maasstad jk (iff k krant 11 netel 'Het leven is er overeen geweest' 'Luisteren naar de bewoners' ■I 1 1 WQj D If©® maasstad wijkkort Weer een collecte voor dieren Hargahoeve iJt irado Kind valt in container Liedjes van Annie M.G. Schmidt Wat kookt mijn buurvrouw? Zonliefhebbers gezocht! 'Kijk mij eens' debuut van Schiedamse schrijfster Flitsbezoek ministers aan Nieuwland Nieuwe bundel Open dag Vijfsluizen Bart Chabot Laatste paal voor De Vijf Molens MM Woensdag 23 mei 2007 maasstad weekbladen SCHIEDAM Want voor 21 juni 2007 een markies bestellen belonen wij met een kunststof ombouwkap voor de helft van de prijs! Niet in de ogen kijken SCHIEDAM - Haar leeftijd blijft geheim - 'zeg maar 55 jaar'. Ze heeft een turbulent leven geleid. Twee keer ge- trouwd geweest en nu een oma met kleinkinderen. Maar be- slist geen gewone oma of ge- wone vrouw. Een vrouw van de wereld: hoogblond, tijger- print-leesbril en opvallende lipstick. Ien Hartman: „Ik leef niet aan de oppervlakte. Ik heb alles wel meegemaakt. Het leven is er wel overeen geweest, hoor!' Daarover gaan de 22 autobiografische verha- len uit haar eerste boek 'Kijk mij eens'. Vanwege 2e PINKSTERDAG MAANDAG 28 MEI is de dienstverlening van IRADO als volgt gewijzigd: Helderziende waarnemingen bij Harmonia Mantelzorgcafe open op 29 mei Vissen in Nieuwe Passage Bingo Blauwe Brug Lente-uitstapje op 8 juni rfU SCHIEDAM - Een kind is vorige week in een spelsituatie in een on- dergrondse afvalcontainer terecht gekomen. Het meisje, dat erg ge- schrokken was, heeft geen licha- melijk letsel aan haar val overge- houden. Het zusje van het meisje, dat bij het incident aanwezig was, waar- schuwde de moeder die vervolgens via 112 hulp inriep. De brandweer heeft het meisje via het serviceluik dat op elke container aanwezig is, uit haar benarde situatie gered. In Nederland zijn tienduizenden on- dergrondse containers in gebruik waarbij tot voor kort een derge- lijk incident heeft plaatsgevonden. IRADO gaat onderzoeken welke maatregelen ter voorkoming geno- men kunnen worden. Hierbij wordt bekeken of aanpassingen aan, of verkleining van de inwerpklep een oplossing kan bieden. Ook worden de consequenties in beeld gebracht van afsluiting van de containers door middel van sleutels of pasjes en wordt gezocht naar an- dere mogelijkheden om de risico's te verkleinen. SCHIEDAM - Tijdens de Annie M.G.Schmidtweek, die dit jaar ge- vierd wordt van 9 tot en met zondag 20 mei, staan activiteiten in het teken van Annie's kinderversjes, bij elkaar gebracht in Ziezo. Ter gelegenheid hiervan organiseert Bibliotheek Waterweg zaterdag 9 juni een feestelijke middag in fili- aal Noord. Vooral ouderen worden uitgenodigd te komen. Er zijn optredens van het kinder- koor Zing en Zo. ,De Schiedamse winnaars van de voorleeswedstrijd, Carmen Uijterlinde en Kristina van Schie, lezen gedichten voor uit Ziezo. Ook zullen enkele oude ren van Argos Zorggroep gedichten voorlezen. Het optreden begint om 14.30 uur, de entree is 2,50. Kaarten kunnen gekocht worden in Bibliotheek Noord aan het Bach- plein 589, bij Boekhandel Post Scriptum, Hof van Spaland en aan de zaal. I L SCHIEDAM - Ook wel eens nieuwsgierig naar wat de buren nu weer aan het koken zijn? Dan is deze workshop van wijkcentrum De Blauwe Brug iets. De Wereldkeu- ken is op zoek naar wereldburgers die kennis willen maken met de verschillende eetgewoonten. Kosten 35 euro voor zes bijeenkomsten. Inschrijven bij de balie aan het Bachplein. www.maasstadweekbladen.nl KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004491 Fax 010 4128449 Emailadres advertentiegroep: verkoop@maasstadnl Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP email: bezorging@maasstad.nl Telefoon 0900 2020299 (10 euro ct. p.min.) ma. t/m do. 09.00-21.00 uur vrij. 