L2 maasstad Ook na stormtest op Maeslantkering kunnen we nog natte voeten krijgen Het avontuur lokt samen met De Vrijbuiter Met een draai aan de knop heel de wereld over Hotel bij NS-station schiedams boekbeeld Maasstad Lezersactie Filmhuis Beestenboel Maassluissedijk en Dam blijven onverminderd van belang f Alle schepen achter zich verbrand Globetrotters op de korte golf vieren 25-jarig jubileum met open dag milieubericht week2o Donderdag 17 mef 2007 wx 53 door Kor Kegel VLAARDINGEN - Rijks- waterstaat wacht op een paar flinke stormen om de Mae slantkering te testen. Uiter- lijk in oktober, als in theorie het stormseizoen begint, moet de dienst Zuid-Holland van Rijkswaterstaat de testplannen gereed hebben. Immers, de stormvloedkering in de Nieu we Waterweg kreeg begin dit jaar het rijksoordeel 'voldoet niet' omdat de twee witte sta- len arrnen een op de honderd keer niet helemaal dicht zullen gaan. Bij de bouw werd er- van uitgegaan dat die faalkans slechts een op de duizend keer mocht zijn. Daar moet Rijks waterstaat dus verbetering in aanbrengen. Jag5r SCHIEDAM - Wat zal je het meest missen? Nou, eigenlijk niks is het droge antwoord. Jan Gottmer heeft er lang naar uitgekeken. Vandaag begint de rest van zijn leven. Hij heeft alle schepen achter zich ver brand, behalve zijn zeilboot. Zijn huis is leeg, baan opge- zegd en de telefoon afgesloten. Zaterdag vertrok de solozei- ler vanaf de Maasboulevard richting Duitsland. Nagewuifd door snotterende familie en vrienden. VLAARDINGEN - De hele wereld over gaan zonder een stap buiten de deur te zetten, dat is het geheim van de Radio- zendamateurs. Met een draai aan de knoppen switchen ze van Spanje naar Canada en Au stralia of Finland, net zoals het maar uitkomt bij het ontvangen van de gecodeerde boodschap- pen die zendstations op alle continenten dagelijks de 'ether' insturen. DCMR Rijnmond SCHIEDAM - In het Filmhuis draait donderdag 17 mei 'Ten Canoes'. Tien Aboriginals zijn met zelfgemaakte kano's op gan- zenjacht in Noord-Australie. Een van de jagers is de jonge Dayin- di. Hij is verliefd op een van de vrouwen van zijn oudere broer. Om hem duidelijk te maken dat zoiets tegen alle wetten van de stam ingaat, vertelt de broer een oeroud verhaalover een verkeer- de liefde, ontvoering, hekserij, stuntelige ruzie en wraak die slecht afloopt. Een verhaal dat enkele dagen in beslag neemt om te vertellen. De cast van Ten Canoes bestaat uitsluitend uit Aboriginals en is ook in de eigen taal opgenomen. Vrijdag 18 en zaterdag 19 mei is 'Bobby' te zien. Deze film gaat terug naar de nacht waarin de populaire senator Robert F. Ken nedy werd vermoord in het Am bassador hotel in Los Angeles in 1968. De film volgt 22 mensen uit allerlei verschillende milieus die zich om uiteenlopende re- denen in het hotel bevinden. Ze hebben met elkaar gemeen ge- tuige te zijn van de aankomst van Bobby Kennedy op de avond van de voorverkiezingen van de Democratische presidentskan- didaat. Deze historische nacht wordt tegen de achtergrond van culturele kwesties geplaatst die de Verenigde Staten op dat mo ment in hun greep houden. De Filmhuis-voorstellingen aan de Nieuwstraat 12 in Schiedam, beginnen om 21.00 uur, kaarten kosten 7 euro. Reserveren bij de VVV, telefoon 0900-119 21 92. VLAARDINGEN - Ach die Bo ris, twaalf jaar lang is hij het trouwe maatje geweest van zijn baasje en dan ineens slaat het noodlot toe. Zijn geliefde baasje overlijdt en Boris belandt in het asiel. Dat het bij zijn oude baasje goed eten en drinken was, is hem duidelijk aan te zien. Bo ris is namelijk tonnetje rond. Hij is dan ook op een streng dieet gezet en gelukkig zijn er al een paar kilootjes af. Voor de nieuwe eigenaar ligt hier de taak om met