WDjk ©DTI Stedfc Flatbewoners furieus: 'Circus Renz verwoest qrastapijt Maasboulevard' 'Beperken C02-reductie kan sneller' 'Daar hebben ze vaak geen eens een koelkast' boekbeeld De zeven reuzen van Schiedam Lezersactie rr Schiedams milieubericht week27 Parckhoeve Beestenboel Nominatie voor Gold cubes m M .1 Donderdag 5 juli 2007 wx 53 cigy I VAGE baalt van schade vlak voor volksfeest SCHIEDAM - Olifanten en kamelen op de Maasboule vard, er zijn prachtige foto's van gemaakt. Knus, hoor, zo'n groepje kamelen met de flats aan de Havendijk op de achter- grond, bijna een aandoenlijk tafereeltje. Nog aandoenlijker vinden de flatbewoners de ra vage, die door Circus Renz is aangericht. Twintig grote vrachtwagens trokken niet al leen diepe bandensporen door het keurig vlakke grastapijt, maar in de circustenten ver- anderden de graszoden in een zandvlakte, door alle capriolen die er uitgehaald werden. ROTTERDAM - Milieupro- blematiek klinkt vaak als een lastig probleem. Maar het kan ook anders, zoals blijkt uit het rapport van DCMR Milieu- dienst Rijnmond. In 'De route naar grootschalige C02-af- vang in Rotterdam' staat een aantal opvallende conclusies. Het beperken van de uitstoot kan niet alleen sneller dan tot nu toe werd aangenomen; het kan nog economisch voordeel opleveren ook. Spoetnik al veertien jaar in de weer voor Oekraine »ver» reuzen van Schiedam iari Schilcfei 1 lis F. AFVANG EN OPSLAG VAN C02 DCMR Rijnmond gpsawt SCHIEDAM - Het restaurant in het Beatrixpark heeft eindelijk weer een nieuwe eigenaar. leder- een kent het restaurant wel in het park, van een tussenstop of de bijbehorende snacktent. Maar het afgelopen jaar stond iedereen voor een gesloten deur. Nadat het rei'ntergratiebedrijf dat er een werk-leerbedrijf van wilde maken faiiliet ging is er lange tijd niets meer mee ge- daan, dit tot grote spijt van de mensen die het park bezochten. Ook Burgemeester Verver sprak laatst haar hoop uit dat weer snel een nieuwe eigenaar het pand zou betrekken, omdat ze van het Beatrixpark weer een bloeiend en dynamisch park wil maken. Wie er een ijsje of snack wil ko- pen of een keuze wil maken uit een selectie van 180 pannenkoe- ken bij restaurant 'Parckhoeve' moet nog heel even geduld heb- ben. Zodra de vergunningen in orde zijn kan het restaurant de deuren openen. VLAARDINGEN - Boy is een schitterende kater van I jaar jong. Hij werd afgestaan omdat het tussen Boy en de hond niet klikte. Boy is een kroelkat en is gewend aan wat oudere kinde- ren. Gezien zijn leeftijd zoekt hij een leuk tehuis bij mensen die, bij voorkeur, een tuin hebben en die lekker veel met hem gaan spelen. Hij kan alleen thuis zijn en is zindelijk. Boy wacht op u! Meer informatie over Boy en de andere dieren uit het asiel is verkrijgbaar bij Dierentehuis Nieuwe Waterweg, Van Linden van den Heuvelweg 2c in Vlaar- dingen. Het dierentehuis is ge- opend van maandag tot en met zaterdag van 12.30 tot 16.00 uur, tel. 010 - 434 53 35. VLAARDINGEN - De Vlaardingse Manon Herrewijnen is met witgou- den oorbellen in de vorm van smel- tende ijsblokjes genomineerd voor de Nederlandse OntwerpWestrijd (NOW) voor goud- en zilversme- den. Ruim 110 inzendingen kwamen binnen bij de branchevereniging. Nederlandse goud- en zilversmeden moesten dit keer een sieraad ont- werpen dat aansluit op het thema 'Cocktail Party'. Het ontwerp