imti maasstad Inschrijving Popterras geopend Beetje drinken, beetje eten, middenin de Oostwijk Molens en jenever Lezersactie 4 Filmhuis Beestenboel schiedams boekbeeld Schiedam milieubericht week25 Donderdag 21 juni 2007 wx 53 Cultuurkaravaan trekt langs voortgezet onderwijs SCHIEDAM/VL A ARDIN- GEN - De eerste drie klassen van het voortgezet onderwijs worden veel leuker. Voor het eerst zorgen de culturele in- stellingen van Schiedam en Vlaardingen voor een scala aan „bijzondere ontmoetin- gen" die de leerlingen van het VWO, de Havo en het Vmbo „hope!ijk lang bij blijven." IP Zoiets als Hendrik's Huyskamer vind je in heel Vlaardingen niet DCMR 4JML1 Gs SCHIEDAM - In het Filmhuis draait donderdag 21, vrijdag 22 en zaterdag 23 juni de film Das Leben der Anderen. Oost-Berlijn, 1984. Glasnost is nog heel ver weg, de bevolking wordt onder de duim gehouden door de Stasi, de ooSt-Duitse geheime politie. De succesvolle toneelschrijver Georg Dreyman (Sebastian Koch) en zijn ge- liefde, de actrice Christa-Maria I Sieland (Martina Gedeck), zijn populaire intellectuele sterren in de DDR. Maar hun acties en vooral ge- dachten zijn niet altijd in lijn met de ideologic van de socialis- tische heilstaat. De minister van Cultuur is erg gei'nteresseerd in Christa-Maria en geeft Stasi-agent Wiesler op- dracht de twee af te luisteren. Zoals gewoonlijk begint de bu- reaucratische Wiesler plichtsge- trouw aan deze taak. Boven hun appartement, op zolder, luistert hij dag en nacht hun leven af. Maar hoe meer hij in hun leven wordt gezogen, hoe moeilijker hij het heeft om zijn afstande- lijkheid te bewaren. Het Filmhuis is te vinden in de Nieuwstraat 12, de voorstel- lingen beginnen om 21,00 uur. Kaarten kosten zeven euro, do- nateurs betalen 5,50. Reserveren via de VVV Schie dam, tel. 473 30 00. VFAARDINGEN - Deze mooie cypers/rode poes is gevonden en niet meer door de eigenaar op- gehaald. In het begin vond Tij- gertje het op het asiel reuzespan- nend en wilde daardoor wel eens blazen naar haar verzorgsters. Inmiddels is ze gewend en houdt ze ervan om af en toe aange- haald te worden. Heeft u het ge- duld om haar eerst een tijdje te laten wennen in huis? Dan zult u er daarna ongetwijfeld een hele lieve kattenvriendin bij hebben. Meer informatie over Tijgertje en de andere dieren uit het asiel is verkrijgbaar bij Dierentehuis Nieuwe Waterweg, Van Linden van den Heuvelweg 2c in Vlaar dingen. Het dierentehuis is ge- opend van maandag tot en met zaterdag van 12.30 tot 16.00 uur, tel. 010 - 434 53 35. We hopen dat scholieren plezier krijgen in cultuur door Kor Kegel „Wij hebben er zin in, we hopen dat de scholen er zin in krijgen en we zouden het fantastisch vinden als vooral de scholieren plezier krijgen in cultuur," zegt Deborah Lens. Zij coordineert de Cultuur karavaan in Schiedam. In Vlaardingen doet Marjet Kooij dat. In het komende schooljaar 2007-2008 moeten de scholen en de culturele instellingen elkaar blindelings weten te vinden. Niet eerder hebben scholieren zo'n groot aanbod gehad, want Schie- damse scholen kunnen nu ook in- tekenen op Vlaardingse activiteiten en uiteraard kunnen Vlaardingse scholen erop uit naar Schiedamse projecten. „Het is niet meer dan logisch dat we het zo organiseren," zegt de Schiedamse cultuurwethouder Menno Siljee. „Er gaan veel jonge- ren uit Schiedam naar Vlaardingse scholen. Andersom is dat ook het geval. Het is goed als ze in beide steden de weg in de culturele we- reld weten te vinden." „Het is mooi, als je van elkaars voorzieningen gebruik kunt ma- ken," beaamt Ben van der Velde, ten tijde van dit interview nog