maasstad G 4 Koninginnedag 2007: gezellig, warm, druk en vol traditie Strand aan de Schie krant netel Nieuwe tamboer-maitre Jeugd Rijnmondband M Lentefeest Onenigheid op Koemarkt Van Gerwen beste darter Prog ram ma Theater a.d. Schie gedurfder en gevarieerder Qi-plus Nieuwe zaal HaverSchmidt Nacht van Ida Woensdag 2 mei 2007 maasstad weekbladen SCHIEDAM xq 52 SCHIEDAM - Het Theater a.d. Schie gaat een swingend jaar tegemoet, als het aan de nieuwe programmeur Mark den Hertog ligt. De voorma- lige balletdanser en thans za- kelijk leider van het Agorathe- ater in Lelystad nam het stokje van oud-programmeur Peter Mulder over en zette een com- pleet nieuwe programmering neer waarin afscheid werd ge- nomen van oude bekenden als het Wintercircus en de armen werden geopend voor vooral meer internationaal getinte acts. „Geen bakker bakt het- zelfde wit", vindt Den Hertog, „Dus ja, dit programma is an- ders dan anders." De programmering voor het thea- terseizoen 2007-2008 werd afgelo- pen donderdag gepresenteerd. En ja, het was anders dan anders. Zo konden degenen die nieuwsgierig een kijkje waren komen nemen tijdens de swingende presentatie- avond ook zelf concluderen. Ook al was het uitgangspunt van Den Hertog een programma samen te stellen waar veel Schiedammers zich in kunnen vinden, hij kon het niet nalaten ook gewoon zijn eigen gevoel te volgen. Duidelijk wordt dat vooral bij de met een 'Keuze van de programmeur' aangegeven voorsteliingen. Acts waarvan hij vindt dat je daar gewoon naar toe moet. „Ik vind ook dat je mensen moet proberen uit te dagen een drempel over te gaan. Vind je die cabaratier prachtig, ga dan ook eens naar dat onbekende talent, dat is de bedoeling." Om de drempel verder te verlagen zijn er dit jaar ook opvallend veel inleidingen en voorbesprekingen. Kethel van de kaart d*nL2 SCHIEDAM - Kinderboerderijtje de Gorzen aan de Jachthavenlaan viert zondag 6 mei haar lentefeest. Vanaf 12.00 uur zijn bezoekers wel- kom. Er is van alles te zien en te doen. De schaapscheerder komt, hondenschool Braaf komt laten zien wat je je hond allemaal kunt leren, Stichting Konijnenbelangen komt vertellen hoe je het beste voor je konijn kunt zorgen en ook de die- renambulance Maasstad Schiedam is van de partij. Kinderen kun- nen springen op het springkussen, geschminkt worden, meedoen met een workshop wol vilten (voor jong en oud) en een lekkere suikerspin eten. SCHIEDAM - In de nacht na Ko- ninginnedag heeft de politie vier mannen aangehouden na onenig heid op de Koemarkt. Rond een uur 's nachts ontstond buiten voor een horecagelegenheid ruzie. Drie mannen, Schiedammers van 49 en 21 jaar, werden direct aangehouden. Een van de andere verdachten, een 20-jarige Schiedammer, werd op de Hoogstraat aangehouden. Een 22- jarige man uit Zoetermeer raakte bij de vechtpartij gewond. Hij is ter controle meegenomen naar het Vlietlandziekenhuis. SCHIEDAM - Het Open Holland dartstoernooi bood zaterdag de eindstrijd de algemene titelstrijd tussen een keur aan dartsspelers van de PDF en de Nederlandse top. Op de deelnemerslijst stonden onder meer Chris Mason, Terry Jenkins, Andy Smith, Alex Roy, Michael van Gerwen, Vincent van der Voort, Jan van der Rassel, Josephus Schenk en Rico Vonck. Ook de vrouwen Francis Hoenselaar, Anastasia Do- bromyslova, Inita Bite, Roelie Bak- ker en Irina Armstrong gooiden hun pijltjes mee. In het vrouwentoernooi werd geen derde toernooizege op rij behaald door Francis Hoenselaar. De Neder landse verloor in de kwartfinale van Rilana Erades. De Leidse Erades reikte tot de finale en versloeg daar Anastasia Dobromyslova. De mannenfinale werd een herha- ling van vorig jaar. Michael van Gerwen stond wederom tegenover Colin Osborne. Bij een 1-1 stand bleek Osborne niet in zijn nor- male ritme te komen. Michael van Gerwen prolongeerde daarna met twemaal setwinst eenvoudig zijn Open Holland-titel. Op zondag volgde het Players Championship toernooi in de Mar- griethal. In dit masterstoernooi bleek Peter