maasstad Slaman wint Bevrijdingsronde Degradatiezorgen Verklein het risico op een beroerte IMPLANTEERBARE KUNSTNIER MAAKT OP DEN DUUR HET VERSCHIL TUSSEN OVERLEVEN EN 0NBEZ0RGD LEVEN Verkenning Survivalrun Nacompetitie begonnen maasstad jsportflitsen Succes voor De Coureur bij Amateurs B Alles op alles voor een implanteerbare kunstnier. Huizinga na eerste ronde' naar huis I GEZOND BEKEKEN Woensdag 9 mei 2007 wx 55 Bovenberg weer landskampioen Eredivisie lonkt voor tv Holy Van der Burg in gewestelijke selectie DWS naar hoofdklasse Holy redt overwinning Gophers vroegtijdig naar winst NIERSTICHTING ONDERSTEUNT WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK VOOR ONTWIKKELING KUNSTNIER Leven met een nierziekte is zwaar. Het leven van veel nierpatifinten is helemaal afgestemd op dialyse. Dat betekent keer op keer spoelen. Thuis of in het ziekenhuis, overdag of 's nachts. Dat kan en m6et anders. Daarom zet de Nierstichting alles op alles om de ontwikkeling van een implanteerbare kunstnier te stimule- ren. Zo wil zij een betere toekomst voor nierpatienten mogelijk maken, waarin zij weer volop kunnen genie- ten van het leven. GIRO 88000 NIERSTICHTING t HANDBAL - De Vlaardingse handbalster Roxanne Bovenberg heeft met haar team Van der Voort/Quintus voor de tweede maal het landskampioen- schap in de eredivisie behaald. In een bijzonder spannende tweede fina- lewedstrijd tegen V&L knokte de ploeg van Bovenberg zich ih de laatste seconde van de verlenging naar de winst, 29-30. Daarmee werd een derde wedstrijd tussen de beide kampioenskandidaten overbodig. Voor de Vlaar dingse wacht nu op Hemelvaartsdag de bekerfinale en vanaf 14 mei meldt zij zich, tussen haar eindexamens door, bij het Nederlands handbalteam dat zich gaat voorbereiden op de belangrijke play-off wedstrijden tegen Kroatie begin juni. TENNIS - Na een ruime overwinning op Bastion Baselaar uit Den Bosch, 5-1, lijkt het mannenteam van tennisvereniging Holy zich te kunnen gaan opmaken voor een gang naar de eredivisie. De Vlaardingers hebben vier punten voorsprong op naaste concurrent in de hoofdklasse, Zee en Duin. Komende zondag treffen de beide kampioenskandidaten elkaar en mocht tv Holy winnen dat lijkt een debuut op het hoogste landelijke niveau de Vlaardingers niet meer te kunnen ontgaan. Ook het eerste mixteam van Holy ligt op kampioenskoers. Het talententeam behaalde 30 punten in vier wedstrijddagen en lijkt rijp voor een stap naar de tweede klasse. SCHAATSEN - Niels van der Burg is op basis van zijn prestaties gedu- rende het afgelopen seizoen opnieuw opgenomen in de gewestelijke selec tie van de schaatsbond. De Schiedamse schaatser kan hierdoor wederom gebruikmaken van de uitgebreide KNSB-trainingsfaciliteiten. Reeds eind mei gaat het 17-jarige talent met zijn selectiegenoten starten met de zomer- trainingen. IJs is er dan nog niet bij. Er wordt aan hardlopen, skeeleren, wielrennen en krachttraining gedaan. Van der Burg stelt het NK allround en NK sprint als hoofddoel voor het komende winterseizoen. HANDBAL - Op de valreep van het handbalseizoen heeft DWS het be- richt gekregen dat het mannenteam volgend jaar in de hoofdklasse mag uitkomen. Het team van de inmiddels vertrokken trainer Herman Schaap eindigde als tweede in de competitie maar kreeg door de rangordewedstrijd te winnen het eerste recht op een vrijgekomen plaats in de hoofdklasse. Deze plaats blijkt nu