cultuurwethouder in Vlaardingen. „Het kan een fascinerende kruis- bestuiving opleveren." „En 't is hartstikke praktisch," vult Debo rah Lens aan, „want hup, je springt op de fiets en je bent zo in het Ste- delijk Museum Schiedam of in de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen. Het is allemaal dichtbij." En daar- om ligt de Schiedams-Vlaardingse samenwerking meer voor de hand De mensen achter de Cultuurkaravaan. Van links naar rechts: Deborah Lens, Ben van der Velde, Menno Siljee en Marjet Kooij. dan bijvoorbeeld een uitwisseling met Maassluis of verre stadsdelen van Rotterdam. Op de basisschool krijgen leerlin gen veel meer met cultuureducatie te maken. In de hoogste klassen van het voortgezet onderwijs staan er ook allerlei excursies,' muse- umbezoeken en theatervoorstellin- gen op het lesprogramma. Maar voor de eerste drie klassen van het voortgezet onderwijs whs er nooit aanbod. Er WareefTgat. Dat vetan- dert in September. De culturele instellingen komen met projecten, waarvan de educa- tieve medewerkers hopen dat het de scholieren ontroert, dat er een wereld voor ze open gaat, dat ze anders naar dingen gaan kijken, dat ze er lol in krijgen, dat ze wijzer worden. Siljee: „Nog altijd is er een vooroordeel over cultuur. Dat het om balletgedribbel gaat of onbe- grijpelijke kunst. In veel gezinnen houdt de cultuurbeleving op bij Frans Bauer en het zigeunermeisje aan de muur. Misschien komt het wel omdat ik als sociaaldemocraat nog van de verheffing van de mens d'itga. muaf ik Weet 'uit ervaring hoe rijker mensen ervan worden als ze kennismaken met culturele uitingen. Ik vind het trouwens so- wieso nuttig, dat kinderen leren dat Lord of the Ring meer is dan een film en dat het begonnen is met de boeken van Tolkien. En wie weet gaan ze dan ook lezen." Ben van der Velde: „Veel mensen krijgen cultuur niet van huis uit mee. Ik weet zeker dat heel veel scho lieren achterover zullen slaan, dat ze verbijsterd zullen zijn, versteld en ge't'nspireerd raken door wat het komende schooljaar te bieden heeft. Deborah Letts: „Voorbeeld? Ik zag Rotterdams Lef eens optreden voor scholieren. Iedereen bleef aan zijn stoel vastgenageld zitten, toen de bel ging. Diep onder de indruk! Daar gaat het om." Marjet Kooij Foto: Roger van der Kraan hoopt vurig dat alle scholen er vol- ledig achter gaan staan. De Cultuurkaravaan zal bestaan uit projecten en voorstellingen van het Stedelijk Museum Schiedam, het Vlaardings Museum (Visserijmu- seum), het Nationaal Codperatie- museum en het Jenevermuseum in Schiedam, Filmhuis Schiedam en Filmtheater 't Zeepaard. de Vrije Acadejuie,. het Theater aan de Schref en de Stadsgehoorzaal. de Jeugdtheaterschool Vlaardingen en Jeugdtheater De Teerstoof, mu- ziekcentrum OpMaat, de stadsar- chieven, de bibliotheken, de kunst- uitleen, de Sint Janskerk en de Schiedamse molens. VLAARDINGEN - Het muziek en cultuurfestival Zomerterras in Vlaardingen biedt ook dit jaar ta- lentvolle bands uit de regio de kans om op het festival op te treden. Het Zomerterras organiseert hiervoor een bandwedstrijd genaamd het Popterras. De wedstrijd bestaat uit drie voor- rondes en een finale. De voorrondes zelf zullen plaatsvinden in Cafe D'oude Stoep op de Smalle Haven- straat in Vlaardingen. De finalis- ten krijgen de mogelijkheid om in de finale op het podium van het Zomerterras zelf te spelen. De fi nale van het Popterras zal's avonds plaatsvinden in het laatste weekend van het Zomerterras (31 augustus). Het Popterras is een initiatief om het popklimaat in Vlaardingen te stimuleren. Bands die bekender en beter willen worden moeten vaker live