maasstad w|te ©on streek Wethouder werkt met tegenzin mee aan woontoren Hoe veilig zijn de Schiedamse bruggen? krant netel 260.000 bezoekers Cultuurborrel Julianapark valt of staat met bewoners Taize viering EHBO voor beginners Orgelconcert St. Janskerk 'Monument van hoe we planologie bedrijven' Middeleeuwen herleven op 22 September Passage-true stuit op Europa ssam Woertsdag 8 augustus 2007 maasstad weekbladen SCHIEDAM xq 52 SCHIEDAM - Nog vorige week keek de wereld geschokt naar amateurbeelden van de neerstortende brug van Min neapolis (USA). Een brug die spontaan instort en voor vele gewonden en doden zorgde. Hoe kan een brug het zomaar begeven? Ook Schiedam telt een groot aantal bruggen: 84 stuks zonder de fiets- of loopbruggen. Van de smalle Kippenbrug tot joekels als de Koemarktbrug En grote beton- nen viaducten of spoorbrug- gen over de Schie. Hoe staat het met de veiligheid van die bruggen? Schriftelijke vragen van raadsleden dwingen wet houder Haan tot onderzoek. im www.maasstadweekbladen.nl KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004491 Fax 0104128449 Emailadres advertentiegroep: verkoop@ maasstadn I Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: NetwerkVSP email: bezorging@maasstad.nl Telefoon 0900 2020299 (10 euro ct. p.min.) ma. t/m do. 09.00-21.00 uur vrij. 09.00-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning MANAGER: H. Wirtz Telefoon 010 4004290 VERKOOPLEIDER: B. van Dongen Telefoon 06 53786940 VERTEGENWOORDIGER: S. Verzendaal Telefoon 0610921026 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Telefoon 010 4004487 Fax 010 4116454 Email redactie: waterweg@maasstad.nl K. Moerman - van der Knaap Telefoon 010 4004322 B. van Zessen Telefoon 010 4004401 Chef-redactie: E. Meijer Telefoon 010-4004490 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur (JITGEVER: PcM Lokale Media b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze urtgave worden uitdnikkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij PcM Lokale Media b.v., c.q. de betreffende auteur. SCHIEDAM - De Heilig Hartkerk aan de Rijnstraat 1 in Schiedam- Zuid maakt zich op voor een bijzon- dere zondagsviering. Op 12 augustus zijn vanaf 9.45 uur gezangen te horen afkomstig van de kloostergemeenschap in het Franse Taize. Elk jaar komen duizenden mensen, vooral jongeren, naar Tai ze om elkaar te ontmoeten en om zich te bezinnen op hun geloof. Bij die bezinning spelen de liederen die in Taize zijn ontwikkeld een bijzondere rol. Ze zijn eenvoudig, er is veel herha- ling van tekst en melodie zodat ze werken als een soort mantra. 12 au gustus klinken van cd acht van deze liederen en tijdens de Woord- en Communieviering wordt informatie over Taize gegeven. SCHIEDAM - EHBO vereniging St. Liduina start medio September met een beginnerscursus EHBO. Er wordt opgeleid voor het officiele diploma. De cursus bestaat uit ongeveer zes- tien lessen en wordt gegeven in sa- menwerking met het Oranje Kruis en gediplomeerde docenten. Binnen het diploma zit ook de opleiding reanimatie. De cursus kost 130,00 euro. Dat is inclusief boekjes, mate- riaal en examenkosten. Er zijn nog enkele plaatsen beschik- baar. Voor informatie of inschrij- vingen: ehboliduina@hotmail.com, (010)'473 44 79, (010) 471 56 26 of (010) 470 09 35. Ook op de website www.ehbo-liduina.schiedamweb.nl is informatie te vinden. SCHIEDAM - Everhard Zwart geeft op dinsdag 14 augustus een concert op het orgel van de Grote of St. Janskerk in Schiedam. De bekende organist speelt onder meer