Gemeenteraad, sport, samenleving in toekomstperspectief www.schiedam.nl Piet Sanders ontwierp Nationaal Cooperatie Museum viert feest meer dan alleen woningen Bouw Kuiperswerf gestart Geboorteakte of parkeer- vergunning aanvragen? Dat kan 24 uur per dag via het Digitaal Loket Di$itaal Loket op Schiedam.nl gemeente Schiedam Week 37 Woensdag 12 September 2007 yrvTtmxf, Het Gemeentearchief bewaart informatie over Schiedam en Schiedammers van 1286 tot gisteren en stelt deze gratis beschikbaar. Een van de gevelstenen die de sloop overleefden. De tableaus werden in 1928 gemaakt door W.C. Brouwer. (Foto: J.F.H. Roovers, Skopeo beeldnummer: 5248) Sport heeft een grote maatschappelijke betekenis voor de gezondheid en ontpiooiing van mensen. Daarnaast is sport goed voor de sociale contacten en een prima bindmiddel voor sport- en jeugdverenigingen, bewoners, bewonersorganisaties, welzijnsinstellingen, het bedrijfsleven en gemeente. Redenen genoeg voor leden van de gemeenteraad om met een vertegenwoordiging uit de Schiedamse sportwereld, gebundeld in de Sportraad, er over van gedachten te wisselen. Dit gebeurt op donderdag 20 September in de Aleidazaal van het Stadskantoor. De aanvang is 20.00 uur. Bent u geinteresseerd in sport of draagt u de sport een warm hart toe, ziet u raakvlakken met uw eigen organisatie of vereniging? U bent van harte welkom op deze openbare bijeenkomst. Het programma ziet er als volgt uit: - Opening en welkomstwoord door de gespreksleider van de avond, Rob Oosthof, lid van de gemeenteraad; - Een korte inleiding ("waarom deze avond?") door Hans Verlinde, eveneens lid van de gemeenteraad; - Jan van Vugt, jarenlang directeur van de gemeentelijke Dienst Sport en Recreatie en op dit moment nog als beleidsadviseur voor het sportbeleid verbonden aan de gemeente Schiedam, schetst in vogelvlucht de stand van zaken van het sportbeleid in Schiedam; - Raadsleden, leden van de Sportraad en belangstellenden gaan met elkaar in gesprek over stellingen, verdeeld over 5 thema's. Deze thema's zijn: vrijwilligers/-kader, accommodaties, doelgroepenbeleid, sport en politiek, sport in de Schiedamse samenleving; - Gezamenlijk staan we stil bij de uitkomsten van de avond; - Wethouder Daskalakis, de verantwoordelijk wethouder, reageert kort op de resultaten van de discussie; - Na afloop kan, onder het genot van een hapje en een drankje nog even worden nagepraat. Wilt u meer weten? De griffie van de gemeente Schiedam is graag bereid om u meer informatie te geven via de telefoonnummers 010-246 5336 of 010-246 5853 of via grifFie@schiedam.nl Colofon Stadskantoor Tel.: (010) 246 55 55 Fax: (010) 4T3 70 21 E-mail: info@schiedam.nl Openingstijden Stadswinkel maandag 12.00 tot 16.00 uur dinsdag t/m vrij'dag 08.00 tot 16.00 uur donderdag 08.00 tot 20.00 uur Gemeentelijk Informatiepunt Stadswinkel, Stadserf 11 Tel.: (010) 246 53 04 Postadres Postbus 150113100 EA Schiedam Buiten kantooruren voor spoedeisende veiligheidszaken Tel.: (010) 246 54 00 Gemeentebericht Het weekend van 15 en 16 September is een weekend van uitersten. De ene activiteit staat in het teken van een dertigjarig bestaan, het andere wordt voor de eerste keer georganiseerd. Het Nationaal Cooperatie Museum viert feest, de Schiedamse Boekenmarkt komt net kijken, er is een Versmarkt, het Nieuwlandfestival en vele deelnemers van het NK Tonnetje Steken zorgen voor grote hilariteit in Schiedam-Kethel. Het Nationaal Cooperatie Museum viert op zaterdag 15 September dat het museum al dertig jaar het cooperatie ideaal tentoonstelt in Schiedam. Muziek, leuke kinderactiviteiten, een speakerscorner en een feestelijke opening van de jubileumtentoonstelling zorgen voor een bijzondere zaterdag aan de Lange Haven. De medewerkers geven rondleidingen en uitleg bij de tentoonstelling. Naast