imti maasstad Herinneringen aan de Hooglandse Molenswerf m Zulu 9.30 brengt zomerse beats, salsa en reggae De OV-chipkaart Wouter Hamel na twee jaar terug op Zomerterras No Hotel en Frantic Romantic Lezersactie Beestenboel vlaardin boekbeeld milieubericht week33 Drieluik van Jan Schaper Vlaardinger Ton Cox brengt stukje geschiedenis tot leven De Hooglandse Molenswerf Zomerterras 2007 begonnen Donderdag 16 augustus 2007 wx 53 VLAARDINGEN - Tussen het Jaagpad en het fietspad langs de Vaart, 400 meter voorbij het Holy ziekenhuis, ligt een wat verwilderde bossage, als een klein 'eilandje' van echte oude natuur. Dagelijks passeren velen dit stukje historisch Vlaardin gen zonder de geschiedenis te kennen. „Jammer", vindt Ton Cox(79). En daarom zette hij zijn herinneringen over de Hoog landse Molenwerf op papier. HOTEL 4 r r ^iprTTf. 1 Hi - DCMR SCHIEDAM - Het Jenevermuseum haakt 8 September in op de Open Monumentendag met een filmpro- ject. Een van de zalen van het mu seum is voor de gelegenheid tot bi- oscoop omgetoverd en daar worden drie documentaires van Jan Schaper vertoond: 'Vlaardingen Koerst op Morgen' (1955), 'Rotterdam, Stad Zonder Hart' (1966) en 'Schiedam Kiest voor het Water' (1967). Het thema van de Open Monumenten dag is 'moderne monumenten'. Juist Jan Schaper benadrukte reeds in de jaren vijftig het belang van het (h)erkennen van de monumenten in het schijnbaar alledaagse. De drie films tonen de relatie tussen stad, rivier en haven, en zijn zo een drieluik over de stedelijke ontwik- keling van het Rijnmond-gebied. Schaper toont zowel de historische als de eigentijdse kwaliteiten van de stad. In zijn films trad Schaper op directe wijze in discussie met bestuurders en dat werd met name duidelijk in Schiedam. Hier speelde Schaper een actieve rol in de her- waardering van de historische stad en in het bijzonder de Branders- buurt. Het filmisch werk van Schaper toont scherpe observaties, sociaal enga gement en een sterke gedrevenheid om het dagelijkse leven in beeld te brengen. Het zijn haast 'kunstwer- ken' te noemen. De films worden vertoond als bioscoopprojectie want Schaper heeft deze vertoningsvorm bij het maken van de drie films voor ogen gehad en aan die intentie van de filmer wil het Jenevermuseum niet tornen. Niet eerder ook werden de drie films in een filmproject gezamenlijk getoond. Het verband tussen de films is dus ook niet eer der zo duidelijk aangetoond. Als bijzonder extraatje wordt 8 septeber tevens Schapers film 'De laatste man' getoond. De tv-docu- mentarie die Schaper samen met Robert Collette maakte van de le- gendarische keeper Jan van Be- veren werd onlangs gerestaureerd op voorspraak voormalig Voetbal International-hoofdredacteur Joop Niezen. De NCRV-flim geldt als een van de mooiste en intrigerend- ste voetbalfilms ooit gemaakt over de inmiddels in Amerika woonach- tige ex-keeper. VLAARDINGEN - Boris is een mooie jongen van 8 jaar oud. Het is een kat die absoluut naar buiten moet om zijn ener- gie kwijt te raken. Hij vindt het tot op zekere hoogte heerlijk om geaaid te worden maar laat duidelijk merken wanneer hij er geen zin meer in heeft. Voor andere katten is hij daarentegen erg lief. Heeft u een tuin, vindt u zijn nierdieet geen probleem en heeft u eventueel een andere kat? Kom dan eens kennismaken met Boris. Meer informatie over Boris en de andere dieren uit het asiel is verkrijgbaar hij Dierentehuis Nieuwe Waterweg, Van Linden van den Heuvelweg 2c in Vlaar dingen. Het dierentehuis