werken van Johann Sebastian Bach. Franz Liszt en zijn grootvader Jan Zwart. Van Liszt speelt Zwart het grootse praeludium 'Ad nos, ad sa- lutarem undam'. Dit is een zelden gespeelde compositie welke zeer hoge eisen stelt aan de organist. Maar het is ook een compositie die de organist mogelijkheden biedt de vele klankkleuren van een orgel te demonstreren. Het concert van Everhard Zwart begint om 20.00 uur. De toegang tot de Grote of St. Janskerk bedraagt 6,00 euro. door Kor Kegel SCHIEDAM - Er is geen ma- nier meer om er onder uit te ko men, verzucht Maarten Groene. De PvdA-wethouder ziet geen mogelijkheden om de bouw van de omstreden woontoren aan de Poldervaart te voorkomen. „Met de uitspraak van de Raad van State is de bouwvergunning onherroepelijk geworden", zegt Groene, als wethouder verant- woordelijk voor de ruimtelijke ordening in Schiedam. „De bal ligt nu bij de projectont- wikkelaar. ABB heeft nu het volste recht te gaan bouwen. Ik moet daar aan meewerken, want ik behoor een betrouwbare wethouder te zijn. De gemeente heeft 'a' gezegd en de gemeente moet nu 'b' zeggen - ook al zal ik dat met frisse tegenzin doen", zegt Maarten Groene, die er prive een heel andere opvatting.op nahoudt dan hij als wethouder moet uitdragen. Voordat hij wethouder werd, was Groene als PvdA-raadslid en op- positieleider fel gekant tegen de 65 meter hoge woontoren, die voor- goed inbreuk zal maken op het eeuwenoude karakter van de Pol dervaart. Op de locatie-Spierings- hoek, naast het Poldervaartpad en nabij De Beukenhof, komt de 22 verdiepingen tellende woontoren zowat in de ecologische zone te staan. Omwonenden en ook de Pol- dervaartvereniging hebben met de meest uiteenlopende argumenten geprobeerd de Raad van State van hun bezwaren te overtuigen, maar op I augustus werden zij door de Kroon in het ongelijk gesteld. Groene heeft zich gedwongen ge- zien de Raad van State duidelijk te maken, dat de gemeente het goed gedaan had. ,.Hoe ik er persoonlijk in zit, mag niet uitmaken. Ik heb er in het verleden stevige uitspraken over gedaan, vast fraaier dan ik het nu zou zeggen. Sinds ik wethouder ben, heb ik mij aan het in gang ge- zette beleid moeten conformeren. Ik heb met mijn persoonlijke mening niet de publiciteit gezocht, want de bouwer leest de krant ook." Groene had er rekening mee te houden dat projectontwikkelaar ABB de ge meente niet op sabotage van het bouwplan mocht betrappen, want dat zou de gemeente een schade- claim van miljoenen euro's hebben kunnen kosten. „Een feit is", zegt wethouder Groene, „dat het vorige college van burgemeester en wethouders drie weken voor de gemeenteraadsver- kiezingen besloot om de bezwaren tegen de bouwvergunning te ver- werpen. Dat gebeurde in februari 2006. Ondanks verkiezingen ver- ander je daar niets aan. En een feit is ook dat bij de onderhandelingen over het nieuwe college door geen van de partijen is ingebracht dat het bouwplan-Poldervaart een ob- stakel was. Daarmee is het staand beleid geworden." De bezwaarma- kers tegen de woontoren kregen van Groene de suggestie mee om in ho- ger beroep te gaan bij de Raad van State. Het bleek vergeefs. Gezochte argumenten tegen parkeeroverlast, luchtkwaliteit en harde windvlagen rond de woontoren maakten op de staatsraden totaal geen indruk. De Poldervaartvereniging, huurders- vereniging Spieringshoekflat en de stichting voor katholiek onderwijs St. Liduina hadden zich beter kun nen concentreren op de visuele ver- storing van het landschap van de Poldervaart. Er zijn tussen de gemeente