maasstad Dertigste Ortel Dunya Festival onder Euromast Jeugdtheater Hofpiein speelt 'Don Giovanni' Nieuwe cd en concert in Rotown van Charlie Dee 1 299 ZK 99 MP-3 speler ijst audio UltTlN ROTTERDAM iHttT media piayer met 4 GB geneugen A speler geneugen Operadagen Rotterdam met 8 GB geheugen Maandag 2* 00.17.00 uur BERGWEG 110, ROTTERDAM Woensdag 23 mei 2007 tx 51 door Angelique van Tilburg ROTTERDAM - Het Ortel Dunya Festival viert haar der tigste verjaardag aanstaande zondag 27 mei met een uitge- breid jubileumprogramma in het Rotterdamse Park bij de Euromast. Om een uur gaat het festival van start en het zal tot in de avond duren. Bekende artiesten als Angelique Kidjo, ook wel de Afrikaanse 'Queen of Pop' genoemd, de zanger Andy Palacio die deze zomer op veel grote festivals staat en op het punt staat door te breken en 'BNN Lama' Jandino zijn de hoogtepun- ten van het festival. „Maar de an- dere artiesten doen zeker niet voor hen onder," stelt Ole Jorgensen, programmeerder muziek van het Rotterdamse festival. „Dunya wil zich onderscheiden door onbeken- de. maar kwalitatief hoogstaande acts aan te bieden. Maar onbekend maakt vaak onbemind. Daar willen wij vanaf stappen. Ook de minder bekende artiesten komen bij ons aan bod." Het festival is een combinatie van culturele vernieuwing en traditie met namen als Babylon Circus, Fre- derique Spigt, Simon Vinkenoog, Jandino, William Vivanco en Sa- limata Diabate. Het Ortel Dunya Festival wil met een divers cultu- reel aanbod een breed publiek trek- ken. „Allochtoon en autochtoon, jong en oud, hoog- en laagopge- leid. Iedereen komt samen op het festival,"aldus Jorgensen. De programmeerder vertelt het fes tival altijd speciaal te willen ma- ken, maar dit jaar is er voor de jubi- leumeditie extra werk van gemaakt. „We hebben gekozen voor een nieu- we opzet," legt de programmeerder uit. „Eerst waren de podia en de speelplekken gekoppeld aan cultu rele gebieden of continenten. Een geografische indeling dus. Dit idee hebben we losgelaten. We hanteren nu voor de speelvelden een indeling naar soort cultuur." Iedere speel- plek heeft een eigen sfeer en inhoud waarmee het festival een weerspie- geling wil zijn van de globalisering in de wereld en de multiculturele samenleving. „Zo hebben we een plek voor folklore en traditionele ui- tingsvormen, interessante optredens voor jongeren en een experimenteel podium. Op het hoofdpodium staan de groepen en de meer bekende artiesten," vertelt hij. Dunya kijkt juist vooruit en zorgt „Een jubileum is vaak een moment voor vernieuwing," aldus organisa- om terug te blikken, maar Ortel tor Guus Dutrieux. Wat echter blijft is de ruimte voor en verscheiden- heid aan wereldculturen. Het Dunya Festival is met zijn der- tig jaar een van de oudste festivals in zijn soort ter wereld. Het mul ticulturele element is al vanaf het begin een belangrijk onderdeel van het festival. Poetry Park, zoals het Dunya Festival toen nog heette, werd, na een eerste aanzet in 1977, in 1978 voor de eerste keer bewust georganiseerd als onderdeel van het Poetry International Festival. Poetry Park werd gehouden op de openingsdag om het poeziefestival breder te promoten. Muziek was bij de start een klein onderdeel van het festival, maar met de jaren heeft er een verschuiving plaatsgevonden van poezie naar muziek. Begin jaren tachtig werd het een zelfstandig festival en vanaf 1996 heeft Poetry Park, dat toen ook fuseerde met het Festival aan de Maas, de naam Dunya, wat in veel talen 'wereld' betekent. Ortel Dunya blikt terug op haar ont- staansgeschiedenis vanaf 1978 met foto's van onder andere Pieter Van- dermeer, Robert den Hartog, Jan van der Ploeg, Bas Czerwinski en Basem Alazawy. De beelden geven een impressie van dertig jaar festi val. De expositie is op zondag 27 mei tijdens het festival en later in drie verschillende