is ge- opend van maandag tot en met zaterdag van 12.30 tot 16.00 uar, tel. 010 - 434 53 35. door Pieter Kornelis van Ebscheuten In het jaar van de molen, leeft ook bij sommigen in Vlaardingen de oud-Hollandse herinnering aan de polder en voormalige vrijheid van het wijdse platteland nog steeds voort. In 1928 geboren te Val- kenswaard, woont Ton Cox pas 55 jaar in Vlaardingen. Toch heeft hij de oude stad in al zijn glorie nog meegemaakt en er mooie herinne ringen aan. „Ik ben niet zozeer een molenman maar hecht wel waarde aan geschiedenis en natuur. Ik ging wel eens met mijn schoonvader Koos Meeldijk mee wanneer die met zijn vrienden Kornelis Moer- man en Jaap van IJperen de tuin van de Hooglandse Molenwerf ging onderhouden. Dat was het huisje dat tot 1977 daar langs de vaart stond. Het had geen gas, licht of water en het toilet was een 'stilletje' buiten. Kees en zijn zus Hendrien Moerman gebruikte het als buiten- verblijf. Je kon er alleen komen via het jaagpad langs de Vaart, want het lag toen nog helemaal in de lege polder." Het 'buitenverblijf' was de voormalige woning van de mole- naar van de Hooglandse molen, die de Holierhoekse en Zouteveense polders droog moest malen. Toen er vanaf 1871 hiervoor stoomgemalen werden gebouwd werd de Hoog landse Molen begin 1900 voor 700, - gulden verkocht en gesloopt. Er bestaat slechts een enkele foto en tekening van. De molenaarswoning bleef echter staan en kwam in 1959 in bezit van mevrouw Moerman. Hoewel piep- klein als huisje, was het riant gele- Jn Jaap van IJperens dichtbundel 'Archief' is naast het gedicht over de Molenwerf wel een tekening van Leen Dijkshoorn die precies weergeeft hoe het 'buitenverblijf' er uitzag." F°to: Roger van der Kraan gen aan de vaart, zonder enige be- bouwing of verkeer in de buurt. In de jaren '60 wilde men de polders hier met dijken indelen en daarom moest de Molenwerf verdwijnen. De gemeente wilde het onteigenen, maar men sloot een deal en kocht het huisje voor 35.000 gulden. Het mocht tot de sloop als buitenverblijf dienst blijven doen en werd door Moerman tot die tijd teruggehuurd voor duizend gulden per jaar. Kees Moerman, Jaap van IJperen en Koos Meeldijk hebben er op goed gevorderde leeftijd in de jaren '60 menig uurtje samen doorge- bracht, waarbij zij Herwig's Prakti- sche Tuin- encyclopedie vaak opzij legden om elkaar een goed gedicht voor te dragen. Zij namen water mee van huis en zetten op een petroleumstel een kopje thee. Drie senioren die genoten van de stilte en de natuur. In 1977 werd besloten tot de sloop. Er rest nog slecht het 'eilandje' met oude bomen en dich- te ondergroei, een waar Dorado voor vogels en egels. Na zijn over- lijden is de as van een der oudjes er uitgestrooid. Ton Cox vindt het niet alleen jammer dat zoveel van dergelijke historie is afgebroken, hij vindt het ook jammer dat de ge schiedenis van dergelijke plekjes zo onbekend is. „ln Jaap van IJperens dichtbundel 'Archief' is naast het gedicht over de Molenwerf wel een tekening van Leen Dijkshoorn die precies weergeeft hoe het 'buiten verblijf' er uitzag." Ton Cox maakt van de gelegenheid van deze herin nering ook gebruik om even een stuk verderop langs de vaart een kijkje te nemen bij een ander stukje verdwenen molenhistorie. Bij het poldergemaal tegenover de Vliet, zo'n 100 meter over de Vlaardingse gemeentegrens wer den onlangs de funderingen aan- getroffen van de Schouw- of Slink- slootmolen, die nog stammen uit 1687. Hoewel de gemeente Midden- Delfland