vacant. De DWS-vrouwen boeken al spelende ook succes. Na het behaalde kampioenschap in de veldcompetitie, is het team van trainster Simone Schaap nu doorgedrongen tot de halve finale van de bekerstrijd. Deze wedstrijd wordt 19 mei gespeeld. HONKBAL - De honkballers van sc Vlaardingen-Holy stonden afgelopen zondag voor de lastige thuiswedstrijd tegen Blue Birds 2. De Delftenaren waren vorig seizoen nog te sterk voor de Vlaardingers. Holy heeft zich dit seizoen echter in de vierde klasse E duidelijk verbeterd en gingen met veel vertrouwen de wedstrijd tegen deze goede slagploeg in. In de zesde inning ging de ploeg van coaches Fehling en Knegt volledig los en liep uit naar een voorsprong, 13-6. In de laatste slagbeurt, 16-13, werd het nog even echt spannend toen Blue Birds tot 16-15 terugkwam maar Holy kon juist op tijd de laatste nul maken. HONKBAL - Gophers rekende zondag op een zware wedstrijd tegen Birds uit Zoetermeer. Vorig jaar verloren de Maassluizers tweemaal van deze te- gentander. De angst bleek ongegrond. Geconcentreerd spelend gaf Gophers geen kans. Zelf werd het slaghout goed gebruikt waardoor de wedstrijd in de zevende inning een voortijdig einde kende, 12-1. Zondag 13 mei speelt Van Dijk/Gophers een uitwedstrijd bij titelconcurrent Wassenaar. 75 elite- en belofterenners zorgden zaterdag voor een attractieve Bevrijdingsronde. VLAARDINGEN - Wielervereni- ging De Coureur kykt terug op een geslaagd wielerevenetnent op Bevrijdingsdag. Ytaarten Goed- hart, van het organisatteconliite, ving veel positieve geluiden op over het verloop van de wleler- ronde. „Publiek en rentiers ap- precieren het dat de wedstrijden niet worden gereden op een in- dustrieterrein of achteraf in een nieuwbouwwijk maar in het cen trum van de stad." De Coureur is dan ook zeer blij dat dit mogelijk wordt gemaakt door de gemeente Vlaardingen, de Stichting Nati onal Gedenkdagen en de poli- tie. „NatuurIijk mogen we ook gemeentewerken niet vergeten die het parcours volledig heb ben 'omhekt' en de EHBO en de verkeersregelaars die voor de veiligheid hebben gezorgd. Ook danken wij de bewoners en win- keliers rond het parkoers voor hun medewerking." Ook sportief gezien, en daar gaat Foto: Dick Vos Willem Kolff Stichting Het is nog maar zestig jaar geleden dat het eerste dialyseapparaat werd ontwikkeld door de Neder- landse arts, professor W. Kolff. Zijn uitvinding heeft sinds 1943 wereldwijd miljoenen nierpatien- ten het leven gered. Het aantal dialysepatienten zou drastisch kunnen verminderen als meer mensen een donornier kregen, maar jammer genoeg is nog altijd sprake van erg lange wachttijden. Vanwege het grote tekort aan donororganen beschouwt de Nierstichting de implanteer bare kunstnier als de toekomstige oplossing om de kwaliteit van leven en de overlevings- kansen van nierpatienten sterk te verbete- ren. Daarom vindt de Nierstichting het erg belangrijk wetenschappelijk onderzoek voor de ontwikkeling van een kunstnier te stimu- leren. Dit onderzoek kan tussentijds leiden tot zichtbare verbeteringen voor de dialyse patienten van nu. Het is ook nodig, omdat het aantal nierziekten door de vergrijzing alleen maar toeneemt. Naarmate mensen ouder worden, komen diabetes en een hoge bloeddruk meer voor, waardoor veel vaker nierschade optreedt. De adviesgroep 'Im planteerbare kunstnier' van de Nierstichting volgt het onderzoek op de voet. Ingenieus orgaan De nier