maasstad Belevenissen van een Rotterdams dienstmeisje In betrekking Snijbiet, stokbonen en sla aan de Coolsingel roo 4000 m2 mmi 1200m2 maasstad 1 iJiMzel Win een pannenset Stella van Boretti! 0909- 50 10 699 Unieke lezersaanbieding COEI IDOEL 27 I L t I I I TUIN- SERREMEUBELEN STOPPEN MET ROKEN €375 Woensdag 4 juli 2007 Herinneringen van een dienstmeisje dat s w e e k b a d e Drie dagen Bourgondisch genieten in de Belgische Ardennen Het 3-daagse verwenarrangement kost slechts 99,- per persoon op basis van een tweepersoonskamer. Vakantieoord Het Lorkenbos JMmm AANBIEDINGEN INTERESSE OM HIER TE ADVERTEREN? Stacaravanpark de Meysberg Boschhoeve Soerendonk tel. 0495-592356 Dansen in de zomer Wandeling Slaapsystemen en slaapadviezen Slaapboulevard DE GROOTSTE COLLECTIE VAN NEDERLAND /Itied, uit wuwu tad ievenhztvi! Lasercentra N.O. vestiging Rotterdam T T T - \i\faafdg sfbui*< Zo doet u mee! kjbl tx 63 door Vincent Wernke ROTTERDAM - „Achteraf verbaast mij de vanzelfspre- kendheid waarmee ik altijd aan de jeugd van mijn ouders voor- bij ben gegaan", schrijft Hans de Koomen. Op zijn verzoek vertrouwde zijn moeder Maria van der Ent haar herinneringen als dienstmeisje toe aan het papier. Na haar dood mocht de tekst openbaar worden ge- maakt. 'In betrekking - herin neringen van een dienstmeisje dat in het begin van de vorige eeuw volwassen werd' is nu verkrijgbaar. Hans de Koomen en zijn vrouw kenden veel anekdotes en familie- verhalen: „Maar in mijn herinne- ring had mijn moeder daarin nooit een bijzondere plaats ingenomen, anders dan dat zij de oudste was van een gezin met dertien kinde- ren." In 1970 bleek tijdens een gesprek met haar dat het gemis aan kansen aan zijn moeder was blijven knagen. Als kind van ongeschoolde ouders werd zij op haar twaalfde van school gehaald om te gaan werken als dienstmeisje: „Zij had zoveel meer gewild, het gevoel zo- meer gekund te hebben." Maria van der Ent (1900-1991) werkte 25 jaar 'in betrekking', maar haar kinderen wisten daar eigenlijk niets van. Ze had er nooit over gesproken. In haar tijd als dienst meisje kreeg ze verschillende goede getuigschriften, maar die had ze na haar huwelijk in 1925 verscheurd. „Dienstbode zijn heb ik altijd als een vernedering gevoeld", schrijft ze. Toch deed ze haar werk getuige haar belevenissen niet met tegenzin en klom ze op binnen de hierarchie van de huishouding van deftige families en kwam zo veel te weten over hun leefwijze en etiquette. En niet in de laatste plaats over het leven zelf. Op verzoek besloot Maria haar herinneringen aan haar tijd als dienstmeisje op te schrijven. Ze had hier twee jaar voor nodig. De vierhonderd dichtbeschreven pagi nal, bijeengebonden in een mul- tomap, waren bedoeld voor haar zoon en schoondochter en na haar dood mochten ze openbaar worden gemaakt. Ze belandden uiteinde- lijk bij een uitgeverij en inmiddels zijn ze in boekvorm verschenen en kan iedereen meelezen met haar belevenissen bij verschillende Rot- terdamse families. Het is opvallend hoe goed en gede- tailleerd ze zich bepaalde gebeur- tenissen zoveel jaar na dato wist te herinneren. Over haar ouders vertelt ze: „Ik hield veel van mijn vader, moeder was hels jaloers op alles en iedereen, ook op haar eigen dochters. Ze was heel onredelijk en wispelturig en veel meer minnares dan moeder. Dat er dertien kinde ren geweest zijn was aan haarzelf te wijten." Het was ook haar moeder die vond dat Maria op twaalfjarige leeftijd moest gaan werken. Ze werd ver- huurd voor hele dagen en 's zon- dags een halve dag voor 75 cent per week. Ondanks haar jonge leeftijd en het feit dat ze vaak last had van duizelingen en hoofdpijn, was ze goed in haar werk. Ze was leergie- 'In betrekking' van Maria van der Ent (Uitgeverij Artemis co.) is voor 17,95 euro te koop in de