spreekt van een unieke archeologische vondst, zullen de blootgelegde restanten binnenkort voor goed onder de grond verdwij nen. Dan wordt er een nieuw huis bovenop gebouwd. Geborgen in de holte van Gods hand, zo ligt tussen het jaagpad en de dijken van 7 opgespoten land waar nieuwe wijken verrijzen, nog een stukje polderland Het is een klein perceel, een huis en erf 't gaat achter hout- en struikgewas verscholen. Vroeger stond er een eeuwenoude molen. Nog heet de plaats: 'Hooglandse molenwerf'. Treedt men er door het lage klaphek binnen -een vogelfluit, men hoort het windgeruis- dan opent zich, voor die stille minnen, een stukje paradijs en in het huis Vindt men een aantal curieuze dingen en alles heeft zijn kleur en vormentaal in deze kamers vol herinnneringen heeft ieder oorwerp een apart verhaal Wie eens te gast was op de kleine hoeve heeft voor zijn verder leven slechts een wens er dagelijks een poos te mogen toeven en huiswaarts keren als een rijker mens. Jaap van IJperen door Bart van der Linden VLAARDINGEN - Het is don- ker op het pad, wat leidt naar het Oranjepark. Je zou het, zo op enige afstand van de ingang, niet zeggen dat daar een feestje aan de gang is. Enkele groepjes jongeren banen zich een weg, naar wat in 2006 het op een na leukste stadsevenement van Nederland was. Het Zomerter ras is weer geopend. Een kunstige 'Arc de Triomphe' dient als ingang naar het festivalter- rein. Naast het Franse kunstwerk zien we iets paars oplichten. Hier is het kunstproject 'Pad van Ver- langen', waarbij de bezoeker naar een eiland wordt geleid en vervol- gens op een 'hotspot' wordt gei'n- terviewd. De geluidsspeakers langs de water- kant fluisteren verlangens. Het Zomerterras is echt populair. Eenmaal onder de boog door is er van enige stilte niets meer te mer ken. Het Zomerterras is echt popu lair. Zulu 9.30, de openingsact van vanavond, speelt alvast in. Naast dansbare beats klinkt hip-hop en De familie Van der Velden uit Vlaardingen reisde op 4 juli en 1 augustus met de OV-chipkaart. Hieronder het relaas: "Wij gaan onze OV-chipkaart uitproberen op 4 juli. Een hele onderne- ming want we reizen weinig met openbaar vervoer. Mijn man en ik hebben eerder de chipkaarten automatisch opgeladen en ze zijn geactiveerd in de RET-winkel. Tot onze verbazing wordt er geen tweemaal 10,00 euro van onze girorekening afgeschreven. Later horen wij dat dit pas gebeurt alsje voor de eerste maal incheckt. Wij gaan naar metrostation Troelstralaan. Nergens is een metrobeambte te vinden dus vragen wij aan een mevrouw hoe het werkt. Zij adviseert de chipkaart in een gleuf te steken. Het poortje blijft open dus ik ga er ook maar meteen door. Aangekomen bij het Chur- cliillplein staan we weer voor de poortjes. Mijn man checkt uit (of was dit nu juist pas inchecken?). Er verschijnt een bedrag van 4,00 euro maar de poort gaat niet open. Een medewerker die ons zag stuntelen, vertelt dat mijn man verder moet doorlopen naar het poortje en doet deze handmatig open. Ik denk dus dat er toen niet goed is uitgecheckt. Zelf loop ik ook mee. Met als gevolg, dat ik dit hele ritje niet betaald heb. Bij terugkomst checken we in. 4,00 euro verschijnt. Bij ons uitstappunt checken wij uit. Bij mij verschijnt 8,75 euro als overgebleven saldo en bij mijn man 4,75 euro. Nu blijkt dat de eerste rit van mijn man dus echt 4,00 euro kostte? Inmiddels hebben wij hiervoor een klachtenformulier ingevuld en ver- stuurd. Op 1 augustus gaan mijn man en ik met de tram