de vele soorten snoep uit grootmoeders tijd in het buurtwinkeltje op de hoek, kan er deze dag hier ook genoten worden van een lekker ijsje. Eerste Schiedamse Boekenmarkt Boekenliefhebbers kunnen deze zaterdag rondstruinen over de eerste Schiedamse Boekenmarkt. Kraampjes met (vooral) tweedehands boeken staan op de Hoogstraat, de Korte Dam en de Lange Haven voor de Korenbeurs. Voor verzamelaars en koopjesjagers is er een groot aanbod aan Nederlandse en buitenlandse literatuur, kinderboeken, strips, thrillers, kunstboeken, biografieen, kookboeken, geschiedenisboeken, (streek)romans, wetenschap en boeken over de regio. Een hele andere markt is er op de Grote Markt. Op de Versmarkt worden kwaliteitsproducten uit het hele land aangeboden en Schiedamse restaurants presenteren de gerechten en hapjes die ook op de markt te koop zijn. Een grote rommelmarkt is zaterdag 15 September te vinden op het Nieuwlandfestival. Op het programma staan onder andere een salsaworkshop, de Hoekse Tranentrekkers, een brassband en heel veel kinderactiviteiten zoals de Kinderdisco, Jumpen, Breakdance, DJ Morad en theater Speelman en Speelman. Open Dag Theater a.d Schie Ook op zondag 16 September is er genoeg te beleven in de stad. Het Schiedamse theater gaat op zondag open voor een kijkje achter deuren die normaal gesproken gesloten blijven voor publiek. Er worden drie rondleidingen gegeven door het theater met haar toneel, foyers en kleedkamers. Bezoekers krijgen informatie over de architectuur, historie en voorstellingen, en er worden anekdotes verteld over wat zich allemaal in het theater afspeelt. Als afsluiting is er een licht- en geluidsdemonstratie in de Grote Zaal. Toegang voor deze rondleiding is 5,- inclusief kofFie en thee. Reserveren is verplicht en kan uitsluitend aan de kassa van het theater. Nat pak bij Tonnetje Steken Grote hilariteit is er op zondag in Schiedam-Kethel waar Muziekvereniging St. Radboud voor de 23e keer het NK Tonnetje Steken organiseert. De deelnemers rijden in een karretje van een helling en proberen onderweg een ring te steken die onder een tonnetje hangt. De ton is gevuld met water, wat tot gevolg heeft wanneer men mis steekt, de inhoud van het tonnetje over de deelnemer neerdaalt. Ook zijn er op het terrein tegenover de Jacobuskerk nog vele attracties, zoals een kinderhoek, schiettent, sjoelen en darten. Muziekvereniging St. Radboud opent de dag traditioneel om 10.30 uur met een concert. »v i snciiikiesi 3D tin Voordelig met bus, tram en metro Net als alle andere weekenden in September en Brandersfeestenvrijdag 28 September kan iedereen op zaterdag 15 en zondag 16 September voor maar 1,50 reizen met de bus, tram en metro in Schiedam. De kaart is na afsrempeling de hele dag geldig in de bus en tram (zone 5327 en 5319) en het metrotraject Vijfsluizen - Marconiplein. De Maandag gaf wethouder Menno Siljee het ofFiciele startsein voor de werkzaamheden voor het project 'Kuiperswerf aan het Broersveld. Het project omvat de bouw van enkele winkels met 19 daarboven gelegen koopwoningen. De winkels zijn gericht op het Broersveld en de inmiddels vrijwel allemaal verkochte woningen zijn zowel op het Broersveld als op de Baan georienteerd. De bouw zal naar verwachting in het najaar van 2008 gereed zijn. Foto: Jan van der Ploeg Een verklarend bordje ontbreekt, maar de herkomst van de twee stenen en wat geschiedenis verklaren ook de afbeelding. De pelikanen spreiden beschermend hun vleugels uit over hun jongen, net zoals de leiders van het weeshuis waar deze stenen de ingang sierden dat behoorden te doen. In de middeleeuwen is het beeld ontstaan van de pelikaan als voorbeeld van zorg, daar deze niet zou schuwen diens eigen kinderen met zijn bloed te voeden. Nu is het niet meer zo bekend, maar eeuwenlang was