AJTL WDjfe ©on Eerste Beursvloer brengt tientallen vrijwilligers en bedrijven tot elkaar 4 Kippenvel bij The Ragged Child Regionaal boekbeeld Maasstad Lezersactie Memorial Rob van Waas milieubericht »eek24 Filmhuis Beestenboel Stedelijk Museum: Armando verzamelt en tekent ■H Noren onder indruk van inzet Albeda College Donderdag 14 juni 2007 wx 53 VLAARDINGEN - Zwalu- wen wil naschoolse activitei- ten organiseren. Samen met de Stichting Kinderopvang Vlaardingen gaat de voetbal- vereniging bekijken wat de mogelijkheden zijn op het ter- rein aan de Zwaluwenlaan. Dat is den resultaat van de eerste Vlaardingse Beursvloer. door Frank Willemse SCHIEDAM - Ik verzamel te- keningen. Die zijn gemakkelijk op te bergen. Zo simpel is het. Het overkomt je, ineens ben je een verzamelaar. Armando, de internationaal bekende kunste naar, maakte een keuze uit zijn prive-verzameling tekeningen voor de tentoonstelling 'Kunst uit Huis III' in het Stedelijk Museum. Naast eigen werk, de aangekochte tekeningen van anderen zoals van bekende kunstenaars als Co Westerik en Klaas Gubbels. Maar ook tekeningen van onbekende psy- chiatrische patienten. Meekij- ken over de schouder van een der laatst nog levende 'grote' Nederlandse kunstenaars. DCMR Rijnmond SCHIEDAM - In Filmhuis draait donderdag 14 juni 'Lights in the Dusk'. De naleve nachtwaker Koistinen is een onfortuinlijke ploeteraar, voortdurend op zoek naar een sprankje hoop in een harde en afstandelijke wereld. Zijn mede- mens en de kille mechanismen van de moderne stad lijken erop gericht zijn dromen systematisch te vermorzelen. Even lijkt het tij te keren als er een vonk overspringt tussen hem en de beeldschone Mira. Crimi- nelen maken bij het beramen van een inbraak echter misbruik van zijn behoefte aan genegenheid en positie als beveiligingsbeam- te. Koistinen draait op voor de gevolgen en verliest zijn baan, zijn vrijheid en zijn dromen. Vrijdag 15 en zaterdag 16 juni is 'Little Children' te zien. Een groepje kennelijk wanho- pige huisvrouwen zit zich in een speeltuin te verlekkeren aan Brad, een goed gebouwde huisman die voor de kinderen zorgt terwijl zijn vrouw werkt. Sarah (Kate Winslet) zit er ook met haar dochter, maar alleen al door haar slordige uiterlijk on- derscheidt ze zich van de andere moeders. Zij doet ook niet mee met het gefantaseer, maar provo- ceert de anderen graag door wel zijn telefoonnummer te vragen. Dan slaat de vonk over, maar Sarah zet pas de volgende stap wanneer ze haar man betrapt met internetporno. Geen lichte kost, maar wel een aanrader. De voorstellingen beginnen om 21.00 uur. kaarten kosten zeven euro. Donateurs betalen 5,50. Reserveren via de VVV Schie dam, tel. 473 30 00. Simba is een hele lieve en so- ciale gecastreerde kater van 11 jaar. Simba kan bij kinderen, andere katten, honden en is een enorme kroelerd. Hij zoekt voor de rest van zijn leven een ge- zellig gezin waar hij liefdevol wordt opgenomen. Simba eet alleen blaasgruisbrokjes, lekker makkelijk dus. Komt u eens ken- nismaken? Meer informatie over Simba en de andere dieren uit het asiel is verkrijgbaar bij Dierentehuis Nieuwe Waterweg, Van Linden van den Heuvelweg 2c in Vlaar- dingen. Het dierentehuis is ge- opend van maandag tot en met zaterdag van 12.30 tot 16.00 uur, tel. 010 - 434 53 35. door Kor Kegel Een ander aansprekend resultaat: Vlaardingers in financiele nood, die zich melden bij de diaconie van de hervormde kerk, krijgen hulp van Scheuller Sorgeloos. Deze financieel en hypotheekadviseur op de Schiedamseweg zal gratis adviseren over budgetbeheersing. „Een bijzondere aanvulling op de armoedebestrijding, zoals we die in Vlaardingen kennen", zegt