is een ingenieus orgaan met erg veel functies. Het meest bekend is de filter- functie van de nier, die afvalstoffen uit het bloed verwijdert. Tegelijkertijd zorgen de nieren ervoor dat de vochtbalans op peil blijft en dat stoffen die belangrijk zijn voor het lichaam niet in de urine terechtkomen. Maar onze nieren doen meer: ze maken hor- monen aan die belangrijk zijn voor het rege- len van de bloeddruk en de botstofwisse- ling. Om al deze taken evenwichtig uit te voeren, bevat de nier wel vijftien gespeciali- seerde celtypen, die nauw met elkaar samenwerken. Omdat de nier zo slim in elkaar zit, vergt de ontwikkeling van een implanteerbare kunstnier veel tijd. Het namaken van een soort niercel in een labo- ratorium is lang niet voldoende. Eerste stappen De vraag is of de kunstnier al deze functies straks ook allemaal moet hebben. Kun je cellen uit het beenmerg leren niercel te wor den? Of is het beter om cellen uit de nier te gebruiken en die leren niercel te blijven? De adviesgroep heeft de Nierstichting geadvi- seerd om eerst een kleine draagbare kunst nier te ontwikkelen. Binnen 5 a 10 jaar is deze innovatie mogelijk. Met die kennis kan vervolgens de stap worden gezet naar een implanteerbare kunstnier. Waarschijnlijk gaat hiermee nog langdurig onderzoek gepaard en duurt het nog vele jaren, voor- dat een implanteerbare kunstnier een 'gewoon alternatief is voor dialyse of nier- transplantatie. Toch is het belangrijk dat de eerste stappen nu worden gezet. Al is het maar om op den duur een structurele oplos sing voor nierpatienten dichterbij te bren- gen. Bovendien kan elke kleine stap vooruit - zoals het verbeteren van de filterende of terugwinnende functies van huidige dialyse- technieken - een wereld van verschil voor nierpatienten betekenen. Voor deze mensen zou een implanteerbare kunstnier het ver schil maken tussen overleven en onbezorgd leven. DE NIER, EEN WONDER VAN TECHNIEK De nier is een zeer ingenieus orgaan, met een veel complexere werking dan van bij- voorbeeld het hart. De meeste mensen weten wel dat ze twee nieren hebben, maar wat die nu precies doen... We staan er gewoon niet bij stil hoe belangrijk de nieren zijn voor een gezond leven. Ze zijn echter van levensbelang! De nieren hebben drie belangrijke functies: Verwijderen van afvalstoffen Regelen van de vochtbalans Aanmaken van hormonen Dialyse is een briljante uitvinding van een briljante Nederlander, Professor Kolff. Zijn dialyse-apparaat redt nierpatienten het leven. Maar keer op keer vast aan een draad -dat is zwaar. Daarom zet de Nierstichting alles op alles voor een implanteerbare kunstnier. Deze kan voor nierpatienten het verschil maken tussen overleven en voluit leven. De Nierstichting steunt het onderzoek naar de implanteerbare kunstnier en naar het ontstaan van nierziekten. Met die kennis kunnen we bijdragen aan een betere toekomst voor nierpatienten en aan een toekomst met zo min mogelijk nierziekten. Geef ook toekomst, word donateur van de Nierstichting. Dat kan al vanaf 5 euro per maand. Kijk op www.nierstichting.nl of bel 035 697 80 55. GEEFT TOEKOMST. het natuurlijk allemaal om, viel er het edn en ander te beleven afgelopen zaterdag. In de verschil- lende wieferkoersen werd volop strijd geleverd. Wel viel het op dat de bekende wielernamen zo als bijvoorbeeld oud-profs ditmaal niet naar Vlaardingen kwamen. De Bevrijdingsronde bleek daarbij concurrentie