naar Rotterdam. We hebben gehoord dat de OV-chipkaart nu ook op de tram gebruikt kan worden. Tot onze verbazing is het apparaat in de tram echter buiten wer- king. Gelukkig heb ik nog een strippenkaart bij mij. Tegen de controleur zeggen we dat we gestempeld hebben omdat wij de OV-chipkaart niet konden gebruikeit. Het antwoord was dat er helemaal niet gestempeld had hoeven worden want u kunt er toch niets aandoen dat het apparaat niet werkt. Wij zijn verbaasd. Maar ja, wij hadden al betaald. Dus wat nu?" Peuni van der Velden Wilt u ook vertellen over uw ervaringen met de OV-chipkaart. Laat het ons weten via waterweg@maasstad.nl Foto: Roger van der Kraan reggae. Gewaardeerd door het publiek dat zich laat gaan op de losse salsa rit- mes van de band uit Barcelona. Een zomers begin van vier spetterende weekenden Zomerterrras. VLAARDINGEN - Het Zo merterras in Vlaardingen gaat komende vrijdag haar tweede weekeinde in. 't Hof/Oranje- park staat net als vorig week einde in het teken van muziek en cultuur. Vaste waarde in het programma is de huisband met Rein Godefroy (piano), Salle de Jonge (drums) en Hugo Dirkson (contrabas). Aange- vuld met 'special guests' spelen zij op zowel vrijdag als zaterdag tussen 19.00 en 20.00 uur. Op vrijdag 17 augustus schuift Vlaardinger An ton Swaneveld aan. Op zaterdag 18 augustus is Ginfish te gast bij de Zomerterras-huisband. Richard van der Raad en Ronald van Hoorn vormen met Ginfish een akoestisch duo. Vrijdag 17 augustus tussen 20.00 en 22.00 uur speelt de Nederland- se band Leslie Nielsen Extended. Deze soulmuziek is doordrenkt op- zwepende ritmes, stuwende gitaren en gillende orgelgeluiden. Souldiva Shirma Rouse versterkt de band. Om 22.00 uur speelt British Events de voorstelling The Cannon Club. De Britten bieden een combina- tie van humor, visuele comedy en spectaculaire effecten. De 'sport' kanonschieten getoond waarbij een groepslid optreedt als schietschijf. De vrijdagavond wordt tussen 22.30 en 23:45 uur afgesloten door de negenkoppige feestband The New Cool Collective. Frans Custers treedt op zaterdag 18 augustus op als rode draad van het Zomerterras. Als zijn alter ego Boyaci Htiseyin is hij vanaf 18.00 uur actief als Turkse schoenpoetser. Het is niet meteen duidelijk dat het om theater gaat, maar zodra de toeschouwers op hem afkomen, blijkt zijn speciale karakter. Na het optreden van de huisband is er om 20.00 en 22.00 uur levende poppen- kast van Jaap Slagman. De poppen worden gespeeld door twee acteurs die niet schuwen elkaar tot op het bot uit te dagen. De avond wordt De bekende jazzmusicus Wouter Hamel staat zondag namiddag op het podium. afgesloten door Balkan Beat Box uit Amerika. Tussen 22.30 en 23.45 uur spelen zij muziek die kan wor den omschreven als 'electronische Balkan drum 'n bass'. De Zomer- terras-organisatie zoekt nog naar Foto: Tobias David een act om tussen 21.00 en 22.00 uur op te treden maar kon daar bij het ter perse gaan van deze krant nog geen bevestiging over geven. Op zondag gaat het Zomerterras op de klassieke toer. Farkas Quintet speelt tussen 12.00 en 13.00 uur kamermuziek. En voor de kinderen is Circus Hannes Co van 13.00 tot 17.00 uur aanwezig om hen te la- ten kennismaken met verschillende circusonderdelen. Om 13.30 uur is het weer de beurt aan het Farkas Quintet. De vijf jonge musici spelen dan een bewerking van het muziek- sprookje Peter en de Wolf. En om 15.00 uur speelt 't Optater Theater. Hun voorstelling 'De T van Tarzan' is een spannende