de symboliek van de offervaardige vogel net zo vanzelfsprekend als die van Cafe de Ooievaar met een van de terracotta gevelstenen. de vredesduif. (foto: Jan van Kampenhout, Gemeentearchief) Het weeshuis in kwestie was het tweede gebouw van het voormalig Hervormd Weeshuis aan de Lange Achterweg, oftewel het 'Tehuis voor Weezen en Halfweezen. In 1927 ontworpen door Piet Sanders, de architect waar het Gemeentearchief op de open dag van het Gemeentearchief op zaterdag 6 oktober eer aan bewijst. Het door Sanders ontworpen gedeelte werd in 1974 grotendeels gesloopt. Helaas, want wie de foto's bekijkt ziet meteen dat de architect zich van zijn beste kant heeft kunnen laten zien. In de opdracht aan Sanders hadden de regenten gesteld 'eenige versiering zou echter wel gewenscht zijn' hetgeen niet aan dovemansoren was gericht. De inrichting was helemaal afgestemd op de verschillende leeftijdsgroepen voor jongens en meisjes. Elk vertrek was voorzien van herkenbare symbolen, er waren prachtige glas-in-lood ramen en zelfs de beeindigingen van de trapleuningen hadden symbolisch hoatsnijwerk. Schiedammers die nog herinneringen aan het tehuis hebben, worden van harte uitgenodigd die met het Gemeentearchief te delen. Wellicht kunnen we er in de tentoonstelling gebruik van maken! Ook alle andere verhalen, foto's of ervaringen met of over Sanderswoningen zijn welkom. Op die manier willen we Sanders' invloed op (wonen in) de stad verduidelijken. Veel van de woningen en gebouwen die zo kenmerkend zijn in Schiedam, zijn immers ontwerpen van Piet Sanders. Bijvoorbeeld de vele woningen van Woningbouwvereniging Volkshuisvesting in de Gorzen. Denk aan de Rhoonsestraat, de Klaaswaalse-, Maasdamse- en Nieuwe Maasdamsestraat of de Brielse-, Heenvlietse-, Voornse en Geervlietsestraat, de Havendijk, de Abbenbroekstestraat en ga zo maar door. Zonder Sanders zou de wijk er onvoorstelbaar anders uitzien! Naast rijtjeshuizen ontwierp Sanders ook villa's, bedrijfs- en winkelpanden en velerlei andere gebouwen. Deze diversiteit komt naar vofen in de tentoonstelling en uw verhalen kunnen daarbij helpen! Dus woont u in een huis van Sanders of heeft u er in een gewoond, geleerd, of gewerkt? Neem even contact op met het Gemeentearchief! Het Gemeentearchief Schiedam is iedere werkdag geopend van 9 tot 17 uur en gevestigd op de derde verdieping van de nieuwbouw van het Stadskantoor, Stadserf 1E-mail: archief@ schiedam.nl. Bezoek ook de webstek archief.schiedam.nl en de tentoonstellingen in de Stadswinkel. Wie achter het stadhuis de Ooievaarsteeg in wandelt, kan twee mooie gevelstenen opvallen. In de zijmuur van cafe 'De Ooievaar' zijn twee terracotta afbeeldingen aangebracht met elk daarop niet -wat je zou verwachten- ooievaars maar pelikanen. Evenementendagkaart is op de volgende adressen te koop: Gemeentelijk Informatie Punt in de Stadswinkel van het Stadskantoor, VW kantoor (Buitenhavenweg), De Blockshop (Groenelaan), Bas van der Heijden (Laan van Bol'Es), Bas van der Heijden (Broersveld), Albert Heijn (Hof van Spaland), Miro's tabak (Rubensplein) en Primera Woudhoek (Geuzenplein). Ook kunnen kaartjes aangeschaft worden via www.ontdekschiedam.nu. Het totale evenementen- en activiteitenprogramma van de septembermaand is ook verkrijgbaar bij de VW, Stadswinkel en verschillende culturele instellingen in Schiedam. Meer informatie vindt u op www.ontdekschiedam.nu. In September staat op het programma: 30 jaar Nationaal Cooperatie Museum - 15 September Schiedamse Boekenmarkt 15 September Nieuwlandfestival - 15 September Rondleiding en demonstratie Fortis Theater a.d Schie 16 September NK Tonnetje Steken - 16 September Ridderevenement - 22 September Brandersfeesten - 28 t/m 30 September

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2007 | | pagina 3