dit dieet door te gaan. Dan komt het op den duur weer helemaal goed met deze 'worst' op pootjes. Boris is een heel aar- dige bastaard die absoluut nog een nieuw mandje verdient. Meer informatie over Boris en andere dieren uit het asiel is verkrijgbaar bij Dierentehuis Nieuwe Waterweg, Van Linden van den Heuvelweg 2c in Vlaar- dingen. Het dierentehuis is ge- opend van maandag tot en met zaterdag van 12.30 tot 16.00 uur, telefoon (010) 434 53 35. Maar het is klip en klaar dat je bij hoog water in Maassluis, Vlaar- dingen, Schiedam en Rotterdam nog gemakkelijk natte voeten kunt krijgen, want al lukt het Rijkswa terstaat wel om de kering bij Hoek van Holland 99,9 procent veilig te maken, de zware deuren worden eenvoudig niet altijd gebruikt als de Noordzee de Nieuwe Maas bin- nenspoelt. De Deltadijk mag dan op offici- ele deltahoogte zijn gebracht, de Waterweggemeenten hebben nog buitendijks gebied en dat stroomt geregeld onder. Dat gebeurt in Vlaardingen bij de Chinees op het Westerhoofd, maar bijvoorbeeld ook op het Hoofd in Schiedam of op de Wilhelminapier en het Noor- dereiland in Rotterdam. Daar zal geen verandering in ko- men. Het is nu eenmaal geen sinecure om de Maeslantkering op slot te doen. „Dat ding loopt niet op een paar batterijtjes", zegt een elektri- cien in het informatiecentrum, het Keringhuis. Bovendien is de rijks- A* Inderdaad zinken de problemeri in de buitendijkse delen van Maassluis, Vlaardingen, Schiedam en Rotterdam in het niet, als je kijkt naar de zwakke schakels in de Noordzeekust. Foto Roger van der Kraan overheid verantwoordelijk voor de veiligheid van de binnendijkse gebieden. Daarom is het ministerie van Ver- keer en Waterstaat wel akkoord gegaan met de versterking van zes kilometer dijk in Rotterdam, Ca- pelle aan den IJssel en Dordrecht, want als de Maeslantkering mocht falen, dan zijn de dijken hier niet betrouwbaar genoeg om het bin- nenland te beschermen. Maar ondertussen wordt gedoogd dat gebouwen, die buitendijks staan, onder water blijven lopen. „Een aanvaardbaar risico." „Niet levensbedreigend." ..Onevenredig duur om de Deltadijk om te leg- gen." De overheid heeft grotere zorgen en laat zelfs de aanschaf van vloedplankjes aan particulie- ren over. Inderdaad zinken de pro- blemen in de buitendijkse delen van Maassluis, Vlaardingen, Schiedam en Rotterdam in het niet, als je kijkt naar de zwakke schakels in de Noordzeekust. Zowel bij Ter Heijde (gemeente Westland) moeten de duinen wor den verbreed als bijvoorbeeld tus- sen Rockanje en Hellevoetsluis. Op de Kop van Goeree is het Flaauwe Werk bij Ouddorp een zwakke schakel in de Holland- se kustverdediging. Hier hebben maatregelen prioriteit, want als de duinen niet bestand zijn tegen een stijging van de zeespiegel en de steeds woester worden golfbewe- gingen, dan loopt een groot deel van Zuid-Holland onder. Althans, bij die veronderstelling gaan de waterschappen altijd uit van een aanhoudende stormvloed. Het kan ook zijn dat de vele rivierdijken en de zogeheten defensiedijken of compartimenteringsdijken in het Hollandse landschap een goede buffer zijn tegen instromend zee- water. Om het simpeler te zeggen: Zuid- Holland stroomt niet in een keer onder, maar steeds zullen zich nieuwe vakjes vullen. Vakjes, die gevormd worden door spoordij- ken, provinciate wegen of de oude zeedijk tussen Maassluis en Rot terdam, die voor het grootste deel nog in tact is en in Vlaardingen onder meer bestaat uit de Maas sluissedijk, de Hoogstraat en de Schiedamsedijk en in Schiedam uit de Vlaardingerdijk, Dam, Hoog straat en Rotterdamsedijk. Dat is een vreemde gewaarwording. Stel dat de Maeslantkering straks 'vol- doende' functioneert, maar dat de stormvloed een gat slaat in de