Lokale Cultuur Centra in de stad te zien. nieuwe Luxor Theater oude Luxor Theater Rotterdamse Schouwburg Theater Zuidplein oio I World Music Dance Centre door Vincent Wernke ROTTERDAM - Als vrijdag de Operadagen Rotterdam los- barsten, is een van de eerste premieres de nieuwe voorstel- ling van Jeugdtheater Hofpiein. Deze keer heeft Carla van Driel samen met Bruun Kuijt 'Don Giovanni' van Wolfgang Amadeus Mozart bewerkt. Ge- speelt, gedanst en gezongen door Joep Dorren en leerlingen van Jeugdtheater Hofpiein is 'Don Giovanni' tot en met 10 juni te zi,en in het eigen theater aan de Benthemstra'at in Rot terdam. Afgelopen weekend waren de leer lingen van Jeugdtheater Hofpiein druk met het monteren van de opera 'Don Giovanni'. Onder leiding van regisseur Carla van Driel, die eer- der opera's als 'De Droom van Mozart', 'Romeo Julia', 'Aida', 'MacBeth' en 'Barbier van Sevilla' bewerkte voor het jeugdtheaterge- zelschap, werden de laatste puntjes op de i gezet. „Het was hard wer- ken", vertelt Chanel van Buren (17). Zij is een van de hoofdrolspelers van 'Don Giovanni'. Het is niet al leen haar eerste opera, maar tevens ROTTERDAM - Het is opera, opera en nog eens opera wat de klok slaat in Rotterdam van vrijdag 25 mei tot en met zondag 3 juni. Dan vindt namelijk de tweede editie plaats van Operadagen Rotterdam. Zowel voor liefhebbers als nieuwsgierigen is Operadagen Rotterdam een ware ontdekkingsreis en toont opera in al zijn ver- schijningsvormen: bijzondere premieres, eenmalige voorstellingen, internationale producties, opera op locatie, operafilms, jeugdvoorstellingen en de Nationale Operabeurs. Tijdens de Operadagen Rotterdam klinkt overal in de stad muziek. De openingsavond met maar liefst zes premieres eindigt in de Nacht van de Opera, een multidis- ciplinair feest in Lantaren/Venster. Maar ook overdag duiken tussen het winkelend publiek hier en daar zangers op die zomaar een aria weggeven. In LantarenVenster draaien operafilms. Wie wil kan een gratis huisconcert aanvragen, met getalenteerde conservatoriumstudenten. Op de Nationale Operabeurs, zaterdag 26 mei in de Doelen, is alles te vinden over het nieuwe operaseizoen. De hele dag door zijn er kleine en grotere concerten van jonge, afgestudeerde operazangers. Het volledige programma is te vinden op www.operarotterdam.nl. haar eerste hoofdrol: „Erg span- nend dus." 'Don Giovanni' van Wolfgang Amadeus Mozart, naar een libretto van Lorenzo da Ponte, werd in 1787 voor het eerst opgevoerd. In eer ste instantie sloeg deze opera niet aan bij het publiek, maar inmid- dels behoort 'Don Giovanni' tot de beroemdste musicals. Een ook die regelmatig wordt opgevoerd in de grotere operahuizen. En nu is er dus een nieuwe versie van Jeugdtheater Hofpiein. Bewerkt door Carla van Driel en Bruun Kuijt, met arrange- menten van Nicolaas Duin en Ton Scherpenzeel. De opera draait om vrouwenverleider Don Giovanni, Gio genaamd, die zich door zijn gedrag steeds meer in de nesten werkt. ,,'Don Giovanni' is mijn eerste ope ra", vertelt Chanel van Buren. „Ik houd heel erg van zingen en dan is opera erg leuk. Het verhaal wordt immers echt via de muziek verteld. Erg tof.dat ik juist in deze voor- stelling een hoofdrol heb. Opera vergt wel een ander gebruik van je stem. Ik vind het een uitdaging om nieuwe dingen te leren en dat was bij deze voorstelling zeker het ge- val. Niet alleen qua zang, maar ook qua spel. Ik speel immers 66n van de hoofdrollen en dat is voor mij de eerste keer. Eerder heb ik mee- gedaan in 'Polletje Piekhaar' en 'Siegfried de Drakendoder', maar in die voorstellingen zat ik in het ensemble." In 'Don Giovanni' speelt ze de rol van Elfi. „Zij wordt gedumpt door Gio", vertelt ze. „Elfi blijft hem echter achtervolgen om hem uit te schelden en te roepen hoe slecht hij is. Diep van binnen is ze nog steeds verliefd op