09.00-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning MANAGER: H. Wirtz Telefoon 010 4004290 VERKOOPLEIDER: B. van Dongen Telefoon 06 53786940 VERTEGENWOORDIGER: S. Verzendaal Telefoon 0610921026 INZENDTERMIJN AOVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Telefoon 010 4004487 Fax 010 4116454 Email redactie: waterweg@maasstad.nl K. Moerman - van der Knaap Telefoon 010 4004322 E. Meijer Telefoon 010 4004401 Chef-redactie: E. Meijer Telefoon 010-4004490 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: PcM Lokale Media b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrakkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij PcM Lokale Media b.v., c.q. de betreffende auteur. iemand uit Nieuwland. Minister Bos in Snel en vakkundig uit onze eigen markiezenfabriek. Wij leveren ook: Knikarmzorineschermen o.a. de PICCA®, terrasoverkappirigen, speciale vormen markiezen en markiezenplan.nl financiering. Info: www.zonpas.nl, bel of kom eens langs in onze showroom. Zonweringen W. van der Pas bv Adriaen BanckertstraaM6, 3115 JE Schiedam - Tel. 010 - 246 93 33 g Open: ma t/m vr van 9.00 tot 16.30 uur en en zaterdag t/m 26 mei van 11.oo tot 16.oo uur daarna op afspraak. Zo'it bordje moet er komen voor het gorillaverblijf in Diergaarde Blijdorp. Daar waar een gorilla-aap vorige week de hele dierentuin op zijn kop zette. Volgens biologen werd de aap 'getriggerd' door een oudere vrouw die elke dag bij hem langs ging. Na afloop van de wildwest kon de vrou- welijke gorilla-fan nog navertellen hoe zij de aap elke dag opzocht. Na tikken op de ruit kwam de zilverrug gorilla 'lachend op haar toe'. En -hoe lief- drukten ze samen de handpalmen tegen het glas. Net als in de gevangenis. Foutje, bedankt. Een aap kan niet lachen. Als hij zijn lippen optrekt en tanden ontbloot is dat, net als bij de meeste dieren, een teken van agressie. 'Opzouten jij. Anders maak je kennis met mijn tanden, makker!' Bokito, zo heet de alfa male, is de baas over een groep wijfjesgorilla's. Zijn gedrag is logisch; zo hoort meneer zich in de vrije natuur te gedra- gen. Als een echte macho, niet om leuk te doen maar om andere man- netjes af te schrikken en zijn kudde te beschermen. Hij is dus niet gediend van de aandachttrekkerij der bezoekers aan de andere kant van het glas. Ook niet van die lieve oude dame. Hij ontsnap- te -sprong over brede gracht - en verwondde vier mensen in een wilde vlucht die eindigde in het restaurant. De diergaardewereld in paniek. Zeker toen een overijverige advocaat een aardige schadevergoeding zag voor de ongelukkige bezoekers. Diergaarde Blijdorp zit met de handeii in het haar. Wie is nu schuldig? De aap? De afzetting? Of de vrouwelijke stalker? Uiteindelijk was het de vrouw die in de ogen van de aap keek. En dat is een doodzonde in de apenwereld. Gevolg dat Blijdorp overweegt om borden met 'verboden in de ogen te kijkenwil ophangen. De rel maakt duidelijk dat dieren in gevangenschap het vaak niet leuk hebben. Zit je al gevangen en dan gooien vaak jongeren, maar ook ou deren, stenen of kluiten aarden naar de dieren. Want een stil liggende krokodil is niet leuk. En saai is een slome aap of slapende tijger. Ik heb ervoor betaald dus moeten deze dieren maar 'net zo leuk en bewegelijk zijn als op de televisie'. Zo komen dierentuinen, net als een circus met dieren, in een kwaad daglicht te staan. Maar het zijn niet de dieren of de dierentuinen die de beesten pesten. Nee, dat zijn wij, de bezoekers. Als ik Bokito zou heten dan zou ik ook wild worden. Maar ja ik heet geen Bokito, maar Frank Willemse door Frank Willemse Ineke Hartman is geboren in Rot terdam maar heeft vanaf haar 5e jaar in Schiedam gewoond. „Ik hou van Schiedam. Ik kan er gewoon niet weg." Ze is de tante van schil- der Jacques Tange en heeft een roe- rig leven