maasstad Wandelen langs de Poldervaart Jacobskruid: de gele dood voor paarden m Volop vrijwilligers, maar geen voorzitters voor Zonnebloem krant Revolutie op gebied van mammografie Een ballonnetje dat danst in de wind... m Music Kids groot succes HealthCity binnenkort open Danssalon in De Erker Giftig kruid overwoekert Midden Delfland Zo'n boottocht moet ook georganiseerd worden maasstad weekbladen SCHIEDAM Woensdag 1 augustus 2007 xq 52 Veiligheid V 4,flL2 SCHIEDAM - Het Music Kids Pro ject van de Rijnmondband is een groot succes geworden. Na het af- sluitende concert, zaterdag 7 juli, hebben zich maar liefst 10 kinderen ingeschreven als lid van de Jeugd Rijnmondband. Het project is in September vorig jaar van start ge- gaan. Op ruim tien basisscholen werden workshops gegeven aan kin deren uit de hoogste groepen. Na deze workshops werd de kinderen een jaar lang gratis muzieklessen aangeboden door gediplomeerde do- centen. Na vier maanden konden de kids een instrument kiezen, waarna ze muzieklessen gingen volgen van docenten van Muziekcentrum Op- Maat. Mede door het grote suc ces zal het project in het komende schooljaar een vervolg krijgen. In September beginnen de workshops op de basisscholen, waarna in okto- ber met de lessen wordt begonnen. Opgeven kan via musickids@rijn- mondband.nl of neem contact op met Priscilla Blumink, tel. 06 - 23 10 72 44. SCHIEDAM - HealthCity Schie dam zal in het weekend van 1 en 2 September de deuren openen. De voorinschrijving van deze All inclusive club start op 6 augustus. Tijdens de voorinschrijving kan al- vast een kijkje worden genomen in het nieuwe fitnesscentrum en kan geprofiteerd worden van een unieke 'first minute aanbieding'. Inschrijven kan van maandag tot en met vrijdag van 12.00 tot 21.00 uur en in het weekend van 09.00 tot 17.00 uur. HealthCity Schiedam wordt een 'All inclusive' fitnessclub, waarbij leden met den clublidmaat- schap van alle faciliteiten gebruik kunnen maken. Dat wil zeggen de ene keer fitness, de andere keer heerlijk ontspannen in de sauna of een lekker kleurtje opdoen onder de zonnebank. De club is voorzien van de nieuwste Technogymapparatuur met televisieschermen. Als extra service biedt HealthCity gratis DVD uitleen, gratis kinderopvang en zijn de drankjes inclusief. Ook biedt de club een varieteit aan groepslessen; van BodyPump tot RPM. Kijk voor meer informatie op: www. healthcity.nl SCHIEDAM - De voetjes kunnen zaterdag 4 augustus van 20.00 tot 00.00 uur weer van de vloer op walsmuziek, foxtrot, salsa en heel veel andere dansstijlen in de vrije danssalon van de Erker. Het wijk- centrum bevindt zich aan de Jan van Avennesstraat 32. Iedereen is welkom, de entree is twee euro. www.maasstadweekbladen.nl KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004491 Fax 010 4128449 Emailadres advertentiegroep: verkoop@maasstad.nl Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP email: bezorging@maasstad.nl Telefoon 0900 2020299 (10 euro ct. p.min.) ma. t/m do. 09.00-21.00 uur vrij. 09.00-17.00 uur □IRECTIE: R. M. de Koning MANAGER: Fl. Wirtz Telefoon 010 4004290 VERKOOPLEIDER: B. van Dongen Telefoon 06 53786940 VERTEGENWOORDIGER: S. Verzendaal Telefoon 0610921026 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Telefoon 010 4004487 Fax 010 4116454 Email redactie: waterweg@maasstad.nl K. Moerman - van der Knaap Telefoon 010 4004322 B. van Zessen Telefoon 010 4004401 