spelen en het Popterras biedt hen hiervoor de kans. Naast de po- diumervaring valt er ook een prijs te winnen voor de eerste plaats. De ze zal een cheque krijgen van 500 euro met daarbij een hoop stimu- leringsprijzen waaronder betaalde optredens op andere plaatsen. Het Zomerterras zal plaatsvinden van 10 augustus t/m 1 September. De Popterras voorrondes worden in de eerste drie maandagen (13, 20 en 27 augustus) van de Zomer- terrasperiode gehouden. Bij deze voorronden zal er steeds een band doorgaan met goedkeuring van een vakkundige jury (de juryleden heb ben een brede ervaring/kennis in het muziekgebied). Daarnaast zul len eigen fans en publiek de moge lijkheid hebben om te stemmen op hun favoriete band, deze band heeft recht op de vierde finaleplaats. De finale zal zich in het laatste week end op het Zomerterras afspelen. Ook zullen er inkomsten uit de stemmen gehaald worden, de stem- biljetten zijn namelijk gratis bij een entree van 2 euro. De inkomsten van de stembiljetten gaan allemaal naar de bands. Bands kunnen zich nog inschrij- ven tot vrijdag 6 juli 2007. Daarna zullen er twaalf bands uitgezocht worden voor deelname aan het Popterras. De eisen aan de bands zijn dat ze eigen werk maken en uit Zuid-Hol- land komen. Vereiste voor inschrij ving is een demo en een biografie, deze kunnen opgestuurd worden naar: Het Popterras, Schiedamse- weg 133, 3134 BG te Vlaardingen SCHIEDAM - Sinds 9 juni draait ie weer. Molen de Drie Koornbloe- men. Na een grondige restauratie van Foto: Bart Bos de kap. Afgelopen zaterdag kon de molen worden bezichtigd. Dit in het kader van het Jaar van de Molens 2007. door Kor Kegel VLAARDINGEN - Je moet weten dat het bestaat, anders kom je er nooit. Wie weet nou dat er middenin de Oostwijk een rariteitenkabinet is, waar je een Hollands bordje spek- lappen of draadjesvlees met zelfgemaakte stoofpeertjes en bitterkoekjespudding toe kunt nuttigen? In een zijstraatje van de Schiedamseweg, waar geen mens een cafe of restaurant zou vermoeden, is Hendrik's Huyskamer gevestigd. Halver- wege de Eendrachtstraat. Net iats voorbij de sigarenwinkel van Ria Bergman. „lk wil niet onbescheiden zijn, maar ik denk inderdaad dat het uniek is", reageert Hendrik Bouwmeester op de veronderstelling dat zoiets verder nergens in Vlaardingen te vinden is. Het begint al met het terras. Dat is een terras van zestig bij tachtig centimeter. Er staat een stoel. Als er al iemand zit, is het Hendrik zelf, wanneer er geen klanten zijn. „Ik heb al gauw een vol terras", zegt hij langs zijn neus weg. Binnen is een bar. Gewoon.een ge- zellig barretje waar ondernemers het werk zitten te verdelen. Met het borreluur is het net niet te druk. Altijd een ongedwongen sfeertje. lets dieper in Hendrik's Huyskamer staan tussen de malste attributen vijf tafels met stoelen en daar kun je een maaltijd bestellen, een spot- goedkoop Hollands gerecht met biefstuk en appelmoes of flensjes, maar bijvoorbeeld ook ossehaas, sliptongetjes of gebakken mosse- len. Hendrik maakt het zelf klaar. „Dit is de eerste keer in veertig jaar horeca, dat ik zelf in de keuken sta", zegt Hendrik Bouwmeester. Hij heeft er altijd anderen voor in dienst gehad. Hendrik is een bekende figuur in de horeca. Nadat hij in verschil- lende restaurants en hotels ervaring had opgedaan, startte hij met een compagnon een zaak op de Mathe- nesserlaan in Rotterdam, om al kort daarna voor zichzelf te beginnen. Hij richtte in 1974't Oudhollands Koffiehuys op, een van de meest in het oog springende horecavoor- zieningen in de Vlaardingse bin- nenstad. Het was van de Volksbond geweest. „Ertegenover