hem. Hij ziet haar echter niet staan, want hij gaat van het ene naar het andere meisje. Elfi maakt zich kwaad, maar is gewoon nog gek op hem. Dat is best zielig. Ik vind het een leuke rol om te spe- len. Ze is een beetje de bitch van het verhaal en voorheen speelde ik meestal lieve en onschuldige meis- jes. Deze rol staat wat verder van mezelf af en daarom is het juist een uitdaging om te doen." „Thuis luisterde ik niet echt naar operamuziek, maar de ouders van een vriendin hebben wel vaak opera opstaan. Toen ik deze rol had ge- kregen, ben ik naar de originele 'Don Giovanni' gaan luisteren. Ik probeerde hem eerst te downloaden, maar dat lukte niet. Nu heb ik de cd en ik vind hem heel erg mooi. Het was grotendeels nieuw voor. mij, maar sommige stukken zijn echt heel gaaf. Natuurlijk dacht ik: hoe gaan wij dit doen? We hebben flink moeten oefenen, maar het is gelukt. Hier en daar zijn dingetjes veranderd omdat die te moeilijk waren, maar het is grotendeels de 'Don Giovanni' zoals Mozart die geschreven heeft." „Regisseur Carla van Driel heeft ons enthousiast gemaakt voor ope ra. Ze zei tegen ons: bekijk de dvd of luister de cd. De meeste spelers hebben dat gedaan om te zien hoe de opera in elkaar zit en hoe het klinkt. Zelf heb ik tijdens het repe- titieproces ook veel liedjes beluis- terd en informatie opgezocht. Ja, je kan best zeggen dat ik nu meer met opera heb dan voorheen. Veel jon geren hebben misschien zoiets van: opera is gaar en stom. Maar als ze in de zaal zitten denk ik dat ze het toch wel indrukwekkend vinden. Vooral omdat wij allemaal zo jong zijn en toch die aria's zingen. Het is toch stoer om te kunnen zeggen dat je originele liedjes van Mozart hebt gezongen?" 'Don Giovanni' is van 24 mei tot en met 10 juni te zien in het Hofplein theater, Benthemstraat 13, Rotter dam. Na de zomer, van 14 Septem ber tot en met 4 november, volgt een reprise. Reserveren: 010-243.50.50 of www.jeugdtheaterhofplein.nl. door Vincent Wernke ROTTERDAM - Ruim een jaar na haar veelgeroemde debuut 'Where do girls come from' ligt de tweede cd van Charlie Dee in de winkel. De sound op 'Love your life' is steviger dan op haar debuut, maar wel onmiskenbaar Charlie Dee. De Rotterdamse zangeres krijgt ook voor dit tweede album lo- vende recensies en nu hoopt ze op voile zalen tijdens haar clubtour. Op donderdag 7 juni speelt ze een thuiswedstrijd in Rotown: „Ik heb daar heel veel zin in." Haar debuut-cd werd vorig jaar in een bomvol Rotown gepresenteerd. Voor haar tweede album week ze op 10 mei uit naar de bovenzaal van het Amsterdamse Paradiso. De vele aandacht voor 'Love your life' zorgde voor veel drukte, zegt Char lie Dee (29) achter een kopje thee in Rotown: „Na vandaag ga ik met een vriendin vier dagen naar Kaats- heuvel. Even niets. bijtanken. We hebben de laatste tijd hard gewerkt en ik had er geen rekening mee ge houden dat het zo snel zou gaan." Ruim een jaar geleden verscheen haar debuut 'Where do girls come from'. Lovende kritieken zorgden ervoor dat met bovengemiddelde interesse werd uitgekeken naar de opvolger. „Zo'n tweede album is zoiets, dat lees je vaak. Ik heb daar echter geen last van gehad. Maar ik kan me wel voorstellen dat het voor een band als Arctic Monkeys, die miljoenen exemplaren verkochten van hun debuut, lastig was. Mijn vorige plaat is goed ontvangen, maar heeft geen succes gehad waar ik niet meer overheen kan. Het is vooral een goede basis, waardoor ik merk dat het nu allemaal sneller gaat." Als bewijs gelden een hoge entree in de albumchart en veel lange interviews. Van haar debuut zijn inmiddels zo'n 5000 exempla ren verkocht en ook de opvolger belooft een succes te worden. „Rijk word je daar niet van. maar om de concertzalen vol te krijgen moet je plaat wel gedraaid en verkocht wor den. Dat speelt zich echter vooral achter de schermen af. Ik