Chef-redactie: E. Meijer Telefoon 010-4004490 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: PcM Lokale Media b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorfaehaudcn. Deze rechten benisten bij PcM Lokale Media b.v., c.q. de betreffende auteur. SCHIEDAM - Midden-Delf- land is een gebied met uit- stekende mogelijkheden om te wandelen en te genieten van natuur en cultuur. Zaterdag 4 augustus kan hier de Pol- dervaartroute worden gedaan, kriskras door het natuurgebied met als beginpunt grappig ge- noeg het eindpunt van tramlijn 1 in Schiedam. Overal is de stad dichtbij, maar toch is Midden-Delfland een nog tamelijk ongerept weidegebied met smalle polderweggetjes. De pol ders bieden weidse vergezichten. Verspreid in het landschap liggen oude boerderijen, verscholen in het groen. Langs de randen zijn de laatste jaren recreatiegebieden aan- gelegd met plassen en bossen. Mid den-Delfland is een groene oase, rijk aan natuur en cultuurhistorie. In de weilanden grazen koeien en schapen. De plantengroei in deze weilanden is niet erg gevarieerd, maar de poldersloten vormen kleine natuurgebiedjes op zich. Bijzonder is de aanwezigheid van de zwane- bloem, een beschermde soort. De watergentiaan duidt op een klei- ige bodem in sommige sloten. Ook egelskop, pijlkruid, watermunt en veel andere plantensoorten groeien langs en in het water. In 2007 wandelt de Midden-Delf land Vereniging een groot aantal wandelingen in georganiseerd ver- band. De starttijd is iedere keer 13.00 uur. Zaterdag 4 augustus wordt zoals gezegd de Poldervaartroute gelopen vanuit Schiedam. Op 1 September staat de Holierhoekseroute vanuit Vlaardingen op het programma. Er wordt verzameld op de par- keerplaats van begraafplaats Holy. Zaterdag 6 oktober is er de Klaas Engelbrechtsroute vanuit Schiplui- den, 3 november de Abtswoude- route vanuit Den Hoorn en zaterdag 1 december wordt de reeks afgeslo- ten met de Zouteveenseroute vanuit Schipluiden. Voor elke wandeling kan worden aangemeld via secretariaat@mid- dendelflandvereniging.nl. Om mee te doen moet een euro worden neer- gelegd. Daarvoor krijgen de deel- nemers een beschrijving van de wandeling. De Midden-Delfland Vereniging heeft onlangs trouwens drie mapjes met wandelkaarten, inclusief ach- tergrondinformatie, uitgebracht. De eerste serie betreft wandelingen als de Vockestaertroute, Broekpolder- route, Commandeursroute, Polder- padroute, Gaagpadroute en Kralin- gerpadroute. De tweede serie heeft de Woudse- Polderroute, Hodenpijlroute, Ho- lierhoekse route, Poldervaartroute, Lickebaertsroute en Ackerdijkrou- te. De routes varieren van 7 tot 16 kilometer. De derde serie wandelingen is on langs van de drukpers gekomen en heeft de volgende routes: Klaas Engelbrechtsroute, Berkelse Zwe- throute, Abtswouderoute, Dorp- polderroute, Aalkeet-Buitenroute, Kralingerpadroute. Bij de VVV, ANWB en de boekhan- del zijn deze wandelkaarten ver- krijgbaar. door Frank Willemse SCHIEDAM - Het lijkt op een paardebloem met een mooi, geel bloemetje. Het Sint Jacobskruiskruid is inmid- dels overal te zien in bijna elke berm naast de rijksweg. Maar zo onschuldig, fleurig en schattig is dit kruid beslist niet. Sinds bermbeheerders (Rijkswaterstaat), waterschap- pen en milieuvernieuwers (na- tuurmonumenten) het plantje ter verfraaiing hebben gezaaid is het tot ware plaag gewor den. En wie -zoals paarden - he^t Jacobskruid eet kan er doodziek