n Niet iedereen houdt van een markt waar je over elkaar heen struikelt Beukenhof opent eigen winkel Beroepen op de St. Janschool Diamanten jubileum Nieuwe brugconstructie die steunt op kademuur krant netel maasstad wijkkort fvi urn cct'srl maasstad ITlclclooCaQ Activiteiten in de Boshoek Vergeet-me- niet-Dag Het Broersveld is nu al van zijn heimwee af Wat wil je worden Fietspad pas eind dit jaar klaar Chatten met B&W Woensdag 20 juni 2007 xq 52 westblaak 180 postbus 1685 3000 br rotterdam maasstad weekbladen SCHIEDAM door Kor Kegel SCHIEDAM - Wat al enkele weken officieus het geval was, wordt donderdag door de ge- meenteraad bekrachtigd: de weekmarkt zal dan offtcieel elke vrijdag van kerk tot kerk worden gehouden. Het is edn lange markt van Grote Kerk tot Liduina Basiliek. „Een historische stap," zegt PvdA- raadslid Sebastiaan van Vliet, „Per slot van rekening ver- dwijnt de markt nu officieel uit de straat waar het allemaal begon." mt Een beeldig pand Inloopconcert Grote Kerk Schiedam Klassiek concert in Francois HaverSchmidt Muziek voor kinderen bij OpMaat Country-avond in De Erker Waarnemingen door foto's Presentatie leerlingen Muziekschool Annelies Zwerfkaart van Eigen Werk Expositie Harg/Spaland Wat kookt mijn buurvrouw 4.flia SCHIEDAM - Op het terrein van De Boshoek worden op Midden Delflanddag, zaterdag 23 juni, een aantal activiteiten georganiseerd. Vanuit de Boshoek begint een fiets- tocht door het gebied waar deze dag verschillende activiteiten te beleven en te zien zijn. De KNTP Schiedam heeft een ten- toonstelling van Bonsaiboompjes en laat de verzorging hiervan zien. Om 10.30 uur vindt er ook een Algemene Ledenvergadering plaats van de VTM, een regionale mi- lieuvereniging die zich onder meer inzet voor het behoud van het open landschap. 's Middags organiseert Hommeles tussen 13.00 en 15.00 een workshop over het bouwen van nestgelegen- heden voor solitaire bijen en het maken van vlindertafels. De pro- ducten kunnen tegen een geringe vergoeding meegenomen worden. Het terrein van de Boshoek is na- tuurlijk voor het publiek openge- steld tussen 10.00 en 16.00 uur. De educatieve tuin kan bezichtigd worden, er kunnen plantjes worden gekocht en de groene winkel is open. Voor meer informatie: www.natuur- centrumdeboshoek.nl SCHIEDAM - Voor de vierde keer wordt zondag 24 juni de nationale Vergeet-me-niet Dag georganiseerd door het Nationaal Fonds Oude- renhulp. Ook Verpleeg- reac- tiveringscentrum DrieMaasStede zet die dag haar patienten in het zonnetje. Op de Vergeet-me-niet Dag vraagt het fonds aandacht voor het een- zaamheidsprobleem onder ouderen in de zomermaanden. Veel van hen zijn eenzaam vanwege vakantie van familie en vrienden. In DrieMaasStede wordt daarom een high-coffee georganiseerd. Een high-coffee bestaat uit bijzondere koffies met allerlei kleine zoetighe- den, zoals luxe gebak, chocolaatjes en bonbons. De high-coffee wordt opgeluisterd door de muzikale ta- lenten van duo Pons Swaeneveld. Met deze middag hoopt DrieMaas Stede de patienten die zich diep eenzaam voelen en niet in staat zijn zelf dit isolement te doorbreken een warme, gezellige middag te bezor- gen waarin ze zich gezien voelen. www.maasstadweekbladen.nl KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162, 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004491 Fax 010 4128449 Emailadres advertentiegroep: verkoop@maasstad.nl Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP email: bezorging@maasstad.nl Telefoon 09002020299 (10 euro ct. p.min.) ma. t/m do. 09.00-21.00 uur vrij. 09.00-17.00 uur DIRECTIE: R. M.deKoning MANAGER: H. Wirtz Telefoon 010 4004290 VERKOOPLEIDER: B. van Dongen Telefoon 06 53786940 VERTEGENWOORDIGER: S. Verzendaal Telefoon 0610921026 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Telefoon 010 4004487 Fax 010 4116454 Email redactie: waterweg@maasstad.nl K. Moerman - van der Knaap Telefoon 010 4004322 B. van Zessen Telefoon 010 4004401 Chef-redactie: E. Meijer Telefoon 010-4004490 