dui nen bij Monster.dan sta je uitein- delijk in de buitendijkse delen van Maassluis, Vlaardingen, Schiedam en Rotterdam nog het droogst. door Frank Willemse Wanneer Jan Gottmer terugkomt dat ziet hij wel. Voorlopig gaat de reis richting Duitsland. Eerst de Rijn op en dan de Donau af richting Zwarte Zee. Om vervolgens 'er- gens' te overwinteren rond de Mid- dellandse zee. Over pakweg twee, drie of misschien wel vijf jaar keert hij terug. „Dat zien we dan wel weer. Eerst morgen een sleepje van een Rijnschip zodat ik een beetje opschiet", zegt Gottmer lachend. Het avontuur lokt voor Jan Gottmer die bijna 61 jaar is. De vrijheids- drang is groot van de ex-ambtenaar van de Dienst Havenwerken Rot terdam. Gottmer kreeg een aanbod voor de VUT dat hij niet kon weer- staan. Met dat geld gaat zijn wens in vervulling: reizen en wel eenvoudig reizen met zijn zeilbootje. Mensen uit de omgeving van Jan Gottmer vinden het maar raar zo'n reis zonder vast doel of tijdslimiet. Weg van familie en zijn twee al volwassen kinderen. Bovendien laat hij zijn vriendin achter. Tijdens het afscheid in restaurant Barney Bear laat Gottmer hen allemaal achter en alien gunnen hem zijn avontuur. De uitwuivers op de Maasboulevard ge- ven zelfs schoorvoetend toe jaloers te zijn op de solozeiler. Hij durft het toch maar aan. De familie'van Jan Gottmer is daar eerlijk over. Zij Wanneer Jan Gottmer terugkomt dat ziet hij wel. Voorlopig gaat de reis richting Duitsland. Eerst de Rijn op en dan de Donau af richting Zwarte Zee. Om vervolgens 'ergens' te overwinteren rond de Middellandse zee. Over pakweg twee, drie of misschien wel vijf jaar keert hij terug. gunnen 'Jan' allemaal zijn avontuur. En het afscheid is niet voorgoed. Ze kunnen bellen of internetten want gsm en laptop gaan mee. Aan boord heeft Gottmer praktisch alles bij de hand. De zeilboot de naam De Vrijbuiter is 6.80 meter lang en kent geen luxe als douche, toilet of radar. „Het is een beetje kamperen. Ik heb niet veel nodig." Is het niet levensgevaarlijk zo'n klein bootje? Op de kolkende Rijn of later op zee? Jan Gottmer vertrouwt op zijn ervaring, op zijn boot met diesel- motor en de GPS (Global Position System). 'First things First'. Gott mer maakt zich meer druk over de eerste dagen op de Rijn. En hoe is het weer de komende weken? Veel regen en depressies zodat hij vreest dat er een enorme bak wa ter de Rijn af zal stromen. „Haalt mijn lOpk motortje dat wel tegen de stroom in?" zo vraagt hij zich af. Afgelopen zaterdag om precies 12.00 uur was zijn vertrek vanaf de Maasboulevard. Veel gesnotter en gezwaai. Vervol gens zwaaide ook hijzelf nog een maal, liep naar zijn bootje, trok een zeilbroek en kaplaarzen aan, startte de motor en voer met windkracht 5 de Spuihaven uit. Jan Gottmer toeterde nog eenmaal en werd al snel een notedopje op het woelige water. door Peter de Jong Dat de 'echte mannen van de radio' echter niet thuis aan de 'radiobuis' zijn gekluisterd, bewezen ze met het jubileum van hun Vlaardingse club. In de kantine van de Volkstuinders- vereniging Moerman hadden zater dag verschillende leden van Veron, de Vereniging Experimenteel Radio Onderzoek in Nederland, hun zend- installatie opgesteld om met elkaar en de geinteresseerde bezoekers in levenden lijve contact te leggen. De globetrotters op de korte golf stelden afgelopen zaterdag een overzicht van de ontwikkeling van radiozendapparatuur tentoon. Van Willem van der Zwans originele '19' set die nog uit de Tweede We- reldoorlog stamt tot een computer- gestuurde 'Shipplotter' van waar- achter Hans School zijn weg in de 'ether' vindt. „De '19' is echt het oude werkpaard van de radiogra- fie. De installatie was in zijn tijd van de oorlog en tot lang daarna