4 mu maasstad wojte (§di) stedk 'Die idioten zorgen er nog voor, dat we straks weer stadswallen nodig hebben' Het verborgen taboe van laaggeletterdheid Van een tochtje langs de Vlieten tot een zeereis rond Groenland Jong circustalent 'Actie in de koepel' krant *1m<m Vrijwilligers Wake Baggeren Voetbal Omheiningen maken stadsfeesten minder toegankelijk 'Altijd het smoesje dat de leesbril is vergeten' Natsec al 25 jaar een kanovereniging voor iedereen Sluit Schiedam Woensdag 15 augustus 2007 maasstad weekbladen SCHIEDAM xq 52 door Frank Willemse SCHIEDAM - Het kan je buurman zijn of die klant voor je in de winkel. Of die vrien- delijke oma of juist die grote kerel die als smoesje vertelt dat de leesbril is vergeten. Eigen lijk kan het iedereen zijn want niemand geeft grif toe dat hij slecht kan lezen of schrijven. De schaamte is groot omdat 'ze' denken de enige te zijn. Niets is minder waar. Schie dam telt zo'n 10.000 inwoners die 'laaggeletterd' zijn. SCHIEDAM - Stichting Eigen Werk aan de Overschiesestraat 44 in Schiedam zoekt nieuwe vrijwil ligers. Er worden mensen gezocht die les kunnen geven in compute- ren, tekenen, schilderen of hout- bewerken. Maar ook nieuwkomers met een andere leuke hobby zijn welkom om de technieken daarvan over te brengen op de cursisten. Er wordt in het bijzonder gezocht naar een timmerman. De vrijwilligers- organisatie zoekt iemand die een ochtend of middag in de week zou willen helpen in de houtwerkplaats. Voor informatie kan gebeld worden naar Stichting Eigen Werk, (010) 426 35 69. SCHIEDAM - Bij de twee deten- tieboten in de Merwehaven is zon- dag 19 augustus vanuit Schiedam wederom een wake. Maandelijks wordt deze wake door de Raad van Kerken Schiedam georganiseerd. De Raad van Kerken wil hiermee het Nederlandse uitzetbeleid aan de kaak stellen en de mensen op de boten steunen. Meer dan driehon- derd mannen zitten vast op deze boten, voorafgaand aan uitzetting naar hun land van herkomst. Ze zijn gedetineerd nadat bleek dat ze illegaal in Nederland zijn, soms al vele jaren. Ze hebben bijna nooit een strafblad. De bijeenkomst begint om 19.00 uur en duurt ruim een half uur. De bo ten liggen achter de grensflat (Rot- terdamsedijk) aan de Gustoweg. SCHIEDAM - In Schiedam-Noord starten binnenkort baggerwerk- zaamheden. Het werk dat naar verwachting tot in november duurt moet de waterkwaliteit in de sloten en andere watergangen verbeteren en de doorstroombaarheid ver- groten. Voordat met de eigenlijke werkzaamheden kan worden be- gonnen worden uit de meeste wa tergangen eerst de vissen gevangen en overgezet. Een deel van het bag- gerslib wordt afgevoerd naar bag- gerdepots en een kleiner gedeelte van het slib wordt (waar mogelijk) verwerkt aan en op de oever van de watergangen. SCHIEDAM - TOS, SWS Kinder- werk en Speeldam houden 20 en 21 augustus een voetbaltoernooi voor jeugd van 7 tot 12 jaar. Er wordt gespeeld op het kunstgrasveld aan de Vlaardingerdijk. Op de eerste dag worden de voorrondes gespeeld en op dag twee de finales. De 7 tot 9-jarigen komen tussen 12.00 en 14.00 uur in actie en de 10 tot 12- jarigen tussen 14.00 en 16.00 uur. Naast het voetbaltoernooi zijn er verschillende voetbalonderdelen waarbij punten kunnen worden ge- haald. www.maasstadweekbladen.nl KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004491 Fax 010 4128449 Emailadres advertentiegroep: verkoop@maasstad.nl Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP email: bezorging@maasstad.nl Telefoon 0900 2020299 (10 euro ct. p.min.) ma. t/m do. 09.00-21.00 uur vrij. 09.00-17.00 uur DIRECTIE: R. M. deKoning MANAGER: H.Wirtz Telefoon 010 4004290 VERKOOPLEIDER: B. van Dongen Telefoon 06 53786940 VERTEGENWOORDIGER: S. Verzendaal Telefoon 0610921026 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Telefoon 010 4004487 Fax 010 4116454 Email redactie: waterweg@maasstadnl K. Moerman - van der Knaap