4 mLZ maasstad ik ©oil stree k Jaarverslag van bibliotheek te beluisteren in auto of in bad K SCHAT is dik tevreden 1 Geen subsidie voor Lente Jazz WO! Geluk bij een ongeluk krant Fietstocht Ouderenwerk Tijdelijke Wereldwinkel Kwaliteitssysteem voor verpleegkundigen Vlietland irado ■9 Sla de sikkel Gratis verwend worden a* Voile tribunes en een afgelaste voorstelling Bridge winnaars Financieel gezond FANCY FAIR maasstad weekbladen SCHIEDAM Woensdag 16 mei 2007 SCHIEDAM - „Hoort, zegt 't voort. Burgers van Schie dam komt luisteren naar het gesproken jaarverslag van de bibliotheek." Schoolmees- ter Will van Wijk bruit als middeleeuwse stadsomroeper over de vrijdagse weekmarkt. Schiedammers met paraplus en boodschappentassen heb ben geen tijd. En terecht. „Jaarverslagen zijn een nacht- merrie om te schrijven en elk jaar hetzelfde", zo vat histo- ricus Han van der Horst dit probleem samen. Daarom is er ditmaal ook een 'gesproken jaarverslag'. Dat te beluisteren is in de wagen, in bad of op het toilet. Geen saai stukje papier maar geluid op je walkman of computer. activkeiten bepa Bibliotheek Waterweg wil Vanwege HEMELVAARTSDAG D0NDERDAG 17 MEI is de dienstverlening van IRAD0 als volgt gewijzigd: SCHIEDAM - Onder de titel 'Sla de sikkel' vindt van 25 tot 27 mei in het Novotel Schiedam de Ver- enigde ZendingsConferentie plaats van de Pinkster Kerkgemeenschap. Centraal thema tijdens de confe rence is integratie van autochtonen en allochtonen en de leefbaarheid van onze samenleving. Tijdens het pinksterweekeinde is er praise en worship, zang en muziek en wor- den krachtige boodschappen van woord van god gegeven. Ook wordt gebeden voor mensen in nood. De toegang tot de verschillende activi- teiten is gratis. Vrijdag 25 mei is om 19.00 uur de openingsdienst in het Novotel. Zzaterdag 26 mei is om 11.00 de Dorcasdienst en om 14.00 uur wordt in het VPGE-hoofdkwartier aan de Van Swindensingel 40 in Schiedam van een maaltijd genoten. De za- terdag wordt in Novotel afgesloten met een Spiritexplosion. De zondag begint om 11.00 uur met een zen- dingsdienst. Voor de maaltijd wordt om 14.00 uur weer uitgeweken naar de Van Swindensingel 40 in Schie dam. De slotdienst van de manifes- tatie vindt plaats om 17.00 uur. Voor meer informatie kan gebeld worden met Stichting VPGE, (010) 476 44 55 of 06-412 87 191. Op internet is VPGE te vinden via de website: www.vpge.nl SCHIEDAM - Schoonheidssalon Skin Deep Huidverbetering biedt vrouwen met kanker of die daar- voor behandeld zijn op 29 mei een gratis verwenbehandeling. Vaak hebben vrouwen tijdens of na een ingrijpende ziekte, zoals kanker, geen aandacht meer voor persoon- lijke verzorging. Een organisatie als Viva la Donna probeert dat te ver- anderen. 29 mei is daarom uitgeroe- pen tot Viva la Donna Day. Op deze dag worden moedige vrouwen met kanker in het zonnetje gezet mid- dels wellness-, beauty en relaxpro- jecten. De bedoeling is de vrouwen zich weer beter te laten voelen en te laten stralen. Skin Deep Huidverbe tering doet mee met Viva la Donna Day op 29 mei. Voor de gratis verwenbehandelingen moet vooraf een afspraak gemaakt worden, (010) 473 50 96 of 06-406 565 49. Meer informatie: www.vivaladonna. nl. zaterdag 19 mei XZ.OO - 16.00 uur Mission -to Seafarers Adtn. Trompstraat 1 Schiedam www.maasstadweekbladen.nl KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004491 Fax 010 4128449 Emailadres advertentiegroep: verkoop@maasstad.nl Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP email: bezorging@maasstad.nl Telefoon 0900 2020299 (10 euro ct. p.min.) ma. t/m do. 09.00-21.00 uur vrij. 09.00-17.00 uur DIRECTIE: R. M. deKoning MANAGER: H. Wirtz Telefoon 010 4004290 VERKOOPLEIDER: B. van Dongen Telefoon 06 53786940 VERTEGENWOORDIGER: S. Verzendaal Telefoon 0610921026 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Telefoon 