Manley de sterkste. James Wade had in de eindstrijd geen antwoord op het constante spel Manley. www.maasstadweekbladen.nl KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004491 Fax 010 4128449 Emailadres advertentiegroep: verkoop@maasstadnl Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP email: bezorging@maasstad.nl Telefoon 09002020299 (10 euro ct. p.min.) ma. t/m do. 09.00-21.00 uur vrij. 09.00-17.00 uur OIRECTIE: R. M. de Koning MANAGER: H. Wirtz Telefoon 010 4004290 VERKOOPLEIDER: B. van Dongen Telefoon 06 53786940 VERTEGENWOORDIGER: S. Verzendaal Telefoon 0610921026 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Telefoon 010 4004487 Fax 010 4116454 Email redactie: watenweg@maasstad.nl K. Moerman - van der Knaap Telefoon 010 4004322 E. Meijer Telefoon 010 4004401 Chef-redactie: E. Meijer Telefoon 010-4004490 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: PcM Lokale Media b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij PcM Lokale Media b.v., c.q. de betreffende auteur. Veel internationale acts, dans en natuurlijk cabaret door Karin Moerman Het aanbod kan opgedeeld worden in een groot aantal categorieen. Een daarvan is de dans, in heel veel soorten en maten. Niet vreemd natuurlijk voor een programmeur mm mm <kmm - - - - Voor komend seizoen staan er ook vier jazzvoorstellingen op het programma. Niet op het toneel, maar knus in de foyer. Foto: Roger van der Kraan die zijn wortels in de danswereld heeft en het genre als zijn broek- zak kent. Zo komt dit seizoen niet alleen Scapino langs, maar ook Dance Works en is er voor de liefhebbers van klassiek een voor- stelling van de Notenkraker. Wat opvalt is ook de grote hoeveelheid wereldmuziek en internationale dansacts die het theater aandoen. Van Japanse drummers tot aan uitvoeringen van de tango en van Ierse folkmuziek tot flamenco dan- seressen. In de wintermaanden is er bovendien aandacht voor jazz. Vier voorsteliingen bedoeld voor een klein publiek van liefhebbers, die daarom ook niet op het grote toneel staan, maar verwacht wor den in de foyer. Het wordt een spannend jaar voor zowel de programmeur als directeur Frank Lissenburg, want het is natuurlijk afwachten hoe de nieuw programmering aan zal slaan. Bovendien gaat het Thea ter van Vlaardingen weer open en is het afgelopen seizoen, waarvan nu de laatste voorsteliingen nog lopen, financieel een topper ge- weest. „Dat komt niet alleen door een record aantal voorsteliingen", zegt hij, „Maar ook door een stij- ging van het aantal bezoekers, wel 65.000 het afgelopen seizoen. Het is altijd even zoeken, maar ik heb nu echt het idee dat we de juiste mix hebben gevonden." Maar de inkt in het nieuwe pro- grammaboekje is nog amper op- gedroogd of de leiding van het Fortis Theater a.d. Schie is alweer volop aan het brainstormen over het seizoen 2008. Een bijzonder jaar, omdat dan het tienjarig be- staan wordt gevierd. Voor dat ju- bileum staan een aantal dingen op het verlanglijstje en met stip op nummer 1: 'meer zichtbaar- heid'. „We hebben een schitterend theater", vertelt Lissenburg. „Maar van buitenaf is het nauwelijks te zien. Het zit helemaal opgesloten in dit kolossale Stadserfgebouw. Daarom moeten we vanaf het sta tion en aan de zijkant zichtbaarder worden." Daarnaast is er tijdens dit financieel zo succesvolle jaar al het nodige gereserveerd voor de tiende verjaardag. Daarom wil de directeur volgend jaar terminals op de leestafels hebben. schermen in de foyer waarop voorsteliingen te zien zijn en een handigheidje op de site invoeren: het reserveren van je eigen stoelnummer. Daar naast wordt een topact beloofd die het seizoen in 2008 komt openen. Een nog aansprekender act dan Herman van Veen die in September het nieuwe seizoen opent. Dus dat belooft wat. Foto's: Roger van der Kraan en Bart Bos SCHIEDAM - Koninginnedag 2007 zit er weer op. Afgelopen maandag was een feestdag die de boeken in kan als warm, winderig, druk en gezellig. In Kethel, maar ook in het centrum en Schiedam-Zuid was van alles te doen en te beleven. Van vrijmarkt tot aan demonstraties en muziek. De dag werd traditiege- trouw geopend bij de Dorpskerk in Kethel, waar burgemeester Verver in toepasselijk oranje gestoken, de aubade bijwoonde. Voor de deelnemers aan de ver- schillende vrijmarkten begon de dag al zeer vroeg. 