van Herrewijnen behoorde volgens de jury tot een van de beste ontwer- pen. Manon Herrewijnen noemde haar ontwerp, witgouden oorbellen in de vorm van smeltende ijsblokjes, 'Gold cubes'. De vijftien genomi- neerden krijgen tot eind augustus de tijd om hun ontwerp tot uitvoer te brengen. Zaterdag 20 oktober wordt Overveen bekendgemaakt wie de winnaar is. door Kor Kegel „Dit is heel erg," zegt Jacques Arenz, bewoner van flatgebouw Poseidon. „Ik zal u zeggen waar- om. In 2000 zijn wij hier komen wonen en in 2001 streek Circus Renz hier neer. Er is toen een geweldige schade aangericht, oh, wel tien keer zo erg als nu. Veront- waardigd heb ik mij toen gewend tot de directeur van ONS-IBOR. want ik vond dat Circus Renz aan- sprakelijk moest worden gesteld. Inderdaad, dat vond ONS-IBOR ook. Renz had oprijplaten moeten gebruiken. Ik geloof dat de schade 20.000 euro was." Arenz vervolgt: „Daarna heb ik Circus Renz hier niet meer gezien. Wel het Russisch Staatscircus, maar die mensen gingen zorgvul- dig met het grasveld om. Nu las ik onlangs dat Circus Renz weer zou komen en ik heb kopieen gemaakt van de correspondentie uit 2001 en naar ONS-IBOR gestuurd, met het verzoek kritisch op te letten of alles goed zou verlopen. Ik heb er geen reactie op gekregen. Welnu, zondagnacht vertrok het circus en het slagveld is compleet." Jacques Arenz vindt dat de ver- woesting van de Maasboulevard gemakkelijk voorkomen had kun- nen worden. ..Brieven aan ONS- IBOR moeten goed aankomen, ook E nnaum tT"5Z jP* ftWK** (.arm* 'rrrl :,ws» trm* - mmm jt umrmwsfn*m ciw* ma twrnw^^rwe BP3 mm tyryetw S&sfllp worn Diepe bandensporen ontsieren de Maasboulevard. Bewoners vinden dat de kosten verhaald moeten worden op Circus Renz. Foto: RoeI Dijkstra al is het tegenwoordig een afdeling van ONS-Irado," zegt een mede- werkster van het Openbaar Nutsbe- drijf Schiedam (ONS) aan de Van Heekstraat. Voor het integraal be- heer van de openbare ruimte, dus ook het groen, moet men inderdaad op dit adres zijn, zegt ze. Zij weet niet wie de correspondentie van Jacques Arenz behandeld heeft. Een andere medewerkster: „Het is hier een rommeltje de laatste tijd. Dat komt doordat ENECO een deel overgenomen heeft." Jacues Arenz zal niet schromen de kwestie aan te kaarten in het wijkoverleg Schiedam-Zuid; hij is daar een trouwe bezoeker. Arenz: „Ik moet eerlijk zeggen dat het zicht op de ravage vanuit onze flat, Poseidon, meevalt. Maar van uit Nereus kijken de bewoners er pal bovenop. Ik denk dat mijnheer Dingenouts veel meer schade con- stateert vanaf zijn balkon." „Vre- selijk!" beaamt Mari Dingenouts. Het PvdA-gemeenteraadslid, be woner van Nereus, heeft meteen contact opgenomen met wethouder Yorick Haan, toen hij zag hoe het grasveld gerui'neerd was. Dinge nouts dringt er bij Haan op aan maatregelen te nemen. Coen Westerveld, actief in de be- wonerscommissie Wonen Leven van flat Nereus, reageert vlijm- scherp: „De gemeente heeft plan- nen voor een herinrichting van de Maasboulevard? Welnu, de herin richting is zondag reeds een feit ge- worden! Het is bar en boos. In ons kerkgenootschap zouden ze zoiets omschrijven als de dorre vlakte der woestijnen." Westerveld wijst erop dat het al dagen geregend had, toen Circus Renz neerstreek. De Maas boulevard lag er drassig bij; hier en daag lagen plasjes. „En ik zie ineens zo'n grote vrachtwagen