zo betrouwbaar dat echt iedereen over de hele wereld hem gebruik- te." Voorzitter Wim van Duijl om- schrijft de set als 'Grof stoffelijk'. „Het moest natuurlijk wel tegen een stootje kunnen. Het neemt alleen Een intrigerend gegeven in de wereld van de radiozendamateur is de taal waarin wordt gecommuniceerd. behoorlijk wat ruimte in beslag en dat is wel een enorm verschil met wat er daarna steeds verfijnder op Foto Roger van der Kraan de markt kwam, tot de kleine zelf- bouw apparatuur aan toe, al neemt een modern beeldscherm van de plotter tegenwoordig natuurlijk ook weer aardig wat ruimte in." Wim geeft met veel plezier tekst en uitleg bij de techniek die staat uit- gestald in het 'clubhuis voor 1 dag'. „We hebben 88 leden die uit Schie dam, Vlaardingen en Maassluis en zelfs uit 'De Hoek' komen. We ken- nen elkaar natuurlijk allemaal bij ieders eigen radioroepnaam, maar op een dag als vandaag is het leuk om ook met elkaars installatie ken- nis te kunnen maken." Opgericht door mannen als Paul de Zeeuw en Hans Schoon, gaan de PA3 ESZ, PA0 WCD en PA2 AM nu na 25 jaar nog steeds graag met elkaar 'de lucht in'. Terwijl het bin- nen achter de zenders goed toeven is, gaan de specialisten toch ook buiten aan de slag om een '2 meter' mast op te stellen. „Er is altijd wel handwerk aan de winkel om de zen ders ontvangers zo fijn mogelijk af te stemmen." Een intrigerend gegeven in de we reld van de radiozendamateur is de taal waarin wordt gecommuniceerd. Net zoals er tegenwoordig bij een SMS berichtje gezocht wordt om met zo min mogelijk tetters zoveel mogelijk te zeggen, zo hebben de radiozendamateurs dit afkorten in de loop der deccenia tot een hogere taal ontwikkeld dan het zakelijke engels dat van oudsher de voer- taal is in de internationale 'radio' wereld. Zo staat 'CQ' voor 'seek you', RTTY voor 'Radio teletijd' (Telex over radio) en is PI4 VNW natuurlijk de verenigingscall die staat voor 'Papa India 4 Vlaardin gen Nieuwe Waterweg'. De radio zendamateurs zijn in elk geval nog niet van plan om hun zenders in te wisselen voor een mobieltje, dus het zal nog wel even blijven zoemen in de lucht, zonder dat iemand daar overigens last van heeft. Meer info is te vinden op www.veron.nl. premiers De 'eeuwige' toevalligheid dat 'Onze premiers' precies van 1901 tot 2002 hun kabinetten vormden speelt uiteraard geen enkele rol in het boek dat de Schiedamse histori- cus Han van der Horst schreef over de 21 verschillende premiers die in de 20e eeuw hun weg naar de Ne- derlandse politieke top vonden. Zijn historische opsomming is echter wel van een grote veelzijdigheid. Niet alleen geschiedkundig plaatst Van der Horst de personen in hun historische context, het is ook een handboek waarmee elke eerste mi nister in spe zijn weg naar de top zou kunnen bepalen. Wie immers weet hoe zijn voorganger het deed, kan het zelf beter of net zo doen. Tevens spreken de verhalen over de hoofdpersonen vaak over de verbondenheid aan hun streek en afkomst, loyaliteit aan vorst of volk of vaderland of juist het tegendeel hiervan. De bindingen aan maatschappelijke stromingen of persoonlijke status worden door Van der Horst minutieus en fijnzinnig ontleed, waarbij hij geen blad voor de mond neemt. Na lezing weet men wat de premiers bezielden en bedoelden en kan men zijn eigen gedachten op dat gebied toetsen. Daarnaast belicht van der Horst tussen neus en lippen ook de rol van pers en journalistiek in de politieke wereld, een rol die overigens tot 1840 terug blijkt te gaan. Hoewel 454 pagina's dik, is het boek zeker geen vervelende dikke pil die doorgeworsteld moet worden. Juist omdat hij zich beperkt tot 21 afgeronde korte hoofdstukken weet van der Horst de aandacht goed vast te houden, daarbij natuurlijk geholpen door zijn taalkundige spitsheid en de van hem bekende humor die tussen de regels door zijn handschrift is. De behande- ling van de 21 eerste ministers is overigens een waardige zaak die hij bloedserieus neemt. Uiteraard komen ook de Rijnmondpremiers Kuyper en Lubbers in beeld. Zowel voor als tegenstanders van een Kuypers-standbeeld in Maassluis zullen het eerste hoofdstuk van dit boek met belangstelling lezen, terwijl de Rotterdammers hun Ruud nu wellicht wat beter kunnen leren kennen. 