maasstad Op vakantie als straatmuzikant 'Idol' Boris op het Zomerterras Kleurrijk spektakel op Vlaardingse Vaart m Lezersactie vlaardings boekbeeld —r m-wm milieubericht week32 Kees Verwey Beestenboel 'Zelfs de Afrikaner) zeggen: he dat klinkt heel anders' Vlaardings zomerfestival van start Varend Corso: wereldgebeuren uit het Westland DCMR Donderdag 9 augustus 2007 wx 53 REGIO - Als straatmuzikant vakantie vieren. Dat is de for- mule van Convoi Exceptio nal. Deze week vertrekt de djembe-band voor nieuwe trommelavonturen naar Zuid- Frankrijk. Een buitengewoon transport van djembe's, trom mels en kleine percussie onder- weg om er de straten, pleintjes, campings en strandtenten eens goed op zijn kop te zetten. Rijnmond SCHIEDAM - Staalbouwfirma HSM Steel Structures aart de Westfrankelandsedijk in Schiedam heeft onlangs een 3000 ton zware sluisdeur te water gelaten. De deur, met afmetingen van 60 x 10 meter en een hoogte van 21 meter, werd door het kraanschip de Rambiz van de kade gelicht. De enorme sluisdeur is 6 augustus op transport gegaan naar eindbestemming Wilhelmshaven in Duitsland. MAASSLUIS - Het Gemeentemu- seum Maassluis toont nog tot 19 augustus 2007 stillevens van Henk Fonville, een leerling van Kees Ver wey, en werk van de meester zelf. Kees Verwey (1900-1995) staat momenteel volop in de belangstel- ling. In 2007 wordt maar liefst een zevental tentoonstellingen aan deze Nederlandse impressionist gewijd. Het Gemeentemuseum Maassluis belicht in 'Kees Verwey/Henk Fon ville, meester/leerling' de kunste- naar Verwey vanuit het perspectief van den van zijn leerlingen, name- lijk Henk Fonville. De in 1919 ge- boren aquarellist Fonville kreeg les in het vermaarde atelier van Verwey aan het Spaarne in Haarlem. Kees Verwey noemde Henk Fonville ooit bij een bezoek aan Limburg 'zijn beste leerling'. Gemeentemuseum Maassluis wordt tot en met 19 augustus 2007 voor de eerste maal werk van meester Verwey en leerling Fonville naast elkaar getoond. De aquarellisten- pur-sang vertonen vooral in hun bloemstillevens veel raakpunten. En deze stelling is eenvoudig te controleren want juist deze kleurige stillevens zijn volop te zien aan de Zuiddijk 16 in Maassluis. VLAARDINGEN - Voor Kees (poes, zwart wit) en Co (kater cypers) van beide 4 jaar was gewoon geen tijd meer. Co is een lieve kat, die wel van kroelen houdt, maar alleen als hij zelf zin heeft. Kees is een hele lieve kroelerd die graag op schoot zit. Kees&Co zijn binnenkatten, ze zijn zindelijk en kunnen bij andere katten. Zezijn best aan elkaar gehecht, dus we willen ze graag samen plaatsen. Wie valt er op deze twee lieve dikkerds? Meer informatie over Kees en Co en de andere dieren uit het asiel is verkrijgbaar bij Dieren- tehuis Nieuwe Waterweg, Van Linden van den Heuvelweg 2c in Vlaardingen. Het dierentehuis is geopend van maandag tot en met zaterdag van 12.30 tot 16.00 uur, tel. QI0 - 434 53 35. door Bart van Zessen 'Jongens, of jullie het nu willen of niet, jullie gaan nog eens heel de wereld over' zij eens iemand die ons zag spelen, vertelt Job den Dulk (snare). En het ging al naar Antwerpen, Parijs, Bordeaux, Madrid, Lissabon en Rome. Aan- staande weken wordt Saint Tropee aan het rijtje toegevoegd en daarna gaat het verder naar Italie. „Convoi wil nog heel wat van de wereld zien", stelt Johan Zandboer (Doun doun). Want daar draait het om binnen de percussieband. Reizen, muziek maken en op de nieuwe plekken die worden aangedaan spontane dans- feestjes veroorzaken. Het op straat verdiende geld gaat in de grote pot. „Daar worden dan later weer nieuwe instrumenten van gekocht. En als we genoeg hebben kunnen we weer op reis." „Het mooiste