te ondervinden van de Ronde van Overijssel en de Om- loop van de Kempen. Goedhart: „Dat soort klassiekers gaan bij de top van de elite en beloften nog steeds voor. Daarnaast rijden er tegenwoordig nog weinig oud-profs mee bij de amateurs. De lichting uit de jafen'80 stopt. Mannen als Wilco Zuiderwijk, Tom Cordes, John Talert en Louis de Koning zijn al gestopt. Je merkt dat de profs die nu nog actief zijn steeds meer tijdens hun carrtere als financieel 'binnen' zijn waardoor zij niet meer hoeven af te bouwen bij de elite- amateurs.'* Goedhart was echter toch meer dan tevreden over het startveld. „Met mannen als Rob Disseldorp, hij werd zondag tweede in Amstelveen, Gerhard Klijnhout, werd vorige week winnaar in Made en won dit seizoen ook al in Nieuw- Vossemeer, Ronald Schur, hij werd vorig jaar winnaar in Vlaardin gen en won onlangs de Ronde van Zuid-Holland, hadden wij ook dit jaar echt een goed startveld. En de winnaars Jorrit Slaman, Joost van den Blink en Kasper Schotte zijn echt namen waar we meer van gaan horen. De jeugd komt er aan." 75 elite- en belofterenners zorgden zaterdag voor een attractieve koers. Er werd hard gereden. Na zestig van tachtig kilometer reden er ne- gen mannen bij een sprint om een superpremie weg uit de groep. De ze vluchters gingen het uitmaken. Dennis Kreder en Rob Disseldorp probeerden de sprint nog te ont- lopen maar uiteindelijk reden zes renners naar de meet. Slaman sloeg in de laatste ronde een klein gaatje en won. Stijn Boschker uit Schie dam (15e) en Geert Dijkshoorn uit Vlaardingen (17e) werden de beste regiorenners. Bij de Amateurs A werd Corne Cas- tein winnaar. Jaco Tettelaar en Pe ter Jordaan van De Coureur kozen steeds de aanval maar konden tot tien kilometer voor het einde niet voor een vluchtgroep zorgen. Wel werd het peloton gehalveerd door het straffe tempo dat werd ontwik keld door deze aanvallen. Tettelaar en Jordaan ontbraken echter bij de beslissende ontsnapping. Drie man: Castein, Lars Rietveld en Patrick- Dirk Hack bleven tot het einde weg. SCHIEDAM - Mark Huizinga heeft tijdens de wereldbekerwedstrijd in Moskou geen potten kunnen bro ken in de klasse tot 90 kilogram. De voormalig Olympisch kampioen was reeds na zijn eerste partij uit- geschakeld. Mammadov versloeg de Schiedamse oudgediende. In de- zelfde gewichtsklasse deed Henk Grol het beter dan Huizinga. Grol is de man in vorm en werd pas in de halve finale gestopt door Ilias Iliadis, de Griekse Olympisch kam pioen. Foto Roger van der Kraar Vlaardinger John Brand won de sprint van het peloton en eindigde als vierde. De grootste deelname vanuit De Coureur was te vinden bij de Ama teurs B. De regioclub kreeg in deze koers loon naar werken. Sjaak Olst- hoorn groep de winst. De Schiplui- denaar reed al na 10 kilometer weg en kreeg acht renners met hem mee waaronder clubgenoot Ronald van der Wal. Drie ronden voor het einde sprong Ron Mol weg uit deze groep. Olsthoom wist hem solo terug te halen en naar de winst te rijden. De Bevrijdingsronde is de eerste wedstrijd van het Rabobank Wa- terwegklassement. Op 9 juni volgt in deze wedstrijdreeks de Ronde van Rozenburg en op 13 augustus de Ronde van Maasluis. Over de Ronde van Schiedam (kon vorig jaar niet doorgaan) wordt nog on- derhandeld. De Coureur mikt op een datum in September voor deze finalewedstrijd. De Coureur liet zaterdag ook jeugd op een huis, tuin en keukenfiets rondjes