maasstad Belgisch countryconcert in de Schouwburg 'Douane te water' is vooral een s Reinders speelt met harmonievereniging Maassluis |ui£IN ROTTERDAM Win kaarten! Digitale fotoliisi met.. verwisselbare lijsten Portable TV l<* Ipod met 4 GB geheugen Portable Dvd met Dvd speler met 2 schermen Zondag PHILIPS BERGWEG 110, ROTTERDAM Rotterdam - Aan de Rot terdamse haven is onvermijde- lijk de douane verbonden. Het belasting Douanemuseum Rotterdam laat met een span- nende tentoonstelling vol ac- tiviteiten zien hoe de douane te water opereert. „Het is een echte familietentoonstelling", rneent Hannie Besselink van het museum. LiS www.uitburo.nl/rotterdam buro nieuwe Luxor Theater oude Luxor Theater Theater Zuidplein Zondag 13 mei Moederdag. Aanstaande zondag is het weer zover en zullen we moeders eens lekker extra verwennen. Niet alleen met een bloemetje maar ook een MP3 speler, een modern digitaal fotolijstje of een prachtige digitale fotocamera is daarbij een verrassend kado. Kom gezellig winkelen bij Correct en ontdek de vele moederdag geschenken. s van 12.00-17.00 uur M illMfi <nr .if s m, ^sssSkJI tx 51 ROTTERDAM - Bij country denken veel mensen direct aan cowboys en squaredances. De fnuzikale voorstelling 'Ik val. val in mijn armen' van het NT- Gent bewijst echter dat country fen americana heel wat meer te bieden hebben. Wim Opbrouck en Els Dottermans laten vooral een heel een kant horen van countrymuziek die nogal eens wordt onderschat. 'Ik val... val jn mijn armen' is slechts een keer in Nederland te zien en wel op zaterdag 12 mei in de Rotterdamse Schouwburg. Acteur Wim Opbrouck liep al een tijdje rond met het idee om een pro- gramma op te bouwen rond country- fen americanamuziek. Pathetische songs en zeer theatraal, zo vond hij. Opbrouck vroeg Els Dottermans bm hem bij te staan en in Gent ston- den ze afgelopen december op het toneel met de voorstelling 'Ik val... Val in mijn armen'. Ze zien het |>reed en link country en americana dus niet direct niet met cowboys fen squaredances: Galexico, Norah Jones en Mark Knopfler zijn de ijk- punten. „Er zit ook een heel andere zijde aan country die sterk wordt onderschat", zo liet Opbrouck in een interview weten. Zo ontdekte hij dat de stamboom van veel van zijn muzikale helden, waaronder Tom Waits en Frank Zappa, terechtkomt bij mensen als Hank Williams. „Ik heb die muziek enkele jaren geleden ontdekt en mijn liefde is sindsdien dermate gegroeid dat ik er absoluut eens iets mee wilde doen", laat hij in het programmaboek van "Ik val... val in mijn armen' weten. „Het is een onderschat genre, waar veel voor- oordelen tegen bestaan. Sommigen associeren het met ultrarechts Ame- rika, de rednecks, de pro-Bushliga, maar country is zoveel meer dan dat. Country wordt niet voor niets 'the white man's blues' genoemd." Het themanummer in de voorstel ling is 'Ik val...', dat oorspronkelijk 'Fall' heette en werd uitgevoerd door Chip Taylor en Carrie Rodri guez. Tijdens hun duik in de coun try en americana viel het de makers op hoeveel liedjes over vallen gaan: „Songs van artiesten als Johnny Cash, Emmylou Harris, Patsy Cli- ne, Dolly Parton en June Carter hebben het er herhaaldelijk over. Vallen, wegglijden, bezwijken, de smachtende hunkering naar een veilig vangnet, die