Telefoon 010 4004322 B. van Zessen Telefoon 010 4004401 Chef-redactie: E. Meijer Telefoon 010-4004490 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: PcM Lokale Media b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij PcM Lokale Media b.v., c.q. de betreffende auteur. door Kor Kegel SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN -'s Lands Slimste Af- zetter heeft in het Hof een paar honderd hekken neergezet, af- gedekt met zeildoek, zodat je maar via een ingang naar het Zomerterras kunt en niet van buitenaf naar artiesten of pu- bliek kunt gluren. Zo probeert de organisatie van het Vlaar- dingse stadsfeest te voorko- men dat de bezoekers drank naar binnen smokkelen. Maar er waren vrijdag- en zater- dagavond 'creatieve' figuren, die flessen drank over de omheining aanreikten aan Vlaardingers die al op het festivalterrein stonden. Er hadden eigenlijk langs de hek ken ook nog brede sloten gegraven moeten worden. Een paar weken geleden ergerde Maaspost-columnist Frank Wil- lemse zich al aan de omheining rond Zomerbeat in the City, dat ditmaal in het Prinses Beatrix- park plaatsvond in plaats van op het Stadserf in Schiedam. Het pu- bliek moest via streng bewaakte 'Feyenoord-hokjes' naar binnen en vrouwen moesten zelfs bij vertrek opnieuw hun tasjes openmaken. Dat was belachelijk streng. Bij het Zomerterras in Vlaardingen gaat het nog ietsje relaxter. Maar is dit de toekomst van alle stads- en volksfeesten? Dat er een hek omheen moet? „Een politie- man heeft ons wel de suggestie gedaan", zegt het bestuur van het Maasboulevardfeest in Schiedam. En zeven jaar geleden was het een van de bestuursleden zelf van dit Gorzense volksfeest, Hendrik-Jan van Katwijk, die opperde om de Maasboulevard af te zetten en het publiek dan in ruil voor een toe- gangsprijs meteen muntjes voor drankjes te geven. „Het is toch belachelijk dat mensen met kinder- wagens vol bierflesjes komen, ter- wijl de organisatie het mede van de baromzet moet hebben?" Het idee werd toen niet overgenomen. Maar bij het laatste Maasboulevardfeest gingen enkele Polen zich te buiten aan een voorraad whiskeyflessen die ze bij de slijter hadden gehaald en moest de politie de boel komen sussen. 's Lands Slimste Afzetter zou dolgraag voor stevige hekwer- ken random zorgen. Het is een simpele maatregel om de boel te beveiligen - maar wel kostenopdrijvend. En de feesten veranderen er wel door van karak- ter. Het Zomerterras was vorig jaar nog van alle kanten toegankelijk. Het Maasboulevardfeest eveneens. Het publiek zal het minder aange- naam vinden om bij de ene ingang in rijen te moeten staan tot je naar binnen mag. Eenmaal binnen ziet het er met die podia en kraampjes wel weer gemoedelijk uit, maar het ernaartoe gaan, krijgt definitief een andere sfeer. En dat met open- lucht-evenementen „We moeten er maar aan wennen. dat een stelletje ongeregeld het kan verzieken voor de rest", zeg- gen organisatoren. Maar als om heiningen al niet voldoende zijn om 'dranksmokkel' tegen te gaan, moeten we dan niet overgaan tot het graven van stadsgrachten met hoge wallen erlangs? „Die idioten werken dat wel in de hand," zegt een bestuurslid van het Maasbou levardfeest. Bij het Zomerterras stond de Mo- biele Eenheid paraat. Dat had niet primair te maken met drankmisbruik, maar wel met een sms-bombardement in Vlaardin gen, waarin opgeroepen werd niet naar het Zomerterras te gaan om- dat de Feyenoord-hooligans zouden komen knokken. Wellicht omdat's Lands Slimste Afzetter voor een afzetting had gezorgd, of anders omdat ze niet genoeg gedronken hadden, maar de hooligans bleven weg. Toch zullen de politie en de ME ook de komende weekends met extra mankracht present blij- ven, verzekert een woordvoerder van de gemeente Vlaardingen. „De dreiging van een horde woeste Hunnen uit Rotterdam is natuurlijk van een heel ander kaliber dan de kans dat bezoekers van het feest