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: PcM Lokale Media b.v. Alle auteursrechten en data ban krechten ten aanzlen van (de inhoud van) deze uftgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij PcM Lokale Media b.v., c.q. de betreffende auteur. Het was toenmalig wethouder Piet van Bochove, die op vrijdag 1 September 1950 een ceremonieel lint doorknipte op het Broersveld, ter hoogte van de Passage. Al sinds het ontstaan van de stad Schiedam waren er markten geweest, zoals Henk Slechte beschrijft in een boek dat in 2000 uitkwam, maar de weekmarkt op het Broersveld in 1950 betekende een nieuw be gin, met eigentijdse voorschriften, vergunningen en brandveiligheids- eisen. Met roemruehte marktkooplui als Jilles de Fruitkoning was het Broersveld 's vrijdags de belang- rijkste trekpleister van de Schie- damse binnenstad. Dat was vele jaren het geval, tot de markt iets uitgebreid werd en deels ver- plaatst naar de Lange Kerkstraat. Nu de gemeenteraad morgen de- finitief besluit tot verplaatsing van het Broersveld-gedeelte naar het Stadserf, is het opmerkelijk dat veel Broersveld-winkeliers er geen traan om laten. „Tuurlijk was het gezellig," zegt Louis Vollering, eigenaar van bak- kerij Van der Krogt. „Maar het grote publiek vond het hartstikke benauwd in die smalle wandelgan- getjes die overbleven tussen de kra- men en de winkelpanden. Ik denk dat veel marktliefhebbers toch niet naar het Broersveld kwamen." Nu de kramen verplaatst zijn naar het Stadserf, merkt Louis Vollering tot zijn verrassing dat zijn omzet gestegen is. Vollering, ook bekend V De oversteek van Stadserf naar Land van Belofte behoeft nog extra aandacht. Het college belooft aanvullende maatregelen om de overgang veiliger te maken. Foto: Roger van der Kraan als de Sparta-bakker, vermoedt dat zijn winkel nu veel beter opvalt. „Met al die marktkramen ervoor zag je de winkels op het Broersveld gewoon niet. Er is nu veel meer belangstelling voor de winkels ge- komen, Je merkt dat mensen even de markt verlaten om gericht bood- schappen op ons rijtje te doen." Op het Stadserf is er meer ruimte, zowel voor de kramen als voor, het publiek, maar er zijn ook twee nadelen. „Ik kom uit Rotterdam en ik vond die Schiedamse markt 'Veel knusser dan die op het Groote Vissefijplein," zegt Jon Apels uit Spaiigcrt." SNu vind ik alleen dat stukje in de Lange Kerkstraat nog authentiek. Ik heb dus iets minder reden om naar Schiedam te gaan." Het tweede nadeel is volgens veel Schiedammers, dat de oversteek van het Land van Belofte naar het Stadserf niet prettig is. Weliswaar proberen verkeersregelaars van de lichtblauwe brigade de marktbe- zoekers een veilige oversteek te bieden, maar op het terras van het Groot Schiedams Kafee be- weert een bejaarde Schiedammer bij hoog en bij laag dat hij aan de veilige kant blijft. „Ik verzet geen poot naar de overkant. Dat Stadserf is een lelijk plein. Niks an." Wat de gemeenteraad betreft, wordt de oversteek veiliger, wanneer bin- nenkort een deel van de Broersvest wordt herbestraat. De Broersvest is nierfietsvriendelijk en ook voet- gangers breken hun hakken, zo niet erger. De Broersvest werd voor veel geld gereconstrueerd en al snel bleek dat er steen en been geklaagd werd. Daarom koos ver- keerswethouder Yorick Haan voor een nieuwe ingreep. De gemeenteraad wil dat dan met- een de oversteek van Land van Belofte naar Stadserf zo wordt vormgegeven, dat autoverkeer au- tomatisch afremt. De PvdA pleit voor terugkeer van het standwer- kersconcours, dat vele jaren lang een extra attractie was op de cen- trummarkt. Standwerkers uit alle delen van Nederland kwamen in de week van de Brandersfeesten naar Schiedam om mee te dingen naar de nationale titel van beste spreker en verkoper op de matkt. In de organisatie zat Mari Dingenouts namens het Openbaaf Nutsbedrijf Schiedam (ONS). Nu hij gemeen- teraadslid is, pleit Dingenouts voor herinvoering van het standwerkers- concours en zijn partij steunt hem. Wethouder Menno Siljee heeft al toegezegd met de betrokken