achter de rug. Twee keer getrouwd geweest en nu weduwe. Lachend citeert zij de schrijverswet dat een moeilijke jeugd (later) een goudmijn voor een schrijver is. Ien Hartman heeft wat te vertellen. Ze gaat er eens goed voor zitten in haar splinternieuwe appartement in Groenoord. En ze begint meteen een verhaal voor te lezen. Hoe zij met rugpijn naar een atletische gebouwde fysiotherapeut gaat. Die waarschuwt tegen roken. Met het angstwekkende vooruitzicht van een rolstoel besluit zij acuut met roken te stoppen. Maar's avonds gaat zij alweer voor de bijl. Zij steekt er 66n op en gaat tekeer te gen dat 'zendelingsgezeik'. Ze wil immers leven. Haar stijl van schrijven heeft iets weg van Simon Carmiggelt, die beroemd werd met zijn observaties Al dertig jaar stopt ten Hartman al haar aantekeningen in een grote doos. Daar haalt zij al haar verhalen vandaan. Foto: Roger van der Kraan van de gewone man. Ook 'Kijk mij eens' is geen zware kost maar licht geschreven. De schrijfster vertelt dat zij alles opschrijft op papier- tjes of een tramkaart. Al dertig jaar gaan die aantekeningen in een grote doos. Daar haalt zij de verha len vandaan. Zij noemt zichzelf een wolvenkind, iemand met twee gezichten. Een beetje ontheemd met een vader die 'hoerde en snoerde' en moeder in de steek liet. De nieuwe stiefvader was streng en saai: dus logisch dat zij als puber lastig was. Zo schrijft zij in het verhaal 'De man met de Knakworst' over de moeizame pogingen van haar ouders om een cafetaria te runnen in Rotterdam. Als 15-jarige de kans om met Bri- git Bardotrokje en hoge hakken te bedienen in de snackbar. En verliefd te worden op de vertegen- woordiger met bestelbus waar met grote letters opstaat: 'De man van de knakworst.' „Na een onstuimig half jaar was ik mijn onschuid kwijt en begon ik aan een doorstart naar volwassenheid", zo eindigt dit hilarische verhaal. Net als het verhaal over de nieuwe superrijken. De Harry Mensen in hun gestreepte pakken die alles kopen als het maar duur is met aan hun armen 'kirrende pruimen- mondjes en blote buiken'. En over de oudere dames: 'facelift strak uit de plooi en dreutelen hun koude kak met het geluid van een natte scheet'. Een grote aanklacht tegen de domheid van het geld. Nee. Ien Hartman neemt geen blad voor de mond. Ze schrijft wat ze in haar omgeving ziet en meemaakt. „Ik heb geen psycholoog nodig. Ik moet schrijven, het moet eruit. Ik wil er bijhoren en het liefst met een vette knipoog." Het eerste exemplaar wordt don- derdag 31 mei uitgereikt aan Mi- chiel van Erp, beroemd documaker van de TV in 't Stadhuys op de Grote Markt. 'Kijk mij eens' door Ien Hartman is voor 9,90 te koop in de boekhandel. SCHIEDAM - Spirituele vereniging Harmonia ontvangt donderdag 24 mei Clara Snel die helderziende waarnemingen doet aan de hand van voorwerpjes. Aanvang is 19.45 uur in wijkcentrum De Blauwe Brug aan het Bachplein. SCHIEDAM - Het mantelzorgcafe Schiedam opent dinsdag 29 mei de deuren voor alle Schiedamse mantelzorgers die zin hebben in een kopje koffie of thee en een praatje. Mensen die langdurig zorgen voor een chro- nisch zieke of gehandicapte in de familie- of kennissenkring zijn tussen 10.00 en 12.30 uur welkom aan het Broersveld 123.Een medewerker van Maatschappelijke Dienstverlening zal vertellen wat zij voor mantelzorgers kunnen betekenen en waarvoor iemand bij hen terecht kan. SCHIEDAM - In winkelcentrum De Nieuwe Passage vindt zaterdag 26 mei een gezellige en informatieve themamarkt plaats rond 'vissen'. Allerlei artikelen die te maken hebben met vissen worden gepresenteerd. Ook zijn er oude ambachten te zien. De themamarkt duurt van 10.00 tot 17.00 uur. SCHIEDAM - Een spel waar gezelligheid en ontmoeting centraal staan is bingo. In wijckentrum De Blauwe Brug worden 13 juni zes ronden