is als mensen zich zo aangesproken voelen door de mu ziek, dat ze niet meer stil kunnen staan", vindt Zandboer. „Zomaar een plek in een straat uitkiezen. En als je begint te spelen de dagelijk- se gang van zaken even helemaal doorbreken." De vijf muzikanten van Convoi afkomstig uit Vlaardingen, Schie- Convoi Excpetional vorig jaar zomer op de Champs-Elysees. dam en Rotterdam, kenden elkaar al van het samen spelen in aller- lei andere bandjes. Wanneer we als vrienden festivals bezochten, gingen er ook altijd instrumenten mee om zelf een feestje te kun nen bouwen. En zo ontstond ook langzaam maar zeker het idee om als straatmuzikanten op vakantie te gaan." Vorig jaar zomer kreeg de djem- beband echt vaste vorm. Tijdens Camping Rotterdam werd voor het eerst in de huidige bezetting ge- speeld, met twee djembe's, een Doun doun (Afrikaanse bastrom- mel), een snare, een saxofoon en een hele berg kleine percussie: „Cowbells, tamboerijnen, shakers en kalebassen." Er werden ritmes ingestudeerd en breaks afgesproken en zo ontstond er een de klinkklare set waarmee Convoi op de meest uiteenlopende plekken en gelegenheden optreedt. Van buurtprojecten tot verjaar- dagsfeestjes en festivals zoals het Zomerterras in Vlaardingen, het Rainbowfestival in Dordrecht en strakt de Schiedamse Branders- feesten. En verder natuurlijk veel op straat met als vaste stek de Rotterdamse Koopgoot, tegenover de WE. De kracht van Convoi Exceptional zit hem volgens de muzikanten Foto: Convoi Exceptional deels in het enthousiasme dat de band op straat uitstraalt. „En wij doen iets wat verder nog niemand doet", stellen ze. „Met Afrikaanse en Westerse instrumenten ritmes van over de hele wereld spelen. Van samba tot drum 'n bass en breakbeat." „Zelfs Afrikanen heb ben zoiets van: he dat klinkt heel anders. Minder trance, meer op de tel", stelt Den Dulk. „En we zetten het heel dansbaar neer." VLAARDINGEN - Het Zomer terras in Vlaardingen gaat ko- mende vrijdag van start, 't Hof/ Oranjepark staat vier weekein- den in het teken van muziek en cultuur. Op het programma staat popmuziek, wereldmuziek, jazz, klassiek, grootschalig locatie- theater, straattheater, beeldende kunstprojecten, poezie en dans. Ook de 8e editie heeft zo weer zijn nieuwigheden. Er staat dit jaar voor het eerst een theatertent op het Zomerterras. Hier vinden 'in- tiemere' voorstellingen plaats en de tent biedt meteen een mooie schuilplaats bij eventueel slecht weer. Verder zijn door het inzet- ten van koks van cafe De Waal, eetcafe De Steeg en Het Scheele Hoekje de culinaire mogelijk- heden tijdens het zomerfestival vergroot. Daarnaast keert op de donderdagen 23 en 30 augustus het filmterras terug. Vrijdag 10 augustus staat het Zo merterras in het teken van de ope ning. De officiele openingshande- ling vindt plaats om 22.25 uur maar ook daarvoor is er al van alles te beleven. De huisband met Rein Godefroy (piano), Salle de Jonge (drums) en Hugo Dirkson (contra- bas) opent het bal tussen 19.00 en 20.00 uur. Tussen 20.00 en 21.00 uur speelt Paka The Incredible de voorstelling Flogging That Horse. Dit theater is een combinatie van mens en machine. Het is een staal- tje van toegepaste kennis op het gebied van pneumatiek, propaan- gassystemen, mechanische machi- nerie, pyrotec. Van 21.00 tot 21.45 uur is het podium voor Metropolis X-perience-winnaar Blox met onder meer rapper Anti E. De openings- avond wordt tussen 22.30 en 23.45 uur afgesloten door de Spaanse band Zulu met een mix van salsa, reggae en hip hop. Zaterdag 11 augustus is het weer eerst de beurt aan de Zomerterras Huisband (19.00 - 20.00 uur). Het theatervertier komt deze avond op het conto van Tukkersconnexion en Elvenfluister. De Nederlandse groep Tukkersconnexion speelt om 20.00 en 22.00 uur Toy Soldiers. Napoleon's gardesoldaten trekken hierin strijdlustig, enthousiast, slag- vaardig en met een ongekende over- moed ten strijde. Elvenfluister zorgt tussen 20.00 en 22.00 voor sfeerrijk entertainment. Het motto is 'luister, droom, fluister...ontmoet een elf!'