geruststellende gedachte dat een ander er zal zijn om je op te vangen, te koesteren en te troosten." En dus is vallen het thema, maar muzikaal varieert het verder heel erg wat Opbrouck en Dottermans met hun band ten Ik vai... Vat in mijn armen De muzikale voorstelling 'Ik val... val in mijn armen' van het NTGent is slechts een keer in Nederland te zien en wel op zaterdag 12 mei in de Rotterdamse Schouwburg. gehore brengen. Uit een lijst van zo'n vijftig num- mers, kozen ze uiteindelijk liedjes van Evan Dando en de Lemonheads of van Natalie Merchant, naast na- men die je verwacht zoals Johnny Cash en Emmylou Harris. Het zijn duetten geworden, een bijzonder theatrale vorm van zingen, vol muzikale dialogen en gesprekken. Soms ook 'antwoordsongs': een so- losong die een persoonlijke reactie levert op een klassieker uit het gen re. Geen authentieke versies maar diepgaande bewerkingen, ontleed en ontkleed, sommigen vertaald en hertaald in diverse tongvallen. Met uitstapjes op onverwachte paden, zoals de verrassende link tussen country en Brahms' meerstemmige volksliedbewerkingen of een brug naar overbekende chansons uit het Vlaamse taalgebied. 'Ik val... val in mijn armen' is vol- gens de makers geen muziektheater, maar een echt concert: „We hebben alles bewust erg ruw gehouden", zegt Opbrouck. Het wordt in elk geval geen cowboyavond, zo bena- drukten Opbrouck en Dottermans tegenover het Vlaamse Zone 09: „Verwacht een hartverwarmende avond, je weet wel, zo'n avond bij de warme stoof." Dottermans: „Wat mij aantrekt in country is de een- voud waarmee de dingen worden verwoord: het zijn simpele, senti- mentele liedjes over elkaar graag zien, doodgaan, miserie - over alles dus, over het leven. Country is het leven, gelardeerd met een bepaalde melancholie." 'Ik val... val in mijn armen' van NTGent is op zaterdag 12 mei. 20.15 uur. te zien in de Grote Zaal van de Rotterdamse Schouwburg. Reserveren: 010-411.SI.10 of www. rotterdamseschouwburg.nl. Kijk voor meer informatie op www.nt- gent.be. door Dik Vuik De douane roept beelden op van jnannen bij een slagboom aan de grens, op jacht naar smokkelaars. IMaar de douane doet veel meer, '.eker in een grote havenstad als Rotterdam. Het Belasting Douanemuseum laat met haar nieuwe tentoonstel ling 'Douane te water, varen door de jaren' zien hoe door de eeuwen heen controle plaatsvond, en vindt. De tentoonstelling laat zien hoe de jdouane eeuwen geleden ontstond en zich ontwikkelde tot de dienst van vandaag. De presentatie is spannend, met onder meer een nagebouwd stukje kolenschuit waarin kinderen in het 'vooronder' op zoek kunnen naar de verborgen sterke drank. „Het is een interactieve tentoon stelling, voor jong en oud", vertelt Hannie Besselink. „Je kunt er gerust met het hele ge- zin naar toe. Kinderen kunnen in het museum zelf touwen knopen of op smok kelaars jagen en geheime plekjes ontdekken. Het is een klein museum, maar groot genoeg om interessant te zijn. Veel onderwerpen lenen zich niet om leuk te maken, maar de douane te water wel. Water is spannend." Dat blijkt ook uit de verdere presen tatie van de tentoonstelling. Er zijn veel scheepsmodellen en schilde- rijen van vroegere douaneschepen te zien. Maar daar tussen in staat dan plot- seling weer een grote nagebouwde stuurhut, waar