Her man Berkhout, organisator van de eerste Vlaardingse Beursvloer. Vorige week werden bij het Al beda College aan de Buys Bal- lotlaan nog 21 matches gesloten: afspraken tussen ondernemers en vrijwilligers over maatschappelijk nuttige samenwerkingsverbanden. Op de Beursvloer waren vijftien bedrijven vertegenwoordigd en 38 organisaties, met in totaal 73 deel- nemers. De Voedselbank Vlaar dingen, sportclubs als Spirit, HSC en DVO '32, de Sjaak Foundation, het Vlaardingse Taalgenotschap, stichting Uitvlucht, Platform An der Vlaardingen, de Mikkies, de Woutershof, de Wereldwinkel, het koor El Colores en nog vele andere organisaties, alle hadden ze be- hoeften kenbaar gemaakt (materi- alen, menskracht, repetitieruimte, stageplaatsen) en alle kwamen ze in contact met andere organisaties en ondernemingen die kunnen hel- pen. Werden er op de Beursvloer zelf 23 matches gesloten, daar- naast werden twintig contacten ge- legd, die in de nabije toekomst tot resultaat leiden. Er was een Noorse delegatie naar de Vlaardingse Westwijk getogen om kennis te nemen van het pro ject. De Noorse gemeente Baerum overweegt de Beursvloer te kopi- eren. Enerzijds vie! het de Noren op dat het Vlaardingse gemeente- bestuur slecht vertegenwoordigd was, anderzijds was men onder Leuke contacten op doen in een ongedwongen sfeer van de Beursvloer. In een recordtijd zijn er tientallen relaties tussen vrijwilligers en bedrijfsleven uit voortgevloeid. Foto: Roger van der Kraan de indruk dat Herman Berkhout en zijn stichting MOVe geweldig ondersteund werden door twaalf studenten, twee leerkrachten en vijf facilitaire medewerkers van het Albeda College. De studenten zullen ook in het volgende schoolseizoen met de Beursvloer bezig zijn, vooral waar het gaat om de evaluatie en het nagaan of alle gemaakte afspra ken tot ieders tevredenheid zijn nagekomen. Want daaruit kunnen nuttige conclusies worden getrak- ken voor de volgende Vlaardingse Beursvloer. Herman Berkhout is tevreden over het start en de eerste resultaten, maar hij is wel zo eerlijk om toe te geven dat hij op meer effect en dy- namiek had gehoopt. „Gaandeweg merkte ik bij de voorbereidingen dat er nog vreemd wordt aange- keken tegen zo'n Beursvloer. Dat is met name van invloed geweest op de deelname van het bedrijfs leven. We hebben in Vlaardingen relatief veel kleine en middelgrote bedrijven met een platte organisa- tiestructuur, kortom, druk bezette managers en directeuren, die hun tijd zorgvuldig moeten indelen. Voor iets nieuws als de Beursvloer laten ze niet meteen hun werk liggen. Maar nu we ddn keer heb ben laten zien wat de Beursvloer inhoudt en welke betekenis het heeft, denk ik dat we volgend jaar hoger scoren." Stichting MOVe is een jonge or- ganisatie zonder eigen vermogen. Zelfstandig werkend interim- manager Herman Berkhout nam vanwege de organisatie van de Beursvloer even geen andere op- drachten aan. Dankzij tien spon sors en aanmerkelijke steun van het Fonds Schiedam Vlaardingen e.o. en dankzij de medewerking van het Albeda College kon de Beursvloer tot stand komen, maar voor de volgende keer hoopt Berk hout ondersteuning te krijgen van de gemeente Vlaardingen. Niet alleen Vlaardingen heeft een Beursvloer, waar maatschappelijke behoeftes worden 'verhandeld'. Er zijn ook Beursvloeren in Rotter dam, Delft en Arnhem en ze staan op stapel in Amsterdam en Haar lem. Het idee komt van Civiq, Fortis Foundation en KPMG. In Vlaar dingen zag het Albeda College er een praktisch leertraject in voor met name de secretariele oplei- ding. Studentes werden betrokken bij de organisatie en uitvoering. Berkhouts stichting MOVe zal naast de