rijden op het parkoers waar keer op keer het Liesveld-viaduct genomen moest worden. In deze Dikke Banden Race wonnen Vlaar dingers Sander de Haas (bij de 7/8-jarigen) en Jouri de Haas (bij de 9/10 jarigen). Bij de 11/12-jarigen won Teun Oosterman uit Delfgauw. VLAARDINGEN - In de Broek- polder wordt op zondag 10 juni de zesde editie van de Survivalrun gelopen. Voor dit evenement is weer een loopronde bedacht met veel zware en avontuurlijke opdrachten zoals klim- en klauterwerk, kanoen en abseilen. Nieuw is dat de organi- satie de deelnemers in de gelegen- heid stelt het uitdagende parkoers reeds op zondag 3 juni te verken- nen. Deze routeverkenningsloop start om 10.00 uur bij sportcentrum Polderpoort aan de Watersportweg 10 in Vlaardingen. Inschrijven voor de Vlaardinge Survivalrun zelf kan nog tot 15 mei. Meer informatie is te vinden via de website: www.survivalvlaardingen. nl. REGIO - De hoofdklasseclubs in de regio zijn nog altijd niet vrij van de gradatiezorgen. Excelsior Maassluis gaf haar goede uitgangspositie ten opzichte van de degradatieconcur- rentie uit handen door een kansloze thuisnederlaag tegen Ter Leede, 0- 5. De Maasluizers hebben 'ja' of 'nee' degraderen nog wel in eigen hand maar zullen komende zater dag dan bij Vitesse Delft moeten winnen. Of TOGR moet verliezen van kampioen Rijnsburg maar de Rotterdamse concurrent van Ex- celsior-M is momenteel juist bezig aan een goede reeks in een ultieme poging degradatie nog ongedaan te maken. De situatie voor het Schiedamse Excelsior'20 blijft onveranderd pe- nibel. De Thurledeclub is echter nog altijd niet definitief gedegra- deerd naar de eerste klasse. De ploeg van trainer Cor van Hoeven won zondag van TONEGIDO, 2- 4, en hield zo de hoop levend dat men ook volgend jaar nog hoofklas- ser mag blijven. De Schiedammers hebben dat echter niet meer in eigen hand. Komende zondag moet thuis gewonnen worden van Haaglandia en de concurrentie, TONEGIDO en fc Omniworld, moeten dan ver liezen. - v&xtm De beslissingswedstrijd om een directe promotieplaats in de derde klasse is voor VVK zaterdag op een teleurstelling uitgelopen. De Schiedammers verloren van fc Maense door een discutabele strafschop in de verlenging, 1-0. VVK is daardoor veroordeeld tot de nacompetitie om alsnog promotie naar de derde klasse af te dwingen. Foto Roger van der Kraan REGIO - De nacompetitie is voor de betrokken regioclubs wisselend begonnen. HBSS en RKWIK ma- noeuvreerden zich met ruime over- winningen in een goede positie voor de returns. VFC vocht zich naar een gelijkspel. De nacompetitie lijkt na een stevige verliespartij een voor tijdig einde te krijgen voor DRGS. Voor sc Spaland start pas komende zondag pas het toetje op het seizoen met een uitwedstrijd bij WIK. VVK kam ook in actie. De Schie dammers verloren een beslissings wedstrijd om promotie naar de derde klasse van fc Maense, 1-0, waardoor de gedesillusioneerde Kethellappers komende zaterdag alsnog in de nacompetitie in ac tie moeten komen. In de eerste wedstrijd gaat VVK op bezoek bij Maasdijk. RKWIK liet geen gras groeien over haar ambities vierdeklasser te blij ven. Tegenstander Steeds Hooger had zondag op sportpark't Nieuw- leant niets in te brengen, 4-0. Ook: HBSS boekte een mooie zege. De Schiedamse vijfdeklasser versloeg zaterdag SVOW na een doeltreffen- de tweede helft, 1-3, en heeft daar mee met de thuiswedstrijd komende zaterdag nog voor