voorstelling over een gewonnen reis naar de jungle. Om 16.30 uur keert de jazzmusicus Wouter Hamel na twee jaar terug op het Zomerterras. Bij zijn eerdere optreden in Vlaar dingen was zijn jazz, pop en soul nog relatief onbekend. Maar nu heeft de landelijk bekende Hamel inmiddels een briljant album en vele succesvolle concerten op zijn naam staan. Aan het Zomerterras is eveneens een bandwedstrijd gekoppeld. Maandag 6 augustus won Vin- nie's Vice de eerste ronde van het Popterras. De tweede voorronde is deze week gehouden en maandag 20 augustus kruisen Porridge (sin ger/songwriter), Crowjane (rock) en Spaug (alternatieve poprock) de degens met elkaar in cafe D'oude Stoep. De uiteindelijke finale wordt op het Zomerterras-terrein gehou den op vrijdag 31 augustus. In het Delta Hotel worden ook Zomerterras-concerten gegeven. Zondag 19 augustus om 19.00 uur treedt tangokwartet Calambre op en woensdag 22 augustus om 19.00 uur jazz/souldiva Shirma Rouse. Op donderdag 23 augustus draait de eerste film van deze editie van het Zomerterras. Om 21.45 uur is Belle de Jour te zien met onder meer Catherine De- neuve. Vanaf 19.00 uur is er deze avond eveneens De Roze Olifant in 't Hof/Oranjepark. Dit is een talkshow vol infotain ment. Als gasten zijn aangekondigd: Wim Kerkhof (Amazing Stroopwa- fels) en Martin van Waardenberg ('Dat zeg ik... Gamma') BY: TIM O'CONNOR "HITCHHIKING POET" door Pieter Kornelis van Ebscheuten Niet elke wereldburger zal Vlaardingen zo interessant vinden dat hij er een boek over vol zal willen schrijven, laat staan een triologie. Waarom 'the Hitchhiking poet Tim O'Connor' dat wel heeft gedaan, wordt in- en tussen alle zinnen door wel duidelijk uit zijn verhalen in 'No Hotel' en de twee 'Frantic Romantic' delen, waarin O'Connor verslag doet van zijn Vlaar dingse ervaringen met vrouwen, vrienden, zijn 'nineteenninetysix Buick convertible' en zijn zeilboot Theanna. 'Solo sailing from Hollywood to Holland for love and music', doet Bertus Zijdenbos met zijn 'Zeilend rond de wereld' verbleken. In Frantic Romantic beschrijft Tim de Atlantische overtocht die hij maakte met de Theanna. Het is een trage doorkijkspiegel waarin zichtbaar wordt hoe de verschillen tussen de oude en de nieuwe wereld al lang geleden zijn vervaagd. Alleen de geboren romanticus vindt midden op de oceaan nog de 'final frontier', de laatste grens die een echte man nog kan nemen om zijn liefde voor het leven kenbaar te maken. Tim is een honderd procent Ierse Amerikaan, die zelf de koers van zijn leven heeft bepaald door het op de vrije loop te laten begaan. Hij zet elk exemplaar van zijn boeken zelf met de hand in elkaar waardoor zijn oeu- vre, ondanks de zeer eenvoudige vorm, welhaast een levenskunstwerk in boekvorm is geworden. Zonder dat ze lijden aan een dwangmatige dagindeling, zijn de boeken van Tim O'Connor een soort dagboeken waarin hij nauwgezet zijn gedachten, ervaringen en belevenissen op schrift heeft gesteld. Met 350 pagina's per deel zijn het eigenlijk geen gemakkelijke leespillen. Niet alleen omdat ze in het Amerikaanse engels zijn geschreven, maar vooral ook door het verre uitwijden tot in de kleinste details van gebeurtenissen. Tim O'Connor is echter de 'Hitchhiking poet' die het allitereren op bijna elk woord als een van de wapens gebruikt om de storm van zijn gedachten onder woorden te brengen. Wie daarbij de muzikale blues van een blanke Amerikaan verstaat, wie de Ierse traditie in folk en poezie begrijpt, en wie daarnaast dan ook nog het gebruikte vergrootglas weet om te keren als focus op de beschreven observatie, die kan wellicht ook 'the blink of an eye' herkennen die Tim waarneemt in zijn omgang met iedereen die hij lopend en liftend door het leven en de stad tegen het lijf loopt. En daarmee levert de 'Hitchhiking poet' eigenlijk een belangrijke bijdrage aan de geschiedschrijving van het alledaagse leven van normaliter ano- nieme Vlaardingers. 