praktijkbegeleiding les sen verzorgen in maatschappelijk ondernemen en duurzaamheid. Met deze match is het dus in feite begonnen. En in een recordtijd zijn er tientallen relaties tussen vrijwilligers en bedrijfsleven uit voortgevloeid. De boodschap van Berkhout: „Als je over je eigen grens heen kijkt, kom je verder." De readies waren dan ook lo- vend. „Een prima initiatief," vond Rob van Herwaarden van de her vormde gemeente. „Voor herha- ling vatbaar", zei Marianne van Linschoten van het Flarden-ruil- systeem LETS. „Dit is maatschap pelijk ondernemen ten voeten uit", aldus Andre Chin Kwie Joe, alge- meen directeur van de CKJ Groep. „Dit zet aan tot creatief nadenken over win-win-situaties",zegt An nette van der Weijden van Inside Out Consultancy. „Leuke contac ten opgedaan in een ongedwongen sfeer", vond Sjaak van Steenber- gen van de Sjaak Foundation. Een scene uit The Ragged Child. Foto: Roger van der Kraan REGIO - Nog edn keer bracht het Jeugdmusicalkoor OpMaat de mu sical 'The Ragged Child' op de planken. Na Maassluis en Vlaar dingen werd de voorstelling afge- lopen zaterdag in het Theater aan de Schie van Schiedam opgevoerd. Maarliefst vijftig kinderen speel- den hun rol in de musical over het leven in de sloppenwijken van Londen van 150 jaar geleden. Geen happy end aan de musical die Anja Brands (OpMaat) zelf schreef en leidde. Maar een voorstelling met een boodschap. Een serieus verhaal over hoe kinderen zich overeind houden in moeilijke omstandighe- den. Maar met een uitgebalanceerd evenwicht van emotie en humor, want vrolijke liedjes en leuke grap- jes waren er ook. Kippenvel be- zorgden de kinderen het publiek met het lied 'Val maar dood'. Alle spelers van de musical deden aan dit lied mee. Vooral het schreeuwen van de kinderen raakte menig toe- schouwer. Met een indrukwekkend applaus na dit lied als gevolg. REGIO - Optimisten, 'Oppi's' oftewel instapzeilbootjes. De Delftse Watersportvereniging weet zich sinds afgelopen zaterdag de trotste eigenaar van een volledig nieuwe vloot. Met de nieuwe bootjes wil de vereniging komend seizoen zeillessen gaan geven. Al voor het vijftiende seizoen nemen zo'n dertig kinderen deel aan de zeilcursus met optimisten, bestaande uit tien lessen van twee uur en een zwembadles. Met de bootjes vaart de watersportvereniging heel Midden-Delfland over van het Bommeer tot De Kwakel. Plekken die uitermate geschikt zijn om te ontspannen", zo stelt de vereniging. Meer info is te vinden op: www.dwsv.nl. Foto: Roger van der Kraan Wat verzamelt de kunstenaar zelf? Hij heeft een hekel aan intellectu- eel gepraat over kunst en de zin van het leven. En zeker aan interpreta- ties van zijn eigen werk. Over zijn tekeningen - met minimale lijntjes, zegt hij kort en bondig: 'dat zijn hand vanzelf gaat'. Het overkomt hem. Hij denkt niet na, -dat heeft hij ervoor al gedaan. Geen gemakkelijk mens en niet makkelijk te doorgronden is het etiket op Armando. Met thema's als de Tweede Wereldoorlog en zijn 'schuldig landschap'. Armando is gefascineerd door oorlogsthe- matiek en de historische plekken. Zoals Berlijn, waar hij woont, of Een van de laatst nog levende grote Nederlandse kunstenaars, Armando, was zaterdag te gast in het Stedelijk Museum. Foto: Roger van der Kraan kamp Amersfoort waar hij opgroei- in zijn werken als dichter, schil- de. Een onderwerp dat terugkeert der of beeldhouwer. Toch ook met licht verwarrende humor, absurdis- tisch zoals in 'Herenleed' voor de VPRO-televisie of als weemoedig violist met zigeunermuziek. Armando's prive-verzameling be- staat bijna uitsluitend uit tekenin gen. Simpel en puur werken met houtskool of potlood. Soms zijn de tekeningen