Schie dam en ABB Ontwikkelingen in- middels grondonderhandelingen ge- start, maar ook daarbij ziet Groene geen kans het bouwplan alsnog te verijdelen. „Ik kan mij daar niets bij voorstellen." Zal wethouder Groene de eerste paal slaan, als ABB hem daartoe uitnodigt? „Niet over nage- dacht. Laat ik er maar geen princi- piele dingen over zeggen. Misschien ligt het meer voor de hand dat de geestelijk vader van het bouwplan, oud-wethouder Ton de Swart, die paal slaat." Groene is zich wel be- wust, dat er in de toekomst veel kritiek zal bestaan op hoe het ge- meentebestuur een woontoren op •zo'n unieke ecologische en recrea- tieve zone mogelijk heeft gemaakt. „Er zijn genoeg voorbeelden hoe je zelfs nog in de eenentwintgiste eeuw planologie kunt bedrijven, waarvan je later vindt dat het nooit had gemogen." Groene sluit niet uit dat de woontoren een monument van dat beleid wordt. Opmerkelijk is dat tegenstanders van het bouw plan er nu in berusten. De Polder vaartvereniging is teleurgesteld en ziet geen juridische wegen meer om de bouw te verhinderen. „De toekomstige bewoners van de flat krijgen een prachtige woonlocatie, die wij veel liever op een andere wijze hadden ingevuld. Maar wij troosten ons met de gedachte dat de 700 jaar oude Poldervaart de toren zal overleven. Als de tofen te zijner tijd wordt afgebroken, zal er in en langs de Poldervaart nog altijd volop leven zijn", zeggen Everard ter Haar en John Witjes. SP-frac- tieleider Frans Hamerslag hoopt dat er voor dit soort bouwplannen de komende jaren geen gehoor meer zal zijn. Hij ziet nog twee kleine kansjes dat de bouw niet doorgaat. De ene is dat ABB er geen heil meer in ziet, omdat er in de omge- ving overal appartementen gebouwd worden. De tweede is dat er bij het Poldervaartpad zeldzame dieren of planten worden ontdekt. „Ik schat de kans van beide mogelijkheden laag in", zegt Hamerslag. door Frank Willemse Drie weken geleden werd het be- drag bekend dat nodig is om de Brandersbrug te repareren: een kleine 2 ton. De betonnen (vaste) brug over de Schie, van Station naar's Gravelandseweg, is geraakt door een onbekende vrachtwagen die het dak van het Horvathweg- viaduct beschadigde. Raadslid Rens de Ron stelde daar vragen bij. Wethouder Yorick Haan (SP) toe gaf dat Schiedam is ontsnapt aan een ramp. Nee. niet omdat de brug op instorten staat maar op financieel gebied. De schade had namelijk gemakkelijk enkele mil joenen kunnen zijn. Daarbij wees hij gei'rriteerd naar de ONS die de bruggen controleert. De schade is al een jaar geleden veroorzaakt door een te hoge kraanwagen die klem onder het viaduct kwam te v, s&ffi De schade is al een jaar geleden veroorzaakt door een te hoge kraanwagen die klem onder het Horvathweg-viaduct (Brandersbrug) kwam te zitten. Foto: Roger van der Kraan zitten. Gevolg is wel dat de dader gevlogen is en de gemeente voor de schade moet opdraaien. Helemaal nieuw is de schade aan de Branderbrug niet voor de Schie- dammers die er regelmatig gebruik van maken. Het fiets- en voetpad boven op de Horvathweg is al tij- den afgesloten. Preventief, volgens de wethouder. opdat in nood nie- mand over de beschadigde rand rijdt. Overigens raakte de zaak raakte pas in een stroomversnelling toen de aannemer van de nieuwe tram- brug de schade opmerkte. Hij trok aan de bel zodat hij niet de schuld zou krijgen. „Als het dak of peilers was ontzet dan was de schade in de miljoenen gelopen" aldus de verontwaardigde wethouder. Oudere betonnen bruggen of via ducten zorgen in heel Nederland voor