. De muzikale optredens zijn komen- de zaterdag van Alice en Boris. Het Rotterdamse Alice mixt alle hippe muziekstijlen van dit moment. Bo ris is de hoofdact van het eerste weekeinde. De van tv-programma Idols bekende zanger zorgt tussen 22.30 en 23.45 uur voor donkere, rauwe funk en soulmuziek uit de jaren '60. Op zondag is het van oudsher tijd voor de kinderen. Circus Hannes Co laat kinderen van 13.00 tot 17.00 zelf kennismaken met verschillende circusonderdelen. Violiste Marieke de Bruijn en twee ander musici spelen vanaf 13.30 uur de kinder- voorstelling 'Vlieg met me mee' waarin een muzikale reis over de Hoofdact tijdens het openingsweekeinde van het Zomerterras is zonder twijfel Boris. De zanger die landelijke bekendheid vergaarde tijdens het tv-programma Idols treedt zaterdag om 22.30 uur op. Foto: AT Productions aardbol wordt gemaakt. Om 15.00 uur speelt LaVioLou 'Koningin van eenvoudige komaf. Dit is een voor stelling met hoflakeien, hofdames en meer van dat soort types waarin kinderen zelf rollen mogen vervul- len. Muziek is er zondag van De Fixkes. Tussen 15.30 en 17.00 uur klinkt op het Zomerterras deze niet te moeilijke Belgische hiphop en singer-songwriterpop. Aan het Zomerterras is een band- wedstrijd gekoppeld. Afgelopen maandag speelden Leave (singer/ songwriters), Skarfunk (Funk) en Vinnie's Vice (progressive blues). In de tweede voorronde nemen No Tomorrow (verfrissende rockmu- ziek), Holy Eyes (Hiphop) en Tokyo A Gogo (mix van indie en pop) het 's avonds tegen elkaar op in cafe D'oude Stoep. De uiteindelijke fina le wordt op het Zomerterras-terrein gehouden op vrijdag 31 augustus. Tijdens het Zomerterras worden ook concerten gegeven in het Delta Hotel. Iedere woensdag- en zon- dagavond is daar het daar jazz en wereldmuziek wat de klok slaat. Komende zondag speelt Nicole Phi- lomena Band (Fado) vanaf 19.00 uur en op woensdag 15 augustus staan om 19.00 uur Eelco van de Meeberg/Jasper van Damme/Hugo Dirkson (jazz) op het podium. door Peter de Jong VLAARDINGEN - De aloude verbinding die Vlaardingen via de Vaart heeft met het West- land, wierp vrijdag zeker zijn vruchten af toen het Varend Corso opnieuw de haringstad aandeed. Vele duizenden toe- schouwers stonden langs de oe- vers van de Vaart om te genie- ten van het kleurrijke spektakel dat aan hen voorbij trok. Voorzitter van het Varend Corso Kees Mostert voer op deze 'Rijn- monddag' zelf als toeschouwer mee met de Vlaardingse Fluisterboot, die door het Vlaardings college was afgehuurd. De Vlaardingse politici konden zodoende zelf uit eerste hand ervaren hoezeer de Vlaarding se deelname aan het Varend Corso bijdraagt aan een bijzonder mooie 4 3 dag. Ook de artistiek directeur van het Varend Corso Hans Hoogerwerf was als geboren Vlaardinger trots op wat er aan de ogen van het publiek voor bij trok. „We willen als organisatie natuurlijk een kleurrijk spektakel met kwaliteit brengen. We hebben daartoe het Corso in verschillende thema's ingedeeld onder de hoofd- noemer van 'Smaak Sensatie'. Elke schuit en boot wordt speciaal ont- worpen in overleg met de organi satie, waarbij de deelnemers wel helemaal vrij zijn om de boot naar eigen smaak in te richten. Bijna alles mag, zolang ze overal maar onder de Westlandse bruggen door kunnen, die zijn namelijk slechts 