maasstad wiik ©on SCHAT houdt het droog bij stuk over de overstroming van Kethel Kunnen kinderen zoveel ellende wel aan? 'Dag van de Verpleging' in Vlietland Met een knipoog naar de hippietijd Filmhuis Beestenboel Vlaardingen wil niet betalen voor kazerne milieubericht weekis Donderdag 10 mei 2007 SCHIEDAM - Voor het eerst in een maand tijd regende het en uitgerekend op de dag dat de theatervoorstelling over de watersnood van Kethel in 1903 in voorpremiere ging. De hele maandag was het de vraag of de try-out om tien uur 's avonds door kon gaan. „We beslissen een kwartier voor de uitvoering", zei Yvonne Zwol- le 's middags, toen het land- schapspark van Kethel steeds zompiger werd en de stoeltjes op de tribune drijfnat waren. Jeugdtheater over vrijheid en oorlog Erkenning voor verpleegkundigen Molendag in Schiedam -i. DCMR h:s!t: SCHIEDAM - In het Film huis draait donderdag 10 mei 'A prairie home companion', de afscheidsfilm van de vorig jaar overleden regisseur Altman. Wanneer een nieuwe eigenaar het Fitzgerald theater koopt, be- tekent dat het einde voor de lo- kale radioshow 'A Prairie Home Companion'. Er zal nog een laatste show voor publiek plaats- vinden met alle oudgedienden. Het verhaal wordt verteld door Guy Noir, een prive-detective die zo slecht is dat hij bijklust als uitsmijter bij de achterdeur van het theater. De artiesten van de avond zijn onder meer de zusjes Yolanda en Rhonda Johnson met een country act, en de hilarische ietwat ondeugende zingende cowboys Dusty Lefty. De hele show wordt aan elkaar gepraat door presentator Keillor. Vrijdag 11 en zaterdag 12 mei is 'The Queen' te zien. The Queen werpt een blik achter de schermen van het Engelse koningshuis tijdens de nasleep van Diana's dood. Elizabeth II (Helen Mirren) en Tony Blair (Michael Sheen) strijden over de behandeling van dit drama. Regisseur Stephen Frears (Dirty Pretty Things) toont de Britse Koningin eens van een andere kant, maar laat de mate van sympathie aan de kijker over. Wegens groot succes nogmaals te zien in Schiedam. De Filmhuis-voorstellingen aan de Nieuwstraat 12 in Schiedam, beginnen om 21.00 uur, kaarten kosten 7 euro. Reserveren bij de VVV, telefoon 0900-119 21 92. VLAARDINGEN - Frankie is een heel leuke bastaard van negen jaar die is ingeleverd omdat hij niet goed alleen kon zijn. Helaas heeft Frankie al verschillende eigenaren gehad. Hij is zelfs al eens via markt- plaats herplaatst. Zijn humeur heeft daar overigens niet onder geleden. Frankie is nog steeds heel vrolijk en vriendelijk. Toch zoekt Dierentehuis Nieuwe Wa- terweg ditmaal echt een blijvend thuis voor hem. Een plekje waar hij voor de rest van zijn leven mag blijven. Frankie zit nog vol energie en wandelt graag. Hij kan prima bij kinderen geplaatst worden. Op andere honden, vooral op reuen, reageert de bas taard wat wisselend. Meer informatie over Frankie en de andere dieren uit het asiel is verkrijgbaar bij Dierentehuis Nieuwe Waterweg, Van Linden van den Heuvelweg 2c in Vlaar- dingen. Het dierentehuis is ge- opend van maandag tot en met zaterdag van 12.30 tot 16.00 uur, telefoon (010) 434 53 35. par<3p wx 53 door Kor Kegel Yvonne Zwolle is lid van het pro- ductieteam van SCHAT en ze zei dat het uiteindelijk de vraag was of de techniek het aan kon, in zulke weersomstandigheden. „En we hebben regenkeepjes beschikbaar voor het publiek." In de loop van de maandagavond werd het droog - en uiteraard ging de voorstelling 'Kethel van de kaart' door. Bij een stuk over watersnood hoort eigen- lijk wel een beetje regen, was het droge commentaar geweest bij de VVV, die de kaartverkoop regelt voor alle voorstellingen tot en met zaterdagavond. Toch waren de