boekhandel. rig, eerlijk, absoluut niet Iui en werd gaandeweg ook steeds mondiger tegenover de dames bij wie ze in dienst was. Het langst werkte ze voor de fa- milie Stevens in de Vijverlaan in Rotterdam-Kralingen. Ze bewaarde goede herinneringen aan deze peri- ode: „Daar in dat huis heb ik alles geleerd, daar ben ik volwassen ge- worden." Ze begon als hulpje, maar was uiteindelijk verantwoordelijk voor het hele huishouden, inclusief de uitgebreide diners die regelmatig gegeven werden. Met tientallen gas- ten die zo'n twaalf gangen kregen geserveerd. En alles moest uiter- aard perfect verlopen. „Jullie kunnen je nauwelijks voor- stellen hoe deftig en ceremonieel alles was in die dagen en hoeveel waarde er werd gehecht aan goede manieren. Ik vind het verschrikke- lijk jammer dat er zo weinig egards meer zijn", schrijft ze. 'In betrek king' geeft een kleurrijk beeld van het leven in de Rotterdamse upper- class aan het begin van de vorige eeuw. Daarnaast schrijft Van der Ent over de tegenstelling tussen arm en rijk, de bekakte dames bij wie ze in dienst was, de roddels onder het personeel, en de worstelingen van haar ouders met het geloof. Duidelijk blijkt hoe de twaalfja rige Maria in 25 jaar uitgroeide tot een zelfverzekerde en toegewijde vrouw, die zelfs niet naliet haar baas op de vingers te tikken toen die weigerde genoeg beleg te ko- pen voor haar personeel: „Het is vernederend voor ons en voor u om droog brood te moeten eten in een huis als dit." Wie dat durft moet meer in haar mars hebben gehad dan werken als dienstmeisje. ROTTERDAM -De tuin van het I7de-eeuwse Schielandshuis, een van de locaties van het Historisch Museum Rotterdam, is een on- verwachte groene oase tussen de wolkenkrabbers. Tijdens de grote restauratie van het Schielandshuis is in 1982 ook de huidige tuin in een klassieke opzet aangelegd. De monumentale Iep, bijna anderhalve eeuw geleden geplant door Koning Willem III, vormt het pronkstuk. Tot en met oktober staat hier de horticulturele show 'Do me a gar den, please'. 'Do me a garden, please' is gein- spireerd op de nuts-tuincultuur, het kweken van eigen groenten en bloe- men. Vroeger leefden stadsbewo- ners van voedsel uit de eigen stad en omgeving. Tegenwoordig legt voed sel vaak duizenden kilometers af voordat het ons bord bereikt. Maar het kan ook anders. Volgens de FAO, de Voedsel en Landbouwor- ganisatie van de Verenigde Naties, kunnen kleinschalige stadstuinen 700 miljoen mensen voeden. Ook in Rotterdam willen veel mensen zelf voedsel verbouwen. Maar door het verdwijnen van volks- en nuts- tuinen is hier nog maar weinig ruimte voor. 'Do me a garden, please' laat zien dat je ook midden in de stad groen ten kunt verbouwen. Bovendien blijken groenten prachtige planten. Een artisjok is een majestueuze ver- schijning, een doorgeschoten prei een architectonisch wonder. Een moestuin doet het ook prima als siertuin. En wat is nu lekkerder dan je eigen knisperende sla? Wie wordt niet vrolijk van heerlijk geurende aardbeien? 'Do me a garden, please' is een pro- De tentoonstelling 'Do me a garden, please' is geinspireerd op de nuts-tuincultuur, het kweken van eigen groenten en bloemen. ject van Gina Kranendonk met con structs van Paul Vinken en vindt plaats in het kader van de fototen- toonstelling Inspiratie Rotterdam in het Historisch Museum Rotterdam. Foto s die Kranendonk maakte van het werk en de oogst in (Rotter damse) schooltuinen zijn van 1 juli 2007 t/m 24 februari 2008 te zien als onderdeel van Inspiratie Rotter dam. Do me a garden, please wordt tijdens de opening van Inspiratie Rotterdam op 1 juli 2007 openge- steld. Gina Kranendonk licht dan haar horticulturele kunstwerk toe, terwijl groentenmeisjes voor ge- zonde snacks zorgen. In samenwerking met Best Western Hotel Arlux"* heeft Maasstad weekbladen