hoofdbrekens. De Hollandse brug over het Gooimeer is pas gesloten voor zware vrachtwagens wegens instortingsgevaar. Een ver- liespost voor vervoerders die nu 20 kilometer moeten omrijden. Het zijn vooral de betonnen bruggen uit die periode 1960 tot 1980 die het zware vrachtverkeer niet (meer) kunnen dragen. Hierover heeft een ander raadslid Sinne Tolsma (SP) schriftelijke vragen gesteld. „Is er ook gevaar voor overbelasting van (betonnen) bruggen in Schiedam?" SP-wethouder Haan antwoordt dat op kort termijn dat hij de bruggen zal laten checken door een neutraal bureau. Ook de lichte fiets- of loopbruggen waarover soms zware maai- en borstelmachines van de ONS rijden. De meeste grote vi aducten in Schiedam zijn echter van de Nederlandse Spoorwegen of Rijkswaterstaat. Daar is de ge meente niet verantwoordelijk voor. Bouwlokatie Toernooiveld decor voor wapengekletter door Frank Willemse SCHIEDAM - Ridders te paard, wapengekletter, vrouwe Aleida en een toernooiveld met tenten en wimpels. De middel eeuwen herleven in Schiedam op het kruispunt Vlaardinger- dijk en Vijfsluizen. Binnen- kort moet hier de eerste paal van het nieuwbouwproject Het Toernooiveld de grond ingaan. Daarop vooruitlopend worden alle buren, en dus heel Schiedam, uit- genodigd om op zaterdag 22 Sep tember een groot ridderfestijn mee te maken. Met een riddertoernooi maar ook met kindertekenen en ringsteken. Op deze dag start de verkoop van de nieuwbouwwonin- gen die daar gebouwd gaan wor den me middeleeuwse namen als 'Wachter', 'Ridder', 'Jonkvrouwe' of 'Baldakijn'. De witte huizen van de Slachthuisbuurt zijn jaren gele den gesloopt. De buurt werd na de oorlog gebouwd uit puin en stenen van de bombardementen op Rot terdam. Toen een keurige wijk om de woningnood te verlichten, later een arbeidersbuurt met portiekwo- ningen. Verhalen over de wijk zijn te lezen in bundels van schrijver raw - Koene ridders strijden 22 September om de gunst van de jonkvrouwen. Juist op de plaats waar binnenkort nieuwe (eengezins)woningen gaan verrijzen: Het Toernooiveld. Foto: Roger van de Kraan de acteurs. Kinderen kunnen met de edellieden op de foto. De jeugd wordt verder vermaakt met het maken van tekeningen of het zelf schilden ontwerpen met een eigen embleem. Op het met banieren om- zoomde toernooiveld - waar vanaf 22 September woningen te koop zijn - verschijnen kleurrijke tenten waar de catering is ondergebracht. Bo- vendien komt er een grote tent waar de makelaar en projectontwikke laar de tekeningen voor de nieuwe woningen voor het eerst tonen aan gei'nteresseerde kopers. Zet nu alvast in de agenda: zater dag 22 September van 11.00 uur tot aan de finale van 15.00 uur een groot riddertoernooi op Het Toer nooiveld, lioek Vlaardingerdijk en Vijfsluizen. Maarten Biesheuvel die zelf in de Slachthuisbuurt opgroeide. „Er was nog een zaterdag vrij in de Schiedamse feestmaand Septem ber", vertelt Rene van der Veer die het ridderfestijn voor Woonpus en de gemeente Schiedam organiseert. In September is er elk weekeinde wat te beleven in Schiedam met evenementen als Monumentenda- gen, Brandersfeesten of Open Ate liers. En nu dus ook met een rid- derevenement. Uit Belgie heeft de organisator Van der Veer een groep van veertig mensen opgespoord die een middeleeuws riddertoernooi naspelen. Geen afgetrapte boeren- knollen maar glanzende felle paar- den met jonge knapen die met vlag en wimpel de kleuren van de rid- derorde verdedigen. Op de tribune jonkvrouwen en de adel en ervoor j de heraut die de toernooiridders