or- ganisaties rond de tafel te gaan zitten. Sebatiaan van Vliet: „Dit soort zaken draagt zeker bij aan een verlevendiging van de markt. Want behalve om prijs en kwaliteit gaat het net zo goed om gezelligheid. Daardoor kan de markt de kwali- teitsslag maken die zij verdient." Als de marktondernemers dan ook hun werk kunnen doen zonder mopperende buurtbewoners, dan zal het wel goed gaan. Want even zat de schrik erin, toen nieuwe "bewoners van het Land van Belofte al bij voorbaat klaagden over de viskramen die er al sinds jaar en dag staan. Als je in een binnenstad wilt wonen, horen dat soort dingen er echter bij, vindt iedereen die de weekmarkt in Schiedam-Centrum een warm hart toedraagt. 'Windowshoppen' bij De Winkel van Beukenhof. SCHIEDAM - Begraafplaats en crematorium Beukenhof heeft sinds zafgelopen aterdag haar eigen win kel. De naam van de winkel is een- voudig gehouden: De Winkel van Beukenhof. Met het openen van haar eigen win kel komt de Beukenhof tegemoet aan de behoefte van nabestaanden, namelijk een centrale plek waar men met alle wensen en vragen te- recht kan. De winkel wordt beheerd door twee medewerksters van Beu kenhof die informatie en antwoor- den kunnen geven op alle vragen die met overlijden en de dood te maken hebben, waaronder advies over begeleiding bij de uitvaart en de plechtigheid. In de winkel kan men onder andere terecht voor grafmonumenten, sier- urnen, gedenkartikelen en herin- neringsieraden. Voor nabestaanden die in alle rust zaken willen bespreken is een apar- te ruimte beschikbaar. Bij de win- Foto: Bart Bos kel zijn bovendien vergunningen te krijgen voor de plaatsing van gedenkmonumenten. De Winkel van Beukenhof is open van maandag tot en met zaterdag. Iedereen kan er natuurlijk binnen- lopen maar het is ook mogelijk een afspraak te maken. De Winkel is gevestigd in het bijgebouw aan het begin van de begraafplaats en er- naast is een showtuin ingericht met daarin vele voorbeelden van steen- soorten, sierurnen en kunst. SCHIEDAM - 'Wat wil je worden?' Dat is de vraag waarover de St. Janschool zich de afgelopen twee weken heeft gebogen. In alle groe- pen stond deze vraag centraal bij het werken. Niet dat de kinderen aan een soort van beroepskeuzeproject bezig wa ren maar ze keken wel wat beter om zich heen om te zien waarmee iedereen zijn brood verdient. In de jongste groepen werd wat dichter bij huis gebleven, maar met de oudere kinderen werd goed ge- keken naar wat er zoal te koop is te- genwoordig. Veel leerlingen willen later 'iets met computers' of 'iets met dieren'. Maar de St. Janschool heeft veel meer beroepen en rich- tingen laten zien. Zo kwam er een echte brandweer- wagen voor de deur en twee brand- weermannen binnen. De politie was natuurlijk ook weer paraat om de kinderen over hun mooie maar moeilijke werk te vertellen. Maar ook niet zo alledaagse beroepen kwamen aan de orde. Zo was er een imker te gast, een journalist, een hypotheker en iemand uit de scheepvaart. Groepen gingen naar buiten om daar door opdrachten en puzze- len meer te weten te komen over beroepen. Er werden excursies ge organiseerd naar bedrijven en zie- kenhuizen. Een groep ging zelfs pizza's maken in een restaurant. Leerlingen van de groepen 7 en 8 konden zich inschrijven om deel te nemen aan de jeugdluchtvaartdag op Rotterdam Airport. door Frank Willemse SCHIEDAM - Het fietspad langs de Nieuwe Haven zal eind dit jaar beslist klaar zijn. Dat belooft wet houder Haan (SP) als hij negen ton extra krijgt van de gemeenteraad. Het fietspad is een steen om de nek van de gemeente. Ruim zes jaar geleden maakte raadslid Ad Hek- man (CDA) plannen voor een veilig fietspad langs de Nieuwe Haven. De weg daar is smal zodat er veel ongelukken met fietsers ontstonden. Daarom zijn plan voor een apart fietspad dat boven het water komt te hangen. Een ingewikkelde klus die eigenlijk al vorig jaar September klaar had moeten zijn. Nog dit voorjaar werd het werk van Aannemer Kruijf stil gelegd omdat de kade het 'hangende