voortekenen voor gisteren, de dag van de premiere, beter. Dit tot grote opluchting van de cast en de crew en regisseur Arie de Mol, die er tevoren nog eens op gewezen had dat er risico's zitten aan openluchtvoorstellingen. Je bent sterk afhankelijk van de elementen en in een stromende bui krijg je de tribune moeilijk vol. Mede daarom is locatietheater spannender dan toneel in een zaal- tje; en dat heeft SCHAT van meet af aan bewezen met bijvoorbeeld voorstellingen op de ru'ine van Huis te Riviere, in de Lange Haven en in de Wiltonhaven. Je kunt van alle elementen in het stadsland- 'Kethel van de kaart' wil vooral een dorpsleven in beeld brengen. Erik-Ward Geerlings heeft zich in zijn kluchtige vertelling meer laten inspireren door Swiebertje en het jaar 1903 dan door de overstroming van Kethel. Foto Roger van der Kraan schap gebruik maken en je kunt meer doen met geluidseffecten en belichting, als je de ruimte tot je beschikking hebt en het 'podium' in feite honderden vierkante meters beslaat. Zo ook in het landschapspark van Kethel tegen het decor van de Dorpskerk. Helemaal aan de linkerkant van de hervormde kerk wuifden zingende Sirenen bij het bordeel van de dames De Ronde. En helemaal aan de rechterzijde lag er een paartje te ravotten in het struikgewas. Overigens heb je dan de neiging op alle zijwaartse bewegingen te letten, dus als je hoog op de tribune zit, zie je ook wandelaars op de Harreweg hun hond uitlaten of auto's rijden op de Kerklaan - en dat in het Kethel van 104 jaar geleden. Nu kent de voorstelling 'Kethel van de kaart' wel een aantal langdradige rao- menten en het zal wel zijn dat de behoefte aan afleiding dan iets groter wordt. 'Kethel van de kaart' wil vooral een dorpsleven in beeld brengen, waarin de burgemeester, de domi- nee en de pastoor iedereen kennen en waar een wielerwedstrijd en overspel de hoogtepunten vormen. Erik-Ward Geerlings heeft zich in zijn kluchtige vertelling meer laten inspireren door Swiebertje en het jaar 1903 dan door de overstro ming van Kethel in dat jaar. Het meest bevreemdend in het script en de entourage is dat de ac- teurs erbij lopen alsof het stralend weer is. Slager Kaas en bakker Poot brengen hun waren op schaal- tjes aan de man alsof het hoogzo- mer is - en dan breekt ver weg, voorbij de Jacobuskerk, de dijk van de Poldervaart door. Toen dat op de gure vrijdagochlend van 24 april 1903 echt gebeurde, was dat na da- gen aanhoudende storm, regen en hagel. In de theaterproductie van SCHAT is het bijna een welkome verkoeling ter onderbreking van de dagelijkse beslommeringen. We zien het geweeklaag van iemand wiens hond verdronken is en we horen dat de koeten tot haar tieten in het water staan, maar menige dorpsbewoner blijft gewoon z'n ei- gen ding doen. Het zijn alleen vier beambten van het hoogheemraad- schap die naar de plek des onheils sjokken. Het moet er destijds in Kethel be- paald anders aan toe gegaan zijn, maar regisseur Arie de Mol en scriptschrijver Erik-Ward Geer lings spreken van dichterlijke vrij- heid. „Het is niet de bedoeling de geschiedenis van de watersnood precies na te vertellen. Het blijft theater. Om te beginnen moet het vermaak zijn. Het is een ode aan een nai'eve, eenvoudige manier van leven." Het Kethelpark biedt daar- voor een gemoedelijke setting. door Frank Willemse SCHIEDAM - „Gingen jullie later dood of zo", vraagt een Schiedams schooljongetje na af- loop. De toneelvoorstelling heeft een 'open einde' met aankomst in een Pools concentratiekamp. „Ja", antwoord de acteur die het jongere broertje speelt. ..Bijna alle 1269 transportkinderen van kamp Vught naar Sobibor (Po- len) zijn daar gestorven." Een gruwelijke boodschap