rrraasstad Jos Looise heeft al 198 voor't Huis te Poort in portretten de maak I Super Smoker brengt rokers van heinde en verre naar Schiedam krant Andreas Rose ziet geen enkel gevaar in zijn kwikbarometers Avond-vierdaagse DrieMaasStede Expositie Norbert Boeren in Bibliotheek Waterweg In augustus even geen ombudsman Zomeravond- concerten op de beiaard Bisschop heropent Oud-Katholieke Kerk op 9 September Roken zonder teer, op het werk en in de kroeg 'Die Europarlementarier heeft vast veel kwik gesnoven' maasstad weekbladen SCHIEDAM Woensdag 18 juli 2007 SCHIEDAM - Ze krijgen de uitstraling van gebrandschilderde kerkramen, maar het is geen glas-in-lood. Het gaat om met de computer be- werkte foto's, die geprint worden op acrylaat en vervolgens op 378 ruitjes worden aangebracht. „Heel modern dus en daarom was de Rijksdienst voor Monumentenz.org uitermate benieuwd naar het effect," zegt Beatrijs Tolk. Ze is samen met haar partner, de Rotterdamse kunstenaar Jos Looise, druk bezig met het project Wolk van Getuigen. door Karin Moerman SCHIEDAM - Orders komen vanuit heel Nederland binnen. Ineens weten ze vanuit Zie- rikzee en Ootmarsum Schie dam te vinden en dat allemaal vanwege een sigaret. De Super Smoker, de eerste teervrije si garet waarmee je je in een rookvrije omgeving kunt bege- ven, heeft wat teweeg gebracht in Nederland. Sigarenboer Cees Schaap van Totaal Gemak De Kethelaar in Schiedam-Noord staat er eerlijk gezegd niet van te kijken. Met dit ding wordt je een sociale roker. Je valt nie- mand lastig met rondwalmende rook, en je krijgt toch je portie nicotine binnen. Zomerbeat in Beatrixpark ifTLl SCHIEDAM - In de maand augus tus houdt de gemeentelijke ombuds man Schiedam geen spreekuur. In September wordt het spreekuur her- vat. Iedereen is dan zoals gebruike- Iijk weer welkom op de vrijdagen van alle even weken tussen 09.00 en 10.00 uur. Het eerste spreekuur zal plaatsvinden op vrijdag 7 Sep tember. Wie eerder met de ombudsman wil spreken, kan dat telefonisch doen via 411 16 00 of per e-mail op info@ombudsman.rotterdam.nl. Ook kunnen belangstellenden te- recht op het Rotterdamse inloop- spreekuur, dat iedere dinsdagoch- tend gehouden wordt van 09.00 tot 12.00 uur aan het Hofplein 33 (lijn 21, 23, metro, halte Stadhuis) SCHIEDAM - Klassieke en moder- ne beiaardcomposities klinken zes zomerse donderdagavonden door de binnenstad van Schiedam. De twee Schiedamse stadsbeiaardiers, Mari- anna Marras en Gerard de Waardt, en vier gastbeiaardiers bespelen de 38 carillonklokken die zich in de Grote- of Sint Janskerk bevinden op een hoogte van 150 traptre- den. Het publiek kan genieten van de beiaardbespelingen tijdens het winkelen op de koopavond, of neer- strijken op een van de heerlijke luisterplaatsen zoals de banken en terrassen op de Grote Markt en bij de Oude Sluis. Iedere vrijdag tussen 11.00 en 12.00 uur bespelen de stadsbeiaardiers het carillon van de Grote- of St. Janskerk. Deze zomer zullen de klokken ook klinken op donderdag- avond van 19.30 tot 20.30 uur. De stadsbeiaardiers en vier gast beiaardiers zijn uitgenodigd om het carillon, ook wel beiaard genoemd, van de Grote kerk te bespelen. De 54-meterhoge toren van de kerk is in de loop van de vijftiende eeuw gebouwd. Hier bevinden zich de luidklokken, het carillon en de speeltrommel. Een beiaardklok be- weegt zelf niet, maar wordt tot klinken gebracht doordat een klepel of een hamer tegen de klok slaat. Ter hoogte van de klokken bevindt zich de beiaardcabine waarin de beiaardier met vuisten en voeten op een stokkenklavier speelt. Op 26 juli speelt Heleen van der Weel, op 2 augustus Henk Groe- neweg, 9 augustus Klaas de Haan, 16 augustus Marianna Marras, 23 augustus Gerard de Waardt en 30 augustus Geert Bierling www.maasstadweekbladen.nl KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004491 Fax 0104128449 Emailadres advertentiegroep: verkoop@maasstad.nl Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP email: bezorging@maasstad.nl Telefoon 0900 2020299 (10 euro ct. p.min.) ma. t/m do. 09.00-21.00 uur vrij. 09.00-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning MANAGER: H.Wirtz Telefoon 010 4004290 VERKOOPLEIDER: B. van Dongen Telefoon 06 53786940 VERTEGENWOORDIGER: S. Verzendaal Telefoon 0610921026 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Telefoon 010 4004487 Fax 010 4116454 Email redactie: waterweg@maasstad.nl K. Moerman - van der Knaap Telefoon 0104004322 B. van Zessen Telefoon 010 4004401 Chef-redactie: E. Meijer Telefoon 010-4004490 FOTOGRAPIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: PcM Lokale Media b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze fechten benisten bij PcM Lokale Media b.v., c.q. de betreffende auteur. xq 52 door Kor Kegel Reeds 198 meer of minder bekende Schiedammers heb- ben er driehonderd euro voor over gehad om vereeuwigd te worden op de nieuwe ramen van de Oud-Katholieke Kerk op de Dam in Schiedam. Elk kerkraam telt 54 ruitjes, dus voor bijna vier van de zeven ramen heeft Jos Looise al kandidaten. Hij geeft alle gefotografeerde Schiedammers een historische uitstraling. We herkennen hedendaagse distillateurs, we zien ontwerpers Ad van der Kauwe en Gerda Brust uitgedost in middeleeuws tenue en burgemeester Wilma Verver ziet er uit als de koningin. „We proberen nog tweehonderd Schiedammers voor het project te interesseren," zegt Beatrijs Tolk. „We zijn goed op weg geholpen door de vorige burgemeester, Reinier Scheeres. Aan zijn keukentafeltje hebben we zijn netwerken zitten doornemen. Hij weet precies wie er in kunst en monumenten gei'nteresseerd zijn. Die betroly- kenheid geeft het project natuurlijk een meerwaarde," zegt ze. Per slot van rekening is het kerkgebouw op de Dam een rijksmonument; de restauratie is in voile gang en op 9 September zal de aartsbisschop van Utrecht, Joris Vercammen, de heropening verrichten. r „De restauratie van de kerk is dan klaar, maar de ramen nog niet," zegt Beatrijs Tolk. Het hangt er helemaal van af, hoeveel bedenktijd de voor de Wolk van Getuigen benaderde notabelen nodig hebben. Iedereen kan zich opgeven - al begrijpt Beatrijs Tolk wel dat driehonderd euro voor veel mensen een fors bedrag zal zijn. Een fors deel van de opbrengst komt ten goede aan de restauratie van't Huis te Poort. En van elk portret worden twee exemplaren gemaakt: een voor de kerkramen en den voor de geportretteerde om mee naar huis te nemen. Jos Looise, de kunstenaar die zijn atelier heeft in de Lieve Verschuierstraat in de Rotterdamse wijk Middelland, is een goede bekende van Pieter van Tilburg, de pastoor van de oud-katholieke parochie van de H.H. Johannes de Doper, Maria Magdalena en Laurentius. „Pieter wilde iets hebben waarmee de band tussen zijn kerk en de stad verstevigd wordt. Dan kom je vanzelf op het idee om er veel meer mensen bij te betrekken," zegt Beatrijs Tolk. Ze stuurt'folders rond, ze zendt serieuze belang stellenden de wat duurdere brochure, zodat haar partner zich op de scheppende arbeid kan richten. Maar beiden hebben ze Schiedam beter leren ken- nen, ook de oud-katholieke gemeenschap. „Het is zo'n leuke kerk! Pastoors mogen getrouwd zijn, ze hebben het celibaat al lang geleden afgeschaft, en je mag er homo zijn, het maakt allemaal niet uit. Heel blijmoedige, behulpzame mensen. Als ik nog eens godsdienstig word, ga ik daarbij," zegt Beatrijs Tolk. Vier portretten voor een van de kerkramen: bovenin links burgemeester Verver en met de klok mee filmer Chiem van Houweninge, journaliste Annemarie Sour en ondernemer Cees Dirkzwager. Foto: Beatrijs Tolk Cees Schaap demonstreert de Super Smoker. Het ziet er nu nog een beetje raar uit, maar over een paar jaar weten we niet beter, is zijn stellige overtuiging. Foto: Roger van der Kraan Wanneer Schaap de electrisch op- laadbare sigaret demonstreert ziet het er nog een beetje raar uit. Maar, belooft Schaap, over een paar jaar staat niemand meer raar te kijken van een sigaret waar je geen asbak of aansteker meer bij nodig hebt. „Ik ben er heilig van overtuigd dat dit de redding wordt van veel men- sen die het rookverbod dat volgend jaar ook in de horfcca en tabakshops van kracht wordt, nu al vrezen. Laatst kreeg ik nog een mailtje van iemand die volgend jaar een bruiloft heeft en daar nu al tegen opziet. Een feestje zonder sigaret kan ze zich gewoon niet voorstellen. Ze heeft nu al een Super Smoker besteld, zodat ze tijdens het feest straks gewoon haar nicotine binnen kan krijgen en iets in haar handen heeft. Want laten we niet vergeten dat ook dat een belangrijke rol speelt bij de verslaving. Mensen willen iets in hun handen hebben." De Super Smoker, 89 euro voor een starterset en met het uiterlijk van een luxe pen, moet voor het eerste gebruik goed worden opgeladen. De achterkant gaat in de accu, net als bij een mobieltje. Na het opla- den kan er een (nicotine)capsule in worden geplaatst, die verkrijgbaar is in vier verschillende sterktes. Schaap heeft inmiddels uitgevogeld dat medium het dichtst in de buurt komt van de Marlboro, nog altijd het best verkochte merk in zijn zaak. Een capsule staat gelijk aan 2,5 pakjes sigaretten en wanneer je bedenkt dat een serie van acht capsules tien euro kost, kan het, de verstokte roker zelfs geld opleveren. Wanneer er aan het plastic filter van de capsule wordt gezogen, wordt de nicotine gei'nhaleerd -ongeveer een tiende van de hoeveelheid in een normale sigaret- echter zonder dat er teer aan te pas komt. De rookont- wikkeling is minimaal en bestaat enkel uit wat waterdamp. Onscha- delijk voor de omgeving en dus geen passief meeroken. Het enige dat de roker binnenkrijgt is een kleine hoeveelheid nicotine, de stof die hem steeds doet terugverlangen naar weer een sigaret. Waarom zo weinig handelaren het aandurfden de Super Smoker in het assortiment op te nemen -slechts vijftien in heel Nederland- heeft volgens Schaap alles te maken met de angst voor kannibalisatie. „Ze denken dat mensen die op deze manier gaan roken, geen gewone sigaretten meer kopen. Maar vol gens mij is dat pure onzin. Ik zie het meer als aanvulling. Mensen die thuis gewoon hun sigaretje roken, maar op plaatsen waar dat niet meer is toegestaan electrisch gaan roken. Ik heb zelfs al van iemand gehoord dat ie hem mee het vliegtuig in gaat nemen. Of dat gaat lukken? Geen idee. Maar in een restaurant zul je hier straks niemand bezwaar tegen zien maken. Dat garandeer ik je! SCHIEDAM - Elk jaar wordt er voor bewoners en patienten van Ver- pleeg- reactiveringscentrum DrieMaasStede een Avondvierdaagse georganiseerd. Dit jaar wordt deze gelopen en gerold van dinsdag 24 tot en met vrijdag 27 juli. Na alle eerdere succesvolle en gezellige edities wordt er weer met veel plezier uitgekeken naar deze happening. Vier dagen lang wordt er tussen 19.00 en 20.00 uur gewandeld in de omgeving van DrieMaasStede. De route is elke avond anders. Alle bewoners en patienten die meedoen, worden begeleid door familie, vrij- willigers en medewerkers. De meeste deelnemers leggen de route per rolstoel af. Onderweg is er een rustpost ingericht waar de deelnemers hun krachten weer kunnen verzamelen en gezellig een glaasje kunnen drinken. De laatste avond wordt zoals altijd feestelijk afgesloten met een optre- den van een artiest in de Brasserie van DrieMaasStede. De laatste wan- delavond duurt daarom iets korter. Uiteraard