010 4004487 Fax 010 4116454 Email redactie: waterweg@maasstad.nl K. Moerman - van der Knaap Telefoon 010 4004322 E. Meijer Telefoon 010 4004401 Chef-redactie: E. Meijer Telefoon 010-4004490 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: PcM Lokale Media b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij PcM Lokale Media b.v., c.q. de betreffende auteur. i J xq 52 door Frank Willemse De bibliotheek van Schiedam is sinds een jaar zelfstandig. Met als nieuwe naam Bibliotheek Water- weg. Een naam die (nog) wijst op samen- werking tussen Schiedam en buren Vlaardingen en Maassluis. Maar de politiek bij de buren haakte af. De samenwerking is voorlopig van de baan. Jammer dat deze mislukte plannen nou net niet te beluisteren zijn op de luister-cd. Wei een lange -en vaak saaie tekst- uitgesproken door Schiedams kun- stenares Ester Zitman. Net als in de gewone jaarverslagen in boekvorm een opsomming van feiten. Alles in gedragen taal. Duidelijk is wel dat de 'zelfstan- dige' bieb met nieuwe activitei- ten de Schiedammer wil bereiken. „Een bieb hoort meer te zijn dan een grote boeken-uitleencentrale. %5> r? Middeleeuwse stadsomroeper Will van Wijk (links) vestigde vrijdag de aandacht op het gesproken jaarverslag van Bibliotheek Waterweg dat aan historicus Han van der Horst (rechts) werd aangeboden. Foto Roger van der Kraan Stadserf. De bieb wil met de tijd rneegaan. Er komen minder mensen die elke Boeken blijft de hoofdzaak maar er is een verschuiving naar infor matie op internet en dvd's. Twintig percent van onze len we zelt. Zelf dingen organise- centrale ontmoetingsplek zijn ren als 'Biep in the box', ServicePlusPunten of de drie weken een stapeltje boeken bibliotheek-aan-huis", vertelt di- meenemen en lezen. Maar er ko- rectrice Karin Visser na afloop men meer mensen even langs om van de presentatie van het luister- de krant te lezen of iets op internet jaarverslag in het lees-cafe op het uit te zoeken. „Wij willen juist op elk gebied de Schiedammer van informatie voorzien. Een bibliotheek die wil informeren. Met lezingen, con- ferenties of thema- bijeenkomsten zo als de gesprekken aan de Schie of de schrijversmiddagen. Aan de weg timmeren met cultuur als theater, tentoonstellingen of het uitgeven van Schiedam-boeken. De bieb als ontmoetingscentrum waar Schiedammers met elkaar in debat gaan, kennis nemen of cultuur kun- nen grazen." En dit jaar dus een jaarverslag om naar te luisteren. Wat wordt het volgend jaar? Dat wordt een videofilm waar we alle optredens kunnen laten zien aan de Schiedammers, onthult Ka rin Visser alvast de plannen voor het volgende jaarverslag. door Kor Kegel SCHIEDAM - De rekwisie- ten waren overal geleend, van het museum Oud-Overschie tot adressen in Amsterdam, en deze week is het grootste deel al teruggebracht. Aan de SCHAT-productie Kethel van de Kaart is een eind geko- men. Vijf openluchtvoorstel- lingen in het landschapspark van Kethel verliepen zonder noemenswaardige problerhen. De tribunes zaten vooral vrij dag en zaterdag goed vol en er hoefde vorige week slechts een voorstelling te worden afgelast, wegens aanhoudende regenval. De techniek kon het niet aan. Ook op andere avonden werd SCHAT wel geplaagd door de weersomstandigheden, niet omdat er tijdens de uitvoering iets mis ging, maar meer omdat Schiedam mers die wel een kaartje hadden ge- kocht, niet kwamen opdagen. „Van- uit de verwachting dat het toch wel afgeblazen zou worden", zegt een Hoe de dorpelingen in Kethel van de Kaart zijn afgeschilderd daarover lopen de reaches nogal uiteen. Kethellappers die het gezien hebben herinneren zich een gemeenschap die saamhoriger was maar ze realiseren zich dat een klucht een vertekening van de werkelijkheid mag zijn. Foto Roger van der Kraan woordvoerder van het Schiedamse historisch amateurtoneel. Toch kan SCHAT