voor de klasgenootjes. Die ademloos kij- ken naar twee Joodse kinderen van hun leeftijd die proberen te overleven door te lachen, zingen en spelletjes te doen. Het is muisstil tijdens de voor stelling die precies op vrijdag 4 mei - Dodenherdenking - staat gepland bij jeugdtheater De Teer- stoof. Vandaag zijn de leerlingen van groep acht van de basisscholen De Regenboog (Groenoord) en St. Jozef aan de beurt. Met als speciale gast burgemeester Wilma Verver die de jeugd (meer) bij de 4 mei her- denking wil betrekken. Met grote gebaren zoals geschreeuw (Hitler) en dreigen met schieten, daar krijg je een zaal wel stil mee. Maar ook met stil spel zoals de scene waar broer een pop kaalknipt en een uniform aantrekt. Kaalknippen en gevangeniskleding vormen een krachtig symbool voor het leed in concentratiekampen. De kinderen van groep 8 van de ba sisscholen hebben met lesbrieven de Tweede Wereldoorlog behandeld. Voor de voorstelling waren onder meer overlevenden uit de kampen als gastspreker gevraagd. Ook wa ren er verhalen van Nederlandse soldaten die in Sebrenica gediend hebben. De kinderen zijn dus goed voorbereid. Maar toch? Een toneel stuk over kinderen die de dood voor ogen zien, kunnen kinderen van 10 en 11 jaar dat aan? ,-,Gelukkig dat ons jeugdimpresa- riaat deze voorstelling van theater B'zar heeft weten boeken", zegt De twee broertjes in de 4 mei-voorstelling houden zich met spelletjes op de been. De een is kok en de ander speelt de dikke meneer. Dat alles juist om de honger en ellende te vergeten. Foto Roger van der Kaan Deborah Lens van de gemeente Schiedam. Het gaat volgens haar vooral om de beleving in het thea ter. Geschiedenis komt uit boeken met dode letters. Op het toneel krijgt alles vorm en de verhalen worden werkelijkheid. Daar is het toneel voor om met eenvoudige the- atrale middelen: hier een melodietje en daar een mooie uitlichting op een eenvoudig decor van oude reis- koffers, het hele verhaal levensecht te vertellen. De twee broertjes in de voorstel ling houden zich met spelletjes op de been. De een is kok en de ander speelt de dikke meneer. Dat al les juist om de honger en ellende te vergeten. Een rauwe aardappel wordt dan een snoepje en als een broertje ziek wordt dan probeert de ander hem (wanhopig) toch aan het lachen te krijgen. Na afloop is ook burgemeester Ver ver enthousiast over de voorstelling. Zij spreekt nog even na met de twee acteurs, Vincent Verbeek (Belg) en Atilla Bellus (Hongaar) die de broertjes spelen. Het onderwerp is de oorlog en daarmee past het precies in het thema van de 4 mei herdenking 'leven in vrijheid'. Later deze avond legde burgemees ter Verver samen met leerlingen van de basisschool De Singel een krans bij het monument voor de gevallenen. door Ted Konings REGIO - Een dag vooraan, in de sehijnwerpers. Dat moet zaterdag 12 mei de 'Dag van de Verpleging' worden voor de 576 verpleegkun digen en verzorgenden van het Vlietland Ziekenhuis. „Een verpleegkunidge is een doener die niet uit is op applaus of een dik salaris, maar graag zorgt", vertelt Alex Lindenburg, afdelingshoofd in het Vlietland Ziekenhuis. En juist omdat dergelijke types maar zelden voor het voetlicht komen en erken ning oogsten, wordt de speciale dag georganiseerd. Lindenburg is een van de mensen die de dag op hun geweten hebben. Samen met de collega's in de Ver- pleegkundige Adviesraad (VAR) van het Vlietland. Deze raad dient de bestuurders van het ziekenhuis gevraagd en ongevraagd van advies en beoogt het vak van verpleegkun- dige en zijn beoefenaren, te ont- wikkelen. De directie ging grif in op het voorstel om een feestelijke dag voor de verpleging te organise- ren. „Er gebeurt momenteel