een 3-daags verwenarrangement samengesteld. U geniet van de rust in een bosrijke omgeving waar gezellige steden als Luxemburg en Metz makkelijk aan te rijden zijn. Inbegrepen bij dit arrangement is: - Ontvangst met een heerlijk welkomstdrankje; - 2 overnachtingen in een volledig vernieuwde kamer; - Tweemaal een uitgebreid ontbijtbuffet; - Een keer een heerlijk driegangendiner; - Een keer een heerlijk vijfgangendiner; - Gratis toeristische folders met leuke tips. Mi EXTRA: Een GRATIS toeristische boottocht op de Luxemburgsche Moezei Enkele tips voor leuke uitstapjes in de omgeving: Brasserie de Bouillon, het kasteel van Bouillon en de prachtige omgeving. Het Gallo-Romeinse Arlon, met zijn vele musea en historische plekjes. Luxemburg, de hoofdstad van het Groothertogdom, ligt op slechts 30 km van het hotel en vanuit Arlon ben je zo in Duitsland. Aanraders op een halfuurtje rijden zijn Trier, de oudste stad van Duitsland en het pittoreske Moezelstadje Remich. Voor reserveren en informatie o.v.v. lezersactie Maasstad weekbladen Tel: 0032/ (0) 63232211 Fax: 0032/ (0) 63232248 E-mail: hotel.arlux@autogrill.net www.autogrill.be Best Western Hotel Arlux (E411/E25 Luxemburg-Brussel, afrit 31Arlon Gare) Rue de Lorraine, 6700 Arlon, Belgie. Voorwaarden: Op basis van een tweepersoonskamer. Het arrangement is geldig t/m 31 oktober 2007 op basis van beschikbaarheid van kamers. Reserveren is noodzakelijk. Extra overnachting: 25,- p.p. in dubbele kamer incl. ontbijtbuffet. Eenpersoonstoeslag: 20,- per nacht. Kinderen van 0-3 jaar: gratis. Kinderen van 4-12 jaar: 50% korting (max. 2 kinderen bij ouders op kamer). Dichtbij het Nationale Park de Hoge Veluwe. Boek nu voor de zomer. Nog diverse bungalows en caravans. Alle voorzieningen zijn aanwezig. Kijk op www.lorkenbos.nl of bel ons op 0318 591 567 Bok's Bungalowpark voor rust en natuur naar GAR DER EN Putterweg 76, tel. 0577-461362. Vraag prosp. aan voor 6-pers. bungalows. www.boksbungalowpark.nl LAST MINUTE AANBIEDINGEN Te huur op gezinscamping de Hacienda in de omgeving Maasstricht, Aken en Spa: stacaravans en appartementen Voor informatie en reserveringen: www.ooDema.nl tr 0475 501 633 P(L)AK JE GELUK! Haal uw stickervel in de winkel Plak op zaterdag 07-07-07 tussen 07.00 en 19.00 uur voor 7% extra kassakorting. Ook op aanbiedingen en tenten. 7 MEGA Alle gebruikte caravans en vouwwagens: Betaal de rest pas in 2008 Stadionweg 31/33, 3077 AP, Rottterdam T: 010 - 497 08 22 07-07-07 info op: WWW.VERVAT.NL In Drenthe nabij Hoogeveen Minicamping de Knotwilg Tevens caravans te huur. Vanaf 125,= per week. Tijdens de rijwielvierdaagse zijn er nog plekken vrij tussen 13 en 28 juli. 0528 361 229 Voor informatie bel 010 - 4004.391 De familiecamping in Chaam Noord-Brabant biedt aan: diverse stacaravans (nieuwe en tweedehands) plus jaarplaatsen. Voor informatie zie www.meysberg.nl of 0161-491423 Ruitervakanties ponykampen Weekend- en dagarrangementen vf Vakantiehuisjes 2 pers. kamers Groepsaccommodatie en Minicamping Schitterende rijomgeving bos en heide Zwemmen met paarden! www.de-boschhoeve.nl info@de-boschhoeve.nl ROTTERDAM - In de zomerva- kantie stopt de SKVR-Dansschool met haar reguliere lessen, maar we- gens groot succes is er ook dit jaar weer de Zomerdansschool. Van 17 juli tot en met 24 augustus organi- seert de SKVR op dinsdagavond en vrijdagochtend twee danslessen per dag. Iedereen vanaf 16 jaar kan zich naar hartelust uitleven in dans op de Calandstraat 7 in Rotterdam. Op de Zomerdansschool geven verschil lende docenten van de SKVR les in diverse stijlen van dans. Naast de danstrainingen Klassiek, Modern en Modern Jazz zijn er ook lessen te volgen in de meer populaire dans- stijlen als Salsa, Urban, Streetdance en Bellydance. Ter verbetering van danstechnieken en het op pijl hou- den