van worden. „A1- leen al in Engeland sterven er honderden paarden per jaar aan het onkruid", vertelt de Schiedamse boer en manege- houder Nico Maat. Het immense zandlichaam A4 doorsnijdt Midden Delfland van Schiedam tot aan Delft. Schrale grond met pioniersplanten. Edn daarvan; het Sint Jacobskruis kruid is een survivor op deze arme grond. Bedoeld om de berm wat op te fleuren maar inmiddels dreigt de gele bloemenzee uit de hand te lopen. In dit geva! is mooi ook gevaarlijk. Paardenliefhebbers noemen het plantje 'de gele dood'. Of 'het gele gevaar' voor paarden en an dere zoogdieren. Normaal eet een paard het Sint Jacobskruiskruid niet; behalve als er weinig anders te eten is. Of het kruid is verwerkt in droogvoer. Gedroogde resten van het giftige kruid die met het maaien in de balen stro komen en zo als hooi en kuilvoer in de maag van paard of koe belanden. Gevolg: ernstige leverschade door opeenhoping van het gif. Met als symptoom doodzieke paarden zonder energie. Maar niet alleen Het Sint Jacobskruiskruid; de gele dood voor paarden en andere dieren die het binnen krijgen. paarden die dit voer eten worden geveld. Ook koeien, varkens, gei- ten en schapen tot aan knaagdieren als marmot of konijn aan toe. In het droogvoer is de giftige stof (alkalo'ide) niet meer te ruiken. Het dier krijgt leverschade tot de dood erop volgt. Een nijpend, want groeiend pro- bleem. Het Jacobskruid rukt op in het landschap en is ook in weilan den te zien. Vooral waar het gras is platgetrapt. LTO- Nederland, de ondernemersorganisatie voor de agrarische sector- waarschuwt de overheid sinds enige tijd tegen deze wildgroei. Maar de minister onderschat voorlopig het probleem volgens de LTO. Oplossing zou het telkens weer wegmaaien van het kruid zijn. Maar milieu-organisaties als Na- tuurmonumenten zijn niet over- tuigd. Zelfs met paardenmidde- len als onkruidverdelger is het Jacobskruid niet gemakkelijk te vernietigen. De plant is oersterk en een plant telt 100.000 zaadjes. Dd manier is de plant met wortel en tak uit de grond te trekken. Een onbegonnen werk bij deze aantallen. Ook in Midden Delfland slaan de boeren en manegehouders alarm. Een zestal heeft zich verenigd in het 'Platform voor Veilige Recre- atie voor Men(s) en Paard' ofwel VMRP. Want inmiddels staat heel het zandlichaam van de A4 al vol met de distels. Bij de heer- sende zuidwestenwind verspreiden de pluizenbolletjes met zaad zich moeiteloos over heel Midden Delf land. Maat heeft de VMRP opge- richt om zijn en andere paarden in Midden Delfland te beschermen. Samen met collega's die in het Midden Delfland een manegebe- drijf bestieren. Niet alleen maken ze zich zorgen over het oprukken- de kruid, maar zij zoeken vooral Foto: Roger van der Kraan erkenning voor de belangen van de ruitersport. De VMRP is er voor boeren, hobbyisten, manege houders en mensen in de recreatie- sector. Maat heeft op Schiedams grondgebied zijn manege, anderen een bedrijf in Midden Delfland. De vereniging wil excessen aan de kaak stellen. Nu mogen paar den (soms) niet in open gebieden en weilanden staan vanwege de mogelijkheid dat zij weidevogels vertrappen. „Onzin", zegt Maat. De nieuwe vereniging maakt zich ook sterk voor veilige ruiterpaden in het nieuwe natuurgebied, want daar schort het aan. door Kor Kegel SCHIEDAM - Met 600.000 leden en donateurs en 38.500 mensen die de handen uit de mouwen steken, is de Zon nebloem