w Vooral Schiedamse nominaties voor Bob Verbiest Cultuurprijs I 11 Geschiedenis van de wijk kan sociale samenhang bevorderen Avontuur met een traan bij 'The Ragged Child' Vlaardings Voetbal- kampioenschap Van koe tot melk op Open Boerderijdagen 'Net echte' Sjonnies in etalaqe van HEMA milieubericht <«eek2i Filmhuis Beestenboel Brand in kwekerij Man met losse handjes Maassluis en Vlaardingen blijven achter Donderdag 24 mei 2007 wx 53 SCHIEDAM - Juryvoorzitter Hans van der Sloot vindt het opvallend dat Schiedam het voortouw lijkt te nemen met de nominaties voor de Bob Verbiest Cultuurprijs. Vanuit Maassluis is er tot nu toe een nominatie, te weten Henk van de Meeberg, vanwege de cre- atieve wijze waarop hij een maatschappelijke basis zoekt voor zijn filmprojecten. In Vlaardingen zijn wel twee voordrachten gedaan, maar het bestuur van de Cultuur prijs moet nog onderzoeken of ze aan de criteria voldoen, al- vorens ze aan de jury worden voorgelegd. De Schiedamse nominaties zijn uiteenlopend, maar „vooral wat de kwaliteit betreft lijkt men in Schiedam heel goed te weten waar de prijs voor bedoeld is," zegt Van der Sloot. Ssisllll! Toegang tot de schatkamer van het verleden DCMR Rijnmond 1^y SCHIEDAM - In het Film huis draait donderdag 24 mei 'Sketches of Frank Gehry' van Sydney Pollack. Van alle hedendaagse archi- tecten is Frank O. Gehry mis- schien wel de beroemdste en meest bewonderde. De in 1929 geboren Canadees ontwierp onder meer het Guggenheim museum in Bilbao en de Walt Disney Concert Hall in Los Angeles. In 'Sketches of Frank Gehry' wordt het Ieven en werk van deze architect belicht, aan de hand van interviews en beelden van zijn belangrijkste projecten. Naast de geportret- teerde zelf komen vrienden, collega's en bewonderaars aan het woord. Vrijdag 25 en zaterdag 26 mei is 'The last king of Scotland' te zien. Tegen beter weten in accepteert de Schotse dokter Nicholas Garrigan in 1971 een aanbieding om als persoonlijke lijfarts voor de Ugandese pre sident Idi Amin (weergaloze vertolking door Forest Witha- ker) te gaan werken. De cha- rismatische Amin heeft net een coup gepleegd en belooft de wanorde in de staat te herstel- len. Zoals we allemaal weten, zal hij zich ontpoppen tot een van de meest wrede dictatoren in de geschiedenis. Nicholas heeft dit echter niet door. Amin stelt zich zelfs heel vriende- lijk op naar de arts, en vraagt hem van alles over Schotland. Maar op een gegeven moment kan Nicholas de kwaadaardige kanten van zijn werkgever niet meer ontkennen. Indringende kijk op de misschien wel meest tot de verbeelding sprekende Afrikaanse leider, verpakt in een thriller die loopt als een stoomtrein... met een adembe- nemende finale. Voorstellingen zijn donderdag, vrijdag en zaterdag om 21.00 uur te zien. Losse kaarten kos- ten zeven euro. Reserveren via de VVV, tel. 0900 - 1.192.192. WATERWEG - Dit is Mollie, een mollige dame van onge- veer vier jaar die als vondeling naar het asiel werd gebracht. Mollie is een heel aardige poes die het liefst op schoot zit en dan zo hard mogelijk haar motortje laat ronken. On- danks haar omvang heeft Mol lie weinig plaats tussen haar soortgenoten, ze gaat als zoge- naamde 'pantoffelheldin' door het leven. Wie gaat deze gezel- Iige dikkerd een warm mandje bezorgen? Meer informatie over Mollie en de andere dieren uit het asiel is verkrijgbaar