van het circus aan komen stormen, met een rotgang, en in een woeste draai reed de wagen zich vast tot de wie- len half in de modder staken. Een andere truck heeft de vrachtwagen los moeten trekken. Kun je je voor- stellen wat dat geweld van die dub- belsporige wagens aanricht?" Westerveld constateerde zondag- avond dat Circus Renz grote haast had om weg te komen, „kennelijk hopend dat in het duister de schade niet te zien zou zijn." Hij vraagt zich af hoe alles in orde moet ko men, voordat op 12 juli het Maas- boulevardfeest begint. „Ik vind dat het ONS de Maasboulevard altijd goed bijhoudt. Om de andere maandag komen er grasmaaiers. En nu vraag ik me af: waar doen ze het voor? Dit zijn kosten op het sterfhuis." Heel anders gaat de organisatie van het Maasboulevardfeest met de Maasboulevard om, zegt Wes terveld. „Ze gebruiken planken en ruimen alles netjes op, zelfs het kleinste toffeepapiertje. Niets dan lof. Dat is werkelijk niet te verge- lijken met wat er nu gebeurd is." Westerveld begrijpt niet waarom de kaalslag op het Gusto-terrein niet geegaliseerd wordt, zodat ker- missen en circussen daar naartoe kunnen. De Vereniging Actieve Gorzen-Evenementen (VAGE), or- ganisator van het Maasboulevard feest, baalt als een stekker van de ravage. „Wij doen alles in nauwe samenspraak met de wijk en de bewoners, zodat niemand last van ons heeft. En dan zitten anderen gewoon ons krediet te verspelen," zegt Hendrik van Katwijk namens VAGE. „Wij spreken onze verba- zing uit. Het was toch bekend hoe Circus Renz ermee omgaat? Het is heel vervelend dat ze net voor ons kwamen, want dan wordt het met het feest alleen maar erger. Wij hebben het budget niet om stalen platen neer te leggen. De gemeente moet die kosten maar verhalen op Renz." door Dik Vuik C02 ontstaat door de verbranding van fossiele brandstoffen, zoals olie of steenkool. Het vrijkomende C02 draagt bij tot de opwarming van de Aarde. „De C02 uitstoot is een van de grootste problemen van deze tijd", stelt directeur Jan van den Heuvel van DCMR Milieudienst Rijnmond. „De opwarming van de aarde lijkt wel prettig, maar leidt wereldwijd tot schadelijke effec- ten. Het is echt een mondiaal pro bleem." Des te beter is het nieuws dat de Rijnmond in het tegengaan van C02 uitstoot een vooraanstaande rol kan gaan spelen. ..Rotterdam wil zijn steentje bijdragen." Van den Heuvel is blij met de deelname van de Maasstad aan het 'Climate Initiative' van oud-president Clin ton. „Logisch, want 75 procent van de uitstoot komt uit de steden. Rot terdam heeft de gedachte aan te- rugdringing van de C02 omarmd, omdat hier heel veel C02 vrijkomt. Er moet om twee redenen iets ge- beuren: om het klimaat en omdat de fossiele brandstoffen toch ooit een keer opraken."Binnen het 'Rot terdam Climate Initiative' wordt samengewerkt door DCMR, de ge meente, het Havenbedrijf en Delta- linqs, een cluster van samenwerken- de bedrijven in het havengebied. De aanpak van het C02 probleem kan op verschillende manieren te lijf worden gegaan. Enerzijds door zuinig met energie om te gaan en zoveel mogelijk duurzame energie te gebruiken, anderzijds door de C02 uitstoot te beperken. Dat laat- Directeur Jan van den Heuvel van DCMR Milieudienst Rijnmond (rechts): ..De opwarming van de aarde lijkt wel prettig, maar leidt wereldwijd tot schadelijke effecten. Het is echt een