1,5 meter hoog, dat was vroeger immers hoog genoeg voor de veilingschuiten." De deelnemers hadden zonder uitzon- dering uitbundig uitgepakt om hun schuit en schip te versieren. Met hoogwerkers, ingenieus inklapbare bouwwerken en een keur aan West- Met hoogwerkers, ingenieus inklapbare bouwwerken en een keur aan Westlandse vruchten, bloemen en zaden maakten zij het Corso een kleurrijk spektakel van de eerste orde. landse vruchten, bloemen en zaden maakten zij het Corso een kleurrijk spektakel van de eerste orde. De deelnemers zijn vaak nog oude Westlanders die zelf nog met de Foto: Roger van der Kraan schuit naar de veiling gingen. En zoals de Vlaardingers vroeger vroe- gen 'Hoeveel kantjes?' was de vraag 'Plukkie al?" het gevleugelde woord in het Westland. Hiervan getuigde dan ook de categorie 'Westlandse druiven', waarvan zeker niet alleen het blad werd geplukt. Namens de gemeente Maassluis had schipper Gerard Koot zijn veilingschuit 'His tory' uitgedost als een kunstwerk .van Salvador Dalt met cactussen, vleesetende planten en vreemde we- zens die roeiden met bestek. Ook de Vlaardingse Corsoboot mocht er zeker zijn. De Kagenaar J.P. van schipper John Damen voer onder de titel 'Zeeblauw' mee in de catego rie 'Kleurige smaken'. Aan boord zaten Neptunus en zeemeerminnen op de rug van een Orca, waarvoor de Vlaardingse brandweer een spui- tende waterpomp had gei'nstalleerd. De blauw geverfde takken van de onlangs gevallen treurwilg uit het Hoft dienden als golven met schuim- koppen van gipskruid. Leerlingen van het Wellant College uit Rijns- burg hadden de schuit met blauw folie en bloemen goed het accent van de blauwe zee weten te geven. De Vlaardingse bijdrage bleef bo- vendien niet beperkt tot de eigen Corsoboot en de inzet van de Fluis terboot. De Vlaardingse Corsovlag- gen die door Shipmate langs de route waren opgesteld vielen ook de direc teur sportief op. „Een goed idee om ook aan de andere deelnemende gemeente voor te stellen." Op deze 'Rijnmonddag' werd vanuit Honse- lersdijk Maasland en Vlaardingen aangedaan, waarbij de bruggen bij het Holy ziekenhuis het keerpunt waren. Vooral de categorie muziek maakten van de gelegenheid gebruik om onder de bruggen hun salsa, reggae of Marco Borsato sound een goede echo te geven. Het publiek werd uiteraard voor een tweede keer vergast op het fantastische spektakel toen het Corso via de vlieten op de terugweg ging naar Maasland waar 's avonds een vlootschouw was voor de oude veiling, terwijl in Maas sluis nog een meezingconcert werd gehouden. Jan Anderson Gera von der Wei|den door Pieter Kornelis van Ebscheuten Dat er in het 'Jaar van de Molens' ook nog iets te zeggen valt over de zeven- tien molens die er in de loop der eeuwen in Vlaardingen en Vlaardingen- Ambacht hebben gestaan, is niet alleen te danken aan de gemeentelijke be- stuurders maar ook aan de archieven en publicaties die er aan het gegeven zijn gewijd. Zo makkelijk als er door regenten en bestuurders toestemming gegeven werd tot de bouw van molens vanwege het economisch gewin dat zij voor zichzelf en kompanen voorzagen, zo gemakkelijk werd tot de afbraak besloten. Zelfs naar Natuur Monumenten werd in 1964 niet ge- luisterd toen deze aan de gemeente Vlaardingen als eigenaar verzocht om De Stenen molen in de Broekpolder te restaureren. De molen werd enkele jaren later uiteraard afgebroken. Alleen de stellingmolen Aeolus staat nog overeind aan de Korte Dijk, waar hij tegenwoordig als een der zeer wei- nige stedelijke paradepaardjes door de gemeente wordt gekoesterd. Verder resten er nog slechts de stomp van de Babbersmolen die tegenwoordig in Schiedam staat en de fundering van