bij Die- rentehuis Nieuwe Waterweg, Van Linden van den Heuvel- weg 2c in Vlaardingen. Het dierentehuis is geopend van maandag tot en met zaterdag van 12.30 tot 16.00 uur, tel. 010 - 434 53 35. door Kor Kegel De restauratie van het Heenvliet- seplein, de Westvestconcerten, het filmevenement Doek! en de ver- nieuwende kunstenaars Sjef Hen- derickx en Marjo van Soest-Verzij- den: het zijn op zichzelf moeilijk te vergelijken nominaties, Oorspron- kelijkheid, voorbeeldwerking, bo- venlokale betekenis, het zijn de belangrijkste criteria waaraan een initiatiefnemer, een project of een kunstenaar moeten voldoen om in aanmerking te komen. De prijs- uitreiking is pas op 12 oktober in Maassluis, waar vorig jaar de eer- ste Bob Verbiest Cultuurprijs werd toegekend aan de groep die van de Haven steeds meer een sleepboot- haven weet te maken. Bob Verbiest was de zeer aimabele, altijd geinteresseerde directeur van het Fonds Schiedam Vlaardingen e.o. dat in de drie Waterwegste: den tal van activiteiten financi- eel ondersteunt. Hij overleed kort voordat de eerste Waterweg Cul tuurprijs zou worden toegekend en het bestuur zag er aanleiding in de prijs naar hem te noemen. In Een opvallende voordracht is het Woonplus-project om een complex volkswoningen uit het begin van de twintigste eeuw uiterlijk volledig in originele staat terug te brengen. Foto: Roger van der Kraan het bestuur zitten beeldend kunste naars Esther Didden en Jeanne van Heeswijk, componist Auke Pol, historicus-publicist Hans van der Sloot, hoogleraar cultuurfilosofie Henk Oosterling, directeur Hans Walchenbach van het Historisch Museum Rotterdam en Martien de Vletter, hoofd presentatie van het Nederlands Architectuurinstituut in Rotterdam. Het bestuur houdt niet van ge- heimzinnig doen. Uitgangspunt is dat over de nominaties vrijelijk kan worden gesproken, nadat het bestuur heeft geoordeeld dat ze aan de criteria voldoen. Hoewel de Bob Verbiest Cultuurprijs geen oeuvreprijs is, kunnen kunstenaars heel goed in aanmerking komen, zoals Sjef Henderickx, die telkens weer nieuwe invalshoeken kiest, publiek bij zijn werk betrekt en met recente exposities in Amsterdam, Zaltbommel en Den Haag laat zien dat hij buiten de grenzen van deze regio treedt; of bijvoorbeeld Marjo van Soest, die „in haar werk steeds de verdieping zoekt," zoals de voordracht gemotiveerd is. Een opvallende voordracht is het Woonplus-project om een complex volkswoningen uit het begin van de twintigste eeuw uiterlijk volledig in originele staat terug te brengen. De woningen zijn ontworpen door de Schiedamse architect Piet Sanders, die onder veelmeer de Passage, het Sint Jacobsgasthuis en het badhuis aan de Lange Haven ontwierp. De zoon van Sanders, de hoogbejaarde Piet Sanders jr., heeft een fontein geschonken, die na de restauratie op het Heenvlietseplein komt te staan. Overigens is niet Woonplus genomineerd, maar de werkgroep Huurdersbelangen van de bewo- nersvereniging Schiedam-Zuid. De coordinator hiervan, Jan Joore, verzette zich in 1993 tegen de sloop van dit complex en andere blokken in de Gorzen - en met succes. Het is vooral zijn verdienste, dat de restauratie van het complex tus sen Havendijk, Geervlietsestraat, Heenvlietsestraat en Voornsestraat nu woningcorporaties in het hele land tot voorbeeld strekt. Dat Doek! eveneens genomineerd is voor de