je zelf de koers kunt bepalen en sturen. „Zelfs grote mensen vinden dat leuk", lacht Besselink. Rondom de stuurhut is weer het nodige te leren over de bouw en het onderhoud van douaneschepen. Ook het leven aan boord wordt belicht. „Het is echt leven op de vierkante centimeter", vertelt Besselink bij een foto van een krappe slaaphut. „We leggen ook uit hoe bijvoor- beeld een telegraaf werkt en laten oude vuurwapens zien." Een rij etalagepoppen is getooid met historische uniformen, zodat de ontwikkeling ook hier goed is te zien. Foto's aan de muur laten zien hoe douaniers triomfantelijk poseren bij net in beslag genomen partijen drank en sigaretten. „Maar de douane doet veel mee en controleert bijvoorbeeld ook op be- dreigde planten en dierensoorten", vervolgt Besselink. Het museum organiseert later dit jaar nog een aantal extra activi- teiten rond het thema 'douane te water'. Zo geeft conservator Geert Nie- man, medeauteur van een boek over het onderwerp, op 2 juni een lezing over het onderwerp en komen ook directeur Frits Loomeijer en con servator Wouter Heijveld van het maritiem Museum Rotterdam nog op bezoek. Maar het spannendst blijven onge- twijfeld toch die smokkelaars. 'Douane te water, varen door de jaren' is tot 14 januari te zien in het Belasting Douanemuseum Rot terdam, Parklaan 14-16. De tentoonstelling is vooraf gegaan door de publicatie van het boek 'Douane te water, een vergeten dienst', geschreven door conserva tor Geert Nieman en kunsthisto- rica Annemarieke van Schaik; prijs 19.95. Voor meer informatie: telefoon (010) 440 02 00 of www.bdmu- seum.nl. Douaniers uit vroeger tijden. In de rubriek 'In de kijkert' pre- senteren podia uit Rotterdam en omgeving actuele voorstellingen op het gebied van toneel, dans, theater door Vincent Wernke ROTTERDAM - Ge Reinders bracht in 1999 zijn vierde Lim- burgstalige cd *D'n Haof uit. Op dit album stond onder meer het lied 'Blaosmuziek', dat sindsdien uitgroeide tot een klassieker. De blaasmuziek staat ook centraal in zijn theaterprogramma, waar mee de Limburger op zaterdag 2 juni te zien is in de Koningshof in Maassluis. Daar speelt hij zijn veelgeroemde liedjes samen met de Maassluise 010 484 33 33 Posthumalaan 1, 3072 AG Rotterdam. Kassa dagelijks open van 12-18 uur. di-zot/m 13/5 14/20 u Arturo Brachetti Een man 1000 gezichten, de beste transformatiekunstenaar. di-zo 19/5 t/m 17/6 Kuifje - De Zonnetempel, musical met o.a. Henk Poort 14/19/20u De nieuwe seizoensbrochure is uit. Kijk op www.luxortheater.nl voor kaarten. en cabaret. Lezers van Maasstad weekbladen maken elke week kans op vrijkaarten voor een voorstel- ling. harmonievereniging Kunst na Ar- beid. Twee jaar geleden stond Ge Rein ders in het Maassluise Theater Schuurkerk. Hij zong het inmiddels klassieke 'Blaosmuziek' destijds begeleid door een bandopname van een orkest. Hij grapte toen dat de plaatselijke harmonie in de Koningshof stond te spelen, omdat ze niet in de zaal paste. Op 2 juni is Kunst na Arbeid er wel bij in de Uiverzaal van de Konings hof, waar de grotere muziek- en toneelvoorstellingen in Maassluis www.luxortheater.nl 010 484 33 33 www.luxortheater.nl Kruiskade 10, 3012 EH Rotterdam. Kassa dagelijks open van 12-18 uur. wol6/5 13.30/15.45u Piet Piraat en hetgeheim van Esmeralda Familievoorstelling vanaf 3jr. do 17/5 19.30u De Kleine Prins met Peter Faber en Frans Schraven. Vanaf 6jr. "zo 20/5 20.00u De Wereldband KEETTheatershow vol muzikale humor. 