voorstelt. In de arena wordt een vijf- kamp uitgevochten met onderdelen als 'ringsteken', 'boogschieten' en 'zwaardvechten'. Hoogtepunt is het lansgevecht met ridders te paard die een tegenstander uit het zadel proberen te lichten. Spectaculair en beslist niet ongevaarlijk ondanks de malienkolder en vizierhelmen. Maar er is niet alleen actie door A Vlak voor de verkiezingen van 1974 stelde de Schiedamse gemeen- teraad het bestemmingsplan Binnenstad vast. Er waren maar drie tegenstemmers: Daaf Rensman, Jacques Voorwald van de PPR en Wim de Visser van de PvdA. De overgrote mcerderheid volgde de roemruchte PvdA-wethouder Cor Bolmers, die in het bestem mingsplan onder meer een Verlengde Passage had opgenomen. De Passage zou helemaal worden verlengd tot aan de Lange Achter- weg. Dat plan is nooit doorgegaan, anders had Henk Post er later nooit zijn tapperij Het Weeshuis kunnen beginnen. Het was een Utrechtse betonboer, want zo noemde je projectontwikkelaars toen nog, die de Passage zou gaan verlengen. Empeo heette het bedrijf. Op de redactie van de Schiedamsche Courant tikten wij onze ver- slagen op typemachines waarvan de letters door drank en nicotine waren dichtgeslibd, en omdat het kopijpapier ook nog door een telefax heen moest en er bij Sijthoff Pers in Den Haag weke vel- letjes uit het apparaat kwamen, was er niets meer van te lezen en presteerde een teletypiste het om de naam Empeo te verminken tot Bapeo. Het stond nog in de kop ook en van dit soort rampen kan een leerling-journalist heel gestaald en stoicijns worden. Maar dat tcrzijde. Bolmers had de contracten met Empeo al getekend en toen vonden de verkiezingen plaats. Er kwam een gemeenteraad, die over het bestemmingsplan Binnenstad totaal andere opvattingen had. Daarom gebeurde er eerst een hele poos niks. De jong aange- treden wethouder Chris Zijdeveld kreeg telkens het verwijt dat hij niet opschoot, maar dat was beleid. Schiedam moest zien Empeo van de Passage af te halen. Het nieuwe inzicht was dat de Passage alleen maar een stukje over het Broersveld heen hoefde te worden verlengd om vandaar af te buigen naar de Hoogstraat. Voor Empeo was dat een stuk minder aantrekkelijk. Minder beton tenslotte. Het bedryf hield Schiedam aan het contract en daarmee zat alles op slot. Tot Zijdeveld na jaren van diplomatiek stilzwijgen naar buiten kwam met het nieuws, dat het bestemmingsplan Binnenstad kon worden opengebroken. Hij had Empeo voor een heel ander project weten te interesseren. De projectontwikkelaar mocht een stukje van de nieuwbouw in Woudhoek realiseren! In ruil voor de Verlengde Passage! Die zou er toch pas met Sint Jut- temis komen. En nu kon Empeo tenminste nog wat verdienen. Ik moest aan deze deal terugdenken, toen ik het met Maarten Groene had over de belachelijke woontoren, die op Spieringshoek aan de Poldervaart gepland is. Een afschuwelijke plek, want het machtige karakter van de eeuwenoude Poldervaart dreigt nu definitief af te bladderen tot de sleetsheid van miezerig struikgewas rond een wil- lekeurig parkeerterrein. Maarten Groene was er als PvdA-raads lid tegen, maar als wethouder moet hij uitvoering geven aan een besluit dat net voor de verkiezingen van 2006 genomen was door het vorige wethouderscollege. Ik opperde dus dat Groene moet proberen om ABB Ontwikkeling een heel ander project te gunnen. Probeer ze af te leiden van de Poldervaart, laat ABB desnoods heel Schieveste volplempen met wolkenkrabbers. Maar de vergelijking met 1974 gaat niet helemaal op. Voor de Verlengde