h maasstad walk en streak Leo Fontijne koestert het ambacht in de oude distilleerderij Van Toor m 'Er zijn veel meer laatste stukjes A4' Smaaksensatie thema van Varend Corso 2007 Buiten Gewoon Genieten op het Zomerterras horecaschiedam Lezersactie P 91 9 schiedams boekbeeld Groenoord bereidt zich voor op eerste divisie Maassluis Vol-Koren Beestenboel Groot geworderi van Schiedamse jeneverlucht f Publiek wordt in de maling genomen Evenement wordt weer feest voor iedereen DCMR Donderdag 2 augustus 2007 wx 53 VLAARDINGEN - Hij opent een fles Batavia-arak. Het heeft een intensieve rumsmaak, maar „sommigen vinden het meer raketbrandstof dan om te drinken," zegt Leo Fontijne er eerlijk bij. Nochtans, van de zelfgemaakte arak exporteert hij 1800 flessen per jaar naar Japan. Daar bestaat kennelijk een kleine markt voor het aan Hollands koloniale verleden herinnerende drankje. Het ruikt niet verkeerd. 4 restaurants, lunchrooms en cafes in een karakteristieke binnenstad met historische horecaroute Rijnmond 4 ..ma MAASSLUIS - In de Maas- sluise binnenstad zal vrijdag- avond 3 augustus wederom een zangevenement plaatsvinden, dat zijn weerga niet kent. Liefst drie Smartlappenkoren zullen daar optreden en deze avond een groot meezingconcert geven. Deelnemende koren zijn Smart- lappenkoor de Hoekse Tranen- trekkers uit Hoek van Holland, Smartlappenkoor De Tiere-Liers uit de Lier en het Smartlappen koor Maassluis. De happening is onderdeel van het Varend Corso. Vorig jaar hebben belangstellenden al ken- nis kunnen maken met dit gezel- lige festival. Mede door het vele publiek en de enthousiaste reacties hebben de drie deelnemende koren be- sloten om van dit unieke gebeu- ren een jaarlijks terugkerende traditie te maken. Het gevarieerde programma deze avond zal bestaan uit Smartlap- pen van vroeger en nu, Levens- iiedjes en Zeemansliederen. Het Meezingfestival is verplaatst van de Markt naar de parkeer- plaats achter de Nieuwstraat, dus op loopafstand. Hier zal worden gezorgd voor een gezellige aan- kleding met honderd zitplaatsen. Wie echter zeker van een zit- plaats wil zijn kan beter een ei- gen klapstoeltje meenemen. De entree is natuurlijk gratis. Enkele Maassluise horeca-on- dernemers zullen voor een gezel- lig terras zorgen. waar dorstige kelen gesmeerd kunnen worden. Mocht Pluvius het festival deze dag niet gunstig gezind zijn. het Meezingfestival gaat altijd door. In dat geval wordt uitgeweken naar de Immanuelkerk. Vanaf 19.00 uur zal als warming up een gedeelte van de koren bij de Oude Veiling in Maas- land alvast een klein voorproefje geven. Daarna wordt per boot vertrokken richting Maassluis. Vanaf 21.00 uur, dus nadat het Varend Corso voorbij is, wordt iedereen in de sfeervolle binnen stad van Maassluis verwacht. VLAARDINGEN - Tijgertje is een gesteriliseerde poes van ongeveer 1 jaar. Deze mooie cypers/rode poes is gevonden en niet meer door de eigenaar opge- haald. Tijgertje is gek op kroe- len en spelen, ze komt ook wel eens op schoot zitten. maar dan wel alleen als het haar uitkomt. Tijgertje is op zoek naar een geweldig tehuis zonder andere katten. Komt u eens kennisma- ken met deze dame? Meer informatie over Tijgertje en de andere dieren uit het asiel is verkrijgbaar bij Dierentehuis Nieuwe Waterweg, Van Linden van den Heuvelweg 2c in Vlaar- dingen. Het dierentehuis is ge- opend van maandag tot en met zaterdag van 12.30 tot 16.00 uur. tel. 010 - 434 53 35. door Kor Kegel Dus exporteren doet hij ook nog. „Wat me wel eens zwaar valt, is dat ik geen collega's heb," zegt distil- lateur Fontijne. „Ik doe het in mijn eentje, ben directeur en loopjongen tegelijk en alles wat er tussen in zit. En hoe gek het ook klinkt, soms is dat saai, want ik kan niet tegen iemand aanleuteren." Maar uit al les blijkt hoe verzot Leo Fontijne op zijn distilleerderij is. Er zullen