terugzien op grote belangstelling. Naar verluidt moeten 2000 tot 2300 mensen de voorstellingen hebben bezocht, maar bet definitieve aantal zal deze week bekend zijn nadat de kaart- verkoop bij de VVV en die van de kassa aan het Rien Poortvlietpad SCHIEDAM - Sommige mensen nemen de term 'Passantenhaven' iets te ruim. De eigenaar van de auto op de foto dacht waarschijnlijk dat de term ook van toepassing was op auto's. De ongelukkige bestuur- der parkeerde zijn nieuwe auto ver- volgens op de aanlegsteiger van de Foto Bart Bos jachthaven aan de Nieuwe Haven. Het gezegde 'geluk bij een ongeluk' ging in dit geval zeker op. Immers wat had er gebeurd als de steiger er niet was. De bestuurder kwam er nu droog en zonder kleerscheuren vanaf. De auto heeft wel wat her- stelwerk nodig. zijn opgeteld. „Bij ons aan de kassa is op het laatste nippertje nog veel verkocht, want veel mensen wach- ten tot kort voor de voorstelling om te zien hoe het weer zich voltrekt", zegt Yvonne Zwolle, lid van het productieteam. De try-out, vorige week maandag, was matig bezocht, de premiere daags erna veel beter. De voorstel lingen zelf liepen zonder bedrijfs- onge-vallen en zonder tegenvallers, zegt ze, en het publiek reageerde over het algemeen vriendelijk en positief. Dat ze een enkele opmer- king hoorde dat vorige SCHAT- voorstellingen sprankelender en spectaculairder waren, verbaast Yvonne Zwolle niet. „De voorstelling aan de Wilton- haven was natuurlijk een topper." Het is niet altijd eenvoudig om een eerder succes te overtreffen, zeker niet in het geval van SCHAT, dat zich door de jaren heen steeds beter ontwikkelde en telkens de reactie kreeg dat de laatste voorstelling nog beter was dan de vorige. Sinds de opvoering van het stuk over de oorlog tussen Rotterdam en Schiedam, toen de rui'ne van Huis te Riviere nog vrij stond zonder nieuw- bouw eromheen, heeft SCHAT de sympathie van de Schiedammers kunnen behouden. Ditmaal lag de nadruk op het Kethelse dorpsleven. Hoe de dorpelingen zijn afgeschil derd in het stuk over de overstro- ming van Kethel, daarover lopen de readies nogal uiteen. Kethellappers die het gezien hebben herinneren zich een gemeenschap die saamho riger was, maar ze realiseren zich dat een klucht een vertekening van de werkelijkheid mag zijn. REGIO - „Helemaal geweldig!" Dat is de korte samenvatting van mede-organisator en afdelingshoofd Alex Lindenburg op de Dag van de Verpleging in het Vlietland Zieken- huis. En dat is ook de reactie die hij terugkreeg de van deelnemers afgelopen zaterdag. Tenminste tweehonderd verpleeg kundigen en verzorgenden van de twee vestigingen van het ziekenhuis -veel meer dan verwacht- lieten zich informeren en verwennen. Ver schillende afdelingen presenteerden zichzelf en toonden die elemen- ten in hun werk waar ze trots op zijn. Zij toonden dit onder meer aan voorzitter Joan Leemhuis van de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen. Onder meer een stressmasseuse en een schoonheids- specialiste zorgden voor de ver- wennerij. Als bijzondere attentie ontvingen de verpleegkundigen en verzorgenden het lidmaatschap op de beroepsvereniging VenVN. Zaterdag werd ook een kwaliteits systeem voor verpleegkundigen gelanceerd. Met behulp van een puntensysteem dat te vergelijken is met dat van artsen, gaan verple- gers werken aan hun vakbekwaam- heid. Door het bijwonen of houden van klinische lessen en het volgen van cursussen, kunnen deelnemers aantonen te werken aan hun ken nis. Het kwaliteitssysteem is door het Vlietland Ziekenhuis zelf ont- wikkeld, vooruitlopend op de ver- wachte landelijke invoering van een systeem in 2008. „Zo kunnen we wennen en kijken hoe het werkt", aldus Lindenburg. Het Vlietland is volgens hem het eerste ziekenhuis in Nederland dat op deze manier samenwerkt met de VenVN. Het landelijke kwaliteitssysteem wordt door