cultuurprijs. ligt niet zo zeer in de publieke belangstelling, die door slechte weersomstandig- heden geregeld tegenviel, maar komt vooral door de betekenis en creativiteit van dit locatieproject in de Schiedamse grachten. Dat de Westvestconcerten genomineerd zijn, hoeft evenmin verbazing te wekken. want steeds meer mu- zikanten ontdekken de bijzonder akoestische kwaliteit van de kerk van de Nederlandse Protestanten- bond en bij de programmering wordt vooral gekeken naar aan- stormend talent. De nominaties - mogelijk komen er nog Vlaardingse bij - worden gepubliceerd op de gemeentepagi- na's van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis en op de website van de Bob Verbiest Cultuurprijs zelf. In de jury zitten Hans van der Sloot en Esther Didden en voorts Marjan Groen, Frank Lissenburg en Ben van der Velde. door Kor Kegel SCHIEDAM - Het Gorzen Al- fabet is een veelbelovend begin om de wijkbewoners te inte- resseren voor de geschiedenis van hun directe leefomgeving. Mari Dingenouts, wijkbewo- ner van Schiedam-Zuid en ge- meenteraadslid voor de PvdA, juicht het daarom toe dat het Gemeentearchief Schiedam meer de wijken en buurten in gaat. „De betrokkenheid van de bewo- ners bij hun eigen wijk wordt ver- groot door het heden te koppelen aan de geschiedenis van hun wijk," is Dingenouts stellige overtuiging. Het PvdA-raadslid vindt dat het vastleggen van de wijkgeschiede- nis zelfs een vast onderdeel moet zijn van het wijkgericht werken van de gemeente. Historisch be- sef biedt houvast bij veranderingen in de wijk, omdat het belang van bepaalde gebouwen en beeldbepa- lende plekken dan meer algemeen gevoeld wordt. Daarnaast biedt het vastleggen van de wijkdocumen- tatie aanknopingspunten voor het optekenen van familiegeschiedenis- sen en verhalen over het alledaagse leven in vroeger tijden. Dingenouts: „Het Gemeentearchief kan een rol spelen in het versterken van de sociale samenhang in wijken en buurten. Ik ben daarom blij dat tot 2010 elk jaar een wijk centraal staat en dat wethouder Siljee een vervolgaanpak voor Zuid heeft aan- gekondigd bij de presentatie van het Gorzen Alfabet. Ik denk dat een wijkgerichte benadering van de geschiedschrijving over Schiedam heel stimulerend zal zijn, omdat meer Schiedammers toegang krij- gen tot de schatkamers van het verleden en de cultuurparticipatie wordt bevorderd." De PvdA heeft vorig jaar voorstel- len gedaan, waarbij een samenhang tot stand kan komen tussen wonen, architectuur, geschiedenis, cultuur, educatie en wijkgericht werken. Dingenouts: „De stad Schiedam en haar wijken hebben een rijke histo ric. Schiedamse organisaties zoals de Historische Vereniging, het Ge meentearchief en enkele culturele instellingen werken er hard aan om dat verleden in samenwerking en samenspraak met oud-Schiedam- mers levend te houden. Het is ple- zierig om in het Gorzen Alfabet te zien hoe de Gorzenezen zelf aan het woord komen, waardoor je de wijk beter kunt begrijpen en waarderen." Bij de bewonersvereniging Schie dam-Zuid en het servicepunt van de bibliotheek in de Leliestraat ko men enthousiaste readies binnen op het Gorzen-ABC, geschreven door Sanneke van Hassel. Toch zijn er ook kritische geluiden. De bekende bokser en dichter Wim de Haan: „Ik ben een jongen uit de Gorzen en ik ken de wijk door en door. Ik kom er flink wat fouten in tegen. En het geeft