van de conditie zijn er de les sen Pilates en Danstraining. Met deze diversiteit aan lessen geeft de Zomerdansschool een ruime indruk van wat er allemaal te doen is op het gebied van dans. Zo kan men tijdens de vakantie op zoek gaan naar de stijl die het beste bij hem/ haar past en daar na de zomer mee verder gaan. Voor deelnemers die al danslessen volgen in een bepaalde richting is dit tevens de ideale kans om iets nieuws te proberen. Voor de Zomerdansschool koopt men een strippenkaart voor zes lessen. De indeling van deze zes lessen kiest de deelnemer zelf: zes weken van een uur les of drie weken van twee uur les, de keuze is vrij. Een strip penkaart kost 31 euro tot en met 20 jaar en 36 euro vanaf 21 jaar. Inschrijven kan via de site www. skvr.nl of door te bellen naar de SKVR-Klantenservice op nummer 010-4361366. ROTTERDAM - Gilde Rotterdam organiseert een wandeling door Spangen op woensdag 11 juli. Ver- trek is om 10.00 uur in de hal van Metrostation Marconiplein. De wandeling laat zien hoe een probleemwijk er weer bovenop ge- komen is en dat er veel bijzonders in Spangen en het Witte Dorp te zien is, waaronder architectuur van architect Oud. Meelopen kost 3,- euro, belangstellenden dienen zich vooraf aan te melden (436.28.44) Blaaksedijk (Ind.terrein Heinenoord) Boonsweg7 tel. 0186 -601355 www.slaapboulevard-kwakernaat.nl Verstand van slapen^ tcci*t- e*t HOOFDWEG 9 - CAPELLE A/D IJSSEL TEL. 010-41850 79 www.stigter-tuinmeubelen.nl Professionele ondersteuning nodig bij het Lasertherapie, wetenschappelijk ontwikkeld!!! Kosten 135,- waarvan 75% vergoed door o.a Zilveren Kruis Bel: 0900- 4378 678 0900- gestopt dwaze handeling vakantie- ganger straks ongeluks- godin coureur drukte bejaarde lucht- stroming halt! bomen inkorten bouw- materiaal vogel eventueel 2 noordnoord oost zuidvrucht bekaf versehoten een gelijk aantal tamme loot 6 strijk- mstrument plantaardtg voedsel enandere j stappen zwaar 1 in iemands voordeel T T naaidboom vervoer- middel Frans departement T trots dierentuin in Amsterdam 4 3 bijbelse vrouw dee! van het been 5 oostnoord- oost loon tuin- gereedschap gerecht dus een zekere boom 1 verlangen vertegen- woordigster beperkt luitenant 7 geslacht Pallieterburght is een nieuw te bouwen tehuis met dag- en nachtopvang voor ongeneeslijk zieke kinderen die in ziekenhuizen uitbehandeld zijn. Om de ouders te ontlasten kunnen de kinderen hier tijdelijk logeren. Stichting Pallieter doet dit samen met het Sophia Kinderziekenhuis, IJsselland Ziekenhuis, Thuiszorg Rotterdam, De Zellingen en Stek Jeugdzorg. Dit unieke project wordt geheel gerealiseerd door vrijwilligers. Kijk voor meer informatie op: www.pallieterhelpt.nl zargt voor het zieke kind tussen ziekenhuis en thufs Deze 5-delige pannenset komt van de Italiaanse fornuizenspecialist Boretti. De set bestaat uit drie normale pannen, een soeppan en een handige steelpan. Het geheel is uitgevoerd in chroom, wat de pannenset een luxe uitstraling geeft. Kortom een plaatje om mee te koken. Kijk voor meer informatie op www.boretti.com of bel 020-4363439. Los het Zweedse raadsel op. In de genummerde vakjes leest u de oplossing. Die oplossing kunt u van woensdag 4 t/m dinsdag 10 juli 2007 doorgeven via (70 ct. p.m.). U kunt zo vaak bellen als u wilt. En wie vaker belt, heeft meer kans.. De meeropbrengst van deze actie gaat naar Pallieterburght! Vul hier de gevonden letters in en bel het gevonden woord door via 0909-50 10 699. 1 2 3 4 5 6 7 De oplossing uit nummer 19 is: kapitein. De prijswinnaars van de dinercruise met rederij Triton hebben inmiddels schriftelijk bericht ontvangen. 2007 - puzzel en win services Over de uitslag kan niet gecorrespondeerd worden. Prijswinnaars ontvangen automatisch schriftelijk bericht.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 11