weinig mensen zijn met zo veel afwisselende activiteiten. De dag vangt aan met de bestellin- gen. Leo Fontijne, grootaandeel- houder van H. van Toor Jacobszn. Distilleerderij BV aan de Maas- sluissedijk in Vlaardingen, wil 'zijn' slijters snel leveren. Advo- caat, boerenjongens, vieux, schel- vispekel, likeuren - de bestellingen bepalen wat er vandaag gemaakt en bijgemaakt moet worden. „De waan van de dag," zegt hij vrolijk. Daarna begint hij kruidenstook- sels en kruidentreksels te maken, hij voegt brandewijn toe, eventu- eel suiker. De duizend liter, die momenteel schelvispekel staat te worden, moet wekenlang trekken. Dan begint een proces van filteren, distilleren, smaak controleren en bottelen. „Ik heb een klein bottel- lijntje, het is te overzien." Hij vult elke fles met de hand, gebruikma- kend van een tapketeltje. Hij plakt zelf de etiketten. Hij pakt zelf de dozen in, brengt ze naar de slijters. „Ik weet niet beter. Ik ben er ooit als vakantiewerk mee begonnen en vond het toen al geweldig om in een distilleerderij te werken." Leo Fontijne, geboren in 1964, Leo Fontijne aan het werk in zijn distilleerderij: Alles zelf doen geeft me enorm veel plezier. Ik ben hier niet aan begonnen om manager te worden, maar het ging me puur om het ambacht." Foto: Roger van der Kraan groeide op in de Schiedamse Bran- dersbuurt, temidden van toen nog bestaande distilleerderijen als Piet van Gent, Simon Rijnbende, Her man Jansen en Meeder. Zijn vader was directeur van Pomp-Fontijne, maar daar stonk het zo naar die- selolie. „Bij de buren vond ik het veel lekkerder ruiken," zegt Leo. Vakantiewerk deed hij bij Piet van Gent en de UTO, van Dick Jansen. „Ik stond aan de lopende band, maar mocht later in het laborato- rium ook kwaliteitscontrole doen." En hij bracht het gehele etikette- narchief van UTO op orde. Het inspireerde hem om hoger la- boratoriumonderwijs te studeren, in Delft, gevolgd door een studie levensmiddelentechnologie. Hij kwam bij Unilever op de afde- ling geur- en smaakstoffen, leerde zijn neus te gebruiken bij chemie, werkte bij Unilever-dochter Quest op de Westerkade in Schiedam en kwam in contact met flavour- bedrijven, werd soms uitgezonden naar Amerika - maar vond dat hij te vaak van huis was, te ver van zijn geliefde. Zeven jaar geleden kwam de gelegenheid om de dis tilleerderij van Jacques van Toor over te nemen, door diens groot- vader Hendrik van Toor opgericht in 1883. „Met mijn spaargeld kon ik alle voorraden overnemen en de apparatuur en recepten kreeg ik er gewoon bij." Geregeld nog komt Jacques van Toor even koekeloeren. Hij heeft er wel schik in hoe Leo Fontijne in z'n uppie het ambacht in ere houdt. De Vlaardingse distil leerderij produceert sinds een paar jaar zelfs jenever: het Waalwater, waar overigens een aanzienlijke hoeveelheid Schiedamse mout in zit; in de Waalwater superieur nota bene een dubbele hoeveelheid. Leo Fontijne laat zich complimenteus uit over de Notaris van UTO en de moutwijnjenever van het Jenever- museum in Schiedam. Leo Fontijne heeft niet de ambi- tie een grote speler op de markt van het gedistilleerd te worden. Je hoeft hem niet veel personeel toe te wensen, want dat brengt ook vddl zorgen met zich mee. „Ik koester het kleinschalige karakter van mijn distilleerderij. Alles zelf doen geeft me enorm veel plezier. Ik ben hier niet aan begonnen om manager te worden, maar het ging me puur om het ambacht." Dat zijn schelvispekel nu op weg is naar erkenning als toeristisch streekproduct, vindt hij uiteraard een leuke bijkomstigheid. En dat hij op het etiket voor de bruidstra- nen een foto van zijn grootouders van moeders kant heeft gezet, geeft de flessen niet alleen een nos- talgisch, maar ook heel persoon- lijk karakter. Dat zijn de kleine geneugten bij distilleerderij Van Toor. Plus het feit, dat hij nog de ruimte