kom uit een ondernemersgezin, dus het zit in mijn bloed. Mijn cd is echter niet ontstaan vanuit een commercieel idee, maar omdat iets bij me past. Ik volg ik mijn gevoel, wil alles zo eer- lijk mogelijk houden. Dat werkt het beste. Maar ik zit deze weken wel veel achter mijn computer, com- municeren met fans via My Space en Hyves." „Ik werd na het eerste album sin ger/songwriter genoemd, maar dat klopte volgens mij niet helemaal. Het was wel te begrijpen omdat ik alle liedjes zelf schrijf. Maar we zijn altijd een band geweest. Ik kan ook niet zonder mijn band en spreek daarom altijd over wij in plaats van ik. Nadat ik de teksten voor 'Love your life' had geschreven heb ik met producer en bassist Chris Grem van alle liedjes een demo gemaakt. Hij verzint vaak grooves en wat basic gitaarpartijen. Die demo gaat vervolgens naar de bandleden en die zetten de liedjes naar hun eigen hand. Het.eindresultaat is dus van ons allemaal." Dat de sound van haar tweede al bum steviger is dan op 'Where do girls come from' is grotendeels de invloed van live-optredens: „Na de eerste cd zijn we op clubtour gegaan en daar merkten we al snel dat we nummers steviger speelden dan op de cd. De meeste mensen vonden ons live ook beter dan op cd. Dat heeft me voor dit album al tijdens het schrijven .beinvloed. Je leert zoveel en onbewust is de pop steeds meer binnengeslopen. Maar de eerste en tweede cd verschillen ook weer niet zoveel van elkaar, het is toch echt wel onze sound die je hoort." In alle drukte rond de eerste cd, lukte het haar niet meer om thuis teksten te schrijven. Daarom huur- de ze een lege kamer met alleen een piano. In drie maanden tijd schreef Charlie Dee de teksten voor haar tweede cd. „En toen wilden we die liedjes meteen opnemen ook." Ach- teraf bleek dat haar huwelijk in deze periode op de klippen liep. „Dat we uit elkaar aan het groeien waren, lees je in die teksten terug. Maar de echte scheiding was pas later, toen we al aan het opnemen waren. Dat hoor je dus niet en dat is maar goed ook. Sommige dingen schrijf je alleen op om ze voor jezelf te verwerken." Hoewel haar prive-leven tijdens het maakproces op z'n kop stond, is 'Love your live' zeker geen somber album geworden. In de titeltrack zingt ze: 'I like my life, Oh I love my life'. „Dat lied bevat inderdaad een boodschap, vooral aan mezelf, al had ik dat niet zo bedacht. Veel mensen blikken wel terug en kijken vooruit, maar vergeten wat ze nu hebben. Ze gaan zo snel aan din gen voorbij, ook binnen een relatie. Maar uiteindelijk moet iedereen zelf iets uit mijn teksten halen. Mijn verhaal is niet belangrijk, anders zou mijn cd alleen een egocentrisch ding worden." Bij Correct op de Bergweg 110 in Rotterdam vindt u alles op het gebied van draagbare audio apparatuur en compacte audio systemen. Een ruime keuze in stereo radio-cassettespelers met of zonder CD-speler, MP-3 spelers, wereldontvangers, portable CD-spelers en klokradio's zijn er te vinden. Vakkundige verkopers staan u met raad en daad terzijde en geven u een persoonlijk advies. COMMODORE GRAVEL IN POCKET De Commodore Gravel In Pocket is een unieke media player. Door middel van de WIFI functionaliteit, heb je overal toegang tot de complete Commodore- World™ entertainment catalogus. Uitgerust met een 1GB flash geheugt dat uit te breiden is vi SD/MMC poort. CORRECTPRIJS en via een APPLE IPOD NANO MKII 4 GB MP-3 SPELER Unieke Ipod met prachtig kleuren beeldscherm. Tot 1000 songs op 4GB flash. Geschikt voor MAC en Windows PC. In rose uitgevoerd. CORRECTPRIJS ■tuenfe.wtefow PHILIPS SA-9100 MP3/WMA SPELER Altijd je favoriete muziekfiles draag je mee met deze nieuwste trendy speler met een geheugen van 1 GB. Voorzien van 1.7 inch kleurenscherm en Touchpad met SuperScroll functie. Compatibel met Windows XP. CORRECTPRIJS SONY NWA-1200 8 GB MP3 SPELER Gemaakt