's Morgens in alle vroegte werden de spulletjes al uitgestald op kleedjes, waarna het grote wachten op publiek begon. Want wie een goed plekje wil, moet daar iets voor over hebben. Afzien was het wel, want vooral uit het zonnetje en in alle vroegte was het met een koud windje verre van aangenaam. Maar rond een uur of negen brak dan toch de zon door en stroomde het publiek toe. In Kethel was het vooral druk rond de Vlaardingseweg en achter het Hof van Spaland, waar maar enkele winkels open waren en 34 wachten- den bij de bakker voor oranje-tom- pouchen geen uitzondering waren. In Schiedam-Zuid lag het accent op muziek tijdens het evenement Groe- nelaan Live! Op het podium aan de Wilhelminalaan waren allerlei artiesten te vinden, die de sfeer er goed in wisten te brengen. Zangeres Shirley beet het spits af, maar zenu- wen leken haar, na haar deelname aan X-factor waar ze bij de laatste 32 eindigde, nauwelijks meer par- ten te spelen. Schiedam-Zuid lijkt dus ook een echte Koninginnedag hotspot te worden, met dit mu- ziekfestival naast de gebruikelijke vrijmarkt. SCHIEDAM - Voor mensen met chronische problemen als ME, fi- bromyalgie en stressgerelateerde klachten zijn er op vrijdag 4 en 11 mei weer gratis kennismakingsles- sen Qi-plus. Ook voor mensen die herstellende zijn van een ziekte en het tijde- lijk wat rustiger aan moeten doen, zijn de lessen zeer geschikt. In de wekelijkse lessen van de Qi-plus groep (Qi staat voor energie), leer je zelf technieken en oefeningen om spanningen en pijn los te laten en nieuwe energie op te nemen. Er wordt gebruik gemaakt van de zachte, vloeiende bewegingen uit de Qi Gong en Tai Chi Tao en deze worden aangepast aan de moge- lijkheden van de groep. De lessen zijn altijd gericht op ontspanning, balans en vitaliteit. Wie kennis wil maken met deze zachte, ontspannende vorm van be- wegen, kan zich aanmelden voor een van de gratis kennismakings- lessen (van 11.00 tot 12.15 uur) in de Stuurhut aan het Nijhoffplein in Schiedam-Noord. Voor meer informatie: Ingrid van Breemen, tel. 4 70 56 96 of 06-44 804 102. SCHIEDAM - Na een grootscheep- se verbouwing opent zorgcentrum Francois HaverSchmidt op 10, 11 en 12 mei feestelijk de nieuwe recre- atiezaal. Een dubbel feestje, want Franijois HaverSchmidt bestaat ook nog eens 12,5 jaar. De nieuwe recreatiezaal is een aan- winst voor het zorgcentrum. Naast een kapster, pedicure en manicure zijn er ook een brasserie, biljart, winkeltje. internethoek en biblio- theek gevestigd en worden er maan- delijks diverse activiteiten georga- niseerd. De inrichting is compleet vernieuwd met nieuwe meubels, aparte kleuren en een zithoek. De feestdagen staan in het teken van de opening van de nieuwe zaal. Elke dag zijn er voor de bewoners en relaties diverse activiteiten. Wijkbe- woners en andere Schiedammers die nieuwsgierig zijn hoe de nieuwe zaal er uit ziet, zijn zaterdag 12 mei tussen 15.00 en 17.00 uur welkom voor een glaasje champagne. De gemeente Kethel Spaland werd in 1941 bij Schiedam gevoegd en dat was eigenlijk schokkender dan de grote overstroming van 1903, toen de kade van de Poldervaart het over veertig meter lengte begaf. „Met donderend geraas kolkte zo'n zeven miljoen kuub water de polder in," schrijft Erik-Ward Geerlings. Hij is de auteur van de nieuwste productie van SCHAT, ook nu weer geregisseerd door Arie de Mol, artistiek leider van Els Inc. Kethel van de kaartheel het stuk. Volgende week zal het van maandag tot en met zaterdag te zien zijn in het landschapspark van Kethel. Het is in die zin een actueel stuk, omdat we ook tegenwoordig weer te maken hebben met overtollig regenwater. Door de klimaatverandering is