Passage was nog geen bouwvergunning afge- geven. Voor de woontoren aan de Poldervaart wel. En toen kon de gemeente dralen. Nu is de bouwer aan zet. En het ergste is nog dat Maarten Groene helemaal niet het ene project kan ruilen voor een ander, want dat laten de Europese aanbestedingsregels niet meer toe. Groene mag Schieveste niet zomaar aan ABB geven, want dan handelt hij in strijd met 'Brussel'. Ik zou nog graag mijn ouwe typemachine een keer gebruiken en het kopijpapier door die gare telefax heen duwen, zodat een teletypiste op het weke velletje geen ABB las, maar BAH! Kor Kegel (ook al lazen ze in Den Haag steeds Kogel) SCHIEDAM - Het Julianapark wordt tenminste weer gebruikt en door andere wijkbewoners dan hangjongeren en drugsdealers. Dat is onmiskenbaar een voordeel van de cultuurborrels, die Ineke Hagen er organiseert. Of de belangstelling echter voldoende is om te beweren dat Schiedam-West behoefte heeft aan zo'n maandelijkse evenementje, is een andere kwestie. Later dit jaar komt bij de gemeente vast aan de orde of voortzetting wenselijk is. Pluspunten en niinpunten zullen tegen elkaar afgewogen worden. Pluspunt is dat het programma rond de cultuurborrels grotendeels door wijkbewoners wordt ingevuld. Zo zal aanstaande zondag, de derde keer dat het gehouden wordt, een show te zien zijn van Aldeia Ca- poeira. De capoeiradocent van wijk- centrum De Erker laat om 14.00 uur zien wat de Braziliaanse vechtdans inhoudt. En om 15.30 uur treedt de Schiedamse formatie Vegas for Millions op. De band bestaat uit Geoffrey Harreman, Ruben Hoog- land en Steven van Wees. Zij spelen gitaarliedjes die aan Iggy Pop en John Lennon doen denken en soms een beetje aan de Rolling Stones. Tussendoor zal er voor kinderen van alles te doen zijn, omdat wijk- bewoonster Anuschka Hartkamp een dansworkshop geeft voor de leeftijd tussen vier en acht jaar. En L'Esprit steekt de Stadhouderslaan over om te komen jeu-de-boulen. Een ander pluspunt is dat het om een open evenement gaat, gratis toegankelijk, en zonder die malle schuttingen eromheen die bij Zo- merbeat in het Beatrixpark stonden. Een minpunt is dat de belangstel ling tot nu toe niet bepaald uit alle doelgroepen in Schiedam-West kwam, maar dat kan dan weer wor den verklaard uit de kleinschalige opzet. De cultuurborrels kwamen voort uit een onderzoek, dat Ineke Hagen eerder dit jaar als cultuur- scout verrichtte naar de culturele behoefte en potentie van het Westen van de stad. Ze deed dat onderzoek in opdracht van de gemeente. Op 9 September wordt de cultuur borrel nog eenmaal gehouden en dan komt Bernard Boode een work shop wijktheater geven. Kor Kegel Een groep van veertig mensen speelt een middeleeuws riddertoernooi na. Foto: Renewmedia De corsoboot 'Symfonie in Rood'. REGIO - De tiende editie van het Varend Corso Westland trok het afgelopen weekend zo'n 260.000 bezoekers. Het thema 'Smaak Sen- satie' zorgde voor sterke staaltjes op de Westlandse wateren. De kwa- liteit van de boten van de dorpsker- nen was net als vorig jaar, erg hoog. Dorpskern Kwintsheul sleepte met de boot 'Symfonie in Rood' maar 7 d Foto: Roger van der Kraan liefst drie prijzen in de wacht: eer ste prijs voor dorpskernen, tweede figuratieprijs en de publieksprijs. Dorpskern Maasland werd door de jury verrast met de eerste prijs voor beste figuratie met de corsoboot 'Franse Hof. Sinds de start in 1998 is het corso inmiddels uitgegroeid tot een groot publieksevenement met nationale allure.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 11