stond een telefooncel. Ik belde op en de zaak De speklapjes zijn zoals ze moeten zijn. was snel rond. Ik ging twintig ge- gadigden voorbij", zegt Hendrik. Het was een dagzaak, maar voor de avonduren begon hij ernaast 't Bistrootje. Op die. plek aan de Hoogstraat kwam later een pizzeria. Toe aan verandering begon Hen drik in 1980 met de exploitatie van Partycentrum Middelhuyse aan de Koninginnelaan in Holy. Twintig jaar lang maakte hij er honderden bruiloftsfeesten en andere partijen Foto: Roger van de Kraan mogelijk. Tegelijkertijd begon hij in Maassluis een partycentrum tegen- over het Schuurkerkje en nam hij een kantine in beheer van de Hoge- school Rotterdam in IJsselmonde. „Daardoor zat ik meer op de weg dan me lief was", zegt hij terugblik- kend, dus hij hield het na een paar jaar bij Middelhuyse. Daarna deed hij anderhalf jaar niets. Ja, de dag doorbrengen in cafe De Waal, maar dat tikte nogal aan. Het was beter weer aan de slag te gaan en hij begon op de Markt in Maassluis het koffie-, eet- en drink- lokaal De Hendrik. Die zaak be staat nog steeds, wel groter dan in de tweeeneenhalf jaar dat Hendrik Bouwmeester er stond. Opnieuw volgde een periode van 'rentenie- ren' totdat hij hoorde dat er in de Eendrachtstraat in de Vlaardingse Oostwijk een cafe te koop stond. De Heksenpot had er gezeten, daarna Straatzicht geheten. De omwonen- den hadden er geen beste herin- neringen aan, want het cafe zorgde voor veel overlast, met jongeren die tot drie uur's nachts op straat rondhingen. „Ik heb veel moeite moeten doen om de vergunningen rond te krij gen", zegt Hendrik. Dat het lukte, kwam door goede afspraken met de buren en de gemeente. „Ik ga uiterlijk om twaalf uur dicht, maar meestal eerder. Doordeweeks is de zaak open vanaf drie uur tot het leuk geweest is. Dat kan acht uur zijn, tien uur, hangt ervan af hoe- veel eters er zijn. Als ze weg zijn, ga ik dicht. Ik ga niet in een lege zaak op twee late drinkers zitten wachten." Zaterdag en zondag opent Hen drik's Huyskamer pas om vijf uur en ook dan: tot het mooi geweest is. ,^Dit zal mijn laatste zaak zijn en ik wil het wel relaxt houden, ik wil ge- woon een prettig sfeertje," zegt de 59-jarige Hendrik Bouwmeester. Had hij vijfentwintig jaar geleden wel vijftien personeelsleden, nu heeft hij er twee: Dita Poldervaart, die ook in eerdere zaken bij hem werkte, en Mariska Boers. „Heel wat anders," zegt Dita. „In Mid delhuyse was het lopen-lopen-lopen met dienbladen af en aan, hier sta je gezellig met de klanten aan het barretje. Hier geen bruiloften meer, wel soms een besloten feestje - maar uiterlijk tot twaalf uur, dat is een afspraak met de buurt." De speklapjes zijn zoals ze moeten zijn. Het draadjesvlees is mals. Bo ven de tafels hangen ingelijste foto's tegen het plafond. Aan de muren en op meubels bevinden zich de meest uiteenlopende dingen. Hendrik: „Soms krijg ik iets van een klant. Gooi jij het weg of gooi ik het weg, vraagt ie dan. Wat de mensen me geven, zet ik neer. Dat servies dat daar staat, die koekoeksklok. Die spullen maken het tot een knusse huiskamer." Een huiskamer met als motto: „Beetje eten, beetje drinken." Zo blijft het leven leuk, zegt Hendrik. En op die manier zit zijn horeca- zaak n iemand in de weg. Dat sommige onderwerpen in een klein boekje net zo goed tot hun recht kunnen komen als andere zaken die in heel grote en dikke naslagwerken uit de doeken moeten worden gedaan, blijkt uit het boekje 'Schiedam, Mo lens en Jenever', dat Robin Logjes publiceerde. Eens te meer stelt Logjes vast waar het om ging en gaat in Schiedam: Molens en Jenever zijn de onderwerpen