beslist geen totaalbeeld. Ik vind dat er veel meer mensen bena- derd hadden moeten worden." SCHIEDAM - In een woning aan de Snelliussingel is maan- dagavond brand ontstaan in een hennepkwekerij. Rond 18.30 uur brak de brand uit. De woning en een aantal omliggende wonin gen liepen schade op. SCHIEDAM - De politie heeft zondag een 21-jarige Schiedam- mer aangehouden. Omstreeks kwart over vier gingen agen- ten naar een onenigheidje op de Rotterdamsedijk. Omstanders hielden een jongen tegen die een groepje te lijf wilde gaan omdat ze z'n vriendin op het hoofd zouden hebben geslagen. Het viertal ging er vandoor toen ze de politie zag. Na een ach- tervolging werd een verdachte aangetroffen tussen auto's achter de Rotterdamsedijk. door Bart van der Linden VLAARDINGEN - In de nieuwe Stadsgehoorzaal brengt musicalkoor Opmaat straks de nieuwste productie 'The Ragged Child' ten tonele. Een musical die het publiek mee- neemt naar het Londen van 1850. Een tijd waarin de 13- jarige Joe Cooper en zijn zusje Annie zich staande moeten zien te houden. Het verhaal begint als Lord Shaf tesbury een toespraak houdt over de cholera die er heerst. Daarna zien we Joe bij de rechtbank ver- oordeeld worden (waarvoor?) en ook snel weer ontsnappen; vervol- gens beginnen de avonturen. Anja Brands, verantwoordelijk voor de algehele leiding, vindt het een mooi verhaal. Het was voor haar een re- den om het script, wat er al lag, te vertalen naar het Nederlands en er een luchtige musical van te maken. „De inhoud sprak me erg aan", zegt Brands die hiervoor succes kende met producties als 'De kleine prin- ses', 'Narnia', en 'Grimmsalabim'. De musical kent dertig scenes, die zich veelal afspelen in een school, pension en een huis. „De Engelse sfeer zal je er echt in terugzien, alles heeft een romantisch tintje en je kunt je goed identificeren met de hoofdrolspelers", aldus Brands. „We hebben om de rolverdeling in te vullen interne audities ge- houden, waarbij kinderen zelf een rol konden kiezen. Met een paar collega's heb ik daarna samen de rollen ingevuld", aldus Brands, die tevens meldt dat er weinig strub- belingen waren ten tijde van die audities. ,.Het is gewoon een leuke, enthousiaste groep, waar nauwe- Een scene uit de musical 'The Ragged Child' gespeeld door musicalkoor OpMaat. Foto Roger van der Kraan lijks sprake is van ruzie. Als er iets misgaat corrigeren ze elkaar, maar altijd op een leuke manier. Dat enthousiasme valt trouwens ook op bij de mensen." Natuurlijk is ze wel eens kritisch. „Ja, ik wil bijna altijd het onderste uit de kan, maar er is een grens. Je hebt wel met kinderen te maken." Voordat Vlaardingen betoverd gaat worden door een grauw Londen met alle armoede die er heerst, was er al een voorstelling in Maassluis. „De generale liep niet, maar uiteindelijk ging het best goed. Er waren veel positieve readies", aldus Brands. Doet kritiek haar wat? „Het kan wel helpen om een aantal dingetje te verbeteren, maar er kan ook ja- loezie aan te pas komen." Veertig kinderen en ouderen treden op per avond. Onder hen hoofd- rolspeler Tjerk van de Ende (Joe Cooper), Annefleur van de Berg (George), Hilary Gibson (bediende en Francis) en Joop Stam (straat- zanger). Allemaal zijn ze tevreden met hun rol en smullen ze van het verhaal. Joop: „Het is een beetje 'Les-Miserables-achtig'. Tjerk vindt het leuk dat