actief waren: Argen tina, Belgie. Chili, Frankrijk, Japan, Australie. Nieuw-Zee- land, Noorwegen, de USSR, het Verenigd Koninkrijk, de Ver- enigde Staten en Zuid-Afrika het Antarctisch Verdrag, dat de wettelijke basis voorstelt voor het beheer van Antarctica. La ter tekenden nog 32 landen het verdrag. waaronder Nederland in 1990. Het verdrag verbiedt militaire activiteiten, nucleaire proefne- mingen en economische ont- wikkeling op Antarctica. Alleen wetenschappelijk onderzoek en vredelievende doeleinden zijn toegestaan. Verder blijft Antarc tica neutraal grondgebied dat niet door landen geclaimd mag worden. Tussen de verschillende landen kunnen wetenschappers uitgewisseld worden. Elk land heeft het recht om werkzaam- heden van andere landen te in- specteren. De belangstelling voor expedi- tietochten naar Antarctica neemt toe. Toch zullen er nooit teveel toeristen voet aan wal zetten. Want het Antarctisch verdrag bepaalt dat er maar een beperkt aantal schepen tegelijk toestem- ming krijgt om in Antarctisch gebied landingen te maken. Voor informatie en boekingen Norske Turist Service Postbus 456, 2100 Heemstede 023 - 5289856 www.norske.nl info@norske.nl In Ushuaia, een Indiaans pi- oniersdorpje op de zuidpunt van Vuurland scheep ik in op de MS Nordnorge voor 'A voy age of discovery', zoals op de jacks voor alle passagiers staat geborduurd. Daarmee refere- rend aan de titel van het boek waarin de Britse ontdekkings- reiziger Robert Falcon Scott zijn hachelijke expeditie per zeilschip naar Antarctica in 1904 beschrijft. Doel van die expeditie was de ge- ografische zuidpool te halen. Maar op 82 graden zuiderbreedte blijft de boot steken. Een van Scott's bemanningsleden, de Ierse Ernest Shackleton, leidde enkele jaren later zelf een expeditie om de zuidpool te halen. Zijn zeilschip, de Endurance, begeeft het in de Weddellzee, waar- na een survivaldrama volgt dat via Elephant Island, de Zuidelijke IJs- zee en South Georgia eindigt in een triomftocht. Het was uiteindelijk de Noor Amundsen die in 1911 als eerste voet aan wal van de zuidpool zette, gevolgd door Scott in 1912 en in 1915 door Shackleton. Antarctica is nog steeds ongenaak- baar en onbewoond. Maar om er te komen, dat is nu veel makkelijker en kan zelfs heel luxe. Aan boord van de Nordnorge, dat behoort tot de beroemde Noorse Hurtigruten- vloot, begeven we ons de komende zeventien dagen in het vaarwater van Scott, Amundsen en Shackle ton. Tot en met de Weddellzee en de begraafplaats van Shackleton op het eerste Antarctische walvissta- Crabeaters op voorbijdrijvende ijsschotsen tion Grytviken, South Georgia. Voordat we de derde dag het An tarctisch paradijs binnenvaren ron- den we Cape Horn en moeten we de gevreesde, woeste Drake Passage oversteken. Gewapend met pleisters achter mijn oren en een sterke pit tegen zeeziekte wacht ik half in coma in mijn hut op het moment dat ik tegen de muren geslingerd zal worden. Maar de golven komen deze nacht niet hoger dan acht me ter, ik ben een beetje teleurgesteld. Dat gaat snel over wanneer de eer ste ijsbergen in zicht komen en het schip niet kort daarna de 'ijstijd' binnenglijdt. Alle 200 passagiers staan op het voordek met droom- ogen. Antarctica! Terra incognita. Tegen een roze gekleurde lucht to- nen, 360 graden om ons heen,'glet sjers, ijsbergen en ijsplateaus in een serene stilte hun naakte schoon- heid. Nog geen uur later zak ik van de boot een zodiak in en vaar door ijskoude wind naar onze eerste lan- dingplaats: Livingstone Island, Half Moon. In dik sneeuwpak en met hoge laarzen loop ik, gelijk een maanmannetje, tussen de nieuws- gierige 'balkende' ezelspingu'i'ns. Ik kan ze zo aanraken, maar dat is streng verboden. Ze zijn niet groter dan 25 cm, ik ga op de grond liggen om hen van onder af te fotografe- ren. Binnen de kortste tijd waggelen ze over me heen en pikken aan mijn laarzen. Amerikanen en Japanners klikken met hun camera. Op het zonovergoten Port Lockroy, waar we de volgende dag een lan ding maken, ontmoeten we kolonies adelie- en chinstrap pingui'ns in een spectaculaire omgeving. Helaas houden albatrossen erg van pingu- ins, er liggen heel wat kadavertjes. Op Port Lockroy staat een Engelse basis die nu dienst doet als postkan- toortje en museumpje. Het is zo warm dat we, terug aan boord, barbecuen op het bovendek. In de verlaten verte zien we een 'Hollands' zeilschip moeizaam tus sen het ijs laveren. Cuverville Island met de grootste kolonie gentoopin- gui'ns kunnen we vanwege het zwa- re ijs en harde wind niet aandoen. Maar de zodiaktocht in Wilhelmina Bay (vernoemd naar koningin Wil helmina vanwege geldelijke steun) tussen enorme ijsschotsen waarop luie crabeater seals (kreefteneters), hoge ijsbergen en langs half ver- gane schepen maakt het helemaal goed. Terug aan boord worden we getrakteerd op bultrugwalvissen die random de boot ongegeneerd hard stoom afblazen. Terwijl in de fotogenieke Weddel lzee reusachtige tafelijsbergen ver- smelten tot fascinerende, blauwade- rige ijssculpturen die vlak langs de Nordnorge door het water schuieren ben ik in gedachten