de VenVN ontwikkeld en het Schiedams/Vlaardingse systeem is daarvan afgeleid. Veel deelnemers aan de Dag van de Verpleging heb ben de eerste twee van de te beha- len 24 punten per jaar na zaterdag al binnen. SCHIEDAM - Geen Lente Jazz dit jaar. Voorzitter Rick Rietveld van de stichting Lente Jazz, bevolkt door Schiedamse horecamensen, is duidelijk. Geen subsidie betekent een einde aan de jarenlange traditie met een weekend jazz in het cen trum. Geen Lente Jazz feest dus op 26 mei. Officieel, wegens geen on- voldoende dekkingsplan en andere ambtelijke eisen. Volgens de stichting wordt feitelijk door de gemeente een kleinscha- lige evenement de nek omgedraaid. Een evenement wat jarenlang op bescheiden subsidie mocht rekenen en die notabene werd opgericht op verzoek van de gemeente. „En nu vragen ze zelfs de stichtingsformu- lieren!", stelt Rietveld vast. Na het afzeggen van Doek! zou dit het tweede evenement zijn dat niet doorgaat dit seizoen. Beide wegens te weinig medewerking van de ge meente. Voor Lente Jazz: 8.000 euro waar- door elke horecazaak subsidie kreeg om een jazzband te boeken. Rietveld vreest voor een verschra- ling van de cultuur in Schiedam als alle miljoenen richting het Stedelijk Museum gaan. Vorige week viel de afwijzing in de bus. Geen tijd meer om alles af te zeggen. Daarop besloten enkele cafehouders als Sjiek, Weeshuis, Grauwe Hengst en Van Diggelen toch in afgeslankte vorm 'iets te gaan doen'. Voor de Schiedammer die gewend is om eind mei levende jazz te kunnen zien en horen. Nu wordt 26 mei een soort kroegen- tocht met jazzmuziek gehouden. Frank Willemse SCHIEDAM - Verschillende lokale bridgecompetities kenden onlangs hun ontknoping. Bij bridgeclub Troef Inn wordt in twee lijnen pa- rencompetitie gespeeld. In de A-lijn werd het paar Horsmeijer/Vos win- naar. Uit de B-lijn promoveerden de paren Van Rijsewijk/Van der Windt, Worsteling/De Vos, Verhaas/Ver- haas, Mostert/Van der Zwan en Putter/Putter. Inmiddels is bij Troef Inn de tweede ronde gestart. Bridge-societeit Tamboer heeft de slotdrive van het seizoen gespeeld in boerderij Landvreugd. Evenals vorig jaar is het koppel Frans Wel- lens/Con van de Handel als winnaar uit de bus gekomen. De tweede plaats was voor het koppel Ab Tam- boer/Ton Verdoes. De derde plaats was voor het vrouwelijke duo Hof- fe/Melchers. Vijf jaar geleden overwoog het gemeentebestuur van Schiedam serieus om op alle subsidies te bezuinigen. De gemeente was krap bij kasdreigde zelfs in de rode cijfers te komen. Als je dan de broekriem moet aanhalen, kan dat door enkele plannen niet of ge- woon later uit te voeren. Maar het gemeentebestuur met onervaren wethouders koos ervoor om de kaasschaaf over alle Schiedamse organisaties heen te halen. Althans, het plan was er. Uiteindelijk werd de soep niet zo heet gegeten als ze was opgediend, want het bleek vooral een kwestie van welke boekhouder je hebt. Volgens de ene boekhouder is het glas half vol, volgens de andere is het half leeg. Jarenlang was Aad Wiegman wethouder voor finan- cien geweest en bij zijn afscheid in 2001 ging de hele gemeenteraad ervan uit dat hij Schiedam financieel gezond had achtergelaten. Menno Siljee volgde hem op voor een jaar, want in de lente van 2002 waren er raadsverkiezingen en belandde de PvdA in de oppo- sitie. Binnen een jaar, in 2003, leek het plotseling alsof Schiedam de afgrond naderde. VVD-wethouder Ton de Swart sloeg namelijk alarm. Alle gesubsidieerde instellingen moesten erop rekenen dat ze fors gingen inleveren. Ik zei toen al dat dat onzin was, want er zat nog genoeg in de spaarpot en bovendien kun je ook besparen door overbodige vacatures niet te vervullen of simpel door priori- teiten te stellen. Begin 2005 vertrok Ton de Swart voortijdig en de WD had in Cor van Tilhorg een routinier als opvolger - en de gemoederen be- daarden. De