'Onze premiers van 1901 tot 2002, hun weg naar de top', geschreven door Han van der Horst, werd uitgegeven door Athenaeum - Polak Van Gennep in Amsterdam, kost 22,50 euro en is in elke serieuze boekhandel verkrijgbaar. De redactie van Maasstad Weekbla- den verloot onder Maasstadlezers een exemplaar van 'Onze premiers'. Wie kans wil maken op het boek hoeft maar een ding te doen. Stuur een mailtje naar b.vanzessen@ maasstad.nl of een briefkaart naar Maasstad Weekbladen, t.a.v. Bart van Zessen, Postbus 1685, 3000 BR Rotterdam. Vergeet niet naam en adres te vermelden en de titel van het boek waarnaar u wilt meedin- gen. De winnaars worden onder het eerstvolgende Boekbeeld gepubli- ceerd en krijgen hun boekje daarna toegestuurd. De winnaars van 'Wie niet weg is wordt gezien!' zijn mevrouw C. Bruijnzeels (Westnieuwland, Vlaardingen), S. Brongers (Perzi- kengaarde, Schiedam) en Andre de Bloeme (Kabelhof Rotterdam). Zij krijgen het boekje binnenkort thuis- gestuurd. SCHIEDAM - Vandebouw heeft vergevorderde plannen om het leeg- staande, negen verdiepingen tel- lende kantoorpand aan het Stati- onsplein om te bouwen tot zakelijk hotel. Er wordt gedacht aan een hotel met zeker 134 kamers. Ook zijn verschillende congresfaciliteiten voorzien. Vandebouw beoordeelt de naast het NS-station Schiedam Centrum ge- legen lokatie als strategisch. Deze Foto Bart Bos plaats geldt als een knooppunt van openbaar vervoer, zeker als ook de tramlijn hier naartoe wordt door- getrokken, en heeft een op/afrit van de A20 in de nabijheid. De verwachting is ook dat deze voor- ziening een meerwaarde gaat geven aan het project Schieveste waar zich in de toekomst verschillende grote bedrijven moeten gaan vestigen. Daarnaast ontbreekt in het centrum van Schiedam een groter zakelijk hotel. De DCMR werkt al 35 jaar aan een leefbare en veilige Rijnmond De DCMR Milieudienst Rijnmond heeft van 7 tot 14 mei 267 meldingen behandeld van bewoners in het Rijnmondgebied over stank, stof en lawaai. Waar mogelijk onderneemt de DCMR actie om de overlastte stoppen. Meer weten over het werk van de DCMR en ontvangen meldingen? Kijk op www.dcmr.nl. DAMP VAN 0LIETANKER 00RZAAK STANKOVERLAST IN HOEK VAN HOLLAND Maandagmiddag 7 mei ontving de meldkamer van de DCMR meldingen over een olie- en zwavellucht van bewoners in Hoek van Holland. Uit onderzoek is gebleken dat een olietanker bij de Maasvlakte Olie Terminal, tegen de regels in, druk heeft afgelaten. In verband met de veiligheid worden achtergebleven dampen van geloste aardolie onder druk via een speciale leiding afgevoerd. KLEIN AANTAL MELDINGEN OVER GENERALE REPETITIE EVENEMENT DE BRANDGRENS Dit jaar zijn er verschillende activiteiten omdat Rotterdam architectuurstad 2007 is. Een daarvan is het evenement De Brandgrens op maandagavond 14 mei. Ruim 100 licht- pilaren verlichtten de brandgrens en in de binnenstad werd een muziekshow uitgevoerd op het Schouwburgplein en werd vuurwerk afgestoken. Over het lawaai van de generate repetitie op 13 mei ontvingen de DCMR en de politie in totaal 12 meldingen. m milieudienst MELDKAMER: 010 47 33 333 (DAG EN NACHT) www.dcmr.nl/milieuklacht V

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 6