mondiaal probleem." Foto: Rob Kamminga ste kan sneller dan verwacht goede resultaten opleveren, zoals blijkt uit het rapport van de milieudienst. „En we hebben geconstateerd dat het ook nog economisch kan", ver- telt Van den Heuvel verder. „Er wordt al veel C02 in de glastuin- bouw gebruikt, maar daar zijn nog veel meer mogelijkheden voor. Er moet wel worden geinvesteerd in leidingen naar de tuinbouwgebie- den. Een tweede stap is opslag van C02 in olie- en gasvelden. Daardoor ontstaat in die velden druk waardoor de laatste resten brandstof ook nog gewonnen kun nen worden. In sommige delen van de wereld gebeurt dat al." Belangrijk is natuurlijk de vraag wat het allemaal gaat kosten. Maar ook dan heeft Van den Heuvel een posi- tief antwoord. „Het is waarschijn- lijk dat elk bedrijf in de toekomst voor de opslag van de C02 uitstoot gaat betalen. Gedacht wordt aan 50 euro per ton. Als de opslag nu 24 euro per ton gaat kosten, wordt het goedkoper om het op te slaan dan om het uit te stoten. We denken dat dit de in te zetten lijn is en zouden morgen al kunnen beginnen." „Het is belangrijk dat er snel iets op gang komt om dit te kunnen gaan uitvoeren. Er zijn al gesprekken gaande met een consortium van bedrijven. Als dit lukt. heeft Rot terdam straks over een concurren- tievoordeel. We hebben al heel veel infrastructuur in dit gebied en er is veel warmte be'schikbaar, dus met die kassen zou je zo kunnen gaan beginnen. In het algemeen denk ik aan vijf tot tien jaar om deze doel- stellingen te verwezenlijken." „Voor bedrijven leek C02 een gi- gantisch probleem, maar nu wordt het voor die bedrijven juist inte- ressant om zich in deze regio te vestigen. Het is een aanpak die zijn weerga niet kent en waarvoor we alle innovatieve krachten uit de kast moeten halen." Door Bart van der Linden VLAARDINGEN - Al veer tien jaar zet ze zich in voor Stichting Spoetnik (Russisch voor 'metgezel'), een humani- taire organisatie, die al hulp en kennisoverdracht verleent in Oekraine. Voorzitter Beja Kluiters zag het land en de be- volking langzaam veranderen. Binnenkort zal er weer een reis worden ondernomen, vertelt Klui ters in de opslagplaats, waar vele goederen klaar staan om getrans- porteerd te gaan worden. „Op 19 augustus vertrekken we met acht trucks (waarvan zes trucks gratis beschikbaar zijn gesteld door Truck Aid Limburg), naar Kiev." Om die wagens te laden met allerlei spullen, wordt gebruik gemaakt van vrijwilligers. En die zijn niet altijd voor handen. Kluiters: „Daarom probeer ik via tv en mail om men- sen te benaderen." Toch zijn er nog genoeg mensen om Kluiters heen, die haar helpen. En dat moet ook wel. Maarliefst vijf keer per jaar bezoekt ze Oekraine, om met eigen ogen te aanschouwen of de goederen op de juiste plek terecht komen. En er is in die veertien jaar veel ver- anderd, vertelt Kluiters. „Vroeger stonden mensen in de rij bij win- kels, bij benzinepompen en waren ze vaak in zichzelf gekeerd. Nu is de bevolking veel opener, je ziet de lach op hun gezichten." Daar doet ze het dus voor, dat zijn de mooiste momenten. Maar het is niet altijd even mooi. S Si V l^j Een nieuw transport wordt klaargemaakt voor vertrek uit Vlaardingen. Foto: Beja Kluiters Kluiters: „Ik ben twee keer bela- spullen en hield zelf het geld. Een zerd. Een keer verkocht een vrouw andere keer had een man te