even bij de Endurance die hier in 1915 tussen het pakijs vast kwam te zitten. Alle landingsplaatsen zijn anders, fascineren en maken diepe indruk. Hier lopen we over vulkaange- steente, daar ploegen we door hoge sneeuw. Op verschillende plekken bezoeken we wetenschapstations, ontdekken op Stromness macaroni pingui'ns en op Grytviken maken we kennis met de enige twee bewo ners: een Australisch echtpaar dat een wereldreis per zeilboot maakte, hier is blijven steken en een muse umpje opende. Maar op de verlaten Argentijnse basis Almirante Brown in Para dise Bay zijn we allemaal extra opgewonden: we zetten voet aan het vaste land van Antarctica. Waar we een lang parcours stijl omhoog door de sneeuw afleggen. Afdalen lijkt onmogelijk, we roetsjen zittend naar beneden tussen de ons ver- baasd nastarende gentoo pingui'ns die van de weeromstuit ook gaan glijden. Maar vergeten te remmen en het water intuimelen. Het is ook altijd lachen met die beestjes. De meest bizarre landing is op de rustende vulkaan Deception Island in de Whalers Bay, waar we een krater binnenvaren. Uit de krater- rand is lang geleden een stuk weg- geslagen waardoor de krater volge- lopen is met water dat op sommige plekken geothermisch verwarmd is. Sommigen wagen het om bij een buitentemperatuur van pakweg -25 graden het water in te plonsen. Po- tje baden op Antarctica, wie had dat voor mogelijk gehouden. Op het eiland zelf liggen veel roestende resten van een eens bloeiend wal- visstation. Liefst 300.000 walvissen en 20.000 pelsrobben lieten hier het mk Een zeilboot van Nederlandse origine vaart tussen Ushuaia en Port Lockroy. leven. De grote tanks en ovens roe- pen nog vreselijke beelden op. Voor onze laatste landing op An tarctica moeten we in Admiralty Bay een stuk door het water lopen om het Poolse wetenschapsstation Arctowski te bezoeken. We bren- gen er de laatste foerage van het seizoen. Na de Nordnorge komt een half jaar lang, gedurende de helskoude donkere winter, niemand langs. Als slagroom op het ijsje van An tarctica varen we in twee dagen vanaf South Georgia naar de ruige. desolate en bewoonde Falkland ei- landen. Waar de 500 landmijnen herinneren aan de oorlog van 1982 tussen Engeland en Argentinie en door de Engelsen gewonnen is. Ik doe inkopen in de kleurige hoofd- stad Port Stanley, bezoek de redactie van de krant 'Pengu'innieuws'.spot angstaanjagende roofvogels, leer op een traditionele Engelse farm turfsteken en vind nesten met jonge albatrossen omgeven door een kolo nie rockhopperpingu'ins. Vanuit de Falklands varen we in drie dagen naar Buenos Aires. Een landschap gevormd door wind, ijs en water. Een reis door antarctisch gebied is compleet anders dan naar welke uithoek van de wereld ook. Voor toeristen is Antarctica alleen be- reikbaar per schip dat aan veel eisen moet voldoen en waarvan het aantal gelimiteerd is. Het landschap is uniek en gevormd door wind, ijs en water, de architecten van dit continent. Antarctica heeft geen menselijke bewoners, toeristen en wetenschappers zijn er te gast bij dieren. Antarctica is de koudste, winde- rigste. droogste en hoogste plek op aarde. De temperatuur komt in de zomer zelden boven de -15 graden uit en daalt in de winter tot -50 graden. De laagste temperatuur ooit gemeten is -89 graden in juli 1983. De wind haalt 300 km/per uur en schept golfpatronen en sculpturen in de sneeuw. Jaarlijks valt er am- per 2,5 cm neerslag maar de wind zwiept de sneeuw op tot hevige sneeuwstormen. De gemiddelde hoogte, 2500 meter, is niet gevormd door hoge bergen maar door de diepte van het ijs dat Antarctica bedekt. Het laatste restje voedsel wordt gedeeld. Het Poolse Arctowski station; op de voorgrond een walvisskelet. 160 miljoen jaar geleden behoor- de Antarctica samen met Afrika, India. Australie en Zuid-Ame- rika, als ddn geheel tot het su- percontinent Gondwana, de zui delijke helft van het oercontinent Pangaea. Antarctica lag in de kern van Gondwana, in de buurt van de zuidpool. Door zeestromen en luchtcirculatie kon de warmte van lagere breedten ook Antarctica bereiken. Zo'n 100 miljoen jaar geleden nam het C02-gehalte in de atmosfeer af en begonnen tem- peraturen wereldwijd te dalen. Het klimaat op Antarctica was ook toen nog te warm voor vorming van ijskappen. Toen Gondwana uit elkaar begon te vallen en al leen Zuid- Amerika, Afrika, In dia en Australie naar het noorden dreven, kwam Antarctica steeds gei'soleerder te liggen en koelde verder af. Ongeveer 125 mil joen jaar geleden vormden zich rond het continent oceanen die Antarctica 80 miljoen jaar gele den al bijna geheel omringden. Slechts het Antarctisch Schierei- land had nog een landbrug met Zuid-Amerika die een zeestroom om het gehele continent heen ver- hinderde. Zo kwam er nog steeds warmte van lagere naar hogere breedte. Toen zo'n 35 miljoen jaar geleden ook deze verbinding met Zuid-Amerika verbroken werd door het ontstaan van de Drake Passage, raakte Antarctica in een thermisch isolement en breidde het ijs zich verder uit over het continent.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 18