010 20 30 203 www.theaterzuidplein.nl Zuidplein 60, 3083 CW Rotterdam. Kassa: ma-za 11-18 l dolO/5 20.00u Wim Helsen Bij mij zijt ge veilig, voorprogramma: Henk Rijckaert zal2/5 20.00u Lebbis Het Kwaad. zo-mal3-14/509.30u PEUTERFEST1VAL (2+) met Jip en Janneke vervelen zich nooit en de vrolijke muziekvoorstelling Hou je vast door Ageeth de Haan. Ga voor meer informatie en kaartverkoop naar het Rotterdams Uitburo in de Centrale Bibliotheek (Hoogstraat 110). PARTNER 11; i 1ml ,,Laatst zat ik in de auto na een optreden in Sassenheim. Dat ligt zover van Limburg en als je me tien jaar geleden gezegd zou hebben dat ik daar zou staan met mijn Limburgse liedjes voor een voile zaal, had niemand dat geloofd", zegt Ge Reinders. De Limburgse muzikant treedt 2 juni op in Maassluis. In totaal heeft Reinders 26 num- mers laten arrangeren voor blaas- orkesten. „Er zijn meer mensen die met blaasorkesten spelen, maar meestal hebben die maar een paar nummers. Die komen 's middags, oefenen een keer, en gaan het po dium op. Ik doe dat anders. Ik wil altijd een avond repeteren met een orkest. Met name om te zien of je elkaar aanvoelt. Het contact met de di- rigent is daarbij heel belangrijk. Die bepaalt immers alles. Ik heb al contact gehad met de dirigent van het Maassluise orkest en dan voel je dat het goed zit. Maar tijdens zo'n repetitie valt alles pas echt op z'n plaats." Toen Reinders het plan bedacht om met orkesten de theaters in te gaan, merkte hij meteen dat er veel belangstelling voor was: „Alsof de theaters erop hadden zitten wachten dat iemand iets met die orkesten zou gaan doen. Er schijnen in Ne derland 800.000 mensen in blaasor kesten te spelen, alleen Limburg felt al 500 orkesten! Ik speelde altijd met een trio, maar nadat we brieven hadden rondge- stuurd, kregen we alleen nog maar aanvragen om met orkesten te ko men spelen. Ik vind het overigens hartstikke leuk, .vooral omdat dit mijn ding is. Ik voel me er echt als een vis in het water bij. Ik kom oorspronkelijk uit de popmuziek, maar heb daarna het conservatorium gedaan. Hierbij ko men die twee dingen samen." In 2005 nam Ge Reinders zijn ze- vende Limburgstalige Cd 'Blaos mich nao hoes' op met vijftien van de beste blaasorkesten uit Belgisch en Nederlands Limburg. Het album werd een enorm succes en later dit jaar verschijnt zijn nieuwe cd, waarop hij liedjes speelt met twaalf verschillende orkesten, een uit elke provincie van Nederland. Hij geniet er nog steeds elke keer van wanneer hij met een orkest op het podium staat: „Als zo'n orkest gas gaat geven. krijg ik kippenvel en moet ik oppassen dat ik niet stilval, haha." Dat zijn veelgeroemde liedjes alle- maal in Limburgs dialect gezongen worden. maakt voor het succes niet uit. „Laatst zat ik in de auto na een optreden in Sassenheim. Dat ligt zover van Limburg en als je me tien jaar geleden gezegd zou heb ben dat ik daar zou staan met mijn Limburgse liedjes voor een voile zaal, had niemand dat geloofd. Een verklaring voor het succes? Alles moet tegenwoordig hard zijn, kijk naar het geluid van reclames. Blaas orkesten zijn normaal. Een