hij de hoofdrol mag spelen. „Je krijgt daarbij toch de meeste aandacht." Ook Annefleur en Hilary vinden het allemaal reuze gezellig, al vindt Hilary haar rol als bediende niet 'zo heel groot'. Repeteren is voorlopig het sleutel- woord. Er moet nog het een en an- der bijgeschaafd worden, tot die be- wuste avond in het theater. Brands: „De spelers mogen wel wat vrijhe- den inbouwen, maar er is altijd een basis van waaruit wordt gewerkt." Logisch, anders zou het immers een dolle boel worden. En dat is niet de bedoeling, bij dit toch wel enigszins trieste verhaal. „Het lijkt me beter als je het einde niet opschrijft", zegt Brands met nadruk. Nee, daarvoor zullen de mensen toch echt zelf naar het theater moeten gaan. Kaarten zijn nog volop te koop op www.stadsgehoorzaal.nl, of op nummer 434 05 00. 'The Ragged Child' is te zien op 2 en 3 juni. SCHIEDAM - Hoeveel liter water drinkt een koe? Hoe maak je zelf boter? En wie past er op de koeien als de boer op vakantie gaat? Het is allemaal te ontdekken op de Cam- pina Boerderijdagen die zaterdag 26 en maandag 28 mei van 10.00 tot 16.00 uur worden gehouden. Bezoekers kunnen de boer alles vragen over de koe en de boerde- rij. Daarnaast kunnen ze deelne- men aan leuke activiteiten zoals een rondleiding door de boer, het melken van een koe, boter maken en zaklopen. De Campina Boerderijdagen vinden plaats op elf Campina-boerderijen in Nederland. Campina organiseert de Boerderijdagen om zowel vol- wassenen als kinderen te laten zien waar de melk vandaan komt. Bovendien is het een mooie gele- genheid om de nieuwe, nog gezon- dere melk van Campina te proeven. Campina melk bevat sinds april 20 procent meer onverzadigde vetten. De combinatie van speciale, natuur- lijke bijvoeding en lekker grazen in de wei zorgt ervoor dat de koeien het hele jaar door melk geven met een evenwichtiger vetzuursamen- stelling. In Schiedam is de Campi- na-boederij te bezoeken op zaterdag 26 mei van 10.00 tot 16.00 uur aan de Woudweg 24. Wie maandag 28 mei een boederij wil bezoeken moet daar een stukje reizen voor over hebben. De dichtsbijzijnde boerde- rij is te vinden in Zoeterwoude aan de Weipoortseweg 54. VLAARDINGEN - Ook dit jaar worden eind mei weer de halve finales gespeeld van het Vlaardings Voetbalkampioenschap. De eerste halve finale is op dinsdag 29 mei en de tweede op donderdag 31 mei. Zoals de laatste jaren gebruike- lijk zendt Sportlokaal bij Omroep Vlaardingen deze halve finales live uit. De aanvang van deze uitzendin- gen is J9.00 uur. Bij de sportclubs die verlichting hebben wordt om 19.30 uur gestart, bij de anderen om 19.00 uur. En staat er na 90 minuten voetballen een gelijk spel op het scorebord dan zal er 2 keer 15 minuten verlengd gaan worden. Is de stand na 120 minuten voet ballen nog gelijk dan worden er strafschoppen genomen. Omroep Vlaardingen is te beluisteren via de ether op 107.8, en thuis via de kabel op 105.9. Voor meer informatie: www.omroepvlaardingen.nl De Sjonnies in de etalage: vader en zonen vieren dit jaar het 15-jarig jubileum. VLAARDINGEN - Het leek net Madame Tussaud. De living statues van de Sjonnies, die de afgelopen week in de etalage van de Vlaar dingse HEMA stonden zorgden voor menig verwonderde blik. „Ze zijn net echt, he?", mompelt een vrouw tegen haar man. Tot de eta- lagepop een onverwachte beweging haar kant op maakt en