van een futuristisch doorzichtig materiaal. Voorzien van ARTIST LINK- functie. Afm. 5.5x8.8x1.9 cm. CORRECTPRIJS -249T- PHILIPS 7FF1M4 DIGITALE FOTOLIJST Digitale fotolijst met een geneugenopslag voor 50 foto's of meer. Het display is automatisch op ingestelde tijden in- en uit te schakelen. Voorzien van USB aansluiting voor digitale camera of PC en ingebouwde kaartlezer. Afm. 21.2x16.4x10.5 cm. CORRECTPRIJS WINKELOPENINGSTIJDEN: maandag t/m donderdag 09.30-18.00 uur, vrijdag 09.30-21.00 uur, zaterdag 09.00-18.00 uur. Zondag le pinksterdag gesloten. ft Zondag is het weer tijd voor het Dunya Festival in het Park bij de Euromast. wmm—mmr www.uitburo.nl/rotterdam BURO 010 484 33 33 www.luxortheater.nl Posthumalaan 1, 3072 AG Rotterdam. Kassa dagelijks open van 12-18 uur. di-zot/m 17/6 Kuifje - de Zonnetempel, musical meto.a. Henk Poort. 14/19/2CXj vr-zo 1-3/615/19.00u Stad van Verlangen Een operareis Zuid langs 5 operascenes. 010 484 33 33 www.luxortheater.nl Kruiskade 10, 3012 EH Rotterdam. Kassa dagelijks open van 12-18 uur. wodoza23-24-2<V520u Het Verschil mengvorm van muziektheater, toneel en stand-up comedy. vr 1/6 20.00u Femmage Klem een mengsel van cabaret en vierstemmige a capella zang. za 2/6 20.00u Da Bounce Comedy Night stand-up comedy op z'n bestl zo 3/6 20.00u Talent Night Finale De talentenjacht onder de young urbans. 010 411 81 10 www.rotterdamseschouwburg.nl Schouwburgplein 25, 3012 CL Rotterdam. Kasso: ma-zo 12-19 1 wo 23/5 20.30u wo 23/5 20.15u vr-za 25-26/5 2030u 25/5 t/m 3/6 za 26/5 20.15u mowo 28-30/5 23.3CX wom3<y5-y5 20.15u zo 3/6 20.15u di-vr (GZ)5t/m 8/6 20.15u 010 20 30 203 De eenzame weg van Arthur Schnitzler door tg STAN. Wses ons genadig van De Mexicaanse Hond. Met Pierre Bokma, Aat Ceelen. Forluyn Helmert Woudenberg kruipt in de huid van Pirn Fortuyn. OPERADAGEN ROTTERDAM 2007. Beleef opera tien dagen lang. BORIS GODOENOV door de Nationale Reisopera. Gratis inleiding om 19.15 DE DOOD VAN POPPEAE. Met Hans Dagelet en CarolineCartens THE WOOSTER GROUP brengt la Didone. Alleen in Rotterdam te z»n! (za am 16.30u) CARMEN vdffp orges Bizet door Opera ZujjjjL' Inleiding om 19.15 Scapino Ballet Rotterdam met de nieuwe TWOOLS Scapino's altijd verrassende dansfestival met 75 min. non-stop dans. www.theaterzuidplein.nl Zuidplein 60, 3083 CW Rotterdam. Kassa: ma-za 11-18 uur. do 24/5 20.00u The last Five Years Aangrijpende musical met Ara Hafici en Birgit Schuurman do 24/5 20.15u Micha Wertheim Voor Gevorderden (cabaret) www.michawertheim.nl. vr 25/5 20.00u Sara Tavares Balance (theaterconcert). wo 30/5 20.15u Comedytrain Toomler-avond (stand-up comedy), wo 30/5 14/16u Nijntje op vakantie (3+ kindermusical). 2 444 516 I www.wmdc.nl Pieter de Hoochweg 125, 3024 BG Rotterdam info@wmdc.nl vr 25/5 20.30u Beatriz Azevedo Braziliaanse muziek €10 - €8. Ga voor meer informatie en kaartverkoop naar het Rotterdams Uitburo in de Centrale Bibliotheek (Hoogstraat 110). „Het is toch stoer om te kunnen zeggen dat je originele liedjes van Mozart hebt gezongen?", vertelt Chanel van Buren (geheel links). Zij is een van de hoofdrolspelers van 'Don Giovanni'. De opera is van 24 mei tot en met 10 juni te zien in het Hofpleintheater. „Zo'n tweede album is zoiets, dat lees je vaak. Ik heb daar echter geen last van gehad. Mijn vorige plaat is goed ontvangen, maar heeft geen succes gehad waar ik niet meer overheen kan", zegt Charlie Dee. Op donderdag 7 juni speelt ze in Rotown. Art.nr. 320096 iPod W Photos Sottinys Shuffl* Songs i -«v. Art.nr. 319376 189 .'I Art.nr. 319812 SONY fvery Moment JLNevv Walkman <3>Sii ny ^like.nn.olher »4 Art.nr. 316675 blauw Art.nr. 317477 paars Art.nr. 317337 zilver Art.nr. 315480 violet 139 Art.nr. 322692 189 Zuid-Amerikaans Correct Personal GRATIS PRIJZEN EN ZETFOUTEN VOORBEHOUDEN.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 21