er meer neerslag. De versteende stad kan dat allemaal niet kwijt, geregeld kunnen de riolen het niet aan en lopen kelders onder. Ook rond de stad zijn maatregelen nodig, zoals een groter gemaal, bijvoorbeeld in het Oranjekanaal bij de Maasdijk, of waterberging - denk aan de Foppen- plas bij Maasland. In 1903 was er dagenlang regen en hagel geweest. De storm stuwde het water vanuit het Westland op door de Schie en de Poldervaart en de dijk was niet bestand tegen deze hoge waterstand. Even was Kethel een voorproefje van wat Zeeland en de Zuid-Hollandse eilanden in 1953 te wachten stond. Maar water zakt en de weilanden vielen droog en de dijken werden verzwaard. Kethel was weer van de boeren. Maar de Poldervaart bleef berucht om zijn slechte kaden. Om herhaling te voorkomen kwam een commissie in 1961 tot de aanbeveling de Poldervaart op te heffen. Inderdaad zijn later grote delen ervan ge- dempt. En uiteraard hebben we daar nu spijt van en zien we het liefst de eeuwenoude vaart tussen de Nieuwe Maas en de Delftsche Schie geheel hersteld, van Vijfsluizen tot de Kandelaar. Het zou goed zijn voor de ecologie en de recreatie. Wel met betere dijken vanzelfsprekend, zonder mollen en muskusratten. Toch was niet het water het grootste gevaar voor Kethel en Spaland. Veel bedreigender was dat bureaucratische besluitje, waarmee onder de Duitse bezetting werd geregeld dat Schiedam de buurgemeente erbij kreeg. Annexeren doe je niet alleen om burgemeesters en wethouders uit te sparen. Vaak zitten er andere belangen achter: grond! Al voor de Tweede Wereldoorlog had Schiedam zich uitgebreid naar het westen en oosten. Maar daar liep de groeiende stad tegen Rotterdam en Vlaardingen aan. Verdere uitbreiding kon alleen nog naar het noorden. Eerst Nieuwland. En toen moesten de landerijen van Kethel Spaland er aan geloven. Groenoord, Woudhoek, Spaland en Sveaparken tellen nu bij elkaar meer inwoners dan de rest van Schiedam en alleen aan de Harreweg, het park, het dorp en de kerkbuurt zie je nog een beetje hoe Kethel geweest is. Ik kan me voorstellen dat de gemeente Kethel Spaland er zonder die annexatie nog uitgezien had als Maasland en Schipluiden: nostalgi- sche dorpskernen in het groene hart van Delfland. Maar het had ook heel anders kunnen lopen. Stel dat Kethel Spaland in 1941 net als Overschie bij Rotterdam was gevoegd! Dan was het hier nu een groot Zestienlioven geweest. Of klein Schiphol. Dan was er geen plek meer geweest voor een toneel- stuk. Kor Kegel SCHIEDAM - In navolging van Rotterdam krijgt ook Schiedam zijn eigen strand. Grote broer Rotterdam heeft een strand aan de Maas nabij de Eras- musbrug en Schiedam krijgt een kleinere versie op de Koemarkt. Het strand(je) is een initiatief van een aantal horecaondernemers op de Koemarkt, en komt op het ver- hoogde terrasgedeelte van bar/res taurant Havana en Grand Cafe de Amstelbron. Waar nu nog het terrasmeubilair staat kan men, als alles volgens planning verloopt, vanaf 12 mei lekker loungen op een van de Foto: Bart Bos strandstoelen en cocktails drinken met de tenen in het zand. SCHIEDAM - Stichting Eigen Werk houdt voor de derde maal op 4 mei de Nacht van Ida. Aansluitend op de herdenking bij het monu ment aan de Plantage, waarop een van de beroemdste dichtregels van Ida Gerhardt staat, worden in haar woonhuis aan de Overschiesestraat 44 voorheen 42) gedichten van Ida Gerhardt gelezen. Muziek wordt verzorgd door Laila Hanzouli. Voor meer informatie: Annemiek Engels, tel. 426 35 69. SCHIEDAM - Vpor de 12-jarige Damien Kweekel is het muziek- seizoen wel op een heel bijzondere manier begonnen. Hij is dit seizoen namelijk de eerste tamboer-maitre van de Jeugd Rijnmondband. Deze Schiedamse band heeft leden vanaf Foto: familie Kweekel 8 jaar en er is nog plek voor nieuwe muzikantjes. Ook als je wilt bla- zen of nog geen instrument kunt bespelen. Kijk op: www.rijnmondband.nl of mail voor info naar jrb@rijnmond- band.nl.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 6