fietspad' niet kon dragen. De oplossing is nu een dubbele rij heipalen in het water waarop het betonnen dek voor het fietspad gaat steunen. Dat de kade het fietspad niet kon dragen was niet voorzien. Wie de berekenings- fout heeft gemaakt kon Haan niet zeggen. Wel dat de ONS, de ge meente en aannemer er samen aan 'gerekend' hebben. In totaal gaat de nieuwe weg met hangende fietspa- den dan 2,4 miljoen euro kosten. SCHIEDAM - Door het echtpaar Van Eijk werd 12 juni de kroon gezet op zestig jaar huwelijk. In 1947 stapte het paar in Schiedam in het huwelijksbootje. De afgelopen jaren kregen ze een zoon en een dochter en inmiddels zijn daar vier kleinkinderen bij gekomen. Meneer Van Eijk begon in het bedrijf van zijn vader in de Gorzen. Dat was een oudijzerhandel en trans- portbedrijf. Daarna ging hij werken Foto: Roger van der Kraan bij Van der Elst, houthandel van de Wetering en de Veveo Verffabriek. Tenslotte werd hij demonstrateur bij Stokvis in Rotterdam. In zijn vrije tijd was hij bij zijn 'cluppie' PPSC te vinden waar hij meer dan veertig jaar bestuursfuncties vervulde en benoemd werd tot ere-lid. Mevrouw Van Eijk is vooral bekend van de Professor Casimirschool waar zij tot aan haar pensionering 25 jaar werkte. Het pand is beeldbepalend en heeft een opknapbeurt nodig. Op de hoek Hoogstraat en Broersveld strekt het zich uit, de hoi af naar beneden. Daar een grote blinde muur met een bovenraam waarachter de eigenaar woont. Een oud en statig winkelpand waar op oude foto's de coiffeur voor de kapperszaak staat te glimmen. Of ernaast de bedienden van een hoedenzaak. In een tijd dat over de Hoogstraat nog geflaneerd werd. Elke zondag in je 'goeie' kleren. Van die deftige winkelstraat is niet veel meer over. In de jaren 70 werd de winkel een koffie- en tearoom en beneden - Onder de pot - een nacht- cafe. Tot die eigenaar een aanbod kreeg dat hij niet kon weigeren. Een filiaal van een drogisterijketen wilde de winkel huren tegen een toen, astronomisch hoog bedrag. Waarna de winkel een schuifpui kreeg, witte vloer en neonreclame. Dat was het signaal voor wethouder Zijdeveld (PvdA) dat de lokale eco nomic aantrok. Als een grote keten wilde huren in Schiedams centrum, waarom dan geen overdekt winkelcentrum? Net als Hoog Catherijne of het Zuidplein. Zo werd dit historische pand (onbedoeld) de start van het nieuwe winkelhart van Schiedam: de Nieuwe Passage. Twintigjaar later ziet de Hoogstraat er vervallen uit. Het statige winkelpand heeft andere huurders gekregen. Van minder al lure: de parfumerie verhuisde naar de Nieuwe Passage, die eigenlijk de hele Hoogstraat 'leegtrok'. In de winkelpanden op de Hoogstraat allang geen deftige coiffeur of hoedenatelier meer. Wel eurowinkels die alles verkopen; van shampoo tot behangpapier, van koffers tot speelgoed. Witte boekenmarkt, eurowinkels of Chinese spullen. Sober aangeklede winkels met verramsjte duizend-en-een huishoudartikelen. Nee, beslist niet het type winkel dat wethouder Siljee (PvdA) voor ogen staat bij 'zijn' gerenoveerde Hoogstraat. Maar wel de winkel - immers beeldbepalend - die, volgens hem, het begin wordt van de ommekeer op de Hoogstraat. Hoe? Door een stevige opknapbeurt van ramen, dak en muren. Met reclame op de blinde muur van de Schiedamse distillateur De Kuyper. Geen ordinaire 'blow up' foto maar een nostalgische recla- memuurschildering voor genever. De gemeente helpt het pand opknappen. Met raad en daad: met sub- sidieaanvragen bij de lokale culturele fondsen. En ook zelf met een subsidie van 20.000 euro. En met de oude eigenaar die ook een flinke duit in het zakje doet. Opvallend toch? Voor de tweede maal wordt 'het Pand' als thermometer gezien voor de lokale economie. Alleen nu met hoge koorts. Frank Willemse SCHIEDAM - Het thema van het inloopconcert van zaterdag 23 juni in de Grote Kerk is natuur. Mieke van Laren - mezzosopraan treedt op, evenals Arjan Roos - marimba en Wouter Blacquiere - orgel/piano. Op het pro- gramma staan diverse Spaanse liederen voor marimba/zang