die Schiedam als stad onderscheidt van alle andere steden in het land. Terecht is Schiedam trots op de zes hoogste molens van de wereld die in het centrum van de stad staan. Ook de Noletmolen en de Babbersmolenromp voegen een extra dimensie toe aan een ontdekkingstocht door de stad. En met vier musea op korte loopafstand van elkaar is niet alleen in het Jene vermuseum terug te vinden waar Schiedam zijn roem in vroegere dagen aan te danken heeft gehad. Het vroegere wezen en zijn van Schiedam is met een enkele handgreep in het piepkleine boekje gevat. Het, boekje is dan ook zeker geen standaard- werk te noemen. Wel is het een handig zakboekje dat de nieuwsgierige toerist goed op weg kan helpen om zijn tijd in Schiedam goed te verbeiden, wanneer hij al wandelend het oude centrum verkent. Zoals de schrijver zelf zegt: „Het is een inspiratiebron, aan de hand waarvan men al wandelend het historische centrum van de stad kan ontdekken. Met enkele toegevoegde en cultureel verantwoorde adressen die de smaakvolle krenten in de pap van het heden- daagse consumeren genoemd kunnen worden." Molens en Jenever is een uitgave van Artemis, kost 4,95 euro en is verkrijg baar bij Stichting De Schiedamse Molens en de VVV Schiedam. De redactie van Maasstad Week- bladen verloot onder Maasstadle- zers drie exemplaren van 'Molens en jenever'. Wie kans wil maken op het boek hoeft maar een ding te doen. Stuur een mailtje naar b.vanzessen@ maasstad.nl of een briefkaart naar Maasstad Weekbladen, t.a.v. Bart van Zessen, Postbus 1685, 3000 BR Rotterdam. Vergeet niet naam en adres te vermelden en de titel van het boek waarnaar u wilt meedingen. De winnaars worden onder het eerst- volgende Boekbeeld gepubliceerd en krijgen hun boek daarna toe- gestuurd. De winnaar van het boek 'Mijn dagboek' is J. Jorna (Hogewerf, Vlaardingen) De DCMR werkt al 35 jaar aan een leefbare en veilige Rijnmond Van 11 tot 18 juni heeft de DCMR Milieudienst Rijnmond 556 meldingen van bewoners in het Rijnmondgebied ontvangen. Waar mogelijk onderneemt de DCMR actie om de overlast van stank, stof of lawaai te stoppen. Meer weten over het werk van de DCMR en ontvangen meldingen? Kijk op www.dcmr.nl. BELftDEN TANKER 00RZAAK STANKOVERLAST IN MAASSLUIS Vrijdag 15 juni ontvangt de meldkamer van de DCMR meldingen uit Maassluis over een olieachtige lucht. Uit onderzoek van het Havenbedrijf Rotterdam en de DCMR blijkt dat het beladen met stookolie van de tanker Iran Darab aan de steiger bij Euro Tank Terminal, de stankoverlast veroorzaakt. Wanneer een schip opnieuw beladen wordt, komen de dampen van de vorige lading naar buiten waardoor stankoverlast kan ontstaan. Met het verlagen van de pompsnelheid - het minder snel vullen van de tanker - stopt meestal ook de stankoverlast omdat de stinkende dampen dan minder snel in de lucht komen. STAND VAN ZAKEN R0TTERDAMSE MILIEU De DCMR heeft een milieumonitor ontwikkeld over de Rotterdamse milieukwaliteit. De milieumonitor laat de stand van zaken van 1 januari 2006 zien van onder andere groenvoorzieningen, luchtkwaliteit, gevaarlijke stoffen en energie. Ook wordt een overzicht gegeven van wat de gemeente doet voor een beter milieu in de stad. Verder staan er praktische tips in voor de bewoners zelf. Mede op basis van de milieumonitor 2006 werkt de gemeente aan een milieuprogramma. Belangstellenden kunnen een exemplaar van de Rotterdamse milieumonitor telefonisch aanvragen (010 246 84 15) of via bibliotheek@dcmr.nl. m milieudienst Rijnmond MELDKAMER: 010 473 33 33 (DAG EN NACHT) www.dcmr.nl/milleuklach^

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 13