de boeg, goede uitzichten op de tweede ronde. Vijfdeklasser DRGS kwam minder goed voor de dag. De Schiedam mers verloren thuis de eerste wed strijd van AVS, 1-3. Derdeklasser VFC speelde bij Wit Rood Wit een lastige wedstrijd maar hield de ver- dedigende linies wel goed gesloten. Na een 0-1 achterstand was VFC bij machte binnen enkele minuten de stand weer gelijk te trekken, 1-1. Komende zondag wacht voor de Vlaardingers de thuiswedstrijd. Mogelijk kunnen de Kwekkers dan voor een stunt zorgen. Een beroerte, ook wel herseninfarct of hersenbloeding genoemd, treft zo'n 41.000 mensen per jaar. Dat zijn meer dan 100 personen per dag. En elk jaar raken meer mensen invalide door beroerten dan door ongevallen. Het is daarmee de belangrijkste oor- zaak van invaliditeit in Nederland. En in tegenstelling tot wat vaak wordt gedacht is een beroerte niet alleen een mannenzaak: er overlij- den in Nederland zelfs meer vrou- wen dan mannen aan een beroerte, jaarlijks ruim 7.000 vrouwen ten opzichte van 4.500 mannen. Bij vrouwen is het daarmee de belang rijkste doodsoorzaak. Gezien het grote aantal beroertes per jaar is het van groot belang om meer aandacht te vestigen op het verkleinen van het risico op een beroerte. De belangrijkste risicofactor is hoge bloed druk. Uit onderzoek van de Hart- stichting blijkt dat 60% van de mensen die na een beroerte in het ziekenhuis is opgenomen, een hoge bloeddruk heeft. Ook is uit onderzoek gebleken dat er sprake is van onderbehandeling van hoge bloeddruk. Naast hoge bloeddruk spelen ook andere risicofac- toren als verhoogd cholesterol, roken, overgewicht en diabetes een belangrij ke rol. 80% van de mensen die na een beroerte wordt opgenomen, heeft een of meer van deze risicofactoren. Nog onvoldoende mensen realiseren zich welk risico deze factoren met zich meebrengen. Om het belang van het voorkomen van een beroerte onder de aandacht te brengen, organiseert de Nederlandse CVA-vereniging "Samen Verder" samen met haar Europese collega's voor de derde keer op donderdag 10 mei de Europese Beroerte Pre- ventiedag. Op verschillende plaatsen in het land kunnen mensen op die dag onder andere hun bloeddruk laten con- troleren en krijgen ze deskundig advies. De Nederlandse CVA-vereniging "Sa men Verder" wil met deze dag mensen aanmoedigen om in actie te komen. Geen acht slaan op hoge bloeddruk kan fatale gevolgen hebben. Zelfs patienten die onder behandeling staan voor hoge bloeddruk worden niet altijd gecontroleerd. Het is aangetoond dat van elke tien mensen die overlijden aan een beroerte, er vier gered hadden kunnen worden als hun bloeddruk onder controle zou zijn gehouden. Een goede behandeling van hoge bloeddruk is met name van belang omdat de gevolgen van een beroerte zeer verstrekkend kunnen zijn. Van alle patienten met een beroerte overlijdt eenderde binnen het eerste jaar. Van degenen die een beroerte overleven, is een grote groep in meer of mindere mate invalide. Een beroerte betekent niet alleen een ingrijpende verandering in het leven van degene die getroffen is, maar ook van de mensen in de naaste omgeving. Voor meer informatie over hoge bloeddruk en beroerte kunt u terecht op www.bloeddrukbehande- ling.nu. Wilt u meer weten over de acti- viteiten van de Beroerte Preventiedag op 10 mei en de verschillende locaties, kijk dan op www.cva-samenverder.nl.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 14