hoge transportkosten gerekend." Fel: „Ik kan dan ook furieus en gemeen zijn." Haar contacten zijn talrijk. Zo on- derhoudt ze banden met diverse hulporganisaties (People for Peop le. Romney, Spoetnik Oekraine), is er samenwerking met de minis- teries van Nederland en Oekraine en krijgt ze hulp van de Kinderbe- scherming, diverse Rotary's en het Nederlands Helsinki Comite. Als Beja in Oekraine is, dan openen de poorten zich en weten de mensen haar gelijk te vinden. „Iedereen is voor mij gelijkwaardig. We hel pen kinderen, maar ook ouderen. Wij leren hun dingen en we leren tegelijkertijd ook weer van hen, bijvoorbeeld het 'voor elkaar klaar staan'. Je bouwt echt een band op met dat land en het wordt ook ge- waardeerd." Dat heeft ze inmiddels ondervon- den. Een lintje, de koningin de hand geschud, ontmoeting met de presidentsvrouw. „Ik kan ook gaan werken. maar dan denk ik: waarom zou ik mezelf verrijken? We draaien de kraan hier open en we hebben water. Daar hebben ze vaak geen eens een koelkast en liggen ze op stalen bedden, met een dun laken." Er is nog geregeld contact met al lerlei mensen. Zoals met de vader van een doodziek jongetje, dat me- dicijnen nodig had. Kluiters: „Toen heb ik die geregeld, waardoor dat jongetje weer hoop had. Die vader belde vervolgens om te zeggen dat het al weer wat beter ging." Nu is het wachten op spullen van de marine. „Dan ligt de opslagplaats weer bomvol." Meer info is te vinden op: www. spoetnik.nl. 'Dat het heden ook in dichterlijk redeneren blijft refereren aan vroeger hoe het was, tegenwoordig niet meer is, bewijst, en dit zelfs met moderne macht dat vandaag niet zomaar kan functioneren, zonder de oude kracht.' Het boekje 'De zeven reuzen van Schiedam' van Susan Schildkamp inspi- reerde de Vlaardingse dichter P.K. Denoudsteniet tot dit rijmvers. Of ook de moderne jeugd zich deze boodschap aan zal trekken, kan men alleen maar hopen. Uitgaven als deze 'Zeven Reuzen van Schiedam' transformeren de historie misschien wel eerder tot een soort maatschappelijk speelgoed. Een speeltje waaraan ouderen zich enerzijds nog even vast kunnen houden in hun hang naar het verleden, vooraleer zij dit voorgoed achter zich zullen laten. 'De huidige zijgevel van het huis is de belending van de voormalige Vlaardingerpoort. De achtergevel staat waarschijnlijk op een oud stuk stadsmuur. Hier ademen de eeuwen nog.' Anderzijds kunnen zij er echter in hun denken wellicht ook de overstap mee maken naar de moderne tijden die het leven steeds meer beheersen. Een inspiratie om niet bij de oude pakken neer te gaan zitten maar het nieuwe in te zetten om aansluiting bij juist dat oude te vinden. De trotse windvangers van Schiedam worden door Susan Schildkamp op een abstract realistische manier uit de verf gedaan in kleurrijke impressies. De ogenschijnlijk kinderlijke verbeelding van het onderwerp tonen de mo- lens in een pittoreske omgeving, die eerder de indruk wekt van een kleine stad op het platteland dan een woonstad onder de rook van Rotterdam. Haar teksten geven daarnaast echter een leuk overzicht van de historie van de molens, en beschrijven de soms verassende functies die zij tegenwoordig blijken te hebben. De gedichten die de Schiedamse dichteres Jos Holland schreef als be- geleiding voor 'De zeven reuzen van Schiedam' getuigen van zowel een doorleefde historische diepgang als modern realisme: 'God geve dat het nieuwe molenbeest. bevreesd door vang, ditmaal zijn maal goed malen kan, het oude niet herkauwt, nadat de molen is herbouwd.' 