veel in het ziekenhuis", aldus Lindenburg. Roerige tijden, met een verhuizing die op til is (maar nu al samenvoe- ging van afdelingen en samenstel- ling van nieuwe teams) en financi- eel zwaar weer dat alles en iedereen in het Vlietland bei'nvloedt. „De werkdruk neemt toe", zegt Lin denburg, hoofd op de afdeling voor longziekten, interne geneeskunde, orthopedie en nefrologie (LION), zeg maar 'de tweede verdieping' van het Vlietland Ziekenhuis, vesti- ging Schiedam. Nu is hard werken niet iets waar verpleegster en verplegers vies van zijn. Het typeert ze eerder. ,,365 da- gen per jaar, 24 uur per dag. Het is heel hard werken in de verpleging. Altijd zorgen voor." Maar die zorg is waar de meeste verplegers en ver zorgenden het voor doen. Ze kiezen daarvoor uit overtuiging, zo denkt Lindenburg. „Het mooie is dat je daadwerkelijk iets voor mensen be- tekent. Zorgen voor patienten, bege- leiding bij ziekte en herstel." Thema van de Dag van de Verple ging in het Vlietland is 'Passie, Pret en Professionaliteit'. De passie komt naar voren in de presentaties van verschillende specialismen in de verpleging. De Intensive Care-ver- plegers, de mensen van de Spoed- eisende Hulp. de gipsverbandmees- ter ('dat is echt,een vak apart'), de oncologieverpleegkundigen, de mensen van de dialyse-afdeling. „Allemaal laten ze zien waarom hun vak zo mooi is." Pret zal er zijn bij de schoonheids- specialiste, de kleuranaliste, de stressmasseuse en de handlezer, die de verplegers en verpleegsters desgewenst onder handen zullen nemen. Verder zal er lekker worden gegeten, zijn leveranciers aanwezig met producten en worden er presen taties gegeven, onder meer door zie- kenhuisdirecteur Janneke van Vliet en Marie Jose Willems, directeur van de beroepsvereniging VenVN. Deze lezingen horen onder het kop je Professionaliteit. Ook de speciale verrassing voor iedere verpleegkun- dige en verzorgende heeft vooral de professionaliteit van de deelnemers als oogmerk. Net als het kwaliteits- systeem voor verpleegkundigen dat op de dag wordt gelanceerd. Professionaliteit is van groot belang in het werk van de verpleegkundige vandaag de dag, aldus Lindenburg. Juist omdat er efficienter gewerkt moet worden. „Kijk bijvoorbeeld naar het verkorten van de ligduur, waarmee het ziekenhuis nu bezig is. Iemand die een nieuwe heup krijgt, lag nog niet zo lang geleden twee weken in het ziekenhuis, nu bren gen we dat terug naar maximaal vijf dagen. Het gaat in zo'n situatie om het goed voorbereiden van de opname. De thuissituatie wordt in kaart gebracht. Er is van tevoren groepsvoorlichting met een ver pleegkundige van de afdeling, een fysio en een ergotherapeut en ook de transferverpleegkundige. Ver der wordt er een gesprek gevoerd met de patient twee dagen voor de 6pname, met een zaalarts en ver pleegkundigen. Opname gebeurt nu bijvoorbeeld om acht uur's avonds, op de dag voor de operatie, en niet meer een hele dag ervoor." Dat heeft wel tot gevolg dat het contact met de patient vluchtiger wordt „Alleen al daarom stijgt de werkdruk, want juist dat zorgen voor de patient is wat de meeste verpleegkundigen drijft." Daarvoor is wel een relatie, een band nodig, maar er is steeds minder tijd om die te ontwikkelen. „Dat is wennen. Te meer daar de verpleegkundige meestal wel degene is die de patient opvangt na het slechte nieuws dat hij van de dokter heeft gehad." Veel tijd voor de patient om zijn waarde- ring uit te spreken is er andersom ook niet. „Het is zoeken naar de juiste com- binatie tussen zorg en doelmatig- heid. Maar optimale zorgverlening blijft de boventoon voeren." Profes sionaliteit in de verpleging schuilt daarom steeds meer in de samen- werking