dronken en vervelend wor den, maar het is een extra reden om de veiligheidsaspecten zeer serieus te nemen." Namens de organisatie van het Zomerterras zegt Frank Tomei' dat het een fa- miliefeest moet blijven, niet een plek waar externe groepen komen matten omdat die plek even in de belangstelling staat. Maar al met al wel een familiefeest achter tralies. Daarom gaat de gemeente Schie dam een 'aanvalsplan laaggelet terdheid 2007-2010' opzetten. Een campagne maken en geld beschik- baar stellen om deze mensen te helpen met een cursus 'Leer lezen en schrijven!' Zo wordt gepro- beerd het probleem te signaleren, het taboe te doorbreken en om de doelgroep te stimuleren een cursus Nederlands te gaan doen. Analfabetisme werd het genoemd als mensen niet kunnen lezen of schrijven. Nu is daarvoor het rui- mere begrip 'laaggeletterdheid' in de plaats gekomen. „Daarbij moet je niet alleen aan buitenlanders (al- lochtonen) denken maar juist ook aan geboren Nederlanders", vertelt wethouder Christine Daskalakis (CDA) van onderwijs en sociale zaken, die de campagne steunt. „Het zijn mensen die tussen de wal en het schip vallen. Beslist geen domme mensen maar die door si- tuaties niet of onvoldoende hebben leren schrijven of lezen. Voor dat probleem hebben wij, het college, geld apart gezet om in 2008 en 2009 cursussen in te kopen bij Albeda College en Zadkine. Zodat die Schiedammers die gebrekkig lezen dit kunnen bijspijkeren of opnieuw leren." In juni werd door middel van het uitdelen van folders in het openbaar vervoer reeds aandacht gevraagd voor het 'aanvalsplan laaggeletterdheid'. Archieffoto: Roger van der Kraan Wethouder Daskalakis vervolgt: „Laatst nog op een verjaardag ont- moette ik een man van rond de veertig jaar. Hij had het gemaakt en had goed geboerd in de bouw. Hij was miljonair maar kon amper schrijven en had moeite met lezen. Daarvoor is de cursus ook bedoeid. Al moet deze zakenman daarvoor dan wel betalen. Of neem die mid- delbare vrouw met veel kinderen die daardoor geen tijd gehad om te leren. Dergelijke mensen moeten ook de kans krijgen." Zelf kan ze zich goed voorstellen hoe het is om een vreemde taal te ling voor kinderen die namens de leren. Wethouder Christine Daska- ouders brieven moeten schrijven of lakis is in Nederland geboren maar het woord moeten doen. Ook voor van bui- die ouders te n1 a ndse (Griekse) komaf. Met een strenge vader die haar bijvoor- beeld alleen liet uitgaanals haar broer meeging. Daskalakis kent de situatie dat vaak jonge kinderen voor de ouders moeten lezen en vertalen. Een 'rare' rolverwisse- zijn de cur sussen 'Leer lezen en schrijven!'. Maar hoe bereik je deze mensen? Op de bijbehorende affiche staan een twintigtal ambas- sadeurs of mensen die zelf laag geletterd waren maar de cursus inmiddels hebben voltooid. Deze ambassadeurs moeten mensen op- sporen die ook moeite hebben met brieven en formulieren. En hen aansporen naar de cursus te durven gaan. Een probleem is wel dat op de affiche tekst en een telefoonnum- mer staat afgedrukt? Hoe kan de doelgroep dat nu lezen? „Ik hoop maar dat andere mensen hen daar- bij helpen", antwoordt wethouder Daskalakis. Informatie over 'Leer lezen en schrijven': 0800-0234444 door Bart van Zessen VLAARDINGEN - Voor een fanatieke pot kanopolo, een toertocht langs de Vlieten of ter voorbereiding op het rui- gere wildwater. Kanovereni ging Natsec wordt na 25 jaar nog altijd druk bezocht door kanovaarders uit Vlaardingen en omstreken. Voorzitter Kees van der Pijl en lid Toby Witte weten wel waarom. Zo is Natsec meer een club voor iedereen en niet specifiek voor wedstrijdvaarders, vindt Van der Pijl. Voor gezinnen met kinderen is het rustige water van de Vaart ide- aal. Er is kanopolo, wildwatervaren voor de jeugd vanaf zestien, „het spierballenwerk", noemt Van der Pijl het. En verder korte en langere toertochten in binnen- en buiten- land voor