'The best way to discover the inside is a view from the outsider'. Gedrag, beweegredenen, acties, interacties, kleine momenten en nog kleinere gebaren worden door Tim O'Connor belicht. Het grote al- gemene Vlaardingse gebeuren laat hij daarbij overigens geheel weg. Schrij ven is immers ook schrappen. De boeken van Tim O'Connor zijn alleen bij hem persoonlijk te koop en kosten 15, - euro onder de 300 pagina's en 20, - euro indien dikker dan 300 pagina's. Meer informatie is te vinden op www.hitchhikingpoet.com. De redactie van Maasstad Week- bladen verloot onder Maasstad- lezers een keer de gehele trilogie van Tim O'Connor: 'No Hotel' en twee delen 'Frantic Romantic'. Wie kans wil maken op de trilogie hoeft maar 66n ding te doen. Stuur een mailtje naar b.vanzessen@ maasstad.nl of een briefkaart naar Maasstad Weekbladen, t.a.v. Bart van Zessen, Postbus 1685, 3000 BR Rotterdam. Vergeet niet naam en adres te vermelden en de titel van het boek waarnaar u wilt meedingen. De winnaars worden onder het eerstvolgende Boek beeld. De winnaars van het boekje 'Molens van Vlaardingen' zijn M. van Beusichem (Dr. A. Schwei- zerdreef, Maassluis), M. Markx (Pastorietuin, Schiedam) en C. v/d Burg (Lissabonweg, Vlaar dingen). Zij kunnen het boekje afhalen in het Streekmuseum van Jan Anderson, kethelweg 50. De DCMR werkt al 35 jaar aan een leefbare en veilige Rijnmond De meldkamer van de DCMR Milieudienst Rijnmond heeft van 6 tot 13 augustus 384 meldingen ontvangen van bewoners in het Rijnmondgebied. Op basis van de ernst van de overlast neemt de DCMR actie om de overlast van stank, stof en lawaai te stoppen. Meer weten over het werk van de DCMR en de ontvangen meldingen? Kijk op www.dcmr.nl. DIT JAAR MINDER GELUIDOVERLAST VAN DE DANCE PARADE Afgelopen weekend heeft de DCMR een enkele melding ontvangen over de geluidoverlast van de Dance Parade in Rotterdam. Over het algemeen heeft de Dance Parade minder geluidoverlast veroorzaakt dan vorig jaar. Met name omdat er geen centraal eindfeest is geweest, maar in verschillende horecagelegenheden de Dance Parade werd uitgedanst. In totaal ontvangt de DCMR 40 meldingen over geluidoverlast van horecagelegenheden in Rotterdam. BEDRIJFSMELDINGEN Behalve meldingen van Rijnmondbewoners behandelt de meldkamer ook zo'n honderd bedrijfsmeldingen per week, waarvan gemiddeld vijf CIN-meldingen (Centraal Incidenten Nummer). Bedrijven in het Rijnmondgebied zijn verplicht storingen in hun productieproces of lekkages te melden aan de DCMR. Het gaat om activiteiten die kans geven op overlast, zoals starten en stoppen van installaties of het uit bedrijf nemen van installaties. Zodoende is de meldkamer op de hoogte van eventuele bronnen van overlast. Bij een CIN-melding is er sprake van een grater incident dat buiten het bedrijfsterrein merkbaar kan zijn. Ook bij een kleine kans op gevaar voor de omgeving wordt de CIN-procedure gestart. m milieudienst Rijnmond MELDKAMER: 010 473 33 33 (DAG EN NACHT) www.dcmr.nl/milieuklacht A"

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 6