ontvangen alle sportieve deelnemers op de laatste avond een medaille om aan te kunnen tonen dat ze met succes aan de Avondvierdaagse van DrieMaasStede hebben deelgenomen. I Ineens staat Zomerbeat in het Beatrixpark. Terwijl het toch vier jaar op het Stadserf werd gehouden. Hoezo dat? Waarom is het multiculturele feest van het centrum naar het park verhuisd? Vanwege de weekmarkt op het Stadsplein of hebben de bewoners geklaagd? Of is het een uitge- kiende marketingtruc? Nee hoor het is eigenlijk heel simpel. Het Beatrixpark heeft de laatste jaren een slechte naam gekregen door de parkmoord en onveiligheid. Fietsers rijden liever om dan door het park. Daarom zijn er plannen voor camera's in het park en meer controle door de politic. En nu dan een Zomerbeat in the City in het Beatrixpark, besliste de bur- germeester. Eerder opperde Wilma Verver al om in dat park de kermis te houden. Nou is die kermis al jaren geleden wegbezuinigd uit angst voor relletjes. Maar zo'n familiefestival zou bezoekers laten zien dat het park wel veilig en gezellig kan zijn. Nu is de gemeente Schiedam initiatiefnemer en geldschieter van Zomer beat. En kan daarom eenvoudig het festival verplaatsen van het centrum naar de buitenkant. (Ik zou de naam gelijk veranderen: van Zomerbeat in the City maar Zomerbeat in the Park.) Maar wacht eens even. Een multi-culti festival in het Beatrixpark was dat er al niet? Vroeger met muziek uit alle werelddelen en exotische hapjes. Ja, natuurlijk: het Spectrumfestival. Waarom is dat eigenlijk gestopt? Want dat was een succes in de vroege jaren 90, met grote aantallen bezoekers. Met tientallen vrijwilligers en in het park veel exotische kraampjes, spelletjes, in het gras liggen en verschillende podia met gratis muziek uit alle werelddelen. Vooral als het publiek ging dansen op de zompige ondergrond dan golfde en deinde je vanzelf. Ach ja het Spectrumfestival, ook een multicultureel muziekfeest op zondag en in het Beatrixpark zo'n vijftien jaar geleden. Met mooi weer een succes met op het laatst een uitstraling naar de hele regio toe. Bij slecht weer een zielig zooitje dat er de moed in probeerde te houden. En nog met een heuse rel toen een Rotterdamse coffeeshop er gratis lachgas uitdeelde. Het Spectrumfestival met een hoog ideeel en progressief imago. Met veel vrijwilligers uit de hoek van Wereldwinkel, Medelanders tot aan GroenLinks. Kortom: sandalen en soepjurken. Maar een vriendelijk en onschuldig festival. Net als het Dunya festival in Rotterdam. Maar die hielden het wel vol. Het Spectrum festival werd al snel de nek om- gedraaid door de geldkraan dicht te draaien. Door wie? Door de andere Schiedamse politieke partijen die jaloers waren op het GroenLinkse suc ces en met een smoes er een einde aan maakten. jets van vergunningen en veiligheid. Nu gaat Zomerbeat in the City het dus in het park proberen. Trots vertelt de folder over het vijfjarig jubileum dit jaar. Dat had een 20-jarig jubi- leum kunnen zijn als Spectrum door had kunnen gaan. Maar wie weet wordt Zomerbeat in the City net zo'n succes en zal ik als oude man over 15 jaar nog het vierjarig lustrum meemaken. Dan kom ik met gewoon op sandalen en in een soepjurk. Frank Willemse SCHIEDAM - In Bibliotheek Stad serf en Noord is tot 30 juli de foto- expositie 'Beyond human eyes' van de Schiedamse fotograaf Norbert Boeren te zien. Norbert Boeren maakt digitale in- frarood opnames van een wereld die onzichtbaar is voor het mense- lijke gezichtsvermogen. Door spe- ciale filters te gebruiken is hij in staat om alleen het infrarode licht te laten zien om ons heen. In Bibliotheek Stadserf is gekozen voor twee thema's: de Efteling en Schiedam en omgeving. In Biblio theek Noord hangen enkele natuur- opnames van bekende Schiedamse plekken