'De zeven reuzen van Schiedam' dragen het keurmerk van www.ontdek- schiedam.nu en De Schiedamse Molens, werd uitgegeven door Artemis uitgevers, kost 14,90 euro en is verkrijgbaar bij de boekhandels, de VVV en stichting De Schiedamse Molens. rftettert van Jos Holland De redactie van Maasstad Week- bladen verloot onder Maasstad- lezers drie exemplaren van 'De zeven reuzen van Schiedam'. Wie kans wil maken- op het boek hoeft maar een ding te doen. Stuur een mailtje naar b.vanzessen® maasstad.nl of een briefkaart naar Maasstad Weekbladen, t.a.v. Bart van Zessen. Postbus 1685, 3000 BR Rotterdam. Vergeet niet naam en adres te vermelden en de titel van het boek waarnaar u wilt meedingen. De winnaars worden onder het eerstvolgende Boek- beeld gepubliceerd en krijgen hun boek daarna toegestuurd. De winnaar van het boekje 'Bui- ten-gewoon-buiten' zijn W. van der Graaf (Havenberg, Schiedam), M. Teijgeler (Jacob Assendelft- plaats, Vlaardingen) en C. van Wassenaar (Oleanderpark, Maas- sluis). De DCMR werkt al 35 jaar aan een leefbare en veilige Rijnmond ammm. I Vorige week heeft Maasstad Weekbladen een verkeerd milieubericht geplaatst. Daarom in dit bericht informatie over milieumeldingen van de afgelopen twee weken. De DCMR Milieudienst Rijnmond heeft van 18 tot 25 juni 526 meldingen en van 25 juni tot 2 juli 504 meldingen ontvangen van bewoners in het Rijnmondgebied. Het gemiddeld aantal meldingen per week dit jaar is 434. Meer weten over het werk van de DCMR en ontvangen meldingen? Kijk op www.dcmr.nl. GELUIDOVERLAST VAN EVENEMENTEN IN ROTTERDAM De meldkamer van de DCMR heeft tot zondag middernacht meer dan 100 geluid- meldingen ontvangen. Daarvan komen 25 meldingen van de horeca uit de regio- gemeenten en 41 horecameldingen uit Rotterdam. Over het openingsfeest van het Strand aan de Maas zijn 16 geluidmeldingen binnengekomen. Een keer per maand wordt een speciaal muziekfeest gegeven waarvoor de gemeente Rotterdam vergunning verleent. Dit gebeurt in overleg met onder andere bewonersverenigingen, politie, centrumraad en de DCMR. De DCMR heeft na metingen geconstateerd dat de geluidvoorschriften niet zijn overtreden. Bij muziekevenement Metropolis zijn ook metingen gedaan. Naar aanleiding van de geluidmeldingen - ook uit ziekenhuizen in de omgeving - zijn de bassen zachter gezet. In de 19 jaar dat dit evenement plaatsvindt, zijn nog nooit zoveel meldingen binnengekomen. Dat heeft vooral te maken met een veranderde opstelling in het Zuiderpark; dichter bij de bebouwing. De DCMR zal de conclusies nadrukkelijk meenemen bij de evaluatie van het evenement. De DCMR ontwikkelt een rapport over de mogelijkheden van C02-afvang en in het Rijnmondgebied. In opdracht van het ministerie van VR0M, Havenbedrijf Rotterdam, Deltalinqs, OntwikkelingsBedrijf Rotterdam en provincie Zuid-Holland is uitgebreid onderzoek gedaan naar mogelijkheden en oplossingen. De DCMR ziet een grote kans om C02 in het Rijnmondgebied aanzienlijk te reduceren door onder- grondse C02-opslag. Meer hierover op onze website. m milieudienst MELDKAMER: 010 473 33 33 (DAG EN NACHT) www.dcmr.nl/milieuklacht

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 6