abstract dan weer figuratief. Soms profes- sioneel dan weer kinderlijk een- voudig. Armando in (spaarzame) interviews daarover: „Kwaliteit is het enige criterium. Maar wat is kwaliteit? Het moet origineel en persoonlijk zijn. Ik wil een hand- schrift zien. Het moet echt en eer lijk zijn." Tussen de beroepsmatige kunst hangt daarom ook werk van 'outsi ders'. Werk van geestelijk gehandi- capten en psychiatrische patienten. Armando's smaak toont hoe dun de lijn is tussen amateur- en beroeps- kunstenaar. Zonder de verklarende bordjes weet de toeschouwer niet wie gek is of een genie. Bij de opening, afgelopen zaterdag, las Armando een dierenverhaal voor. Onbewogen zittend achter een bu reau met lamp en glas wijn. Een dierenverhaal over een ontmoe- ting tussen een leeuw (met zwarte hoed!) en een voorbijganger. Er volgt een absurde dialoog (Wel ke weg zoekt U?) die overgaat in een relativerend gesprek over de dood (Gaat U ook dood?). Hu mor en ernst naast elkaar dat is wat Armando - Italiaans voor Her man, zijn echte voornaam-, is. Tot eind augustus is de tentoonstelling 'Armando verzamelt en tekent' in het Stedelijk Museum Schiedam te zien. Om 'Mijn dagboek', de oorlogskro- niek van Kees Tetteroo te beschrij- ven past eigenlijk maar een woord: Indrukwekkend. Het is welhaast on- voorstelbaar dat een man zo'n tegen- woordigheid van geest heeft gehad om zijn ervaringen, in de hectiek van de oorlog, zo minitieus op schrift te stellen en daarnaast zo uitgebreid te documenteren dat het verloop van de oorlog van dag tot dag te volgen is. Naast de dagelijkse berichten uit de krant, steeds eenzijdiger gekleurd door de Duitser censuur, lardeerde Tetteroo zijn dagboek met tientallen geallieerde en Duitse propaganda pamfletten en met heel persoonlijke documenten. Zoals het bidprentje van de buurman of de rouwkaart van zijn schoonvader die op de dag van bevrijding dodelijk getroffen werd door een verdwaalde Duitse kogel. Tetteroo wist de Duits gekleurde berichtgeving in de krant met zijn eigen gezond verstand te vertalen naar zijn werkelijke ervaring van de oorlog. Ook door de Delflandse streektaal die zo hier en daar wordt gebezigd, komt de dagelijkse gang van zaken tijdens de vijf jaren oorlogswaan heel direct en persoonlijk herkenbaar tot leven. Over het fluitincident in Maassluis, een redevoering van Hitler, dichtgevroren sloten op 21 maart, de achttien doden, de bevrijding van Mussolini, de inundatie in't Woudt, razzia's in Delft, zout halen in Vlaardingen, Kees Tetteroo hield alles bij en documenteerde dit. Daarbij was hij de geluk- kige bezitter van een fototoestel dat hij goed wist te gebruiken. Niet alleen tijdens de eerste dagen wanneer hij op de fiets naar Rotterdam ging om de verwoesting van het bombardement vast te leggen, maar gedurende de hele oorlog trok hij er met de camera op uit om de feiten in beeld te brengen. Van in de polder neergestorte vliegtuigen tot boer Loe van Paassen die zijn koeien in het ondergelopen weiland in de Hodenpijlse polder moet melken Juist omdat Kees Tetteroo de oorlog beleefde vanuit een onaanzienlijk klein plattelandsplaatsje als Schipluiden, had hij een unieke brede optiek. Zijn dagboek is een panorama van 360 graden random vanuit het hart van Delfland, waarbij zijn blikveld letterlijk rijkte van Delft, Den Hoorn en Den Haag, via Hoek van Holland, Maasland, Maassluis, Vlaardingen en Schiedam, tot Rotterdam en Overschie en't Woudt. In een belangwekkend voorwoord schreef Gemma van Winden-Tetteroo waarom zij de dagboeken van haar vader pas nu heeft kunnen publiceren. Uitgeverij Aprilis verzorgde de prachtig publicatie van 'Mijn dagboek'. De