de grootste vrijwil- ligersorganisatie van Neder land. „Het is dan ook leuk en dankbaar werk. Je krijgt er blije gezichten voor terug," zegt Lieuwe van Tricht. Tij delijk is hij voorzitter van de regio Schiedam van de Zonnebloem en met 85 vrij willigers telt Schiedam ook behoorlijk mee. De actieve leden slagen erin om 600 ou- deren, zieken en gehandicap- ten, te bezoeken of om ze te vergezellen bij uitstapjes. „Dankbaar werk," benadrukt Lieuwe van Tricht nogmaals, „en het kost relatief weinig tijd. Het be zoeken van ouderen en zieken ter voorkoming van sociaal isolement is onze belangrijkste doelstelling. Gelukkig hebben we voldoende vrijwilligers om ouderen en zieken bij te staan, de rolstoel te duwen, te helpen met de boodschappen en meer van die dingen. En ook voor de jaarlijkse boottocht en de kerstmarkt staan er genoeg mensen klaar om er een succes van te ma ken. Dat is het probleem niet." Maar je zou bijna denken dat er bij de Zonnebloem Schiedam ook ondankbaar werk is, want er zijn Lieuwe van Tricht, tijdelijk voorzitter van de Zonnebloem: „Je ziet op een vergadering niet direct dat blije resultaat. Foto: Roger van der Kraan vacatures. De regio Schiedam heeft een eigen bestuur en er zijn vier afdelingen: Noord, Schieveste, Zuid en Nieuwland. De afdelin gen hebben elk een eigen bestuur en ze zorgen voor kleinschalige activiteiten voor de doelgroep. De regio komt in beeld bij de grotere uitstapjes, waarbij veel ouderen te- gelijk mee kunnen, en ook zorgt de regio voor de afstemming tussen de afdelingen. Die organisatiestructuur is 'uitge- rold' door de nationale vereniging. De afdelingsbesturen zijn behoor lijk zelfstandig, maar ook verant- woordelijk voor het bezoekwerk in de wijken. „Helaas zijn er voor het bestuur- lijke werk minder vrijwilligers te vinden," zegt Van Tricht. De Zon- nebloem-regio Schiedam zoekt een voorzitter, een van de afdelingen zoekt een voorzitter, en ook zijn er twee coordinatoren nodig voor het bezoekwerk, zowel voor een afdeling als voor de regionale af stemming. „Het is uiteraard een heel ander soort vrijwilligerswerk. Je doet het uiteindelijk wel voor de ouderen en zieken, maar je ziet op een vergadering niet dat directe blije resultaat." Dat Lieuwe van Tricht tijdelijk het voorzitterschap op zich genomen heeft, komt omdat de nood hoog was en omdat hij bestuurservaring heeft - zo was hij dertig jaar ge- leden voorzitter van de bewoners- vereniging Schiedam-Zuid. Maar liefst ziet hij zo gauw mogelijk een geschikte kandidaat aantreden. In een profielschets vraagt de Zon nebloem om een teamspeler met leidinggevende en organisatorische capaciteiten, initiatiefrijk, nauw- keurig, doelgericht en besluitvaar- dig. Daar moeten er toch wel een paar van zijn in Schiedam en het kost gemiddeld slechts een dagdeel in de week. De voorzitter vervult een representatieve rol bij officiele gelegenheden. Ondankbaar werk? „Nee, ik denk dat het veel voldoening kan schen- ken, want als je een goede sfeer creeert en meer vrijwilligers aan je bindt, ontstaat er ongetwijfeld een nieuwe dynamiek, waarin het ook lukt om nieuwe activiteiten te ontwikkelen", zegt Van Tricht. De bestuursleden van de Zonne bloem Schiedam hebben in hun netwerken al gezocht naar poten- tiele kandidaten, maar ze stuiten vaak op het verschijnsel dat en- thousiaste en kundige mensen el ders al bestuursfuncties vervullen en er gewoon de tijd en energie