ge- speeld. Zaal gaat open om 09.30 uur, bingo begint om 10.00 uur. Op 2 juni wordt hier een gezellige countrydansavond georganiseerd met tombola. De avond duurt van 19.30 tot 23.30 uur, kaartverkoop aan de zaal (2,50). SCHIEDAM - Voor vrijdag 8 juni staat er een lente-uitstapje op het pro- gramma. De kosten zijn 25 euro per persoon, inclusief koffie, gebak en koffietafel. s' Morgens is er een bezoek aan de Zaanse Schans, s' middags een kof fietafel in lip. Daarna een bezoek aan Volendam. Terug in Schiedam om ongeveer 18.00 uur. Opgeven kan bij het eigen wijkcentrum tot uiterlijk 1 juni. Compleet naar wens door Frank Willemse Afvalbrengstation Van Heekstraat 15 Maandag 28 mei is het Afvalbrengstation aan de Van Heekstraat 15 gesloten. Huisvuilzakken In plaats van maandag 28 mei zamelen we uw huisvuilzak in op donderdag 31 mei. Wij verzoeken u de huisvuilzak voor 07.30 uur buiten te zetten. Minicontainers In plaats van maandag 28 mei legen we uw minicontainer (gft en rest) op zaterdag 26 mei. Wij verzoeken u de minicontainer voor 07.30 uur gereed te zetten. NV IRADO Van Heekstraat 15 3125 BN Schiedam telefoon 010-262 1000 e-mail info@irado.nl www.irado.nl SCHIEDAM De meeste Nieuw- landers kijken ervan op. Van de drukte op het Dreesplein. Daar dure auto's, cameraploegen en bobo's uit Schiedam. Waarom die drukte? Een ploeg ministers en staatssecre- tarissen doen Schiedam aan. Een charmeoffensief van kabinet Bal- kenende/Bos die belooft om in haar bruidsweken -de eerste 100 dagen - eerst en vooral naar de bevolking te luisteren. Ook een flitsbezoek aan Schiedam. Waar 'luisteren maar niks beloven' het parool bleek. Alle wethouders, ambtenaren en or- ganisaties in Nieuwland - als Woon- plus- en mensen van de clubhuizen zijn opgetrommeld. Een overvol programma. Met vele mensen die hun probleem willen uitleggen aan de ministersploeg. In twee uur moet de 'probleemwijk Nieuwland' op de kaart worden gezet. Losjes en informeel en met bewoners praten. In de praktijk vooral haasten want de volgende spreker, probleem of gebouw moet weer bezocht worden. Een heel mediacircus met 'speed- daten' in het wijkcentrum. En erna in vijf ploegen de wijk in. Isa Erkasad is 18 jaar en studeert Beveiliging bij het Albeda Col lege. Hij is van Turkse origine en zit in uniform tegenover Marja van Bijsterveldt van het CDA. „Er is hier niks te doen en de jeugd krijgt problemen met de politie", vertelt hij de staatssecretaris van Onder- wijs en Cultuur. Zelfbewust vraagt hij om een eigen hangplek voor jongeren na het sluiten van wijkpost Wibaut. De staatssecretaris luistert en vraagt naar zijn studie (beveili ging) en zijn familie (drie zussen). Isa, die later zelf bij de politie wil, houdt de staatssecretaris voor dat de jeugd ook recht heeft op een goede behandeling en respect. Dan abrupt een einde. De volgende mag SCHIEDAM - Volkstuinvereniging Vijfsluizen is een groene oase tus sen industrie en woningbouw gele- gen langs de Poldervaart. De ver eniging heeft 359 tuinen en houdt 26 mei een Open Dag. Naast de tuinen beschikt de vereniging over een verenigingsgebouw en een tuin- winkel. Op dit ogenblik zijn er ongeveer 20 tuinen beschikbaar voor nieuwe leden. Speciaal voor deze Open Dag zijn alle beschikbare tuinen getaxeerd. Per direct kan een tuin worden aangeboden. De Open Dag 26 mei duurt van 10.00 tot 16.00 uur. SCHIEDAM - De laatste bundel ge dichten, Macpain, van Bart Chabot is een collectorsitem. Eigenlijk mag niet van een bundel gesproken wor den want deze uitgave bestaat uit drie afzonderlijke bundels, Cadillac Bougie, Anna's Hoeve en Dracula's ontbijt. De verpakking houdt dit alles bij elkaar. De drie bundels verschijnen in een hamburgerzak. Op donderdagse koopavond 31 mei komt de schrijver enige gedichten voorlezen in boekhandel Post Scrip tum