heeft om met nieuwe likeu ren te experimenteren. Oranjebit- ter, kaneellikeur, Dag en Nacht met Schiedamse moutwijnjenever, Wa ter en Vuur op basis van anijs, Eb en Vloed op basis van karwijzaad, Zon en Maan, een mengsel van sinaasappellikeur en Batavia-arak. En ook aangenaam op de tong: het Brandersschatje. Proost! door Kor Kegel SCHIEDAM - Hoe de besluit- vorming over de A4 tussen Schiedam en Delft ook uit- valt, Henk Tetteroo vindt wel dat de discussie zuiver moet blijven. De voorzitter van de stichting Stop Rijksweg 19/A4 ergert zich aan manipulatie van voorstanders, die het telkens hebben over „het laatste stukje van de A4." Tetteroo is nog meer verbaasd, dat journalisten van lokale, regionale en lan- delijke media dat klakkeloos overnemen. „Het opmerkelijke is dat het he- lemaal niet waar is, dat het bij de A4 door Midden-Delfland om het laatste stukje van de A4 gaat," zegt Tetteroo. „Er zijn namelijk nog meer delen van de A4, die nooit aangelegd zijn: ten zuider. van Am sterdam, ten zuiden van Rotterdam langs Spijkenisse naar de Hoeksche Waard en in het westen van Brabant richting Bergen op Zoom." De besluitvorming over die andere ontbrekende delen is bepaald nog geen gelopen race. Daarom ver- moedt Henk Tetteroo dat er moed- willig naar voltooiing van de A4 tussen Schiedam en Delft wordt toegepraat. „Het past in de strategic van voldongen feiten. Er wordt al veertig jaar een salamitactiek met de rijksweg gespeeld. Als je maar blijft beweren dat het om het laatste stukje gaat, is de reactie van het grote publiek: waar zeuren die mi- lieumensen toch over?" Tetteroo verwijt degenen die het over 'het laatste stukje' hebben, dat ze aan stemmingmakerij doen, moedwillig of onbedoeld. „Het pu bliek wordt gewoon in de maling genomen. Maar voor een kwali- teitsbesluit is het toch echt beter om van feiten uit te gaan en de discussie zuiver te houden," zegt de Delftse actievoerder. REGIO - Het Varend Corso West- land doet op vrijdag 3 augustus Vlaardingen aan. De creatief ver- sierde boten waarop kleine schouw- spelen te zien zijn. worden rond 17.30 uur bij de fietsbrug over de Vaart verwacht. De vloot gaat rich ting het stadscentrum en draait rond 18.00 uur ter hoogte van de Emma- kade om en vaart weer terug over de Vlaardingse Vaart. Het thema van deze lOe editie van het Varend Corso Westland is 'Smaaksensatie'. Een veelbelovend thema, dat is onderverdeeld in de subthema's: Culinair Geuren en Kleuren, Fashion, Klankkleuren, (H)eerlijk van Hier, Kunst en meer en Kleurige smaken. Het belooft weer een spektakel te worden. Het Varend Corso vaart op vrij dag vanuit Trade Pare Westland via Schipluiden naar Vlaardingen en Maasland/Maassluis. Ook vaart er een boot van de gemeente Vlaar dingen mee met als thema 'Zee- blauw'. Omdat de boten heen en weer varen, kan iedereen twee maal genieten van de prachtig gedeco- reerde boten. Door sportcomplex de Polderpoort wordt vlakbij de steiger van de Fluisterboot een terras aan de Vaart ingericht. Het Varend Cor so Westland is een jaarlijks terugke- rend, uniek en kleurig evenement. In 2007 wordt het corso gehouden op 3, 4 en 5 augustus. Zo'n zestig fraaie, met bloemen, planten, groenten en fruit gede- coreerde boten varen mee. De 80 kilometer lange route loopt door de gemeenten Midden-Delfland, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk, Den Haag, Delft en de kernen van de gemeenten Westland en Midden- Delfland. Nieuw dit jaar is dat er door sportcomplex de Polderpoort een terras aan de Vaart wordt in gericht vlakbij de steiger van de fluisterboot. U kunt hier dus voor en tijdens het corso een consumptie bestellen. Kijk voor meer informatie op de website: www.varendcorso.nl. door Peter de Jong VLAARDINGEN - De prijs voor het leukste Stadsevene- ment van Nederland, de eigen Zomerterras bierviltjes en T- shirts en de