volwassenen. En deskun- dige voorbereiding op zeetochten voor de grootwater liefhebbers. „Een discipline op zich", vertelt To by Witte, al zeventien jaar lid. „Je krijgt met andere elementen te ma ken, een grote plas water, sommige mensen hebben daar last van: ruim- tevrees. De golfslag, stromingen en getijden, dieptes en ondieptes, er komt een hoop bij kijken. Je moet zeekaart en kompas kunnen lezen", stelt Witte. „En bij voorkeur kun nen Eskimoteren (na het omslaan zelf in het water weer overeind komen, red.). Daarop trainen we's winters in het zwembad." De goede sfeer binnen de vereni- ging beweegt hem nog altijd vanuit zijn woonplaats Spijkenisse naar Vlaardingen te rijden. „Een club voor iedereen, van advocaat tot las- ser. Een vriendenclub, maar geen gesloten kliek", zo omschrijft hij. „Je wordt als nieuwkomer erg snel opgenomen." De club telt de laatste jaren gemid- deld zo'n 200 honderd leden. „Niet allemaal even fanatiek", vertelt Van der Pijl. „Sommige pakken hun boot een keer per jaar,. anderen ko men zo twee a drie keer per week." Vooral die tweede groep, een harde kern van zo'n vijftig man, schat de voorzitter, is bijzonder actief ook op het droge. „Als er extra schoonge- maakt moet worden, geschilderd of iets gerepareerd." Dieptepunt uit 25 jaar Natsec was wel de brand in het clubgebouw in 1997, veroorzaakt door een ver- „En het feit dat er toch ook veel samen wordt gedaan binnen de vereniging mag er wezen", vindt Kees van der Pijl. keerd aangesloten geiser. De kanti- ne was een jaar niet bruikbaar, „een ramp voor het verenigingsleven", stelt Witte. Gelukkig bleef de loods waarin alle boten liggen gespaard. „Dat was onze redding." Zo bleef Natsec overeind. „A1 meteen vanaf het begin was er veel belangstelling", vertelt Van der FotoNatsec F Pijl die er toen ook al bij was. Eerst was het de gemeente zelf die begon met kanocursussen en koffietochten op zondagmorgen: varen in en rond het Westland. Een van de deelne- mers van deze tochten, Frieda van den Berg kwam daarna met het plan om een echte kanovereniging te starten. En van het een kwam het ander. Bijeenkomsten op het stadhuis volgden, er kwam een werkgroep die al snel tot voorlopig bestuur promoveerde. De vereniging zou Natsec heten, zeehond in de taal van de Eskimo's die de basis legden voor het kajakken. Naast Vlietzicht werd in de oude boerderij van boer Kester een eerste geschikte locatie gevonden. Naast het 25-jarig jubileum en het forse ledenaantal is het huidige clubgebouw aan de Watersportweg de grote trots van kanovereniging Natsec. Voor een groot deel zelf aanbesteed en afgebouwd, vertelt Van der Pijl. Voorzien van alles wat een kanovaarder zich kan wensen. Een douche na koppie onder in de Vaart en een kantine voor lezingen over zeetochten rond Groenland, als het buiten te koud is om het water op te gaan. En het feit dat er toch ook veel samen wordt gedaan binnen de vereniging mag er wezen, vindt Van der Pijl. „Kanovaarders zijn toch vaak individualisten", zo stelt hij. „Die maken graag hun eigen tochtje, koken zelf hun potje en slapen alleen in een tentje. Maar hier zit de groepscanadees iedere dinsdagavond vol." 1 Sluit Schiedam! was het motto van de Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken 100 jaar geleden. Nee, niet om Schiedam af te sluiten en het iicht uit doen. Nee, die vereniging ging te keer tegen Schiedam omdat die stad rond 1900 maar om maar een ding bekend stond: jenever, jenever en nog eens jenever. Tegen dat alcoholmisbruik stond de strijdkreet: Sluit Schiedam! Sluit Schiedam? Ja, want is Schiedam deze zomer niet uitgestor- ven? In andere steden is wel wat te doen maar in Schiedam is het oorverdovend stil. In Vlaardingen bruist het Zomerterras, het Westland heeft zijn Varend Corso en Rotterdam komt adem te kort met de Dance Parade en het Zomercarnaval. En Schiedam? Wat valt daar nu te beleven? Niks. Zo