in het Hof van Spaland. Aan vang 19.30 uur, gratis toegang. Integratie dat juist de vele leefstij- len in Nieuwland de wijk boeiend maar ook lastig maakt. Zo klagen de oudere bewoners van het Drees plein over de jeugd. En dreigen er tegenstellingen tussen oud en jong en tussen die nieuwkomers en oud- gedienden. Jet Bussemaker (PvdA) is staatsse cretaris Volksgezondheid qn Sport. Zij krijgt bij Excelsior 20 uitleg door voorzitter Arie Verwaal. Over de grote vereniging (ruim 900 le den!) met voetbal en cricket. Maar ook met carnaval, bridge en een wandelclub. „Hoe krijg je 300 vrij- willigers bij elkaar?", vraagt de staatssecretaris verbaasd. „Door re- gels te stellen en ouders verplichten om jeugdspelers weg te brengen." Zo niet dan volgt uitsluiting. vijf minuten 'snel kennismaken'. De pers draait om minister Wou- ter Bos en me vrouw Ella Vogelaar heen. Wie is nu de belangrijkste? Bos is vice-premier en gaat over het geld. Dus... Of is het toch Mevrouw Vogelaar van de 40 probleemwijken die binnen tien jaar tot prachtwijken worden omgetoverd. Zij besliste dat Nieuwland een aandachtwijk is en dat er extra geld komt voor deze wijk. Onder het motto 'Samen buurten, samen binden' wil zij met haar bezoek 'inspiratie krijgen voor een creatieve aanpak en originele oplossingen zoeken voor het actie- plan dat voor de zomer verschijnt'. Ook Jan Treffers (71) van wijk- vereniging Nieuwland draait er niet omheen. Hij vertelt minister Vogelaar van Wonen, Wijken en SCHIEDAM - In de week van die- rendag zal er voor het eerst sinds lange tijd in Schiedam weer huis- aan-huis gecollecteerd worden door de Dierenbescherming. De collecte die landelijk plaatsvindt, maar wel door de afdeling Schiedam zelf georganiseerd moet worden, heeft door het wegvallen van enkele trouwe leden een aantal jaren niet plaatsgevonden. Enthousiaste vrijwilligers hebben dit project onlangs opgepakt. Een mooi initiatief waarbij de opbrengst ten goede zal komen aan de honden en katten in Dierentehuis Hargahoe ve. De organisatie is druk bezig met het plannen van alle activiteiten en het werven van collectanten die de dieren in Dierentehuis Hargahoeve een warm hart toedragen. Interesse? Bel tijdens kantooruren naar de Hargahoeve, tel. 471 41 51 of meldt naam en telefoonnummer op collecte@hargahoeve.nl Foto: Roger van der Kraan En weg ging de ploeg op de fiets door het Beatrixpark. Want dat moet veilig worden. Hoe? Volgens de volgende inspreker Piet Bliek van de ONS met een ontwerpvi- sie: Verbetering van het Beatrix- park, want dat is de achtertuin van Nieuwland. Twee uur later is iedereen bij res taurant PAN. Waar een twintigtal baanlozen leren werken in de hore- ca. Serveren, koken en gastvrijheid. En het is nog lekker ook, kraaien de politici. Want na veel luisteren wil er wel een multicultureel hapje in voordat ze weer wegvliegen. SCHIEDAM - De voormalige bewo ners van De Blijhof slaan op 29 mei de laatste paal van hun vervangende nieuwbouw aan de burgemeester Honnerlage Gretelaan. Deze feeste- lijk handeling wordt georganiseerd door Woonplus Schiedam en start om 13.30 uur op de bouwplaats. De vervangende nieuwbouw van De Blijhof voor ASVZ Zuid West maakt deel uit van het project De Vijf Molens. ASVZ Zuid West is een organisatie voor zorg- en dienstverlening aan mensen met een (verstandelijke) beperking en zorgt onder andere voor huisvesting hieraan. In januari van dit jaar zijn de bewo ners tijdelijk verhuisd naar het Land van Belofte in Schiedam Centrum en is begonnen met de sloop van de Blijhof. De Vijf Molens omvat drie gebou- wen met in totaal 79 woningen voor senioren, een ontmoetingscentrum voor de stichting Ouderenwerk en vier verhuurbare units. Het pro ject is ontwikkeld door Woonplus Schiedam.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 4