laatste vier voile flessen festivalwijn van de edi tie 2006, voorbij hun datum. Nu staan ze nog als trotse re- likwieenin het tijdelijke onder- komen in het Vijfsluizenpavil- joen. Ze vormen de inspiratie voor het Zomerterras 2007 dat onder de titel Buiten Gewoon Genieten op 10 augustus van start gaat. Projectleider Frank Tomei vertelt over de line-up en nieuwe huisregels. Zo zal het veld in het Hoft worden opgewaardeerd tot echt afgebakend evenemententerrein met een enorme toegangspoort als markering. „Die toegangspoort wordt als kunstwerk uitgevoerd en ingevuld door 25 kunstenaars en zal als decoratie van het terrein ook zeker duidelijk herkenbaar zijn", vertelt Tomei. Op het evenemententerrein zullen huisregels gelden, zoals die bij- voorbeeld ook in de horeca van toepassing zijn. ..Belangrijkste is daarbij dat er geen zelf meege- brachte consumpties meer op het terrein gebruikt mogen worden", aldus Frank. Maar dit is niet het enige verschil met het Zomerterras van vorige ja- ren. „Er is dit jaar een andere opzet voor de theaterinvulling gekozen, met meer kleinere acts die meestal Vanaf 10 augustus gaat het Zomerterras 2007 van start onder de noemer Buiten Gewoon Genieten. Foto: Roger van der Kraan ook wat korter van duur zijn. Dat brengt meer variatie in het pro gramma." Teveel om ze allemaal op te noemen. Maar het optreden van de Compag- nie Doedel zal zeker spectaculair zijn, verwacht Tomei. Deze drum- mende muzikanten spelen met vuur op een podium dat geheel door hen wordt opgebouwd tijdens het optreden. Ook dit jaar komen de artiesten uit het binnen- en buitenland weer graag naar het Vlaardingse Zo- merterrras. De Balkan Beatbox uit New York, Zulu 9.30 uit Barcelona, the Great Bertholoni's uit Duitsland en Compagnie Doedel uit Belgie, eigenlijk zijn er veel te veel namen om ze allemaal op te noemen. Het zal weer een gevarieerde muzikale en theatraal actieve zomer in het Hof worden. Vanaf 10 augustus zal het dus elk weekend weer Buiten Gewoon Ge- Heel klein maar net zo fijn is 'Horeca Schiedam', een zakgidsje voor de ho reca in de brandersstad. Het lijkt welhaast niet mogelijk zoveel informatie op een leesbare manier in zo'n klein boekje te doen, maar de schrijvers van 'Horeca Schiedam' zijn er - mede dankzij de beweeglijk strakke vormge- ving van 300procent ontwerpstudio - in geslaagd om 92 cafe's, restaurants lunchrooms, zalen, ijssalons, hotels en wat dies meer zei te beschrijven, in een boekje dat heel plezierig in de hand ligt en als leidraad voor een avondje stappen net zo goed bruikbaar is als voor een historische wande- ling door de oude binnenstad. Het is eigenlijk net zo onvoorstelbaar dat er zoveel horecagelegenheden blijken te zijn in Schiedam. Horeca Schiedam voorziet dan ook zeker in een behoefte door alle zaken goed op een rijtje te zetten voor zowel de binnenlanders als de buitenstaanders. Het is een heel actief gidsje dat je precies vertelt wat je weten wilt over de zaak waar je naar toe wilt. Ook de 32 zaken die niet aan het gidsje meededen staan wel in een overzicht vermeld, waardoor het totale aantal zaken in Schiedam op 124 blijkt te liggen. Van de historie in 't Spul en het proeflokaal van het jenevermuseum, van Chinees Indisch restaurant Rode Garden tot hotel restaurant In de rooie koffer, van Vlug ijs tot La Venezia, het is haast teveel om op te noemen. Op www.ontdekschiedam.nu blijkt nog veel meer te ontdekken over de Nederlandse jeneverstad No. 1. 