de Slinkslootmolen die enkele maan- den geleden aan de Willemoordseweg in Midden-Delfland gevonden werd op honderd meter afstand van de grens met Vlaardingen. Het zijn feiten zoals Gera van der Weijden beschreef voor Jan Anderson in 'De molens van Vlaardingen', het zesde deeltje van de serie 'van't Oft naar't Oofd'. Met een beknopte context en compilatie der verschillende publicaties die er over het onderwerp eerder al verschenen beschrijft zij een aantal van de gedocumenteerde molens. Het boekje is een aardig ophalen van gegevens dat met de gebruikte illustraties de reeds lang verloren beel- den weer eens in kaart brengt. Vooral de omslag van het boekje is daarnaast echter interessant. Dit van wege het gedeeltelijk getoonde prachtige schilderij uit de verzameling van het Streekmuseum, dat een totaal vervreemdend beeld van het Vlaardingen 'toen' toont. De schrijfster Gera van der Weijden geeft in haar nawoord ook haar eigen verklaring voor veel van de argumenten die door de jaren heen het histo- risch besef van velen overschaduwen. "Jarenlang woonde ik in Amerika waar ik actief was in de zakenwereld. Een leven waarin geschiedenis nau- welijks een rol speelt. Het was mijn moeder die altijd probeerde Vlaardin gen voor mij levend te houden." 'De molens van Vlaardingen' werd uitgegeven door Streekmuseum Jan Anderson met dank aan het Fonds Schiedam Vlaardingen e.o., kost 2,50 euro en is verkrijgbaar bij de boekhandels en het Streekmuseum. De redactie van Maasstad Week- bladen verloot onder Maasstadle- zers drie exemplaren van 'Molens van Vlaardingen'. Wie kans wil maken op het boek hoeft maar een ding te doen. Stuur een mailtje naar b.vanzessen@maasstad.nl of een briefkaart naar Maasstad Week- bladen, t.a.v. Bart van Zessen, Postbus 1685, 3000 BR Rotter dam. Vergeet niet naam en adres te vermelden en de titel van het boek waarnaar u wilt meedingen. De winnaars worden onder het eerstvolgende Boekbeeld gepubli- ceerd en krijgen het boek thuis- gestuurd. De DCMR werkt al 35 jaar In de week van 30 juli tot 6 augustus 2007 ontvangt de DCMR Milieudienst Rijnmond 495 meldingen van bewoners in het Rijnmondgebied. Hetweekgemiddelde in 2007 is 4'48. Hieronder leest u een toelichting op een deel van de meldingen die zijn binnengekomen. Meer weten over het werk van de DCMR en de ontvangen meldingen? Kijk op www.dcmr.nl. VEEL MELDINGEN OVER GELUIDSOVERLAST DOOR VLIEGTUIGLAWAAI Donderdag 2 augustus ontvangt de meldkamer van de DCMR Milieudienst Rijnmond tegen het einde van de middag 51 meldingen over een oorverdovend vliegtuiglawaai. Dit aantal meldingen loopt tot de volgende ochtend op tot 65. Navraag bij Eurocontrol in Maastricht, de organisatie die het luchtverkeer in Europa begeleidt, en bij de Luchtmachtstaf van het Ministerie van Defensie levert tot op heden geen aanvullende informatie op over deze vlucht. Er wordt voorlopig vanuit gegaan dat het hier gaat om militaire straaljagers die in oostelijke richting over het Rijnmondgebied vlogen. HERK0MST MELDINGEN De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt meldingen van bewoners in het Rijnmondgebied over stank, stof en lawaai en onderneemt waar mogelijk actie om overlast te stoppen. Inwoners van het Rijnmondgebied kunnen met deze meldingen dag en nacht bij de DCMR terecht. De meeste meldingen die binnenkomen gaan over het geluid van vliegverkeer. De meldkamer registreert deze meldingen voor de Commissie Milieuhygiene Luchtvaartterrein Rotterdam (CMLR), die de meldingen over vliegverkeer verder afhandelt. m milieudienst MELDKAMER: 010 473 33 33 (DAG EN NACHT) www.dcmr.nl/milieuklacht

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 14