haar vervol- gens trakteert op een vette knipoog, het handelskenmerk van De Sjon nies. Na afloop werden er handte- keningen uitgedeeld en geposeerd met de aanwezige fans. De Hollandse feestband, bekend van hits als 'Blauw van de Sangria' en 'Dans je de hele nacht met mij' stond natuurlijk niet zomaar in de Vlaardingse etalage. Vrijdag 25 mei staat de band namelijk in de Stads gehoorzaal en daar moest rucht- baarheid aan worden gegeven. Het lukt feestband De Sjonnies ie- dere keer weer om Origineel uit de hoek te komen. Vanaf het moment dat ze bekend werden met 'Dans je de hele nacht met mij' zitten ze niet stil Dit jaar bestaan ze 15 jaar en vieren dat met een reeks theatershows. Om deze shows meer bekendheid te geven, staan ze in het hele land in de HEMA-etalages als Living Statue. En 16 mei was Vlaardingen aan de beurt. Het blijft een feit, de Sjonnies zijn in iedere situatie en tijdens iedere gelegenheid een buitenbeentje. Ze passen daardoor overal tussen. In het verleden traden ze op tijdens Lowlands tussen Therapy en Easy Aloha's, tijdens de Nacht van Oran- je tussen Vader Abraham en Su gar Lee Hooper, in gevangenissen, discotheken, bejaardentehuizen en feesttenten, niets is onmogelijk of oninteressant voor hen. Tijdens een avondje Sjonnies wordt het publiek geconfronteerd met een ogenschijnlijk pretentieloos drietal. Ongemerkt brengen ze de zaal naar een feestend hoogtepunt middels muziek, 'cabaret' en verrassende wendingen. Je moet dan ook niet raar staan kijken, wanneer je de drang voelt even het rode pluche te verlaten om vervolgens bij de buur- man achteraan te sluiten. De DCMR werkt al 35 jaar aan een leefbare en veilige Rijnmond Van 14 tot 21 mei behandelt de DCMR Milieudienst Rijnmond 354 meldingen van bewoners in het Rijnmondgebied over stank, stof en lawaai. De DCMR onderneemt op basis van prioriteit actie om de overlast te stoppen. STANKOVERLAST VAN VENTILEREND SCHIP VAN VLAARDINGEN TOT IN DORDRECHT Vrijdagmorgen 18 mei komen binnen drie kwartier 16 meldingen uit Vlaardingen en Schiedam over een chemische en gesmolten plasticlucht. Uit het klachtenpatroon valt op te maken dat het vermoedelijk om een schip gaat. In de loop van de morgen komen dezelfde soort klachten uit Krimpen a/d Lek, Kinderdijk, Zwijndrecht en Dordrecht. Hierdoor is de vaarrichting van het schip te achterhalen en wordt Rijkswaterstaat om assistentie gevraagd. Deze instantie spreekt de schipper van de tanker Vopak Curie bij Zwijndrecht aan over de stankoverlast. De politie te water maakt vervolgens een proces verbaal op wegens het ventileren van tanks in dichtbevolkt gebied. GELUIDSOVERLAST VAN VLIEGTUIGEN Die meldkamer van de DCMR ontvangt dagelijks meldingen over geluidsoverlast van vliegtuigen. Afgelopen week rond de honderd. De DCMR noteert de meldingen voor de Commissie Milieuhvaiene Luchtvaartterrein Rotterdam (CMLR, ook wel commissie 28 genoemd). De minister van Verkeer en Waterstaat heeft de CMLR ingesteld om voorlichting te geven en advies uit te brengen over het milieu rond het luchthaventerrein in Rotterdam. De DCMR is adviseur en rapporteert elk kwartaal aan de commissie. Meer weten over het werk van de DCMR en ontvangen meldingen? Kijk op www.dcmr.nl. m milieudienst MELDKAMER: 010 47 33 333 (DAG EN NACHT) www.dcmr.nl/milieuklacht

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 6