keer per week repeteren en ge- woon echte en pure muziek maken. Een mooi arrangement hakt er dan in hoor! Daar heb je geen poeha bij nodig. Bij een blaasorkest past geen bo- tox." Ge Reinders met harmonieorkest Kunst na Arbeid op zaterdag 2 juni, aanvang 20.30 uur, in Theater Ko ningshof, Uiverlaan 20, Maassluis. Reserveren: www.theaterschuur- kerk.nl. plaatsvinden. De plaatselijke har monievereniging begeleidt Reinders en geeft zijn veel geroemde liedjes een extra emotionele lading. „In 1999 maakte ik het lied 'Bla osmuziek' en daar zat een fanfare in", vertelt Ge Reinders. „Dat lied is mijn grootste succes geworden en ik kreeg daarna veel aanbiedin- gen om met blaasorkesten samen te spelen. Ik heb dat ook wel gedaan, maar ik vond het vaak niet goed. Als je met een blaasorkest speelt zijn goede ar- rangementen het allerbelangrijkste. Als popbandje duik je met elkaar de repetitieruimte in en spreek je af hoe je liedjes gaat spelen. Bij een orkest werkt dat niet zo, dan moet je de muziek echt helemaal uitge- schreven hebben." Hij besloot daarom om niet meer met blaasorkesten te spelen tot hij over goede arrangementen zou be- schikten. „Ik heb inmiddels arrangeurs ge- vonden die mij snappen en begrij- pen wat ik wil. Dat is belangrijk, want alles moet kloppen." Tien lezers van Maasstad kunnen gratis naar Ge Reinders. Theater Schuurkerk stelt twee keer tien vrijkaarten beschikbaar. Hoe maakt u kans op deze kaar ten? Heel eenvoudig: stupr voor aanstaande zaterdag een mailtje naar prijsvraag@maasstad.nl met als onderwerp 'Ge Reinders'. Ver- meld in demail uw naam, adres en telefoonnummer. Uit de inzendingen worden vijf winnaars getrokken. Over de uit- slag wordt niet gecorrespondeerd. orrect PHILIPS PHILIPS 7FF1MS DIGITAAL FOTOLIJSTJE Met het 7 inch Philips PhotoFrame™ worden uw digitale foto's weergegeven in een ongelofelijke kwaliteit. Voorzien van een hoog- waardig display voor foto's van afdrukkwaliteit. Gegevens rechtstreeks van geheugenkaarten lezen USB-connector voor het Digital Pnot-jH downloaden van foto's. CORRECTPRIJS Art.nr. 332318 RICATECH TV ANYWHERE MET DVD SPELER Mogelijkheid van digitale TV, analoge TV (optionee!), FM Radio, Kabeltelevisie, DVD Speler en zelfs spelvermaak. Deze portable DVD speler met DVBT- ontvanger is voorzien van 17.8 cm breedbeeld scherm, teletekst en spelletjes. Werkt op 220V en 12V. CORRECTPRIJS Art.nr. 328238 APPLE IPOD NANO 4 GB Unieke Ipod met prachtig kleuren beeldscherm. Tot 1000 songs of 25.000 foto's op 4 GB flash. In rose uitgevoerd. Afm. 9x4x.6 cm. CORRECTPRIJS Art.nr. 319376 setting Snuffle Songs SALORA DVP-7020 TWIN PORTABLE DVD SPELER 2 LOSSE SCHERMEN Portable DVD speler met twee 18 cm breedbeeld LCD schermen. Incl. afstands- bediening. In zilver kleur. Afm. 20x3.7x15.1 cm. CORRECTPRIJS CANON POWERSHOT A-420 DIGITALE FOTOCAMERA MET FOTOPRINTER Voorzien van 4,0 mega pixels en 1.8 inch LCD- scherm. Afm. 9x3.8x6.4 cm. INCL. CANON CP-510 FOTOPRINTER Print rechtstreeks vanaf uw digitale camera. CORRECTPRIJS Art.nr. 325645 GRATIS WINKELOPENINGSTIJDEN: maandag t/m donderdag 09.30-18.00 uur, vrijdag 09.30-21.00 uur, zaterdag 09.00-18.00 uur. Iedere zondag geopend van 12.00-17.00 uur. PRIJZEN EN ZETFOUTEN VOORBEHOUDEN.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 23