niet voor hebben om er nog iets bij te doen. Daarom hopen Lieuwe van Tricht (telefoon 470 37 90) en zijn medebestuurders in een persoonlijk gesprek de eventuele belangstellenden te overtuigen hoe zinvol en troostrijk het werk van de Zonnebloem is, of je nu ouderen en zieken thuis bezoekt en bij activi teiten begeleidt - of het mogelijk helpt te maken dat dat allemaal gebeurt. Want hoe nuttig de boottochten en kerstmarkten en huisbezoeken ook zijn: ze moeten wel georganiseerd worden. Het leek wel een vesting daar in het Beatrixpark. Het festivalterrein was helemaal omzoomd met hekken en zwart zeil zodat niemand naar binnen kon kijken. De enige ingang bestond uit vier smalle gangetjes waardoor de toeschouwers zich een-voor-een naar binnen moesten worstelen. Een vesting precies als bij een risicowedstrijd in het Kasteel of de Kuip. Met veel blauw. Van donkerblauwe politie tot lichtblauwe brigade en security ordetroepen. Geen hartelijk welkom bij 'Zomerbeat in the city' wel een levensgroot plakkaat met DE HUISREGELS. Uit veiligheidsoverwegingen vindt een tassencontrole plaats. (Bij het weggaan moest mijn vrouw haar liandtasje openen. Waarom? Binnen zijn toch geen wapens of contrabande te koop.) Handel in alcohol en drugs is ten strengste verboden. Overtreders wor den direct verwijderd en aan de politie overgedragen. (Op het terrein wemelde het van de tentjes waar vrijelijk alcohol te koop was.) Nuttigen van alcohol wordt in beperkte mate toegelaten. (Wij bestellen een ijskoffie en krijgen (verbaasd) geen geld terug van een tien euro briefje. Het zijn cocktails met alcohol) Glas en blik mogen onder geen voorwaarde het terrein op en worden bij ingang in beslag genomen. Er worden geen eigen consumpties op het terrein toegelaten. (Hoe zit dat met babydrankjes of de boterhammen in een plastic zakje?) Wildplassen bekeurd: Wie de groenvoorziening als openbaar toilet ge- bruikt, riskeert een flinke bekeuring. Geen honden op het festivalterrein; dit geldt ook voor aangelijnde. Poeh. Wat een spierballentaal en dat voor een gratis festival dat zich afficheert als een familiefeest. 'Neem je familie, gezin, vrienden en ken- nissen mee om te genieten etc...' staat in de wervende folder. Eenmaal binnen barstte het van de tentjes met tropische hapjes, hoedjes, beeldjes en andere prullaria en een tatoeageshop. Nee, geen plaatselijke ondernemers. Wel onduidelijke multi-culti onder- nemers ingehuurd door de Rotterdamse organisatie. Allemaal commer- cieel. Zo bezien was ik helemaal abuis -mea culpa - toen ik in mijn vo- rige column Zomerbeat vergeleek met het oude ideele Spectrumfestival. Was het druk? Was het een succes? Tja, er waren best nieuwsgierige Schiedammers die een nummertje van de band kwamen bekijken. Maar waarom op een immens podium waarop je de Kaiser Chiefs of Andre Rieu zou verwachten? Of neem nu de jazzband Monsieur Dubois: een prima band voor het North Sea Jazz festival maar minder op zondagmid- dag in het Beatrixpark. Wie programmeert zoiets? De plaatselijke bands met muziek uit de Caribbean, Kaap Verdie en de jonge rappers voldeden tenminste nog. Alleen niet de groots aange- kondigde trekpleister Suzanne Lubrano, want die kwam niet opdagen. En waarom kwam niemand van de organisatie op het idee de houten banken neer te zetten (die stonden in de hoek) zodat het beetje publiek tenminste nog kon zitten? Ben ik nou weer niet te negatief en te