en piano/zang. Ook is er een blokje Engelstalige liederen over de natuur op teksten van Emily Dickinson. Aanvang is 15.00 uur en de toegang is vrij. SCHIEDAM - In zorgcentrum Francois HaverSchmidt wordt zondag 24 juni, om 14.30 uur, een klassiek kamermuziekconcert gegeven. Het en semble Duo Licarbe, bestaande uit Lisette Emmink - sopraan en Carla Bos - harp, zal een gevarieerd klassiek programma brengen met werken van onder andere Mozart, Faure, Ravel en Britten. Het programma duurt tweemaal 30 minuten. Voor meer informatie of het reserveren van kaarten: het secretariaat van de Cultuurkring op nummer409 13 31 of mail naar secretariaatcultuurkring@ argoszorggroep.nl SCHIEDAM - Muziek maken heeft een positieve invloed op intelligentie en sociale- en emotionele ontwikkeling van kinderen. Motivatie, de wil om te leren, concentratie en doorzettingsvermogen, worden gestimuleerd. Muziekcentrum OpMaat biedt nu verschillende vormen van groepslessen aan voor met name de jongere kinderen. Tijdens de cursus 'Wat kies ik' proberen kinderen van 7 of 8 jaar zes instrumenten uit: keyboard, dwars- fluit, piano, klarinet harp en gitaar. Vor de kinderen van 5 en 6 jaar is er de 'muziekspeeltuin'. Kinderen leren hier op speelse en aantrekkelijke wijze een instrument te bespelen en krijgen een goede muzikale basis. Voor meer info: www.muziekcentrumnopmaat.nl of nummer 470 99 40. SCHIEDAM - Wijkcentrum De Erker organiseert zaterdag 23 juni een country-avond. Mensen die zin hebben om hun voeten weer in een rij van linedancers te laten bewegen kunnen deze avond hun hart ophalen. De toegangsprijs is twee euro en de avond is van 19.30 tot 24.00 uur. SCHIEDAM - Bij Spirituele Vereniging Harmonia doet Gerard Heutink donderdag 21 juni waarnemingen aan de hand van voorwerpjes of foto's. Toegang is vijf euro en de aanvang is 19.45 uur. Plaats waar het allemaal gebeurt is de Blauwe Brug op het Bachplein. SCHIEDAM - Muziekschool Annelies organiseert zaterdag 23 juni in Wijkcentrum de Erker een presentatie van de leerlingen. Zij zullen hun kunsten vertonen achter de piano, orgel, keyboard, aan de gitaar en op fluit. Iedereen is welkom van 14.00 tot 17.00 uur, toegang is gratis. SCHIEDAM - Bij Stichting Eigen Werk aan de Overschiesestraat 44 is weer de traditionele Zwerfkaart verkrijgbaar waarmee voor slechts 10 euro een week lang deelgenomen kan worden aan alle cursussen. Zo kunnen belangstellenden kennis maken met ondermeer tekenen, pottenbakken, houtbewerken, kaarten maken en computerles. Informatie via nummer 426 35 69. SCHIEDAM - Er is weer een nieuwe expositie te bewonderen in Harg-Spa- land. Jenny Sanfors exposeert aquarellen aan de Willem Andriessenlaan 2. De kunstwerken zijn tot 16 juli te bezichtigen en te koop. Jenny Sanfors maakt sinds een jaar of zes aquarellen. Haar inspiratie put ze uit de wereld om haar heen. Landschappen, mensen, gebeurtenissen, luchten. Alles wat haar raakt probeert ze om te zetten in beelden op aquarelpapier. SCHIEDAM - Loopt u ook wel eens door uw buurt en bent u nieuwsgierig naar wat uw buren nu weer aan het kokkerellen zijn, dan is deze workshop iets. In de Wereldkeuken kan kennis gemaakt worden met de verschillende eetgewoonten uit diverse landen. Zes bijeenkomsten kosten 35 euro. In- schrijving bij de balie van de Blauwe Brug. SCHIEDAM - Elke twee weken belooft heel B&W met nieuwe per- soonlijke verhalen te komen over wat zij meemaken als bestuurder van deze stad. Het collegeweblog is in de lucht waarop burgers, -maar niet anoniem- kunnen reageren op de plannen of visies van dit college. Het is beslist geen forum waarop iedereen onder schuilnaam al zijn grieven kan uiten. Nee, het is een weblog waarop gereageerd kan worden. Wel een dialoog, geen scheldkanonnades waar vele forums onder te leiden hebben, aldus het college. Wie de zieleroerselen van dit college wil weten die gaat naar de gemeentelijke website www.schiedam.nl waar ingelogd kan worden op de weblog. f

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 6