in infrarood. door Kor Kegel - door Kor Kegel SCHIEDAM - Op een werk- tafel staat een potje met kwik. Andreas Rose doopt er zijn wijsvinger in, roert demonstra- tief en likt de vinger af. „Kan geen kwaad," zegt hij. „Totaal ongevaarlijk. Die Europarle- mentariers weten niet waar ze over praten." Maar hij zit wel mooi met Eu- ropa in zijn maag. Het Europees Parlement besloot vorige week dat kwik na 350 jaar niet meer mag worden gebruikt in nieuwe baro meters. Kwik is te gevaarlijk voor milieu en gezondheid, denken ze in Straatsburg. VVD'er Jules Maaten had nog gepleit voor vrijstelling van ambachtelijke fabrikanten - Rose Barometers in Schiedam en het Barometeratelier in Lelystad - om- dat zij kwik hergebruiken en njets in het milieu doen belanden. „De milieudrammers hebben gewonnen, maar de maatregel helpt alleen een eeuwenoud ambacht om zeep," al- dus Maaten. Andreas Rose, met zijn bedrijf ge- vestigd op de hoek van de Schie en de Brede Marktsteeg, denkt voorlopig nog wel uit de voeten te kunnen („reparaties van kwikba rometers blijven mogelijk"), maar hij verwacht minder bestellingen te krijgen van juweliers, klokken- makers en meubelzaken. Hij voelt zich slachtoffer van zwakzinnig Europees beleid. „Het gebruik van spaarlampen wordt nota bene ge- stimuleerd, omdat het zo veel C02 scheelt. Maar in spaarlampen zit ook kwik. En dat mag dus wel..." Na de eerste krantenberichten van vorige week heeft Andreas Rose veel readies gekregen, voorname- lijk van Schiedammers met anti- Europa-sentimenten en van andere mensen die wel eens onrecht heb ben ervaren. „Het Europees Parle ment zegt dat er alternatieven zijn voor kwik. Maar dan moet je veel Andreas Rose: „De kwikbarometer is net zo gevaarlijk als een staande klok.' temperatuurcorrecties toepassen en dan is het nog niet nauwkeurig. De beste manier om de luchtdruk te meten is gewoon met kwikbarome ters. Dan was in 1644 al zo, toen Torricelli de eerste kwikbarometer maakte, en dat is nog steeds zo." PvdA-Europarlementarier Dorette Corbey mag dan blij zijn met het kwikverbod, omdat barometers kapot kunnen vallen en de vrij- komende kwik volgens haar het zenuwstelsel aantast „en mensen minder intelligent maakt" - maar dan heeft ze kennel ijk veel kwik gesnoven, reageert Andreas Rose. „Een domme misvatting. In het sprookje van Alice in Wonderland komt de gekke hoeden maker voor. Hoedenmakers kookten vroeger kwik om met de dampen vilt te stij- ven. De vrijkomende kwikdampen zijn wel gevaarlijk. Je gaat eerst bibberen en daarna krijg je rare ver- schijnselen. Maar bij de productie en het gebruik van kwikbarometers wordt geen kwik gekookt. Het is zo dom om te denken dat je van gewoon kwik gaat malen." Natuurlijk, Rose Barometers zou zich geheel kunnen toeleggen op de vervaardiging van digitale en mechanische barometers. Maar het oude ambacht ontleent een groot deel van zijn charme aan het glas- blazen en buizen maken voor de antieke kwikbarometer. „De kwik barometer is ook decoratiever. Echt, de kwikbarometer is net zo gevaar- Foto: Roger van der Kraan lijk als een staande klok." Zijn grootvader maakte ze al, in Oost-Duitsland, en nadat het gezin naar West-Duitsland was gevlucht, ging vader Rose ermee door. „Het is van vader op zoon gegaan," zegt Andreas Rose. De 45-jarige Schie- dammer zit zijn halve leven in het vak, hij zette het bedrijf van zijn vader voort, eerst op de Hoogstraat, sinds zeven jaar in de voormalige drukkerij aan de Schie 21. Hij ver- koopt zo'n vierhonderd barometers per jaar. En hij repareert baro meters. „Door het besluit van het Europees Parlement is de kans veel groter dat mensen een kapotte ba rometer weggooien, maar dan komt kwik in het milieu. En dat is toch de bedoeling niet?"

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 6