'Horeca Schiedam' werd in een oplage van 90.000 exemplaren gedrukt door TDS printmaildata Schiedam en is een productie van de gemeente in samenwerking met Koninklijke Horeca Nederland en de Stichting Evenementen Promotie Schiedam SEPS. Jan van der Ploeg verzorgde de vele tientallen foto's, de tekstredactie is van Limoenproducties. Horeca Schiedam is gratis verkijgbaar bij de VVV en uiteraard in alle horecage legenheden. Horeca Schiedam is gratis af te halen bij de VVV in Schiedam. Daarnaast is het boekje in vrijwel elke Schiedamse horecagelegen- heid te vinden. De winnaars van het boek 'Veteranen ingezet in dienst van de vrede' zijn R. Sche- pen (Vinkenstraat, Vlaardingen), J. van Saus (Rillandhoeve, Vlaar dingen) en H. Giesselbach (Leli- endaal, Schiedam). Zij krijgen het boek binnenkort thuisgestuurd. SCHIEDAM Zaalvoetbalvereni- ging Groenoord maakt werk van haar promotie naar de eerste di visie. De ploeg van coach Jerry Monkau gaat onder meer van 10 tot 12 augustus op trainingskamp in Zeeland. Groenoord komt komend seizoen uit in de eerste divisie B en breidde de selectie afgelopen periode uit met enkele spelers van Spartaan'20, de kampioen uit deze klasse. Spartaan'20 besloot geen gebruik te maken van het recht op promotie naar de eredivisie en schreef zich in voor de tweede klasse. Verschillende spelers vroe- gen daarop overschrijving aan naar Groenoord. De futsallers van zvv Groenoord spelen de komende periode ook en kele stevige oefenpotjes. De Schie- dammers ontmoeten op 17 augustus in Heerhugowaard eredivisiekampi- oen FCM/Kras. 22 augustus wordt vervolgens in Amsterdam geoefend tegen AORC Palestra uit de eerste divisie A en twee dagen later is in Rijswijk FCR/Argos Packaging de sparringpartner. Op 27 augustus speelt zvv Groenoord haar eerste officiele wedstrijd van het seizoen in de bekercompetitie. Op maandag 3 September is vervolgens de com- petitiestart. nieten worden in het Hof. Ook aan de kleurrijke festivalposter kun je zien dat ontwerpbureau B-creative haar visie op het Zomerterras heeft uitgewerkt. Het picknick verkeers- bord van het Zomerterras is uitno- digend in een kleurrijk park 'aan de boom gehangen'. Mede dankzij de inzet van Zomer- terrasbestuurder Aart Kool kon het TBV worden ingezet om de festi- valgids gegarandeerd huis-aan-huis in heel Vlaardingen te verspreiden. Vanaf maandag 31 juli kan iedereen de festivalkrant dus thuis in de bus verwachten. En uiteraard staat het gehele programma op www.zomer- terras.nl Het heeft weer genoeg geregend, vindt ook voorzitter van het Zomer terras Hans Langerak. „Nu is het weer tijd voor een mooi Vlaardings Zomerterras." Van 23 juli tot 30 juli ontvangt de DCMR Milieudienst Rijnmond 421 meldingen van bewoners in het Rijnmondgebied over stank, stof en lawaai. Gemiddeld ontvangt de Meldkamer in 2007 per week 455 meldingen. De meeste meldingen van deze week gaan over vliegtuiglawaai en een evenement in het weekend. Meer weten over het werk van de DCMR en ontvangen meldingen? Kijk op www.dcmr.nl. VEEL MELDINGEN OVER GELUIDSOVERLAST Het zomercarnaval in het centrum van Rotterdam is het afgelopen weekend de oorzaak van 10 meldingen over geluidsoverlast uit Rotterdam. Dit zijn relatief weinig meldingen in relatie tot de omvang van het evenement. Voor evenementen geeft de gemeente vergunningen af. De DCMR controleert regelmatig of de geluidvoorschriften hierbij niet worden overtreden. Het melden van overlast bij de DCMR Milieudienst Rijnmond over evenementen heeft altijd zin. Het kan weliswaar niet leiden tot het stilleggen van het evenement, maar de meldingen worden altijd meegenomen in de evaluatie van de evenementen en de organisatie daarvan in de komende jaren. Vorige week heeft de meldkamer 197 meldingen ontvangen over geluidsoverlast van vliegtuigen. Jaarlijks is er vanaf april een stijging van het aantal meldingen. In het zomerseizoen zijn er meer vakantievluchten en ook klein vliegverkeer, van onder andere sportvliegtuigen, neemt toe. Ook zijn mensen meer buiten 'en hebben ramen en deuren open, waardoor ze meer geluidsoverlast ervaren. milieudienst MELDKAMER: 010 473 33 33 (DAG EN NACHT) www.dcmr.nl/milieuklacht

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 11