tussen de verschillende disciplines. „Daar zit het knelpunt van ons werk in: het spanningsveld tussen doelmatigheid en optimale zorg." Voor al hun werk verdienen ver pleegkundigen volgens Lindenburg een 'Dag van de Verpleging'. Die bestaat sinds 1965, maar was de laatste jaren in het Vlietland ver- worden tot een 'Dag van de Zorg'. Zo veel mogelijk verplegers hoopt Lindenburg tussen 11.00 en 16.00 uur zaterdag in de polikliniek in Vlaardingen te zien. Hijzelf is met vakantie, 'maar ik kom er voor terug'. Verplegers die vrij zijn za terdag, is gevraagd enkele uurtjes waar te nemen voor hun collega's die zijn ingeroosterd. Alleen de mensen in de nachtdienst zullen de 'verwendag' moeten missen. door Peter de Jong VLAARDINGEN - Een nieuwe brandweerkazerne voor Schiedam speelde de hoofdrol in het debat dat de Vlaardingse gemeenteraad had met burgemeester Bruinsma over de overdracht van de Brandweer Water weg aan de Veiligheidsregio Rotter dam Rijnmond. De overdracht door Vlaardingen, Schiedam en Maas- sluis van hun gezamenlijke brand- weerkorps aan de Veiligheidsregio Rotterdam Rijnmond (VRR) stuitte eigenlijk bij geen enkele partij op problemen. Bruinsma had echter zijn handen vol om het brandje te blussen dat hijzelf had aangestoken met de brief die hij naar Schie dam had gestuurd over een even- tueel nieuw te bouwen kazerne in Schiedam. De burgemeester stelde dat ook het Vlaardingse college haar verantwoordelijkheid voor de huisvesting van de brandweer in Schiedam zou nemen. Daarmee had hij echter een grotere toezegging aan de oosterbuur gedaan dan de meeste Vlaardingse partijen goed vonden. De politieke partijen vonden dat bij de transformatie van de Brandweer Waterweg tot de VRR, niet alleen materieel en manschappen maar ook alle kazernes aan de nieuwe organisatie moet worden overge- dragen. Schiedam wil haar kazerne aan de Breedstraat echter in ei- gen beheer houden en deze aan de VRR verhuren. Deze wens houdt waarschijnlijk verband met het oog op de herontwikkeling van het ge- bied van de Noordvest in Schiedam waar de huidige kazerne is gelegen. Schiedam kan als eigenaar van de kazerne namelijk slagvaardiger zijn dan VRR als eigenaar. Alhoewel er in alle drie de betrokken gemeente een kazerne zal blijven, kan ver- plaatsing van de kazernes onderdeel worden van de regionale besluitvor- ming. Door de samenwerking gaat de dienstverlening op onderdelen ook de gemeentegrenzen overschrij- den. Het Vlaardings collegevoorstel om een extern bureau de noodzaak voor een nieuwe kazerne in Schie dam te laten onderzoeken, werd niet gedeeld door de meeste partijen. Bij onder meer SP, Stadsbelang, AOV en ChristenUnie/SGP bestond sterk de indruk dat Schiedam nog net op tijd een nieuwe kazerne uit het vuur wilde slepen, waaraan dan ook Vlaardingen en Maasluis moe ten betalen. Ook de andere partijen vonden dat Schiedam haar kazerne gewoon in moest leveren bij de VRR. Alleen Leo ten Have van VV2000/ Leefbaar Vlaardingen die bekende dat het even wennen was om in Vlaardingen over Schiedamse din- gen te debateren, maande tot enige matiging: „Schiedam betaalt ook mee aan onze nieuwe kazerne." Ten Have was op zijn buurt niet te spreken over het extra bestuurlijke clubje waarin de burgemeesters zich hebben verenigd om de VRR te kunnen beheren. „Dat clubje is niet democratisch gekozen en daar hebben we in de regioraad ook zo'n moeite mee." SCHIEDAM - Stichting De Schie damse Molens en het Jenevermuse- um grijpen Nationale Molendag aan om allerlei activiteiten te organise- ren bij de molens aan de Noordvest, de Vellevest en de West vest en bij het Jenevermuseum aan de Lange Haven 74 in Schiedam. Het thema is 'FLOURPOWER! Genieten