paniek was voor niets geweest. Inmiddels zit PvdA'er Menno Siljee alweer een jaar in het zadel, opnieuw als wethouder voor financien, en bij de presentatie van de jaarrekening 2006 liet hij weten dat het eindsaldo van 7,4 miljoen euro 'het hoogste al ter tijden' is. Met een goedgevoel voor understatement voegde hij er aan toe dat het er voorzichtig op lijkt dat Schiedam financieel gezond is. Hebben we nu een uitstekende wethouder, die er in een luttel jaar- tje voor gezorgd heeft dat we uit de ellende zijn? Och, we hebben in Menno Siljee wel een puike wethouder, maar in de ellende zaten we nooit. Dat is het smoesje van het vorige college. Er zit inmiddels 31,2 miljoen in de spaarpot van het Stadserf en dat is bepaald niet een situatie om tarieven te verhogen of subsidies te verminderen. Menno heeft ook cultuur in zijn portefeuille, dus hij mag best wat opzij leggen voor meer leven in de brouwerij, of distilleerderij als we het op z'n Schiedams willen zeggen. Concreet: het lijkt me een goed plan om alle Schiedamse organisa ties meer subsidie te geven als ze iets extra's doen aan gezelligheid in de binnenstad en in de omliggende wijken. Kor Kegel REGIO - De Stichting Ouderenwerk rijdt op woensdag 23 mei een fiets tocht voor 55-plussers door Schie dam, Vlaardingen en omgeving. De tocht die voor de negende maal wordt gereden heeft een lengte van 35 kilometer en is te volgen aan de hand van een routeomschrijving. Onderweg kunnen op verschillende punten stopp jjepiaakt worden voor koffie, lunch en frisdrank. Bij de stops wordt informatie gegeven over verkeer en verkeersveiligheid, er kan aan een verkeersquiz worden meegedaan en fietsen kunnen op veiligheid gecheckt worden door een erkende rijwielhersteller laten. Deel name aan de fietstocht is op eigen risico. En de organisatie verwacht een re- delijke tot goede conditie van de deelnemers. Bij zeer slecht weer wordt de fietstocht verplaatst naar woensdag 30 mei. Deelnemen kost 6,00 euro per per- soon. Dit bedrag is inclusief de lunch, de koffie/thee, de frisdrank en een aandenken. Inschrijven kan tot 16 mei bij de verschillende ont- moetingscentra van Ouderenwerk in Schiedam en Vlaardingen. Hier is ook meer informatie op te vra gen. De start van de 55-plus fietstocht is om 10.00 uur. In Vlaardingen wordt vertrokken vanaf ontmoetingscen trum De Bijenkorf aan de Reiger- laan 100 en in Schiedam vanaf ontmoetingscentrum De 4 Molens aan de Honnerlage Gretelaan 57. SCHIEDAM - De Wereldwinkel heeft afgelopen vrijdag haar deuren geopend aan de Rotterdamsedijk 441 in Schiedam. Door brand in het pand boven de Wereldwinkel moest de winkel eind maart wegens rook- en waterschade worden ontruimd. Het opknappen en weer bedrijfs- klaar maken van de winkel gaat wel enige tijd in beslag nemen. Daarom is gezocht naar een vervangende tijdelijke ruimte. Met hulp van de gemeente Schiedam is het pand op de Rotterdamsedijk 441 nu tijdelijk voor de Wereldwinkel beschikbaar. Liefhebbers van 'wereldwaar' kun nen daar nu terecht voor eerlijke foodproducten, sieraden, glaswerk, keramiek, muziekinstrumenten, beelden, papier- en schrijfwaren, wijnen en kaarten. Het telefoon- nummer van de Wereldwinkel is hetzelfde gebleven: (010) 273 13 85. Afvalbrengstation Van Heekstraat 15 Donderdag 17 mei is het Afvalbrengstation aan de Van Heekstraat 15 gestoten. Huisvuilzakken In plaats van 17 mei zameten we uw huisvuilzak in op maandag 21 mei. Wij verzoeken u de huisvuilzak voor 07.30 uur buiten te zetten. Minicontainers In plaats van donderdag 17 mei tegen we uw minicontainer (gft en rest) op zaterdag 19 mei. Wij verzoeken u de minicontainer voor 07.30 uur gereed te zetten. NV IRAD0 Van Heekstraat 15 3125 BN Schiedam telefoon 010-262 1000 e-mail info@irado.nl www.irado.nl Compleet naar wens

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 3