serieus? Nee hoor, zo moeilijk hoeft het allemaal niet te zijn. Gemeente Schiedam ga eens kijken bij de buren. Naar Vlaardingen bij het Zomerterras, waar geen hekken en strenge huisregels zijn. Of neem een voorbeeld aan de knusse en dus relaxte Zondagmiddagen in het Park bij de Euromast. Waarbij iedereen op het gras zit en luistert naar een bandje dat in een partytent past met hun handbagage versterkers. Hoe klein toch leuk kan zijn. Zonder security met opgeblazen spierballentaal. P. S. Veiligheid? Gelukkig stond mijn fiets er nog, pal voor de beveiligers, met maar een slot. Frank Willemse WATERWEG - Het Vlietland Zie- kenhuis heeft sinds mei een nieuw, volledig digitaal, mammografie- toestel op de radiologieafdeling in Vlaardingen staan voor het uitvoe- ren van borstonderzoek bij vrou- wen. Het apparaat is voorzien van de laatste technologie en kan zowel foto's maken als een punctie uitvoe- ren. Vrouwelijke patienten weten dus eerder of een knobbeltje in de borst kwaadaardig is of niet. Het Vlietland Ziekenhuis is een van de eerste ziekenhuizen in Neder land die de beschikking heeft over deze apparatuur. Al in 2004 gaf de afdeling radiologie aan dat het zie kenhuis toe was aan nieuwe mam mografie apparatuur, maar de fa- brikanten voldeden nog niet aan de hoge eisen die het Vlietland stelde. Daarom duurde het drie jaar voordat de gewenste apparatuur verkregen kon worden. Het nieuwe apparaat is uitgerust met een grotere plaat waar de borst op komt te liggen. Dat is een voordeel omdat bij een te kleine plaat de borst meerdere keren op de foto moet worden gezet. Revolutionair aan het nieuwe mam- mografietoestel is dat er ook een punctie-unit aan gekoppeld kan wor den. Het voordeel van zo'n punctie is dat het vrouwen een operatie kan besparen als er iets verdachts in de borst gevonden wordt dat toch goedaardig blijkt te zijn. Bij een punctie wordt namelijk een klein stukje uit de borst genomen, wat mogelijk voorkomt dat er tijdens een operatie een groter stuk uit de borst moet worden gesneden. SCHIEDAM - Voor de zesde maal werd afgelopen donderdag de Nati onale Ballonnendag voor War Child georganiseerd. Op verschillende campings, attrac- tieparken en zwembaden in Neder land kon voor 1 euro een ballon worden gekocht, waarvan de op- brengst geheel ten goede komt aan War Child. Met het evenement wil organisator Footzy bereiken dat de vele kin deren die in Nederland vakantie vieren iets doen voor kinderen die het minder goed getroffen hebben. Bovendien maakt iedereen die een ballon voor War Child heeft opgela- ten, weer kans op mooie prijzen. In Schiedam deed zwembad Groenoord mee aan deze actie. Het was behoorlijk druk in en om het Foto: Bart Bos zwembad waar veel mensen een of meerdere ballons kochten. Exact op 19.00 uur riep Marco Bor- sato de mensen "via televisiescher men op om hun ballon de vrijheid te geven. Jammer genoeg kwamen veel bal- lonnen niet veel verder dan de eerste de beste boom nabij het zwembad. De gehele opbrengst van de Bal lonnendag 2007 zal ten goede ko men aan Colombia, waar al veertig jaar een burgeroorlog woedt. In de afgelopen vijftien jaar raakten in Colombia al meer dan 1 miljoen kinderen ontheemd. War Child zet zich in voor deze kinderen om ze een alternatief voor het vele ge- weld aan te bieden en verder te ondersteunen in hun emotionele en sociale ontwikkeling.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 4