van molenproducten en jenever in een vrolijke hippiesfeer.' Met 'flour' en 'power' wordt ver- wezen naar de kracht van meel- en molenproducten. De bedachte kreet wijkt maar enkele letters af van de term 'flowerpower' waarmee speels wordt verwezen naar de hippietijd. Op het wandeltraject langs de deel- nemende molens zijn activiteiten bedacht rond graan, meel en brood. Op terrasjes bij de molens kun nen molenpannenkoeken worden gegeten. Ook kan geproefd worden van internationale hapjes op basis van brood en deegwaren. Op de Noordvest is een kleine gezond- heidsmarkt. Over al deze activiteiten is een hip- piesaus gegoten. Dat gebeurt met het aanbrengen van kleurige bloem- decoraties maar ook met hippie- acts en sixtiesmuziek. De muzikale aftrap wordt om 11.00 uur gege ven door de Rijnmondband bij mo- len De Nieuwe Palmboom aan de Noordvest 34. Bij molen De Noord speelt vanaf 12.00 uur de band 'Af- terbeat' nummers van onder meer de Beatles, de Stones en Jimmy Hendrix. Koor Encore wisselt hen af met flowerpowersongs en liedjes over eten. Bij molen De Walvisch op de Westvest speelt troubadour James Blank muziek uit de sixties en ook is daar doorlopend de hip- pieact 'The happening'. Bij mo len De Nieuwe Palmboom laat het Schiedamse duo 'De Goudvissen' van zich horen. Verder is er voor kinderen poppentheater in molen De Vrijheid, kindertheater en al lerlei wonderlijke spelletjes. In het Jenevermuseum is het zater dag 12 mei open huis. Van 12.00 tot 17.00 uur is er een jeneverbraderie voor de deur en op de binnenplaats zijn activiteiten voor kinderen. Op de Graanzolder is een Grote Jene- verreiinie voor mensen die vroeger in de Iokale jeneverindustrie hebben gewerkt. Als uitsmijter treedt om 16.00 uur zanger LOBO op. Tijdens het Schiedamse moleneve- nement rijdt een treintje gratis van lokatie naar lokatie. Daarnaast ver- zorgen de Zeekadetten voor een klein bedrag een veerdienst tussen de Vismarkt en molen de Nieuwe Palmboom. De DCMR werkt al 35 jaar aan een leefbare en veilige Rijnmond mii m m >lfs ift'b&a T. 1 - VI,i. T V-WvVI 1 De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt meldingen van bewoners in het Rijnmondgebied over stank, stof en lawaai en onderneemt waar mogelijk actie om de overlast te stoppen. De afgelopen twee weken heeft de meldkamer van de DCMR respectievelijk 654 en 497 meldingen van Rijnmondbewoners ontvangen. Meer weten over het werk van de DCMR en ontvangen meldingen? Kijk op www.dcmr.nl. VEEL HORECAMELDINGEN IN KONINGINNEWEEKEND EN 5 MEI In de weekeinden van Koninginnedag en 5 mei ontvangt de meldkamer bijna 170 meldingen over horecalawaai. De meeste meldingen komen uit Rotterdam. Vrijdagavond 27 april komen acht meldingen binnen over de livemuziek in buurthuis Odeon aan de Gouvernestraat. Op 28 april melden zeven bewoners van de Prinsendam en de Buitenbassinweg overlast van partyschip De Ameland. Op 29 en 30 april bellen twaalf bewoners in de omgeving van de Pannekoekstraat over het terraslawaai van Soho Bar. Van de gemeente Rotterdam heeft Soho Bar een evenementenvergunning gekregen voor achtergrondmuziek op zondagavond en dansmuziek op maandag. Op 5 mei is er het Bevrijdingsfestival aan de voet van de Erasmusbrug en een nieuw kleinschalig evenement Liberty Dance op het Eendrachtsplein. Over deze evenementen komen zestien meldingen bij de DCMR binnen. Op advies van de DCMR is de muziek zachter gezet. HERK0MST MELDINGEN IN APRIL 2007 800 700 600 500 400 300 200 100 0 Vliegtuigen Horeca evenementen Overige 408 698 486 785 218 m milieudienst Rijnmond MELDKAMER: 010 47 33 333 (DAG EN NACHT) www.dcmr.nl/milieuklacht

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 11