oorlogskroniek van Kees Tetteroo kost 39,90 en is verkrijgbaar in de goede boekhandels. De redactie van Maasstad Week- bladen verloot onder Maasstad- lezers een exemplaar van 'Mijn dagboek'. Wie kans wil maken op het boek hoeft maar een ding te doen. Stuur een mailtje naar b.vanzessen@maasstad.nl of eeft briefkaart naar Maasstad Week- biaden, t.a.v. Bart van Zessen, Postbus 1685, 3000 BR Rotter dam. Vergeet niet naam en adres te vermelden en de titel van het boek waarnaar u wilt meedingen. De winnaars worden onder het eerstvolgende Boekbeeld gepubli- ceerd en krijgen hun boek daarna toegestuurd. De winnaars van het boekje 'Als je hulp nodig hebt moet je durven vra gen' zijn Henk en Corrie Mellegers (Schiedamseweg, Vlaardingen) door Frank Willemse SCHIEDAM - 'Thats what I like about you', zong de zaal mee zater- dagavond met Footloose. Het favo- riete Romanticsnummer van Rob van Waas. Een memorial-concert voor deze bekende Schiedammer die op zijn 43ste aan kanker over- leed. Vorig jaar het eerste herin- neringsconcert. Dit jaar was Total Music in de 's Gravelandsepolder binnen vijf weken uitverkocht. Rob van Waas, een grote, blonde vent met tuinbroek, was gangmaker bij HBSS en 26 jaar kampleider van jeugdsocieteit De Vonk. En een gro te fan van coverband Footloose die eerder een cd opnam in het clubhuis van het CJV (Christelijke Jongeren Vereniging) op de Lange Haven. Vorig jaar het eerste memorial- concert voor tachtig vrienden in societeit De Vonk. Dit jaar uitver kocht met 350 toeschouwers in de's Gravelandsepolder. Met drie bands die gratis optraden. Livid uit Vlaar dingen met covers van onder andere Pearl Jam en Artie Monkeys. De Frifraries uit Santpoort met on- vervalste meezingers en smartlap- pen. En natuurlijk zijn vrienden van Footloose die allemaal gratis optraden. Footloose organiseerde het concert samen met vriend Fred Fukkink en Rob's vrouw Yvon. Vorig jaar ging de opbrengst van drieduizend euro naar het Koningin Wilhelmina- fonds. Dit jaar besliste Yvon, dat de opbrengst van meer dan zeven- duizend euro naar de Nierstichting gaat. Yvon's zus heeft een nierziek- te. De avond werd volgens Fukkink een hele emotionele avond, waarbij de hele zaal nog een keer uit voile borst meezong: 'Thats what I like about you'. De DCMR werkt al 35 jaar aan een leefbare en veilige Rijnmond De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt meldingen van bewoners in het Rijnmondgebied over stank, stof en lawaai. Van 4 tot 11 juni behandelt de meldkamer van de DCMR 615 meldingen. Het weekgemiddelde in 2007 is 421 Meer weten over het werk van de DCMR en ontvangen meldingen? Kijk op www.dcmr.nl. VEEL MELDINGEN OVER GELUIDSOVERLAST Vorige week heeft de meldkamer ruim 250 meldingen over geluidsoverlast van vliegtuigen genoteerd. Jaarlijks is er vanaf april een stijging van het aantal meldingen. In het zomerseizoen zijn er meer vakantievluchten en ook klein vliegverkeer (onder andere sportvliegtuigen) neemttoe. Bovendien zijn mensen meer buiten en hebben ramen en deuren open waardoor ze meer geluidsoverlast ervaren. Hetzelfde geldt voor het lawaai van horeca en sportevenementen. Hierover ontvangt de meldkamer meldingen uit de hele regio. Afhankelijk van de mate van overlast en op basis van beschikbaarheid onderneemt de DCMR actie, al dan niet in samenwerking met de politie. HERK0MST MELDINGEN IN MEI2007 700 600 500 400 300 200 100 0 Vliegtuigen Horeca evenementen 0veri9 geluidsoverlast stank (zoals industrie) Overige meldingen Stof 656 362 292 308 26 75 m milieudienst MELDKAMER: 010 47 33 333 (DAG EN NACHT) www.dcmr.nl/milieuklacht

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 9