gaat Schiedam op een voorstad van Rotterdam lijken. Een slaapstad met uitgestorven centrum met bordjes op de win- kelruit: 'Wij zijn op vakantie'. Vroeger? Ja, vroeger wel. Toen was er eind augustus 'De Feest- week'. Met volop plezier en veel te doen. Met een kermis, met poffertjcs en optredens van fanfare of andere verenigingen. Kleine festiviteiten die niks kosten. Hier een straatfeest, daar een optocht. Met als knaller het afsluitende vuurwerk aan de Vlaar dingerdijk. Ook efficient zo'n traditionele feestweek precies na de oogst: alles van het land in de schuur. En aan de vooravond van een lang en hard seizoen werken, schoolgaan en koud weer. Schiedam kent geen feestweek meer. Wel een feestmaand. De hele maand September vol met evenementen. Overvol zelfs met Brandersfeesten, Monumentendag, Open Ateliers, het 30-jarig bestaan van het Coiiperatie Museum, Tonnetje steken in Kethel, kunstbazaars en eoncerten. September zit barstensvol maar waarom niks in Augustus? Zijn er geen Schiedammers die niet op vakantie gaan? En is er geen jeugd die zich stierlijk loopt te vervelen. Denk maar eens terug aan toen je zelf nog jong was. Vroeger met feestweek of Jeugdland. Er was iets te doen en het hoeft niet veel te kosten. Maar programmeer iets in augustus. Anders kunnen we maar beter 'Schiedam Sluiten'. En als deelge- meente verder gaan bij Rotterdam of Vlaardingen want daar is wel wat te doen voor de bewoners. Frank Willemse Circus Hannes kwam met allerlei attributen naar de Vlaardingerdijk om kinderen een verkorte circusopleiding te geven. Foto: Bart Bos SCHIEDAM - Ook in deze zomer- vakantie hoeven Schiedamse kinde ren zich niet te vervelen. Stichting Welzijn en TOS bieden verschil lende activitieiten om de kinderen bezig te houden. Deze weken zijn Welzijn en TOS iedere werkdag beneden aan de Vlaardingerdijk te vinden nabij speeltuin 'De Speel dam'. Iedere week is er een ander thema. Denk daarbij aan 'sport', 'kunst' en 'water'. Of zoals vorige week aan het thema 'circus'. Circus Hannes kwam met allerlei attri buten naar het speelterrein om de deelnemende kinderen een verkorte circusopleiding te geven. Dat zo'n korte cursus met vallen en opstaan gepaard gaat, werd bij sommigen al snel duidelijk Degenen die het circuswerk wel meteen aardig on der de knie kregen, gaven een af- sluitend optreden voor ouders en belangstellenden. De vechtdans 'capoeira' zag er wild en energiek uit. Foto: Roger van der Kraan SCHIEDAM - Een paar toeschou- wers in het Julianapark durfden zondagmiddag wel de uitdaging aan om een korte les in capoeira te ondergaan. Voor de meesten zag de vechtdans er veel te wild en energiek uit. Ze genoten meer van de rockmu- ziek van Vegas for Millions, een driemansformatie waarvan twee leden tegenover het Julianapark wonen. „Eindelijk actie in de koepel", schrijft Marja van Pelt in het gas- tenboek. De plek leent zich goed voor klassieke muziek, maar ook voor rock, constateren oud-wethou- der Bart de Leede en Wilma van Mil. „Vooral de hapjes waren goed te nassen", schrijft Ve Slie. En Ro36 van Rutte, die altijd in de Graaf Florisstraat gewoond heeft, vindt het goed voor het vakantiegevoel in eigen buurt. Helen Teunissen woont al veertien jaar tegenover het Julia napark en heeft dit nog niet beleefd. „Hallo, Schiedam, we gaan weer een beetje leven", schrijven Ma- rieke Verwaaijen en achterbuurman Thijs. „Dit hebben het Westen en het Nassaukwartier nodig", vindt de familie C. van Woerkom. Degenen die zondagmiddag de moeite namen om het gastenboek te tekenen, lieten zich positief uit over de derde Cultuurborrel in het Julianapark. Maar het zou goed zijn om ook de vele ouderen in de omgeving via flyers te informeren, meent An net van Beek, wijzend op Frankeland, het Jacobs Gasthuis en Francois HaverSchmidt. Hoewel er toch ook ouderen aan het rocken waren.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 3